Schaper Courant. Raad Oudkarspel. Zaterdaq 14 Ocfober 1916. 59sfle Jaargang No. 5884. ■4 Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag avond 7 uur. Alle leden waren aanwezig. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Bericht was ingekomen, dat de heeren Eecen, Kalver- dijk en Goet hun benoeming in de commissie voor reclames H.O. hebben aangenomen. Bij gedane kasopname op 27 Sepl. bleek overeen komstig de boeken een bedrag in kas te zijn groot f 849.431/2. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd teruggekomen de gewijzigde verordening op de pensioenbijdrage; de 3e suppl. begrooting dienst 1916 en de geldleening groot f 2000, dienst 1917. Van den heer C. Kooij is een verzoek ingekomen om afschrijving op de H.O. wegens mobilisatie. Afwijzend beschikt. Van de te Schagen gevestigde vereeniging van de Handeldrijvende en industrieele Middenstand is een ver zoek ingekomen om subsidie ten behoeve van hun ie houden cursus in Boekhouden, talen enz. Uit deze gemeente nemen 2 leerlingen aan dit onderwijs deel. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot weder opzegging f 10 te geven. Van den heer B. Zuijdam is het verzoek ingekomen om ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur we gens ongesteldheid. Het deed mij leed, zegt de voorzitter, dal dit schrij ven kwam. De heer Zuijdam heeft in de 24 jaar dat hij lid van het armenbestuur is, zeer veel gedaan. Hij stond bereidwillig altijd en een elk ten dienste. Met den dank voor het vele goede, da! hij in 't belang van de gemeente gedaan heeft, werd dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Ingekomen is verder een verzoek van de afd. Heer Hugowaard om bij het bespreken van onderwijsaange- legenheden 'eerst de vakbond te raadplegen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Goet is hiet niet voor en vindt dat het in alle opzichten goed is advies te winnen bij een ambte naarsorganisatie. Veelal wordt op leven en dood over een ambtenaar beschikt. Ik zelf ben ambtenaar en er wordt over je beschikt, zonder dat je zelf iets kunt zeggen. De voorzitter zegtIk ben ook ambtenaar geweest en ben het feitelijk "nog, doch ik heb dat nooit zoo ondervonden. De heer GoetHet is billijk, als men ze hoort, 't zijn de mannen van ervaring. De voorzitterWe raadplegen toch het hoofd der school, die moeten we toch in de eerste plaats raad plegen. De heer Goet; Dan kunnen we toch in de tweede- plaats de onderwijzers raadplegen. De voorzitter vreest moeielijkheden, daar we dan zoo langzaam aan over verschillende zaken de een oi anderen bond zouden moeten raadplegen. Bovendien is het adres zeer vaag, wat moeten we onder die aange legenheden verstaan. De heer Goet: Het vragen van voorlichting is een eisch des tijds; we zien het aan de tuinbouwvereeni- gingen; als de minister hen niet raadpleegt, staan ze op hun kop. De heer Eecen vraagt of het met wenschelijk zou zijn dat de vakvereeniging zich duidelijkei uitdrukt. Tusschcn dc hccrcn Bouwgüs 6n Goet ontspint zich eenige discussie over de salarissen, waarbij de eeiste ei op meer komt dat men niet meer kan geven, dan men kan betalen en de laatste dat een gemeente zich met de weelde moet veroorloven ambtenaren te herben, als men niet in staat is ze 'te betalen. Ten slotte tot stemming overgaande, gaan de heeren Kroon, HaHsen, Bouwens en Kalverdijlc met het voorstel van B. en W. accoord om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Op het adres van de vereeniging van Rijnsteenfabri- kanten, waarin verzocht wordt, de bouwverordening te wijzigen, werd na ingewonnen advies bij den gemeente opzichter op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De afd. Langedijk van de vereeniging voor' Vak onderwijs vroeg ten behoeve van den cursus, die ook dozen winter weer doorgaat, een subsidie. B. en W. stelden voor f 35 te geven, waarmede de Raad accoord ging. Voor de onkosten ten behoeve van de melkvoor- ziening, krijgen B. en W. de beschikking over een bedrag van f 60. Van ingezetenen dezer gemeente kwam een ver zoek ter tafel om plaatsing van lantaarns aan den Oosterdijk, een bebouwd gedeelte, wat nog van kunst licht verstoken is. De gascommissie adviseerde echter hierop nog niet in te gaan, omdat het buizennet verlengd moet worden en de buizen, zoo al te krij gen, 300 pet. duurder zijn. De Raad meende zich bij dit advies te moeten neerleggen, doch besloot aan B. en W. machtiging te verleenen, daar een 4- of 5-tal lantaarns te plaatsen, zoodra de gascommissie de tijd hiervoor gunstig acht. Hierna werd besloten een leening aan te gaan, groot f 1000, voor de uitvoering van de distributie- wet. De leening aan te gaan voor 5 jaar tegen een rente van 5 pet. Aan de orde komt hierna de benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte. In overleg met den schoolopziener hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt; 1. C. B. Bakker te Oudkar spel, 2. C. J. Guibal te Groningen, 3. P. Belten te Mid- delie. Hierna wordt de heer Bakker met algemeene stemmen benoemd. Hierdoor ontstaat een vacature voor onderwijzer waarvoor de volgende voordracht alphabetisch wordt opgemaakt: 1. P. Belten te Middelie, 2. N. Heinis te Oude Niedorp, 3. J. Horst te Heerhugowaard. Hier van wordt de heer Horst met -algemeene stemmen benoemd. Ter voorziening in de vacature-Zuijdam, als lid van het burgerlijk armbestuur, werd de volgende aan beveling door B. en W. opgemaakt: 1. K. Bruij. Az., 2. Jn. Weel. De heer Bruijn kreeg 5 stemmen, de heer Weel 2 stemmen, zoodat eerstgenoemde be noemd is. Ten behoeve van de gasfabriek werd besloten voor den aankoop van kolen, een leening aan te gaan van f 2500. Op de vraag van den voorzitter, wanneer en waar de landverhuring zal worden gehouden, werd beslo ten. deze te houden in de maand November. Het land dat onder de gemeente Koedijk gelegen is te. Koedijk en het andere hier ter plaatse. Een akker onder Krabbendam zal dan te Koedijk worden ver huurd. Hierna deelde de voorzitter mee, een vergadering te hebben bijgewoond te Alkmaar, die voor de be spreking van een goede regeling inzake de distri butieregeling belegd was door B. en W. van Alkmaar Hier werd voorgesteld, aan den minister te verzoe ken, het éen tiende pet. voor rekening van het Rijk te nemen, of anders later over alle gemeenten over geheel Nederland ponds pondsgewijze per aantal in woners om te slaan. De Raad besloot adhaesie hier aan te betuigen. De heer Goet vroeg, hoe de regeling is op de con trole inzake de distributie en of het niet gewenscht is, strafbepalingen te dier zake te stellen. Voorzitter antwoordt, dat zijns inziens de distribu- tiewet hiervoor voldoende zorgt en dat veel controle nog niet noodig is, omdat er niets is. Uit de controle op de varkens bleek, dat in deze gemeente de voor laatste week 6 varkens tegen regeeringsprijzen zijn gedistribueerd, hoewel er maar 4 worden beschik baar gesteld. De slagers slachten dus bij en verkoo- pen alles tegen regeeringsprijzen. Niets meer van belang aan de orde zijnde, volgt hierop sluiting der vergadering. I verkreoen riikdom

Schager Courant | 1916 | | pagina 15