Uitgevers TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. WOENSDAO 15 NOVEMBER 1116. SCHAGER Alpien Nieuws- ,)it blad verHcliijnt viermaal por week; Dinsdag. Woensdag, (onderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'b morgens 9 ure wor (J.*n Al)VBBTKN"nRN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. 59ste Jaargang. No. 5002. COURANT. ilnM- LnüniUil SCUAGEN. LAAN D 5. Inl. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0 95; per post f 1.10. Losse nummers 5 ot. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 <>t fBewijsno. inbegrepen). Groots lett. worden naar plaatsr. berefc - ÏUIDSCHARWOUDE. Tot onderwijzeres te Zuidscharwoude is benoemd de heer J. Klaver te IJmuiden ZUIDSCHARWOUDE. Door de omstandigheid, dat op de openbare school te Zuidscharwoude geen plaats m«jr is. heeft de ge meenteraad goedgevonden, een overeenkomst met do gemeente Broek op Langendijk aan te gaan, teneinde een aantal kinderen uit Zuidscharwoude in Broek op school te laten gaan. - VALKKOOG. Jl. Zondag had alhier bii het café van G. v. Bode graven een ringrijden op rieten plaats, waaraan door 24 liefhebbers werd deelgenomen, met als uitslag' le prijs L. van Rijn te Moerbeek, 2e, 3e en 4e prijs A. Boontjes, alhier. De prijzen bestonden in Con tante. Na afloop een druk bezocht en gezellig bal tot slot. - TEENHUIZEN BIJ OUDfc NIEDORP. BiI de Ned. Herv. Gemeente alhier is als kerkvoogd herkozen de heer G. Smit Azn - WIKRINQBN. Op de heden gehouden laatste veemarkt waren 14 koeien en 1 veulen aangevoerd. Handel was er, we>- gens gebrek aan kooplieden, bijster weinig. Een en kel geld beestje gi.ng onderhands weg. Wij betreuren het ten zeerste dat onze afdeehng der Holl. Mij. van Landbouw welke deze markt jn 't leven heeft ge roepen, zich niet even de moeite getroost heeft om aan deze markten publiciteit te geven. Men werpt den schijn op de laksheid der vee houders, dat die niet met hun vee ter markt komen, doch dit is niet juist. De veehouders willen wel en lieten zich na de eerste markt, welke goed bezocht Eniet meer in de luren leggen. Ze zagen heel in dat er reclame gemaakt moest woiden om «lieden van de vaste wal te trekken en zoo iets werd niet gedaan, gelijk ze dus hadden met hun vee weg te blijven en er niet doelloos mee ter markt te gaan. - HOORN. Najaarskoemarkt op 13 November 1916. Aanvoer 3964 stuks. Geldekoeien f 180 a 425, Tijd- koeden f 200 a 370, Vette koeien f 275 a 480, Gelde hokkelingen f 150 a 280, Kalf hokkelingen f 150 a 330, Kalveren f 75 a 175. - KOLHORN. Aan de dijkwerken Waardpolder nieuwe tegenspoed. Tusschen de Noorman en Waardmolen had een nog al belangrijke grondinzinking plaats, dus weer op een nieuwe en neti verwachte plaats. Nieuw oponthoud dus. En in Groetpolder kantelde een locomotief van den dijk. Ook hier heel wat te doen om die weer op de plaats te krijgen, en natuurlijk aan 't nieuwe werk beschadiging Meeloopen doet 't den laatste® tijd dus niet DORPSCH7 OF DE DOOR VELEN VERWACHTE TIJD? De vuilnisman te Kolhorn is ongesteld en*kwam Za terdag niet Alles bleef staan tot Maandag Weer geen vuilnisman, die man was nog ziek. En een ver vanger was voor dit werk eenvoudig niet te krijgen. Ieder moest nu zelf maar zich zien te redden?. Zouden we al aan den tijd van gelijkheid toe zijn; al wel een halve eeuw geleden is voorspeld, dat ieder zijn eigen schoenen zou moeten poetsen, ieder z'n eigen vuilgoed zou moeten wasschen enz. enz. - KOLHORN. Het buis van wijlen den heer P. Ploeger, vroeger een verlofzaak, ging in eigendom over op den heer Ca Eriks Cszn, manufacturier alhier. - BINT MAARTENSBRUG. Wij vernemen, dat de WelEerw. Heer Ds. Nieuw- burg voorkomt op 't zestal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Boskoop. MILITIELICHTING 1917. Aanwijzing korpsen dienstplichtigen der lichting 1917. J P den AdelT J. de Boer, P de Boer, J. Bruin en H. J. Mooij bij het 21 Reg. Int II Bat 4e Comp. te Hddcr J Schot J. Schrieken, ML C. Stammes, F. Tim merman A Visser en P. Wastmeijer bij het 21e Reg Inf. 111Bat 4e Coma te Helder. J. Koning en P. C. Sprenkeling bij de Genietroepen te Utrechten C. Doekoe bij het 2e Reg Veld III afd te Leiden. KONINGIN EN MINISTER. Van de hand van den oud-minister Treub is ver- schenen een boek genaamd; Oorlogstijd. Mr. Treur) laat ons In dit boek zien, op welke kranige wijze onze Koningin in de dagen van angst en pameK gehandeld heeft en de schrijver heeft zijn "f-11 ook eerbiedig opgedragen aan H. M. de Koningin, onze begaafde landsvorstin, die zich in moeilijke •Lgen heeft doen kennen als een ware Moeder des Vaderlands. Wij laten hier volgen hoe Mr. Treub vertelt van ie vlugge totstandkoming van de levensmiddelen- *«t, in het leven geroepen tegen het gevaar eener Prijsopdrijving; „Het was aanstonds duidelijk, dat de bestaande onteigeningswet niet voldoende was om het opko kende gevaar te keeren en dat het langs den weg van uitbreiding dier wet gekeerd worden moest. Zaterdagochtend, onder het gaan naar het ministe rie, overwoog ik de hoofdpunten yan hetgeen hier noódig was. Daar gekomen, zette Ik die hoofdpun- kn op het papier als schema voor een. wetsontwerp ket een korte Memorie van Toelichting. Aan den •"hef der afdeèling Handel werd door mij opgedra- 8en, ze in den vereischten vorm te gieten en daar- °ktrent zooveel noodig de departementen van Bin nenlandsche Zaken en van Justitie te raadplegen. Persoonlijk besprak ik de zaak met den heer Cort van der Linden, van wien bet ontwerp, daar het een aanvulling van de onteigeningswet betrof, for- keel in de eerste plaats moest uitgaan. Naar aan- kding van opmerkingen van de departementen van "inneniandsche Zaken en van Justitie werd het bat tegen den middag in zijn eersten vorm ge er, W8S Kekomen, voor zooveel noodig gewijzigd ingevuld. Hoewel 's middags ook een belang- uif en vr^ langdurige vergadering met personen wiL u finan<Meele wereld moest worden gehouden, Ik toch orftstreeks 7 uur 's avonds zoover, dat om hKoningin een audiëntie kon aanvragen ninJ? ontw»rp aan H. M. voor te leggen. De Ko- door u dagen met allerlei spoedzaken "are verschillende grondwettelijke raadslieden werd overstelpt, had den voorzitter van den Minis terraad doen weten, dat alle leden van het Kabinet konden verzoeken in gehoor te worden ontvangen, zoo dikwijls zij dit voor dringende aangelegenheden noodig oordeelden. Bovendien had H. M. er voor ge zorgd, dat voortdurend een der ambtenaren van Haar Kabinet ten Paleize aanwezig was om de ver dere behandeling van urgente stukken zooveel mo gelijk te bespoedigen. Hoewel aan het ontwerp on ophoudelijk was gewerkt, werd het toch ongeveer negen uur 's avonds, vóórdat ik het stuk in den vorm, waarin het aan de Koningin kon worden voor gelegd, naar het Palels kon medenemen. Toen ik met een enkel woord de strekking van het ontwerp uiteenzette, zeide de Koningin mij, dat Zij dienzelf den dag zeer was getroffen door de bestorming van winkels, welke Zij zelve had opgemerkt en dat Zij met genoegen zag, dat terstond een maatregel was voorbereid om het hieruit te duchten gevaar te kee ren. Hoewel hetgeen ten Paleize binnenskamers tus schen de Koningin en een van Haar raadslieden wordt besproken, geheim is en behoort te blijven, ben ik wel niet onbescheiden en verklap ik geen staatsgeheim door te dezer zake een tipje van den sluier, die om zulke besprekingen hangt, op te lich ten. Hare Majesteit gaf mij verlof het ontwerp uit Haar naam onverwijld naar den Raad van State om advies te zenden en teekende voorloopig het exem plaar, dat ik achterliet, boven op het stuk af, opdat de directeur van Haar Kabinet daaruit voorloopig reeds Haar instemming met het ontwerp zou zien. Zoo werkte in die gedenkwaardige dagen ieder, de Koningin aan het hoofd, mede om den gang van zaken te bespoedigen en werd over formaliteiten, die vertraging teweegbrengen, heengestapt Intusschen was de ministerraad van acht uur af bijeen ter behandeling van verschillende dringende onderwerpen en waren in een afzonderlijke kamer van hqt ministerie van Justitie eenige ambtenaren van dat departement en van die van Landbouw en van Binnenlandsche Zaken samengekomen, om het ontwerp nog nader onder handen te nemen, naar aanleiding van de opmerkingen, welke de Raad van State mocht maken. Toen ik in het gebouw van het departement van Justitie, waar de ministerraad pleegt te vergaderen, gekomen was, ging ik eerst naar de kamer van den secretaris-generaal. Daar vertelden mij de heeren, die er met het zooeven aan gewezen doel samengekomen waren, dat de Raad van State was uiteengegaan en den volgenden och tend opnieuw zou vergaderen. Aangezien het ont werp van zeer urgenten aard was en, zoo eenigs- zins mogelijk, behandeld moest worden in de ver gadering van de Tweede Kamer, die Maandag 3 Au gustus bijeenkwam, kon ik die mededeeling niet eenvoudig voor kennisgeving aannemen. Telefonisch kreeg ik er den hoofdcommies, die in het gebouw van den Raad van State achtegebleven was, toe, dat hij don waarnemenden vice-voorzitter van den Raad de heer Roëll was kort te voren overleden en een nieuwe vice-voorzitter was nog niet benoemd zou mededeelen, dat er een bij uitstek dringend ontwerp was ingekomen en dat de regeering het zeer op prijs zou stellen, als zij nog dienzelfden avond of nacht het advies van den Raad daarom trent zou kunnen ontvangen. De waarnemende voor zitter bleek aanstonds bereid zijne medewerking te verleemen. De leden van den Raad van State wer den terstond voor een spoedvergadering op denzelf den avond opgeroepen en des nachts omstreeks half één of één uur kwam het advies in. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie waren met mij in de vergaderzaal van den ministerraad gebleven ter behandeling van het ontwerp naar aanleiding van het in aantocht zijnde advies. De zooeven genoemde ambtenaren hadden het intus schen nog eens zorgvuldig van alle kanten bekeken, zoodat de slotredactie, toen het advies van den Raad van State ingekomen was, spoedig kon worden vast gesteld. Het ontwerp kon nu den volgenden och tend aan de Tweede Kamer worden aangeboden en zóó tijdig aan de leden van de beide kamers wor den rondgezonden, dat zij er nog vóór de vergade ring op Maandag den 3den Augustus van konden kennis nemen. Na formeel in de afdeelingen te zijn onderzocht, werd het nog denzelfden dag met eeni ge andere zeer urgente wetsontwerpen door beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen; des avonds verscheen het, door de Koningin bekrach tigd, in het Staatsblad. Sneller levensloop, van het eerste stadium der overweging van zijn inhoud tot zijn metamorphose als van kracht zijnde wet toe, heeft wel nooit een wetsontwerp gehad". TE VEEL ONDERWIJZERS. In „School en Leven" schrijft Bekker over het al te groot wordend aantal onderwijzers en over de onderwijzeresssen, wier aantal dat der onderwijzer overtreft. De schrijver geeft aan, dat er in 1915 niet minder dan 2627 nieuwe leerkrachten bijkwamen, waaronder 1516 vrouwelijke. Voor alle examen-com missies verschenen meer candidaat-onderwijzeressen dan -onderwijzers; voor Amsterdam bedroegen de aantallen respectievelijk 102 en 226, dus ruim twee maal zooveel vrouwelijke als manlijke. Als oorzaak voor bet grooter aantal meisjes dan jongens, die zich voor het onderwijs bekwamen, geeft de schr. aan, dat ouders ten platte lande, die haar meisjes ,iets" willen laten worden, zich tot het onderwijs moeten bepalen, wegens gebrek aan keuze. Voor de grootere steden kan de schr. geen aanleiding voor de voorkeur voor het onderwijsambt aangeven. Wij vermoeden, dat dè betrekkelijk goedkoope opleiding de belangrijkste factor is en daarbij komt de korte leertijd. Eenigen troost bij de sombere vooruitzichten, die de overproductie opent, ziet de schrijver hierin, dat niet alle onderwijzeressen van plan zijn, voorgoed in de school te blijven. Dat de overproductie aan de onderwijskrachten zich thans niet met gerucht openbaart, komt, doordat vele jonge onderwij zers de plaatsen der gemobiliseerde onderwijzers tij delijk bezet houden. Maar na de mobilisatie komt de moeilijkheid eerst met solliciteeiren, proeflessen geven, autoriteiten bezoeken, allemaal zaken, die- geld kosten. De schr. zou wenschen, dat de geslaag den op een lijst worden geplaatst, om bijv. naar volgorde van de op het examen behaalde punten, te worden benoemd, zonder het geven van proefles- sen. Van een dergelijke regeling zal evenwel voorhands wel niets komen. Van belang achten we het, de ouders, die hun kin deren voor het onderwijs bestemmen, op de mogv- lijkheid te wijzen, dat er wegens overgroot aantal geen plaats te vinden zal zijn. Wordt de toeloop naar de opleidingsscholen wat beperkt, dan is over een paar jaren de verhouding tusschen vraag en aanbod weer in evenwicht VALSCHE GULDENS. Te Doetinchem zijn valsche guldens uitgegeven. Zij zijn zeer goed nagemaakt zelfs het randschrift ontbreekt niet en dragen het jaartal 1914. De klank is slecht; het gebruikte metaal is weeker. De burgemeester liet de ingezetenen door den stadsom roeper waarschuwen. DOODGESCHOTEN. Te Oude Pekela heeft gisternacht de soldaat D. Walters, zijn zwager R. Tuin, vischventer, doodge schoten na een familievisite. OVER DE GRENS GEKOMEN. Maandag kwam te Oldenzaal over de grens een Canadees, vrijwilliger in het Engelsche leger, die het gevangenkamp Hauenhorst bij Rheine was ont vlucht Zondagavond kwam bij Losser aan een Duitsch deserteur, een jongmensch van 18 Jaar, dia naar bet front moest vertrekken. Maandagmiddag werden in de Eempolders door de Baamsche politie drie Russen aangehouden, die aldaar in het riet langs de Eem verscholen zaten. Zij waren 15 dagen geleden uit Dortmund, alwaar zij sedert twee jaren als krijgsgevangenen vertoefden, ontvlucht en meenden nog op Duitsch grondgebied te zijn. Na te zijn gevoed, gereinigd en van nieuwe onderkleeren voorzien, werden zij gisteren naar Rot terdam getransporteerd. Een spoorwegarbeider ontdekte Zaterdagavond te Twello in een boschje achter huize „Welbergen" 2 mannen, die zich trachten te verbergen. Het bleken twee ontsnapte Russische krijksgevangenen te zijn die den 6en November uit bun kamp waren ontvlucht Ze meenden nog steeds op Duitsch grondgebied te zijn. Nadat ze eerst eens flink gegeten hadden, wer den ze naar het gemeentehuis gebracht. Maandagmorgen kwamen te Oldenzaal aan een- Belgische en twee Fransche brijgsgevangenen, ont vlucht uit Munsterlage. Bij de politie te Arnhem hebben zich aangemeld drie Belgen, ontvlucht uit het Duitsche kamp voor krijgsgevangenen te Sternen in Weetfalen; twee Po len uit het kamp te Recklinghausen ontsnapt en een Duitscher uit Solingen, die, na hersteld te zijn van zijn bij Verdun bekomen wonden, weder bij het leger zou worden ingelijfd, doch er de voorkeur aan gaf naar Nederland uit te wijken. Maandag zijn te Winterswijk twee Fransche krijgs gevangenen aangekomen, die op 1 November uit Husten, waar ze steenhouwersarbeid verrichten, ont vlucht waren. Beiden waren korporaal bij de infan terie en onderscheidenlijk op 22 SepL 1914 te Mont- faucon bij Verdun en 26 SepL 1914 te SL Leonard bij Reims gevangen genomen, van waar zij naar Darm- stadt werden overgebracht Ook zijn te Winterswijk vier Russen aangekomen, die bij de verovering van Polen burger-krijgsgevan gen waren gemaakt Ze hadden in de mijnen ge arbeid en zagen zich door den honger verplicht te vluchten. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken 14 November. J. Wijkstra, Leiden diefstal, 1 mnd gev. A. Hegman, Amsterdam, eenv. beleed, en poging tot omkoopdng (verzetzaak) f 25 of 14 d h. M. v. Egmond, Alkmaar, wederspann, verzetzaak. 14 d gev. vonn. bevestigd C. Kramer, Enkhuizen, mish. f 7 of 7 d hecht H. J. Mooi, Broek op Langendijk, iemand per fiets aanrijden 7 d gev. Alb. Kater, Medemblik, mish., 6 mnd gev. J. Keizer Zwaagdijk, vernieling, f 50 of 30 d plus f 32,1/V» schadevergoeding. Nic. Boots Wervershoof, verduistering, 6 mnd A. Schaffeleren, Z. Scharwoude, eenv. beleed, ambt 7 d gev. D. Sietses, Enkhuizen, zonder licht rijden (hooger beroepz.) f 10 of 10 d h. J. C. Tholen en C. Bos, Uitgeest, mish., elk f 25 of 10 dagen hecht P. C. Rijkes, Helder dierenmish. f 10 of 10 d h. J. H. Pool, T. J. Klos, A. Rentenaar en H. Kos ter Barsingarhorn, vernieling (kinderwetten) elk f 10 o n0 4 tuchtsch. J. C. Klos, Barsingarhorn, vernieling, f 25 of 14 d h. WARMENHUIZEN, 14 Nov. Aangevoerd35950 stuks witte kool f 6 a 26.60, 19800 6tuks roode kooi f 2.60 a 16.80, 7500 stuks gele kool f 2.40 a 15.50, 64 baal wortelen f 3.40 a 3.60, 55 baal uien f 7.20 a 7.30, 2 wagons witte kool f 424 a 427. WIBRINGBRWAARD. Dinsdagavond hield de afd Wieringerwaard van de Mij. totNut van 't Algemeen haar eerste Nutsavond in dit seizoen, waarvoor 't bestuur had uiilgenoodigd de heer W. J. Gietl te 's Gravenhage, die een lezing zou houden over Ned Indië, verduidelijkt door licht beelden. Na een welkomst woord door den voorzit ter Ds. Barnouw begon spreker te zeggen dat hij zich gevleid had gevoeld een uitnoodiging te ontvangen, om voor deze vereeniging een lezing te houden over Indië waér hij 25 jaar van zijn leven had doorgei- bracht Spreker zet uiteen hoe Nederland aan die ko loniën is gekomen, vertelt ons van de Indische Ar chipel, met zijn 100 verschillende rassen, over hun talen, verder over 't klimaat, waarover men hier in Nederland de dwaaste voorlichtingen krijgt, dat de regentijd duurt van October tot April en in dien tijd wel 10 maal meer water valt als gedurende een geheel jaar hier enz. enz. Hierna wil spreker overgaan tot de lichtbeelden, doch hiermede hebben we hier nu voor de 3e maal weer pech De beer Giel geeft de schuld aan de Holl. Spoor die geen kans zag om in 5 dagen de goederen van den Haag naar Wieringer waard te zenden. De lantaarn was er doch de lich ten waren er niet en moest men zich behelpen met een carbidlantaarn. (Misschien had de heer J.b. Kooij ons wel beier kunnen helpen.Het licht was lang niet scherp genoeg, waardoor de platen zeer onduide lijk waren. De geheele lezing heeft hierdoor veel van zijn waar de verloren, en wanneer men dan nog 't twijfelach tig genoegen heeft nabij eenige jongelui te zitten die, ondanks ien verzoek van den spreker om een beetje stil te zijn toch doorgaan met praten en gekheid maken, blijrt er van genieten niet veel over. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten,' doch die zijn misschien nog niet eens zoo hinderlijk. Met 6#en gepast woord sluit voorzitter onder dank zegging aan spreker voor al 't mooi's wat hij ons over Indië heeft verteld, deze bijeenkomst DE DURE BOUWMATERIALEN. Men meldt uit Amsterdam: Naar bekend ls, dreigt de woningbouw geheel te zullen worden stopgezet door de hooge aanbestedings sommen, als gevolg van de duurte der bouwmateri alen. De gemeente Amsterdam, voor toeneming van den woningnood bevreesd, besloot den bouwvereeni- gingen tegemoet te komen en ook ten deze op steun van het Rijk aan te dringen. Naar men verneemt heeft de regeering toege stemd de helft van de verhoogde annuiteit voor haar rekening te zullen nemen, echter onder dit beding, dat die buitengewone bijdrage afgegeven wordt uiter lijk tot aan het exploitatiejaar, waarin sedert het sluiten van den vrede een jaar zal zijn vearloopen. BROODPRIJZEN. De minister van landbouw heeft aan de burge meesters medegedeeld, dat in afwijking van de cir culaires van 20 Juni j.L en 25 October J.L de vast gestelde broodprijzen zoodanig moeten worden opge vat, dat in deze prijzen het bezorgloon is begrepen, zoodat overeenkomstig de circulaire van 28 Septem ber j.1. het den bakkers verboden ls daarboven iets te berekenen voor thuisbezorgen. DRANKBESTRIJDING EN POLITIE. De Friesche Propagandacommiflsie der Ned. Ver eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken heeft aan de burgemeesters in Friesland het ver zoek gericht om bij benoeming of voordrachten van politiebeambten, bij overigens gelijke geschiktheid, de voorkeur te geven aan die sollicitanten die lid eener drankbestrijdersvereeniging zijn, of zich al thans onthouden van het gebruik van alcoholhou dende dranken. h. IN HET FORT VAUX. De bijzondere correspondent van de „Times"' bij het Fransche leger bracht een dag met het garni zoen binnep het fort Vaux door, welks keldergewel ven een onwaardeerbare schuilplaats boden voor man schappen en voortreffelijke mitrailleursposte® oplever den Dit zal wel de reden zijn, dat de Duitschers hun woede over het verlies van dit fort toonen door het dag en nacht te beschieten. De Franschen hebben het fort Vaux wel dégelijk heroverd en de bewering der Duitschers dat zij het nutteloos geworden fort vrijwillig ontruimd hebben wordt teniet gedaan door een document, hetwelk de Franschen in het fort gevonden hebben, gedateerd op 19 October 1916 en onderteekend von Engelbrechten Deze memorie behelst de instructies tot inrichting van het fort en het omliggend terrein, o.a. het aanleggen van bolwerken, van schanswerken binneOi. 'in hettoert dan bouw van een nieuwen uitvalpoort, de voltooiing van de tunnel, uitloopemdie op een der Duitsche ver bindingsloopgraven en de oprichting van prikkeldraad versperringen. De onderaardsche gang. waarvan in deze memorie sprake is, was reeds 40 ellen gevorderd, toen de Duitschers ijlings de plaat poetsten, niet vrijwillig, mamr omdat de Franschen den grond onder hun voeten wat al te heet maakten. Von Engelbrechten schrijft in zijn aanteekenitig even eens, dat ,.de gevraagde garnizoensvermindering' voor het oogenblik niet 'kon worden toegestaan, daar hier door de arbeid op zeer schadelijke wyze zou wor den vertraagd Het huidige garnizoen behoort tot hetzelfde Fran sche regiment, hetwelk in Juni LI. het fort Vaux tracht te te ontzetten, en er nog zes dagen nadat de Duit schers zijn verovering hadden gemeld, onder bevel van den heldhaftigen commandant Raynal stand hielden. De Franschen, die in den nacht van 2 op 3 Nov. het fort binnendrongen, vonden daar duizend fles- schen mineraalwater, 20GO blikken geconserveerd vleesch, een miliioen geweer- en mitrailleur-patronen, een ont zaglijke hoeveelheid granaten en epnige mitrailleurs. Ook dit bewijst, dat de Duitschers eenigszins over haast het veld ruimden De correspondent voelde zich volstrekt niet heldhaftig binnen in net fortbet gevaar is minder groot dan het oversteken van een drukke Londensche straat De vijandelijke granaten maken slechts groote deuken in de dikke aardlaag, maar een Fransche granaat vén 40 c.M. heeft toen een zuiver rond gat geslagen in het dak van een galerij, op slechts 30 ellen van het keldergewelf, hetwelk het garnizoen thans bezet houdt BURGERLIJKEN DIENSTPLICHT. Het Berijmer Tageblatt heeft een artikel van den landraad dr. Richard Freund, waarin deze de nood zakelijkheid van invoering van burgerlijken dienst plicht bepleit (Zie ons no. van gister.) De aanstaande winter zoo zegt hij zal aan alle kanten gebruikt worden, om het militaire front te versterken, de leemten aan te vullen, nieuwe le gers te vormen. De versterking van het militaire front mag echter nooit leiden tot een in gevaar brengen van het economische front Dit laatste vormt de voort zetting van het militaire front, en als het economische front ingedrukt of verbroken wordt, dan is het ge vaar voor een ongelukkige® afloop van den oorlog voor de oentralen even goed als bij het zwichten van hun militaire front Tot dusver is het Duitschland gelukt, het economi sche front ongeschokt te handhaven; bijtijds dient ge zorgd te worden, dat dat zoo blijft De steeds vermeer derde oproepingen voor het leger, die door eem mo gelijke verhooging van de leeftijdsgrens voor dien mi litairen dienstplicht nog grootexen omvang kunnen aannemen, onttrekken aan het economische leven, werk krachten, voor wier aanvulling tijdig zorg gedragen moet worden. Het komt «rop aan het aanwezige ar- beidsreservoir leeg te pompen, de braak liggende ar beidskrachten te gebruiken. De gerwone arbeidsmarkt levert thans meerendeals minder deugdelijke werk krachten. Hoe meer mannen er soldaat worden, hoe meer de openbare en particuliere bureau's van allerlei aard daaronder zullen lijden. De nijverheid, met name de oorlogsnijverheid, moet, wat haar arbeidersmateriaal betreft, zooveel mogelijk ontzien worden. Zij zal voor aanvulling zoo goed als niet in aanmerking komen. In de andere fabrieken zal de vervanging van mannen- door vrouwenarbeid een fcroote rol Dlijven spelen Ter vervanging van de hoofdwerkers zal men ech ter een ander reservoir moeten aanspreken Alle men- schen van beiderlei kunne, die geen werk verrichten,

Schager Courant | 1916 | | pagina 1