De Oorlog. Woorden voor vrouwen. Woensdaq 8 November 1916. 59ste Jaargang No. 5898. TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Den Haag, 7 Nov. 1916. ion het eind van de heden gehouden zitting kon Ho nresident zich niet weerhouden, er toch even tp wijzen, dat men zich niet meer echijnt te hou- zeker niet wanneer men in eersten reeus termijn, z gehouden, de Kamer opnieuw Si ld over Tn lan de o^de zijnd onderwerp S te houden.En indeniaad. - van c.ctwaaÖ ,mr toen de redevoeringen ter huldiging van wij- Pf' Tvdeman's nagedachtenis waren gezegd, tot ca 445, toen de zitting tot heden-avond acht ure geschorst werd, hadden slechts twee afgevaar digden - de heeren De Savonun Lohman en mr. Twielstra gerepliceerd. De rede van laatstgenoem de was zeer stellig niet zonder belang, slechts valt te betreuren, dat de geniale leider der S.DA.P. dit maal ziin gedachten niet meer wist saam te vatten. Zeer lang stond hij stil bij de verwijten, tot hem van vriiz'innig-democratische zijde gericht ten op zichte van zijn houding tegenover het V.-K. Reeds toen had hij zich verzet tegen de geleidelijke Invoe ring van het Vü. in den zin van wat mr. T. „ver- valschte democratie" noemde. Thans gaf hij ech ter in overweging, ten aanzien van het V.K. „de lei ding der Regeering te aanvaarden". De vrouwen hebben 't zelve in de hand den tegenstand, thans nog het-A.V.K. belemmerend, te breken". Op eene pertinente vraag van mr. Troelstra antwoordde de premier,, dat hij de amendementen betrekkelijk A.V.K. in de Grondwet „op alle drie de artikelen onaannemelijk" acht Daarop verklaarde mr. Troelstra de vrouw toch ,een steun, een houvast" te willen verschaffen. Hij verklaarde het soc.-amendement in te trekken en om te zetten in eene motie, waarbij de Kamer als haar oordeel te kennen geeft, dat „invoering van het A.V.K. voor de vertegenwoordigende politieke lichamen een dringende elsch des tijds is". Deze motie zal natuurlijk tegelijk met de ontwerpen- Grondwetsherziening worden behandeld. De soc.-de- mocraten, de „leiding der Regeering" aanvaardend, geven aldus een blijk van hun „good will", in tast baren vorm, wat A.V.K. betreft Wat ook iets is.... Wat art 192 betreft wil de heer Troelstra alles doen om het compromis aan welks tot stand ko men hij overigens niet twijfelt te bereiken en spoorde daartoe alle partijen tot het brengen van offers aan. Hoofdzaak, hoofddoel is hem de deugde lijkheid van het onderwijs. Hij denkt zich een ar tikel, bepalend dat de wet de deugdelijkheid van het onderwijs regelt Voor het openbaar en voor het bijzonder onderwijs kunnen deze regelen, tevens waarborgen schenkend, verschillend zijn. Mits de gelijkwaardigheid dus in technische zin als ook de vrijheid van richting van het bijzonder on derwijs „daarbij worden in acht genomen". Ile.t vaststellen van een „termijn" in de Grond wet beschouwt de heer Troelstra denkend aan wat nu van de gemeenschap wordt gevorderd van zeer groot gewicht Men heeft dus nu twee „ezelsbruggen" zegt hij voor kiesrecht en voor het onderwijs. Zal zijn roepstem in de Rechtsche gelederen weerklank vinden? Men heeft ook dit af te wachten. Deze replieken moet men gelijk mr. T. zei, beschouwen als eene voorbereiding van de „woorden" tot de practische daden, het eind compromis zelf te geraken. De lange repliek van mr. Lohman gaf niet veel nieuws of bijzonders. Men zou haar kunnen saam- vatten, waar hij citeerde het woord van Groen van Prinsterer, dat men, boven den strijd tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs moet stellen het krachtig streven „naar goed onderwijs". Toen te kwart voor vijf ure de zitting tot acht ure hedenavond werd verdaagd, stonden voor de ver dere replieken nog de heeren Eerdmann, Visser van IJzendoorn, Knobel en Van Idsinga op 't lijstje. De kans dat deze lijst zou worden uitgebreid, was toen natuurlijk even groot als deze andere, dat de Algemeene Beschouwingen in den nacht tusschen 7 en 8 November niet zouden afloopen. In eene uitvoerige, van diep gevoel getuigende rede heeft hedenochtend, bij den aanvang der ver gadering, mr. Goeman Borgesius de nagedachtenis van den. plotseling aan het leven ontrukten Tyde- man gehuldigd. Hij deed de bange vraag, „of de Ver tegenwoordiging dan telkens van hare corypheeën, beste leden moet worden beroofd. Noemde de namen van Van Deventer. De Stuers, Talma, Bos. Thans weer deze kloeke, nobele strijder, deze groote staats man. Vrijdag j.1. maakte bracht de voorzitter in herinnering mr. Tydeman notities voor zijn re pliek, die heden, Dinsdag, zou zijn gehouden en dan zeker in verzoenenden geest Een kwarteeuw lang heeft mr. Borgesius met Tydeman samen ge werkt en juist waar zij lijnrecht tegenover elkaar stonden, was vaak de waardeering het grootst Ook deze stoere werker, met zijn enorme arbeidskracht, heeft wellicht evenals met Bos het geval was te veel van zijn physiek kunnen gevergd, vooral bij den arbeid der Bevredigingscommissie? Na en kele weken besloot de voorzitter, wiens stem telkens door aandoening werd omfloersd, zal de plaats op dat-bankje-daar weer bezet zijn, maar na vele jaren in en buiten de Kamer deze kloeke strij der, wiens leven aan 's lands belang gewijd was, nog herdacht worden. De premier sloot zich bij deze woorden aan, ver klarend dat de Regeering door de tijding van Ty- deman's verscheiden „diep geschokt" was. Zoowel mr. Lohman als mr. Troelstra ving zijnet redevoe ring heden aan met de nagedachtenis van den ver scheiden staatsman in warm-eerbiedige woorden te huldigen. En dat de Kamer in haar geheel die taal deelde: men kan er zeker van zijn. Mr. ANTONIO. De laatste groote aanval aan de Somme die Zondag heeft plaats gehad, heeft voor de geallieerden geen grooter voordeden gebracht als gister reeds door ons w meegedeeld. We krijgen uit Parijs dan ook ditmaal geen ander nieuws dan een opsomming van de Duitsche verliepen. We lezen Vlan i juii t0t i November hebben de Fransche en Engelsche troepen in den loop der aan de Somme ge leverde gevechten krijgsgevangen gemaakt: 71.532 Duitsche soldalen en 1449 Duitscne officieren. Het materiaal, in datzelfde tijdvak op den vijand buitge maakt. bestaat ,uil 173 veldkanonnen, 130 zware kanon- J}«n. 125 schansmortieren, 985 machinegeweren. Het haandeel der Fransche troepen omvat40.796 Duitsche soldaten en 809 officieren krijgsgevangen gemaakt, de U'177 veldkanonnen, 101 zware kanonnen, 104 schatis- mortieren, 535 machinegeweren. Dit het Oosten komt ook niet veel bijzonders. De Oostenrijkers erkennen een tegenslag ten Oosten Vfm Kirli Baba. l ~e Russen melden daarover: io i ®0st.en van Kirli Baba heeft een Russisch batal- i n, jhm vijand, die zich voor onze stellingen hand elde, aangevallen. De vijand, die ons offensief wij- 'ooruil naar een open 21on?. *tn vernield. Onze overhoo lieen, ver engden hem in njn loopgraven waar zij meer dan 100 (1' ^cierj, 2 macfunegewe^ m een bom werper vermeesterden Ten Zuiden van Dorna Wat ra zetten wij met succes de dalen der rivieren Dorsdk wL- 7^!nkw: Uatste twee hebben wij nSïïren 1g officieren, als! mede meer dan 800 soldaten gevangen genomen De militaire deskundigen van de St. Petersbunjsche bladen komen m hun beschouwingen over de aanvals- Jrogingen van de Duitschers in de laatste dagen op verschülende punten van het (voor Rusland) zuidwes telijke en westelijke front, met name in de streek van de Narajofka en het bosch van Mitsjitsjoefsk bij het dorp Mojeki, tot de slotsom, dat al deze handelingen van den vijand geen ernstig doel beoogen en in hel stelsel van actieve verdediging passen, /lat de vijand in verschillende vakken tocjpast, om de Russische troe- pen vast te houden en hun te beletten naar het Roe- meensche gevechtsterrein overgebracht te worden. Over Roemenie is evenmin veel nieuws van bet eekenis. Uit Weenen wordt gemeld: In het vak van den Roode Toren-pas is de vijand door een omvattenden aanval van de hoogten ten noorden van Spini verdreven en heeft daarbij 10 officieren en 1000 man als gevangenen in onze handen gelaten. Ten N.W, van Campolung heeft een onzer beproefde berg-brigades zes Roemeensche stormloopen afgeslagen. Ten Zuiden, van Krazna is een hoogte op den vijand veroverd. Bij Toelgyes hebben de Russen ons front in het grensgebergte na een taaien strüd, die verscheidene dagen heeft geduurd, eenige K.M Ingedrukt We zien dus niet veel vordering. De Times verneemt uit Boekarest vaa 2 dezer: De Roemeniërs zijn bif den terugtocht op hun eigen grens dikwijls omgekeerd, om den vijand met de bajonet aan te vallen. Toen zij, den bergmuur bereikten, begon daar een strijd die nog aan den gang is, maar toch een stadium bereikt heeft, waarin de ergste crisis nu over wonnen lijkt. De zware regens zijn een bestiering geweest. Het lijkt nu waarschijnlijk, dat wat de vijand todusver niet heeft kunnen volbrengen, hij ook nu niet zal kun nen volbrengen. Op grond van waarnemingen op tal van plaatsen kan ik niet begrijpen hoe de vijand die bergen met zware artillerie zou kunnen overschrijden. Heeft hij die artillerie niet bij zich, dan hebben de Roemeniërs echter niets te vreeGMt De stortregens hebben de beddingen van de rivieren die een maand geleden droog waren en een kiezeJachtigen bodem hadden herschapen in woedende bergstroomen, en de mist, die bijna den geheelen rug van de Karpathen met dikke wolken bedekt, maakt het de artillerie bij118 onmogelijk, om te schieten. Een ding is zeker: name- :lijk. dat de nieuwe bondgenoot van de Viervoudige Entente allen mogelijken steun, van zijn naastbijzijn- den buurman in manschappen, en van de andere boad- genooten in materiaal ontvangt. SINT MAARTENSBRUG. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de collecte voor het Algemeen 'Steuncomité hier opgebracht de som van f 136. HÖORN. HOORN. 6 November. Bij de heden gehouden ge meenteraadsverkiezing. vacature Kernkamp, waren uit- febracht 1184 geldige stemmen. Hiervan verkregen D. bkkeman (a.-r en ir.-k.) 423 st; R van der Zwaag (S.D.AJP.) 337 st.; K. Zijp (lib.) 424 st. Herstemming tusschen de heeren Fokkema en Zijp. SPOORWEGVERKEER MET DUITSCHLAND. Een correspondent te Zevenaar schrijft: Gisteren is in| den loop der personentreinen naar Duitschland eindelijk een hoognoodige verandering in werking getreden. E<n tijdje geleden vestigden wij er de aandacht op, dat in tal van wagens smokkelwaren werden gevonden, terwijl voor het verbergen van ten uitvoer verboden artikelen vaak de meest ondenkbare plaatsjes werden uitgekozen. Dat het zoeken naar zulke verbolgenheden eenerzij ds door de groote haast waarmee het moest geschieden, voor de douane-ambtenaren verre van aangenaam was. is te begrijpen, te 'm«r wanneer metn bedenkt dat dé uitvoervisitatie met den bestan wil geen oponthoud in den treinenloop kon vermijden. Herhaaldelijk vertrokken dan ook de treinen met ver traging van hier. De oplossing die wij" destijds reeds in overweging gaven, is ten slotte gevonden in- het inlasschen van een trein op het traject Elten—Zevenaar. Deze trein haalt de passagiers voor Duitschland hier af. Alle treinen uit de richting Arnhem blijven derhalve voor een meer grondige visitatie hier staan, om daarna naar Arnhem te worden teruggezonden. Thans wordt door het toepassen van visitatie aan den lijve aan de overige pogingen tot frauduleuzen uitvoer voorgoed een eind gemaakt. HdlilaÖ. GEEN ROGGEBROOD. Herhaaldelijk heeft de firma Gebr. Funke te Amster dam de autoriteiten gewaarschuwd, dat, wanneer er niet spoedig rogge geleverd werd, haar bedrijf zou moeten worden stop gezet. 't Is nu inderdaad zoo ver gekomen. De vorige week is de heer Funke nog naaT hij ons mede deelde ter audiëntie geweest bij den minister en bij den directeur van het Rijks-Graanbureau. Beiden beloofden, dat de zaak in orde zou komen... De rogge is thans onderweg maar het kan toch mis schien wel eenige dagen duren voordat er weer rogge brood gebakken kan worden., Er doe* zich hierbij nog een eigenaardig gerval voor. De firma Funke levert! nl. ook aan de gevangenissen te Amsterdam, Haarlem, en .Alkmaar Bij gebreke van roggebrood zouden de gevangenen bruinbrood krijgen. Maar daar bestond 'toch ook bezwaar tegende direc teuren hadden geen broodkarten 1 Wie weet is net resultaat van alle nJrigheden, dat men nu in de gevangenissen volop wittebrood eet l tfdJhlid ALKMAAR. Bij resolutie van den minister van financiën Is, met ingang van 15 dezer aan den heer G. Wonder te Berkhout, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den raad van beroep voor ae directe belas tingen te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de door de door hem bewezen diensten, en is als zoodanig be noemd de heer mr.. W, de Sitter, te den Helder. ip.tct. DE VERBRANDE REMBRANDT? Wij ontleenden aan de ,,'s-Hertogenbossche Courant" het bericht uit Valkenburg dat in de villa Wycker- veld" te Maastricht, van de familie Zuiderhout door een binnenbrand een schilderij van Rembrandt, De Engel der Wrake", ter waarde van f 100.000 verkoold zou zijn. De Maastrichtsche correspondent van „De Tel." meldt daaromtrent: w Zondagmiddag ontstond een brandje door een niet uitgeschakeld strijkijzer; een. eikenhouten tafel ver brandde en een vloerkleed. De ramen waren dicht, anders zou alles in vlammen zijn opgegaan. Door de ontwikkelde hitte zijn enkele paneeltjes en schilde rijen op doek geblakerd en geschroeid. De „Engel der Wrake" is geschroeid. Het was een dubieuse Rem brandt en door den heer Zuidenveld als student in Delft gekocht op een verkoop voor f 100. Later werd er f 15000 voor geboden. De eigenaar zelf heeft er 't minst aan gedacht om het bericht wereldkundig te maken, dat bij toeval door de groote pers schijnt te zijn verbreid. HEER NUGOWAARD. Bij de alhier gehouden verkiezing voor leden van het kiescollege der Herv. gemeente, werden herko zen de heeren W.m. van Slooten, P. Beera en A. Blokker, terwijl nog gekozen werd de heer C. Groot Gbr.z ZUID SCHAR WOUD E. Tot tijdelijk hoofd der school alhier fs benoemd de neer J. du Burck, onderwijzer met verplichte hoofd- acte aldaar. HEER HUGOWAARD. Vooral het noordelijk gedeelte van onzen polder wordt bezocht door een kraaienplaag. In grooten getale strijken de bonte kraaien neer op de koolak kers en doen zich daar te goed aan deze bladgroen te, welke hun bijzonder schijnt te smaken. Vooral moet de gele kool het ontgelden; diepe gaten wor den daarin gepikt, soms als een vuist zop groot, vaak vier k vijf gaten als een flinke noot in een en kele kool. Bij de hooge koolprijzen lijden sommige bouwers hierdoor vrij wat schade, aangezien de al dus vernielde kooien weinig waarde meer hebben. LANGEREIS, Het Nut alhier Meld Dinsdagavond in het café van den heer Vis zijn eerste winterbij eenkomst met da mes. De voorzitter, de heer Verhoeven, opende en Meld daarna een mooie lezing .getiteld: Nellis, waar mee hij warm applaus verwierf. Heel wat verscMl- lende vaste bijdragen, die nu door de verscMllende dames en heeren ten beste werden gegeven, ver hoogden de gezelligheid niet weinig, terwijl de nieu we zangbundel ook het zijne daartoe bijdroeg en menig Jied weerklonk. Men toonde wel, het nog niet verleerd te zijn, een gezelligen Nutsavond te houden en het was niet ver van twaalv.en, toen voorzitter opgewekt en dankbaar het genoegelijke avondje met een passend sluitingswoord beëindigde. LANGEREIS. Dezer dagen was het twaalf en een half jaar ge leden, dat de heer Jb. de Vries in de kaasfabriek „De Toekomst" alhier als kaasmaker in functie kwam. TREINONTSPORING. Tegen vier uur gistermiddag is te Deventer een goe derentrein ontspoord. De trein reed op het emplacement der S.S. op een doodloopend spoor, doch botste tegen het onderstel van een wegens stationsverbouwing aan gebrachte hefbrug. Het betonvlak hiervan werd weg gedrukt. De machine kantelde Een zestal wagens kwam dwars over de rails te staan. De treinenloop der H. IJ. S. M. werd geheel in de was gebracht. Men begon spoedig echter aan het maken van eer hulpliin, om dit verkeer te herstellen. De hoofdconducteur Westerveld kreeg zulk een schok, dat hij buiten dienst gesteld moest worden. Het machine- personeel 'sprong tijdig van de locomotief. —Uit Zutphen arriveerde een materiaaltrein ter op ruiming. PROVINCIALE STATEN VAN N.-HOLLAND. Dinsdagmorgen is de buitengewone zitting van de -Staten voortgezet ter behandeling van de aanhangig gebleven voorstellen van Gedep. Staten inzake de elec- triciteitsvoorziening van de provincie en van de ont- werp-verordeningen betreffende de bescherming van de dijken en het berijden van eenige dijkwegen met zware vrachten, welke ontwerp-verordenihgen door Gedep. Staten eenigszins gewijzigd zijn. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roëll, commissaris der Koningn,' deelde mede, dait de schriftelijke voor bereiding van de electriciteitsvoorziening nog net ge reed is gekomen '(het afdeelingsverslag is nog niet ver schenen), zoodat voor de verdere behandeling daarvan de zitting moet worden verdaagd. De genoemde gewijzigde ontwerp-verordeningen, beide verband houdend met de watersnoodvoorziening, zijn echter ter behandeling gereed. Nadat de heer Vliegen had gewezen op het lastige 'dezer verordening in de "kom van Amsterdam en een amendement om die last te verlichten was verworpen, •werden de voorstellen van Ged. Staten aangenomen. De zitting werd verdaagd tot 21 November. I 20 Jaar. Jacob Rondhout, 24 jaar en TYflntfe Brou wer. 21 jaar. Overleden: Neeütje Paariberg, 64 jaar, echtgenoot# van Pieter Koning. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. w Gehuwd: H. G. Stas Hoofdmachinist bij de Marine, te Helder en I. P. Broersma, alhier. OndertrouwdK. Dekker, weduwnaar van M. de Boer te Wognum en N. Dub beid, weduwe van Jan Zutt. alhier. P. Pater, alhier en M. Korver te Haren- karspel. GeborenGerrit, zoon van Simon van der Oord en Geertruida Wit. Jacob, zoon van Johannes Barten en Trijntje Berkhout. Overleden; Jan Klaver weduwnaar van Betje Valke- ring, 81 jaar. Pieter Maats, ongehuwd 37 jaar GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Geboren: Margaretha Maria, dochter "v. Jan Swan en Margaretha Anna Brina. Ondertrouwd: Johannes Jonker en Maria Glas, Cor- nelis Kok en Maria Hoogland. Getrouwd: Johannes Jonker en Maria Glas. Overleden: Wilhelmus Cornelis de Jong, 11 mnd,, Arie Leering, echtgenoot van Elisabeth Goudsblom, 68 jaar. NOORBERMARKTRONB. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag Wortelen f 3.90 a 4.30, uien f 7.30 a 7.50. Woensdagmorgen. Roode kool f 0.30 a 18.10, gele kool f 1.10 a 16.70, witte kool f 6.80 a 38, bloera- kool binnenl. f 6 a 8.30, buitenL f 17.90, witte kcol per wagon f 403 a 519. LANSEDIJKER GROENTEVBfLINS. Breelc u t> Dinsdagmorgen. Bloemkool, binnenl f 2.80 a 6.50, buitenl. f 13.30 a 28.70, inmaak f 6.1Ö a 7 90 roode kool f 3.30 a 16.60, gele kool f 3.80 a 21.70\, witte kool f 10 a 26, witte per wagon f 462 a 549. Dinsdagmiddag. Uien f 6.80 a 7,20, wortelen f 4 b 4.30, bieten f 20 a per 1000. Woensdagmorgen. Bloemkool, binnenl. f 2.10 a 6.40, buitenl. f 15.60 a 25.40. inmaak f 5.60 a 9 40 roode kool f 3.20 a 19, gele kool f 3.70 a 17 witte kool f 11 a 26.40, witte per wagon f 510 a 54o. WARMENHUIZEN, 7 Nov. Aangevoerd 36500 stuks witte kool f 4.40 a 3740. 16350 stuks roode kool f 2.70 a 18.80, 5950 stuks gele k'ool f 3 a 7, 107 baal uien f 6.90 a 730 66 baal wortelen f 31.55» a 3[6fi3 wagons witte kool f i>14 a 517. GEDETAHEERD. De heer D. M. Mulder, kommies 2e klasse, direct» belastingen te Schagen, wordt gedurende de campagne 1916—17 gedetacheerd als chef aan de beetwortel-l suikerfabriek van Binsfeld, Meens, Laane en Co, te Werkendam. HUIS VERKOCHT. Het woonhuis in het Plantsoen, eigendom van den heer H. J. Groot, is gekocht door den heer W. F. Gorter. JACHT MET SLAGNETTEN. De pluvieren- of wilds tersvangst ia ook in onze ge meente weder begonnen. De jacht wordt uitgeoe fend met slagnetten en lokvogels en kan soms goed loonend zijn. Het zijn voornamelijk Friezen, die Mer bij den boer werken, die deze vogelvangst uit oefenen. De pluvier komt uit het noorden, in den laten herfst naar onze waterrijke beemden, om bij zachte winters Mer te overwinteren. Het veld is thans nog maar matig voorzien en wordt eerst goed bevolkt, als strenge koude hen uit het noorden ver drijft. De eerste dagen brachten.de „wildstera" van 10 tot 20 cent per stuk op. MOOIE POSITIE. De heer Th. Dekker van Groenveld, gemeente St Maarten, oudleerling van de Landbouwwinterschool alhier, is benoemd tot assistent bij het Rijkszuivel- consulentschap in de provincie Zeeland. TYPHUS. In onze gemeente komt op Tolke een geval van ty- phus voor. v ARBEIDSKRACHTEN. De nieuwe cultuur in onze gemeente, de koolbouw vraagt thans veel arbeidskrachten. Het land, dat voor 'n paar jaar werk aan 3è4 personen gaf, eischt thans een 50-tal personen, voor koolsnijden, vervoe ren en berging van winterkool. Daar deze arbeid goed betaald wordt, levert hij in menig huisgezin den toeslag, zoo noodig in dezen duren tijd. PAARDEN TE WATER. Hedenmorgen had een ongeluk plaats onder zeer JbLzondere omstandigheden, dat, hoe ernstig het zich ook liet aanzien, tenslotte nog goed is afgeloopen. Van den heer v, d. W. alhier stonden 2 paarden te wachten voor de gesloten afsluitboomen aan den overweg op de Dorpen, toen de trein van 11 uur pas seerde. Door de stoomfluit schrokken de dieren, spron gen de spoorbaan op in vliegenden galop. Gelukkig kon de trein nog stoppen, doch in hun angst ge raakte beide dieren langs de spoorbaan te water. Het heeft heel veel moeite gekost de beesten te redden. Vrouwen dienen baar eigen gezondheid beter te be grijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dik wijls aan verkeerde oorzaken en onderschatten het ge vaar dat zij loopen door verwaarloozing van ver schijnselen van nierzwakte als: Rugpijn. Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid. Bloedarmoede. Vermoeidheid. Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraandoeningem als rheumatiek, ischias, waterzucht en zelfs tot onge neeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoeften aan meer lichaamsoefe ning 'in de buitenlucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zijn verstandige gez0ndheidsregelsdie met behulp van Foster's Rug pijn Nieren pillen leiden tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes die vermoeide, over werkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de meigiften die bovenstaande verschijnselen ver oorzaken. Kosters Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden. p. Alleen echt wanneer voolrzïen van de handteekening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schagen verkrijgt», bij J. Rotgans, Molen straat C 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen GEMEENTE ZIJPE. Geboren Klaas en Dirk, zoon's van Jan Raven en Trijntje Schoen. Getrouwd: ConieJis Voe, 22 jaar, en Aaltje Flens PER TELEGRAAF. PRESIDENTSVERKIEZING. Het blad de New-York World meldt, dat Hughes tot president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika is gekozen. De tegenwoordige president, Wllson, zon dan gevallen zijn. DE DUIKBOOTENOORLOG. In deze dagen komen uit alle richtingen berich ten over het in den grond boren van vrachtsche pen door Duitsche onderzeeërs. Met groote hardnek kigheid houdt Duitschland deze aotie vol. In de Times wordt in een hoofdartikel gewezen op het onhoudbare van dezen toestand. DE ZWEEDSCHE HANDELSVLOOT. STOCKHOLM, 7 November. Volgens mededeeling van de rijks verzekeringscommissie heeft de Zweed- sche handelsvloot sedert 1 Augustus 1914 in het ge heel 61 schepen door den oorlog verloren. Van de equipages kwamen in het geheel 222 man om het leven, VAN EEN IJZERVRETER. Barthou de vroegere Fransche ministerjpresident,| vertelt in de Matin van Arthur Isidore Dumas, eeg ouden, in dezen oorlog gesneuvelden militair, wiens figuur aan de oude ijzervreters uit de legers van Na poleon doet denken. Sinds 1867 maakte Dumas deel uit van de pauselijke zbuaven. Voor de eerste maal werd hij gewond te Montana, en kwam, zooals alle pause lijke zouaveu, wier dapperheid onder het bevel van Charette bekend is geworden, in den oorlog van '70 op '71 het aangevallen vaderland verdedigen. Dumas nam deed aan de charge van generaal Margueritte^ hij werd gewond, gevangen genomen, doch ontvlucht te. 'Sindsdien is hij overal, waar slagen vallen ot te geven zijn; in het zuiden, In Tunis, op de Ivoor-kust in Transvaal. Toen in 1914 de oorlog losbarstte, was hij zes en zes tig jaar. Voor hem is er slechts één plicht te vervullen. Hij neemt dienst. Hij wordt in België gewond en ge>^ vangen genomen, doch hij weet te ontkomen en voegt zich bij ons, juist op tijd om deel te nemen aan den strijd aan de Marne. Zes wonden verslappen zijn moed niet. Hij geneest snel en vertrekt naar da Dardanellenl om later naar Saloniki te gaan. Miaar het geringe actief optreden van het leger in het Oosten maakt hem onge duldig. Hij keert naar Frankrijk terug en voegt zich bij het 44ste infanterie voor Verdun. Den 26stan Februari stelt een kogel hem opnieuw buiten gevecht. Maar niet voor lang; aan de Somme is hij weer present. Daarna vertelt Barthou, hoe deze held gestorven i«. Hij strijdt bij Clóry. terwijl hij tot den aanval gereed staat, wordt hij door een kogel in de dij ge- w'ond. D|e soldaten, die hem vereeren, snellen toe biaar t>p het oogenblik, dat ze hem wegdragen, door boort een kogel hemt het hoofd. Hij is in veroverdeg f'ond begraven. Een loopgraaf draagt zijn naam. ijn daden loven hem; en ook hoe men over henj spreekt. Kapitein Dumas zei eenvoudig na zijn zes w'onden vermeld te hebben: „hij is den 12den Augus tus 1916 voor Frankrijk gestorven na een eervol, eer lijk leven en heeft een dood gehad, zooals hij dien zich steeds had voorgesteld." OM HET MENSCHENMATERIAAL. De „Times" zegt, dat er nog geen datum is be paald voor de bespreking der maatregelen tot het bijeenbrengen van het menschenmateriaal, dat noo dig is om de troepen te velde op sterkte te houden. De regeering acht het niet noodig, den leeftijdsgrens te verhoogen of kleurlingen in groot aantal naar Europa te brengen. Ook de recruteering in Ierland, wordt thans niet ernstig overwogen. De militaire overheid is overtuigd, dat er een voldoend aantal mannen van militairen leeftijd beschikbaar is zon der dat de dienstplichtwet veranderd behoeft te wor den, mits de andere departementen medewerken om door vervanging van arbeiders door vrouwen of door andere maaregelen de thans in de verschillende „on misbare" bedrijven werkzame jonge mannen vrij te maken. Naar de „Times" verneemt zou de toepassing de zer maatregelen voldoende zijn om het tekort aan recruten in een teveel te veranderen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 November, medegedeeld door het Kon. Ned Met In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand boven 755 te O Duitschland laagste barometerstand 735.9 te Skudesnaes, Verwachting tot den avond van 9 November Matige tot krachtige tijdelijk wellicht stormachtigen Z tot Z W. wind zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring waarschijnlijk regenbuien zelfde I temperatuur.

Schager Courant | 1916 | | pagina 5