J. Schoorl Pz., GRIJZE HAREN J. STUURMAN, Kassier, ZATERDAG 21 QCTOBER Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. LAAGZIJDE B 60. D smakelijk eten. ongepaste aardigheid. duitsche versterkingen bij de neder landsche grens. de zaansche deputatie naar engeland. des burgemeester's klacht. per flacon 12.75, f 2.00, en 11.50. Kapper-Haarwerker, SCHAGEN. zuidscharwoude. zuidscharwoude. broek op langendijk. langedijk. anna paulowna. kolhorn. kolhorn. kolhorn. Door scheepsgebrek, gaat het met de aflevering st. maarten. Deposito's, Rekeningcouraut, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Ineasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. eenigenburg. A. DELVER, D —anna paulowna. aardappelen. kindermoord. moeilijkheden met de distributie van levensmiddelen te delft. heer hugowaard. aartswoud. oudesluis. SCHAGER Alitmsti Nieiws- Dit blad versohijnt vierm.ml pér week DnimJag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot morgeiiH 9 ure wor den ADVRRTENTIEN in het eerst uitkomend nummer "epIwitHt 59ste Jaargang. No. 5888. COURANT. Almttitis- LiittniUiL SCHAOC-N. I.AAN D V |nl> ïeieph. No. 20. Prijs por 3 maanden t" U 95 por post f 1.10. Lueao nu in mem -t. ADVERTENTIES' van 1 tot regels f 0.35, iedere regel meer Hot (Bewijsno inbeerepen).'Jroore lett worden nnar planrnr be^k Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE ZAAK-TER SPILL. T bet vonnis waarbij het Tweede Kamer-lid mr. Ter Spfll heden door de rechtbank alhier tot f100 boete werd veroordeeld, achtte de rechtbank At gebezigde word „Mof' naar zijn beteekenis m de Nederlandsche taal beleedigend en volgens het Woordenboek der Nederlaïidsche taal Van IJales groot woordenboek der Nederlandsche taal een scheldnaam. Voorts nam de rechtbank uit de door beklaagde en getuigen opgegeven omstandigheden beklaade's op zet om te beleodigen aan. PETTEN. Hartelijke waardeering. Donderdag 19 October werd door den WelEd. Heer de Booij, secretaris _van het Hoofdbestuur der Noord- in tegenwoor- en Zuidhollandsche digheid van het plaatselijk Bestuur dier Maatschappij te Petten, aan den voorzitter, den heer 'Eriks aldaar een gouden horloge met inscriptie ter hand gesteld. Met hartelijke woorden getuigende van groote waar deering voor den gedurende 41 jaren betoonde ijver en Jiet meermalen moedig optreden overhandigde spre ker het huldeblijk. Hoogen leeftijd noodzaakte de afgetreden© zijtn ont slag in te dienen om plaats te maken, voor jongere mannen die mee pal staan in de rijen van ottee zoo gaarne helpende strandheldm. Uit ROTTERDAM, 19 Oct. Reeds lang was het de politie opgevallen, dat de slager H. j. T. uit de Nadorststraat, die reeds V-ft jaar op de weekmarkt aan den Goudschen Singel met een vleeschstalletje staat, ondanks de duurte, voor verdacht lage prijzen zijn worst- en vleeschwaren te koop aanbood. „Huismoeders doet uw voordeel'" luidde het aan lokkelijk opschrift. En de klanten stroomden toe. Door de gangen van P. na te gaan, ondekte (de politie dat het vleesch steeds werd aangevoerd uit t pand 239 Nieuwe Tiertreescheweg en daar dit pand bewoond werd door den hondenkoopman C. L. W. K., besloot de politie een nader onderzoek in te stellen. Gisteravond deed de inspecteur van politie J. G. de J., vergezeld van een hoofdagent, een inval in het genoemde pand. Hij vond een groote partij ge slachte honden en katten te zaman ongeveer 131 K.G. vleesch. De partij werd naar het abattoir gebracht, waar officieel werd geconstateerd, dat het vleesch van honden en katten afkomstig was. In het pand was ook gevestigd een ziltkokerij en een rookerij. Gebleken is, dat de honden en katten geslacht werden aangevoerd en dan verder in de ko kerij en rookerij werden toebereid tot worst. Dit bedrijf heeft ongeveer twee jaar lang kunnen bloeien. De slager T. en de hondenkoopman P. zijn aange houden en zullen waarschijnlijk naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Tel Bij een winkelier in de Violettenstraat te Amsterdam hebben drie jonge dames gisteren een zeer ongepaste aardigheid uitgehaald. Er kwam om circa elf uur des morgens een koekj bakker met een groote bestelling koek, 150 staartjes en groote taarten. De vrouw van1 den winkelier keek ontsteld den man aan en zei hem, dat er geen koek besteld was. De man vertrok weer met zijn vrachtje; hij begreep er biets van. Dteze was nauwelijks weg of er Kwamen er nog twee, eveneens met groote be>- stellingen koek. Ook zij konden weer huiswaarts keieren. Daarna kwam een bloemist met drie prachtige bloem stukken en ten slotte nog een knecht van een) Teestr hrtikelenwinkelbelast en beladen met feestartikelen. Den vorigen' avond was er nog een boodschap van een vierden koekbakker gekomen, die twijfelde aan een bestelling, die bij hem gedaan was voor hetzelfde adres. Hij kreeg natuurlijk ae boodschap, dat er niets besteld was en was dan ook de éénige, die zich niet op het bepaalde uur aanmeldde. De bestellingen werden opgegeven door drie meisjes van ongeveer 20.18 en 16 jaar. VAN DE GRENS, 19 Oct. Op verschillinde plaat sen langs de Oostgrens worden door de Duitschere thans loopgraven gemaakt en hier en daar kanonnen ^AN DE GRENS, '19 Oct. In Tuddern nabij de gemeente Broek-Sittard, zijn een paar honderd Duit- sche soldaten gearriveerd en aldaar ingekwartierd. Dicht bij de Nederlandsche grens zijn zij' bezig met het aanleggen van loopgraven. VLISSINGEN, 18 Oct. Met de mailboot Konin gin-Regentes" kwamen Woensdag 13 passagiers mede, onder wie een werkmeester en vier stokers der gas fabriek te Zaandam, die met burgemeester Ter Laan en wethouder Duijs in Engeland hebben vertoefd om op de hoogte te komen van het gebruik van onder dealen der rabriek. D© burgemeester is verleden week reeds teruggekomen, wethouder Duijs wordt de volgende week verwacht. Aan „De Zoom" ontkenen we de volgende klacht van een' dorp6-Burgemeester Als 'k vroeger ging naar mijn kantoor, Op het gemeentehuis, Dan kwam het maar hoogst zelden voor. Dat ik daar 'had abuis. In gemeentezaken goed doorkneed, 'n Diploma middelbaar En als men alles goed dan weet, Dan is men er voor klaar. Van wetten heb ik Veel verstand, Gaf velen raad en daad, De vraagbaak was 'k "voor eiken stand, 'Lijk dat gewoonlijk gaat. Thans is het blaadje omgekeerd, Mijn kennis niet gering, Wordt vrijwat minder gewaardeerd, Dat is een lasting ding. Ik pak nu heel wat zaakjes aan, Waarnaar 'k nooit had getracht, worden door MELROZE en ROYAL WINDSOR zonder VERVEN na tijdelijk gebruik tot hun na tuurlijke kleur teruggebracht, Alleen echt verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, Schagen. MARKTPLAATS A 88 Doch niets daarvan heb 'k goed gedaan, Zoo luidt der menscheen klacht. Laatst komt mij in 't gemeentehuis Een bakker binnetnloopen En vraagt me, zonder veel gedruisch Kan 'k nog wat meel hier koopen? Iets later komt er op 't kantoor Zoo'n heele dikke slager, ZegtBurgemeester luister, hoor, Je varkens zijn te mager. En 't rundvet dat je mij verschaft Kan ifi zoo niet verkoopep, De menschen zijn met jou gestraft; Zoo gaat mijn zaak verloopen, Toen komt op het bureau1 een Zijn stem vol smaad en spot, ZegtBurgemeester weet j'er van, Je bokkmgs, die zijn rot' Een dame doet nu haar beklag, En zegt: is dat uw werk, o. Dorpsvoogd, als ik vragen mag: Je boter smaakt zoo sterk. Dan kocht ik nog twee pond kaas, U bent de leverancier, Zij was o wonder knappe baas, Geschikt voor mensch noch dier. Ik zweeg tot zij alleen mij liet; En 'k vroeg mij zei ven af: Ben ik nu werkelijk zoo'n bandiet! Dan is wei zwaar mijn 6traf. Ben ik geen Burgemeester meer? Vroeg Dj toen aan mijn vrouw., Wel neen, sprak zij, je bent veelmeer Regeeringskruier nou. Ondanks herhaald verzoek aan den burgemeester van Zuidscharwoude om zeevisch, regeeringseieren en aardappelen beschikbaar te stellen, wordt daar aan door Z. E.A. tot nu toe geen gevolg gegeven. We vernemen, dat nu een audiëntie bij den Minis ter zal worden aangevraagd, ten einde Z.Exc. te overtuigen, dat het toch' niet aangaat de eene ge meente wel en de andere niet van regeeringsarti kelen te voorzien. In de Donderdagavond alhier gehouden vergade ring van de tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw", werd na een breedvoerige discussie met, 60 tegen 14 stemmen besloten, alle winterproducten te veilen Nog werd besloten een spreker te laten optreden vanwege het Centraal Bureau over Kunstmest De tuinbouwvereeniging Groentecultuur alhier, nam het besluit, het veilen van alle producten ver plichtend te stellen. Door dit besluit is het zoo goed als zeker, dat de verplichte veiling zal worden in gevoerd. i Eergisteravond gaf de Langedijker Muziekschool, directeur And. Olie, een openbare uitvoering ten lokale van den heer Kramer. De zaal was stamp vol. Ongeveer 80 zangleerlingen van 613 jaar zon gen verschillende liedjes, op zoo goed als onberis pelijke wijze. Deze zang werd afgewisseld door vi ool- en pianospel, dat uitstekend in den smaak van het publiek vieL Het was een mooie avond, een en al succes voor den directeur der Langedijker Mu ziekschool, die zich voor goed een plaata in de har ten der Langedijkers heeft veroverd. De catechisaties aan de school te Breezand wor den thans, wegens het vertrek van Ds. Reinders, door Ds. Griethuijsen van Huisduinen waargeno men. Vanwege den Protestantenbond zal daarom door mej. Snellen uit Den Helder aan dezelfde school godsdienstonderwijs in vrijzinnigen geest worden gegeven. De dijk, zoowel in Waard-, als in Groetpolder, schiet thans goed op; het werk vordert met deze weersgesteldheid met reuzenschreden. Aangezien de aannemers firma Arntz, Waardpolder en Van Hat- tem en Blankevoort, Groetpoldér, beiden tot aan de zeesluis te Kolhorn zijn genaderd, heeft men op dit punt gezicht op beide werken. De algemeene indruk is: Wat een dijk wordt het nu, bij deze vergele ken was het tot dusverre een kade. Alhier trad in een openbare vergadering van de S D.A.P.-afdeeling op mej. v. d. Vlies „Enka", chris- ten-socialiste, met het onderwerp: Christendom en Socialisme. De opkomst was buitengewoon groot en de mooie rede boeide aller aandacht. der suikerbieten in de polders alhier nog niet hard. Jammer, want voor het" bietenveld en wegen la het thans weer naar wensch. Donderdagavond vergaderde de tulnbouwersver- eeniging ,.St, Maarten" in het café „Halfweg te Stroet Aanwezig 16 leden. Na opening door den voorzitter, volgt lezing en gowlkeuring der notu len. Hierna volgt mededeelmg der ingekomen stuk ken de kunstmest betreffende, welke voor kenma- sreving worden aangenomen. In behandeling kwam thans het gewichtige punt, n.1. alles veilen. Bij eene breedvoerige discussie het voor- en nadeel hier van besprekende, werd bij stemming het voorstel met 13 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco, aange nomen, mits, het verkoop der sneezenkool er niet bij is begrepen Bij de rondvraag werd door den heer P. Gootjes voorgesteld een spreker uit te noodigen om propa ganda te maken voor de nieuw te bouwen super- phosphaatfabriek, hopende op deze manier de aan- deelen, hiervoor benoodigd, milder te zien toevloeien Aangenomen. Nog werd besloten gezamenlijk kalk- stikstof in te koopen van het Centraal Bureau. Den leden zal voor het bestellen hiervan een formulier worden toegezonden. Hierna sluiting. Donderdagavond vergaderde de tuinbouwvereeni ging „De Noordwest" ten huize van den heer J. Krijgsman. Volgens presentielijst, met het bestuur, aanwezig 25 leden. De heer L. Teensma, voorzitter, opende de verga dering met een woord van dank aan de aanwezigen waarna de notulen werden gelezen en na eenlge wij ziging werden goedgekeurd. Medegedeeld werd door den voorzitter, dat zij, welke dezen zomer in den aardappelentijd boven het gewone percentage procenten bij den betaal meester hadden afgestaan, dit terug zouden kun nen krijgen. Medegedeeld werd dat de nieuwe goot welke bij de veiling was aangebracht f 1695 en nog eenig geld aan tarièfwerk bad gekost Eveneens dat het nieuwe afmijntoestel uitstekend voldeed en dat het verloflokaal bij de veiling eerstdaags tegemoet kan worden gezien. Hierna werd ter tafel gebracht punt 2 der agenda en wel: verplicht veilen.. Voorzitter noemde dit het kardinale puntje, wat bij de bespreking ook wel bleek, daar er veel discussie over dit punt ontstond en het vóór en tegen ernstig werd besproken. Bij stemming werd dit onderwerp voor het beslist vei len met 22 voor en 3 stemmen tegen aangenomen. Het Centraal Bestuur zal hiervan direct worden in kennis gesteld, daar deze morgen te Alkmaar over ditzelfde punt een vergadering zal houden met de veilingsbesturen in Noordholland. Voorzitter deelde mede dat nu dit punt aangeno men was, het van de veiling aan de kas der ver- eeniging afdragen van een vierde pet., kwam te vervallen, daar de onderhandsche koop thans on mogelijk was gemaakt. Vreezende hierdoor gebrek aan kasgeld te krij gen, werd met algemeene stemmen besloten dit mogelijke tekort te dekken door een soort sneezen- belasting. Hiervoor komen enkel in aanmerking, de sneezen met groenten bezet. Hiema sluiting. DDDGGDDGDDDQDODDQOQ y Ondergetekende maakf bekend, dat zijn U -« u o salon voor Scheren en Haarsnijden is ver- plaatst naar BtLEEFD AANBEVELEND, Coiffeur. gaaaaaaaaaaaaaaaaaD Weder zijn veertien dagen verloopen, sinds wij ons overzicht schreven en weder valt' er een groote verandering in gunstigen zin te constateeren. Zoo is men thans namelijk op verschillende plaatsen reeds bezig de zandmassa met een kleilaag te be dekken. Voornamelijk vanaf de zeesluis tot aan het Oostéinde van Vaa Ewijcksluis is men daarmee reeds flink gevorderd. Ook Donderdag, toen wij er waren, was men er met een grooten ploeg werk-, volk bezig. Voor het vast aantrappen der klei maak te men gebruik van een paard, hetwelk geregeld, aan de hand geleid wordende, langs de dijkhelling heen en weer geleid werd. De dijk heeft op dat ge deelte reeds bijna de hoogte, dien hij zal bereiken, als hij geheel gereed is. Van het gedeelte dijk tusschen Oude Veer en Lot- meer heeft men de buitenzijde der kruin ook reeds met klei afgewerkt, hetwelk men thans bezig, is met klinkers te beglooien. Over ongeveer driehonderd meters lengte was men hiermede ter halver hoogte klaar. Nabij het Lotmeer, waar men nog aan de kleilaag bezig was, maakte men, evenals te Van Ewijcksluis, van een paard gebruik, om de klei aan te trappen. Aan de binnenzijde van den dijk lag hier nog slechts weinig klei. Ook voorbij de do«"braak, ongeveer ter hoogte van den Achterweg, is men op een gedeelte dijk reeds met het aanbrengen der klei bezig, juist op de plaats, waar voor veertien dagen nog bijna niets aan gedaan was. Hier is dus wel groote verbetering te 'constateeren. Verderop tot den Oosthoek staat het zandlichaam van den nieuwen dijk ook reeds op de kleibedekking te wachten. Bij het Oude Veer is men verder nog bezig met de verbreeding van de binnenberm, waarvoor telkens nieuwe zandtreinen aankomen. De verzakking in de zinkstukken is tot heden nog niet bijgewerkt Aan de steenglooiing schiet het werk goed op. Een aan zienlijk gedeelte daarvan is reeds gereed. Op heden is men voornamelijk voor en nabij het Lotmeer hier mee bezig. Ook aan den Oostdijk vordert men goed met het zandstorten. In het zanddepot begint de hoeveelheid dan ook reeds aardig in te krimpen, hoewel er nog ettelijke treinen vol vervoerd zullen kunnen worden eer men daar uitgeput is. Van de betonglooiing aan den Oostdijk is nu on geveer 3 K.M. gereed. Met 2 k 3 weken zal men dan ook niet ver meer van den Oosthoek af zijn. Voor zoover deze glooiing betreft zal dus de gestelde ter mijn, 31 October slechts weinig overschreden behoe ven te worden. Alles bijeengenomen mag er dus niet worden ge klaagd. Er ie den laatsten tijd hard gewerkt en blijft het weer gunstig, dan kan er voor den winter invalt, nog heel wat gebeuren, Men make zich dus niet te spoedig ongerust, hoewel het natuurlijk zaak zal zijn, zoolang het dijklichaam nog zoo versch is, op zijn hoede te blijven, Naar de Vrijz.-Democraat meldt, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Koster aan den minister van Landbouw de volgende vraag gesteld: „Is de ministers bereid den landbouwers verlof te geven die aardappelen, welke voor de consumptie zijn afgekeurd, aan de aardappelfabrieken of droge rijen af te leveren, teneinde groot verlies voor deze landbouwers en schade voor de volksvoeding te voorkomen?" Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren be vestigd een vonnis der Asser rechtbank, waarbij een 61-jarige weduwe uit Peize werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf onder aftrek der voorloopige hechtenis, wegens moord door worging van een pas geboren kind, waarvan haar dochter was bevallen. De advocaat-generaal had 5 jaar gevorderd. Donderdag is door de politie te Delft beslag ge legd op verschillende partijen goederen, bestemd om te worden uitgevoerd naar de gemeente Wateringen. Buitengewone algemeene vergadering van „Nieuw- leven" te Heer Hugo waard, ter behandeling van het voorstel der Provinciale commissie om de veiling van winterproducten voor het komende seizoen verplich tend te stellen. De voorzitter constateert met genoegen, dat gewe zen mag worden op een flinke opkomst, waaruit hij meent te mogen afleiden dat ook de leden1 van Nieuw- leven" mee gevoelen de ernst der tijden ook ten aanzien van ons marktwezen. Na een woord van wel kom, worden door hem ook de notulen gelezen der vorige buitengewone algem. verg., welke worden goed gekeurd. Hierna wordt de zaak waarover het in deze ver gadering gaan zal, door nem ingeleid. Daarbij herinnert hij aan het besluit der vorige spoedvergadering, aan de organisatie der marktvereeni- gingen in N.-Holland, doen vooral wordt met na druk gewezen op den arbeid en het succes der Pro vinciale comm. Dank zij het eendrachtig samengaan der veilingsvereenigingen, dan ook den maatregel, dat uitvoerconsenten tol voor kort waren verbonden aan de veilingen, stonden de marktbesturen sterk, wan neer dreigende maatregelen van binnen of van buiten gevaar opleverden. Doch thans is de distributie niet meer in handen der veilimgsbostureto, trots alle moeite door de Prov. Comm. daartoe gedaan. De Min. schijnt te zijn gezwicht voor andere machten. Dientengevolge heeft de Prov. Comm. gemeend met een voorstel te moeten komen, waarvoor we zelf ons meer kracht verschaffen om te kunnen ingrijpen, waar dit noodig mocht blijken te zijn. De eeoige weg daartoe is, dat het veilen onzer winterproducten ver plichtend wordt gesteld. Hieraan wordt door den heer Meereboer nog het een en ander toegevoegd om trent het verhandelde in reeds gehouden vergaderingen, te Alkmaar van de veilingsbesturen. Uit de discussie, welke op deze inleiding en mede- deelingen volgt, blijkt, dat enkeden wel bezwaar heb ben tegen heit voorstel terwijl het door anderen tien rechte wordt toegejuicht en onder de gegeven omstan digheden de verplichte veiling een gebiedende edsch achten. Nog geruimen tijd wordt het voor en tegen ernstig overwogen, tot eindelijk de discussie wordt ge sloten en men zal overgaan tot een definitieve beslissing. Hierbij blijk^ dat van de gaheele vergadering slechts 6 personen zich tegen het voorstel verklaren. Door den voorz. wordt dan ook de conclusie ge trokken, dat onze afgevaardigden naar de te houden vergadering in Alkmaar, zullen kunnen verklaren, dat met bijna algemeene stemmen de verplichte veiling voor het komende seizoen is aanvaard. Hierna volgen nog enkele opmerkingen het markt wezen betreffende, waarbij zeer den nadruk.wordt ge legd op het groot ongerief, veroorzaakt door het ge brek aan spoorwagens. Hierna sluiting. Uitslag van de gehouden keuring der rundfeefok- vereeniging. a. Oudere koeien (ingeschreven): le prijs Waiboer II. eig. D. Koorn; 2e prijs Maartje II, B. de Beurs; 3e prijs Moerkop I, J. Koomen: eervolle verm. Wai- boer VI, D. Koorn en Dirkje, J. Schagen. b. Twinters (ingeschreven j3e prijs Hermina, D. Koorn 2e prijs Sijtje I, C. Zeilemaker le prijs Sijtje II, D„ Koorn, eerv. vermelding Sijtje J. Koo men. c. Kuikalveren (van ingeschreven koeien jle prijs Betje II, C. Zeilemaker; 2e prijs Aafje'III, J. Koomen; 3e prijs de Wit III, A. Donker. d. Stierkalveren (van ingeschreven koeien)le prijs Willem, D. Koorn; 2e prijs Max III, G.Zeilenmaker 3e prijs Hendrik, A. Donker. e. Hokkelingen (van ingeschrven koeien)le prijs Jacoba, 2e {Hijs Reniertje IV, beide èdg. A. Donker, 3e prijs Kooijman II, R. de Beurs. f. Vaarzen in onderzoekle prijs Hars II, P. Donker; 2e prijs Johanna II, G. Zeilemaker; 3e prijs Scha gen IH, D. Koorn; eerv. verm. Maartje III, R. de Beurs en Dieuwertje III, J. de Vries. Ingezonden 60 stuks. Donderdagmiddag zijn de werkzaamheden aan de sluis alhier bezichtigd door een Hoofdingenieur en een Ingenieur.' De hoofdzaak van hun bezoek was om te onderzoeken of de gemetselde vloer in orde was. Hiervoor had men reeds een dag te voren 1.40 M. water tegen de deuren laten loopen teneinde te kunnen constateeren of de vloer deze druk kon door staan en geen water van onderaf doorliet. Naar wij vernemen is deze nog in een besten staat gebleken zoodat hieraan niet veel werk zal moeten gebeuren De nieuwe deuren liggen reeds op den bodem der Sluis. Het wachten is nu nog op het daarvoor bestemde

Schager Courant | 1916 | | pagina 3