J. SllillRMAN, Kspper-Haarwerker Heeren- en Jongeheerenlileeding ZATERDAG 28 OCTOBER H6. 39ste Jaargang. Ne. 5892. Dames-Tasschen Reis-Necessaires Kapdoozen. Kassier, Fa. GEBR. FORTUIN, EERSTE BLAD. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. UitgeversTRAPMAN Co. Laagzijde B 50 Schagen. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. (in de nieuwste modellen).. ALKMAAR. ZONDAGS GESLOTEN. SCHA6ER Alismttj Nienis- ;it blad verschijnt viermaal per week Ilinsdag. •onderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTTEN in het eerst nitkomend nnmmer geplaatst. COUP A Mrattmic- Laifltailai, SCHAREN, LAAN 1)5. - (nl. Telenh. No. 20. Dit nnmmer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 27 Oct 1916. De rede van den jeugdigen vrijat-democraat, den h6er Koster, over de Grondwetsherziening, was eene zooveelste warme lofrede op het Algemeen Vrouwen kiesrecht, dat zegt de opvolger van mr. Van De venter in het Parlement, „toch zal komen" en dus moet worden aanvaard. Ook de heer Koster bracht ln herinnering, hoe het A. V. K .ook op christelijke gronden is verdedigd. De vrouw kan in de mo derne Vertegenwoordiging niet worden gemist; en niemand durft meer aankomen met het gansche- lijk-versleten argument van hare geestelijke min derwaardigheid of mindere geschiktheid dan waar over de „sterke sekse" beschikt Ook de tegenstan ders van V.-K. erkennen zonder uitzondering, dat „de kiezeres" geestelijk niet bij „den kiezer" achter staat Aldus ook de heer Blchon van Ysselmonde, heden redevoerend. HIJ wil van geen V.-K. weten, doch enkel en alleen wijl t z.1. ln strijd is met het karakter der positie van de vrouw in de maatschap pij, in het gezinsleven. Komt de kiezeres slechter op, als de stembus roept, dan de kiezer?De heer Koster betwist 't ten stelligste en roept uit: Waarom wil men dan het stemplicht gaan invoeren? Hij ziet in het A.V.K. niet „de panacée, het groote genees middel tegen alle maatschappelijke kwalen", maar i9 evenmin beducht, dat het V.K. den man' zal ver dringen van de plaats, waarop hij aanspraak heeft. Dat de vrijz.-democratische vertegenwoordiger ook de gehuwde vrouw kiezeres wil doen zijn, zal men begrijpen. En hij bracht een niet ganschelijk van ironie vrij eere-saluut aan de S.D.A.P., dewelke na elf jaar van evolutie is gekomen tot haar tegenwoordig standpunt tegenover V.K. Citeerend, nog, het woord van een katholiek schrijver, die voorspelde, dat „evenmin als de hand van een kind een sneltrein kan tegerihouden, wij nog in dezen tijd het V.K. kunnen doen." Uit de met groote belangstelling aangehoorde re de van mr. Rutgers, waarin vooral de schoone woorden, door hem aan de beteekenis van het ge zin in de maatschappij gewijd, algemeen instem ming vonden, afgescheiden van welke richting of levensbeschouwing men huldigt, stip ik allereerst aan, dat hij de Regeering in overweging gaf haar voorstel betreffende het presentiegeld der Tweede Kamerleden terug te nemen, 't Zou zei de a.-rev. afgevaardigde uit Hilversum tengevolge hebben, dat men de heeren van ons Lagerhuis „Vijf-gulden- menschen" zal gaan noemen, zooals men de leden van de Fransche Kamer der Gedeputeerden de „lui van de vijftien duizend francs" bestempelt. Veel levenskracht schijnt het „antl-spijbel-artikel" niet te hebben 1 De heer Rutgers staat tamelijk sceptisch tegen over het komend A.K. Andere zaken acht hij veel belangrijker. Bijvoorbeeld: de verhouding van Par lement tot Kroon. En dan ziet deze afgevaardigde in allo constitutioneel»- geregeerde landen. En geland en Frankrijk, voorop dalenden invloed der Parlementen, wassende macht der verantwoorde lijke Kabinetten, de Kroon of den President advisee- rend. Dat alles, en ook nog meer, is hem, mr. R. van vrij wat meer gewicht dan de vraag, of eenige duizenden kiezers meer naar de stembus zullen gaanlHerinnerend aan den strijd, dien de an- ti-rev.-partij voor het gezinshoofden-kiesrecht heeft gevoerd, hield de heer Rutgers zijn hierboven ge noemde „ode aan 't gezin" o.a. zeggend dat „op het schip van Staat de gezinnen de blijvende ele menten zijn". In de rede van den leider der Katholieken, dr. Nolens komend na die van mr. Loeff is van beteekenis diens verklaring, dat hij en zijne partij- genooten art. 192 en art 80 in onderling ver band en zooals zij daar liggen, aanvaardend, in geen geval „een kat in den zak" wenschen te koo pen. De heer Nolens wil volkomen klaarheid en opheldering. Hij aanvaardt gelijk reeds gezegd, deze ontwerpen, dr. Bos' nagedachtenis alsme de het streven en den arbeid van minister Cort v. d. Linden huldigend, maar voegt er dadelijk bij, dat er bij hem bezwaren blijven, zoowel wat art. oU als wat de financieele gelijkstelling. W ij nu maar „op hoop van zegen" voortgaan, zegt de heer Nolens. Het openbaar onderwijs, dat in be paalde gevallen ook door katholieken kan en moet worden gebruikt moet „zoo goed mogelijk wor den gemaakt Of eventueele wijziging in het voor gestelde art. 192 een „onoverkomelijken hinderpaal zou worden voor het tot stand komen van het re- visiewerk, laat dr. N. in het midden. Maar zin spelend op hetgeen mr. Van Doorn betoogde waarschuwt hij bij voorbaat, eene wijziging van art 192, het bijzonder onderwijs in slechter conditie brengend tengevolge zou hebben, dat „voor zijn part de heeren wel konden ophouden". De wenk, na mr. Van Doorn's „buitengewóón-ei genaardige rede* zooals dr. N. 't uitdrukte ge geven, Iaat zal men erkennen aan duidelijk heid niets te wenschen over. De heer Bichon van Ysselmonde straks reeds even genoemd is „afwijkend", ganschelijk op zich zelf staand, als altijd. De echte „wilde" der KamerIn mr. Cort v. d. Linden's werk ziet hij in hoofdzaak „het afscheiden der taak van de Hegeering op de schouders der Kamer". Is voorstan der van den census als maatstaf voor kiesbevoegd heid, verwerpt men die echter aldus mr. B. dan ook geon uitsluiting van wanbetalers der be lastingen. Tegen V.K., op de hierboven aangeduide gronden. De vrouw kén best kiezeres zijn, maar haar Eegt de Ommensche afgevaardigde ligt p v*t 'n de maatschappij. Met uitzondering van is de heer Bichon tegen al wat de Regeering voorstelt De anti-revolutionnaire heer Ooster- v -L/ü tUill-I CVtJIU UULlLlcHI U XJ«7ÜI UUÖIU1* meegaan, maar „voldaan" is hij geenszins. 1» 't tot a.s. Dinsdag uit NnJll.Plnl8ter Cort v- d. Linden a.s. Donderdag 2 Bo i er aan het woord komt wat president nn^Li18 mogelijk scheen te achten, is natuurlijk Dus: Woensdag avondzitting. Mr. ANTONIO. prijs per 3 maanden f 0.95 por poet f 1.10. Locre nummers <-t. ADVERTENT1EN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 6 et fRewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plantsr berek SINT MAARTENSBRUG. Donderdagavond hield de vereenlging „Nut en Ge noegen" een vergadering in het lokaal van den heer J, Veuger. Hz. Na opening volgde voorlezing en goed keuring van de notulen der vorige bijeenkomst. Dar na deed de penningmeester rekening en verant woording over liet afgeloopen jaar. De rekening die werd nagezien en in orde bevonden sloot met een batig saldo van f 50.31V», Vervolgens had bestuursver kiezing plaats. Herkozen werden de heeren A. Appel, J. WT de Leeuw, J. Raven, G. Wonder H.'Veuger C. Sluis en W. Blaauw, die allen hun benoeming aannamen Artikel 4 van het reglement werd gewijzigd in dien zin, dat ledén van zustervereenigingen vrije toegang hebben indien dit voorrecht wederkeerig is. De bibliothecaris deelde mede, dat m het afge- loopen seizoen door 36 leden 346 boeken waren gelezen. Besloten werd behalve de reeds gekochte nieuwe boe ken, nog een 20 tal aan te koopen van het Lees gezelschap te Burgerbrug. Ten slot'e werden Besproken de werkzaamheden van de eerstvolgende bijeenkomst, die gehouden zal wor den op Woensdag 13 December in net lokaal van den heer W. Swarthof. Uit deze besprekingen bleek, dat zang, muziek, voordraohten enz. weer ten beste zullen worden gegeven. De zaalopening xyerd op 7 en de aanvang op 7i/s uur vastgesteld. Daar de rondvraag geen bijzonders opleverde sloot de voorz. met een woord van dank voor de méde werking, de vergadering SINT MAARTENSBRUG. In de plaats- van den heer H. Rans, is tot water molenaar benoemd de heer Jb. van der Oord alhier SINT MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld is het huis met erf en landerijen, eigendom van den heer P. Klerk Wz alhier, uit de hand verkocht aan den heer Jn. Schenk te Zuid-Zijpe (Schaapspolder). ZIJPÈ. De voor den zeedienst bestemde landstormplichtigen Gerrit Fijma en Symon Greeuw^ van de jaarklasse 1910. zullen op 14 November a.s. m werke)ijken dienst worden gesteld. N00RD8CHARW0UDE. De heer P. Duinker, onderwijzer aan de openbare school te Noordscharwoude is benoemd tot onderw ijzer te Alkmaar. BROEK OP LANGEND IJK. De afdeeling Langendijk der S.D.A.P. besloot in zijn laatst gehouden vergadering geen candidaat te stellen voor lid van den gemeenteraad te Zuidscharwoude (vacature Molenaar). ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond te Zuidscharwoude gehouden ver gadering van het Onderling Begrafenisfonds werden in- inlichtingen gegeven omtrent het automatisch begraaf- toestel, dat door de gemeente Oudkarspel is aan geschaft. terwijl het te Zuid- en Noordscharwoude in overweging wordt genomen. Door den penningmeester werd rekening en ver antwoording gedaan/ De ontvangsten hadden f 368.83 bedragen, de uitgaven f 183.58^ alzoo een batig saldo van f 185,25. Met het aanwezige kasgeld bedroeg het voordeelig saldo thans f 816.6(T Ais bestuursleden werden herkozen de heeren K. de Boer, Jb. Kramer en J. Bruin. Door da voort durend stijgende kosten zal de uitkeering aan leden boven de 12 jaar iets verminderd worden. WIERIN GEB WAARD. Aan de heeren R. Kaan H Koster, P. J. Blaau- boer, C. Blaauboer Rz, en a! Visser wordt als var kenshouders gratis z.g.n. regeerinissmeel verstrekt. Dit voedo- dat proefmeel wordt genoemd, schijnt te bestaan uit vischkoppen, aardappelenschillen en meer dergelijk afval en moet tweemaal per dag op vaste uren onder controle worden, gevoederd. Voor die controle komen dagelijks 5 Heeren, die daarvoor zijn aangewezen. Aan bovengenoemde heeren wordt ook 't volle quantum regeeringsmais verstrekt, wat door hen wordt aangevraagd. De varkens slobberen in het proefmeel heel lekker,, ofschoon 't niet bepaald lekker ruikt. We hebben al eens hooren beweren: 't stinkt als de p.„.. De aldus gevoederde zwijnen zijn of worden van Regeeringswege aangekocht. KOLHORN. Aan den Waardpolderdijk, bij de zoogenaamde Noorman, blijkt de ondergrond zoo slap, dat de nieuwe dijk inzinkt. Voor de aannemers, firma Arntz is dit schadelijk, daar maar altijd nieuwe grond moet worden nafgebracht- Blijkbaar moet liier ook de ondergrond worden versterkt; is dit ge noegzaam geschiedt, dan komt natuurlijkerwijze aan inzinking een einde. De kwestie is hier dus een week of drie langer grond aanbrengen. De firma Arntz acht het een geluk, dat het zich nu maar openbaart, de firma wenscht goed werk te maken wat het ook kost en later als het materiaal er niet meer is, was de zaak veel erger geweest. KOLHORN. De bouwhoeve „Altijd werk in den Groetpolder nabij de Boerensluis, ongeveer 60 jaren in gebruik bij de familie Breebaart, is in eigendom overgegaan aan den heer P. Brugman alhier. KOLHORN. De palingvisschers zijn met hunne beug binnen; deze visscherij is voor dit jaar geëindigd. In het algemeen was de vangst slecht, de prijs echter hoog, waardoor loonend, meer niet Ook de herfstteelt, welke anders het jaar nogal eens goedmaakt, was slecht te noemen; het weer was veel te mooi zeggen de visschers. KEINSMERBRUG. Ons kleine plaatsje schijnt nogal hst brandpunt MARKTPLAATS A M J. Schoorl Pz., te zijn van ongelukken. Nu eens zit er een paard en rijtuig te water, dan weer rijden ze door on achtzaamheid pardoes met een met tand gela den wagen door een hek heen en verbrijzelen eenige pannen, en nu Donderdagmiddag geraakte de reeds bejaarde koopman W. P. van Oudesluis met zijn hondenkar, welke goed voorzien was van manufac turen, met het geheele zaakje in -de sloot De kar lag met de wielen omhoog, zoodat de inhoud geheel nat werd en de koopman daardoor nogal schade heeft OUDESLUIS. Alhier bij de Flap liggen groote hoopen suikerbie ten, allen van veehouders uit de Wieringerwaard, te wachten op schippers. Aangezien de polder Zijpe verbied ze aan den weg op te stapelen, moeten ze bij bewoners aan de Groote Sloot op de erven wor den ondergebracht HEER HUGOWAARD. Voor het gewijzigd bestek der electrische graan- malerij alhier, z{jn op verzoek de volgende prijsop gaven Ingekomen: L. C. Oud te Alkmaar ln monnier werk f 42000, J. R. Vlaming te Schagen in monnier- werk f 44394, dezelfde in stalen balken, staalcon structie f 41542. Daar de Voorkeur werd gegeven aan monnier- werk, is het werk aan den heer Oud opgedragen. DE OOGST IN HOLLANDS NOORDEN. De oogst is dit jaar bijzonder laat. Verschillende oorzaken werkten daartoe samen. Een laat gewas, verandering van cultuur, gebrek aan arbeidskrach ten. Omtrent de uitkomsten in de landbouwpolders van Hollands. Noorden, werd ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. Ter vergelijking geven wij de opbrengst en prijzen van 1915 er bij. De op brengst is per H.A., die der granen per 100 K.G. met regeeringsprijzen, van de andere producten is de prijs pet H.L.: 1916: Tarwe 40 a 50 Hl., prijs f 12; 1915: 40 a 50 H.L. f 9 a 10; Gerst 35 a 45 H.L. f 9.80; idem 35 a 45 H.L. f 11 a 12; Haver 60 a 80 H.L. f6.50; idem 60 a 80 H.L. f 6 a 8; Paardeboonen 30 a 40 HX. f 24; idem 35 a 40 H.L. f 11 al3; Grauwe erwten 15 a 25 H.L. f 28 a 34: idem 15 a 20 f 18 a 26; Groene erwten 25 a 35 H.L. f 28 a 33; idem 25 a 35 HX. f 16 a 19; Vale erwten 15 a 25 H.L. f 28 a 33; idem 15 a 25 H.L. f 16 a 19, Karwij 20 a 25 baaltjes f 33 a f 38, idem 20 f 20 a 21; Blauwmaan 20 a 25 baal tjes f34 a 37, idem 20 a 30 baaltjes f 28 a 30, Mos terd f £0 a 25 baaltjes f 30 a 34; Spinazie 35 a 40 baaltjes f 38 a 43; Tarwestroo 45000 K.G. f 42 a 46 1000 K.G., idem 4500 K.G. f 20 a 24; Gerstestroo 3000 K.G. f 42 a 46 1000 K.G., idem 3000 K.G. f 18 a 22, Ilaverstroo idem, idem; Klaverhooi niet aangeboden 1915: f 50 a 60 per 1000 K.G. DUURTETOESLAG. Naar de Vrijzinnig-Democraat meldt, heeft hot Ka merlid den heer Kceter tot den minister van oorlog de volgende vragen gericht Is de minister, nu de prijzen van de noodzakelijke levensbehoeften blijven stijgen en dientengevolge her haling en uitbreiding van den duurtetoeslag in over weging is genomen, voornemens, ook de gehuwde vrij willig dienende onderofficieren hierin te betrekken? Acht de minister bet rekening houdende met dp benarde geldelijke omstandigheden, waarin de gezin nen dezer onderofficieren mans reeds verkeeren niet gewenscht, ook over een gedeelte van het loopan- de dienstjaar nog een termijn van den duurtetoeslag te verleeraen? COMMISSIES VAN TOEZICHT. De Vrijzinnig-Democraat melding makende van het bedanken door den beer E. M. Feenstra als lid van de aardappel-commissie en door den heer A. C. A. v. Nunsen. als lid van een commissie van toezicht, deelt mede, dat oorzaak van het besluit van de heeren Feenstra en Van Bevesteyn is geweest, dat zij meer en meer tot de ervaring zijn gekomen,, dat de functie van lid eenar commissie van toezicht niet wel te ver eenigen valt met het Kamerlidmaatschap, terwijl daar naast andere bezwaren staan, ontleend aan de werk wijze der commissie. De V.-D. zegt voorts nog, nader te kunnen' mede- deelen, dat ook mr. J. Limburg ontslag heeft ge nomen als lid van de commissie van toezicht op de a^dappelmeel-vereeiiiging, cn thans geen der leden van de V.-D. Kamerfractie meer deel uitmaakt van een commissie van toezicht. OOK EEN MANIER. Men schrijft ons Te Zunderdorp (N.-H.hoeft men wegens den dur- ren tijd en het lage traktement van den predikant (ongeveer f 1200 en vrije pastorie) een collecte langs ae huizen 'gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is als duurtetoeslag voor den dominee. Dit is toefi ook de goede weg niet. DE BRANDERIJ-INDUSTRIE BEDREIGD. Naar do Schied. C. meldt, heeft het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel besloten om voorloopig geen graan en meel af te geven voor de Sehiedamsche branderijen. Dit besluit heeft belanghebbenden verrast en men tast naar de motieven in het duister, ders zijn, zooals te bmpijpen is, zeer klein. Gevolg van de inhouding is, cfet reeds alle branderijen van den heer J. F. Bertals zjjn stilgezet, en tenzij het Rijksbureau op zijn besluit zou terugkomen, 'zullen spoedig andere branderijen moeten volgen. In 't alge meen mag worden aangenomen, dat de bestaande voor raden midden November geheel zullen zijn verbruikt. DE BOM TE GORKOM. Naar thans van bevoegde zijde kan worden mede gedeeld. heeft het onderzoek door den militaire over heid. ingesteld in zake het voorwerp dat dezer dagen in de nabijheid van Gorkum uit een luchtschip naar beneden is gekomen, uitgewezen dat hier in geen ge val sprake is van een projectiel. ONGELUK BIJ BRANDWEERDEMONSTRATIES. Ter gelegenheid van de voorgenomen oprichting van een b ra nd wt-erve reeniging werden gisterochtend te Utrecht aan de Waldeck Pyrpiontkade bij het Wilhel- minapark demonstraties door de Utrechtschfe brand weer gehouden. Nadat gedurende een half uur oefeningen met de stoombrandspuit en andere spuiten waren ge houden, werd ook het gebruik van de Biberach-ladder vertoond. Dit is een ladder met een hoogte van 24 meter, welke zonder steunpunt opgesteld wordt. Toen op den ladder enkele personen van de Utrechtsche brandweer stonden, knakte de ladder heel bovenaan. Door den vrij sterken wind draaide de lader een weinig, waardoor deze ook in het midden knakte. Daardoor brak de ladder, en vielen de zich daarop bevindende spuitgasten naar beneden. De man die bovenaan stond, Jansen genaamd, was onmiddellijk dood,- Degene die op het midden van de ladder commandeur Simonis, was inwendig zwaar gekneusd en had een been gebroken. Een derde spuitgast, Van Slooten genaamd, had lichte verwondingen. Hij begat zich loopende naar de 'Emma kliniek, terwijl com mandeur Simonis daarheen per auto werd overgebracht. DE KAASMARKT TE ALKMAAR. De markt was gisterenmorgen een puzzle. Toen de markt als gewoonlijk oin half tien aan ving, waren er wel boeren en stapels kaas, doch kooplieden waren nergens te zien. Ze waren in ver gadering bijeen en hadden daartoe wel reden, Wel werden J.l. Maandag de consenten voor uit voer door de regeering weer verleend en behoef den de handelaren Dinsdag niet,, zooals zij Vrijdag waren afgesproken, te bespreken óf zij al of niet zou den staken met het koopen, doch gisteren stonden zij weer voor ernstiger zaken. Eenige leden der kaasvereeniging waren deze week naar Engeland getrokken, om aldaar te on derhandelen over het sind9 Juni op achter geraakte tekort, dat reeds tot 7000000 K.G. gestegen is. Gisterenmorgen werd in de vergadering medege deeld, dat Engeland er genoegen mede had geno men om dit tekort tot 3800000 K.G. terug te bren gen, doch dat men daarvan dan ook met d emeeste spoed 300000 K.G. direct tegen f 70 per 50 K.G. moest leveren, voor het overige gedeelte werd een termijn toegestaan. De kooplieden stelden evenwel de vraag van waar het geld te halen, dat er tegen een levering voor die prijs bjj moet, aangezien Duitschland tegen de hooge prijzen niet meer koopt en zelfs haar vertegen woordigers reeds naar Nederland heeft gezonden om met de Kaasvereeniging en hel Landbouw Export- bureau besprekingen te voeren om voor elkander te brengen, dat Duitschland een gelijk percentage als En geland van het exportvrjje gedeelte tegen dezelfde prijs als Engeland ontvangt. Deze besprekingen worden heden in Den Ilaag .ge voerd. Wat zal het dus worden? Werd de markt de fbrige week gedrukt door het inhouden van de consenten, heden moest hetzelfde gecoutateerd worden, doch thans tengevolge van het boven medegedeelde/ waar nog bij komt, dat Engeland vanaf de volgende' weeik van het ex portvrije gedeelte in plaats van 35 pet. 50 pet. wil hebben. Sinds Engeland met nadruk de levering van de 35 pet. verlangde, ontvangt ze dit ook werkelijk De con trole door de Kaasvereeniging zoodanig, en' dit door de invoering van de claims, dat een handelaar niets kan verzenden, zonder te bewijzen hoe hij met zijn tegenover Engeland staat. En met de 83800000 K.G. achterstand staat het zoo, dat dit een maal is overeengekomen en de kaasvereeniging zal de levering van deze overeenkomst wel blijven eischen. Het exportvrije gedeelte zal spoedig wel nihil zijn. Wordt het aan Engeland te leveren procent van liet exportvrije deel 50 pet., dan is daar voor' het binnen band 40 pet. van de productie moet blijven, het voor de vrije handel bestemde deel maar 30 pet. van de productie. Slaagt Duitschland er in dit voor haar bestemd te krijgen, dan is er in het geheel geen vrije hamled meer. De handelaars kunnen dan wel opdoeken of hoogstens als bedienden van den Staat voor de uit voering van al deze regelen optreden. Dit moge voor de handelaren zeer onprettig zijn en dient dan ook zoo lang mogelijk voorkomen te wor den. in deze buitegewone tijden zal de regeering aller eerst met het landsbelang hebben te rekenen. Wij zien het het nog komen, dat aan de boeren dé ver plichting opgelegd wordt om hun kaas tegen een vasf- gestelden prijs te leveren. De consumptiemelk-leveranciers staan trouwens reeds onder deze verplichting. Men zal et evenwei steeds voor hebben te zorgen dat de bedrijven loonend blijven. Zelfs met de hooge kaas prijzen zal de kaasproduktió deze winter belangrijk minder zijn, dan hef vorig jaar en dit wel tengevolge van het groote tekort aan bijvoer. Hierdoor leveren de consumptiemelk-leveranciers rtêds belangrijk minder, waardoor een deel van de kaasmei k onttrokken is voor de consuinptiemelk, dit was mede een van de redenen, waarom het percentage voor het binnenlands gebruik verhoogd moest worden. Een koe is in hef melkgeven een machine mi wanneer de boer het bijvoer ontbreekt of hij ontvangt te weinig voor <k melk dan laat hij het vee eenvoudig

Schager Courant | 1916 | | pagina 1