Mager Courant. Installatie Burgemeester Cornelissen. ALKMAAR. DERDE BLAD. Reclames. Zaterdaq 21 October 1916. 59ste Jaargang No. 5888. Regenjassen, Oliegoederen Blauwe Kielen. II UlJDI I Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Toen het leven eenvoudiger was Buitengewone vergadering van den Raad der ge meente Schagea, op Donderdag j.1., nam. 2 uur. Afwezig de heeren P. Meurs en P. Snel. Voorzitter de heer P. Buis Jz., tijd. burgemeester, opent de vergadering. De lezing der notulen wordt uitgesteld. De ingekomen stukken worden medegedeeld: le. kennisgeving van verhindering van de heeren Meurs en Snel de laatste wegens ongesteldheid. 2e. Missive van den heer Commissaris der Koningin, méldende de !>enoeming van den heer J. Cornelissen tot burgemeeiter dezer gemeente; 3e. idem, dat de heer Comeliasen de vereischte eeden den 18 Octo ber heeft afgïlegd: De voorzitter gaat vervolgens over tot de instal latie van den burgemeester. Na binnengeleid te zijn door den. secietaris, spreekt de heer Buis den burge meester ongeveer als volgt toe: Zeer geachte Heer! Het is mij aangenaam, namens den gemeenteraad en de burgerij van Schagen u een hartelijk welkom toe te roepen en u te mogen gelukwenschen met het vertrouwen 4oor Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin in u gesteld door u hier te benoemen tot burgemeester van deze gemeente. Het is een belangrijke taak die u hier wacht, niet zoozeer omdit die taak hier belangrijker moet wor den geacht dan elders, doch, vraagt het ambt vtn den burgemeester in grootere plaatsen den gehe> len persoon, ook zelfs in kleinere gemeenten wordt van diens werkkracht, zijn practisch inzicht en be leid meer en meer geëischt- Ik behoef u wel niet te wijzen cp den omvang en de toeneming der werkzaamheden en de vele moeilijkheden die moe ten worden overwonnen; bovendien wordt in deze abnormale tijden een groote verantwoordelijkheid op de schouders van den burgemeester gelegd. Ik mag u'.thans begroeten als onzen nieuwen bur gervader, ean titel die volkomen past bij de tijdsom standigheden, nu voor allerlei levensmiddelen mo Jt worden gezorgd. Het terrein is,u niet vreemd, reeds elders hebt; u het gewichtig ambt waargenomen en u weet dus wat er aan verbonden is. Nu u hierheen zijt gekomen, koester ik de verwachting, dat het uw voornemen is uwe nog jeugdige krachten aan dez.e gemeente te geven. Het is zeer zeker de wensch van het dagelijksch bestuur en van den Raad, om op aangename wijze met u st.men te werken. Wij bevelen ons daartoe bij u aan. Moge een enkele maal verschil van mee ning zich openbaren, ons streven blijve altijd ge richt op de welvaart van deze plaats. eachte mijnheer Cornelissen, ik beveel de ver schillende belangen dezer gemeente ten zeerste bii u aan en ik hoop dat u hier een werkkring zult vinden die u voldoening geeft en waaraan ge met lust en opgewektheid zult kunnen arbeiden. Voorts wensch ik u toe, dat ge u mat uw vrouw hier spoedig thuis zult gevoelen en „dat het u gegeven moge zijn om hier een reeks van jaren werkzaam te zijn, ten genoegen voor u zelf en tot heil van deze gemeente. Hiermede heb ik de eer het teeken.uwer waar digheid u te overhandigen en verzoek ik u het voor zitterschap van den Raad te willen aanvaarden. Burgemeester Cornelissen zei de daarna: Mijneheeren, Het zij inij vergund een enkel woord tot u te mo gen spreken. Laat mij dan beginnen met mijn op rechten dank te betuigen aan Hare Majesteit de Koningin voor het vertrouwen in mij gesteld, mij te benoemen lot burgemeester van deze schoone cn welvarende, gemeente, en aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Heer Commissaris der Koningin, die mij voor die benoe ming voordroegen. Ik hoop mij dat vertrouwen waar dig te maken. Gemakkelijk zal mijn taak zeker niet zijn. Vele moeilijkheden zullen overwonnen moeten worden, vooral in de ernstige tijden, waarin wij thans leven en waarin enorm veel van de gemeente besturen gevergd wordt. Van een kleine gemeente tot u gekomen, zal het evenmin gemakkelijk voor mi zhn, te moeten optreden als hoofd van een zoo belangrijke plaats ais Schagen, het centrum van een zoo bloeiende en schoone streek. Ik vertrouw echter dat gij, mijneheeren, mij mijn taak zult ver lichten door uw steun. De vriendelijke woorden, zoo even tot mij gericht en waarvoor ik hartelijk dank zeg. zijn er mij borg voor, evenzeer als de hartelijke ontvangst, die mij hier ten deel viel. Ook van de ambtenaren, in dienst van deze gemeente, hoop ik dien steun te ondervinden. Als oudste raadslid spreekt vervolgens de heer W Roggeveen Cz. den burgemeester toe, heet hem namens hst Raadscollege van harte welkom, en wensebt hem geluk met zijne benoeming. Waar u tot heden voor ons een onbekende persoon waart en wij voor u, daar hoop ik dat u zich spoedig in ons minder, thuis zult gevoelen; en als burgemees.er bent u aangewezen de vergaderingen van dit raads college te eiden, en ik hoop, dat dit steeds in vnend- scha-ppelijken toon moge geschieden, daar ongetvu.i- een goede toon bevorderlijk is aan eene goede Be hartiging der gemeentebelangen. Ik vertrouw dat u als hoofd van deze schoone gemeente hare belan gen met al uw kracht zult willen behartigen. Md ar waar de belangen dezer plaats zoo nauw verbon den zijn aan die van het Gewest, waarvan zij het middelpunt is, daar zal uwe belangstelling ook dik wijls gevraagd worden voor zaken, die het gewest en de buitengemeenten betreffen, en welke belangen zoo herhaaldelijk in deze plaats worden besproken. En d.in hoop ik, dat u daarvoor eveneens uwe kracn- ten zult willen geven. 't Is eigenaardig, dat ons wapenschild eigenlijk eene getrouwe afbeelding vormt van de positie van deze schoone gemeente ten opzichte van hare om- Hat vertoont immers den Reus Magnus, den Wes'Meschen potentaat, die Schagen's Roos als schild voert En het was Schagen's dichter Denijs, dlo voor jaren het zoo mooi heeft gezegd: „En ivoarónl draagt een Reus de schoone Roos van Schagen? «Omdat reen minder man Westfriesland's Roem mag dragon Dat is het, waarom wij in Schagen mede steeds net oog gwicht houden op de belangen van het Ge vest, (.el jngen die ook onze belangen zijn. Burgemeester, wanneer u zich straks hier heeft gevettigiL dan hoop ik, dat u zich met mevrouw liier luoedio (Suis moogt gevoelen en u in alle opzich- gelukkig moogt gevoelen gedurende een reeks van jarc» in een medeleven met Schagen s bur- i K°riJ- 1 Voorziter dankt den heer Roggeveen voor deze ^endollE toespraak en belooft, z jne beste krach ten non omeente en Gewest te zullen wijden. Spr. twijfelt r <>t waar ieder zich beijvert om vriende- 'iK> ede'; te bewijzen, of hier zal medewerking en ^a'oenw'tcrking niet ontbreken. De hier Roggeveen spreekt vervolgens «en harte- ÏJk .vooj van dank tot den heer Buip, die na het vertrek van «en heer Van Doorn volgers de Wet het Burgemeesterschap had waar te nemen. In deze moeilijke tyden is dat ffèn zware taak, doch wij zijn overtuigd, «lat de heer Buis &ich ten zeerste heeft be- ijverd die zware taak naar behooron te volbrengen. Dan is bij Raadsbesluit» ter verlichting van de drukke werkzaamheden, tot tijdelijk wethouder be- noemd de heer 1 rapmarL De heer I rapman heeft in den korten tijd van Lijn tijdelijk wethoudersschap zvch met ijver van die taak gekweten. Wij weten, dat er een goede samenwerking heeft bestaan in het Dagelijkscn Bestuur en dat de heer Trapman een zeer werkzaam aandeel heeft gehad in '<le werk zaamheden, om die tot een bevredigend einde te brengen. V> ij danken hem voor de toewijding waar mede hij zijne taak heeft vervuld. Hierna sluiting der vergadering. Een rij talrijk puhliek woonde deze installatie vergadering bij. Na afloop der zitting bleef het raadscollege nog een poosje bijeen. Enkele gemeente-ambtenaren weiden aan den heer Cornelissen voorgesteld. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan de gasfabriek. 1 e yijf uur had een door raadsleden aangeboden maaltijd in hotel Langenegger plaats. i e 8 uur was er gelegenheid in hotel Langenegger om den nieuwen burgemeester te complimenteeren. Van déze gelegenheid werd zeer druk gebruik go- maakt. We zagen vertegenwoordigers van het koor van den R.-K. Volksbond, het Katholiek Kerkkoor, Zangvereeniging Euphonia, Harmoniekapel, Afdee- ling Toonkuhst, Winkeliersvereeniging, Algemeen Belang, Afdeeling S.D.A.P., Vereeniging Vrouwenkies recht, Witte Kruis, Harddraverijvereeniging, Staats- perisionneering,. Gezondheidscommissie, Nutsdeparte- ment, Lycurges, Vrijwillig Brandweercorps, enz. Met ging goedgekeurd. 1 Rekening en verantwoording. Namens de kascom- missie brengt de heer D. van der Pol verslag uit en adviseert tot goedkeuring. De ontvangsten wa ren f 373.87, uitgaven f 303.65*batig saldo f70.21*. De rekening wordt onder dankzegging aan den pen ningmeester, den heer O. J. Bosker, goedgekeurd. Verkiezing wegens periodieke aftreding van' de heeren P. Kaan. O. Boeker, P. F. Kuut. Bij eerste stemming worden allen herkozen en nemen hun ne genoeming aan. Vacature Ds. Witkop, waarvoor gekozen wordt de heer N. J. Poel, die ook zijne be' noeming aanneemt Regeling der bijeenkomsten. Er zullen weder 3 bijeenkomsten worden gehouden, 1 met lichtbeelden, l met een spreker van het hoofdbestuur en 1 met een spreker uit eigen kring. Dit wordt goedgevonden, i Het bestuur zou verder willen voorstellen voor der. lichtbeeldenavond den heer Nonhebei te vragen, vavi het Hoofdbestuur Ds. Cannegieter van Uitgeest fin voor den laatsten avond de voorzitter. Wordt nog gevraagd of het niet mogelijk is Ds. Bax een avc/nd te inviteeren, dit zou wel eene propaganda-avond voor de vereeniging zijn. Hiertoe wordt besloten.. De lichtbeelüenavond zal dan blijven en aan het Hoofd bestuur zal worden gevraagd om als spreker voor hunne rekening te zenden Ds. Bax, thans te Lutje- wirum. Mocht Ds. Bax verhinderd zijn dan Va ver zoeken om Ds. Cannegieter. De datums der a,vonden zal na<Jer door het bestuur worden geregeld... Ook de Kerstfeestregeling wordt voorloopig be sproken en bepaald dat te Hippolytushoef en Wes- terland Kerstfeest zal worden gehouden, e<;n en an der nader te regelen door het bestuur meet de on derwijzeressen. De desbetreffende begroeting wordt nagegaan. Mej. G. Lont merkt op, of het niet mogelijk is, elk dezer deputaties onderhield burgemeester Cor- dat door een bepaald persoon met de lijsten voor nelissen zich eenige oogenblikken. Volgende week zal onze nieuwe burgemeester zich hier vestigen. Den Haag. 19 October. Het grootste gedeelte van den dag fa nog in beslag genomen door het vervolg der rede van mr. Troel stra. Hij kon zijn betoog eerst laat in den ochtend hervatten, daar voor afging het ontwerpje bepalend dat eerst in 1921 in de wet van 27 April 1904 be treffende mijnontgirming bepalingen moe en! genomen zijn tot bescherming van mijnarbeiders. Dit had reeds in 1912 het geval moeten zijn maar men stelde de zaak telkens uit, daar het bedrijf in Nederland nog te jong was om op grond van voldoende ervaring be palingen te schepper». De "heer Albarda had een amen dement aanhangig gemaakt om niet vijf jaar uitstel, maar lechtss twee toe te staan. Minister Posthuma ver zekerde echter, dat de aanvulling zoo goed als ge reed fa; dat hij ten volle overtuigd is van het groote belang, hier op °t spel staand, zoodat men (ook met het oog op den internationale toestand) slechts voor zichtigheidshalve een niet te korten termijn wilde stel len. Na die verklaring had de heer Albarda zijn amen dement kunnen terugnemen; hij handhaafde 't en de Kamer, verwierp het met 49 teger 1 stemmen. In zijn verdere beschouwing over de Grondwetsher ziening heeft de heer Troelstra er nogmaals op ge wezen. dat hij vooral eigenlijk alleen met net oog op wat de Eerste Kamer straks zal doen, nog eens "had gewezen op de krachtige strooming, ten gunste van A.Ki in het volk levend. Mr. Troelstra hield voorts eene bespreking over het historisch mate rialisme als drijfkracht voor de sociale ontwikkeling, welke waarheid volgens den leider der S.D.A.P. minister Cort v. d. Linden niet scherp genoeg voor pogen staat. En eindeiijk sprak de heer Troelstra. een warm woord voor Algemeen Vrouwenkiesrecht, dat de vrouw» in staat zal stellen naast den man tegen de uitbuiting door het kapitalisme te kampen. bliet het V.K. zal ziegt mr. T., het gezin verwoesten, zooals mr. Lohinan vreest. Neen, daar zorgt het kaptialfatische stelsel, de industrie van grooter en kleiner soort wel voor. Hij wil „de normale vrouw" naar de stembus hebben zonder selectie groote ver anderingen wacht hij ook hier te lande niet van. het V.K., en wie er zoo bang voor zijn verwarren z.i. propagandisten met kiezeressen. Wél eigenaardig fa in- tusschen. dat de heer Troelstra toch, juist met het'oog op het komend V.K., zei hij thans stem plicht niet aandurft. Hij noemt invoering daarvan op dit oogenblik in opportum, voorbarig. Wat art. 192 betreft verklaarde hij niet zoo te dweepen met >pen de trom roeren gelijk de Tydeman's en Eerdman's doen. <1* «olijk beducht voor de Staatsschool, ziet hij geen'ai- leiding. Hij „aanvaardt de werkelijkheid" eoi zonder eenige vrees, vertrouwend op den groei der denkbeelden. Van „kunstmatig opdringen der openbare school" wil hij niet weten; verlangt slechts, dat in art. 192 worde vastgelegd, hoe men het peil van openbaar en bijz. onderwijs, de technische waarde ervan dus op gelijke hoogte wenscht te houden. Dat dergelijke bepaling in het artikel niet is gelascht, acht mr. Troelstra eene leemte. Dat de leider der Unie-liberalen, de heer De Mees ter, in den laten middag het woord voerend, de ontwerpen aanvaardt, is bekend. Hij had gaarne gezien, dat de minister ten-opzichte van V. K. de redactie van art. 80 niet verslapt had; durft A. V. K. aan maar mr. De Meester geeft toe, dat de bepaling, zooals die nu luidt, volkomen in overeenstemming is met het Concentratie-program, en bovenal wenscht hij te verhoeden dat het gansche werk der Grond wetsherziening in gevaar zou worden gebracht, - overtuigd overigens, dat het V. K. weldra zal volgen. Het stelsel-Van Idsinga houdt z.i. niet genoeg reke ning met de practijk der dingen, terwijl het uitslui ten van de gehuwde vrouw vondst-I ohman !»na soort van „straf op het huwelijk" zou zijn.... Over de rede, door den vrij-überalen, mr Tydeman, heden aangevangen, morgen, V XNTONÏO. het Kerstfeest wordt geloopen. Hoewel de vergadering overtuigd is dat het veel gevergd is om de dames onderwijzeressen telkens hiermede te belasten, vindt dit voorstel geen algemeene instemming, de dames weten steeds zoo'n flink bedrag op te halen. Dit zal nader worden besproken. Bij de rondvraag worden nog enkele huishoudelij ke punten besproken en wordt hierna door den voor zitter eene lezing gehouden, getiteld: „Eene be schouwing over den godsdienst", Hierin werd op dui delijke wijze uiteengezet hoe het oude en nieuwe geloof tegenover elkander staan en welke gevaren de sleur der vrijzinnigen medebrengt voor hen, door het alles maar te laten loopen, door hunne onver schilligheid. De tegenpartij, orthodoxie, enz., zit niet stil en geeft spreker verschillende voorbeelden. De lezing werd met volle aandacht gevolgd en een dank baar applaus beloonde den spreker. Op voorstel uit de vergadering, wordt besloten ook Ds. Bax te verzoeken over dit standpunt te spreken, gaarne zou men ook de meening van dezen nog eens over dit belangrijke onderwerp hooren. SMOKKELEN. Een correspondent van het Hdbld. aan de Oostgrens schrijft: Ondanks de herhaalde bekeuringen en do verban ning iut het in staat van beleg verklaarde gebied, blijven de smokkelaars nog maar steeds er hun „heb ben en houd" aan wagen, om een smokkelwinstje te bemachtigen. En toch: vrachten in beslag geno men smokkelwaar liggen hier en daar en elders op gestapeld. „Wat geeft het, of de kompiiezen me al een enkelen keer snappen",'redeneert de smokkelat r. „Eén vrachtje naar de overzijde en de schade van een paar inbeslagnemingen is al lang hersteld". Ln dat is zoo; plantenvet, margarine, buk, die de smok kelaar hier graag kan koopen voor 4555 cent per pond, kan hij, eenmaal aan de overzijde der lands palen, gemakkelijk aan den man brengen voor 1015 mark per pond. Een liter bakolie van 50 tot 80 cent wordt er gaarne betaald met 15 mark en moer. Meel soorten brengen den smokkelaar 1000 en meer pro cent winst. Dan spreken we nog niet eens van rub ber, elastiek, koper, enz., waarop de winst nog viel hooger is. En dat is het juist, wat den smokkelaar, ondanks vele vergeefsche pogingen en herhaalde te leurstellingen, op den „ingeslagen weg" doet voo-t- gaan. Mannen, vrouwen en kinderen, maar vrouwin vooral, wachten ze aan den overkant der grens op. Vrouwen uit het Munstersche, zelfs uit Ha.mm, Dori- mund en elders. We spraken een paar vrouwen uit de streek van'laatstgenoemde stad, die een tocht van wel 20 uren achter den rug hadden en die alleen waren gekomen om wat vet, olie en meel aan de Ne- derlandsche grens te „bemachtigen", wijl ze niet wisten, hoe ze met haar kinderen het leven verder zouden doorworstelen. Met het oog op dergelijke fei ten zou men er haast toe komen, het „handwerk" van den smokkelaar te zegenen. Maar de smokkelaar handelt niet uit naastenliefde; hij laat de menschen maar betalen „tegen de klippen op". Hij weet lio- vendien dat degeen die de smokkelwaar uit zijn han den ontvangt, nog groot gevaar loopt, zelf „gesnapt" te worden, omdat hij de vastgestelde maximumprij zen heeft overschreden, de waar voor zich zelf tracht te te behouden en ze dus niet bestemde voor de Z. E. G. te Berlijn. De smokkelhandel is bij velen een hartstocht geworden. En de ouden brengen deze „ziekte" over op de jongeren; de ouders op de kin deren. Zoo kwam het dezer dagen nog voor, dat voor het kantongerecht in een stad nabij de grens enkele ouders moesten verschijnen wegens overtreding der leerplichtwet dooa hun kinderen en dat wel gedu rende maanden en maanden dag aan dag. De kin deren waren nagenoeg steeds in eikaars gezelschip, telkens en telkens door grensbewakers aangehoudin, óf omdat zij smokkelwaar in de richting der grens vervoerden, óf omdat zij zich binnen de verboden grenszone bevonden. Wellicht hadden ze in de laat ste gevallen dus reeds hun vrachtje bij de overbu ren bezorgd. En die kinderen gaan vrij uit; misschien brengen ze daarbij hun ouders wel eens een aardig winstje thuis. Maar met dit al is het smokkelen een zoo diep ingeworteld „kwaad", dat het uitroeien niet „wortel en al" uiterst moeilijk zal gaan. BARENCARSPEL. Vergadering van de tuinbouwvereeniging Samen werking" op Woensdag 18 Oct. 1916, in het lokaal van den heer N. Boon te Kalverdijk. Ongeveer half acht opent de voorz., de heer Joh. Burger, de vergadering, die door 39 personen was bezocht, bespreekt den toestand voor de landbouwers en zegt daarbij voorts, dat, hoe langer deze toestand duurt, hoe slechter het gaat, in verband rijpt den buitenlandschen handel. Hij hoopt dat er spoedig oen einde aan mag komen. De secretaris leest daarna de notulen voor van de vorige algemeene vergadering die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt medegedeeld, dat het plaatsen van een ververschingslokaal op de laadplaats te Warmen- huizen nog steeds wacht op de goedkeuring van de H.S.M.; dat de levering van aardappelen en koolmanden nog steeds niet heeft plaats genad, hoewel met de leveranciers druk fa gecorrespondeert; dat voorts deze winter geen land- or tuinbouwcursus zal worden ge geven. door gemis van een onderwijzer. ^an de ome kwam toen bestuursverkiezing, aftre dend waren de heeren P. Borst, A. Duijves en W. Manneveld. De beiden eerste bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl voor den heer Manneveld, die zich niet meer beschik baar stelde, werd gekozen de heer G. Schoori. Tot leden van de commissie voor het nazien deT rekening over 1916 werden benoemd de heeren N. Groot, H. Buter en Joh. Blankendaal. De heeren W. Kok, J. H. T. Baas, Jb Molenaar werden wederom aangewezen als commissieleden voor WIERINGEN. J Algemeene vergadering van den Nederl. Prot.- Bond, afd. Wielingen, op Woensdagavond j.1., op de bovenzaal van de Ned. Herv. Kerk te Hippoly tushoef. Aanwezig 18 personen. De voorzitter, dr. De Goeje, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en eene op wekking voor het doel en streven der afdeeling. Hier na werden door den secretaris den heer I. Berghuis, notulen en jaarverslag gelezen en onder dankzeg-, de bouwers onderling het water moeten openhouden. den uitschothandel. terwijl als ophaler van het uitschot bij acclamatie werd benoemd de heer Hub. Spaansen Het salaris van den ophaler zal door de commissie 9 put plicht veilen, bracht nog al wat tongen in beweging, dus werch onderling dit punt besproken.^ De voorz. lichtte h H nog eens toe, besprak de vóordeelen en de mogr/iijke nadeden van het verplichte veilen, doch gaf de vergadering in overweging tot het verplicht veilen over te gaan, dat men als bouwers één lijn moest trekken, waardoor men sterk kwam te stnan tegen'.*,ver den buitenlandschen handel. Het voorstel werd. daarna met "26 te.jen 11 en 2 blanco aangenomen, Nfj de rondvraag, die niets oplevende, sluit de voorz. in de hoop dat ue besluiten, neden avond genomen, in het behing van de tuinbouwers mogen zijn. de ver gadering. DUURTETOESLAG AAN GEHUWDE AMBTENA- 'REN. De Gemeenteraad van Vdsen staat voor een princi- pieele quaestie, bij de vraag nl. of een gehuwde on derwijzeres als gemeente-ambtenaar Volgms de verorde ning op de duurtetoeslag fa te beschouwen. Onlangs werd besloten aan alle gehuwde ambtenaren met minder dan 1200 gulden inkomen een duurte toeslag te geven van 50 pet. van het verschil tusschen hun salaris en f 1200, echter mot een maximum van f 100. Door een gehuwde onderwijzeres fa nu verzocht ook haar den duurtetoeslag te verleenen, wijl zij meen; daarop aanspraak te kunnen maken. B. en W. en de financiecle commissie meenen dat de toeslag niet betreft vrouwelijke ambtenaren, doch wil len den Gemeenteraad uitspraak laten doen. EEN AVONTUURLIJKE TOCHT VAN EEN KRIJGS GEVANGENE. Een Russische krijgsgevangene, die uit het kamp bij Langensalzor in Thuringen wist te ontsnappen, heeft na een langen zwerftocht Nederland bereikt on meldde zich gisteren op het hoofdbureau van politie te Arn hem aan. De man maakte deel uit van een brigade die door de Duitschers bij Lodz in Januari 1915 was omsingeld en die zich in haar eheel het waren 9000 man overaf. Na een verblijf in verschillende kampen o.a. te Hasselberg, waar hij ontvluchtte doch weer gearres teerd werd, hetgeen hem twee maanden gevangenisstraf kostte, kwam hij in Langensaizer. De Rus, een electro-monteur, die in Duitschland goede kennissen had en vlot Duitsch spreekt, wist voor geld burger- kleederen in zijn bezit te krijgen en op een goeden avond door de draadversperring door te knippen te ontvluchten. Hij ging 's nachts nog naar Gotha, met deri trein naar Leipzig en vervolgens naar Berlijn. Daar bleef hij 20 dagen: door bemiddeling van een consul kreeg hij geld en kon toen verder reizen, eerst naar Hannover en daarna naar Dortmund. Zijp vlucht was tot dusver voorspoedig geweest^ maar dicht bij de Nederlandsche grens was hij bijna gearresteerd. Hij had den raaa gekregen over Oberhausen naar Nederland te gaan. Tusschen Emmerik en El ten werd de trein Op de spoorbrug door de militaire posten gevisiteerd. Men kreeg verdenking tegen den Rus en verbood hem verder te reizen. Hij wist evenwel uit den trein te komen en van de spoorbrug te springen. Onder de brug hield hij zich eenigen tijd schuil, zwom de rivier over eiü meende nu in Holland te zijn. Smokke laars -lichtten hem evenwel in, dat hij er nog niet was. Hij gaf hun 20 Mark en sloot zich bij hen aan. Zoo kon nij onopgemerkt over de grens komen, na drie grensposten te zijn gepasseerd. Na een kort verblijf btyaf hij zich naar Arnhem met het voornemen via Rotterdam verder te reizen. WINKEL. De militieplichtige K. Singer, der lichting 1916 heeft niet voldaan aan de oproeping, om op 18 October j.L bij de militie te worden ingelijfd. DE HAARLEMMERMEERPOLDER. Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder hebben besloten den ringdijk van'den Haarlemmer- meerpolder op te hoogen en te brengen op 35 c.M. boven A. P. Het werk zal binnen 5 jaar klaar moe ten zijn, Om de kosten te bestrijden, zal een geld- leening, groot f 570.000 teifen hoogstens 5" pet rente worden aangegaan. De aflossing zal in 50 jaar ge schieden. STEENKOLEN. Het feit, dat de laatste weken uit Duitachl&nd min der steenkolen worden aam gevoerd' dan gewoonlijk, heeft hier en daar de meening doen onstaan, dat we ons zouden hebben voor te bereiden op een algeheel uitvoerverbod. Van bevoegde zijde wordt thans ver nomen, dat van een dergelijken maatregel niets be kend is. De verminderde aanvoer staat voornamelijk in verband met het wagengebrek dat zich omstreeks dezen tijd steeds doet gevoelen. En juist viel er in dat opzicht weder eenige verbetering te const&tee- ren. GOEDKOOP GEREIS7D. Uit Winterswijk word.t aan de N. Arnh. Ct gemeld: Er was melding gemaakt van een Belgischen krijgsgevangene, die uit het kamp te Munster ont vlucht was. De man maakte door zijn plat-Duitsche taal, zijn inlichtingen en gebaren al aanstonds een vreemden indpjk. Hij werd echter, evenals andere ontvluchte krijgsgevangenen, in het hotel de Zon onderdak gebracht en ontving daar gratis kost en logiea Met de beide hier atuigekomen Franschen werd hij door een sergeant naeur Rotterdam en daar naar den consul gebracht. Bij de door dezen ingewonnen in lichtingen bleek het ten slotte dat de Belg niet an ders was dan een Duitsehe deserteur, die gemakke lijk en goedkoop in Rotterdam was beland. VERGOEDING AAN BRIEVENGAARDERS, BELAST MET UITBETALING VAN RENTEN KRACHTENS DE ARTT. 369 EN 37» INVALIDITEITSWET. Ingevolge nadere overweging heeft de Minister van Waterstaat besloten aan de brievengaarders, die na December 1913 meer werk moeten verrichten dan vroeger, omdat zij belast zijn met de uitbetaling van de renten, toegekend aan de in de artikelen 369 en 170 van de Invaliditeitswet bedoelde ouden van da gen, een vergoeding toe te kennen, berekend naar 50 cent per jaar voor iederen rentetrekker. Voor 1914 kan het benoodigde door af- en overschri] ving worden verkregen. Een daartoe strekkend re- gularisatie ontwerp is t hans bij de Tweede Kamer in gediend. Dezelfde belooning zal ook aan brievengaarders over het loopende jaar -worden toegekend, en zoolang als dit werk aan hen opgedragen blijft worden «eregeld. Bii punt 5. openhouden van het vaarwater bij vorst, >rat woi besloten om dit te doen als vorige jaren. Huur na w^rden"door"dën secretaris "den heer L Beïghuis, van de ijsvlet komt ten laste van de vereeniging. terwfll was de le vensduur langer. Als de organen beginnen te verzwakken hetzij' vroeg of laat in het leven, raken de hard werkende nieren gewoonlijk het eerst uitgeput en vereischen zij in de eerste plaats verzorging. Achteruitgang van h et gezicht, stijve èn pijnlijke ge wrichten, rheumatischu pijnen, rugpijn en bedroevend» waterstoorafasen zijn \-aak alleen te wijten aan zwakke nieren. Geef bij het eerst* j teek en van verzwakking on middellijk hulp aan do nieren. Drink vrij water om de nieren door te s poelen en gebruik Foster's Rug pijn Nieren Pillen zuIVm de nieren in goeden staat houder^, tot een eenvoudig» leefwijze, tot de verstandige ge woonten van uw jeugd. Eet minder vleesch, vermijd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in de buitenlucht, rust er4 slaap. Iedereen vreest een nierkwaal, maar Foster's Rug pijn Nieren Pillen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige 1 «handeling dient uw leven te ver lengen, het aangena mer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. Eisch de echte F'oster's Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handtttekening van James Fostcsr op de verpakking. Te Scha^jen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molen straat C 14 Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 pv doos of f 10 (per ze

Schager Courant | 1916 | | pagina 11