Fa. Gbr. Fortuin, ZATERDAG 4 NOVEMBER Wi 59ste Jaargang. No. 5896. RAAD VAN SCHAGEN. Kassier, EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. ALKMAAR. SCHAGER Alpieei Nieiws- COURANT. AiraiEitin- LiiümUil ut blad VGI-Hclujut viermaal per week: Itiiimiag. Wommdag •onderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor d m A DVERTRNTTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAOFN. LAAN OS. - Int. Teleph. No. 20. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Vergadering op Vrijdag 3 November 1916 der mor gens 10 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secre taris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heeren Meurs en Boekei. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Is ingekomen: goedkeuring God. Staten wijziging po litieverordening. Idem verordening schoolgeldheffing. Verder adres van den veldwachter Abma Inzake vergoeding voor kleeding, volgens adressant over eengekomen op een jaarlijksche gratificatie van f 15. Deze gratificatie had hij nooit ontvangen. Naar B. en W. om advies. De heer Bank reclameert tegen te hoogen aanslag Hoofdelijken Omslag. Naar B. en W. om advies. Is ingekomen een motie van het Salarlscomlté, vertegenwoordigende verschillende vereenigingen, waarin wordt aangedrongen op salarisverbetering, der verschillende gemeentebeambten. Naar B. eh W. om advies. Adres van het comité ter bevordering van genees kundig onderzoek vóór het huwelijk, met verzoek om aan huwelijkscandidaten hoekjes betreffende dit punt uit te reiken. B. en W. stellen voor dit te stellen in hun handen ter afdoening. De hëer Trapman zag liever advies van B. en W. en afdoening door den Raad. Aldus besloten, mits het adres eerst op zegel wordt gebracht Adres van den keurmeester van vee, dein heer G, Muijs, houdende verzoek zijn salaris te brengen van f 200 op f 300 in verband met de intrekking van de Prov. subsidie ad f 100. B. en W. stellen aen Raad voor op dit adres af wijzend te beschikken uit overweging dat de bezol diging voldoende wordt geacht, en het intrekken van de Provinciale subsidie geen reden kan zijn om het salaris te verhoogen. De heer Trapman vereerdgt zich met dit advies, er op wijzend dat bij de bepaling van het salaris de Raad van een provinciale subsidie niets bekend was, dus dit geen invloed heeft kunnen uitoefenen, maar dan kan de inhouding der subsidie dit nu ook niet doen. De heer Hopman deelt mee, dat die f 100 provin ciale subsidie aan den heer Muijs verleend is bij zijn in functie-treding als veearts, om zoodoende den beginnenden veearts een meer menschwaardig bestaan te verzekeren. Al die jaren heeft de heer Muijs deze f 100 genoten, maar volstrekt niet in zijn functie als veekeurder. De heer Trapman acht dit argument nog meer 'klemmend om geen verhooging toe te staan, maar zou het zeer gewensqht achten dat B. en W. derge lijke motieven in hun advies kenbaar maakten. Voorzitter zegt hiervan niemendal te hebben ge hoord van den heer Hopman en dus verdient het college van B. en W. deze opmerking niet. De heer Trapman zegt zijn opmerkingen steeds te richten tot het heele college, geeft voorzitter er de voorkeur aan dat spr. persoonlijk de leden er uitpikt, met genoegen, en kan de heer Hopman het door spr. ge zegde als aan zijn adres beschouwen. De heer Hopman zegt meermalen .deze mededee- ling in B. en W. te hebben gedaan en zijn deze zoowel aan collega Buis als aan den secretaris be kend. Dus, aldus de heer Trapman, was mijn eerste op merking aan het juiste adres. Adres van den heer A. Koning, onderwijzer aan de openb. lag. school alhier, houdende verzoek tot wij ziging van het raadsbesluit dd. 4 October 11, ia dier voege dat de uitkeering ad. f 100 voor hem als onderwijzer met verplichte hoofdakte gehandhaafd blijft zoolang adressant in Schagen zal werkzaam zijn. Adressant wijst er op dat hij 25 Sept. 1911 door den Raad als onderwijzer met verplichte hoofdakte is benoetad op een salaris ,van f 100 boven het gewone salaris van onderwijzer met hoofdakte uit een voordracht, be staande uit twee onderwijzers, werkzaam aan de open bare school; dat hij gedurende 5 jaar als zoodanig van die f 100 pensioen heeft gestort, welke bijdrage en het daaraan verbonden pensioen nu geheel voor nem ver vallen zijn; dat hij op den leeftijd waarop hij de meeste kansen op benoeming in een andere gemeente had. meermalen solliciteeren neeft nagelaten omdat zijn salaris door zijn aanstelling als onderwijzer met ver plichte hoofdakte meestal nooger was dan het salaris elders van gewoon onderwijzer; dat het rijk voor hem sis onderwijzer met verplichte hoofdakte f 100 meer ssn Schagen uitkeert, dan voor gewone onderwijzers Jfjri hoofdakte; dat Vlij derhalve in het besluit van Uwen raad van 4 Oct. 11. een geldelijke benadeeling 611 een verkorting van zijn verkregen recht op f 100 'oor de verplichte hoofdacte meent te mogen zien. B- en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken onder de motieven in dp vorige vergade- n"g reeds genoemd. Met algemteene stemmen wordt op dit verzoek af wijzend beschikt Adres van de Vereeniging van Rijnsteenfabrikanten. houdende verzoek de verordening op het Bouwen en Bewonen zoodanig te wijzigen dat het gebruik van Rynsteendrieling niet wordt belemmerd. B. en W stellen den Raad voor met dit verzoek b|j de algemeene herziening van de verordening reke ning te houden. Allen voor. Volgt de regeling te treffen tusschen een 11-tal go- meonten met Schagen als centrum, inzake de distri- 1/in6 van levensmiddelen. Doel is het zoogenaamde /'O van elk artikel afzonderlijk te berekenen en gelijk te slaan over de 11 gemeenten, naar het aantal in- oners op 1 Januari 1917. Verder wil men een uniforme boekhouding en dito verkoopsprijzen voor de verschillende artikelen. Dit punt wordt van de agenda afgevoerd en zul- 8v iü c°niité daarover besprekingen volgen. Cz ri gemeen te begrooting. De heeren W Roggevem P. Snel en Jb. Koster, de laatste als rapporteur rmende de commissie met het onderzoek der begroo- ëb "PPorteeren a*r door B, en W. is voorgesteld de raadzaal met Prijs per 3 maanden f 0 95 per pont t' 1.10. hunne nummers 11 ADVERTENTIES van 1 tot n regeis f 0.35, iedere regel nieor 6 et (Rewijsno inbegrepen). O-roote lett. worden naar plaatsr bérek linoleum te beleggen wil de commissie op den ouden vloer een geploegd en geschaafd 18 m/m overvloertje doen leggen. Oneffenheden der bevloering komen dan niet te voorschijn en 't zeil ligt dus vlak. Tegen het uittrekken van het bedrag voor bestrating heeft de commissie geen bezwaar, maar geeft in over weging die plekken net eerst onder handen te romen, die daar het meest om roepen, vooral in 't centrum Speciaal Trijst de commissie op de Molenstraat vanaf perceel König tot perceel Rotgans. Heerenstaat tegen over perceelen Boontjes tot aan de put bij perceel de Boer. Verder enkele gedeelten op de Loet, vooral bij de werkplaats Streek. Tegen het bedrag uitgetrokken voor reparatie urinoir op ae Markt heeft de commissie geen bezwaar, maar wil deze som gebruiken om in de hoek der perceelen Boontjes en Koster een tweepersoons eenvoudige ge legenheid te maken. De commissie gaat accoord met de voorgestelde ver hooging jaarwedde marktmeester. De commissie vraagt over het bedrag van f 600 voor nieuwen vuilniswagen inlichtingen,. Zij vraagt welke wagen wordt bedoeld en of zoo mogelijk de aanmaak aan een plaatsgenoot zal worden opgedragen. Wat het bedrag voor melk onderzoek betreft vraagt de commissta In boeverre het benoemen van een melk- onderzoeker in de bedoeling van B. en W. ligt. B .en W. antwoorden zien niet te kunnen vereeni gen met béklampen raadzaalvloer en geven de voor keur om den vloer te laten bijwerken en onder hel linoleum een flinke laag viltpapier te doen aanbrengen. Wat de bestrating betreft zullen B. en W. met de gemaakte opmerkingen rekening houden. B. en W. kunnen zich eveneens vereenigen met het urinoir tusschen de perceelen Boontjes en Koster waar volgens den gemeenteopzichter voor het uitge trokken bedrag en met gebruikmaking vèn twee nog aanwezige bakken een eenvoudige gelegenheid is te maken. Wat de vuilniswagen betreft zeggen B. en W. nog geen beslissing te hebben genomen. Ter gelegener tijd zal den Raad een voorstel bereiken. Wat het malkonderzoek betreft zeggen B. en W. dat dit bedrag niet is voor een meikon derzoeker maar alleen in verhand staat met de uitvoering der melk- verordening. Volgt nu artikelsgewijze behandeling van de begrooting. De neer Roggeveen wijst er op dat de commissie het overtrekken van den raadzaalvloer met een houten vloertje voor het zeil er op komt, noodig blijft vinden. De heer Snel bespreekt het hoogst moeilijke van hot vlak disselen van de bestaande vloer, wat de heer Trapman aanleiding geeft terug te kómen op zijn vroegere meerling en liever een vloerkleed te leggen, waarbij volgens den heer Snel de bewerking van den raadhuisvloer niet zoo noodig is en dan het verschil in kosten tusschen zeil en kleed kleiner worden. Allen zijn nu voor een 'kleed. I Bij den post diep- en schoonhouden van havens^ slooten enz., vraagt de heer Trapman of het uit- kroozen der Laansloot een bezigheid is die voor reke ning der gemeente moet geschieden. Voorzitter zegt. dat dit het werk is van den polder. Het gemeentebestuur heeft aan den polder geschreven dat ditmaal de gemeente het zal doen, maar ex óp gewezen, dat voortaan den polder dit werk behoort te verrichten. De "heer Trapman zegt, dat het hem in hooge mate heeft bevreemd van den man die met het uitkroozen van de Laansloot bezig was te hooren dat hij het werk deed in opdracht van den gemeenteopzichter voor gemeente rekening. Spr noemt het een nogal eigen aardige opvatting van hun taak, dat het Dag. Bestuur gemeente geld gaat uitgeven voor werk dat de polder behoort te verrichten. Te meer daar die polder finan- tieel uitstekend in staat is dit werk te laten verrichten. Spr. zegt, dat hem 'ter oore is gekomen, dat het polderbestuur in zijn vergadering van jl. Zaterdag wel over het uitkroozen van de Laansloot heeft gespro ken, maar besloot er niets aan te doeu\ 't Zou misschien interessant zijn, als onze wethouder, de heer Buis die lid is van dit polderbestuur, dus bekend is met het be sluit van het polderbestuur, om niets aan deze zaak te doen, en aTs wethouder nota bene het werk van gemeentewege laat uitvoeren, ons eens in kennis bracht met de motieven die het polderbestuur tot deze han deling hebben gebracht. Spr neemt deze gelegenheid te baat om te wijzen op de schromelijke wijze waarop het polderbestuur zijn taak ten opzichte der vaarten verwaarloost. Spr schroomt er niet voor de Tiouding van ons polderbestuur onverantwoordelijk te noemen. Als wij alleen weten dat een vaart van het Schager Sluisje naar hier de schippers komt te staan op een tocht van uren, en de menschen in den waren zin van het woord er door moeten modderen, dan noemt spr. dat een sdiande. En gezien deze wijze van handelen, doet spr. het voorstel om namens ons gemeentebestuur een klacht te richten tot Ged. Staten en "te verzoeken dit polderbestuur te brengen tot de uitvoering van zijn plicht. De heer Buis zegt geen mededeelingen te kunnen doen uit de vergaderingen van het polderbestuur, deze zijn niet openbaar. De heer Roggeveen moet erkennen, dat de heer Trapman, wat betreft het onderhoud der Laan sloot door den polder, gelijk heeft. Ook de andere opmerkingen over de slechte vaart, kan spr. wel beamen. Maar spr. zou zich willen richten tot het polderbestuur met het' verzoek het noodige werk ter hand te nemen dat tot de gewenschte vaartver betering zou kunnen leiden. De heer Koster acht deze zaak van zeer groote be- teekenis en spr. herinnert er aan, hoe hij met den heer Buis, het lid van het polderbestuur en den heer Zijp, het lid van Ged. Staten, een tocht heeft gemaakt naar Alkmaar en de Schagervaart was aller bedroevendst. En spr. had zich voorgesteld, waar die tocht plaats had in tegenwoordigheid van den heer Buis, lid van het polderbestuur van Schagen, dat spoedig eenige verbetering zou volgen. Helaas, dat is niet geschiedt en spr. acht het voorstel van den heer Trapman om bij Ged. Staten krachtig op ver betering aan te dringen, het eenig juiste. Het voorstel-Trapman ih stemming gebracht, wordt verworpen met de heeren Koster, Van der Kamp en Trapman vóór. Het voorstel van den heer Roggeveen, om zich tot het polderbestuur te wen den, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Trapman vraagt van B. en W. toezeg ging, dat het kroozen op de Laan voor gemeente rekening ophoudt 't Is toch wel dwaas, dat een polderbestuur, dat de menschen die in 't genot zijn een stukje sloot te bezitten achter hun perceel, J. Schoorl Pz„ MARKTPLAATS A 88 ZONDAGS GEOPEND. voor f 0.50 beboet omdat deze menschen niet kroo zen, dat diezelfde polderbestuursleden ettelijke meters in hun eigen wateren, maar aan de grootste verwaarloozing overgeven. Wat voor een figuur maakt nu zulk een polderbestuur? Spr. wijst er op dat de kroozer nu twee dagen werkt maar dat men niet zien kan dat het helpt De onkosten zullen dus Ook niet zoo gering zijn. De heer Buis verklaart zich er voor dat het werk nu voor gemeenterekening ophoudt, en wil dit nu door den polder laten uitvoeren. De heer Hopman is het hiermee eens, er op wij zend, dat terwille van den schipper de gemeente het werk van den polder op zich heeft genomen ter wille van den spoed. B. en W. doen toezegging dat het werk zal ophou den. Bij den post politie brengt de heer Roggeveen de regeling op de markt ter sprake, omdat deze ver band houdt met de houding der politie in deze. Spr. wijst er op, hoe wij hier hebben enkele groote markten met een kolossalen aanvoer en nu zijn over de regeling dér markt verschillende klachten gere zen. Men wil de markt niet om 6 maar om 5 uur openstellen. Reeds vroeg wordt het vee zelfs van verre plaatsen ,spr. noemt Abbekerk, aangevoerd en moet, waar deze aanvoer vroeg geschiedt, op den hoek van de Laan wachten tot het vee gekeurd kan worden met het oog op mond- en klauwzeer. Dit geeft een groote stagnatie en onregelmatigen aan voer. Het geval Is dat als men hier met zijn aan voer van vee komt, alles in donker is, geen lantaarn brandt. De regeling van de markt is opgedragen aan den marktmeester en die heeft het op dagen als j.1. Donderdag veel te volhandig om overal voor te kunnen zorgen. En nu ziet men dat voor het raad huis en verder de Gracht op, koeien worden ge plaatst en de passage in hooge mate wordt belem merd, terwijl op andere gedeelten der markt geen vee staat. En toen de marktmeester j.1. Donderdag al zijn best had gedaan om voor het raadhuis ruim te te houden, even weg moest, was in dat oogen- blik alles daar meteen bezet. Zich beklagend tot de politie, dat deze daar de plaats niet ruim had ge houden, bleek uit het antwoord dat de politie zich niet geroepen gevoelde hier te helpen, in elk geval niets had gedaan om de verkeerde plaatsing te voorkomen en de passage ruim te houden. Zooals de toestand nu is op drukke Donderdagen, kan ze niet blijven en spr. roept de hulp van den burgemeester in om daar verandering in te helpen brengen. Voorzitter zal de diensturen der politie nazien of zij kunnen helpen. Hun taak is echter zwaar en zou het misschien aanbeveling verdienen om andere hulp te nemen. Spr. weet er thans nog te weinig van om een positief oordeel uit te spreken. De heer Van der Kamp onderschrijft hetgeen over de verkeerde plaatsingen van het vee is gezegd, en zou daarvoor niet de politie willen nemen, maar aan den marktmeester iemand toevoegen. De heer Trapman zegt het niet met den heer v. d Kamp eens te zijn wat die ondermarktmeester betreft. De kwestie is alleen: er staan vfoor het raadhuis te veel koeien, op een ander gedeelte der markt staat niemendal. En wat is het gevolg? dat de passage wordt gestremd. En wie is in de aller eerste plaats aan gewezen om voor een onbelemmerde passage te zor gen, de politie. En nu wil spr. wel zeggen, dat hij zich steeds heeft geërgerd over de houding van de politie, of liever een deel daarvan. De gan.sc.he werk zaamheid van die politie bepaald zich op Donderdag morgen. tot het rooken van sigaren en met de han den in de zakken voor de waag staan. Spr. hoorde van voorzitter van de zware taak onzer politie. Dat kan misschien bestaan uit hun diensturen op papier, maar in werkelijkheid is van eenige activiteit geen sprake en spr. ziet in oen deel onzer politie dan ook niet anders dan de verpersoonlijking van een rentenier. En nu spr. toch over de politie spreekt wil hij vragen: waarvoor dient die bijdrage der gemeente in het onderhoud der rijwielen onzer politie. Spr stelt zich voor dat men hierbij het oog heeft gehad op het geregeld bezoeken onzer politie van de buitenwijken. Daarvan is echter geen sprake. We zien onze eene politieman heel genoegelijk langs onze Gracht ped delen en men spreekt hier gekscherend van onze in fanterie en cavallerie. Laat die fietsen gebruikt worden waar ze voor zijn, voor het bezoek aan de buitenwijken en Iaat de politie die deel en onzer gemeente geregeld bezoeken. Spr. wijst er ook op. hoe hif reeds vroeger heeft aange drongen op uniformiteit in de uniformen onzer politie. Burgemeester Van Doorn achtte het indertijd een be zwaar een zelfde uniform omdat de eene politicman piet zoo» voordeelig uitkwam als de andere. Spr is nieuwsgierig hoe burgemeester Van Down deze zaak nu in Heemstede behandeld, de praktijk zal hem daar nu "Wel leeren, dat alle agenten een gelijk uniform dragen. Spr. wil "voor een der politieagenten bepaald een andere pet. al zou het alleen maar hierom zijn dat deze pet de eigenaardigheid heeft zoo muurvast te zitten op het hoofd van den bewusten agent. Zoo zelfs dat deze agent de installatie van den nieuwen burgemeester in de raadzaal bijgewoond heeft met die pet op zijn bol. Spr. wemscht ook voor politie en ander gemeente- personeel een zelfde vacantieregeting en wil ae politie met haar weinige arbeid niet zoo bevoordeeld zien boven het andere personeel. Spr. wijst voorzitter er op,dat hij al deze punten te berde brengt, niet om voorzitter als hoofd der politie een verwijt te maken, gezien het fat dat Burgemeester hier 8 dagen nog maar is, kan dit niet, maar wel om Burgemeester op de hoogte te brengen van spr.'s wen- schen in dit opzicht. Voorzitter belooft met de geuite wenschen rekening te /uilen houden. De heer Roggeveen wijst op de verschillende dief stalletjes die Eer plaats hebben gehad o.a. in de Hoep en op het zoo weinige resultaat dat politieonderzoek heeft gehad en vraagt in hoeverre of het gewanscht is een politiehond aan te schaffen. Voorzitter meent de resultaten daarvan niet zoo groot, maar zal de zaak onderzoeken. De heer Snel bepleit eveneens een andere regeling der markt en wil de passage vanuit de Heerenstraat over de markt ruim houden. Spr. wijst er op, wat ook döor den heer Roggeveen is opgemerkt, dat el ders borden worden geplaatst, waarop verbod van vee te plaatsen. Spr. zegt dat j.L Donderdag kinderen de Par. school niet konden bezoeken, er was op de markt geen doorkomen aan, terwijl andere plaat sen op de markt geheel ongebruikt staan. De heer Koster uit zijn genoegdoening, dat zoo al gemeen deze klachten worden geuit en sluit zich er bij aan. Voorzitter belooft ernstige overweging. Wordt besloten om op den hoek Landbouwdwars- straat en Roggeveenstraat een lantaarn te plaatsen. Voorzitter doet aan den heer Koster de belofte te zullen zorg dragen voor voldoende benzine bij de motorspuit Bij de inkomsten wijst de heer Trapman er op, dat de post Hoofdelijken Omslag op f 23000 wordt ge raamd. De verordening op den Hoofdelijken Omslag staat een maximumheffing toe van f 22000, plus f 3000 voor suppletoir. We weten dat de Commissa ris der Koningin in deze begrooting wenscht opgeno-1 men te zien één post voor uitgaaf noodig voor het distributiebedrijf. B. en W. hebben dezen post pro memorie geraamd, omdat er zelfs nog niet met de muts naar te slaan is wat het onze gemeente zal kosten. Maar waar de H. O. begroot is op het maxi mumbedrag dat is toegelaten, zal uit den H. O. niets gehaald kunnen worden voor de distributiekosten en dit alles zal moeten worden geleend. Dat acht spr. gezien de grootere draagkracht die verschillen de burgers thans hebben, gezien hun grootere inko mens, niet verstandig. Spr. zou tenminste ten deele de uitgaven voor deze abnormale tijden willen vin den uit den H. O., dus verhalen op de inkomsten die deze abnormale tijden geven. Om dat mogelijk te maken wil spr. in artikel 1 der verordening het maximum te heffen bedrag aan H. O. verhoogen. De Raad kan later, als hij meer van deze distributie uitgaven weet bepalen, welk bedrag uit den H. O. en welk bedrag door een leening te dekken. Algemeen goedgevonden om het maximum te hef fen bedrag bepalen op f 35000. Uit deze begrooting kan nog worden meegedeeld, dat f 100 verhooging van jaarwedde is toegekend aan den ambtenaar ter secretarie, terwijl dit reeds bij vroeger raadsbesluit geschiedde met den gemeen te-secretaris. Aan den doodgraver werd f 50 verhoo ging toegekend, eveneens aan den stratenmaker, den gemeentetimmerman en aan den reinigingsman Spierdijk en f 25 aan den reinigingsman Struijf. Bij vroeger raadsbesluit was aan het hoofd der school en onderwijzend personeel f 100 verhooging toege kend. De begrooting werd vastgestel dop een ontvangst en uitgaaf van f 96706.47. Tot ambtenaar van den Burgertijken Stand wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. CcfSr- nelissen. Hierna sluiting der openbare vergadering. Na in comité te hebben vergaderd, wordt de ver gadering heropend en met algemeene stemmen aan het Steuncomité te Schagen f 100 subsidie verleend. OUDKARSPEL. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Kunstmestvereeniging „Ons Belang", waren 49 leden aanwezig. Oorzaak van het houden van deze buitengewone vergadering was, dat de Regeering ongeveer 80 pet van hen, die Regeeringskunstmest hebben besteld, heeft afgewezen, zonder dat men eenigszins de re den kan vermoeden. De bestellingen waren vrijwel alle onder dezelfde omstandigheden gedaan, bijna allen hadden opgegeven naar het aantal sneezen dat kunstmest moest hebben. Door een der leden werd gevraagd of hiertegen niets te doen is, daar dit toch als een verregaand willekeurig optreden kan worden beschouwd. Besloten werd zich met het Provinciaal Comité over deze zaak in verbinding te stellen, die toch binnen enkele dagen naar Den Haag gaat en dan. tevens deze zaak daar eens ter sprake zou kunnen brengen Inmiddels was het echter noodig om te probeeren anderen kunstmest te krijgen, waarom de maga zijnmeester zich met verschillende firma's in ver binding heeft gesteld. liet gevolg hiervan was, dat de goedkoopste aanbiedingen kwamen van den heer W .Kuiper te Noordscharwoude. Deze Bood aan kalk- stikstof voor f 39 en guano 5 X 12 X2 voor f 20. Verder was van het Centraal Bureau bericht in-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1