ZATERDAG 14 OCTOBER wfc 59ste Jaargang, No. 5884. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. J. STUURMAN, Kassier, Or Orilli'; tHHMRUt EERSTE BLAD. UitgeversTRAPMAN Co. Geen beter middel tegen het uitvallen der Haren dan Kapper-Haarwerker, SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. BADER Alpieei Niens- MIRAIE AlTErtcniie- LuMiL I»it blad verschijnt viermaal per week Dinsdag Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'e morgens 9 nro wor den ADVFlRTENTTFiN in het eerst nitkomend nummer geplaatst. SCRAGEN, LAAN I) S. - Int. Teleph. No. 20. Prfls per 3 maanden f O 95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ct. ADYERTFjNTIRN van 1 tot f? regels f 0.85, iedere regel meer 6 et (Rewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatar. berek. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Vergadering van leden op Vrijdag 13 October 1916, '8 middags te half een, in Café Central te Alkmaar. Voorzitter de heer H. Koster, opent de vergadering met welkom en mede te deelen, dat de heer Avis verhinderd is de vergadering bij te wonen. Nadat de voorzitter de vraag gésteld heeft wie of het woord verlangt, en niemand dit vraagt, geeft hij een korte uiteenzetting van het standpunt van het bestuur, waarin voorzichtigheid wordt aangeraden en niet te haastig te werk te gaan met de oprich ting der exportvereenigingen. De heer Heil wil even stilstaan bij het oprichten van de oorlogsbedrijven en komt daarbij tot de vraag in hoeverre of de vereeniging Geetam geslaagd is bij haar werk. In verband hiermede vraagt hij wat het beste is: moeten de producenten zich vereenigen of moet men den vrijen handel handhaven? Hij kou gaarne eene commissié van voorbereiding wenschen en daarna de plannen bespreken. Voorzitter merkt op, dat de vraag over Gestam buiten de orde ia De heer Heil merkt op, dat het zijne bedoeling is dm Gestam meer te noemen als voorbeeld. Vervolgens wordt een schrijven van den heer V. Kay voorgelezen, waarin hij adviseert tot voorzich tigheid. De heer Heil zou gaarne vernemen, welke fabrie ken voor de oprichting van eene exportvereeniging zijn. Voorzitter Is van oordeel, dat het op deze vergade ring alhier gaat over algemeene beschouwingen. De heer D. de Boer vraagt wat de bedoeling is van het bestuur van den Bond om deze vergadering te houden. Voorzitter deelt mee, dat het de bedoeling Is dat alle fabrieken zich kunnen uiten over de plannen tot oprichting van exportvereenigingen, opdat men de zaak algemeen goed kan overzien. De heer A. de Graaf kan zich tot nog toe de voor- deelen van zelf-export niet goed voorstellen, hij ge voelt meer voor den vrijen handel, waardoor groote concurrentie bestaat, tot voordeel van de producen ten. De heer Ham respecteert het in het bestuur van den Bond, dat het de leden heeft opgeroepen tot een algemeene vergadering om deze belangrijke zaak te bespreken. In de omgeving van Hoorn heeft men deze ^zaak veel besprbken, het komt hem voor dat de toestand in Noordholland voor de producenten gunstig is, waardoor het oprichten van exportvereenigingen nu niet zoo noodig is. De heer J. Best van Berkhout is van meening, dat wanneer de handel over gaat tot trustvorming, zelf- export» van de producenten veel sneller zal volgen; de vrije handel kan in deze zelf medewerken tot handhaving van den tegenwoordigen toestand. De heer Heil meent, dat door het vormen van ex portvereenigingen belangrijk" lager prijzen gemaakt zullen worden. De heer D. de Boer Dz. acht het gewenscht, dat ieder zich uit over de noodzakelijkheid van export In de toekomst Voor ruim 30 jaar kwamen slechts enkele hande laren op de markt te Alkmaar, met het gevolg dat een groote en goede handel voor Edammer kaas is ontstaan, ten voordeelé van de producenten. Hij wil zich wel driemaal bedenken om te adviseeren tot het oprichten van exportvereenigingen in het algemeen. Hij betwijfelt dat het personeel van ex portvereenigingen zich niet zoo voor de zaken van de producenten zullen beijveren als de handelaren voor eigen zaken. Hij wil in deze zeer voorzichtig rijn bij de plannen voor zelf-export, wanneer de handel zich nu organiseerde tegen de producenten, waardoor deze in het nauw zouden raken, dan zou hij zelf willen exporteeren, in deze kan de commis sie uit de producenten waakzaam zijn, Dr. Scheij meent, dat de argumenten van den heer Heil tegen zelf-export niet juist zijn, omdat de toe stand nu ongezond is en ontstaan door speculatieve doeleinden. Hierna wordt door het bestuur geadviseerd met de oprichting van exportvereenigingen voorzichtig te zijn. Het acht het 'niet absoluut noodzakelijk de op richting van deze vereenigingen te forceeren, ook niet het oprichten van bedrijven voor oorlogsduur. Het is van meening, dat geen bezwaar bestaat te gen de oprichting van exportvereenigingen vóór de •fabrieken waar de toestand rijp is en voldoende samenwerking van fabrieken is te verkrijgen. De vergadering betuigt hieraan hare .instemming. Wanneer bijzondere maatrégelen noodig mochten blijken te zijn, dan .zal de commissie uit de produ centen niet achterwege blijven om in te grijpen en overgaan tot eventueele algemeene export. Tegen woordig veranderen de zaken zeer snel en moet er vlug gehandeld worden; wanneer moet worden in gegrepen, dan vertrouwt voorzitter, dat de personen die met de leiding zijn belast, het vertrouwen zul ten genieten van d.e producenten in het algemeen. Applaus. Hierna volgen de mededeelingen van de commis sie van de producenten.. De commissie bestaat uit de heeren: H. K. Koster, voorzitter, D. de Boer Dz., onder-voorzitter, A. Commandeur, J. Koopman Jz., J. Best Nz., P. N. Groot en G. Nobel, secretaris. De heer Ooms bedankte als lid en in zijn plaats werd de heer P. N. Groot te Westdijk, Alkmaar, gekozen. Met het Bureau van Verkoop werd eene regeling getroffen, waardoor de belangen van de producen ten goed werden geregeld. Na de opheffing van dit Bureau buiten den wil dor producenten trad de commissie in overleg met het Administratiekan toor te Hoorn, dat de gewenschte medewerking ver leent waar het de belangen van de producenten geldt, De tegenwoordige toestand is een zeer ver warde, waarbij gelet op de doqr de Kaasvereeni- Jpng verplicht gestelde levering van 35 pet. der pro ductie aan Engeland ongetwijfeld speculatieve doelninden invloed uitoefenen op de thans door den roddel gegeven prijzen. De commissie meende goed doen om de verbonden fabrieken geregeld kennis geven van de maximum-prijzen door de Cen- "Me Inkoopvereeniging te Den Haag (ZJK.G.) ge- Alleen echf verkrijgbaar bij Laagriirie B 50, Schagen. steld. 96 fabrieken teekenden de overeenkomst, waar bij zij de kaas ter beschikking stellen van de kom missie. Voorzitter geeft hierna nog eene uitvoerige uiteen zetting vaq verschillende zaken door de commissie uitgaande, waarbij hij tot de conclusie komt, dat de commissie grooten invloed heeft uitgeoefend op den gang van zaken. Hij verklaart dat het Bureau van Verkoop tegenover producenten een zeer reëel stand punt heeft ingenomen, hij hoopt dat dit ook met het Administratiekantoor het geval zal zijn. De heer A. Commandeur geeft daarna eene uiteen zetting van de finantieele regeling om de kosten van de commissie te kunen bestrijden en stelt voor, dat de leden der commissieleden vergoeding van reis- en verblijfkosten, benevens een vocatiegeld zul len ontvangen, verder ligt het in de bedoeling om de leden die veel werkzaamheden voor de commis sie verrichten, finantieel vergoed zujlen worden. De secretaris stelt daarna voor, om het eventueel batig saldo van de commissie af te dragen aan den Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland voor een nader te bepalen doel. Aangezien niet is uit te ma ken of het geld van de producenten, den handel of Duitscfiland komt, kan op deze manier het geld wor den aangewend voor de algemeene organisatie. De1 heer A. Met wil hierover nog iets zeggen en er vooral op aandringen dat de personen die het meeste werk deden voor deze zaak, flink worden schadeloos gesteld. De heer Ham wil gaarne een flinke tegemoetko ming geven en zou dit gaarne willen zien opgedragen aan de commissie, die aller vertrouwen heeft De heer Scheij acht het gewenscht, dat dat ook de kaasboeren in deze worden gehoord. Hij zou in dezo het advies willen inwinnen van eene onpartijdige commissie. Voorzitter komt het voor dat het niet is uit te maken door wie het geld is bijeengebracht, door de producenten, den handel of door Duitschland. Al le producenten hebben geprofiteerd van het werk der commissie, de noodzakelijke kosten moesten worden bijeengebracht En waar het niet is na te gaan hoe het moet worden opgelost, is het 't beste dat de algemeene winstorganisatie en de provincie tenslot te over het saldo beschikt, dit komt het geheel ten goede. De heer Dijkstra is van meening, dat het saldo ten goede komt van den Bond, hij zou het eventueel willen bestemmen voor proefnemingen. Voorzitter zou liever geen bepaalde bestemming willen geven aan het saldo, men zou ook andere be langrijke zaken kunnen uitvoeren, bijv. een kantoor voor den Bond. De heer Klaver wil de kwestie van de beslissing aanhouden tot later. De heer Scheij beschouwt de zaak zoo, die perso nen die het meeste werk hebben gedaan, flink te vergoeden. Hij acht het minder gewenscht om nu reeds een besluit te nemen tot bestemming van het saldo. Wanneer het bedrag van f 0.25 per 50 K.G. te hoog is, dan zou men kunnen volstaan met min dere heffing van den handel. De heer Eedel zou gaare zien. dat de regeling werd opgedragen aan de commissie De heer Hart vraagt inlichtingen omtrent niet uit betaling van de gelden wan den heer De Jong. Voorzitter deelt mee, dat de mogelijkheid bestaat, dat de kaas van den heer Harp niet naar Duitsch land is gegaan en dientengevolge geen uitbetaling heeft plaats gehad. De heer D. de Boer Dz. verklaart, dat bij de oprich ting, van de commissie, toen de toestand op de markt voor de producenten slecht werd, krachtig is inge grepen door de producenten en met suices, dat was grootwerk. Nu evenwel de. commissie het voorstel doet om het batig saldo te bestemmen voor een na der te bepalen doel, ten bate van den Bond van Zuivelfabrieken, gaan hiertegen stemmen op die niet getuigen van een ruim inzicht, dat is klein werk. Het komt spreker voor, dat de besprekingen over dit onderwerp moeten eindigen en het voorstel moet worden geaccepteerd. Mocht dit niet gaan, dan zóu het hem spijten, vooral omdat hij sedert vele jaren heeft meegewerkt in de organisatie die zich krach tig ontwikkelt. De vergadering betuigt hieraan krachtige instem ming en wordt het onderwerp als afgehandeld be schouwd. De heer J. Met wil aan het bestuur in overwe ging geven om de kaas voor binneplandsch gebruik zonder kleursel te maken. Medegedeeld wordt, dat zulks niet mogelijk is in verband met de Noordhollandsche regeling vopr de distributie. Daarna sluiting. SMOKKELTRUC. Aan de grenzen bij Smeermaes had men de vol gende list bedacht. Een groote partij band lag in de nabijheid der grens, tusschen eenige strui ken verborgen, doch het pas$eeren der „streep en der draadversperring leverde nog al eenige bezwa ren op. Eindelijk wist men door een touwtje, dat gebonden aan een steen, over de versperring werd geworpen, verbinding te krijgen. Toen was de zaak direct in orde. Aan de andere zijde begon men nu te trekken en zonder dat iemand uit zijn schuil- plaats behoefde te tornen, zou op die wijze in één nacht een 20.000 M. band over de grenzen zijn ge trokken .Vlak bij de grens zat iemand met een schaar verscholen. De man had zich netjes inge graven en zijn observatiepost heel modern met wat stroo en takken bedekt Als er onraad kwam. moest hij den draad subiet doorknippen. Dö gevonden sporen duiden aan, dat die „overtreit- post" al dikwijls heeft gefunctionneerd. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 DESERTEURS VRIJGELATEN. Uit BERGEN, 12 October. Hedenmiddag werden een 15-tal deserteurs uit het interneeringskamp ont slagen. Zij waren naar het interneeringskamp ge bracht omdat zij gedeeltelijk of geheel in militaire kleeding op ons gebied waren gekomen. Alkm. Ct SINT MAARTEN. Als controleur der regeeringsgranen is voor deze gemeente benoemd de heer C. de Groot te krabben dam. HOOGWOUD. Voor deze gemeente is ten behoeve van de ingeze tenen een wagon regeeringsaardappelen besteld en bereids naar hier afgezonden. HOOGWOUD. Deze week is in de school in de Weere vanwege de afdeeling Opmeer van de HolL Maatschappij van Landbouw een tuinbouwcursus geopend. 30 Personen zullen de cursus volgen. HOOGWOUD. Door B. en W. dezer gemeente is tot ambtenaar ter secretarie dezer gemeente benoemd de heer R. van der Veen, wonende alhier. TvTERINGERWAARD. De Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging al hier, houdt Maandagavond eene openbare vergade ring met vrijen toegang voor iedereen, waar de heer J. C. Franeckel, redacteur van De Telegraaf, eene rede zal uitspreken over: „Algemeen Kiesrecht voor Mannen en vrouwen, vastgelegd in de Grond- DE ZOMERTIJD. In antwoord op een vraag van den commissaris der Koningin over de economische en geldelijke ge volgen welke de vervroeging van den wettelijken tijd heeft gehad, besloot de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Groningen te berichten, dat in het algemeen gezegd mag worden, dat de maat regel gunstig is ontvangen en geen aanleiding heeft gegeven tot belangrijke stoornissen. In die bedrij ven evenwel, waar de werkzaamheden zich richten naar zonsopgang, zooals de landbouw,, werden enkele nadeelen ondervonden. Het is niet steeds mogelijk gebleken, de werkzaamheden een uur te vervroe gen, zulks in verband met den toestand van den grond, aanwezigheid van dauw enz. Dit bezwaar zou kunnen worden ondervangen door de werk zaamheden te beginnen en te eindigen op den wer- kelijken tijd, ware bet niet dat men hierbij stuit op verzet van den kant der arbeiders. Ook in enkele fabrieken deed zich een bezwaar voor. Waar vroeger de arbeider werkte van zes tot zes, geschriedt zulks na de vervroeging van 5 tot 5 uur zontijd. Gevolg hiervan is, dat de arbei der een uur meer tijd heeft om op eigen grond te werken,hetgeen, zooals in de praktijk gebleken is, vermoeidheid veroorzaakt, den arbeider den vol gende dag minder geschikt maakt tot werken en te laat komen in de hand werkt Een groot voordeel van de vervroeging mag ge noemd worden.de besparing van licht en dus van kolen, welke zeer zeker vooral in den tegenwoordi gen tijd belangrijk mag worden genoemd. De Kamer meent, dat in deze buitengewone tijds omstandigheden, in weerwil van enkele bezwaren, die daaraan verbonden zijn, de bedoelde maatregel behoort te worden bestendigd, daar de groote gel delijke voordeelen naar de meening der Kamer den doorslag moeten geven.- De Kanier acht de proefneming van te korten duur om nu reeds een oordeel te vellen over de vraag, of de vervroeging blijvend dient te zijn. BURGERBRUG. Op de bijeenkomst van het dep. Nut alhier werd het •programma opgemaakt voor de as. winterbijeenkomsten. De eerste hiervan 2a! gehouden worden omstreeks half November. De andore in Februari. Omtrent de oprichting van een nutsspaarbank besloot men. onder nadere goedkeuring van net hoofdbestuur der Maatschappij met 1 Nov. a.s. een schoolspaar- bank in het leven te roepen. BROEK OP LANGENDIJK. Meenden de winkeliers hier spoedig volop sui ker te kunnen verkoopeq, thans blijkt dat hier zoo wel als op andere plaatsen, verschillende winke liers niet op de lijst van verkooper „door de regee ring aangelegd" voorkomen. De volgende week zal suiker van de nieuwe oogst worden afgeleverd, doch uitsluitend aan erkende verkoopers, zooc^at de groot ste helft der winkeliers zonder suiker zullen blij ven, totdat hiervoor een nieuwe regeling zal zijn getroffen, waar plm. 4 weken mee heen zullen gaan. Dus met suiker nog maar zeer zuinig. LUTJEWINKEL. Onze vróegere plaatsgenoot, de heer W. Porte, thans te Nijmegen ,is te Venlo geslaagd voor de akte Vrije- en Ordeoefeningen. KOLHORN. De Zuiderzeepaling wordt thans van de visschers op zee opgekocht voor f 50 de 100 pond, zegge f 1 per K.G. De visschers weten den tijd dat ze f 8 per 100 pond maakten, zegge 16 cent per K.G. KOLHORN. Dank zij het drooge weer deze week, is het werk aan den zeedijk goed opgeschoten. Groote stukken zijn nu al geheel gereed. Weer heel wat arbeiders kwamen in den loop der week er bij. KOLHORN. Door de afdeeling Kolhorn der S.D.A.P. is een on derhoud aangevraagd bij den burgemeester der ge meente B&rsingerhorn inzake de door hem rond gezonden circulaire ter verkrijging van levensmid delen, als tarwe, roode en gele kool, uien, wortelen, knolrapen, aardappelen, die tegen contanten na op gave te ontvangen zijn. Van andere zijde worden bezwaren geopperd: le dat een arbeidersgezin twee H.L. tarwe per jaar noo dig heeft en f 28 contant betalen moet, wat voor de mesten niet mogelijk is. Ook wordt gevraagd waar om dezelfde tarwe hier voor f 12 de polder uitgaande eerst naar Alkmaar moet, om dan voor f 14 terug te komen? ZUIDSCHARWOUDE. De heer C. Hartog, onderwijzer alhier, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. LANGEDIJK. Wij vernemen, dat bij de tuinbouwvereenigingen binnenkort een voorstel zal worden behandeld, om in het vervolg alleen over de veilingen ta verkoopen. BROEK OP LANGENDIJK. De heer K. de Boer alhier heeft twee meisjes, die op onbekende wijze te water waren geraakt, toen het reeds duister was, van een wissen dood gered. BALLANTSOO®. Vlak voor het dorp zijn 2 mijnen aangespoeld, waarschijnlijk Van Engelschen oorsprong. CALLANTSOOG. Door den sterken wind is op de kust veel boter aangespoeld. Bij den bewaarder der strandvonderij goederen zijn reeds 60 kistjes opgelegd, terwijl nog steeds meer aanspoelt Ook klonten boter, waarschijn lijk uit stukgeslagen kistjes, liggen hier en daar ver spreid. RAADSLID-STRANDJUTTER. Bij den heer V., raadslid van Callantsoog, is in den avond van 12 October j.L huiszoeking gedaan door den rijksveldwachter van 't Zand en de gemeen tepolitie alhier, als verdacht dat hij aangespoelde goederen in huis had opgeslagen. Inderdaad is een groote partij boter bij hem gevonden, welke ln bo- slag Is genomen. Tegen hem is proces-ver baal op gemaakt WIERIN6EN. Verleden jaar zijn door het bestuur onzer afd. der Holl. Mij. yan Landbouw pogingen in 't werk ge steld om op ons eiland in dit najaar 3 najaarsmarkten van vee en paarden te doen houden. In overleg met het gemeentebestuur zijn de datums waarop die markten zullen worden gehouden, geregeld en door Gedeputeerde Staten bekrachtigd. Voor dit na jaar zijn ze als volgt: i>insdagen 31 October, 7 November en 14 November. Tot welslagen dezer markten kunnen de veehouders nu zelve zorgen, verkoop nu niet zooels u, uwe lam meren thuis verkoopt, maar breng uw overtollige veee, paarden en veulens ter markt HARENKARSPEL. Tot molenmeester van den Ringpolder Ls herbe noemd de heer J. Brommer en ais hoofdingeland voor den pokier de heer J. H. T. Baas. voorw. is tot Pen ningmeester benoemd de heer J. Dam. Tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfries land genaamd Geestmerambacht, vanwege de banne Eenigenburg is herbenoemd de heer G. Schoorl al daar en tot Secr.-Penningmeester van den banne de heer J. Dam. HARENKARSPEL. Voor de jaarklasse 1910 landstorm zijn in deze ge meente op 10 Nov. e.k. voor de werkelijken dienst W; Grins, J. Kuilboer, J. Rip, Ge. Schoorl, \j vy iv. v#* ijij. i#, j ■mit en E. Tesselaar, SINT MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is het dubbele burger woonhuis te St Maartensvlotbrug, eigendom van den heer t Veuger Hz., uit de hand verkocht aan de Zuivelfabriek De Eensgezindheid alhier. ZIJPE. De landstormplichtigen H. H. de Carpentier jaar klasse 1910 en B. Dapper, jaarklasse 1916, beiden uit deze gemeente, zijn wegens Lichaamsgebreken uit den Idienst ontslagen. OUDESLUIS. Op eene Vrijdagavond gehouden vergadering van de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging alhier is besloten geen can- didaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing te stellen, doch de leden in deze vrij te laten. ALKMAAR. Den 18en October a.s. hoopt de heer J. W. v. d Graaf den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaarwerkzaam gesteld werd in de, thans door de Erven Stam. gedreven, zaak in goud- en zilverwerken. fenaamd „ïn de Gouden Lelie", gevestigd aan het 'nidsen te Alkmaar. Gedurende de laatste 11 jaar treedt de heer de Graaf als chef op. DJAMBI-PALEMBANG. De correspondent der N.RCt. te Soerabaja seint ons d.d. gisteren (Djambi, officieel.) De telefonische gemeenschap met Moeara Roepit is op verschillende punten ver broken. Van onze zijde uitgezonden spionnen, die de opstan delingen te Loeboekroembai hebben ontmoet, zeggen, dat er onder de rebellen vele lieden uit Djambi en da Tembesi-streek zijn. De opstandelingen rukken op Ra- was aan, waar de controleur met drie brigades hen af wacht en zijn in een sterkte veranderd kantoor. Men heeft dien controleur doen weten, dat militaire hulp van Palembang al onderweg is. De rapporten van de controleurs Van Tebingtinggi en Moearabeliti bevestigen, dat de opstandelingen op Soeroelangoen aan de Rawas aanrukken. De opstande lingen dwingen de trouw gebleven bevolking oer dor pen, die zij voorbijtrekken, zich bij' hen aan te sluiten, evenals de bevolking van het dorp Troesan, waarvan het inlandsche kamponghoofd aan de controleur van Moearabeliti hulp heeft verzocht Foromkamp te patrouilleeren; voorts worden "met grooten spoed twee compagniën naar Palembang gezonden, opdat de gewapende poltitie uitsluitend bescnikbaar komt om de gouvernementsinrichtingen te bewaken. D»e opstand breidt zich dus blijkbaar geducht uit. ZEEHONDEN. In de Zeeuwsche Stroomen blflven de zeehonden nog steeds wat hun aantal betreft op dezelfde hoogte als vorige jarea Het aanlal geschoten dieren was het vorige seizoen 326, wel wat minder dan in voorgaande jaren, wat ook toegeschreven wordt aan de verplichte inlevering van vuurwapenen wegens den staat van be-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1