De Oorlog. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Plotseling een gewei.iiga schok. Uftkjji zegt, dat we dwars over een vijandelijke loopgraaf ritten „Vuur", regt tk officier En we gaver vuur. Onze kanonnen be streken de loopgraven naar rechts en links. Kon. nu de verschrikte Duitschers zien. Een somber-grappig ge licht Trachten in hunne gedekte schuilplaatsen weg te komen als konijnen, maar velen bereiken ze niet De vijand brengt machinegeweren naar voren. Kwaad aardig geratel op onze huid. Hoegenaamd geen averij. Nu beginnen shrapnella boven ons uiteen te springen. Rijden voort en ontmoeten nog meer Duitsche sol daten. Snijden hunne gelederen aan flarden. Zij vluch ten in paniek. Officier tracht hen bijeen te nouden. Zij Va enten ons een oogenblik at Dan vuren onze kanonnen weer en slaan zij weer op de vlucht Onze Infanterie jaagt hen bijeen en neemt de overlevenden gevangen. Gevangenen kijken nieuwsgierig en verbaasd naar ons. Ritje in de tanJk is niet bepaald aangenaam. Ben „tankziek", wat net zoo erg is als zeeziek, tot je er aan gewend bent Dinsdag Weer er op uit Een kogelregen pm in te verdrinken, maar spoedig afgeloopen. Duitschers boeren een aanval als op een fort Komen van alle zijden aanstormen. Vuren van vlakbij op hen. Toch verscheidene dappere kerels bij. De overgeblevenen wa gen het opnieuw. Wij blijven vuren. Er vallen nog meer. Onze ouwe tobbe schokt hevig. Lieve hemel, dacht ik, 't is afgeloopen, maar dat was niet waar. 't Is niets, een eindje muur of zoo iets. Geweervuur gaat door. Dan iets als een donderslag op het dak, kijken elkaar aan. Daar gaat onze tank. Neen, toch niet, nog heeL Was bijna uit mijn vel gesprongen. Het was alleen maar weer een loopgraaf waar we overheen gereden waren PRINS HEINRICH VAN BEIEREN, f Uit MUNCHEN, 8 November. Prins Heinrich van Beieren is gesneuveld. De prins werd den 7den Nov. bij een verkenning zwaar gewond en overleed in den nacht van 7 op 8 November. Prins Heinrich Luitpold van Beieren, geboren den Eisten Juni 1884, was de zoon van Franz Jo- seph Arnolph van Beieren, den Jongsten broeder van koning Ludwig. SCHEIDEMANN EN DE RIJKSKANSELIER. In de „Vorwarts" schrijft de sociaal-democratische ledder Scheidemann een artikel „Na de vergadering", waarin hij opzienbarende gebeurtenissen sedert het begin dezer week behandelt „De Rijksdag is verdaagd", zegt hij „en de politieke discussie is, voorzoover die in de pen; niet kan plaats vinden, naar de werkplaats en het kantoor, naar de huiskamer en openbare lokalen verplaatst Alle ge sprekken draaien om den oorlog. Waar maar twee menschen te zamen zijn, vraagt men: „hoe lang nog?" Aan de andere zijde der grenzen gaat het natuur lijk precies zoo. Zelfs de moedigste schrijftafelhelden hebben nu oorlog en oorlogsgeschreeuw zat gehad. Het is begrijpelijk dat in de pas afgeloopen zittings periode van den Rijksdag alleen zoodanige vragen be handeld zijn geworden, die onmiddellijk met den oor log in verband hielden Voedings- en andersteunings- vraagstukken, do oensuur en de staat van beleg. ..Schutz- haft en militaire vraagstukken, de beliandeling der krijgsgevangenen, duik booten, oorlogucrediet- en alge- mee ne vredesvraagstukken" Het resultaat der besprekingen acht Scheidemann bedroevend. „De reccering bleef bij hare meening, dat men in oorlogstijd cr zonder censuur en staat van beleg niet komen kan Daarin vergist zij zich. Zonder censuur en cipiers gaat het heel goed. als een volk weet, dat het om zijn bestaan vecht Maar het gaat niet zonder aardappelen, vet en dergelijken. Het is hoog tijd dat de regoering de practiscne lessen uit de be sprekingen der laatste dagen trekt „De Al-Duitsche bladen hebben mij hevig aange vallen omdat ik bij de beantwoording der redevoering van den rijkskanselier gezegd heb. dat de voornaam ste grondslag waarop de toekomstige vrede moet ge sloten worden deze is, dat wat Fransch is Fransch blijven moet, wat Belgisch is. Belgisch blijven moet en wat Duitsch is, Duitsch blijven moet Wat ik en millioenen anderen met mij als vanzelfsprekend bo schouwen, wekt bii anderen hartstochtelijk verzet Zij willen niet zien dat de oorlog misschien nog tien tallen van jaren zou moeten voortgezet worden, als Duitschland Belgisch of Fransch grondgebied zou willen behouden of als omgekeerd de vijandelijke mogendi- heden onze grens tot aan den Rijn zouden willen terugschuiven. Herhaaldelijk heb ik het uitgesproken, dat ik geloof uit de redevoeringen van den rijks kanselier te mogen opmaken, dat hij bereid is om een vrede te sluiten op den grondslag dien ik op 11 October geschetst heb. 'Van gene zijde is den rijks kanselier krachtig verweten., dat hij mij niet heeft tegengesproken. Van de andere zijde wordt hij hevig aangevallen omdat zijne v red es rodevoeringen de duide lijkheid missen, die ook ik dringend noodzakelijk acht Als nu de rijkskanselier uit den uitersten rechterhoek wordt aangevallen omdat hij te vredelievend denkt, of wanneer Bassermann zich de moeite geeft hein als stillen aanhanger der Al-Duitsche plannen voor te stellen, dan vind ik dat van het standpunt dier heeren zoer begrijpelijk. Als men daarentegen von Beth- mann Hollweg als een verwoed annexiomist wil voor stellen, wat hoj, zooals God weet, niet is, dan is dat minstens eene taktische domheid. Daardoor wordt in het buitenland het geloof versterkt, dat Duitschland den oorlog voor veroveringsdoeleinden steeds langer wil rekken wat de vredespogingen aan de andere zijde der fronten in de kiem zou verstikken." Scheidemann haalt dan het gedeelte uit de rede van den rijkskanselier van 28 September aan, waarin hij zeide, dat Duitschland zich het eerst tot dien vrede bereid kan verklaren, omdat het geene annexaties wil. „Wanneer wij" gaat heit artikel verder „hier in het belang van den vrede tegen verdraaide voorstel lingen der Duitsche oorlogspolitiek opkomen, dan moe ten wij aan de andere zijde eveneens i!n het belang van den vrede de regeering den druk der openbare meening die een volkomen duidelijke en consequente vredespolitiek van haar eischt, doen gevoelen. De sociaal-democraten hadden, van dit standpunt uitgaand, gewild, dat er in zake het Poolsche vraag stuk anders ware opgetreden Zoo do Duitsche regoe ring bij het begin van den oorlog verklaard had, dat haar eerste en voornaamste doel was. het Duitsche rijk ongerept te houden., maar dat het bovendien nanr de oprichting van oen vrij Polen als resultaat van de toekomstige vredesonderhandelingen streefde, dan zou de verklaring bij de overgroote meerderheid der bevolking in goede aarde zijn gevallen. Maar nu, na 2y« jaar oorlog, uit Polen iets te maken, dat het midden houdt tusschen vrijheid (met een erfelijke mo narchie) en wederzijdschen steun", komt velen als een twijfelachtig experiment voor. Men mag wel aannemen, dat de definitieve beslissing in zake de gedaante van het nieuwe Polen bij de toe komstige vredesonderhandelingen genomen zal wor den en mag tegelijk verwachten, dat bepaalde, reeds uitgesproken wens enen ten opzichte dier gedaante geen onoverkomelijken hinderpaal voor een spoodigen vrede zullen vormen. Deze opvatting zal aan zekere zijde zeker tegen gesproken worden. De tegenstelling tusschen conser vatieve en sociaaldemocratische politiek Ls zelfs in vredestijd niet uit den weg tia ruimen. Twee afge ronde systemen staan hier tegenover elkander en men kan slechts naar de een of de andere zijde beslissen. Tusschen beide heen en weer slingeren is gevaarlijk WILSON OF HUGHES GEKOZEN. Uit NEW-YORK, 8 November. Terwijl gisteravond de overwinning van Hughes zoo stellig was en zelfs door de bladen van Wuson werd toegegeven, maken de jongste verkiezingsberichten uit het Verre Wes ten en andere staten den uitslag eenifprins onzeker, zoodat nu beide partijen aanspraak maken op de over winning. De New-Yorksche bladen melden: de voorzitter der democratische partij hoeft de afdeelings-voorzitters der partij in alle staten en districten geseindWilsoc is herkozen. Gij moet er persoonlijk voor zorgen, dat de stembussen worden Dewaakt Onze tegenstanders zijn wanhopig. Blijkens een Central Newa-bericht uit New-York van Woensdag, leveren de laatste cijfers van «fe presidents verkiezing onverwachte resultaten op en wijzer .rij er op, dat de uitslag van de verkiezing nog onzeker is. De vroege middagbladen lieten de mogelijkheid open, dat Wilson toch nog herkozen was. Er is zoo gelijk op gestemd, dat men in verscheiden Westelijke staten reeds bitter aan het plukharen is over de wettigheid van uitslagen. In sommige gevallen zal een rtieuwe tel ling moeten plaats vinden, netgcen de officieele afkon-, diging van het definitieve resultaat nog zal ver'ragen. PRUISISCHE VERLIEZEN. De Pruisische verlies lijsten Nos. 660 tm. 669 ver melden de namen van 65.510 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Vorig tiental lijsten 58.467. Iotaal aantel gesneuvelden, gewonden en vermisten, tm. de ObJstc lijst 3.358 598. GEBOORTE EN STERFTE IN DEN OORLOG. In de jongste aflevering van het Zeitschrift fur Sozialwissenschaft deelt H. Fehlinger over dezen Invloed eenige belangwekkende cijfers mede be treffende Duitschland. Het meest is die invloed merkbaar ln éen sterke daling van het geboortecij fer, een daling, die vooreerst nog zal toenemen, wijl onder de eersten, die onder de wapenen kw amen, meer ongehuwden voorkwamen, dan onder de late- ren. In de eerste plaats Berlijn behandelend, ver meldt Fehlinger, dat van Juli 1914 tot December 1915 de bevolking der stad zonder voorsteden van 2.053,302 op 1.835.094 daalde, maar terwijl de vrou wen nog van 1.075.549 op 1.098.088 toenamen is de mannelijke bevolking van 977.753 op 743.006 of met 24 pet gedaald. De Invloed daarvan op het geboor tecijfer moest groot zijn. In MeiDecember 1914 hadden 25.689 geboorten doodgeborenen inbegre pen plaats, tegen 19.243 in hetzelfde tijdvak van 1915, een vermindering dus met 6446 *of 25.1 pet. Daarbij ls opmerkelijk dat in de eerste 8 oorlogs maanden, waaruit de van Mei tot 'December 1915 geboren kinderen afkomstig zijn, de mannelijke bevolking van Berlijn nog slechts met 15 pet. ge daald was. De zuigelingensterfte was in Berlijn tijdens den oorlog vrij gunstig. Het aantal der in het eerste le vensjaar gestorvenen daalde in 1915 vergeleken bij 1914 ongeveer in juist dezelfde mate als het aantal der geboorten. De totale sterfte bedroeg in Berlijn ln 1914 15.976 mannen, 15.247 vrouwen, 1915 onder scheidenlijk 14.829 en 14.951, ©en vermindering dus bij de mannen van 7, bij de vrouwen van 1.9 pet. Dat de mannelijke bevolking daalde, zal ongetwij feld een gevolg hiervan zijn, dat de daling van het bevolkingscijfer bovenal do voor de sterfte zeer gunstige levensjaren omvatte. In Munchen daalden de geboorten van 8357 in MeiDecember 1914 op 6088 in dit tijdvak 1915. dus met 2269 of 7 pet Per 1000 levendgeboren kinde ren stierven hier in het eerste levensjaar geduren de 1914 147 en 1915 149. Ook hier dus slechts geringe BEWEERDE SCHADE TE BOEKAReST. Het Zuid-Slavische dagblad Slavjansky Jug meldt dat de Nationale Bank te Boekarest door bommen zwaar beschadigd werd, voorts werd een geheele reeks huizen in de belangrijke handelswijk, die ge vuld waren met alle soorten van exportproducten ln de asch gelegd. Ook zouden de landsdrukkerij en het hoofdpostkantoor ln het centrum van de stad door bommen zijn beschadigd. In het geheel werden zeven munitiefabrieken vernield, die gedeeltelijk eerst gedurende den oorlog hiervoor waren ingericht LEERPLICHT IN RUSLAND. Uit PETROGRAD, 7 Nov. De minister van Open baar Onderwijs diende bij de griffie van de Docma een wetsontwerp in tot het Invoeren in het Rijk van verplicht onderwijs. VOOR INVALID EOFFICIEREN IN FRANKRIJK. Er heeft zich een commissie gevormd, waarin de voornaamste vertegenwoordigers van handel eD industrie zitting hebben, om voor in den strijd in valide geworden officieren de gelegenheid te openen zich een nieuwen werkkring te scheppen. De be doeling is cursussen te houden, waar de betrokken officieren alleen officieren tusschen de 22 en 30 jaar komen in aanmerking zich kunnen bekwa men voor de door hen gekozen richting. Zoo zul len cursussen worden gegeven op het gebied van bank- en credietwezen, van boekhouden, in de En- gelsche en Duitsche taal, het gebied van wetgeving, verzekeringswezen enz. De commissie zal optreden als een soort arbeidsbeurs en de candidaten in ver binding brengen met fabrikanten, handelaars enz. De leidende gedachte is de nog vaak zoo uitne mend bruikbare krachten van zoovele jonge man nen voor het vaderland te behouden. Zonder de hier geboden gelegenheid tot opleiding of tot hervatting van vroegere studies, zouden ongetwijfeld vele krach ten improductief blijven. Zij zouden gedwongen wor den hun heil te zoeken in verstompende ambte naarsbetrekkingen. De Fransche handel en industrie zullen alle krachten ln den komenden economischen strijd kunnen gebruiken. Door de noodzakelijkheid aan te toonen van een „culture générale" voor groo- te zaken, zegt de „Temps" hebben de promotors van de nieuwe instelling op een belang gewezen, waar van de miskenning duur te staan zou komen. GEARRESTEERD. Te Dusseldorp is wegens fabrieksspionnage gear resteerd Corn. Dirk Verwey, een Nederlander, die sedert het uitbreken van den oorlog op verschil lende voor het leger werkende ijzerwerken te Ham- born, Lubeck en Benrath werkzaam is geweest. Men vond in zijn bezit teekeningen van de bruggen- bouw-onderneming Flender te Benrath betreffende te bouwen nieuwe fabrieken, welke teekeningen hij zich wederrechtelijk had toegeeigend. HAAS, GééN HAAS, WèL HAAS...? Een bankier aan den Kurfurstendamm te Berlijn kwam dezer dagen zoo vertelt de Onder-de-stroep-re dacteur van het Hdbld., op de goede gedachte dB familietafel; die zeer leed ondier de schaarschte aan vleesch nieuwe glorie te verleenen door een op> zijn eigen Jachtterrein geschoten haas. Van ammunitie en proviand voorzien, begaf hij zich naar zijn jachtgebied in de nabijheid van Berlijn. Het jachtgeluk was hem gunstig. Voor den loop van zijn geweer kwam een vette naas, die onder zijn welgemikt schot zijn niet meer heel jong leven verloor. Nauwelijks had de jager met zijn buit de straten van het kleine stadje betreden, of de gemeentediender kwam mot dreigende blikken op hem af en vroeg hem, waar hij neen wilde met den haas. De bankier verklaarde, dat hij dezen haas öp rijn eigen jachtterrein geschoten had en hem nu ook voor eigen gebruik wilde meenemen naar Berlijn. „Dat kan niet gebeuren," besliste de geweldige ,Alle geschoten wild, dat hier wordt ingevoerd, moet, vol gens verordening, aan den poelier nier ter stede wor den verkocht" Den jager bleef niets anders over, dan zich naar den poelier te begeven en hem den haas aan te bieden. Deze verklaarde zich onmiddellijk be reid den haas togen den van overheidswege bepaalden prijs van twee mark vijftig te koopen. „Goed" zei de jager. „Maar ik koop hem onmid dellijk weer terug, omdat ik hem te Berlijn wil opeten. „Zooals gé wilt" antwoordde de poelier. „Maar gij moet er zes Mark voor betalen." De agent die er nog bij sond, bevestigde, dat de koopman het recht had voor zijn onkosten en als winst drie en een halven mark per haas te berekenen. De bankier moest den man dus zes Mark betalen. Met een zucht van verlichting wilde hij zich ln het lo kaaltje naar Berlijn zetten, toen oen krachtige hand hem aan zijn jas weer uit den wagen trok, terwijl de trein wegreed De man met de roode pet schreeuwde hem toe: „Waar wilt gij met dien haas heen?" Wanhopig vertelde Je jager nu alle lotgevallen van het in bezit nemen van den haas Onverstoorbaar kalm verklaarde echter de stationschef, dat hij bevel gekregen had er op te letten, dat geen wild uitge voerd werd Slechts de lever mocht ae eigenaar mee nemen naar Berlijn, den haas zelf moest hij ter plaatse opeten. Toen het slachtoffer van deze geschiedenis weer tot zich zelf gekomen was, telegrafeerde hij uit het hotel aan zijn vrouw, dat zij heen hier buitan moest ko men opzoeken. jaar. GEMEENTE SCHAOEN. Overleden: Henderika Koekebacker, oud 67 MARKTOVERZICHT. Groote veranderingenkwamen er in den loop v®n deze week in den veehandel niet voor. De hanoi was algemeen trekkend, met kleine prijsvermindering in enkele afdeelingen. Dit laatste betrof voorname lijk iong vee; graskalveren en vaarzen. De beste vette koeien golden 59 a 60 cent, goede 2e kwaliteit 55 a 56. De heer G. Hossen, Barsmgerhorn, verkreeg 550 5gid Vleezige gelde koeien waren vrij goed, aan en kele die later onder de vette koeien terecht kwamen, werè verdiend. Winterkaltfeters waren vast Nuchtere kalveren matig vlug Vette schapen waren vast, met goede vraag ue heer P. Henneman alhier verkreeg 49 gld Overhou den; traag 24, a 25 gld Varkens kwamen voor marktnoteering, weer met m aanmerking. De aanvoer bestond uit regeerings varkens, 10 stuks, totaal in deze week 42- De opkoopers van oude kippen hadden een kwaden dag Daar geen consenten voor uitvoer waren afgegeven, stond de markt voor slachtkippen en hanen 50 cent lager dan verleden week. Konijnen, nemen in prijs toe Volgens schatting slachtgewicht 45 cent Eieren werden verkocht tot 13 cent PAARDEN TE WATER. Als vervolg op ons bericht van gister kan woraen gemeld, dat men bezig was kool te lossen bij de tram en dat toen stoom door de locomotief der tram werd uitgelaten, waardoor de paarden zoozeer schrik ten, dat zij op hol sloegen met het gevolg als gister vermeld. Wij zouden geen reden gevonden nebben om op dit bericht terug te komen als ons niet verzocht geworden was er eens Op te wijzen, hoe dit niet het. eerste ongeluk daar ter plaatse Ls geweest Al meerdere on gelukken zijn daar gebeurd door het eensklaps uitlaten van stoom en de vraag mag wel eens worden gesteld, of dit juist op die plaats moet gebeuren, en zoo ja, of dan eerst niet eens gewaarschuwd kan worden. N.O.G. In de afdeeling Schagen van het N.O.G. op 9 Nov., werd door den heer Reuvers een hartelijk woord van hulde gebracht aan de nagedachtenis van den te vroofe ontslapen strijder voor het Openb. onderwijs, wijlen Mr. Tydeman. Tot de afdeeling trad een nieuw lid toe, terwijl twee dames-leden bedankten. Naar de algem. Salarisvergadering te Den Haag werden afgevaardigd de heeren Reuvers en Hazeloop. EVANGELISATIE te: £5». •N1-bt NED. HERV. GEMEENTE te: nirkshorn nam. 7 uur, Ds. Damsté. KShorn, nam. 7 uur, Ds. Van Loon, Hag^ pre0k" Donderdag 18 November: EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Bijbellezing. SCHAGEN, 9 November. 5 Paarden f 150 a 250. 2 Stieren f 180 a 450. 260 Geldekoeien, mag., f 180 a 810, stug. 85 Idem vette f 220 a 550, vlug. 70 Kalfkoeien f 260 a 400, stug. 60 Vaarzen f 140 a 230, stug. 150 Graskalveren f 45 a 85. 19 Nuchtere kalveren f 10 a 24. 604 Schapen, vette, f 83 a 49. 60 Overhouders f 18 a 25. 13 Varkens, vette, per K.G. f 0.90 a 1.04. 90 Biggon f 6 a 12. 136 Konijnen f 0.50 a 2. 534 Kippen f 1.50 a 2. 30 Eenden f 1.50 a 2. 311 K.G. boter f 1.80 a 2. 3731 Kipeleren f 11 a 12. WINKEL, 8 Novembeer. Appelen f 5 a 22, peren f 6 a 27 per 100 pond, kool f 4 a 12, koolrapen f 5 a 5.25, andijvie f 2, kipeleren f 12.75 per 100. •TÏf RFMAFKTBON». Noordscharwoude. Woensdagmiddag. Wortelen f 4.10 a 4.30, uien f 6.80 a 6.90. Donderdagochtend. Roode kool f 3.50 a 17.80, gele kool f 7.10 a 16.10, witte kool f 7.50 a 29.70, bloem kool binnenl. f 4.50 a 7.80, buitenl .f 12.30 a 18.40, wit te kool per wagon f 413 a 428. WARMENHUIZEN,'8 Nov. 1910. Aangevoerd 34650 stuks witte kool f 0 a 38.10, 19600 stuks roode kool f 4 a 16, 6200 stuks gele kool f 4.20 a 13, 10 baal uien f 7.10, 27 baal wortelen f 3.65 a 3.70,2 wagons witte kool f 518 a 521, 35 snees witte kool f 26.60 a 28.50, 47 snees roode kool f20.40. LAN BEDIJKER GROBNTB VRILIN 8. Broek sp I» Woensdagmiddag. Uien f 6.80 a 7.20, worte len f 4 a 4.20, Donderdagochtend. Bloemkool binnenl. f 1.90 a 7, buitenl. f 14 a 26.10, id. inmaak f 5.90 a 10.50, roode kool f 3.20 a 17, gele kool f 3.70 a 18.80, witte kool f 11 a 25.30, witte kool per wagon f 493 a 519. De Franschen hebben aan de Somme een paar voordeelen behaald. Het Duitsche legerbericht meldt: Ten Z. van de Somme vielen de Franschen aan weerszijden van Ablaincourt aan. Onze in het Zui delijke gedeelte van Ablaincourt vooruitgeschoven afdeelingen werden teruggedrongen. Het dorp Pres- soir is verloren gegaan. Op den noordelijken vleu gel aangevallen, werd de vijand teruggeslagen. Dus weer een heel klein duwtje, op dien zoo lan gen weg. In Roemenië nog steeds denzelfden toestand. Aan de Szurdukpas zijn de aanvallen der Roemenen af geslagen. Bij Piedeal zijn de Roemenen opnieuw te ruggedrongen. Aan den pasweg van Bodza zijn de Oostenrijkers weer in het bezit van al hun vroegere stellingen. Ten N.W. van Toelgyes zijn de Russen er ander maal in geslaagd eenig terrein te winnen. In de Dobroedzja zijn de Roemenen in zuidelijke richting vooruitgekomen. Er worden op Boekarest steeds vliegeraanvallen gedaan, die een verschrikkelijke uitwerking hebben. Landsdrukkerij en hoofdpostkantoor zijn beschadigd zeven munitiefabrieken vernield, enz. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 November, medegedeeld door het Kon. Ned Mot. In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand onder 760 te Z. Duitschland laagste barometerstand 742.4 te Skudasnaes. Verwachting tot den avond van 10 November. Matige, later wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind Nevelig tot zwaarbewolkt Later wellicht regen. Zelf de temperatuur. Zondag 12 November 1818. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke, Avondmaal. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, ham. 7 uur, Ds. Kars. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Staal Heerhugowaard, voorm, 9.30 uur, Ds. Broskenuu Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Callantsoog, geen dienst. Wioringorwaard, voorm. 9.30 uur, D«. Barnouw, Ooeterland, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff Westerland, nam. 1.30 uur, Ds. De Graaff. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Hulsduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Theesing. Kolhorn, geen dienst Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Petten voorm. 10 uur, Ds. Poort Zuid-Zijpe, geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, De. Van der Veen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Oudesluis, nam. 7 uur J)s. J. P. de Graaff. WIERINGERWAARD. Voor den Landstorm, jaarklasse 1908, zijn voor deze «remeente ingeschreven de volgende personen; Jan Blaauboer Cz-, Willem de Carpentler, Dirk Sleu. tel Az en Pieter Visser A., allen ongehuwd. OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Aalten zijn twee Duitsche deserteurs aange. komen, jongelieden van bemiddelde familie die bij de Keizerlijke Garde gediend hebben en de heele oorlogscampagne hadden meegemaakt MOND- EN. KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave d.d. 1 November j.1. bleef het mond- en klauwzeer ln Zuid-Limburg beperkt tot het leveringsgebied van de zuivelfabriek t" Berg en Terblijt. a Geconstateerd werden, te Bemelen 2 gevallen, Berg en Terblijt 9 gevallen, te Houtbem 3 gevallen, te Oud Valkenburg 10 gevallen, té W ijlre 1 geval, alle veroorzaakt door besmette ondermelk van bovenge noemde fabriek. De zieke en verdachte dieren zijn afgemaakt MELKMISERE. j UTRECHT 8 Nov. De laatste dagen is het hier met de melkvoorziening allesbehalve rooskleurig ge steld. Zijne Majesteit de zoétboer rondom Utrecht heeft eenige weken geleden besloten om zoo weinig mogelijk melk te leveren aan de gemeente Utrecht en sedert eenigen tijd heeft hij dit in toepassing gebracht, met als gevolg dat iederen dag ongeveer 20.000 liter te weinig wordt aangevoerd. Een derde gedeelte van de melk die de inwoners van Utrecht per dag verbrui- ken, wordt door de zoetboeren niet geleverd volgens een door hen gemaakte afspraak. De gemeente zit daardoor in een moeilijk parket, omdat dit tekort door aanvoer van buiten moet wor den aangevoerd Een 14-tal fabrieken levert nu dit tekort, doch onaangenaam is. dat gisteren en heden duizenden liters regoeringsmelk zuur waren en door den gemeentelijken keuringsdienst voor de consumptie werden afgekeurd Een en ander geeft enorme distri butie-vertraging, welke vertraging voor de slijters en verbruikers veel onaangenaams meebrengt waarbij dan nog komt, dat de melkslijters niet voldoende melk ontvangen voor hun klanten. Een der slijters die 1600 liter noodig'heeft, ontving er slechts 400; een ander die 2600 liters moest ontvangen kreeg er 800, enz. Het zuurworden der melk hoeft verschillende oor zaken, zooals het zoele weer, de groote afstand waar de melk vandaan komt, het onvoldoende pasteuriseeren, enz. Natuurlijk döet de gemeente alle mogelijkemoeite om voldoenden aanvoer te krijgen, doch zoo gemakke lijk gaat dit niet De melkslijters zijn natuurlijk allesbehalve goed te spreken over deze benadeeling in hun bedrijf door de zoetboeren, want algemeen schuiven zij de melk-el lende op de zoetboeren, die lak hebben aan „da zwarte lijst" van minister Posthuma en volop kaas maken van de melk, die zij eigenlijk aan de slijters moeten leveren. De slijters worden gestraft met inhouding van den bijslag wanneer zij een of andere overtreding begaan, en terecht, doch de boeren, die met voorbedachten rade een neele stad, met de overheid incluis, in on gelegenheid brengen, alleen en uitsluitend omdat ze niet voldoende naar hun zin kunnen woekeren, wor den ongemoeid gelaten Waarom grijpt minister Posthuma hier niet krach tig in? ARNHEM, 8 Nov. In weerwil van de regeerings- maatregelen, is er eiken dag' een merkbaar tekort aan melk. De gewone aanvoer levert voor iederen dag een tekort van 5000 L, dat aangevuld wordt met regeeringsmelk of lp er en daar te krijgen hoeveel heden; de regeeringsmelk bedraagt evenwel slechts 1000 L. per dag, dus veel te weinig. Maar deze melk deugt ook niet altijd. Hef zou voor de hand liggen, dat Arnhem ziin melk betrok uit den Acherhoek, met zijn vele fabrieken en zijn goede trein- en tramverbinding met Arnhem. In Den Haag heeft men evenwel anders beslist; de melk uit den Achterhoek gaat naar Utrecht en Arnhem moet melk krijgen uit Limburg I Deze is van mindere kwaliteit dan de Geldensche en komt na de lange reis vaak zuur aan. Een aanzienlijke beperking in het gebruik zal wel de onwelkome oplossing zijn. Tel HET UGCHELSCHE BOSCH DOOR DEN STAAT AANGEKOCHT. Zooeven ontvangen wij het bericht, aldus de N. R. Ct, dat de inspecteur van het Staatsboschbeheer uit naam van den minister van landbouw on der voorbehoud van goedkeuring door de wetgeven de macht voor f 242.000 heeft ingeschreven op het Ugchelsche bosch en dat de eigenaren het bosch voor dit bedrag aan het staatsboschbeheer hebben gegund. Onlangs heeft de minister van landbouw in ant woord op de interpellatie van het Kamerlid Ger- hard gezegd, dat hij een uitgestrekt boschbezit voor een land van groot hygiënisch, economisch en klima tologisch belang acht, en dat hij tot uitbreiding van dat bezit hier te lande krachtig wilde meewerken. En thans reeds volgt op deze woorden de krachtige daad, te verblijdender, in dezen tijd nu in ons boscharme land zóó telkens weer de behoefte blijkt aan veel bosch in onvervreemdbaar Staatsbezit. Het Ugchelsche bosch is gelegen aan den mooien weg HoenderlooApeldoorn. Het beslaat een opper vlakter van niet minder dan 1000 H.A., die nu, ln een der schoonste streken van ons land, gered zijn voor afrastering, in blijvend en vast eigendom van het rijk, zonder dat men voor veilingen op groote schaal behoeft te vreezen. Inderdaad, deze eerste aankoop van een uitge strekt boschcomplex vanwege den staat, verdient al* gemeene dankbare erkenning. POLDERVERKIEZINGEN. In de gister gehouden vereadering van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht, zijn de volgende aanbevelingen opgemaakt nL a. Voor Heemraad. Aftr. J. Bijman: no. 1, J, Bij man, 2. H. Kramer 3. J. Burger. b. Voor Hoofdingeland voor Westfries land. Aftr. G. Sk>L° n°' G' SchoorI' a P- Biersteker, 3, K, d Brinkman (tot Heemraad benoemd)no. 1 P. Gootjes 2, J. Pranger 3. K. Slot c. Voor Plaatsverv. Hoofdingeland voor West friesland. •X00*. Slot {tot Heemraad benoemdV: no. 1. Haringhuizen, 2 Slot. 3, P. Biereteker. Vac P. Gootjes j no. 1. C. Kramer, 2 P, Pranger, 3, J. Burger. d. Benoemd tot Hoofdingeland voor de UitwBtft*- rende Sluizen herkozen D. Wagenaar BROEK OP LANGENDUK. 4 ,{?ng' Predikant bij de Gereformeerde Ge- meente alhier, hoopt op 22 November zijne 25-jarige ambtsbediening te herdenken. BROEK OP LAN8ENDIJK. De tol tusschenBroek op L&ngendljk en Heer- nugowaard, is gisteren vrij gekomen. Gemeente- en polderbestuur van Heerhugowaard en Broek op Lan gend ijk hebben kade, brug en tol voor gezamenlijk® re Kening aangekocht Voor velen is dit een groot® verbetering. SPOORWEGONGELUK TE HALFWEG. Dm kwart voor twee Woensdag ontspoorden d® twee laatst wagons van trein 165 naar IJmuiden, %ermoodelijk door he tte vlug overhalen van ®en wissel. De wagons botsten tegen een anderen w®' gon op een zijspoor en braken van den trein af. E*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2