Predikbeurten. Marktberichten. Burgerlijke Stand. nieuwe niedorp. wieringerwaard. oude niedorp. hoorn Onze nieuwe Burgemeester. gemeente nieuwe niedorp. gemeente keerhugowaard. ten bebceve Tan de Instandhouding van die dijken voor. Voldoende schijnt dit Ged. Staten echter niet ~meer, aangezien die bepalingen verre van volledig en uit den aard der zaak onderling zeer afwijkend zijn. Daarbij komt, dat van de zijde van Ged. Staten, herhaaldelijk is geconstateerd, dat aan de bestaan de bepalingen niet steeds de hand was gehouden. Dit sproot dan voort, hetzij uit gebrekkig toezicht of nalatigheid van het dljksbestuur, hetzij uit gemis aan inzicht in de beteekenis van de gepleegde overtre dingen, met het oog op de instandhouding van de zeeweringen. Ook bleek, dat in sommige gevallen, overeenkomstig de bepalingen der keur vergunnin gen waren verleend, welke beslist hadden moeten zijn geweigerd of waaraan bepaalde voorwaarden hadden moeten zijn verbonden. Het verdient h- i. dan ook geen aanbeveling Je trachten een aanvulling van de keuren met de noo- dig geachte bepalingen te bevorderen: de aangewezen weg om verbetering aan te brengen is, meenen zij, het vaststellen van een provinciale verordening, wel ke zal gelden voor alle niet bij het rijk in beheer zijnde zee- en binnendijken in do provincie, dus ook voor die, tot welker instandhouding door de beheer ders om verschillende redenen geen politiebepalin- gen konden worden vastgesteld. Behalve de gewenschte uniformiteit en volledig heid der voor alle dijken geldende bepalingen, wordt dan tevens dit groote voordeel verkregen, dat met het toezicht op de naleving van de verordening ook de ambtenaren van den provincialen waterstaat kun nen worden belast, met welke bevoegdheid zij ten opzichte van de keuren der waterschappen niet kun nen worden uitgerust. Met betrekking tot de ingediende verordening op het rijden met zware vrachtwagens deelen Gede puteerde Staten mee, dat bij alle zeedijken langs het vasteland van de provincie benoorden het IJ, be halve bij de zeedijken van den polder Waard en Groet en bij een gedeelte van de zeewering van den Anna Paulownapolder, op de kruin of op den kin- nenberm beharde wegen liggen, waarvan de eerstge noemde bi] de thans ondernomen herstellings- of verbeteringswerken nagenoeg zonder uitzondering naar den binnenberm worden overgebracht, behalve op die gedeelten, waar in verband met de plaatse lijke toestanden het behoud van den weg op de dijks- kruin niet te vermijden is. De verharding op de kruin heeft n.1. bij den storm vloed in vele gevallen ongunstig gewerkt, omdat tus- schen het puin van de onderlaag en de eigenlijke dijkihassa geen goede aansluiting bestond, terwijl de waterdichtheid der dijken veel heeft te lijden van het in den, loop der jaren in het lichaam verwerkte puin. Door den weg naar den binnenberm- te ver leggen, worden bovengenoemde bezwaren ontgaan en tevens de kosten van het grondwerk beperkt daar do kruinsbreedte der op te hoogen dijken, wanneer de weg op de kruin behouden zou blijven, belang rijk grootcr moet zijn, dan anders het geval is. De nieuwe aanleg van wegen achter den dijk ge schiedt echter op een somtijds vrij aanzienlijke op hooging, welke, althans in den eersten tijd na den aanleg, aan zettingen onderhevig ia De vastheid van hot behardingswerk hoeft hiervan natuurlijk te lij den en het weerstandsvermogen van de nieuwe be- harding is dus gedurende de eerste jaren vermoede lijk minder groot dan bij nieuwe wegen, welke niet in ophooging zijn aangelegd. Moet een nieuwe weg- beharding uit den aard der zaak in het begin altijd eenigszins worden ontzien, hier gel'dt zulks des te meer, omdat de toestand van den binnenberm, die aan het dijkslichaam steun moet geven, daarmede sa menhangt. HARINGHUIZEN. Aan do rfngrtjderij op fietsen werd door 13 per sonen deelgenomen. De eerste prijs werd gewonnen door L. v. Rijn, Moerbeek f 3.50, tweede prijs P. Timmerman Scha gen f 2.50, derde pms P. Brink, Wieringerwaard f 1.50 vierde prijs P., Nagelhout, Moerbeek f 1.00. ANNA PAULOWNA- Donderdag J.l. maakte do leden der Provinciale Sta ten, do heeren Thomassen en Michols eene excursie langs den zeedijk vanaf van Ewijcksluis tot de Wie- rlngerwaprd en wel onder begeleiding van den Hoofd ingenieur der Provinciale Waterstaat, welke die ver eis chte inlichtingen verstrekte, zoodat een goed over zicht van het werk word verkregen. De indruk, welke de heeren ervan hebben ge kregen is deze, dat er hard gewerkt wordt dat net werk flink opschiet en de dijken als zij klaar zijn. enorm veel sterker zullen zijn als voorheen. Niet al leen hocger maar voo'. broeder. Voorts meenden zij, Idat zelfs bij een zalfde storm als in Januari, <do dijk, zoover hij nu al is, het bast zal houden al is het waar. dat bij' een zóó hoogen waterstand als toen, he* water er nog over zou kunnen slaan. Alles hijeen genomen, meenden zij, dat ,Or geen loden tot groote ongerustheid bestaat ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 7 Octohar vergaderde de vereeniging „Visschersbelangen" ten huize van den heer Chr. Hoog moed. De voorzitter, da heer C. F. Siewers, heet de aan wezigen „welkom" drukt ar zijn spijt over uit dat door het onstuimige weer de opkomst niet grootcr is en wijst «r op dat er heden nog feene flinke agenda is af te werken, waarvoor hij de medewerking der leden verzoekt Eenige ingekomen stukken worden daarna voorge lezen; terwijl wordt medegedeeld, dat le. de eenige weken zoek geweest zijnde ledige carboiineum-bussen ten slotte aan hun adres zijn aangekomen en aan, de yereeniging zijn vergoed; 2e. de verdeeling der herfet- kustvisscherij voor de aalfuiken-visschers op de gewone wijze hooft plaats gehad, hoewel op verschillende per ceel en ditmaal niet kon worden gevischt; 3e. dat wear enkele uitgaven van de Visscherij-Inspectiezijn ont vangen, welke in de bibliotheek der Vereeniging zullen wodern geplaatst Daarna wordt besproken, hoe nu tegen over de leverancier van cachou van het vorige jaar zal Wor den opgetreden nu de termijn van betaling binnen kort afloopt De ontvangen kisten waren op één na allen beneden het gemiddelde gewicht, waartegen co- protestoord is en voorgeslagen is de prijs per 150 Kg. te berekenen,, temeer waar dit altoos gebruikelijk fc geweest en de leden bij hunne bestelling veronder stelden dat deze usanoe ook ditmaal zou worden gevolgd. De leverancier wenschte thans achter niet an ders dan per kist te rakenen, terwijl diens reiziger tegen de stellige meening der leden in zegt, ze al dus verkocht te hebben. Nu is de vereeniging met deze cachou ten slotte nog wel goed af geweest, omdat, (na flien de prijzen enorm zijn gestegen, maar de handelszaak behoort evenwel eerlijk te blijven. Besloten wordt nu, deze cachou slechts te betalen in eene ■ver- .gadermg, waarin bedoelde reiziger zelf aanwezig is en dan zijne woorden bij de name der bestelling te plaatsen tégenover zijne latere verklaring. Wordt alge meen goedgevonden. Op een van da Visscherij-Inspectie ingekomen schrij ven, dat bedoelt, opga van van de visschers te vernemen omtrent risschenjartikolcn, waaraan gebrek bestaat op dat zoo mogelijk da V.-I. hierin kan voorzien wordt nog geene beslissing genomen. Wijl uit het schrijven kan worden opgemaakt, dat katoengarens niet hier onder vallen, zal daarnaar eerst nog eens -nader wor den onderstaan, waarbij tevens gevraagd worden of de visschers zich vast verbinden tot afname der hoeveelheden, welke zif van Ieder artikel voorloopig opgeven, ongeacht hoe hoog de prijs is. Bij zeer hooge prijzen zouden sommigen zich toch in hunne bestelling misschien willen beperken. Voor de a.s. algemeene vergadering van de Zuider- zeo-Visschers Bond zal een voorstel worden ingediend tot het stichten Van één groote algemeene Inkoop- cooperatie voor de geheeie Zuiderzee-visschcrij. d0 b^P^king welke thans volgt crver de wen- Bchelijkheid van ontheffing van het uitvoer-verbod voor jute-zakken voor de alikruiken, welke in den a.s. winter naar het buitenland zullen worden ge zonden, wijl, indien hieraan niet kan worden vol daan, de alikruikenhandel half-lam geslagen zon zijn en deze op de prijzen een zeer nadeehgen in vloed zou uitoefenen, deelen verschillende teden mee, vernomen te hebben, dat hierin van de zijde der handelaren in dat artikel reeds wordt gewerkt en er de mogelijkheid bestaat, dat binnenkort hier voor eene zeer geschikte regeling zal worden ge troffen. Besloten wordt daarom, voorloopig af te wachten, of met die pogingen resultaat wordt be haald. Verder wordt nog besloten, half October een aan vang te maken met het uitgeven van boeken uit de bibliotheek. Door den secretaris zal hiervoor een ontwerp van een regiementje worden samengesteld, hetwelk op de volgende vergadering kan worden behandeld en waaraan zich de lezers zullen hebben te onderwerpen. Bij de rondvraag verzoekt de heer P. Bakker, dat de fuikenvisschers de einden hunner fuikenregeis langs vaargeulen goed kenbaar zullen maken, door bijv. de uiterste einden van een flinken langen stok te voorzien, wijl anders beschadiging bij hoog water wel eens moeilijk te vermijden is. Hiermede zal re kening worden gehouden. De heer K. Keuris zegt nog bij geruchte te hebben vernomen, dat hem door enkelen die grief is ge maakt over den door hem begonnen handel in krab ben, waardoor de afzet van Van Ewijcksluis zou zijn verminderd.' Het blijkt echter, dat de geruchten hierover sterk overdreven zijn. Wel vreesden som migen hiervan eerst vermindering van afzet voor Van Ewijcksluis, doch deze is vrij geregeld blijven doorgaan en voor den toekomstigen afzet meent men, zal eene ruime verspreiding van krabben als bemesting, zooals die dit najaar heeft plaats gehad, zeker eer reclame, dan nadeel brengen. Na een woord van dank voor den gezelligen toon, welke deze vergadering beheerschte, sluit de voor zitter de vergadering. b MOORDAANSLAG TE ALMELO. Zondagmorgen is te Almelo door den 23-jarigen C. A. Schipper een moordaanslag gepleegd op zijn vroe gere éentgenoote. S., vroeger reiziger, huwde ten vorigen tere met de Weduwe van J J. Grobben die een café houdt in de Boddeostraat te Almelo. Hij houdt van een goed leventje en bracht zijn tiid in ledigheid door. Hierdoor ontstonden herhaalde male oneenigheden tusschen man en vrouw, waarbij da vrouw, dikwerf werd mishandeld De laatste maanden leefden de echtlieden gescheiden was S. zwervende, terwijl hun huwelijk inmiddels op verzoek der vrouw werd ontbonden. Zondagmorgen omstreeks half zes hoorde de vrouw, terwijl zij boven nog te bed lag, oenig lawaai beneden. Meenende dat iemand, die een borrel wilde koopen, fean de deur rammelde, stoorde zij zich niet aan dat lawaai Eenige oogonblikken daarna zag zij, dat iemand met licht do trap opkwam en haar slaapkamer betrad Zij herkende nu m den indringer haar vroogeren echtgenoot Deze zette het lampje op de waschtafel, haalde een groot mes te voorschijn en bracht haar daarmede zonder iets te zeggen een diepe snede in den hals en een steek in de borst toe. Doordat de vrouw het mes wilde afweren, werd zij ook ernstig Ban de handen verwond. Om haar het schreeuwen te be letten. bedekte S. haar mond met een hoofdkussen en wierp dekens over haar. Hoewel de vrouw érnstig was verwond en veel bloed verloor, kon zij toch alles zien wat de moordenaar uitvoerde, Hij doorzocht de geheeie slaapkamer, blijkbaar naar geld, dat hij echter niet heeft gevondeS. Toen S. zien verwijderd had, had, heeft ae vrouw nog kracht kunnen vinden haar beneden te komen en zich naar buiten te begeven. Op de stoep zeeg zij, door bloedverlies uitgeput, in een. doch nad nog de kracht om hulp tc roepen. De ïn de buurt surveilleeremde agent van politie ging op dit geroep af en vond de vrouw badende in naar bloed op de stoep. Nadat meer hulp was verschenen en een geneeskundige was geraadpleegd, werd de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw verkeert niet in onmiddellijk levensgevaar. BLOEDVERGIFTIGING. OMMEN, 7 Oct. De vorige week Zaterdag had de vrouw van den winkelier L. Cl het ongeluk zich in de hand te snijden. Woensdag liepen haar hand en arm op, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Vrijdagmorgen bleek opname in het ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk, waarheen ze in den namiddag per spoor werd vervoerd. Hedenmorgen is ze aldaar onder hevige pijnen be- zweken OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Winterswijk zijn weer vier ontvluchte krijgs gevangenen, twee Franschen en bij uitzondering twee Engelschen aangekomen, die in de laatste maanden in de mijnen te Oberhausen gewerkt hadden. De beidé Franschen waren bij Maubeuge op 7 Sept. 1914 te Sobesmcs en 15 Sept. 1914 te Laon bij Seims gevan gen genomen. Ze hadden zeven nachten geloopen. Ook kwamen te Winterswijk twee Duitsche deserteurs over de grens, bedden mijnwerkers van beroep. De een had pas een oproeping voor het front ontvangen, de andere had reeds 18 maanden medeges treden en kwam juis, herstteld van zijne verwondingen, uit het lazaret. Zondag kwa te Oldenzaal aan een Russische krijgs gevangene. Hij had 13 maanden in het gevangenkamp te Mesum bij Rheine vertoefd. Een Fransch krijsge vangene, die met hem was ontvlucht werd door de Duitsche grenswacht bij Nordhorn, die drie keer op hen had geschoten, gedood. EEN NIEUWE TRUC. Een bdasting-ambteitaar te Tegel en hield Zaterdag drie Duitsche vrouwen aan, die ieder niets anders medevoerden dan een groot Limburgsch wittebrood Door de moeilijkheid voor een ambtenaar otm twee ot meer van zulke onhandelbare brooden op te bren gen naar heit gemeentehuis, laat men nogal eens oog luikend toe,- dat vrouwen die er armelijk uitzien zulk een brood medenemen. In dit geval -was de ambtenaar echter argwanend en toen hij de brooden dan ook nader betastte, voelden ze hard aan. Aan de onderzijde bleken zo van een luikje voorzien, en het inwandigu van de mikken was opgevuld met stukken zeep Het departement Nieuwe Niedoro der Maatsch tot Nut van 't Algemeen vergaderde Maandagavond 0 Oo iober 1918 ih de „Prins Maurits". De secretaris brengt verslag uit óver den toestand der bibliotheek. Te N. Niedorp werden aan 54 lezers 1197 boeken uitgereikt. Te Tferdiok aan 17 lazers 182 boeken Te Moerbeek waar het vorige seizoen geen bodcen zijn uitgereikt is thans naar boeken gevraagd en het H d. School de heer Veerman wil «Idi met uitreiking belasten. Met instemming vernoemt de vergadering dit en wordt voorts het .verslag onder Hanir aanvaard. De rekening van het Bestuur der Nuts Spaarbank Vrijdag ij, door ©ene commissie, bestaande uit de heeren J. Kuilman, Ds. Haars en F. C. H. Koele- meij. nagezien en in orde bevonden wordt nu door de vergadering vastgesteld en goedgekeurd Het getal inlagen bjj de Nuts Spaarbank bleek 126 uitbetalingen 27. Op 1 Juli 1915 in omloop 126 boekjes' afgedaan 10, blyft 116 boekjes, uitgegeven 9 boekjes' op 1 Juli 1916 in omloop 125 boekjes Het tegoed der deeliv op 1 Juli 1915 was f 39904 in 19161 37317.75e Besloten wordt In Januari a.s. of begin Februari oen Nulsavond met voordrachten te organiseer en. Zaterdagavond ia alhier aan do Grqotebuurt waar schijnlijk door de harde wind een telegraafpaal bii do grond afgebroken. J Het gevaarte hing aan de draden over de vaart 1 hersteld. Het gebeurde tijdens een kort doch hevig onweer 57?^^^^, TT ,fa ^eente aanwezig b/4 biggen beneden 6 "Weken 59 zeugen 222 looo- boven15, mestvarkens benedien 50 Kg en 140 daar- ïrt^xlteu^der door de regemng aangekochte fra- Tien. is voor deze gemeente benoemd de heer Davids. rvrmt! WTTTIORP. zelfden dag afgeslagen worden. De heer G Wonder, lid tier Prov. Staten van Noord-Holland voor het dristrict Hoorn, heeft om ge zondheidsredenen tegen 15 dezer ontslag genomen. PROV. STATEN NOODR-HOLLAND. Bij Kon Besl. is machtiging verleend aan den com missaris der Koningin in de prov Noord-Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier prov. in buiten gewone zitting, op Dinsdag 24 Oct a.s. teneinde als dan aan de orde te stellen voorstellen van Gedeputeerde Staten, verband houdende met den watersnood en in zake de electrisitieitsvoorziening in die Provincie. „St.-Ctt' INWERKINGTREDING VAN HET NIEUWE POST TARIEF Bij Kon. Besluit van 30 Sept. (Stbï. '161) is bepaald: De wet van 29 Juli 1916 .(Stbl 364) houdende wij ziging en aanvulling van de artt 3, 5 en 19 van. de wet tot regeling dor brievenposterij treedt in werking op 16 October 1916. St-CL INBRAAK HILVERSUM. Naar aanleiding van de inbraak, de vorige week in de villa van den heer Kretschmlar van Veen te Hilver sum gepleegd, heeft de commissaris van politie aldaar de vingerafdrukken op enkele wijnflesschen gevonden, naar Amsterdam opgezonden, waar bij bleken te zijn van een bekende der justitie. De jas, die gevonden is. bleek ook van hem te zijn Er wordt ijverig naar dézen persoon gezocht De man, op wien de tuinman heeft geschoten, heeft In Ankeveen een broche verkocht die van mevrouw Kretschmar van Veen afkomstig is en nu in het bezit van de politie is. Hij had in de rechterkaak eene groote schotwond en de linkerkaak stak naar buiten. In Ankerveen heeft men dat man laten gaan, wijl men van de inbraak niets wist NEKKRAMP. Te Dinteloord heeft zich een geval voorgedaan van nekkramp, bij een medsje van 18 jaar, met doodelijken afloop. 1 DE „BLOMMERSDIJK" GETORPEDEERD. Volgens een uit New-York ontvangen Reuter-tolegram is het stoomschip „Blommersdijk" van de Holland- Amerika Lijn, 7 dezer van New.York naar Rotterdam vertrokken, aan de kust v?n Massachusetts getorpe deerd. De bemanning werd gered. Het stoomschip was geladen met graan voor de Regeering. GEEN VERZOEK TOT BEMIDDELING. Uit New-York, 9 Oct. De Associated Press" publi ceert een telegram van haren'correspondent te Berlijn, waarin wordt verklaard, dat het bericht, dat de am bassadeur te Berlijn Gerard een verzoek van den Kei zer tot bemiddeling ten gunste van den vrede door Amerika zou overbrengen, een zuiver verzinsel is. JULIANADORP. Zaterdagavond werd tan huize van den heer J. Rij voet alhier een Algemeene Vergadering gehouden om te komen tot het oprichten eener Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging, annex broodbakkerij. Door den heer L. Tigchelaar werd de nogal flink bezochte vergadering geopend Hij verwelkomt de heeren van Z. Schar- woude, die op deze avond de zaak zullen toelichten, en wijst tevens op het doel dezer bijeenkomst. Hierop nam de heer Ehi Burck van Z. Scharwoude, het woord. Hij zette in breede trekken uiteen wat coöperatie was. dat het öoopereeren voordeeliger en goedkooper is, doordat er niet veel winst gemaakt wordt, hoewel er toch ©enigen winst moet worden gemaakt, en wel voor afschrijvingen enz. Hij leest eenige vervalschingen voor, waaruit bleek dat er In den- handel verschrikkelijk werd geknoeid en wat door coopereeren niet het ge- va j gal zijn Bij vergelijking der broodprijzen b.v. moet men ook vooral het gewicht in oogenschouw nemen. Ook zet hij nog uiteen wat de coöperatie wil en wat de particuliere Distributie wil, Hij hoopt ten slotte dat hq hiermede een steentje heeft bijgedragen tot oprichting oener afdeeling. Na een kleine pauze /raagt de heer Tigchelaar of een der aanwezigen het oen of het ander heeft ,te Magen naar aanleiding van het door den heer Du Burck gesprokene. De hoer A. Speur vraagt hoe het is met do praatjes die er gaan, De praatjes gaan hier, zegt hij dat de Coöperatie te Z. Scharwoude hel vorig jaar een flink te kort had, en dat men zoo doende Koegras er in vou slepen. De heer Du Burck antwoordt nierop dat daar niets van aan is, jiij noemi het een ernstige be schuldiging en als het ook waar was, dan was het 't •beste hun de zaal uit te gooien. D© heer v. Zoonen van Z Scharwoude antwoordt hier ook nog op, dat ze het vorige jaar met hun filiaal te Helder een te kort hadden gekregen door dé concurrentie met een broodfabriek aldaar, Hij zegt dan ook, dal als-dat hier het geval werd, dat Z. Scharwoude dan niet Koegras er in zou slepen, doch dan zou het net anders om zijn, maar daar zouden zij dan vroegtijdig een schiltje voor steken. De heer Tigchelaar vraagt nu, wie der aanwezigen zich op wil geven als lid. Hiervoor gaven 26 personen zich op, zoodat er een vereeniging kan worden opge richt. De heer Van Zoonen stelde nu voor om aoor de personen die zich opgegeven hadden, nu een huis houdelijke vergadering te houden om een voorloopig bestuur te kiezen. Hierna werd de vergadering gesloten, en ging men over tot een huishoudelijke vergadering. „.-vt ijpt treeft een zeker prettig gevoel, dl© we- tenachapdatonze gemeente dus niet direct al8 nroffkon in zal dienen, waarop de nieuwe functign- naris zijn eerste kunnen zal behoeven te probeeren. Zhn burgemeester zijn elders geeft ons de zekerheid eenigszins, dat hij er wat van weet. En dat stemt t0EnP v'irder' -^het, zooals wij hierboven schreven; afwachten. Schagen is niet direct wat fnen noemt «makkelijk te besturen. Te groot voor servet, te klein voor tafellaken, ligt juist in zijn tweeslach tigheid van dorp en stedeken de groote moeihjkheid. Veel eischen, met een kleine portemonnee bestuurt niet gemakkelijk. En juist daarom heeft onze ge- meente dubbel noodig een energiek man, met veel werkkracht en iniatief en die boven alles, (t is niet de eerste maal dat dit hier wordt neergeschreven); zichzelf is Burgemeester zijn in den vollen zin van het woord, dus aan het hoofd staan der zaken ls de eerste en grootste eisch, die onze nieuwe burge meester zich heeft te stellen. Leiding geven, maar alsjeblieft niet gelold wor den; dat zij de leus. Hier in onze gemeente een niet gemakkelijk door te voeren standpunt, maar toch het eenige ware. Laat ons hopen dat onze nieuwe burgemeester aan onze verwachtingen zal voldoen. En nu dan met vertrouwen de toekomst in en bur gerij en burgemeester saamgearbeid, tot verderen bloei en vooruitgang van Schagen, GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis, zoon van Dirk Vries en van Trijntje Kossen. LANDSTORM. J. de Boer, J. Borst en A. v. d. Vlies, landstorm- plichtigen der jaarklasse 1910, zullen op 14 December worden ingelijfd bij den zeedienst HOOFDELIJKE OMSLAG. De gewone jaarlijksche boekjes bevattende alle aanslagen voor 1916 (met 1915 ter vergelrking er naast) zjjn wederom verkrijobaar zoolang de voor- raad strekt. Prijs 10-20 TRAPMAN CoSchagen Woensdag 11 October 1910. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn, nam. 7 uur. Ds. Van Loon. Oudesluls, nam. 6.30 uur, Ds. Groeneveld. Het was Maandagavond omstreeks half zes, dat de telegraaf ons het bericht bracht, dat de heer J. Cornelissen, thans burgemeester-secretaris te Noord- dijk, met ingang van 18 October &.s. tot burgemeester der gemeente Schagen was benoemd. Geeft dat op het eerste oogenblik een zekere be vrediging, dat er een nieuw hoofd is benoemd, in net volgende oogenblik komen taJ van vragen naar icren, die allen draaien om de vraag: wat zou het voor een man zijn? En waar Noordelijk nu direct i iet muist de deur ligt, ongeveer een paar uur van de stad Groningen en noch telefonisch, noch tele grafisch was verbonden, was het te weten komen v an dit of dat niet zeer gemakkelijk. Het resultaat an de ons verstrekte inlichtingen is het volgende: Unzo nieuwe burgemeester is, een nog jonge man van ongeveer 30 jaar. Hij is vanaf 23 April 1914 burgemeester der gemeente Noorddijk, een gemeen- y'J de stad Groningen en ongeveer een kleine li Ju zielen tellend. De heer Cornelissen is daar te vens secretaris, dus mag de conclusie worden getrok ken, dat liij ook in het bezit van het radicaal is van gemeentesecretaris. Voor zoover onze Inlichtingen verder aangeven, is de heer Cornelissen sinds een paar jaar getrouwd met een mejuffrouw Houwing, dochter van professor Houwing te Amsterdam, die ook een aantal jaren lid van Provinciale Staten is geweest. De heer Cornelissen behoort politiek tot de vrijzinnige richting. En zoo hebben we dan weer een burgemeester en gaat Schagen een nieuw tijdperk tegemoet. Wat of de toekomst zal brengen onder dit nieuw hoofd? we weten het natuurlijk niet Afwachten is hier de boodschap. Toch komen er bij deze benoeming een naar feiten naar voren, die ons deze benoeming met ingenomenheid doen begroeten. Vooreerst dat deze nieuwe burgemeester is niet- Schager. Van den beginne af zijn door ons pogingen godaan, dat niet iemand uit Schagen onze burge meester zou worden, hoogst ongewenscht als wij dat voor Schagen zouden hebben gevonden. En in de tweede plaats is deze burgemeester iemand van het vak, om het zoo eens te noemen, iemand die In gemeenteadministratie opleiding heeft gehad en ais burgemeester een paar proefjaren heeft doorge- PURMEREND, 10 October. 123 Stapels kleine kaas. Fabriekskaas f 77, boeren kaas f 77, middelb. f 80, commissie f 80. 443 K.G. boter f 1.90 a 2. 723 Runderen, waaronder 430 vette en 26 stieren .Vette matig, 95 a 120 cent per K.G, Gelde, matig, f 230 a 340. Melkkoeien, matig, f 260 a* 430. 30 Paarden f 165 a 500. 40 Vette kalveren 120 a 140 cent per K.G. 268 Nuchtere kalveren f 13 a 33, m. 345 Vette varkens 87 a 97 cent per Kg., matig, 45 gmagere varkens f 20 a 35, stug, 316 biggen a 12 stug, 3466 schapen en lammeren, vette f 2ps a 44 matig lammeren f 16 a 23, matig, 450 zak peren f 2 a 80 zak appelen f 2 a 6, kipeieren 10 a 10V» oent, 67 ganzen f 6 a 7. ALKMAAR. 9 Oct y Aangevoerd 11 koeien en oasen f 270 a 450 19 vette kalveren f 80 a 180 per ned. pond f 120 a 1.60, 23 ducht kalveren f 15 a 25, 406 vette schapen f 16 a 44, 26 vette varkens 885 a 103 ct per ned. pond. AMSTERDAM, 9 Oct. Veemarkt Aangev. 302 vette koeien f 1.15 2e kw. J 0 |1'Q5, 3e kw. f Qf.90 a C|.95,, 110 melk en kalfkoeieo f 350 a 525, 61 nuchtere kalveren f 14 a 18 119 schapen f 25 a 35, 265 vette varkens geen handel WARMENHUIZEN, 7 Oct Vitt£ kool f 18.60 a 28.70, roode kool, binnenl. f 5.10 a 8.10, buitenl. f 15.30 a 29.10 gele kool 5binnenL f 5.30 a 6. buitenL f 14 a 21.90, uien f 5 90 a 6.20, drielingen f 5.30 a 5.50, nep f 5.20 a 5 50 slaboonen f 10.10 a 1090. WINKEL, 9 October. Appelen f 6 a 13, peren f 5 a 14, druiven f 18, to maten f 8.50, slaboonen f 6 a 10.50 per 100 pond, uien f 1.50 a 4.50 per 100 pond, kool f 4 a 10, kool raap f 4 a 4.75, komkommers f 7.50, bieten f 2.30 me loenen f 22.50 a 42.50 andijvie f 2.30 per 100. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek on I» Zaterdagmiddag 540 baal uien f 6 20 a 6.50 80 baal gele nep f 5.40 a 5.80. idem drielingen f 5.30 f 5.70, 682 baal wortelen, binnenL f 1.30 a 160 buiten!, f 3.70 a 4' 1100 Kg. slaboonen f 7.10 a 10, 2500 rammenas f 16 a 20, 11300 bieten f 2250 a 26 lüf Maandagmorgen 13100 Bloemkool, binnenl! i 9r,a b'd|eilL f 14 a 25.90 inmaak 2e soort f 12.50 a 14, 36000 roode kool, binnenl. f 4 a 10.50 buitenl f 13 a 31.70, 28700 gele kool, binnenl. f 3 90 a 8. buitenl f 8 a 24.80, 29500 witte kooi f 10.50 a 28.40, 600 bos wortelen f 330. Maandagmiddag 300 baal uien f 6 20 a 6.60. 43 baal nep f 5.40 a 5.60, idem drielingen f 5.60 a d.80. 667 baal wortelen, binnenl. f 1.45 a 1.60 buitenl f 3.70 a 4.15, 112 Kg slaboonen f 8.60, 700' ramme nas f 17.90, 1400 bieten f 18 Dinsdagmorgen. 15000 bloemkool binnenl f 7.20 0 9.50, buitenL f 13.90 a 20.20, 2e soort f 12 30 a 1120, 44300 roode kool f4 a 2790, 39500 gele kool f 3.70 a 16.20 28200 witte kool f 10 a 26.50 4 wa gons witte f 381 9 388. Daar heden, wat de koolsoorten aangaat, de Distri- buitiewe* is inge^an, werd de kool niet meer voor het buitenland geveild. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwonde. Zaterdagmiddag Gele nep f 5.70 a 5.9Ö, idem binn MllVttUU^IJUUUa^. VlXJiV UW 4 V. vr u O.OOj XVXV-U1-» Malingen f 570 a 5.90 uien f 5.90 a 6 baal wortelen innenl. f 130 a 1.50, buitenl. f 3.75 a 4, bieten t r - ionn iki.Du, puneui. i i wortelen per 100 w* ----- no. Maandagmiddag Gel© nep f 5.70 a 5.90, idem drielingen f 5.50 a 5.80, uten f 6 a 6.40, slaboonen f 11 a 12 baai wortelen, binnenl. f 1.10 a 1.40 bui tenl f 3 20 a 4.25, bieten f 12. a 15. Dinsdagmorgen. Roode kool, f 1.70 a 22.70, cele kool f 1.20 a 17.20, bloemkool f 9.70 a 22.10, witte kool f 1.50 a 31.10 wortelen f L60 a 2.60, per 100 bos, koolaanvoer 97253 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 10 October, medegedeeld door het Kon. Ned. Mei In stituut Da Bilt. Hoogste barometerstand boven 770 te Z.-Duitsch- land, laagste 744.5 te ChristiansuncL erwachting tot den avond van 11 October. Matige tot krachtige Z.W. tot W. wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. ingeschreven gedurende de maand September 1916. tTUndertrouwd en Gehuwd: S. van dor Stok en T. Heinstman, beiden alhier. Geboren: Simon, zoon van Melchlor Arnoldus Wit en Aagje Kuin. Overleden: Geene. irumren. Thoodorus, zoon ven Jol manos van Scha gen en van Antjo Komen. Piotar zoon van Adriaaius vader en van Anna Bloothoofd. Johannos Wilhelmus, zoon ran Willem Groenland en van Johanna Petro- nolteWerier. Trijntje, dochter van Willem Knip en r'1 ï3 OjMjeni. Gorardus Jacobus Johannes, zoon van uerardus Wijnker en van Arijaantje van l^iviien. johannes. zoon van Arie Luk en en van Maartjé van Baar. Theodorus, zoon van Dirk Bruijns en van Af-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2