niet anders mogen verkoopen dan uitsluitend over de veiling; Plaatselijk Nieuw*. Marktberichten. Gemengd Nieuws. ijrorwerV Viw de schipperij R bet zeer zeker aan genaam tf vernemen dat het werk rtu, als het wat meelorrt, niet zoo hed lang meer zal duren. SINT MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, heeft het bestuur van de vereeniging Nut en Genoeg en alhier besloten eenige nieuwe boeken aait te koopen voor de bibliotheek. Met dere uitbreiding zullen de leden dan eene keuze kunnen doen uit meer dan 300 boeken. SINT MAARTENSBRUG. Door het afbreken van een stuk houten boord had de melkvaarder J. D. alhier, het ongeluk met een met melk gevulde bus in de groote sloot tg vallen. Met moeite wist hij zich met bus en inhoud op het droge te werken, zoodat dit ongeval, behalve een nat pak. en vermoedelijk wat verdunde melk, goed afliep. JULIANADORP. Donderdagavond vergaderde „Nut en Genoegen voor de eerste maal deze winter met dames. Er waren on geveer 50 personen aanwezig. Na opening werd de lezing gehouden door A. Hoorns man met ,,Do banken op hot Singel", een heel aardige lezing, die zeer in de smaak viel. Verder traden op de heeren Bijl, Kol- ster en Kikkert van den Helder. Deze heeren hebben de avond eerst recht gezellig gemaakt met hun muziek, welke bestond uit viool, mandoline en guitaar. Daar is eerst recht van genoten en dan de komische voor drachten van dan peer Bijl,, die brachten dan ook vaak de lachspieren geducht in beweging. Kortom een ieder die er was had genoten. ANNA PAULOWNA. j Vanwege her Polderbestuur heeft men de laatste avonden meerdere proeven genomen met seinlichten., welke aan de wieken der molen in den Oosthoek werden bevestigd. Tot heden is men echter over het resultaat nog met tevreden, wijl óf de lichten te kort bij elkaar waren geplaatst, zoodat zij op een verren af stand tot één licht samenvloeiden, óf ieder meer op zichzelf geplaatst, in de verte moeilijk zichtbaar waren. De lichten, hoewel expres voor dit doel gemaakt, bleken fcraj van té geringe lichtsterkte te zijn. De proeven rul len nu te van Evvijcksluis in de vlaggestok der spui- vlag worden voortgezet. ANNA PAULOWNA. Wij vernemen, dat heden, Vrijdag ter hoogte van het Oude Veer, weer eene aanzienlijke verzakking in den nieuwen grond van dijk en weg heeft plaats gehad. De verzakking moet rechtstandig zijn, terwijl het gat in den weg drie Meter diep moet wezen. ONDANKS EEREWOORD ONTVLUCHTE GEÏN TERNEERDEN. Men schrijft ons van geachte zijde: In het midden van September keerde 'de Eim- jahriger (onderofficier) G. Petersen, geïnterneerd te Wierickschans niet van verlof terug, ofschoon hij al vorens met verlof te gaan, schriftelijk had verklaard, dit wel te zullen doen. Nu is uit Duitschland bericht ontvangen, dat hij aldaar behouden is aangekomen. Vóórdat geïnterneerde officieren met verlof gaange ven zij schriftelijk hun eerewoord, niet te zullen ont vluchten, militairen beneden den officiersrang geven daartoe een schriftelijke belofte, die even bindend is. In het begin van 1915 ontvluchttean Duitsche offi cier en een Duitsche onderofficier uit het ihtarmeerings-- kam pte Bergen na schriftelijk verklaard te hebben, terug te zullen komen. Zij braken daardoor hun eerewoord en werden door de Duitsche regeering naar Nederland terug gezonden. Men mag nu ongetwijfeld verwachten, dat de Ein- jahriger Petersen, die zijn vlucht schijnt, te hebben voorbereid en in een imtemeoringsdepot voor officieren verblijf mocht houden, onverwijld naar Nederland zal worden teruggezonden. Een paar maanden geleden ont- vlucthten enkele Duitsche militairen uit Bergen en braken hun belofte, op hun terugkeer wordt hier nog steeds gewacht. KIBUW1 HIKDOKP. Bij den heer S. Arts, alhier, zijn een aantal eenden ontvreemd. NIHUWH NIEDORP. Tot molenmeester van den Oosterkamperpolder is benoemd de heer Jb. Wit alhier, en tot hoofdinge land voor dien polder bij de Niedorperkogge .strijk molens de heer D. Burger te Oude Niedorp, Beiden in de plaats van dan neer G. Kieftenhrug, die be dankt heeft. ST. PANKRAS. In plaats van wijlen den heer M. Kalis is tot voor zitter van den polder Westheverkoog gekozen de heer J. Bijman te Oudorp en tot lid van het bestuur de heer J. Krooncnburg, burgemeester dezer gemeente. Als molenmeester van Geastmenftnbacht (Oosterdijk en Molengoerzen) is in de vacature-Kalis gekozen ae )heer D. .Wagenaar te Broe kop Langen dijk. VERLAAT. Op Donderdagavond had de le bijeenkomst plaats van de nutsvereenigiin „Nooit gedacht tan locale van den hoer J. Meereboer alhier. Hoewel de opkomst beter nad kunnen zijn, deed dit geen afbreuk aan de gezelligheid die er heerschta; eenige voordrachten werden ten beste gegeven, afge wisseld door zang, waarbij enkele zeer aardige num mertjes, terwijl ook de gramofoon zich nu en dam eens liet nooren. Verscheidene dames en heeren gaven zich op om "bij de eerst volgende bijeenkomst de avond te helpen vullen door het geven van een bijdrage, zoodat men ook verzekerd kan zijn de vólgende maand weer een gezellige avond te zullen doorbrengen bij den heer Meereboer. Op den vastgestelden tijd volgde slui- tnig door den voorzitter. BENADEELDE ZEEUWEN. Men schrijft aan het Hdbld: De Zeeuwasche landbouwers, die een gedeelte van hunne landerijen op Belgisch grondgebied hebben lig gen, zijn er dit jaar niet best aan toe. Reeds het vorige jaar hebben ze heel wat schade moeten lijden doordat de producten door de Duit- scherf opgeêischt,niet in hun geheel betaald zijn; maar dit jaar vreest men, dat er niets van terecht komen zal.- Zij hebben nun land niet zelf mogen bewerken; maar door bemiddeling van de Duitsche militairen Is dit geschied door de Belgische landbou wers. Afgezien nog van het gemis aan bemesting, is die bewerking' natuurlijk niet zoo goed gegaan, als wan neer zij het zelf hadden kunnen doen. De weiden zijn langen tijd in het voorjaar beweid geworden en heb ben slechts korten tijd kunnen groeien voor den hooi oogst. Velen hebben hun eigen zaaikoren afgestaan en voor pootaardappals gezorgd, in de hoop ep een be tere opbrengst. Maar al mag deze er zijn, men hoort niets vam betaling, zoodat indien deze uitblijft, men zijn voor schotten ook nog kwijt is. Het is voor hen wel hard. Hun buren, die geluk kigerwijze hun land aan deze zijde van de grens heb ben, verdienen oorlogswinsten en zij hebben niets. Pogingen om de Duitsche militaire overheid tot be taling te bevxgen schijnen niet geholpen te hebben. EEN SCHROBBEERINO. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie heeft aan de Vereeniging van directeuren bij den Post en Telegraafdienst, de Broederschap van directeuren en telegraafcommiezen, de Ned. R. K. Vereenigiing van directeuern en commiezen bij de Posterijen en Telegrafie, de Vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie en de Broederschap van commiezen der posterijen de volgende missive gericht: „Met weerzin neb ik kennis genomen van de motie die door de besturen van de vijf vereenigiingen van hooger personeel bij de posterijen en telegrafie is openbaar gemaakt. Van de zijde der in bonden vereenigde 1100 direc teuren en commiezen, grootendeels ambtenaren, die een beheer voeren of een leidende betrekking bekleedln. had ik verwacht dat op betamelijke wijze actie zou worden gevoerd voor salaris verbetering. „Door als in de derde zinsnede der motie te spre ken over verminderde dienstperes talie, onverschilligheid en tegenwerking, voert gij een taal die niet past aan ambtenaren, verplicht het goede voorbeeld te geven aan hunne ondergeschikten. „De afgelegde ambtseed verplicht den ambtenaar zijne bediening met alle getrouwheid, nauwgezetheid en met allen ijver waar te nemen. „Het moreel verantwoordelijk stellen van de regeering voor die gevallen, waarin een tot het uiterste gedreven ambtenaar zich vergrijpt aan staatsgelden is een denk beeld, dat slechts kan opkomen in het brein van een ontoerekenbare. „Eerlijkheid blijft onder alle omstandigheden plicht. „Door op deze wijze aan de regeering eischen te stellen voor salarisverbetering van ambtenaren, die ten deele reeds salarissen van 3000 gulden en meer genie ten ,zal men niet licht de langstelling en de sympathie verwerven van het publiek en van de volksvertegenwoor diging. „Ik acht het mijn plicht aan uwe vereeniging mijne ernstige afkeuring te kennen te geven over inhoud en toon der motie, aangenomen in de vergadering te Utrecht op 15 October jl. en daarna toegezonden, aan de pers, den raad van ministers, de kamerleden en aan mij." DE KAASMARKT TE ALKMAAR. Tengevolge van het voorbarige .bericht, als zou de Noord-Hollandsche Bond van Kaashandelaren aan de vereeniging van producenten geadviseerd hebben om als prdtest tegen net inhouden van de concenten hedenl geen kaas aan te voeren, welk bericht onjuist was, aangezien slechts een dergelijk protest was besproken, doch nimmer een besluit van het bestuur van do Noord-Hollandsche Kaasvereeniging is geweest, wias <fc aanvoer op 'de markt heden belangrijk minder dan de vorige week.Bedroeg deze aanvoer de vorige week 200.000 Kg., heden was er niet meer dan 100.000 kg. De prijzen die in het begin van de week wat ge zakt waren Hoorn noteerde f 75 per 50 K.G. alhier weder wat omhoog. Tenslotte werd f 77 :eed. Dat de regeering het percentage voor het binnënlandsch gebruik van 30 op 40 heeft gebracht, werd druk besproken. Algemeen oordeelde men dit evenwel een gevolg vajn het reit dat er thans veel meer kaas in Nederland ge geten wordt dan voor den oorlog aangezien kaas het eenige versnaperingsvoedingsmiddel is, dat voor het binnenlandsch gebruik op eetn behoorlijke prijs ge bleven is. Enkele vooraanstaanden uit de landbouwkringem maakten zelfs de veronderstelling dat hel niet buiten gesloten is dat met de in Europa te wachten voedselnood onze geheele kaasproductie voor het binnenland zal moeten blijven. Dat de regeering de concenten had Ingehouden zon der daarin de kaasvereeniging te kennen, al zal dit besluit wel een middel zijn om de boeren inzake de melkvoorziening wat williger te maken, werd sterk ver oordeeld. Alkm. Crt. - WIERINGEN. Beroepen bij do Ned. Herv. Gem. te Oosterland c.a. de heer C. Brinkerink, cand. tot de H. D. te Bovenka rspel. LANDSTORM. De Minister van Oorlog brengt ter algemeen» kennis,, dat nog niet kan tvorden bepaald wanneer de in 1888 geboren personen, die tot den landstorm bo booien of daartoe op of na 1 November 1916 komen te behooren, \n werkelijkon dienst zullen worden ge steld. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal hun opkomst niet nog in dit jaar moeten plaats hebben. Zoodra de tijd van indienststelling zal zijn bepaald, zal hadere bekendmaking volgen. HET VROUWENKIESRECHT OP DE PLANKEN. Hiermede is niet bedoeld de aankondiging van een nieuw tooneelstuk op het gebied van vrouwenkiesrecht noch de nieuwste revue van Kobussie Wortelboer „Jus Suffragii", maar eenvoudig de vermelding van het ieit dat do vrouwelijke kiesrechtgarde, 'die nog steeds dag in, dag uit op het Binnenhof staat de het dichtst bij den Ingang van het gebouw der Tweede Kamer go- legen gaanderij, waar haar vaste standplaats is, met plankjes heeft bevloerd, omdat de dames last van koude voeten kregen. EEN VERRASSING. Een stadgenoot ontving dezer dagen een brief van familieloden uit West-Imdië die natuurlijk door den Engelschen censor was geopend geworden doch deze had daarin bij wijze van verrassing een wissel gestoken, die klaarblijkelijk voor eert ander bestemd was en in een andere brief gezeten had. Het is toch nog geen St. Nicolaas? Maar wat zal die ander zeggen, die een brief zonder wissel ontvangt? OVER DE GRENS GEKOMEN. Men meldt ons uit ZwolleEen patrouille hield In het Kraaienberger 'bosch twee uitl Duitsche ge vangenschap oStvluchte Russen aan. Zij staken handen omhoog en riepen „niet dooden f" Zij meen den nog in Duitschlana te zijn en hebben zich tien dagen in het bosch verborgen gehouden, waar zij leef den van knollen en aardappelen. DALENDE PRIJS. In Oostfriesland zijn de prijzen voor runderen sterk dalende. Het melkvee kost thans plm. 300 Mark per stuk minder dan begin October. CONTRABANDE OP DE AMSTERDAMSCHE TRAM. Voor op de tram komt een heer, de jas dichtge knoopt. den kraag opgezet. Hij schijnt erg verkouden. De wagenbestuurder ziet opeens een hondekopje uit de jas komen. Hij kan het niet over zich krijgen, den heer met zijn „levend vee" contrabande op de tram tot afstappen te nopen, omdat hij bedenkt, dat vele andere menschen zoo ömSarmhartig zijn, hun hond met de tram te laten mee dra ven en deze heer blijkt meer hart voor zijn hond te hebben. Maar bij een halte stapt eeU chefbestuurder op de tram1 De bestuurder woédt onrustig. Als het hondje nu zijn be kinaar houdt Het hondje denkt er andere over, de bestuurder ziet, dat het zijn bekje losdoet, om te gaan blaffen. Dot zul je altijd zien, dat een klein hondje begint te blaffen op een oogenblik, dat er niets te blaffen valt. De wagenbestuurder geeft een trap op de voetbei en herhaalt dat telkens, als het hondje een blafje hooren laat. De dief-bestuurder denkt, dat de be stuurder gek geworden is, omdat hij belt als er niets te bellen valt .Het hondje blaft door, de bestuurder belt door. Het bel- en kef-duet duurt voort, totdat de handenvriend tot genoegen van den bestuurder met zijn contrabande afstapt. Hdbld GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Geertruida Gathairina, d. van Petrus Cor- nelis Noordstrand en Duadora Anna Witte. Ondertrouwd: Jacob Rondhout 24 jaar, machinist en Trijntje Brouwer, 21 jaar, beiden te Zijpe. Gornelis Vos, 22 jaar, tuinier te St. Pancras en Aaltje Rens 22 jaar, te Zijpe. Overleden: Arntje Dissel, 68 jaar, weduwe van Gor nelis N ie. man. f T a 35. ALKMAAR, 20 October. Fabriekskaai Kleine f 77, boerenkaas kleine f76.W commissie 76, middelbare f76. Noteering dw «sub commissie uit de kaasvereeniging: le soortEdamm. fabr. f 77. Aangevoerd 326 stapels, wegende 138s8» K G Handel fabriekskaas, kleine, onregelmatig. WARMENHUIZEN, 20. Oct Aangevoerd 24600 stuks witte kool f 7 a 29.60, 9400 stuks roode kool f 3.20 a 18.60, 2650 gele kool f5 40 a 14.90, 161 baal uien f 6.70 a 6.90, 12 baal nep f 5 a 5 30 39 baal wortelen, binnenl. f 0.95 a 1 buitenl. f 3.40 a 3.70. ANNA PAULOWNA, 80 October. Groote aardappelen f 1.95 a 2.85, kleine f 1.35 a 1 80 witte kool f 0 a 12 p. 100, slaboonen f 16.25 a 21 50, p. 100 K.G., bieten f 25 per 1000. ,V OKDERMARKTBOND. Noordacharwoude. Vrijdagochtend. roode kool f 4.80 a 19.70, gele kool f 3.20 a 16.90, witte kool 1 6 a 29.10, bloemkool binnenl. f 5 a 11.40, id. buitenl. f 8 a 1420, witte kool per wagon f 385 a 390. Vrijdagmiddag. Nep f 5.20 a 5.70, drielingen f 6 a 6.40, grove uien f 6.90 a 7.10, wortelen binnenl. f 1.10 a 1.25, ld. buitenL f 3.70 a 3.95, bieten f 16.60 a 1- Zaterdagmorgen. Roode kool f 4 a 22.70, gele kool f 3 a 19.60, witte kool f 4 a 31.80, bloemkool binnenl. f 3 a 8.40, buitenl. f 9 a 14.20, witte kool p. wagon f 356 a 398. WINKEL, 20 October. Appelen f 5 a 14, peren f 8 a 20, druiven f 25, sla boonen f 5.50 a 12 per 100 pond, kool f.4.50 a 10.25, koolrapen f 3.50 a 5.25, komkommers f 1.50 a 1.75, andijvie f 1.80 a 2. HOORN, 19 October. KI. fabriekskaas f7 5, kl. boerenkaas f76, boeren comm. kaas f 76. Aangevoerd 88 stapels, wegende 76324 Kg. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Vrijdagmorgen. -Bloemkool, binneftil. f 8.40 a 13 40 inmaak 2e soort f 11,50 a 12.70, roode kool ("4 a'22,10. gele kool f 4 a 19, wit» kool f 11 a 29.90. 1 Vrijdagmiddag. Uiein f 6.40 a 6.70, geile nep f 5.30, idem drielingen f 5 a f 6.10, wortelen, bin nenl f 1.20 buitenl. f 3.75 a 4, rammenas f 12.80 bieten f 20.90. Zaterdagochtend. Bloemkool binnenl. f 9.10 a 11.70j buitenl. f 12.60 a 15.80, 2e soort l 11.70 a 12.10, roode kool f 2 a 22.40, gele kool f 3.90 a 18.90, witte kool f 11.50 a 33, witte kool per wagon f 377 a 396. ALKMAAR. 21 October. 8 Paarden f 200 a 450, 100 koeien f 135 a 430, 104 magere schapen f 30 a 33, 74 nuchtere kalveren f 16 a 28, 17 magere varkens f 26 a 32 246 biggen f 7 a 16.50. kipeicren 12a 13 cent, boter f 0.85 a 1.— per Vs K..G. GEMEENTE SCHAGBN. Ariaantje, dochter van Cornelia Broekhuljzen en van Neeltje de Beurs. BEKENDMAKING. v In verband met een ontvangen circulaire van 's Rijks munt. waarin op het gevaar van schaarschte aan 2"2 cent stukken wordt gewezen, worden de muntgasver bruikers in hun eigen belang verzocht een hoeveelheid dezer geldstukken in voorraad te houden. De Directie der Gem. Gasfabriek Zondag 22 October 1916. NED. HERV. GEMEENTE te: Eaxsingerhora, geen dienst i Wierlngerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Barnouw ALKMAAR, 20 Oct Graanmarkt Aangevoerd685 HJL. Tarwe f 22 a 22.50, rogge f haver f 15 a 17, paardeboonen f 22, bruine boonen f 32 a 36, citboenboonen f 40, witte boonen f 38, mosterdzaad f 44 a 50, geel mosterd zaad f 31 a 34, karwijzaad f 34, blauwmaanzaad f 35 a 36„ groene erwten f 25 a 37, grauwe f 23 a 41 vale uit de contracteerende Veilingsvereenigingen in Noord-Holland maakt bij deze bekend, dat door de Gecombineerde ergadering der aange sloten Vereenigingen op Vrijdag 20 October 1916 te Alkmaar gehouden, is besloten lo. dat de leden der aangesloten Tuinbouw- en Veilingsvereenigingen hunne herfst- en winter groenten, waaronder ook uien, bestemd voor expor^ 2e. dat dit besluit zal ingaan op Maandag 23 October a.s., 3e. dat de Besturen der plaatselijke Vereenigin gen zoo spoedig mogelijk opgave zullen vragen, van die partijen, welke onderhands vóór genoemden datum zijn verkocht;! 4e. dat ook de z.g. sneezenkool niet anders mag worden verkocht dan uitsluitend over de vei ling; 5e. dat tegen die leden, welken trachten genoemde besluiten te ontduiken, door onderhands te ver koopen. strenge maatregelen zullen worden genomen door de plaatselijke Besturen, n.1. bij overtreding voor de eerste maal: schor sing van het recht om te veilen en bij h e r h a- L'n-fv ^et ontnemen van het lidmaatschap der Vereeniging en als gevolg daarvan |het voor goed uitsluiten van de veiling. De enkele tuinbouwers die nog geen lid mochten zijn eener Tuinbouw- of Veilingsvereeniging, wor den in hun eigen belang ten sterkste aangeraden, eveneens in den geest van dit besluit te handelen en ten spoedigste zich aan te sluiten bij een Ver eeniging. Bij eventueele handelingen tegen dit be sluit zullen deze bouwers ook van de vei lingen worden uitgesloten. Namens de Provinciale Commissie TROMP, Secretaris. PER TELEGRAAF. DE TUBANTLA-ZAAK. Men seint ons uit Amsterdam: Door de Directie der HolL Stoomboot-Mij. alhier,, zijn de volgende vragen aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken gericht: le. Is de Regeering van oordeel, dat in de zaak der Tubantia een voorloopig bevredigende uitkomst is verkregen? 2e. Is de Regeering bereid de overeenkomst met de Duitsche regeering waarvan in de dagbladen melding is gemaakt openbaar te maken? 3e. Heeft de Regeering zorg gedragen, dat het be wijsmateriaal van Nederlandsche zijde in behoorlij ken autenthieken onaanvechtbaren vorm is vast gelegd, met name wat betreft o.a. de verklaringen van alle getuigen en deskundigen? 4e. Heeft de Regeering zich ervan verzekerd, dat het Duitsche bewijsmateriaal eveneens in zoodani- gen vorm is vastgelegd? en zoo ja, op welke wijze? DE STRIJD OM MONASTIR. ATHENE. Een wanhopige strijd wordt gevoerd in den sector van Kenaly. De Serviërs vallen oven- de geheele linie aan gesteund door de Fraaischcm. De worsteling die gisteren 'den geheekm dag voortduurde is nog niet beslist. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht iti den morgen van' 21 October. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In- Hoogste barometerstand 777.4 te Haparanda laag ste barometerstand nabij 760 te Z. Duitschland. Verwachting tot den avond van 22 October. Zwakke tot matige winden uit O. tot Z. richtingenm. gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen neerslag, waarschijnlijk nachtvorst, iets zwakker overdag. TEKORT AA NKAAS IN DEN KLEINHANDEL. Het „Berliner Tageblatt" klaagt, dat er in den klein handel, niet alleen te Berlijn maar ook in de an dere steden, geen kaas meer te krijgen is. Alleen de hotels, restaurants en koffiehuizen schijnen nog voor M gen°M kunnen krijgen ,de winkeliers echter hebben dit, hij de schaarschte aan vet, vleesch, eie ren en boter bijna onontbeerlijke, voedingsmiddel niet meer te koop. oorzaak voor dit verschijnsel noemt het blad het feit, dat de verkoop'van kaas niet aan de ge 1 meentebesturen, maar aan groothandelsgroepen ji. nri hunne beurt weder aan de» SSwetlS'r" PD«» bedient echter Uever J SSSTfliemer., de hotel., reeuunmts enn. dan het PlHetekB T" merkt op, dat bij de verdeeling der voorraden steeds misstanden ontetaam Voert de re geering beperkende maatregelen in voor den handel dan is het gevolg, dat er geboeid wordt en de quaip teit der artikelen vehrmtndert en doet zij het niet, döJi krijgen de verbruikers ze bijnfl. niet in h&ndeu. Het blad wijt de bestaande misbruiken aan de slap. heid en energieloosheid van het „KriegsernahrungB- amt", dat wel maatregelen neemt, maar deze niet krachtig en consequent toepast. Het voortdurende tekort aan kaas en de blijkbare onmogelijkheid, dit te verhelpen, leveren daarvoor opnieuw het bewijs. DE ENTENTE EN ROEMENI8. Uit Londen 19 October. Bonar Law heeft m het Lagerhuis verklaard dat de tooi tand vart Roemenië eenigen tijd geleden door Engeland Sn zijn bonjdge». nooten aan een nauwgezette en zorgaime overweging is onderworpen en dat al het mogelijke wordt gedaan. GENERAAL LEMAN. Uit Havre 19 October. Generaal Leman de verdediger van Luik heeft aan een vriend een be richt omtrent zijn gezondheidstoestand gezonden. Hot blijkt dat de generaal dapper de gevangenschap blijft doorstaan. Hij brengt zijn tijd door met lezen eti wis- kundige studiën. N. R. Ci._ MANNEN EN VROUWEN. Een statistiek van het Engelsche departement vrun handel over het aantal vrouwen, die gedurende dein oorlog mannen vervangen, hebben, geeft tot resul taat. dat er in Juli tot wanneer de opgave loopt 27 pet. meer vrouwen in Verschillende beroepen werk- zsftm waren dan in 1914, nl. 866.000 meer vrouwen, van wie er een 766.000 rechtstreeks mannen vervingen. Zieken- en gewondenverpleging, kleermakerij in kleine werkplaatsen en huisbediening zijn niet in de statistiek begrepen. In de nijverheid waren in Juli 1914 haar schatting 2,117.000 vrouwen werkzaam; in Juli 1916 hadden 263.000 vrouwen mannen vervangen. In den) handel waren in Juli 1914 454.000 vrouwen werkzaam; in Juli 1916 hadden 201,000 vrouwen mannen vervangen. In den landbouw (Ierland uitgezonderd) waren inJuli 1914 130.000 vrouwen werkzaam; in Juli 1916 hadden 66.000 vrouwen mannen vervangen. In den burger lijken staatsdienst waren in Juli 1914, 66 000 vrou wen werkzaam; in Juli 1916 hadden <18.000 vrouwen mannen vervangen. Enz. Sedert Juli is het aantal vrouwen in verschillende beroepen nog toegenomen. Er is zwaar en ar is moes- lijk werk, dat vrouwen verrichten. MISDRIJVEN VAN KINDEREN. Te Liverpool, gelijk elders in Engeland en andere oorlogvoerende landen, Is tijdens den oorlog het aan tal misdrijven van kinderen toegenomen. De gevallen waarin de politie zich bepaalde tot een waarschuwing aan de ouders, niet medogerekend, zijn er te Liver pool in 1915 625 gevallen meer voorgekpmen dan in 1914. Het hof voor misdrijven van jomgeliedm be handelde in 1915 2049 gevallen, 32 pet. meer dan in 1914. r Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van magistratuur en onderwijscommissie heeft nu in een rapport aanbevelingen gedaan ter verbetering van den toestand. Zij stelt o. a. voor den leeftijd, waarop aan jongens nog geeselstraf kan worden ot> gelegd, te verhoogen van 14 op lt jaar en het aantal slagen te verhoogen tot 12; de misdrijven waar voor geslagen mag worden, uit te breiden met die van opzettelijke beschadiging, steenen gooien, het ste len van vruchten van de booman, enz.; onderwijzers de bevoegdheid te geven, kinderen te straffen voor misdrijven buiten de school bedrevenvoor kinderen benden de 16 jaar te verbieden op straat te venten; beperking van het bezoek van bioskopen voor kkukv ren: vermeerdering van scholen voor kinderen, die in lichaam en geest achterlijk zijn. Enz. De commissie schrijft de vermeerdering van deze misdrijven toe ten deele aan de afwezigheid vain vele vaders, maar in het algemeen aan het toenemende ge brek aan tucht in de gezinnen. 2 DE DUIKBOOTENACTIE VAN DUITSCHLAND. Het Berliner Tageblatt ontleent aan beschrijvingen in Noorsche bladen, dat de kleine haven Vardo in het Noorden van Neorwegen sederteenige weten tengevolge van het optreden der Duitsche duikbookn in de Noordelijke IJszee een eigenaardig internat»- haal karakter heeft verkregen. Overal ziel men er blanke, gele en donkere zeelieden van allerlei natie, die zich daar na het verlies van hun schepen hebben verzameld. De consuls van verschillende staten zijn ijverig doende deze zeelieden naar hun vaderland terug te zenden. Intusschm 'komen er steeip nieuwe zee lieden aan, ten deele afkomstig van gezonken schepen, ten deele van schepen, die door de stremming in het verkeer met Noord-Rusland werkloos in deze Skan- dinavische haven liggen. Een redacteur van Aftenposten te Kristiania heeft de kapiteins der getorpedeerde schenen over hun we derwaardigheden ondervraagd. Eensluidend werd hem meegedeeld, dat de nieuwe Duitsche duikbooten, die in ut- IJszee opereoren, van buitengewoon groottvpe zijn. Zij hebben inrichtingen voor draadlooze teiegra- g:e aan boord, waarvan de antenne aan dek automa tisch boven en onder water werkt. Met behulp vam dit toestel staan de duikbooten voortdurend met elkaar in verbinding. ONLUSTEN TE BERLIJN. Naar reizigers uit 'Duitschland vertellen, heeft de laatste da^iii te Bctrlijn een ernstige gisting geheerscht. ooral Zaterdag was de opwinding groot en moet het tot oen hevige uitbarsting gekomen zijn TeL EEN NAKLANK VAN HET DRAMA TE SERAJEWO. Mitar Korovitch die tot levenslange gevangunisstni/ werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den moord op aartshertog Fraps Furdinamd is dezer dagen gestorven te Mullendorf. MOORDDADIG VECHTEN. In ons nummer vam Donderdag hebben wij reeds gemeld dat de Franschen het dorp Sailly-Saillisel heb ben veroverd. Zulk een nuchtere nioJt loding zegt niet voldoende hoe moorddadig erom zulk een stukje grond wordt gevochten. Do volgende beschrijving kart uat den lezer duidelijk maken. De correspondent van de Times ta Parijs meldt: De Fransche troepen ten N. van de Sonime zijn f gewikkeld in een verwoeden strijd om het bezit 1* Sailly-Saillisel, dat schrijlings op den groeten weg «0 Ra pa u me naar Peronno ligt. Deze sterk verdedigde en strategisch belangrijke sty ling is .«n van de laatste bolwerken in het front va° de vlakte die zich van Bertincourt naar Hovrincour en Kamerijk uitstrekt. De rug, 500 voet hoog waarop zij staat en waarop ook Morval ligt loopt'af na-ar Combles en het Bouleaux-bosch in hét Westen. Naar Sailly-Saiilisel trok zich het overschot van het giriu" zoen van Combles terug om zoo lang mogelijk d<» marsch wn de Franschen te stuiten. "(,'J V,ctober brachten de geallieerden hun linie tot op 180 M. van Saüly af vooruit. Het bombardement ter voorbereiding van den eimdaanval begon op Zalar" htS/V®* schior ?n«eëvemaard in hevigheid. H* hield 40 uur aan. De cementen loopgraven tem O- het Tripot-werk werden weggevaagd! De redoute op dra weg van Morval dealde ui hetzelfde lot. De odigers werden onder da pruinhoopen begraven. In oen groote ondergrondsche verblijfplaats telden de nschon later 200 doode Duitschers die gestikt wa; ren door schadelijke dampen. Zond aai vond hield het bombardement op en bestormden de dappere de verdedigingswerken van dm vijand. Zij nestelden zich in de nel ft van het dorp Ion Wi van den weg R®" peume-Peronne. Pas toen "zij in het dorp waren* n.u ernstig verzet. Hot was duidelijk dat drt Lniitschers zich tot het uiterste wilden verdedigen. aanval was drievoudig. De eerste kolonne ver- u-ok van oen punt ten N.0 van Rancourt en volgdfi den grooten weg naar het Noorden, waar een zij weg naar Morval afslaat. Deze kolonne viel het kasteel van Sailly van achteren aan. De tweede kolonne, dj® net park uit het Noordwesten binnenrukte bestormd

Schager Courant | 1916 | | pagina 4