AIicieci Nieivs- AfmtCltit- LilttlllUll Schager Courant. Kassier, nTERDAG 21 OCTOBER 'i'ü 59ste Jaargang. No. 5888. Donderdaq 19 October 1916. 59ste Jaargang No. 5887. TWEEDE BLAD. Raad Warm en hui zen. SCHAGEN. Credieten, Hypotheken, Effec- )ns, Incasseeringen, Assurantiën, we leening, franco provisie. I SCHAGER COURANT. 18 Vergadering van den -raad alhier -op Woensdag October 1916. Voorz. Burgemeester Blom. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Swan. Na opening door Voorz. volgt lezing en goedkeuring der door den heer Tromp, secretaris,, gelezen notulen. Be heer Gutker doet de mededeeling, op één der I besluiten van de vorige vergadering bij de rondvftag terug te zullen komen. Aan den heer de Groot wordt mededeeling gedaan, dat het postkantoor thans geopend is, des avonds van 5—7 uur. Aangeboden wordt gemeentebegrooting, dienst 1917. Besloten wordt haar 14 dagen ter visie te leggen. Als leden der commissie voor het nazien worden benoemd de heeren Nannes, Gutker en Biersteker. Thans is aan de ordehet voorstel van het Dage>- lijksch Bestuur, inzake de onderhandsche aanbesteding van het bouwen san het zesde schoollokaal alhier. Zonder hoofdei, stemming wordt besloten dit werk op te dragen (onderhands) aan den heer Jin. Ruis te Birkshorn voor f 3300. Daarvoor zal hij dan volgens bestek en teekening hebben te bouweneen school lokaal met gang. privaten, urinoir en bijkomende werken Door den raad was reeds besloten tot het bouwen van een 6e schoollokaal en bij publieke aanbesteding op 4 Sept. j.1. was van de 17 ingekomen biljetten de laagste f 3693, terwijl de kosteh van het werk waren begroot op f 3140. Dit nogal opvallend verschil tus- scnen de laagste inschrijving en de begrooting vindt zijn oorzaak in eene overeenkomst tusschen de inschrij vers, waarbij degene, wien het werk zou worden gegund, zich verbonden had, tot het doen van eene uitkeering aan zijn medeinschrijvers, groot f 330. Een dergelijke uitkeering tot dit bedrag zou echter geens zins verhooging der bouwkosten wettigen en daarom werd dan ook besloten, het werk eenvoudig niet te gunnen, terwijl van den heer Ruis van Dirkshorn aan bieding was ingekomen om het werk geheel volgens teekening en bestek uit te voeren voor de genoemde f 3300, waarop de raad is ingegaan. Aan de orde wordt gesteld voorstel B. en W. om over te gaan tot het aanbrengen van een ierkelder bij de boerderij „Huiskebuurt". Het blijkt dat Gede puteerden er geen bezwaren tegen hebben, dat de kosten zullen worden bestreden uit de opbrengst van het verkochte weiland. Volgens begrooting van den ge meenteopzichter zullen de kosten f 615 bedragen, waar bij nog komen kosten van toezicht en van het maken van bestrating. B. en \V. verkrijgen machtiging, om het werk te doen uitvoeren. Daarna worden de volgende, door B. ep W. inge diende financieele voorstellen behandeld le. Om voor de gasfabriek geldleeningen aan te gaan, voor de verschillende uitbreidingen, die bereids hebben plaats gehad, bedragende: voor den dienst 1914 f 2500, voor gewone jaarl. uitbreiding 1915 f 2500, idem 1916 f 1500 verhoogd met f 750, voor buitengew. uitbr. 1916 f 2750, in totaal f 10.000, af te lossen in 30 gelijke jaartermijnen, uit dienst 1919 en volgende dienst jaren. Het voorstel wordt zonder hoofd, stemm. aangenomen. 2e. Om vast te stellen de le suppl. begrooting van ontv. en uitg. der gasfabriek in ontv. ën uitg. op f 3500. Zonder hoofdei, stemm. toe besloten. 3e. Om de gratificatie van f 30, die is toegekend aan toej. Timmers uit „onvoorzien" dienst 1916 te voldoen. Mede goedgevonden. maanden fU95 por puat f 1.10. Losse nOmmer»-«- t. TI EN van 1 tot 5 regela f 0.86, iedere regel meer lo inbegrepen). 'Troore lett wordon naar planrar bo^k 4e. Om het saldo uit den verkoop van weiland ten bedrage van f 7158.54, verminderd met f 700 voor het verbeteren der boerderij „Huiskebuurt" blijvende dus f 6458.54, aan te wenden tot aankoop eener in schrijving op de grootboeken der 21/2 pet. Nederl. Wer- keJ. schuld tot eene rëeele waarde van f 6458.54. Be sloten wordt dit geld aldus rentegevend te beleggen. 5e. Om naar aanleiding van eene opmerking van Ged. Staten het in de vorige vergadering vastgestelde lee- iningsbedrag terug te brengen tot de bedragen, die per saldo nog benoodigd zijn, Ti.1. f 3200 voor ver nieuwing bestraling en f 3300 min f 825 is f 2475 voor den bouw van een 6e schoollokaal,, tezamen f 5675, of rond f 5700. Zonder hoofdei, stemm. aldus besloten. 6e. Om de uitgaven, als gevolg van de "besluiten, gemeld onder 2o, 4o en 5o, te regelen in de le suppl. begrooting 1916, in ontv. en uitg. tot een bedrag van f 16958.54 7e. 't Salaris van den directeur der gasfabriek met ingang van 1 Januari 1917 met f 200 te verhoogen en om over 1916 aan den directeur een duurtetoeslag toe te kennen van f 200. Na eenige toelichting, waaruit blijkt, dat dit voor stel door de gascommissie is gedaan met het oog op de meerdere werkzaamheden en de duurte der levensbehoeften, wordt het voorstel met allen voor aangenomen. De pensioengrondslag voor den belanghebbende in deze gemeentelijke betrekking, is met ingang van bovengenoemden datum voorloopig nader bepaald opf 15.30. 8e. Aanbieding begrooting 1917 gasfabriek. Beslo ten wordt haar ter visie te leggen en te behandelen bij de vaststelling der gemeentebegrooting. Volgt mededeeling, dat door B. en W. de controle op de boekhouding der gasfabriek is opgedragen aan het Bureau van Verificatie der vereeniging van Ne- derL gemeenten, kostende bij een bezoek eens per kwartaal f 110 per jaar. Dat door B. en W. adhaesie is betuigd aan de ver zoeken van het gemeentebestuur van Alkmaar aan den Minister van Landbouw, enz.: le om de kosten van het 1/10 te nemen voor rekening van. het Rijk, 2e om de lijst van huishoudelijke art. te willen uitbrei den; dat verder geen ii^temming is betuigd met het verzoek om eventueel de kosten van het 0.1 om te slaan over alle gemeenten naar verhouding van het zielental. Dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd: raadsbe sluit tot betaling van f 60 uit onvoorzien; besluit van den Raad tot bestemming van een terrein voor schoolbouw; wijziging van de salarisregeling voor het onderwijzend personeel. Dat bij Kon besluit is goedgekeurd de regeling van de bijdragen voor de Alkmaarsche Ambachtsschool; dat voor rekening der gemeente een typhuspatiente wordt verpleegd in het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar; dat tot con troleur, belast met het toezicht op de leveranciers en slijters van consumptiemelk voor het winterhalfjaar is benoemd veldwachter Pronk voor f 1 per week. Van B. en W. van Schoorl is bericht ingekomen, dat daar, in verband met het overlijden van den veeverloskundige J. Pronk, de subsidie voor zoodani ge hulp als afgedaan beschouwd wordt. De jongste kasverificatie bij den gemeenteontvan ger gaf aan f 1619.98 kassaldo. Boeken en kas in orde bevonden. B. en W. stellen voor, om K. Koning als fitter te benoemen aan de gasfabriek, thans is hij reeds voorloopig als zoodanig aangesteld. Met allen voor hiertoe besloten. B. en W. stellen voor om de uitkeering van f 2 aan fitter W. Braak in te houden met ingang van den datum dat hij is aangesteld als sergeant en om dit bedrag toe te kennen aan den nieuwbenoem- den fitter als duurtetoeslag boven zijn tractement van f 13 per week. Wordt goedgevonden. Ingekomen is een dankbetuiging van mej. E. Tim mers voor verleende gratificatie en van de stokers der gasfabriek voor toegekenden duurtetoeslag. Voorts: verzoek Rijnsteenfabrikanten tot wijziging bouwverordening om verwerking van hun materieel te kunnen toelaten. B. en W. stellen voor, om, over wegende dat een muurdikte van 11 c.M. als mini mum moet worden beschouwd, hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. B. en W. stellen voor om in de 5-jaarlijksche her zieningsverordening de verschillende strafverordenin gen ongewijzigd te laten. Aldus besloten. Volgen nog eenige ingekomen stukken en mede- deelingen, die voor kennisgeving worden aangeno men. Rondvraag. De heer Gutker komt terug op de in de vorige vergadering vastgestelde wijziging der sa larisregeling van het onderwijzend personeel en meent, dat de Raad er toen bij nader inzien niet in is geslaagd, eene regeling te treffen, die rekening hield met het verschil in behoeften, van de verschil lende belanghebbenden. Met name is de verhooging voor het hoofd der school niet evenredig geweest zoodat waar de Raad gebonden is aan eene uniforme re geling, en niet voor elk bijzonder geval eene rege ling kan treffen, het doel om ieders positie naar even redigheid te verbeteren, niet bereikt is. Spr. wijst er in dit verband op, dat een verhooging van het sala ris der onderwijzeressen met f 50 voor deze veel meer beteekent, dan voor het gezin van het hoofd der school en stelt voor om dezen over 1916 alsnog tegemoet te komen door het verleenen van een duurtetoeslag van f 100. Voorzitter is van oordeel, dat het salaris van het hoofd der school voldoende is geregeld. Op een vraag van den heer De Groot deelt secre taris mee, dat dit salaris met ingang van 1 Jan. 1917 zal bedragen f 1550, plus f 25 als hoofd van en f 50 als onderwijzer*bij het herhalingsonderwijs, boven vrije woning, terwijl de toeslag van het Rijk bedraagt f 200. De heer De Groot merkt op, dat het salaris van het hoofd in den loop van dit jaar is verhoogd voor het bezit der akten land- en tuinbouw, ook, opdat het hoofd hierdoor een extra toelage van het Rijk zal kunnen verkrijgen. Sprekers bezwaar tegen verdere verhooging is, dat deze mede moet worden opgebracht door menschen, die zelf mede in een on gunstige positie verkeeren. De heer Gutker acht dit laatste minder juist. De heer Biersteker wijst er op, dat een verhooging •naar evenredigheid moeilijk is te bepalen. De heer Nannes steunt het voorstel van den heer Gutker, dat met algemeene stemmen wordt aange nomen. De heer De Groot brengt ter tafel het vaststellen eener verordening regelende de snelheid van motor vaartuigen en acht dit niet alleen noodzakelijk voor de groote.motorvaartuigen, doch ook voor de kleinere als van den heer Frans. B. en W. zullen ter vol gende vergadering met een ontwerp hiervoor komen. De heer Biersteker wijst op de slechte vaart te Krabbendam, die ondiep en smal wordt, vooral bij de bestaande brug en bij een afgebroken draaibrug, Voorzitter en de heer Kraakman nemen op zich, dit met het Banbestuur te bespreken. Hierna sluiting en gaat de Raad in comité.' rl Pz., MARKTPLAATS A 88 zal zijn, zoolang het dijklicha&m nog zoo versch ia, op zijn hoede te blijven, AARDAPPELEN. Naar de Vrijz.-Democraat meldt, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Koster aan den minister van Landbouw de volgende vraag gesteld: „Is de ministers bereid den landbouwers verlof te geven die aardappelen, welke voor de consumptie zijn afgekeurd, aan de aardappelfabrieken of droge rijen af te leveren, teneinde groot verlies voor deze landbouwers en schade voor de volksvoeding te voorkomen?" KINDERMOORD, Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren be vestigd een vonni9 der Asser rechtbank, waarbij een 61-jarige weduwe uit Peize werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf onder aftrek der voorloopige hechtenis, wegens moord door worging van een pas geboren kind, waarvan haar dochter was bevallen. De advocaat-generaal had 5 jaar gevorderd. MOEILIJKHEDEN MET DE DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN TE DELFT. Donderdag is door de politie te Delft beslag ge legd op verschillende partijen goederen, bestemd om te worden uitgevoerd naar de gemeente Wateringen, HEER HUGOWAARD. Buitengewone algemeene vergadering van „Nieuw- leven" te Heer Hugowaard, ter behandeling "van het voorstel der Provinciale commissie om de veiling van winterproducten voor het komende seizoen verplich tend te stellen. De voorzitter constateert met genoegen, dat gewe zen mag worden op een flinke opkomst, waaruit hij meent te mogen afleiden dat ook de leden van Nieuw- leven" mee gevoelen de ernst der tijden ook ten aanzien van ons marktwezen. Na een woora van wel kom. worden door hem ook de notulen gelezen der vorige buitengewone algem. verg welke worden goed gekeurd. Hierna wordt de zaak waarover het in deze ver gadering gaan aal, door nem ingeleid. Daarbij herinnert hij aan het besluit der vorig» spoedvergadering, aan de organisatie der marktvereenx- gingen in N.-Holland, doen vooral wordt met na druk gewezen op den arbeid en het succes der Pro vinciale comm. Dank zij het eendrachtig samengaan der veilingsvereenigingem, dan ook den maatregel dat uitvoerconsenten tol voor kort waren verbonden' aan de veilingen, stonden de marktbesturen sterk, wan neer dreigende maatregelen van binnen of \nn' buiten gevaar opleverden. Doch thans is de distributie niet meer in handen der veilingsbesturen, trots alle moeite door de Prov. Comm, daartoe gedaan. De Min. schijnt te zijn gezwicht voor andere machten. Dientengevolge heeft de Prov. Comm. gemeend met een voorstel te moeten komen, waarvoor we zelf oma meer kracht verschaffen om te kunnen ingrijpen, waar dit noodig mocht blijken te zijn. De eenige weg daartoe is, dat het veilen onzer winterproducten ver plichtend wordt gesteld. Hieraan wordt door den heer Meereboer nog het een en ander toegevoegd om trent het verhandelde in reeds gehouden vergaderingen te Alkmaar van de veüingsbesturen. Uit de discussie, welke op deze inleiding en mede deel ingen volgt, blijkt, dat enkelen wel bezwaar heb ben tegen het voorstel terwijl het door anderen ten rechte wordt toegejuicht en onder de gegeven omstan digheden de verplichte veiling een gebiedende eisch achten. Nog geruimen tijd wordt het voor en tegen ernstig overwogen, tot eindelijk de discussie wordt ge sloten en men zal overgaan tot een definitieve beslissing. Hierbij blijkt, dat van de gaheele vergadering slechts 21 ®h tegen het voorstel verklaren. Door den voorz. wordt dan ook de conclusie ge trokken, dat onze afgevaardigden naar de te houden vergadering in Alkmaar, rullen kunnen verklaren, dat met bijna algemeene stemmen de verplichte veiling voor het komende seizoen is aanvaard. Hierna volgen nog enkele opmerkingen het markt wezen betreffende, waarbij zeer den na drukwordt ge legd op het groot ongerief, veroorzaakt door het ge- brak aan spoorwagens. Hierna sluiting. AARTSWOUD. Uitslag van de gehouden keuring der rundfeefok- vereeniging. a. Oudere koeien (ingeschreven)le prijs Waiboer II. edg. D. Koorn; 2e prijs Maartje II, B. de Beurs 3e pnjs Moorkop I, J. Koomen: eervolle verm. Wai boer VI, D. Koorn en Dirkje, J. Schagen. b. Twinters (ingeschreven)3e prijs Hermina, D. Koorn 2e prijs Sijtje I, C. Zeifemaker le 'prijs Sijtje II, D. Koorn, eerv. vermelding Sijtje J. Koo men. c. Kuikalveren (van ingeschreven koeien)le prijs Betje II, C. Zeilemaker; 2ej>rijs Aafje III, J. Koomen 3e prijs de Wit III, A. Donker. Aan „De Zoom" ontloenen we de volgende klacht van een dorps-Burgemeester Als 'k vroeger ging naar myn kantoor, Op het gemeentehuis, Dan kwam het maar hoogst zelden voor, Dat ik daar had abuis. In gemeentezaken goed doorkneed, 'n Diploma middelbaar En als men alles goed dan weet, Dan is men er voor klaar. Van wetten heb ik Veel verstand, Gaf velen raad en daad, De vraagbaak was 'k voor eiken stand, 'Lijk dat gewoonlijk gaat. Thans is het blaadje omgekeerd, Mijn kennis niet gering, Wordt vrij wat minder gewaardeerd. Dat is een lasting ding. Hf pak nu heel wat zaakjes aan, Waarnaar 'k nooit had getracht, „u. unnifuu eu wegen ia net thans weer naar wensch. ST. MAARTEN. Donderdagavond vergaderde de tuin bouwers ver eeniging ,.St, Maarten" in het café „Halfweg" te Stroet Aanwezig 16 leden. Na opening door den voorzitter, volgt lezing en goedkeuring der notu len. Hierna volgt mededeeling der ingekomen stuk ken, de kunstmest betreffende, welke voor kennis geving worden aangenomen. In behandeling kwam thans het gewichtige punt, n.L alles veilen. Bij eene breedvoerige discussie het voor- en nadeel hier van besprekende, werd bij stemming het voorstel met 13 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco, aange nomen, mits, het verkoop der sneezenkool er niet bij is begrepen Bij de rondvraag werd door den heer P. Gootjes voorgesteld een spreker uit te noodigen om propa ganda te maken voor de nieuw te bouwen super- phosphaatfabriek, hopende op deze manier de aan- deelen, hiervoor benoodigd, milder te zien toevloeien zinkstukken is tot heden nog niet bijgewerkt Aan de steenglooiing schiet het werk goed op. Een aan zienlijk gedeelte daarvan is reeds gereed. Op heden is men voornamelijk voor en nabij het Lotmeer hier mee bezig. Ook aan den Oostdijk vordert men goed met het zandstorten. In het zanddepot begint de hoeveelheid dan ook reeds aardig in te krimpen, hoewel er nog ettelijke treinen vol vervoerd zullen kunnen worden eer men daar uitgeput is. Van de betonglooiing aan den Oostdijk is nu on geveer 3 K.M. gereed. Met 2 k 3 weken zal men dan ook niet ver meer van den Oosthoek af zijn. Voor zoover deze glooiing betreft, zal dus de gestelde ter mijn, 31 October slechts weinig overschreden behoe ven te worden. Alles bijeengenomen mag er dus niet worden ge klaagd. Er is den laatsten tijd hard gewerkt en blijft het weer gunstig, dan kan er voor den winter invalt, nog heel wat gebeuren, Men make zich dus niet te spoedig ongerust, hoewel het natuurlijk zaak e. Hokkedingon (van ingeschrven koeien)le prijs Jacoba, 2e prijs Reniertje IV, beide éag. A. Donker 3e prijs Kooijman II, R. de Beurs. f. Vaarzen in onderzoekle prijs Hars II, P. Donker 2e pnjs Johanna II, C. Zedïemaker; 3e prijs Schu- 6®° UI. IX Koorn; eerv. verm. Maartje III, R. de Beurs en Dieuwertje III, J. de Vries. Ingezonden 60 stuks. OUDESLUIS. Donderdagmiddag zijn de werkzaamheden aan de sluis alhier bezichtigd door een Hoofdingenieur en een Ingenieur. De hoofdzaak van hun bezoek was om te onderzoeken of de gemetselde vloer in orde was. Hiervoor had men reeds een dag te voren 1.40 M. water tegen de deuren laten loopen teneinde te kunnen constateeren of de vloer deze druk kon door staan en geen water van onderaf doorliet. Naar wij vernemen is deze nog in een besten staat gebleken, zoodat hieraan niet veel werk zal moeten gebeuren'. De nieuwe deuren liggen reeds op den bodem der sluis. Het wachten is nu nog op het daarvoor bestemd»

Schager Courant | 1916 | | pagina 1