De Oorlog. EEN KLEINE VERGISSING. Dinsdag 31 October 1916. 59ste Jaargang No. 5693. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Raad Noerdscharwoudc. Raad Wleringerwaard. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Schager Courant Uit alles blijkt steeds duidelijker, dat de Russen en Roemenen de Dobroedzja kwijt zijn. Zen trekken steeds meer en meer naar het noorden en hun te rugtocht Is meer een vlucht voor den vijandOnt kend magechter niet worden ,dat het den Russen ook nu weer gelukt is dezen terugtocht te doen, zon- dM^reldrSb3roedzja zijn ze kwijt endatblijftv^r i^oHiir Hinfl W ant nu ls vrijwel de nee^e rechteroever Jan den Donau len, die dus het vervoer over de rivier kunnen ver hinderen en zich - nu zij in geen flank meer wor den bedreitrd wellicht tot een overtocht zullen gereed maken om de aanvallen uit het Noorden te steunen, w&a.rteg'en de Roemeniers zien op het oogen- blik krachtig te weer stellen. Aan het westelijke front van Roemenië wordt de opmarsch der Duitseh-Oostenrijksche troepen voort gezet Alleen bij Orsova staan de Roemenen nog op Hongaarsch grondgebied. Doch de mogelijkheid dat deze afgesneden worden is groot. Want het Oosten- riiksehe bericht meldt, dat de hoogten, die deze plaats bèheerschen, bij een onverwachten aanval, door Oostenrijksche troepen zijn bezet Aan het.Russische front hebben de Oostenrijkseh- Hongaarsche troepen een succes behaald bij Dorna Watra, wat in een bericht uit Petersburg door de Russen wordt erkend. - Overigens is aan het Oostelijke front de strijd bepaald gebleven tot hevige beschietingen van het front ten W. van Loezk, aan de Stochod, in de lijn Kiselin-Swinjoechi. Een Russische aanval werd afge- En aan het westelijk front is door de Dultschers Zaterdag hevig gevochten in de streek tusschen Gu- eudecourt en Les Boeufs met de Engelschen, en tot Morval in aansluiting daarmede met de Franschen. Een gedeelte der aanvallen werd tot staan gebracht in het Duitsche vuur, maar ten N.O. van Les Boeufs drongen de Engelschen door ln een Duitsche loop graaf, waarin zij HO man krijgsgevangen namen, doch waarin, naar het Duitsche bericht meldde, de strijd nog wordt voortgezet. De Franschen melden, dat zij eenlge vorderingen maakten bij Sailly-Sallisel en Biaches, en dat een. Duitsche aanval bij Maisonnette door de Franschen werd afgeslagen. Ten Zuiden van de Somme hebben de Dultschers na een verwoede beschieting, hun aanvallen op de Fransche stellingen van Biaches tot bezuiden Mai sonnette vermenigvuldigd. Zij Zijn telkens met zware verliezen voor de Duitschers teruggeslagen. Bij hun laats ten, buitengewonen onstuimigen aanval konden de Duitschers in gedeelten de voorste Fransche linie ten Noorden van La Maisonnette doordringen en vasten voet krijgen in de gebouwen dezer hoeve. Uit den Balkan geen nieuws van beteekenis. Vergadering van den Raad van Noordscharwoude, gehouden op Maandagavond 30 October 1916. Voor zitter burgemeester Brinkman. Afwezig de heer Zut Na opening lAing en goedkeuring der notulen. Bij de behandeling der om de 5 jaar vast te stel len herzieningsverordening, worden de verschillen de strafverordeningen opnieuw vastgesteld. Besluit geldleening gasfabriek is goedgekeurd te rugontvangen, Een paar suppletoire begrobtingen, te zamen tot een f 4000 in ontvangst een uitgaaf, wor den met het oog daarop opgemaakt. Er zijn 601 te legrammen behandeld ln de maand September. In eene vorige vergadering is besloten om aan onder wijzend personeel bij ongesteldheid gedurende het eerste halfjaar der ziekte het geheele salaris uit te keeren. Over het volgende halfjaar het halve salaris. Een adres is ingekomen van het onderwijzend per soneel, waarin het verzoek wordt gedaan tot wijzi ging dier bepaling in dier voege, dat bij ongesteld heid het eerste jaar het geheele salaris en het vol gende jaar de helft er van zal worden toegekend. Van de afd. Heerhugowaard en Omstr. van den Bond van NederL Onderw., is hierop adhaesiebetuiging in gekomen. De heer Keeman wijst er op, hoe kort geleden de verordening is gemaakt zooals ze nu luidt Al voelt hij wel wat voor hetgeen, waar adressanten om ver zoeken, toch vindt hij het wat gauw, om nu al weer verandering in de verordening te gaan brengen. Het zou, zonder nu bepaald belachelijk te moeten heeten, toch geen flink figuur geven. De heer Barten verklaart er nu niet zoo veel voor te gevoelen, om verandering te brengen. De heer Heman wil het voorloopig aanhouden, bijv. voor den tijd van 1 jaar. De heer Opperdoes kan niet tot verandering van gevoelen komen door het adres en meent dat de be staande regeling goed is. De heer Keeman vindt wel dat er nleit meer is ge daan dan er moest gedaan worden, De heer Ootjers is van gevoelen dat er bij den Raad heeft voorgezeten dat "er genoeg is gedaan door in deze te doen, wat gedaan moest worden. Waar er nu geen nieuwe gezichtspunten zijn aan te wijzen, sou spreker er voor rijn, het voorloopig aan te hou den. De beer Keeman vindt dat het wel meer zal voorkomen dat men na eenig besluit zegt: dat had den we anders moeten doen. De heer Ootjers acht zoo 't prijsgeven van de meening van den Raad om "u reeds weer een verandering in de verordening <je gaan maken. Het komt den heer Vlug voor bat een overwegende meening in deze nu niet zoo D®paald heeft voorgezeten. 'tGaat vyel eens op het voorbeeld af van een nabijliggende gemeente. Mocht «ch intusschen een geval voordoen met betrekking •uerop, dan zal voorzeker het gemeentebestuur zich "iet onttrekken aan dat, wat dan noodig zal zijn. kunnen als het zoover is nader overleggen. heer Barten wijst er op, destijds wel een vaste "leening in deze te hebben gevormd. We zullen wel een andere gemeente tot richtsnoer hebben geno den, zeker; maar met een gemeente als Oüdkarspel tot voorbeeld, ls de Raad wel tot een goede regeling gekomen. De heer Vlug meent dat wat ln het ver- soek wordt gevraagd, overeenkomt met de regeling r008-'8 die in 's-Hage is. Intusschen kunnen we, vindt preker, later wel op terugkomen. Daartoe zullon Pressanten ook wel aanleiding geven. Goedgevonden thans afwijzend te beschikken. jl^dwachter v. d. Berg heeft een verzoek om sa- 'onerho°giiig ingediend. Zulks met het oog op vJLk re werkzaarnheden niet alleen maar mede in al» met dc dure tijden en ook om zijn grond- wnf V00r Pensi°ei- Hij zou gaarne f 60 verhooging i"en rien vastgesteld. De heer Keeman vindt, dat noc Wol Anti («.amUA H 4(1/4 Vt n n(4 a IA VI A4 IA m(.f "1°* we' een den tijd heeft als het ls Bsr» 908 op pensioengrondslag- De heer En i wi^8t op ■verschillende nevonverdlensten. f~. gaaji die dan buiten de gemeente om, toch vindt gemeentebestuur er hem den tijd voor. Spr. er niet zooveel reden toe om tot verhooging gaan. De heer Ootjers kan ook geen ter men voor de gevraagde verhtXJgina vinden. Wordt afwijzend beschikt. Bij behandeling der circulaire inzake salarisver- hooging van gemeenteambtenaren ia op een vorige ritting geen salarisverhooging voor den gemeenteont vanger gevolgd. Deze ambtenaar heeft een verzoek ingediend om rijn salaris te verhoogen zoodanig dat h?). °P MO wordt gebracht, ingaande primo Jan. 1916 Het huidige salaris is 1 Januari 1914 vastge- steld en sinds dien zijn de werkzaamheden nogal vermeerderd. De heer Ootjers zou wel meer van de werkzaamheden des ontvangers willen weten. De heer Heman eveneens. Aangehouden tot de volgende vergadering. TfT tafvel k<®* de gemeentebegroting dienst 1917. Volgt behandeling. De Hoofdei. Omsl. die od f 7000 stond is met f 3000 verhoogd. Subsidie Armbestuur Is gebracht op f,1500 voor dienstjaar 1917. De ge- meentebegrooting wordt vastgesteld op een eindcij fer in ontv. en uitg. van f 28564.09 M. Voor onvoor ziene uitgaven staat een post van f 553.51. De heeT Keeman, als wethouder geen lid van het Burgerlijk Armbestuur kunnende blijven, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Volgt benoeming. Bij eerste stemming geen meerderheid. Volgt tweede vrije stemming, waarbij de heer Barten vier stem men op zich vereénigt en alzoo benoemd is. Hij neemt het aan en ontvangt de felicitatiën, terwijl de heer Keeman toezegging doet, den nieuwbenoemde in de zaken te zullen inleiden. De heeren Ootjers en Heman verkregen ieder 1 stem. De agenda ten einde zijnde, volgt de rondvraag. De heer Keeman wilde wel even reparatie brandspuit bespreken. Voorzitter zegt dat een kleine lekkage zaJ worden herstekL doch dat kan hier niet gebeuren. Goedgevonden tot opzending over te gaan. De heer Ootjers vindt het noodig een lantaarn te plaatsen bij den ingang der schoot. Dat is daar -wel pen behoefte. De Raad kan er zijn goedkeuring aan hechten en zal dienaangaande in overleg met de gasciommissie worden getreden. Hierna sluiting. Ver^dering van den Raad op Maandagavond 7 Uur. Voorzitter Burgemeester Koster, secretaris de heer c[ Haringhuizen. Afwezig met kennisgeving van vermoeden lijke verhindering de heer C. A. Waiboer. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Is aan de orde ingekomen stukkan. Komt ter tafel prooes-verbaal kasYerificatie, Ontvang sten hebben bedragen f 14847.27, uitgaven f 12291 97y», batig saldo f 2555,29i», welk bedrag met Inbegrip ven verschillende quitantiën in kas was bevonden. - Van Ged. "Staten ls goedgekeurd terugontvangen de rekening van den gemeenteontvanger, de rekening van de gemeente alsmede de suppletoire begrooting. In verband met de bestrijding van drankgebruik in geval van demobilisatie is een verzoek ingekomen om maatregelen daartegen te nemen. Genoemd wordt art. 7 le lid 44 der drankwet. De. Minister zou 't gewenschi achten om alle lokalen op die dagen te sluiten. Hierop was geantwoord, dat dit voor onze gemeente niet noodig werd geacht, waarop wederom een schrij ven was ingekomen waarin gezegd wordt dat vast staat dat medewerking van gemeentebesturen gewenscht isl De Minister zou gaarne zien, dat aan den Raad 'wordt voorgesteld om aan den Burgemeester machtiging te verkenen, om zoo noodig de lokalen te doen sluiten. Aan den heer H. Waiboer' die gedurende een zeer lange reeks van jaren deel heeft uitgemaakt als lid van het armbestuur wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend en wordt met 6 stemmen en 1 blan co gekozen de heer Jb. Waiboer Hz. Punt 3 is een voorstel van B. en W. inzake distributie levensmiddelen. Voorzitter zegt, dat fn die zaak vrij wat valt te doen. Medegedeeld wordt wat in een vergadering van 11 gemeenten, gehouden den 16 October te Schagen, is behandeld. Hoofdzakelijk is 't de bedoeling om te komen tot instelling van oen uniforme prijsregeling. Na een breedvoerige discussie kunnen alle leden zich er mede vereenigen voorloopig voor den tijd Van 3 maanden samenwerking zien te verkrijgen met genoemde elf gemeenten met Schagen als centrum. Bevalt 't niet, dan kunnen we later weer zien, Als- nu wordt een concept-reglement door voorzitter 'voor gelezen, waarmede ook alle "leden accoord gaan. Dan hebben we noodig eene verordening. Ook hier van wordt een concept voorgelezen. In verband met artikel 4 .waarin o.m. staatdat zoo noodig" door B. en W adviseerende leden worden benoemd, vraagt de heer Sijbrands 't woord. Hij zegt dat dit artikel van zoo'n ingrijpenden aard •is ^n daarom de woorden „zoo noodig' er uit te laten en te lezen: Er zullen door B. en W. 2 advi- seerendo leden worden benoemd enz. Voorzitter wil erven opmerken, dat 't bij *t stellen van de prijzen aankomt o<p 't verschil van winstaandeel der kleine winkeliers. Bij 't vaststellen is voeling ge houden met de kleine winkeliers. De heer Sijbrands j Juist omdat 't op die manier gebeurd is zou ik dit willen. Er is juist aan mij .ge vraagd wat aan verschillende dingen verdiend wórdt. Ik vind 't goed, dat een winkelier ook wat heeft té zeggen. II vind, wèar ze mij gevraagd hebben om rhlichtingen, dat ze mij bij de vaststelling der prijzen ook hadden moeten vragen. Als voorbeeld noemt de heer Sijbrands boter. Wanneer men een vat boter krijgt kan men geen winst maken van 7y» cent, het geen bij den verkoop van een kop boter welmag. De heer Visser acht 't niet van zoo'n groot belang, omreden B. en W. toch overleg pkgen met dé 10 andere gemeenten, dan kunnen de 2 adviseerende leden toch weinig uitrichten. De heer Sijbrands weet wel. dat deze leden geen stem mogen uitbrengen, doch zij kunnen toch van advies dienen. Het voorstal in stemming gebracht wordt alsnu met algemeene stemmen aangenomen. Dan is er voor de werkzaamheden der distributie noodig een administrateur en een schrijver of assistent, waarvoor alnu eene bezoldiging moeten worden vast gesteld. Als administrateur, waarvoor B en VV. die 'heer Haringhuizen op 't oog hebben, zou dit college voor dit jaar waarin al zooveel -exua werk is gedaan eene bezoldiging willen geven van f 200 en voor 'i volgend jaar f 250. Voor de hulp die ook al reeds een tijd aan den g»ng is. wordt een salaris van f 10 per week voorgesteld, allen voor. De distributiekoeten zijn geraamd op f 1400, waar bij dan nog komt de f 250 salaris voor den admini strateur en diens hulp. Punt 4. De begrooting van 't Burg. Armbestuur dienst 1917 wordt door aen Raad goedgekeurd. Door den heer Sijbrands werd in verband met deze begrooting nog opgemerkt, dat 't hem had verwonderd, dat 't geld voor t burgerlijk armbestuur niet was verhoogd. Ik had verwacht dat de aanvrage van subsidie wat honger was geweest. De hoer Sleutel zegt, dat de bedeedden ook duurte- toeslag hebben gehad. Voorz zegt. dat 't Armbestuur daaromtrent 't best kan oordeel en. Wanneer 't noodig is, zijn zij er steeds voor om voorziuchtig aan te verhoogen. Volgt vaststelling gemeentebegrooting 1917. Na enkele opmerkingen door de heeren Blaauboer en Visser wordt ook deze begrooting. die bij de leden heeft gecircu leerd. pchter zonder toelichting, vastgesteld Door den heer Blaauboer werd o.m. opgemerkt, dat de post instandhouding schoollokalen enz. m den regel lager is geraamd dan er wordt uitgegeven, terwijl de heer Visser 300 gulden voor aanschaffen loer boeken wol wat hoog vind. Wat dit laatste betreft wordt geantwoord, dat alles tegenwoordig met schriften gebeurd en 't papier enz, terg duur wordt. Tn verband met de post van f 12000 hoofdelijken omslag voor 't volgend jaar, aal artikell 1 der verorde ning op da heffing hoofdelijken omslag worden gewijzigd. Punl 7 is herziening besluit politieverordening, welke eenmaal in de 5 jaar moet worden herzien. B. en W. hébben echter geen aanleiding gevonden om deze te veranderen, zoooat deze verordening we derom van kracht blijft. Bij de rondvraag wil de heer Blaauboer even lnfor- meeren of voorzitter nu al eens met den heer Haze- loop heeft gesproken over 't eanvangsuur des morgens der school. Voorzitter zegt, er wel over gesproken te hebben, doch de heer Hazeloop vond t niet gewenscht in verband met 't leeiplan. De heer Sleutel zegt, dat dit kan blijven zooals t is. Het is alleen een opschuiving van tijd. De kinderen zouden inplaats van 2 uur lVi uur voor middagmalen hebben hetgeen algemeen nog gewenscht werd gevonden. In ieder geval vinden alle leden 't aanvanguur in den winter te vroeg. -j Voorzitter belooft er nog eens over te willen spreken. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling Reclame Hoofdelijken Omslag SMOKKELAARSTRUC. Op een der jongste, donkere Octoberavonden trekken een paar mannen met een koppigfen stier iin de rich ting onzer oostgrens, 't Beest toont af' en toe zijn nukkige kuren door pal te blijven staan of achter waarts te loopen. 't Geeft zijn geleider heel wat te doen. Eensklaps klinkt door dc duisternis een don derend „halt". Kommies-soldaten komen uit het struik gewas te voorschijn om hun „prooi" te bemachtigen. Maar op 't zelfde oogenblik wordt het woedende beest aan zijn lot overgelaten; zijn geleiders kiezen 't hazen pad. Onze kranige grenswachters bedenken zich geen oogenblik Vm nemen het dier „in beslag." Maar de stier toont el weinig respect voor de militaire wacht; hulp van drie wachtposten moet worden ingeroe pen. En terwijl men met man en macht het woedende beest in bedwang weet te houden, gaat er elders zoo verhaalt men een kleine veertig koeien, heel ge willig" de grens over. ONZE KAASHANDEL. De Kaas vereen iging heeft thans aan de exporteurs officieel bericht gezonden, dat van het exportgedeelte 50 pet, gereserveerd moet worden voor Engeland of Frankrijk. Van deze 50 pet. moet 2/3 gedeelte worden verzon den op de tot dusver gebruikelijke wijze; d.wz. in consignatie. Het andere derde gedeelte (dus 1/ pet. van de totale export) zal voor uitvoer naar Engeland worden betaald met f 65, waarbij de uitvoerkosten ten laste komdn van de verkooper. De netto-opbrengst wordt dus ongeveer f 62.25 Voor de resteerende 50 pet, van de voor uitvoer bestemde kaas zegt het bestuur der Kaasvereeniging is nog geen regeling getroffen, maar deze-zal waar- ichijnlijk tegen een vastgestelden prijs moeten worden geleverd. Wanneer dit laatste inderdaad het geval la (prac- tisch komt het waarschijnlijk hierop neer dat met de Z.E.G over een vasten prijs wordt onderhandeld) dan zal het voorloopig met onzen kaashandel om zoo te zeggen vrijwel gedaan zijn. De vrije handel bestaat dan alleen nog voor de neutrale markten en kan slechts loopen over de betrekkelijk geringe voorraden die op dit oogenblik bij enkele handelaren verkrijgbaar zijn. Van de ziide van den ha del deelt men ons med,e. dat nu reeds op verscheidene overzeesche markten, zelf in onze koloniën, het Hollandsche product door Canadeesche kaas 'ls verdrongen. Algemeen bestaat de vrees dat dit prooes zich verder zal ontwikkelen. Hd(bLd.\ VEENHUIZEN. Het bouwbedrijf van den heer Jb. Worp aan den Groenen Dijk alhier, is onderhands verkocht aan den heer C. Smit van Bobeldijk. JULIANADORP. Zondagavond gaf de Zangvereeniging O. K. li. haar aangekondigde uitvoering in het lokaal van den heer J. Bijvoet. De verschillende nummers wer den mooi gezongen, hetwelk onder de bekwame lei ding van heer v. d. Meij wel verwacht kon worden. Ook de voordrachten weixlen uitstekend gedaan, heU welk het talrijke publiek een aangename avond bo- zorgdo. BENZINE. Naar wij uit goede bron vernemen, zal door den commandant van de Stelling van Amsterdam, met het oog op den beperkten voorraad benzine, voorloo pig geen consent tot uitvoer van dit.artikel uit de stelling worden verleend. DE VISSCHERIJQUAESTIE TE IJMUIDEN. Men meldt uit IJmuiden aan het Hdbld. De stoomkorder „Hercules" die na vrijlating tut Engeland is gaan visschen en die behalve de twee vermiste schepen „Zaanstroom III" en J. T. Cremer" de laatste stoomkorder van de IJmuider vloot is, die nog op zee is, wordt morgen te IJmuiden aan de markt verwacht. Er was gistermorgen geen aanvoer van visch; slechts een tweetal botters brachten een weinig visch aan; terwijl nog eenige kleine consignatie-zendingen van de omliggende plaatsen verkocht werden. De anders zoo Vol beweging zijnde vischhal leverde nu een treurigen aanblik, aaar er een groot aantal kisten stonden opge stapeld, doch zonder visch. Er zullen echter nog wel meer dagen volgen, dat men een dergelijk feit zal kunnen contrateeren, daar in de heden gehouden ver gadering van zeelieden met meerderheid van stemmen is besloten, voorioopig niet ter visscherij uit te varen en Donderdag opnieuw te beraadslagen. Een heele tegenstelling dus met het besluit van Vrijdag jj„ toen er vóór gestemd werd, zee te kiezen, Intusschen ligt de geheele IJmuider stoomvisschera- vloot werkloos in de haven en zijn eenige duizend/tl Visschers zonder verdiensten. Een kapitaal van min stens 15 millioen gulden vooral met <Je tegenwoordige hooge scheepsprijzen, ligt renteloos, terwijl vele nering doenden door het niet uitvaren groote schade lijden. Van naar zee vertekken der vloot zal naar oma meening in deze week wel niet veel komen. WINKEL. 30 October. Appelen 7 a 17, peren f 6 a 27, uien f 2.50 a 5.50 per 100 pond, kool f 3 a 9, koolraap f L70 a 6.75, an dijvie f 2.50 a 3.25 per 100. ALKMAAR, 30 óct. Aangevoerd 6 Koeien en ossen f 260 a 470 17 vette kalveren f 90 a 180, per ned. pond f 1.20 a 1,70. 25 nucht. kalveren f 14 a 24, 53o vette schapen f 22 a 44, 388 vette varkens 88 a 103 ets. per ned pond. AMSTERDAM, 30 Oct. 405 vette koeien le kw. f 1.10, 2e kw. f 1 a 1.05, 3e kw. f 0.95 a 0.96, 150 melk- en kalfkoeien f 350 a 550, 100 nuchtere kalveren f 12 a 16 133 schapen f 25 a 35, 564 vette varkens geen handel. WARMENHUIZEN, 28 October. Aangevoerd34850 stuks witte kool f 6.10 e 29.20, 8850 stuks roode kool f 4.90 a 16 10, 6550 stuks gele kool f 5.80 a 19 50, 48 baal uien f 6.70 a 6.80, 2 wagons witte koo) f 422 a 428. W ARMENHUIZEN, 30 Oct. Aangevoerd26900 stuks witte kool f 4.30 a 30 20. 7000 stuks gele kool f 6.80 a 18.10, 8000 stuks roode kool f 5.20 n 1210, 3 wagons witte kool f 431 a 438 VAN EWIJCIÉSLUIS, 28 Oct. 448 pond Bot, per pond f 0.15 a O.löyn 4 pond School, per pond f 0.11 29 pond Schar, per pond, f 0.10 LANCEHIJXER GROENTE VEILIN8. Broek op L. Zaterdagmiddag. Uien f 6.50 a 7, wortelen f 2.85. rammenas f 11.40 bieten f 17.50. Maandagmorgen. Bloemkool, binnen f 1350 a 17.200, buitenl. f 10110 a 19.70 2e soort binnen], f110 e 6.80, buitenl. f 6.90 a 13.30. roode kool f 3 a 12 gele kool 14 a 20.30 witte kool f 11 a 28.30, witte p. wagon f 423 a 432, roode kool per wagon f 585. Maandagmiddag. Uien f 6 50 a 7.10 wortelen f 3.90 a 3. rammenas f 7.50 a 15, bicten f 23 a 26. Dinsdagochtend. Bloemkool binnenl. f 930 a 12.20, buitenl. f 13.80 21.80, 2e soort binnenL f 0.20 a 0.70, buitenl f 11.80 a 1850, roode kool t 3 a 1820, gele kool f 4 a 25.40, witte kool f 11 «6.70, witte kool per wagon f 440 a 455, roode kool per wagon f 63/ a 668. NUORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Zaterdagmiddag. Grove uien f 6.S0 a 7, worte len f 2.55 a 3.05, Maandagochtend. Roode kool f 4 a 15.80, gele kool f 5 a 2130, witte kool f 7 a 2230, bloemkool bin nenl. f 6 a 14.10, buitenl. f 7 a 16.50. roode kool per wagon f 500, witte kool per wagon f 417 a 441. Maandagmiddag. Wortelen f 2.95 a 3.20, grove uien f 7 ev.20 bie.ten f 14.30. Dinsdagmorgen Roode kool f 2 70 a 13.80, gele kool I 11.40 a 25 20, witte kool f 7.50 a 30.80, bloemkool, binnenl. f 12.50 a 15, buitenk f 10. a 18.40 witte per wagon f 442 a 452. PURMEREND, 31 October. Kaas, geen handel. 718 K.G. boter f 1.90 a 2, 808 Runderen, waaronder 501 vette en 25 stieren. Vette, stug 85 a 110 cent per K.G. Gelde, stug, f 170 290. Melkkoeien, stug, f 260 a 420. 20 Paarden f ÏOO a 275, 22 vette kalveren 130 a 150 cent-p. kg. 167 nucht. kalveren f 14 a 32, vlug 368 vette varkens 91 a 101 et. p kg., vluig, 18 magere varkens 1 20 a 35 stug, 374 biggen f 4 a 12 stug 2338 schapen en lammeren, vette f 27 a 46, matig lammeren f 16 a 23, matig. 150 Zak peren I 3 a 8, 450 zak appélen f 3 a 6. Kip- eieren f 12.50 a 13. 170 Ganzen f 7 a 7.75 per stuk. GEHEEL-ONTHOUDINO. Schagen is weer een vereen iging rijker geworden. Er is Zondag jl. namelijk een afdeel ing van de Jonge lieden Geheel Oonthouders Bond (J.G.O.B.) gesticht, die thans 8 leden telt. Door een propaganda-avond en andere middelen zal getracht worden het leden aantal grooter te doen wor den. Welke Jongelui doen mee?: Het Bestuur bestaat uit Mej. T. Bregman en de heeren D Goezinne, voorz., S. Breebaart Secrt. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Elisabeth Geertrulda, dochter van Johan de Nijs en Geertruida Laurina Kuijper. Overleden :Johannes Willem Apppelmam oud 8 jaar. POLITIE. Opgevangen een witbonte koe. Verloren een gouden oorbelletje. Vermist een schaap. Inlichtingen ter Secretarie. EEN PAUSELIJKE BRIEF. Uit ROME. 29 Oct. De Paus heeft een apostolfcoh «chrijven gericht aan kardinaal Gibbons, aartsbisschop <van Baltimore, waarin hij het espiscopaat, de gees telijkheid en de geloovigen in Amerika opwekt het plan te steunen door Hoover president van het Am©- rikaansche steuncomité in België, aan den Paus voor gelegd om aan de Belgische kinderen betere maaltijden te verschaffen. De pauselijke brief beschrijft den vree- selijken tóestand der Belgische kinderen en dringt er op aan, dat hun gelukkige Amerikaansche broeders hun te hulp zullen komen, De Paus zegt, dat hij zelf bezig was na te gaan op welke wijze hun lijden verzacht kon worden, toen het voorstel van Hoover juist werd ontvangen. De Paus verklaart, dat hij de lijst van bijdragen ter verschaffing van een supplementair dagelijksch maal zal openenen ten einde de Belgische kinderen te red den van den hongerdood «n van tuberculose, Ebgel- sche ziekte en andere kwalen, die het gevolg kunnen zijn van onvoldoende voeding. De Paus zandt den aartsbisschop 10.000 fes. «n geeft zijn leedwezen te kennen dat hij wegens den finan- cieelen toestand van den Heiligen Stoel op het huidige oogenblik niet meer kan doen. TELEGRAFISCH WKERBBRIOHT naar waarnemingen verricht in den morgen van. 31 October. medegedeeld door het Kon. Nea, Met In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand 767.4 te Haparanda, laagste barometerstand 744.7 te Helder. Verwachting tot den avond van 1 November. Aanvankelijk meest krachtige, later tijdelijk afnemen-' de Westelijke tot Z.W. wind, meest zwaarbewolkt met opklaringen, wellicht nog regenbuien, aanvankelijk Iets koeler. Cannouth Kasteel, 15 Aug. Geachte Mejuffrouw RusseL Gij zoudt ona veel ge noegen doen, den lsten September voor een dag of tien bij ons te komen logeeren. Hoewel wij u niet persoonlijk kennen, hebben wij door uw zuster zoo veel van u gehoord, dat wij met ongeduld het oogen blik tegemoet zien, waarop u bij ons komt. Ik hoop uw zuster op haar uitstapje in 't buitenl. zich amuseert en zij ons bij haar terugkomst het lang be loofde bezoek brengt. Geloof mij Uw toegen. KATHLEEN TREVOR. Ik las dit briefje aan de ontbijttafel .voor. In koor riep mijn famielie: Wat een buitenkansje voor je, Jo. En mijn jongste zusje keek mij benijdend aan. Weet je, waar Louise mevrouw Trevor ontmoet heeft? vroeg mijn moeder. Ik kan mij den naam niet herinneren, maar zij moeten elkaar heel goed gekend hebben zooals je uit dit briefje zoudt op maken. II» probeer zelfs maar nooit de namen te ont houden, waarover Louise spreekt, zei ik. Maar ik ge loof, dat zij de Trevor's verleden jaar heeft leeren kennen. Die moeten dan al erg veel van haar hou den, dat zij hun genegenheid zelfs tot baar zuster uitstrekken. Zulk een ultnoodiging was ons nog nooit overko men. Cannotth Kasteel klonk heel goed en nu ik mij wel herinner, had ik een mijner kennissen wel eens hoored vertellen, dat zij een heerenhuis in Londen en een heerenhuis in Schotland bezaten. Mijn vader was dokter en wij waren met ons ze venen broers en zusters, Natuurlijk kon er Weinig ontspanning overschie ten. Louise, de oudste was echter als juffrouw van gezelschap bij een oude dame, met wie zij op het oogenblik een reis om de wereld maakte; het „uit stapje" waarop mevrouw Trevor klaarblijkelijk zin speelde. Ik gaf lessen, als ik thuis niet in het huishouden moest helpen. In het voorjaar was ik ziek geweest en ik kon nu juist niet zeggen, dat de Londensche lucht mij bijzonder goed deed, zoodat ik erg ver rukt was, met deze onverwachte uitnoodiging. Ik stelde mij voor dat er een gezellige jachtpartij op Cannorth Kasteel verzameld zou zijn, maar toch was ik eenigszins bevreesd, er niet behoorlijk genoeg ge kleed uit te zien. Ik bedacht evenwel dat de Trevor's die toch Louise goed kenden, wel zouden weten, dat wij niet rijk waren en dat zij dus op het punl van kleeding niet veel van mij zouden verwachten. Gelukkig had ik door de plaatsing van eenige mij ner pennevruchten genoeg geld verdiend, om er mij een onberispelijk wandeltolllet voor te laten ma ken. Nu lijk jo werkelijk lemandl riep mijn op een na oudste zusje uit, toen zij met moeder en de an deren den lsten September mij naar het station brachten. Dip rok hangt eenig en de mantel 'lijkt een droom, vervolgde zij en keek mij van top tot teen onderzoekend aan. En met je nieuwe avondtoilet en die mooie zwarte-japon zal het mij niet benieu wen of je steelt 't hart van een lord op z'n minst. Ik lachte even en een keurig gekleed heer, die voorbij ons ging, gevolgd door een lakei die een tascli en een geweer in een foudraal droeg, kon ook niet nalaten even te glimlachen, toen hlj deze woor-

Schager Courant | 1916 | | pagina 5