Hef Geheime Huwelijk Wat te doen TWEEDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Reclames. Zaferdaq 11 November 1916. 59ste Jaargang No. 5900. ^interlezingen. geheelonthouding. dienstuitvoering op zon- en feestda gen aan het postkantoor. l. g. moberlt. gebrek aan benzine. oude niedorp oude niedorp. bond voor staatspensionneering. benzinenood. lage veeprijzen. verdronken. Raad Sint Maarten. militaire smokkelbende. een onpractische bergplaats. Schaper Courant ajg men zoo eens vanuit andere plaatsen hoort van bet gedurende het winterseizoen behandelen an dit of dat onderwerp, het houden van een li teraire. wetenschappelijke of religieuse lezing, dan reiden we wel eens: waarom zoo iets nooit eens Schagen? In dat opzicht worden wij hier nou toch wel stiefmoederlijk bedeeld. Nu bestaat het v00rnemen om gedurende den winter een viertal lezingen te houden over verschillende onderwerpen jet plan is om de eerste lezing te doen plaats heb- hen op Zondag 19 November a.s. Dan zal door Dr. 0 Norel von Burg van Vlissingen behandeld wor den de Fritjof-Sage. In December of Januari komt Dr. J. A. Vorder-Hake, directeur der openbare lees zaal te Rotterdam spreken over.Jeanne d'Arc, ter wijl er alle kans is dat Dr. J. H. Gunning van Haar lem over Ibsen en Dr. B. Wielenga van Amsterdam over Socialisme en Occultisme zullen spreken. Er staan ons dus heele belangwekkende avonden te wachten en wij hopen dat voor zulke bijeen komsten de noodige belangstelling zal een wetsontwerp op het voorkomen en bespreken van overstroomingen, Êen daartoe strekkend voorstel is Men hoopt dat binnen enkele dagen een boot reeds jaren geleden door de staatsoo~i^issie~ Yoo~r de S WOTden doOT8eIaten. maar zeker' waterstaatswetgeving opgemaakt Ten deze komt het' vooral aan *>p aanwijzing van. d eautoriteit, die bevoegd is bevelen te geven tot de uitvoering van de nooidge werk<ïj bidiun daaraan niet wordt voldaan zelve de werken uit te voeren. De vraag wie de kosten heeft te dragen, is van latere zorg. Bij de overstroo mingen m Noord-Holland en bij die van de Bosch- polder in Zeeland heeft men het gemis van dergelijke bepalingen ondervonden. Door eenige andere leden werd gevraagd, of de mi nister niet van oordeel is, dat het administratief en technisch beheer van het dijkwezen,, vooral in dichte bewoonde .polderstreken, niet meer voldoet aan de easchen des tijds en dat eene herziening van de in richting van het dijkwezen ter hand dient genomen te worden. In welke richting moet naar s min oordeel verbetering gezocht worden Is hij voornamens dien aangaande spoedig voorstellen aanhangig te maken? Voorts werd opgemerkt, dat de zorg der provincie zich niet uitstrekt tot de rijksdijken, die in verschil lende provincies bestaan. Men vroeg, oT de minister te dien aanzien nadere voorschriften heeft gegeven, of zal geven. Door de Provinciale Staten van Noord-Holland zijn nieuwe verordeningen gemaakt tot bescherming der zeewerende dijken. Die bepalingen kunnen geen volledig effect opleveren, 'zoolang voor de rijksdijken in de provincie niet soortgelijke bepalingen zijn ge maakt Men meende, dat van de bevoegdheid daartoe door de Kroon tot dusver geen gebruik is gemaakt. Zuiderzee. Door enkele leden wordt den minis ter hulde gebracht voor de indiening, van heit w. o. tot gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee Zij noem den dit een kloeke daad en hoopten, dat zoo spoedig mogelijk tot deze droogmaking zou worden overge- Êerstdaags zal iemand een"lijst komen aanbieden 1 Paa Ih"treurd werd, dat de uitvoering der werken af- tot het nemen van kaarten. Woensdagavond vergaderde de afd. Schagen van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alc. Dranken- Na een langen tijd van rusten voor de afd werd nu besloten om dezen winter de propaganda weer krachtig te hervatten De financieele toestand werd besproken Getracht zal worden om samenwerking te verkrijgen met andere Geheelonthouders vereenigingen. Besproken werd de oprichting der federatie Schagen Met ingang van 12 dezer is op Zon- en feestdagen de gelegenheid om, zonder betaling van busrecht aan gekomen stukken van het postkantoor af te haien, opgeheven De brievenbus op de Marktplaats wordt op genoemde dagen alleen 's morgens te 5.15 gelicht Voorts zal op Zondagen den lsten Kerstdag en den Hemelvaartsdag alleen gelegenheid bestaan voor het verzenden van aangeteekende stukken, waarvan expres se-bestelling wordt verlangd. TWEEDE KAMER. Waterstaatsbegrooting 1917. Voorloopig verslag. Stormvloed van 13—14 Januari lalb. Aien vioc^, of ter zake van de stormvloeden Van 13—14 Januari j.L spoedig het gebruikelijke door hei departement van waterstaat uit te geven verslag zai verschijnen. Door verscheidene leden werd opgemerkt, dat al hebben de Staten-Geraeraal geen oordeel uit te spreken over het eventuued gebrek aan zorg van de zijde van de Staten van Noord-Holland, hetweik wellicht nïode oorzaak is geweest van de in die provincie ondervonden rampen, boven de bevoegdheden, welke de Grondwet aan de provinciale besturen ten opzichte van de waterschappen toekent, staat het grondwette lijk oppertoezicht van de Kroon Men betwijfelde, of dit oppertoezicht naar behooren werd uitgeoefend. Dar regeering kan niet onbekend zijn gebleven, dat de dijk bij Broek in Waterland in slechten staat verkeerde. Dit was reeds aangetoond, in het in 1895 uitgegeven werd, getiteld„Profillen der provincie :N oord-Hollandvan den toenmaligen commissaris dei- Koningin in die provincie, jhr. mr. Schorer, blz. 57. Men wees verder op een in de Nieuwe Rotterdam^ sche Courant opgenomen bericht betreffende een be zoek van rï. ML de Koningin aan den Anna-Pau- lownapolder, waarbij bleek, dat de sluis tusschen de Zijpe en dien polder sinds jaren niet dicht was ge weest en niet gesloten .'kon worden, toen die wegens overstrooming noodig was. Gevraagd werd, of de regeering nimmer de aandacht van het gewestelijk be stuur op den slechten toestand van verschillende wa- terkeeringen gevestigd heeft. Instelling van dijklegers heeft bij stormvloeden als waarvan hier sprake is, geen nut De oploss ing moet gevonden worden in het geven van voorschriften omtrent de afmetingen der dijken. In het waterschap, waarin de doorbraak ten zuiden van Volendarn heeft plaats gehad bestaat de misstand dat de meerderheid van het bestuur vafi hel water schap in handen is van personen, die eerst in de kosten hebben bij te dragen, wanneer deze een vast bedrag overschrijden. Dientengevolge brengt het be lang van die meerderheid mede, beneden dat bedrag te blijven, waardoor afdoende maar kostbare maat regelen achterwege rijn gebleven. Deze leden drongen verder aan op indiening van 6. door HOOFDSTUK VI. De nieuwe omgeving Zij hield woord. Toen Martin Holdsworth een uur later terug kwajn met een rijtuig zat Betty Cleve- dale reeds op hem te wa.chten, gekleed in een zwar ten mantel en rok, (zoo eenvoudig, dat Lady Cleve- dale'k kamenier er niet van gediend zou zijn) en een zwarten hoed met krippen strik, waardoor haar blond haar nog beter uitkwam. Naast haar stond een kleine koffer en de wieg van het kind, die zorgvuldig '1 bruin papier gepakt was. Het kind zelf lag te kraaien in haar armen, onbewust dat het zijn oude huii voor een nieuw ging verlaten. „Denis Clevedale omringde zich met weelde en reed het land door in rijn prachtige auto, en dit is alle have en goed die zijn vrouw en zoon mee kan brengen naar bet huis van ziin vader.'' Deze gedachte Ring Holdsworth door 't hoofd terwijl ipj op 't zelf de oogenblik den stoet bedienden van Dunsmere Ma- nor voor zich zag, en zich afvroeg, wat die wel zou den zeggen, als zij Denis' weduwe met haar zoo bescheiden bagage zagen aankomen. Betty was neel stil gedurende de reis en de fijn voelende man, die in de coupé tegenover haar zat, alsof hij verdiept was in rijn courant, terwijl hij jntusschen duidelijk opmerkte, hoeveel het haar kostte- ar huisje te verlaten waar zij zulke gelukkige da gen gekend had. en met welk een angst zij het vreem- Qe leven dat voor haar lag, tegemoet ging. „Maar ondanks haar jong en kinderlijk .voorkomen hü bieb iels krachtigs en sterks in haar," zoo dacht J. achter zijn courant verborgen. Die vorm van ,i n 8aa.' uiet samen met zwakheid van karakter en d: t tIla."'er> waarop haar lippen op elkaar Sluiten, toont dj„ Z1J zelfbewust heeft en dat uiten zal. als t noo- Vs- Die latente kracht en haar natuurlijke eenvoud linul scbemering was al gevallen toen zij in Sher- hiX aa"kwamen en terwijl hij Betty uit de coupé of Lram w ®en palfrenier op hen toe, die vroeg willen bes d Z,°° wilde zijn hem haar bagage te hankelijk is gesteld van ten nadere inzake van de defensie te nemen beslissing. Andere leden kondein zien bij de dem minister ge brachte hulde niet aansluiten. Uit de Memorie van Toe lichting van heit w.'o. blijkt duidelijk, dat zeik aan heit ontwerpen van voorbereidingsmaatregelen van de uitvoering der plannen binnen afzienbaren tijd. niet kan worden gedacht Deze leden beschouwden daarom hert wetsontwerp als een paradepaard, dat de minister beter gedaan had op stal te laten. Wij vernemen, dat eergisterenavond te Amster dam de dienst der Entam, wegens gebrek aan ben zine, geheel is stopgezet De A.O. had slechts de helft van haar wagenpark fa Alleen de Taxi-Auto Mij. is nog In staat met alle wagens te riiden. A.s. Zondagmiddag 2 uur, zal alhier in de Ned, Herv. Kerk optreden het bekende Vivia-koor met een nieuw dramatisch zangspel. Voor den landstorm, jaarklasse 1908, zijn voor deze genveente slechts 2 personen ingeschreven, n.1 de heeren J. Schiebroek en S. Smit levend begraven. Een soldaat te Waalsdorp, belast met de vuilver branding, had een kuil gegraven, om het onbrand- te begraven. Toen hij, om zich voor den regen te vrijwaren, in dezen - kuil was gaan zitten, werd de man plotse ling onder de aarde, die was gaan verschuiven, be dolven. De weldra aanwezige dokter constateerde den dood. H.Ct Op de vergadering van het hoofdbestuur met de propagandisten van den Bond voor Staatspension- neering, 8 November in de Keizerskroon te Zwolle gehouden, werd de actie geregeld voor den winter en de a.s. verkiezingen. Zoowel bij aanneming als bij verwerping van het ontwerp-Treub door de Eer ste Harder zal het werkplan van den Bond worden uitgebreid. Besloten werd eventueel door een bekwamen ad vocaat een civiele vordering te doen instellen tegen een tusschenpersoon art 370 Invaliditeitswet Talma. die zich schuldig maakt aan plichtverzuim tegen over een adspirant-rentetrekker. Door den Bond wordt geplubiceerd een financieel rapport, dat belastingbronnen aangeeft, waaruit de gelden voor staatspeqsionneering kunnen worden geput welk rapport is samengesteld door een com missie, bestaande uit de heeren mr. W. A. Elink Schuurman, H. Feisser, P. J. Oud en D. A. van Kre velen. De voorraad benzine voor het gebruik van auto mobielen en motorbooten in ons land is op het oogen blik buitengewoon klein. Alleen bedrijven kunnen van het allernoodzakelijkste voorzien worden. Particulieren, die voor hun genoegen een auto houden, en geen voorraad hebben, kunnen thans geen benzine koopen. Wanneer er binnen enkele dagen geen toevoer komt, zullen ook de maatschap pijen genoodzaakt genoodzaakt zijn haar bedrijven stop te zetten. Reeds nu wordt door velen met halve kracht gewerkt. men niet. Men schrijft: In de Meierij van den Bosch gaan de boeren allen wegens de lage veeprijzen over tot slachting van hunne oudere koeien. In de kleinere dorpen wordt het vleesch tegen 30 a 35 cent per pond onder de bevolking gedistribueerd. Er is op vele plaatsen een overvloed van vleesch. Eergisteren zijn bij 's-Gravenmoer, toen een comp. wielrijders, gewapend een tamelijk breed water wil de overtrekken, 5 soldaten te water geraakt Een, zekere D. uit Leeuwarden, is verdronken. besmettelijke veeziekte. Een bijvoegsel tot de Staatscourant no. 264, bevat een staat van de gevallen van besmettelijke vee- riekten In Nederland, voorgekomen gedurende de maand October. Daaraan ontleenen vrij de volgende opgave 'de cijfers tusschen de lijntjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam mond- en klauwzeer bij de herkau wende dieren en varkens 12; kwade dhoes en huidworm bij de eenhoevige dieren schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 127 22; rot- kreupel bij schapen 511 27; vlekziekte hij varkens 45 28; trichinenziekte bij varkens miltvuur onder alle vee 11 11; hondsdblheid Vergadering van den Raad der gemeente Sint Maarten, op Woensdag 8 November 1916, voorna. 9 uur. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heeren G. Schoorl en K. Slot Kz. De voorzitter opent de vergadering, en deelt mede, dat deze is belegd in verband met de distributiere geling levensmiddelenvoorziening. .Na eenige toe lichting van den voorzitter wordt besloten machti ging voor deze gemeenschappelijke regeling aan te vragen en kan eveneens de goedkeuring verwerven het ontwerp overeenkomst en de bedrijfsverordening Aangezien deze regeling wordt, aangegaan voorloo pig voor den, tijd van 3 maanden, acht men het niet ongewenscht de proef te nemen. De voorzitter deelt nog mede, dat op het verzoek den Minister gedaan het 1/10 gedeelte ten laste der gemeenten komende, ook voor rekening van het Rijk terug te nemen, geen gunstige beschikking is ge volgd. Komt in behandeling de tweede circulaire van den Commissaris der Koningin over het sluiten der ver gunningslokaliteiten op de dagen der demobilisatie. Aangezien de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaart, dat de medewerking van de gemeentera den in deze noodig is, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en een artikel vastgesteld, waar bij die gelegenheden en bierhuizen op gemelde da gen gesloten moeten rijn. Aan den burgemeester wordt de bevoegdheid verleend ontheffing daarvan te verleenen, mits geen alcoholhoudende dranken op de bewuste dagen worden verkocht, geschonken of toegediend. Voor kennisgeving wordt aangenomen en goedge keurd besluit tot het doen van betalingen uit den post vóór onvoorziene uitgaven. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan groot f 9000, rentende ten hoogste 5 pet., aflossing f 450 per jaar, te beginnen in 1918. Deze leening is benoodigd voor aflossing tijdelijke geldleening land aankoop, begraafplaats en schoolbouw en voorts voor de verdere kosten making kerkhof. De rondvraag levert niets op, waarop de vergade ring wordt gesloten. EINDHOVEN, 9 Nov. Even buiten Valkenswaard is hedennacht door de ambtenaren een aanval ge daan op een bende militaire smokkelaars van on geveer 8 man. Een der smokkelaars is gearresteerd. Eenige hon derden kilogrammen zeep zijn in beslag genomen. Er vielen ongeveer 60 schoten. Naar wij vernemen moeten er nog meerdere mili tairen bij deze bende Ijetrokken rijn. Zutphen, 9 Nov. Het komt de laatste paar weken herhaaldelijk voor, dat militairen, hier ter stede in garnizoen, er eigenmachtig vandoor gaan en in hun woonplaatsen, meestal in Limburg, eenige da gen lang helpen met den smokkelhandel. Zoo wer den er gisterenavond weer eenige gepakt, die 4 da gen weg geweest waren en in dien tijd een flink bedrag met het smokkelen verdiend hadden. Vaak komt het voor, dat zij door hun kameraden op de appèls present gemeld worden. In het begin dezer week werd een regimentspa trouille, op een dienstrit zijnde, gesnapt, terwijl de pl.m. 25 manschappen aanstalten maakten verschil lende smokkelwaren over den grens te brengen. GLANERBURG, 8 Nov. Hedenavond werden door de hulpkommiezen van hier twee militairen, in gar nizoen te Zutphen, aangehouden, terwijl zij trachten een hoeveelheid spek naar Duitschland uit te voe ren. De heeren hadden elk 20 pond spek onder hun uniformen verborgen. Zij zijn ter beschikking ge steld van de militaire autoriteiten, terwijl het spek door de ambtenaren in beslag werd genomen. Tel. BARSING1RHORN. Uitslag verhuring van landerijen, dezer gemeente, ge houden den 4en>ovember 1.1. 1. Een perceel Weiland, gelegen in den Kaagpolder, gemeente Barsingerhom, groot 1.41.50 hectaren, kad. sectie A, no. 64, in huur bij D. Smit voor f 150, nu C. Smit Grz. voor f 165. 2. Idem. groot 1.29.80 heet., kad sectie A, no 67 thans in huur bij D. Smit voor f 120, nu C. Smit Gz. voor f 140. 3. Idem, groot 1.6440 heet kad sectie A, no. 88. thans in huur by A. Schenk Dz. voor f151 nu dez.f l'O 4 Idem, groot 1.95.20 heet, kad sectie A, no. 69. thans in huur bij C. Groet voor f 203, nu dez. f 220. 5. Idem. groot .90.50 heet kad sectie A, no. 70, thans in huur bij C. Vis voor f 119, nu dér. f 100. 6. Idem groot 1.36.30 heet, kad sectie A no. 591, thans in nuur bij A. Schenk Dz., voor f 150, nu J. Schenk voor f 160. 7. Idem, groot 0.69 50 heet kad sectie A, no. 636 thans in huur bij A. 'Schenk Dz. voor f 75, nu dez. f 85 8. Idem, groot I.6O1OO heet kad sectie A, no. 593, thans in huur bij G. Schrieken voor f 160, nu p. Bakker voor f 180. 9. Idem, groot —.44.20 heet, kad sectie A, no. 161. thans in nuur bij S. Hartman voor f 50 nu dez. f 61. 10. Idem, groot 2.09.60 heet, kad sectie B, no. 146 thans in huur bij G.* Bood voor f 368, nu dez. f 250. 11. Idem Bouwland, groot —.35.80 heet., kad sectie B, mo. 147, thans iln huur bij D. Bood voor f 35, nu dezelfde voor f 35. 12 Idem Weiland, groot 1.44 heet. kad sectie B, no. 148, thans iln. huur bij Jm. Blaauboer voor f 175, nu B. Otsen voor f 226. 13. Idem, groot 1.49.60, heet kad. sectie B, no. 149. thans in huur bij Jm Blaauboer voor f 160, nu A. Buik voor f 300. 14 Idem Bouwland, groot —.28 30 heet kad sectie B, no. 150 thans iln huur bij A. Kossen Kz., voor f 35, nu C. Bellis voor f 35. 15. Idem Weiland, gelegen in dm Hooglandspolder, groot 1.67.40 heet, fcad sectie C no. 129, thans in huur bij J. van der Horst voor f 167 nu dez. voor f 170. 16. Idem, groot —.99.— heet, kad. sectie C. no. 169. rihans in huur bij W. Visser voor f 113, nu dez f 100. 17. Idem, groot 1.22.10 heet, kad sectie C, no. 170. thans in huur bij W. Visser voor f 139. nu dez. f 120. 18. Idem, groot —.88.40 heet, kad sectie C, no. 171, thans in huur bij W. Visser voor f 111, nu aez. f 110. 19. Idem, groot .63.10 heet, kad sectie C, no 243. thans in huur bij P. Stilns voor f 45, nu A. Wit f 50. 20. Idem, groot —.59.90, heet, kad sectie C, no. 551. thans in (huur JAj D. de Jolng voor f 70, (nu M- Kooij, f 150 21. Idem, gelegen in ae gemeente Schagen,grool 2.08 heet kad. sectie C, no. 265 thans in huur bij P. Raat Dz. voor f 256, nu dezelfde voor f 370. De landerijen zijia verhuurd voor dm tijd van 4 jaar. suiker. Er wordt binnenkort meer dan 11.000.000 K.G. Ja- vasuiker te Rotterdam verwacht, bestmd voor door voer naar Zwitserland. Een kappersbediende te IJmuiden had zijn be spaarde penningen, tot een bedrag van ruim f 200, in bankbiljetten, in een stuk grauw papier gewik keld in zijn kleerenkist opgeborgen. Bij het oprui men der kist werd het papier echter, zonder dat om het geld gedacht werd, achteloos weggeworpen en kwam in den vuilnisbak terecht Eerst eenige da gen later, werd het verlies ontdekt en getracht den verloren schat op de aschbelt op te delven. Toeval lig was het geld denzeliden dag door een paar spe lende kinderen tusschen eene steenglooiing, waar het vermoedelijk heen gewaaid was, teruggevonden en den eigenaar terugbezorgd. Deze geeft thans de voorkeur aan de Rijkspostspaarbank voor de beleg ging zijner fondsen. „Bagage i" herhaalde zij op verlegen toon terwijl zij van den deftigen man in livrei naar Holdsworth keek, die haar al een oud vriend toescheen. Ik heb een koffer en een wieg meegebracht, en dan deze reistasch en dit pak." De mah was te goed gedresseerd om zijn verbazing te toonen maar op den rit naar Dunsmere zeide hij tegen den koetsier, dat hij nooit in zijn leven zoo'n kale boei had gezien. Om zoo te zeggen geen bagage en geen kindermeid ze droeg haar kind zelf en ze was gekleed, nog minder dan een keuken meid. „Maar anders" zoo eindigde hij zijn opmerkingen moet ik zeggen dat ze zoo n lief en vriendelijk ge zicht heeft, dat je haar dadelijk moogt lijden. En wat een klein ding. 't is nog net een halfwassen meisje 1 Maar vriendelijk is ze; ze bedankte me zoo aardig, toen ik 't kind vasthield, terwijl ze instapte." Gedurende den rit zat het voorwerp van dit ge sprek heel stil in een hoekje van het rijtuig. De koet sier en palfrenier in livrei, het mooie rijtuig, de twee fraai opgetuigde paarden, dat alles had haas in verwarring gebracht en vervulde haar met angstige verlegenheid. Zij had iets van de verwondering go- mérkt, toen haar kleine koffer en de wieg met niet bruine papier er om in den omnibus geplaatst wer den, die naast het rijtuig voor 't station stond te wachten. De wieg, die zij zoo zorgvuldig had ingepakt, had er heel netjes uitgezien, toen zij er mee in haar huisje op 'haar geleider stond te wachten. Maar nu ze in de mooie omnibus werd gezet, zag ze er plotse ling sjoval en slordig uit en ook haar koffertje leek veel kaler en ouder dan net in werkelijkheid was. Het mooie rijtuig, de koetsier, die plechtig zijn hand aan zijn hoed bracht toen ze naderde,' de palfrenier, die vooruitvloog om t portier open te doen, zelfs de paar den een paar slanke appel-schimmelSj onberispe lijk opgetuigd imponeerde haar onlzaglijk en maak ten dart zij zich heel jong heel verlaten voelde een vreemde in een vreemd land. En zij zat daar, «enigszins naar voren op de ge makkelijke kussens van 't rijtuig met haar slapend kind dicht tegen zich aangedrukt, haar oogen stijf gericht op de velden en lanen, die in de schemering nog maar vaag te onderscheiden waren, en haar gedachten ver drongen elkaar en vormden een chaos in haar hoofd zonder eenigen samenhang. Zij kon er zich geen voor stelling van maKen „hoe het leven zou zijn dat nu voor haar lag. Geen enkelen dag van haar bestaan had zij tot nog toe doorgebracht onder dien stand in de maat schappij. die in een equipage kon rijden met een koet sier enpalfrenier in livrei. De horizon van heer kitnds- i heid en haar jongemeisjesjaren was beperkt geweest als de kwaal eieh vertoont. De Natuur geeft een duidelijke waarschuwing, ais er iets binnen hert lichaam niet in orde is. Geef bij waarschuwingen van nierzwakte door een pijnlijke rug, onzuiver bloed, of verstoorde urinaloozing, onmiddel lijk hulp aan de nieren. Een nieraandoening is gevaarlijk en brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheumatische pijnen, niergruis, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn onovertrefbaar voor nier- en blaaskwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat wij kwade gewoonten, die de nieren ver zwakken, zooals het eten van te veel vleesch, over werking, zorgen, hert gebruik van sterke dranken an buitensporigheden moeten nalaten. Het drinken van water is Óen goede gewoonte, want dit helpt de ver giften uit de nieren spoeden. Dit zijn eenvoudige voorzorgen van de Natuur, die met behulp van Foster's Pillen spoedig baat geven. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foster's Rugpijn en Nieren Pillen, voorzien van de handteeke- ning van James Foster op het etiket zijn te Schagen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. tot het eenvoudige huis, waarin juffrouw Harper haar kleine kostschool hield en de twee jaren, die zij als bonnegouvernante had doorgebracht in 't huishouden van een gewesen slager die door een onverwacht er fenisje al vroeg zijn vak er aan gegeven had en eeni huis in Bavswater had gehuurd, waar de mooie suite, met de kleurige tapijten en gordijnen sterk afstaken tegen de andere kamers, die geen tapijten hadden en waar het oude meubilair nog dienst moest doen. De kost school van juffrouw Harper, het huis van den ex-sla ger en haar eigen huisje aan de rivier, waren de drie eenige woningen, die Betty ooit gekend had en een gevoel van angst bekroop haar al meer en meer. Holds worth sprak neel weinig. Behalve nu en dan een op merking over een of andere bijzonderheid van het land schap of een aardig woordje over het slapende kind* zeide hij niets, terecht oordeelende, dat zij haar krach ten liever zou vergaren voor hetgeen voor haar lag. Zijzelf was door de verschillende indrukken zöo over weldigd, dat ze niet aan praten dacht. Ze had nooit een oogenblik vermoed, dat haar man behoord had tot dien stand in de maatschappij,, die equipage met koet sier en palfrenier bezit, en noewel hetgeen Holdsworth van de Clevedales gezegd' had, een vrouw van meer ondervinding zou hebben ingelicht, was Betty er in geen enkel opzicht door voorbereid. „Wat zullen ze wel van me denken", zeide rij met een benepen stem, toen ze een eindweegs ge reden hadden. „Ik ben zoo heelemaal niet gewend aan die deftigheid en ik zal ieder oogenblik iets verkeerds doen. Ze zullen erg op me neer zien, en ik zal voelen, dat ik hun oneer aandoe. Ik gelooi, dat ik niet had moeten gaan. Ik heb een gevoel dat ik er absoluut niet thuis hoor". Holdsworth keek haar glimlachend aan; rijn grij ze oogen hadden een bijzonder vriendelijke uit drukking. „Dat mag u geen oogenblik denken, daar is geen kwestie van. En u moet er niet bang voor zijn, dat u iets verkeerds zal doen. Wees, zoo als u altijd is, en denk dat die lieve oude menschen Denis' vader en moedei zijn en wees tegen hen, zooals een doch ter tegen hen rijn zou, en dan is alles in orde". „Denis' vader en moeder, ja", zeide rij peinzend en haar armen sloten zich dichter om haar eigen slapend kind; ,,'t is waar, dat ik nooit vermoed heb, dat ze van zoo hoogen stand zouden zijn; het maakt me zoo angstig ik behoor niet bij hen". „Zet zulke gedachten toch van u af', antwoord de Holdsworth vriendelijk maar met nadruk. „U mag ze niet ,bij u op laten komen, 't Eenige dat u bedenken moet is, dat u bij 'menschen komt, die heel treurig zijn, omdat zij hun eenig kind verloren hebben, en dat u hun de grootste troost brengt, die bier op aarde voor hen is weggelegd". Hij raakte bij die woorden zacht het voorhoofd van het kindje aan dat in haar armen rustte. Zij glimlachte even, een verlegen, angstig glimlachje, maar hij merkte, dat ze zich toch wat oprichtte, alsof ze het besluit nam niet te kort te schieten in zelfbeheersching. Zij zeide echter niets, totdat het rijtuig stilhield voor het huis. Toen rij hert statige gebouw zag, dat vooral in de schemering heel mooi was, kon ze een lich ten uitroep van schrik niet bedwingen. „O! Ik had nooit gedacht dat hert zoo zou zijn", zeide ze. „Ik behoor hier niet. Ik had niet hier heen moeten komen". Een oogenblik trok zij zich verschrikt terug in het duister van het rijtuig, maar toen de voordeur geopend werd en een breeden stroom licht op het bordes viel, legde Holdsworth zacht maar nadrukkelijk zijn hand op haar arm en de palfrenier, die het portier opende, beurde er haar bijna uit. Holdsworth steunde haar toen rij half verblind door het licht struikelend den drem-, pel van haar nieuw tehuis overschreed. Zij was er zich maar vaag van bewust, dat er een hooge, rech te gestalte in de ruime, helder verlichte hall stond. Toen werd haar hand. genomen en warm en har telijk omvat en een diepe mannenstem zeide: „Welkom thuis, lieve". Er kwam een brok in haar keel, die haar belette een enkele syllabe te ant woorden, maar zij sloeg haar oogen, fiat van tranen, op naar het vriendelijke oude gericht van Sir Ja mes en om haar bevende lippen trilde even een zachte glimlach. „Ik breng u het kind", plotseling kwamen die woorden haar op de lippen. Zij hield het kind in haar armen den ouden man voor „Hij is Denis' jongen, onze jongen en uw kleinzoon." Die woorden waren haar eensklaps uit het hart geweld, en niets had meer rechtstreeks tot het hart van den ouden man daar voor haar kunnen' gaan. Er kwam een heel teedere blik in zijn oogen, hij sloeg zijn arm om het kleine, tengere figuurtje en nam Bertha mee de kamer in, waar Lady Clevedale haar lag te wachten op een rustbank bij het vuur. De wangen van de oude vrouw gloeiden en er lag een uitdrukking van angstige verwachting in haar oogen. Van het eerste uur af, dat rij van Betty's bestaan had gehoord, had zij verlangd naar het oogenblik en het toch met angst verbeid. En weer handelde Betty naar de ingeving van haar liefde vol hart. Zij knielde neer op den grond naast de rustbank en legde het kind in de armen, die Lady

Schager Courant | 1916 | | pagina 9