Kassier, Di. Onlli's DIRktMM. J. STUURMAN, Binnenlandsch Nieuws. DINSDAG 10 0CT0BER m, 59ste Jaargang. No. 5881. oorlogsellende SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbeh gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, framo provisie. Geen beter middel tegen het uitvallen der Haren dan Kapper-Haarwerker, SCHAKER Alpien Nieuws- COURANT. Aieentitit- Liittiiillil i'it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. W oonndag.. I 'onderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'b morgens 9 ure wor den ADVKRTENTTEN in hot eerst nitkomend nututnkr geplaatst. Prijs per 3 maanden f U 95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIKN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel moer SCHAGEN. LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. j 6 ct (Bewijsno inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek. WOL. De boeren in Friesland, die hun wol aan de Re- oeering afleverden, kregen, per kilo daarvoor gemiddeld f 1.60 betaald. Volgens velen hunner is die prijs veel te laag; hebben zich tot den minister gewend, met het verzoek den prijs tot f 2 te verhoogen. EIKELZOEKEN/ De eigenaar van het landgoed Olterterp (Fr.) ho- kloot dezen herht het recht van eikelzowen in zTJn utgesitrekto bosschen te verpachten. Deze nieuwigheid had geen sucora. Geen enkele inschrijving kwam in, INBRAAK. Te Rijswijk is een belangrijke Inbraak gepleegd r> de buitenplaats van den heer Labouchere aan den 'redenburgweg. Onder meer is al het, tafelzilver ont vreemd. Aangezien de familie afwezig is en de villa dus tijdelijk onbewoond is, valt er op dit oogenblik nog niet bij benadering te zeggen wat er nog meer is weg genomen. Voor zoover uit verschillende omstandigheden valt af te leiden, moeten ten minste twee personen de inbraak hebben gepleegd. Van boven tot onder in alle kamers zijn kasten enz. opengebroken en is alles over hoop gehaald. Blijkbaar zijn de inbrekers aan de achter zijde van de villa door de keuken binnen gedrongen. De inbraak werd Zaterdag ontdekt door de vrouw van den chauffeur van den heer L, toen zij de vogels kwam voeren. Reeds ziin twee verdachten aangehouden, die men in de nabijheid van de buitenplaats heeft gezien. Zij waren in gezelschap van nog twee personen, maar dezen wisten te ontvluchten. VRIJZ.-DEM. BOND. Zaterdag en Zondag heeft de Vrijz.-Dem. Bond een algemeene vergadering gehouden, waar o.m. gesproken is over de grondwetswijziging in verband met de onder wijskwestie. Het resultaat der vergadering is geweest: De vraag, luidende: Is naar uw oordeel de finan- cieele gelijkstelling van bijzonder met openbaar onder wijs thans te aanvaarden (art 192, lid 6)?" werd daarop wijs door stemmen vergadering to vóór en 11 ti Vi het bevestigend beantwoord,, met 77 stemmen vóór en 18 tegen. OUDKARSPEL. Maandag a.s., aan den vooravond van de openbare behandeling der Grondwetsherziening in de Tweede Ka mer, zal alhier eene vergadering worden gehouden, tem lokale van den heer Buckmann. Hier zal een spreker optreden met het onderwerp: „Algemeen kies recht voor Mannen en Vrouwen, vastgelegd in de Grondwet" WIERINGER WAARD. Het paard Bandage van den heer J. Bakker alhier, prijs f 3Ü0. Bandage mooie stijl zoowel de 2e ais de 3e heat. Bandage won eveneens den 3em prijs f 25 van de herfstprijs. BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 2—7 October werd aan de veiling aangevoerd 52 zak aardappelen, 53800 bloemkool wagon en 278000 stuks roode kool, 185900 gede kool 11 wagons en 183000 witte kool, 3380 bos en 2479 baal wortelen, 8650 pond slaboonen 817 baal' nep 2133 baal uien, 7860 ramenas, 22300 bieten en 100 koolrapen. ST. PANKRAS. De heer J. G. Broekema, te Heerhugowaard, is door den raad der gemeente St Panera s benoemd tot uit voerder der distributiewerkzaamheden op een salaris van 400 gld. 's jaars. EXPORTVEREENIGINGEN. Vrijdag 13 October, 's middags te halfeen zal in Café Central te Alkmaar eene vergadering worden ge houden van den Bond van Zuivelfabrieken en de fa brieken die zich vereenigden tot het nemen van maat regelen voor den uitvoer van kaas, om te spreken over de plannen van verschillende handelaren tot het vormen van exportvereenigingen. 1 Tevens zullen mededeeungen worden gedaan over de maatregelen der producentenrcommissie betreffende den uitvoer van kaas DE MAASTRICHTSGHE KERKDIEVEGGE. Uit Maastrichtt, 7 Oct De dienstbode van Mgr. Deken Menten, (zie vorig no.die in den nacht van Don derdag opVrijdag door de politie op heeterdaad ■werd betrapt, toen zij bezig was de offerbussen in de St Matniaskerk van hun inhoud te ontlasten, is Anna B. geheeten; zij is afkomstig van Bergen a.d. Maas in Limburg. Zij genoot daar in de pastorie het volste vertrouwen en telkens als in den laatsten tijd do diefstallen ter sprake kwamen, hielp zij ijverig in het bedenken, wie dat toch gedaan kon Hoewel de aangehoudene nog altijd ontkent, werd toch m haar koffer een bedrag van pl.m. 700 gulden gevonden van allerlei muntstukken, vooral centen; ook eenage muntstukken, rijksdaalders en guldens, die door een kapelaan waren gemerkt want tijdens de Heilig domsvaart, als er werd gecollecteerd met open schalen vloeiden de gaven mild Die schaal met geld werd dan even in de sacristij neergezet en altijd waren de Bcootste muntstukken verdwenen. )u ver7noe<il, dat rij aJ de jaren, dat zij bij Mgr. Menton, in dienst was, gestolen heeft Eenige jaren geleden werden offerblokken met Laps-sluiting aangeschaft en een kromme gleuf. Nu verstopte zij h i j Ven ,met dunne, kleverige stukjes hout, en haalde dan 's nachts met een ijzerdraadje de centen er uit lloewel zij zelve onbemiddeld was, heeft men nu ree<ts voor een f 12.000 aan eigendommen gevonden n°g ia het onderzoek niet afgeloopen. Men schat die jaren gestolen» wel op een f 15.000 f 20.000. B DE MELKSTRIJD TE ZAANDAM. Men meldt ons uit Zaandam t*e boeren hebben besloten den strijd voort te zet- verjmt voorste' van een der veehouders om het Iftn i te 8even kon op een vergadering van ongeveer I3cla ngs teil enden 6lechts 4 stemmen verwerven. ,Q r$n verslaggever van De Maasbode, die Zaterdag rloek van Holland vertoefde in de loods der N. A. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 Alleen echl verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, Schagen. S. M deelt het volgende mede; Onder klemmende stilte belangstelling was er wel, doch de Nederlandsche militairen hadden de omgeving der loods op grooten afstand afgezet arriveerde de Duitsche lazareutrein, die Vrijdagavond te onge veer 8 uur uit Aken vertrokken was en via België haar Holland kwam, te ongeveer kwart voor drie aan de groote loods der N. A. S. M. De Rotterdamsche transportcolonne onder directe lei ding van den heer v. d. Pol, begon dadelijk met haar droeve werkzaamheden: het uitladen der gewon den. Die trein, die onder leiding stond van Obersani- tatsrat <ir. Eberhardt, had 57 voor den dienst onge schikte Engelschen meegebracht De meesten hadden arm of been verloren, sommigen zelfs, arm en been, anderen waren blind, vier krankzinnig. Voor het transport waren aanwezig ar. Dutilh, com missaris van het Roode Kruis toegevoegd aan den etappedienst: 'de heer R_ P. Mees van de afdeeling Roode Kruis; de doctoren Bonné en Smit en d» secretaris van de colonne de heer F. J. A. M. Sleurs, verder de heeren ihr, Roëll, jhr. E. H. v. Loon, Malthezerridder, lenen van het hoofdcomité van het Roode Kruia. Dp Rotterdamsche trans po rtcolonne een kranig korps had binnen eSnige oogenblik ken de onge lukkige vrachten naar de loods overgebracht, waar een zestigtal bedden gereed stonden en voor de loopende gewonden tafeltjes^ versierd met bloemen, een vroolijken. aanblik gaven. Wat ons daar trof was het liefderijk werk van het Rotterdamsche damescomité van het Roode Kruis, onder leiding van de dames mevr. Th. Halbertsmavan Vollanhoven, mevr. C. A. Wilkens— Havelaar,' mevr. Ch. Klein v. Willigen— Suermondt en eenige dames-leden die den gewonden koffie en thee schonken hun heerlijk» broodjes gereed maakten en hen in alles als broeders verzorgden. Wat flon kerden die Engels che oogen vol dankbaarheid voor de liefde waarmee zij in Holland ontvangen werden. Zij vergaten hun ongelukkigen toestand on op hun icht lag een lach van louter geluk. Alleen 't ge- aat van een 'drietal Gurki's, die zwaar gewond waren, bleèf even droef en donker. Zij gebruikten niets dan wat melk en druiven. Wjj trachtten hen aan het praten te krijgen, doch zij waren slechts enkele En- gelsche woorden machtig en lieten qns op alle vragen hun mooie tanden zieu.._ Een der gewonden viel op door zijn robuste gestalte, zijn gezond-roode wangen. John. Grant heette hij. Hij was afkomstig uit Londen, waar zijn vrouw hem wachtte. Als hij sprak van zijn „home" dan zoog hg vol wel behagen aan zijn sigaret en lachte. Zijn oorlogsge schiedenis was in het kort de volgends: Toen de „war" uitbrak was hij in Canada. Ondanks zijn 40-jarigèn leeftijd teekende hij als vrijwilliger bij de Ca na doezen. Dat was me een korps I Grant nam deel 6an het offensief bij Yperen, waar de Canadeezetn zich zeer onderscheidden. Hij werd zwaar aan het been gewond en door de Duitschers gevangen ge nomen. De Duitsche officieren waren gentlemen en Grant was vol lof over de behandeling in het hos pitaal te Mannheim. Naast hem lag er een, een bleek, mager tubercu- losegezicht, dat hoestte, maar lachte. Hij had een been en een arm verloren en toch glanste op zijn gezicht het geluk van weer naar huis te gaan, zijn moeder in Londen weer te zien. Iets verder zat een slanke man, dik met het hoofd in de doeken. Hij was een der drié blinden, die naar huis toe mochten Naar huis toet Als wij daarover spraken, dan werd de ongelukkige stil. Hij' was Austra liër. en had geen tehuis, geen moeder en geen vader. Hij had nog een oom, en hoopte... daarheen geleid te kunnen worden... Verder om een tafeltje met potten bier zat een kransje Burgerschooljongens, die een pretje hadden, zou men zeggen. Zij praatten en hadden een leut, en toch, was er van die vier geen enkele die niet een arm of been miste, die zich niet met krukken moest behelpen Een ervan, een jolig jongensgezicht John Cambell uit Belfast die nog maar nauwelijks 18 jaar was vertelde ons, hoe hij uit Ierland was ver trokken èn verscheidene maanden aan het front had gediend. Het ging alles goed, tot bij jhiepval een stuk granaat zijharm wegnaip Doch het geeft mets zei hij gekscherend. „Als de 'oorlog nog lang duurt zal een man met één arm minstens nog zooveel waard zijn. ais vóór den oorlog een man met twee.... Het droefst waren de vier gaesteskranken Zij dwaas den lachten, beten en sloegen.hoorden het Lnan0e- donder en gegrepen niaL-. wisten met waar zij heen ;en.... Nazang wachten kwam eindelijk omstreeks half vijf het Eng^che ho^a^chi^mA„^to^o^ achtige°reis achter den rug had, kwam statig en troisch denllaSond binnen. l5e Roode ton en daarnaast uit respect voor den Nederiana scKen bodem de Nederla^che dnekl^ S^oed^ Ig Hp St De Niis aan de loods der N. A. 5. M., en aw Hotterdamsche Transportcoloniie, alsmede het dames comité tooc weer aan het werk. Het hSaalsclup had 35 geamputeerden, eenpam- blinden vier krankzinnigen, 21 doctoren en Roode Krui JÏÏTeel, «n vertier een twintigtal loopende gewonden, totaal 87 die spoedig in den Duitsriten ambulancrtredn waren overgebracht. Evenals bij da Engelschen van Engelsche officieel» zijd» versnaperingen, bloeroen en prentkaarten enz. werden aangeboden, zoo werden thans <je Duitschers door het Duitsche hulp-comité te Rotterdam en den heer C. W. Dell uit 't Gravemzande bedacht De Duitsche gewonden zagen er over het al- reen goed uit, toch was 't hun wal aan te zien, dat zware zeereis hun geen goed had gedaan, wiens 'beide beenen waren afgezet, klaagde, dat hij thans ging sterven.. Onder de gewonden bevond zich een matroos van de „Embden die een arm had verloren. Voor de rest viel het op, dat <fe meesten nog pas bij het offen sief aan de Somme in hun ongelukkigen toestand waren gebracht. Ook de 21 Duitsche geneesheeren wer den bij de Somme gevangen genomen; zij hoopten spoedig weer aan het front to komen, want het zou wel noodig zijn, meenden ze. Treffend vooral was het weerzien tusschen den leider van den Duitschen lazaret-trein en een der uitgewist selde doctoren, die men in Duitschland reeds verloren waande. t De Duitsche gewonden, dfe tevreden waren over de behandeling,- gingen dadelijk te bed in den trein, welke gistermorgen te 8 ure via België naar Duitschland vertrok. De Engelsche gewonden, voor wie hte transport der Duitschers verborgen was gehouden werden daarop aan boord van de „St De Nijs" gebracht die ^ster- morgen paar Engeland vertrok. Sommigen dansten als het ware op hun krukken.... Eerst omstreeks 7 uur was de uitwisseling afgeloopen. LANGEDIJK. De aardappelteelt aan den Langedijk valt dit jaar zeer tegen. Behalve dat het beschot niet aan de verwachtingen beantwoordt, ook zijn er veel zieke i nullen. Sommige bouwers die er op hadden gere kend, nog wat te kunnen verkoopen, hebben zelf te kort. We vernemen reeds, dat de aardappelen reeds voor f 7 per H.L. worden verkocht LANGEDIJK. Door de afdeeling Langedijk van Volksonderwijs is aan den gemeenteraad van Zuldscharwoudo een verzoek gericht, van de school er een met M.UX.O. te maken en daarmee bij de benoeming van een on derwijzer rekening tb houden. AARTSWOUD. In de gisteren gehouden vergadering van de afd. van het Dept. Nut werd besloten dezen winter we derom vijf vergaderingen met dames te houden, ter wijl in December een volksavond zal worden ge organiseerd. De eerste vergadering werd bepaald op Woensrdag a.s., waar de lezing werd opgedra gen aan den heer J. Koeten, terwijl de vaste bij drage door den heer J. van Soelen zal. worden ver vuld. - ZIJPE. Tot Zetters der rijks directe belastingen ln deze gemeente zijn benoemd de heeren Jb. Bos Cz. en G. de Wit Pz. - ZIJPE. Het aantal varkens ln deze gemeente op 90 Sept j.1. bedroeg 2836, tw.: 714 biggen beneden 6 weken, 316 fokvarkens, 766 loopvarkens, 310 mestvarkens be neden 50 K.G. en 730 mestvarkens boven 50 K.G. - 'T ZAND. Bij de gisteren gehouden harddraverij werden de prijzen behaald door: le prijs f 50, Keesje S, eige naar Davidzon te Hoorn, berijder Stadegaard2e prijs, f 25, Corrie, van J. Stammes te Oudesluis, be rijder J. Stammes Jz.; 3e prijs, kunstvoorwerp van de Maatschappij Het Anker, door Vroolijk van D. Marees te 't Zand, berijder P. de Wit; 4e prijs f 10, Delta van J. Bakker te W1 cringerwaardberijder A. van Zoonen, 5e.prijs, f 5, Electricien van J. Koning te Wieringerwaard, berijder P. de Wit. WIERINGEN. Voor rekening van 57 leden onzer onderafdeeling der V.P.N., werden j.1. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 3817 kipeieren, 56 eendeieren en 42 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 10.30 tot en met f 10.50 per 100 stuks, voor de eendeieren f 9.75 per 100 stuks en voor het pluim vee van f 0.40 tot en met f 1.84 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden ontvangen voor de kipeieren f 1.64 per kilo en voor de eendeleren 9.27 cent per stuk. Handel in alles zeer vlug. - WIERINGEN. Gisteren werd op het Kerkplein te Hippolytushoef door de Rundveefokvereeniging „Oost- en West-Wie- ringen en keuring gehouden van koeien en wel in 5 rubrieken. Als keurmeester fungeerde de heer N. D- Kaan te Wieringerwaard. Rubriek a. Koeien ingeschreven in het fokregis- ter. Aangeboden 17 stuks. Ie prijs de heer D. P. Lont, 2e prijs de heer D. Blaauboer, 3e prijs de heer M. S. Bakker, eerv. verm. de heeren C. MulderC.Jz„ D. P. Mulder, D. S. Klein en D. P. Lont. Rubriek D. Koeien in onderzoek zijnde. Aangebo den 40 stuks, le prijs de heer C. Kooijman, 2e prijs de heer S. S. Klein, 3e prijs de heer M. S. Bakker, eerv. verm. de heeren M. S. Bakker en Alb. S. Klein. Jtubriek C. 2-jarige vaarzen in onderzoek zijnde. Aangeboden/10 stuks, le prijs de heer M. S. Bakker, 2e prijs de heer W. Mostert, 3e prijs de heer D. Blaauboer. Rubriek d. Kuikalveren die geschetst zijn. Aange boden 15 stuks, le prijs de heer M. S. Bakker, 2e prijs de heer C. Kooijman, 3e prijs de heer M. S. Bakker, eerv. verm. de heer N. S. Bakker. flubrpek e. Ter opluistering ingezonden vee. 8 stuks Eervolle vermelding een schot van den heer J. Her mans, een pink van den heer J. Hermans en een stierkalf van den heer M. S. Bakker. WIERINGEN. Maandagnamiddag is alhier het rijwiel van den melkcontroleur, den heer P. Wijdenes, hetwelk voor het hotel Lont stond, gestolen. Van den diefstal is terstond aangifte bij den rijksveldwachter Admiraal gedaan. - WIERINGEN. In de Concertzaal van den heer Jb. Brunl, hield de muziekvereeniging Harmonie J.L Zaterdagavond hare jaarvergadering. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer W. Bruul, las deze de notulen en jaarverslag, wegens vacature secretaris, voor, welke werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd wegens bedanken van den heer O. Boeker tot secretaris gekozen de heer C. Boeker, terwijl de heeren D. Oden ale pen ningmeester en P. Bniul als bestuurslid werden her kozen, Allen naman het aan. De rekening van den penningmeester werd, na door de heeren B, Kat en Jb. Bruul te lijn onder zocht, in orde bevonden en onder dankzegging goed gekeurd. Besloten werd aan den directeur, den heer P. Bruul f 50 eh aan den onderdirecteur-voorzitter, den heer W. Bruul f 15 gratificatie te geven. De .win- teruitvoenngen voor de contribueerende leden te houden op nader te bepalen datums ln Novemb. 1916 en Februari 1917 en een extra uitvoering te geven aan het Oostelijk deel van het eiland, hetzij te Ooster land of te Den Oever, behoudens nadere toestem ming van den burgemeester. Nu kwam een gewichtig punt aan de orde, n.L dat door heeren werkende leden tevens tooneellls- ten, honorarium werd verlangd, omreden de grimeur der vereeniging, de heer J. N. Bruul, zich ook laat betalen. Eenparig was men van oordeel, dat van honoreeren niets kon komen. De stemming was op dat oogenblik niet wat Je noemt De directeur meen de, dat de grimeur wel Iets voor zijn moeite toe kwam en de man ook gemobiliseerd was. Die mo bilisatie waarover de grimeur gesproken had was voor hem volstrekt geen reden geld voor grimage, daar andere leden het voor niemendal deden, te ver langen. Een der leden maakte tenminste de opmer king, dat men zich moest schamen er belooning voor te eischen. Er is in de vereeniging een zekere categorie van menschen, die het er altijd op toeleg gen zooveel mogelijk profijt van de yereeniging te trekken en om daaraan een einde te maken, werd besloten dat voortaan aan ieder, die medewerkt, geen enkele uitgesloten, dit gratis behoort te doen. Enkele huishoudelijke zaken werden vervolgens nog afgedaan en-de vergadering met de beste wen- scchen voor de vereeniging, door den voorzitter gesloten. WATERSNOODVOORZIENING PROV. STATEN. Teneinde de met keering tegen het zeewater be laste waterschappen zoo goed mogelijk voor de ver vulling van hun taak uit te rusten en de ODgerep- te instandhouding van de dijken beter dan tot dus verre te bevorderen, stellen Gedeputeerde Staten voor, in de eerste plaats aan de waterschapsbestu ren, die daarvoor in aanmerking komen, toe te ken nen de bevoegdheid, omschreven in art 1 sub 6a van de Wet van 9 Mei 1902, StbL na 54, om zoowel de inwonenden die niet in het waterschap geland zijn, als de ingelanden binnen htm gebied tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van waterkeeringen bij dreigend gevaar of tot hulp ln geval van doorbraak, en om van hen ten behoeve van die verdediging ver strekkingen van last- en trekdieren, voer- en vaar tuigen en gereedschappen te vorderen; in de twoe- de plaats om een verordening in het leven te roepen, houdende bepalingen tot bescherming van de zee- en binnendijken der provincie, waarmede beter re sultaat kan verkregen worden dan door de veelal onderling afwijkende veroideningen van de met het beheer van de dijken belaste waterschappen zelve; in de derde plaats om over te gaan tot het vaststel len van een verordening, waarbij het rijden met zware vrachten over de langs de herstelde Zuiderzee dijken loopende wegen wordt verboden. Omtrent het dijksieger schrijven Ged. Staten o.m., dat zij niet blind zijn voor de vele bezwaren, waar mede zoowel de oproeping, als de leiding en ver pleging van het z.g.n. dijksieger gepaard zullen gaan- Toch meenen zij, dat een dergelijk leger in vele ge vallen van nut zal künnen zijn. Vooral dan, wan neer het gevaar nog niet van dien aard is, dat de opgeroepenon onmiddellijk gevaar voor eigen ge zin, huis en goed te duchten hebben, kan het dijks ieger, dat toch uit den aard der zaak voor een groot deel uit menschen zal bestaan, met het verrichten van grondwerk bekend, van groot belang zijn. Ook de bevoegdheid om van ingelanden en inwonenden de tuigen en gereedschappen te kunnen eischen, is van verstrekking van last- en trekdieren, voer- en vaar- groot gewicht Het is bij den watersnood voorgeko men, dat bij de in allerijl uitgevoerde noodherstel- lingen groote behoefte bestond aan kruiwagens en andere voertuigen en gereedschappen, doch de ter plaatse wonende eigenaren afgifte daarvan weiger den. Het mag naar de meening van Ged. Staten niet meer voorkomen, dat een waterschapsbestuur in een dergelijk geval machteloos staat en de onwilligen niet tot afgifte kan dwingen. Het waterkeerende vermogen van de pas herstelde dijken zal in het a.s. stormseizoen ondanks de met kracht uitgevoerde werkzaamheden niet zoo groot zijn, als dit over eenige jaren, wanneer het dijks- lichaam tot rust gekomen zal zijn en een vast aan eengesloten geheel zal vormen, het geval zal zijn. De waterschapsbesturen zullen dus met groote nauw lettendheid op den toestand der zeeweringen moeten toezien en zoo noodig terstond maatregelen moeten nemen tot herstel van zich voordoende gebreken. Op hen rust een zeer zware verantwoordelijkheid, doch zij mogen dan ook vorderen, dat hun geen middel wordt onthouden dat hen kan helpen om zich van ed rustende taak zoo goed mogelijk te kwijten. Aangaande de provinciale dijksvernieuwing mer ken Ged. Staten op, dat een provinciale verorde ning, welke ten doel heeft de zee- en binnendijken tegen beschadiging te beschermen, tot nu in Noord holland ontbreekt. Alleen de tengevolge van de jong ste overstrooming aangelegde provinciale noodwater keering wordt door de op 19 Juli door de Prov. Sta ten vastgestelde regalen tegen beschadiging be schermd. Het stellen van dergelijke regelen ten op zichte van de zee- en binnendijken ls tot dusverre aan de waterschapsbesturen, welke met het beheer van deze objecten belast zijn, overgelaten, en in de keuren van de meeste dezer besturen, welke met het beheer van deze objecten belast zijn, overgela ten, en in de keuren van de meeste dezer besturen komen dan ook min of meer uitgebreide bepalingen

Schager Courant | 1916 | | pagina 1