De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Reclames. Ontmoediging helpt niet. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. maar daartoe nog in staat zijn, moeten meehelpen. De 'schrijver denkt daarbij, vrouwen daargelaten, in de oun>w plaats min hot huirleger van gepcuMoauouruu ia- ge en hooge ambtenaren, vun gcponsionneurde olti- ueron van aüe granen, van rauciuera en door den oor jog werkloos goworm® menschun van aiimei stand. Ais de aoidotan te votdo onder ao grootste ouiburnir gen en inspanningen voortdurend hun leven op het spel zetten en met hun hchnam het eoonomische front dekken, kan wel van iedcren Duitscher achter het front verlangd worden, dat hij zijn arbeidskracht tot versterking van het economische front gebruikt Daarom wil hij tegenover den militairen dienst plicht den burgerlijken dienstplicht stellen. De laagste leeftijdsgrens zou 16, de hoogste 65 jaar kunnen zijn. Personen, die reeds geregelde bezigheid hebben, moeten natuurlijk in den regel daar mee voort gaan, ook dient men rekening te houden met bijzondere verlangens ten aanzien vun den aard van het werk. Maar als het niet anders gaat, moet de dwang tot werken in een bepaalde betrekking ingevoerd worden. Met name moeten de oorlogsnijverheid en de bureaus yan de oorlo^instcllingen van de noodige werkkrach ten voorzien worden. DURE PAARDEN IN DUITSCHLAND. Van de Deensche grens wordt aan de „Weser Ztg." geschreven: Sedert begin September worden in Slees- wijk-Holstcdn eigen gelokte paarden in groolen getale opgekocht voor Midden- en Zuid-Duitschland, meest allen veulens van 1V»21 jaar oud Van Husum uit zijn grooto transporten naar de Rijnstreken en het kconiukrijk Saksen afgezonden. .Betaald worden on gekend hooge prijzen. Zoo verkocht 'Thomas Bayns te Oldenswort een Eiderstadje een iy,-jarig hengstveulen voor den ongelooflijken prijs van 4600 Mark. Gebr. Haggo bij Witzwort verkochten 12 veu lens van ongeveer l1/»—2 jaar voor 35.000 Mark. Een groot aantal jonge veulens, die naar Berlijn, Chem- nitz en Frankenberg gingen, kostten 2800—3000 Mark. Voor twee dezer soort dieren uit Suderstapel werd 8300 Mark betaald. Vervolgens komen daarbij de aan- koopen van Deens che arbeidspaarden. die meest eerst naar Sleeswijk-Holstein komen en daar weder voor zeer hooge prijzen verkocht worden. De Doenscho Regeering heeft don Uitvoer van 10.000 arbeidspaarden toegestaan. De meeste komen uit het zuidehjk deel van Jutland, van 't eiland Seeland, enz. Natuurlijk is de speculatie snel bij de hand en ae voordoelen der opkoopers zijn, ondanks de hooge aankoopsprijzen, ón- begrensd. De prijzen,, welke thans reeds door vreem de opkoopers voor Sieeswijk-Holsteinsche paarden wor den oetaald, doen reeds voor later een fabeiachtigen prijs voor oen goed paard verwachten Op de mark ten in Sleeswijk-HoLstein zijn goede werkpaarden, die vroeger met 900—1000 Mark werden betaald, niet on der 3500 Mark te.krijgen; zelfs l1/»-jarige zoogveeulens kosten minstens 1600 M. En wat zullen na den oorlog de paarden wel kosten? vraagt het blad ten slotte. GEMOTIVEERD. Tot laat In den nacht werd er lawaai gemaakt op een van de verdiepingen van een Londensche flat Den volgenden morgen kwamen de buren kla gen. „'t Was een schandaal. Niemand had een oog dicht kunnen doen en dat in oorlogstijd De menschen konden van woede niet praten. „'t Spijt me", zei de aangevallen bewoner van de lawaai-verdieping. „Ik had vier gasten. Soldaten met verlof, zóó van het Somme-front". „Oh, meneerl" antwoordden allen in koor, „het spijt ons, dat we oveT zoo iets onnoozels als een slfipeloo- zen nacht konden klagen. Als we het geweten hadden zouden we gewenscht hebben, dat het lawaai in het geheel niet ophield." EEN PROTEST VAN DEN PAUS. In Vaticaansche kringen wordt weldra een nota terwacht van den Paus, waarin hij krachtig zal protesteeren tegen do maatregelen, door de Duitsche overheid tegen de Belgische bevolking genomen. De Daily Chronicle meldt uit Rome, dat van ge zaghebbende zijde wordt verklaard, dat de Paus, Spanje en do Vereenigde Staten een krachtig ge meenschappelijk protest voorbereiden tegen de weg voering van Belgen. ONDERGANG VAN EEN RUSSISCH LINIESCHIP. Het Wolffbur. meldt uit Kopenhagen, dat de daar ontvangen Russische bladen oen bericht bevatten van den Russischen admiralen staf, waarin wordt medegedeeld, dat op 20 October, te 7 uur 's mor gens op het linieschip Imperatritsje Maria brand uitbrak, welke een ontploffing veroorzaakte. Do brand ontstond in de petroleumreservoirs en ver spreidde zich ondanks den opofferenden arbeid van officieren en manschappen, naar de munitiekamers. Het schip zonk, Vier officieren en 145 man zijn ver dronken. Bovendien stierven 64 man aan de opge dane brandwonden. Het schip ligt in het ondiepe water op de rede van Sebastopol. Men hoopt het te kunnen lichten. DE POLITIEK VAN HET VATICAAN. Een brief van de Stampa uit Rome wijst op de grooto politieke betoekenis van de lijst der nieuw te benoemen kardinalen, en wel omdat ze de namen bevat van de Fransche aartsbisschoppen van Lyon. Rouaan en Ren nes, maar geen enkelen candidaat uit Duitschland of Oostenrijk. Daarbij is het van betee- kenis, dat zich onder de Franscne aartsbisschoppen, die worden voorgedragen tot kardinaal, de vroegere bisschop Dubois van Verdun bevindt Daaruit zou duidelijk blijken, dat de politiek van het Vaticaan beoogt, het bij de Entente-mogendheden verzwakte ver trouwen terug te winnen, geSjk de Curie door haar maatregelen ten gunste van de katholieken in Canada zich de sympathieën van Engeland heeft verzekerd. Aan den anderen kant heeft ook de candidatuur van den aartsbisschop Lafontaine van Venetië met het oog op de sterke nationale gezindheid van dezen pre laat haar bijzondere beteekenis, vooral daar deze een persoonlijk vriend is gerweest van Pius X. Uit al deze efiten kan men, volgens het blad, tot een nieuwe richting der politiek van het Vaticaan besluiten. EEN DUITSCHE BEDREIGING. In een hoofdartikel in de Voss. Zeitung houdt Georg Bernhard zich, naar aanleiding van de Noorsche nota van antwoord, bezig met do kleine mogendheden. Hij zegt, dat de kleine mogendheden, en in het bijzonder Noorwegen zich in allerlei opzichten door Engeland de wet laten voorschrijven, maar uit sentimentoele overwegingen kunnen wij zoo iets niet langer dul den,' omdat, zoolang wij zoo iets verontschuldigen, wij Engelands bedoelingen in de kaart spelen en aan lit lancl toestaan, om over de kleinste staten druk op ons uit te oefenen. Dit moet eindelijk eens op- L ouden. Noorwegen moest duidelijk worden gemaakt, dat wij hot ton slotte zoo zullen behandelen, alsoi hot werkelijk geheel zelf voor zijn daden verantwoor delijk is. Wij hebben geep enkel belang, om oorlog te gaan voeren mot Noorwegen, maar wij zullen de consequenties trekken, die ons passen. Ook de wel willendheid heeft haar grenzen en de tijd kan ko men, dat wij waarachtige neutraliteit verlangen. Zoo- Lang wij kunnen, hebben wij toegestaan, dat de kleine Staten zich met beminnelijke nota's verontschuldigen en toch ten gunste van acn vijand handelen. Door de buitengewone discipline van het Duitsche volk, kan het, vertrouwend op zijn organisatie, ontberingen ver dragen en hebben wij zoo lang dezen toestand kunnen dulden. Het wordt hoe lan^br hoe meer duidelijk, dat onze tegenstanders de taktiek gebruiken, om den oor log op de lange baan te schuiven, daar zij iflet in staat zijn, ons te overwinnen en steeds een "grooter aantal onzijdige Staten, althans economisch, tegen ons te doen strijden. Dit kunnen wij op den duur niet langer rustig aanzien en daarmede moeten da kleine neutraio Staten voortaan rekening houden. CRIMINALIST VAN ZEVEN JAAR. Een Engelsch jpngetjo van zeven Jaar, zoon van een in N'ottingham welbekend arüst, heeft diefstal gepleegd, waarvoor de rechter genoodzaakt was, hem voor negen jaar tijd op te zenden naar een tucht school. Na eenigc andere gapperijen to hebben gepleegd, waarbij hij niet gesnapt werd, brak hij op een dag heel vroeg in den morgen bij de buren in en beroofde de safe van een aanzienlijk bedrag, 't Knaapje was op een kist geklomiien om bij het raam te komen en had zich verder, als een echte inbreker, bediend van inbrekerslamp, en breekijzers. Hij liet echter een hamer en een beitel op de tafel van de eetzaal lig gen en dat was zijn ongeluk. De politie bevond, dat bet kind door en door ver dorven en een echte duivel was. Hij sloeg alles kort en klein, trok zijn kleeren 6tuk en kreeg toevallen van razernij. Toen de magistraat het vonnis uitsprak, huilde de moeder en oordeelde, dat het toch niet aanging om den "ccn 4. een ortist te behandelen „als den eersten '.en nesien uit de goot opgeraapten straat jongen." LEVENDE KUNSTHANDEN. In de Deutsche medizinische Wochenschrift wordt een nieuwe uitvinding behandeld van den militai ren chef-arts van het reservehoepitaal te Stuttgart, dr. Walcher. Dezen is het gelukt, om kunstmatig een levende kunsthand te vervaardigen. Hij ging daarbij uit van het standpunt, dat iedere kunstmatige hand slechts iets werkelijks volkomens kan leveren, wan neer m enrekening houdt met de samenwerking van twee factoren, nJ. van het gevoels- en het bewegings vermogen, Aan iemand, die zijn rechterhand verlo ren had, werd een nieuwe hand gegeven, doordat uit het onder-armbeen een nieuw lid gevormd werd Voor dit doel werd de huid van den pols af, tot aan den elleboog te zamen met de daarin liggende weeke deelen tot op het bot-opengesneden en dan van het bot naar buiten afgeschild. Van dit bot werd dan 5>4 tot 6 centimeter afgezaagd. Aan dit afgezaag de gedeelte worden de vijf vingerpezen bevestigd en op bet punt, waar bet stuk werd afgezaagd, wordt een nieuw gewricht gevormd. Daarop wordt de afge schilde huid met de weeke deelen weer om den on derarm en om bet losse bot gelegd en toegenaaid. Op deze wijze heeft de geamputeerde op de plaats, waar de hand afgenomen werd, een nieuw gewricht en een nieuw lid gekregen, om zoo te zeggen een grooten kunstmatigen duim. Deze kan op natuurlijke wijze willekeurig gestrekt en gebogen worden en wel met een groote kracht, omdat de vijf vingerpe zen hem bewegen .Deze duim nu wordt verbonden met vier kunstmatige, uit dood materiaal vervaar digde vingers, die onder den druk van den duim zich openen en sluiten kunnen. De patiënt beeft daar door een hand gekregen, waarmede hij alle kan om vatten en vasthouden op veel natuurlijker wijze dan dit tot nu toe het geval was met doode kunsthanden AMERIKAANSCHE STEUN AAN FRANKRIJK. Men schrijft uit New York cLd. 16 October aan do N. R. Ct: Een mijner vrienden toonde mij onlangs een brief, welken hij uit Parijs ontvangen had van een moeder van twee Jeugdige kinderen, wier echtgenoot en var der in den oorlog was gedood. Mijn vriend bad door bemiddeling van het Orphelinat des Armées op zijn verzoek de bekostiging van de opvoeding van deze twee weozen op zich genomen. De moeder dankte hom nu in een roerend eenvoudige taal geschreven brief voor zijn bemoeiingen. Mijn vriend is geen fa brikant en heeft zoover ik weet in geenerlei opzicht financieel bij den oorlog geprofiteerd. Zijn edelmoe dige daad welde als het ware uit zijn hart op. De Amerikanen hebben men weet het in Holland heel wat voor België gedaan, en doen het heden nog. Wat zij evenwel voor Frankrijk doen, geschiedt zoo zouden wij geneigd zijn te zeggen met zelfs een tikje meer hartelijkheid, indien men wer kelijk zulk een onderscheid zou kunnen maken. Er bestaat toch een zekere ziele-verwantschap tusschon de Amerikanen of liever tusschen zekere Amerikanen en Frankrijk. Een Amerikaan donkt aan Frankrijk met een gevoel van exaltatie, zooals een kind lauweren vlecht om de slapen van zijn moeder. Er leeft in den Amerikaan van heden, die zijn stamboom op dezen grond vóór de revolutie zag geplant, nu eenmaal dat diep patriotisme, dat de mannen der revolutie in volle glorie plaatst. En mon denkt dan terzelfder tijd aan Lafavette en aan Bo- chambeau en aan den steun van Frankrijk in die sombere Jaren. Ik heb die verwantschap het eerst gevoeld toen ik enkele jaren geleden In Mount Ver non, de buitenplaats waar Washington zijn laatste jaren sleet, als een belangrijke gift aan de natie zag tentoongesteld, de door Lafayette aan Washington geschonkensleutel der Bastille. Ik voelde weder om die hartelijke genegenheid, welke er tusschen beide naties bestaat, toen ik de loftuitende boekbe sprekingen las omtrent ambassadeur's Jusserand jongste werk „With Americans of Poet and Pre sent Days". Ik voelde die bestaande genegenheid weer, toen mijn vriend mij den in den aanhef vermelden brief toonde, den inhoud waarvan hij niet lezen kon, doch de strekking waarvan hij ten volle begreep. En nu zie ik in de bladen dat enkele vooraanstaan de Amerikanen, door middel van een onlangs opge richte American Society for the Relief of French War Orphans, een fonds van niet minder dan 850.000.000 francs $130.000.000 gaan bijeen brengen, ais een „practische uitdrukking van Amerika's erken telijkheid jegens Frankrijk voor haar hulp tijdens de oprto^'c e r republiek". De bijeen te brengen som zal r neel en al voor den steun aan de hulpe- looze kinderen van Frankrijk worden aangewend. Er zijn reeds in Frankrijk zoo zeggen de oprichters der society meer dan 200.000 kinderen, onschul dige slachtoffers van den oorlog. De toeslag der re geering is in veel gevallen onvoldoende. De dagelijk- scho lasten der directe oorlogsuitgaven, welke door do Fransche regeering worden getorst, zijn overwel digend. en zullen voor geruimen tijd de mogelijk heid van voldoenden steun aan de oorlogs-weezen en de familiën der overleden en invaliede soldaten bul ten sluiten. Het is daarom gebiedend, wordt gezegd, wil men groote armoede en lijden verzachten, dat de Amerikanen een helpenden hand reiken. De oprichters der Society dragen jaarlijks 500 of meer bij voor steun aan de Fransche oorlogs-wee zen en voor hun opvoeding; de begunstigers dragen 250 per jaar bij en de leden contribueeren 100 's jaars. Onder do eere-bestuurderen bevinden zich Edward ward D. White, opper-rechter van bet Supreme Court; J. P. Morgan, Janes M. Beek, Frank A. Van- derlip, kardinadl Farley, bisschop Greer, ex-ambas- sadeur Robert Bacon, James Stilman, Otto H. Knhn en de presidenten van- enkele universiteiten. Reeds hebben 22 oprichters zich voor een jaarlijk se hc> bijdrage van totaal 125.500 verbonden. EEN MOOIE BUIT. Volgens een telegram uit Sofia aan de Kolnische Volkszeitung, Is de telling van de buit in Constanza nu zoo goed als afgeloopen. In handen der verbon den1 troepen zijn gevallen 30.000 ton petroleum, 27000 ton benzine, 17000 ton minerale olie, reusachtige hoe veelheden graan, suiker en koffie, genoeg om hot Dobroedzja-leger en do bevolking vele maanden lang te voorzien. WILSON EN DE VREDE. De Daily Telograph ontvangt het volgende, van Maandagavond gedagteekende. telegram uit New- York: Sedert Wilson's herkiezing houden de bladen hier beschouwingen over zijn bekenden wensch om Europa den vrede to brengen. Nu wordt een tele gram van den Washlngtonschen correspondent van de New-York Evening Post, die als voortreffelijk ingelicht wordt beschouwd omtrent 's presidenten wenschen en plannen van de laatste zes jaar dage lijks ln de nauwste aanraking is met het Witte Huis, beschouwd als een soort proefballon, die zeer de aan dacht trekt. De correspondent voorspelt met stevig heid dat Wilson binnen enkele maanden, misschien al gedurende den winter in staat zal zijn, de vre desbeweging aan den gang to brengen. Wilson Is volkomen op de hoogte van de kansen op een spoe- digen vrede en zal bij de eerste do beste golegenheid handelend optreden, hetgeen wellicht spoediger is dan het groote publiek verwacht Of de president iets zou kunnen doen om het eind van den oorlog naderbij te rbengen door eenvoudig zijn goede dien sten aan te bieden, is twijfelachtig. Maar hij zou de oorlogvoerende mogendheden kunnen verzoeken om vertegenwoordigers te zenden naar een conferentie, waarvan het doel ware te onderzoeken welke de minimum-vredesvoorwaarden zijn van elk land. Zulk een bijeenkomst zou uiteraard niet dadelijk tot staking van den strijd of tot een wapenstilstand lel den, maar als de vertegenwoordigers van de Euro- peesche regeeringen eenmaal samenkomen, mag toch betwijfeld worden of zij uiteen zullen gaan zonder toe te stemmen in een wapenstilstand on later in voor alle eervolle voorwaarden. Voor dit doel zou de president dag en nacht wil len werken, zegt de Washingtonsehe correspondent van de Post. De vertegenwoordiger van Duitschland is, naar men gelooft, bereid Wilson als bemiddelaar te aan vaarden. De correspondent van de Post zegt verder: „aan tegenwerpingen van de geallieerden zou tegemoet ge komen worden als de man, die zijn goede diensten aanbiedt, blijk geeft van bet voornemen om de stich ting van een wereldbond voor te bereiden, die eiken staat, ook Engeland, Duitschland en de Ver. Staten, zal waarborgen tegen aanvallende neigingen van een oorlogspartij of een gewetenlooze regeering. Wilson denkt er niet aan zich te mengen in de Europeesche politiek, doch hij is vastbesloten de Ver. Staten een stem te verschaffen in den bond, die in de toekomst den wereldvrede zal verzekeren en waarvan de bizonderheden in een wereld-conferen tie moeten worden uitgewerkt. PER TELEGRAAF. WASHINGTON. Part. Staatssecretaris Lansing heeft den zaakgelastigde van de Vereenigde Staten te Berlijn telegrafisch op gedragen tot de Duitsche regeering een vertoog te richten in verband met de wegvoering van burgers uit België naar Duitschland. EEN STAP NAAR DEN VREDE? De Fin. Times meldt uit New-York, dat door bet bericht dat President Wilson weldra definitieve stappen zou doen tot pogingen om den vrede tot stand te brengen, een drukkend en invloed op de noteeringen van de Effectenbeurs had. Er wordt gezegd, dat Wilson de oorlogvoerenden zal uitnoodigen tot een bespreking te Washington, waar ieder zijn minimum-eischen zou kunnen stel len, oan zoodoende het begin te maken voor eene latere conferentie, waar de vredesonderhandelingen konden worden overwogen. President Wilson zou niet de bedoeling hebben, een wapenstilstand voor te stellen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 November, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut De Bilt. Verwachting tot den avond van 16 November. Zwakke tot matige N.O. tot O. wind. Nevelig tot half bewolkt. Droog weer. Waarschijnlijk nacht vorst Iets kouder over dag. Uit de latere berichten blijkt meer en meer dat de Encelsciien aan de Ancre een mooi sucoes hebben be haald. Uit Londen wordt .hierover gemeld De militaire deskundigen zijn het erover eens, dat de opmarsch van de Engelschen gisteren ten N. van de Ancre een schitterend succes vün groot strategisch belang is. De voornaamste uitslag van de krijgsver- richüngen is, dat de Engelschen het tweede gedeelte van het werk voltooid hebben, dat zij in Juli begonnen. De Engels chen hebben nu het geheele stelsel van Duitsche verdedigingswerken langs het front van 19 K.M.- genomen, dat oorspronkelijk voor verovering was aangewezen. Het strategische gevolg van de overwinning van gis teren vaagt de uitspringende stelling van Beuucourt (ten W. van Grandcourt), die de vijand tot dusver be zet had gehouden, weg en stelt de Engelschen voor de eerste maal in staat hun krijgsverrichtingen op een vrij breed front voort te zetten. De opmarsen van gisterenis te meer bevredigend, omdat in dat vak van de linie de Duitschers bij den eersten op- marsch. die od 1 Juli begon, zich met succes hadden gehandhaafd. De dorpen daar, die door onderaard- sche galerijen en kamers in evenzoo vele vestingen ver anderd waren, zwichtten ten slotte voor het samen, getrokken vuur van onze artillerie-massa's. De infanterie, die door Beaumont-Hamel en St Piar- re Divion is heengedrongen, golft nu om Serre (3yi ten N.O. van Beaumont-Hamel) heen na ettelijke dui zenden gevangenen gemaakt te hebben. Deze groote buit aan gevangenen is opmerkelijk. Blijkbaar was de vijandelijke infanterie in dat vak niet van zins haar leven op to offeren, als dit te vermijden was. De oorlogsmoeheid heeft veld gewonnen onder haar. De strategische beteokenis van dezen nieuwen slag wordt veigroot door de toeneming van den druk, dien hij aan de Duitschers oplegt, op het oogenblik dat het Duitsche legerbestuur doende Is, om alle regi menten, die gemist kunnen worden, bijeen te schra pen voor den aanval op Roemenië en actieve krijgs verrichtingen tegen de Russen. Nader wordt nog gemeld i Wij hebben het duchtig versterkte dorp Beaumont- Hamel bestormd en zijn tot de buitenwijken van Beau- court a.d. Ancre opgeschoten. Het aantal in de ver zamelplaatsen ingeleverde gevangenen is sedert gisteren ochtend tot meer dan 4000 gestegen. De strijd duurt voort Van' he* Oostelijk gevechtsfront geen nieuws In Roemenië gaat het voor de Roemeniërs niet voordealig Ondanks alle verzet gaan de Duitschers vooruit Uit Boekarest wordt gemeld In de streek van Dragoslavele heeft de vijand ons met infanterie en zware artillerie aangevallen en ons op den linkervleugel genoodzaakt terrein prijs te geven. Op den linkervleugel van do Olt heeft de- vijand' ons hevig aangevallen en is er nadat onze stellingen van de eene hand in de andere waren overgegaan ten slotte met behulp van vers che en overmachtigelixje- pen in geslaagd vorderingen te maken. Na hardnekkige gevechten hebben onze troepen zich genoodzaakt gezien ten zuiden van Bumbesü teren te trekken. Hoe er in Zevenbergen gevochten wordt om de toegangspassen vertelt ons het volgende bericht: Uit Noordoost-Zevenbergen wordt aan den Lokal AnzeigeE geseind: Na do inneming van Gyoergyes «J1* tef1 'an de stratenvork bij Bistriciora en Put- nate hadden onze troepen den Tolgyespas overschre- r-1 -1?,. doorbraak uit den Tolgyespas in oosto- verhinderen, die een vernietiging van het Russische centrum betoekent, hadden de Russen doojvojiiif^ebrolcefa aanvulling mot belangrijke verster kingen artillerie, besloten de tcgniwoordigu positie tot het uiterste te handhaven. Olietanks het verschrikke lijke trommelvuur hielden de Russische bataljons op den krachtig bezetten en versterkten heuvel het uit tecen den fron taan val om de hoogte, die ver boven tut omliggende terrein uitsteekt, en buitengewoon moei lijk te nemen is; over bet absoluut kale terrein, dat ervoor gelegen is, werd de aanval van het zuiden tqgun don 1327* meter hoogen beig ingezet, en deze berg na een verbitterd gevecht genomen. Tegelijker tijd vielen Oostenrijksch-Hongaarscne troepen met suc ces dan meer zuidelijk geleyen -berg aan, om door dezen aanval de aandacht van de tegenstanders naar he* zeiden af te leiden. Ook deze Aanval slaagde Ten noorden van den Tolgyespas, waar ae Rassen even eens zeer sterke artillerie ingezet hadden, wondt dB voornaamste strijd gevoerd om de Bitea Arzurilor- hoogto die oostelijk van het Bistriciora-da] gelegen is ea het hoofdsteunpunt ia dezen sector vormt Na buitengewone krachtsinspanning slaagde een Honved- adfeeiing er het eerst in, den zuidelijk van den berg gelegen rotskqgel te beklimmen, en na oen hevig hand gemeen te bezetten Noordelijk van den pas handhaven de Russen zich nog wanhopig op de Vereskoe-hoogte De werkzaamheid van onze artillerie wordt nu en dan zelfs tot in den laten middag belemmerd, door den voortdurende® mist, waarvan de Russen profiteere® om hun tot puin geschoten stellingen te verbetert®, en do verwekte machinegeweren door nieuwe te ver vangen. TIJDELIJKE ONDERWIJZERES. Tot tijdelijk onderwijzeres aan onze Gemeenteschool is benoemd mej. F. 1 Icijsolaar, alhier. WINTERLEZINGEN. In aansluiting aan desbetreffend bericht kan wor. den gemeld, dat plannen in bespreking zijn tot var. ming van een comitó, om de lezingen met meer'ai. gemeene samenwerking te orgamseeren. De eerst-aangekondigde lezing van Zondag as, door Dr. O. Norel over de Fritjof-Sage zal daarom zonder voorafgaande aanbieding van kaarten wop. den gehouden. Over het volgende, waartoe „alle ka®»" werd genoemd, zal eerst worden gedelibereerd, en wij hopen, dat het te vormen comité ons nadere berichten daarover zal verschaffen. VERHURING LAND EN VERPACHTING GRajj. GEWAS. Voor 2 paroooien land aan de Landbouwdwarsstraji groot 03834 H.A.. ingeschreven door G. de Waard voor f 82 C. Wit voor f 75 en M. Wagemsi, voor f 66.66. Gegund aan den hoogste® insdirijver. Voor perceel land aan de Kale, ingeschreven door M. Wagemaker voor f 16. Gunning aangehouden. Voor het grasgewas langs het Noord, Hoog, Rapen- id, ingeschreven door H. Bijwaard voor f 12 en J. eutekom voor f 6. Gegund aan hoogsten inschrijver. Voor het pasgewas langs de Hoep, Laanderweg en Nieuwpweg, ingeschreven door M. Wagemaker voor t 15.50 en f IY0. Gegund. Het la. geen wonder, dat vrouwen bij tijdon moede loos worden. Zij zijn zoo verdiept ln het welvare® van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaarloosd wordt. Als rugpijn water-stoornissen, zenuwachtigheid of vep lies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat ae nieren aan het verzwakken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoopt Men dient te bedenken, dat dan verdere verwaarloozing kan leiden tot rheumatiek is chias, niereruis of -6teen, ontstoken nieren en blaas of tot graden van ongeneeslijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer fris- sche lucht on slaap. Verlicht zoo mogelijk uw werk. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voedsel, met genoegzaam melk, genoegzaam water, maar geen on- noodige opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur mot Foster's Rugpijn Nieren Pillen Dit geneesmiddel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen ondervinden nut van Foster's Pillen, want deze bevatten de zuiverste bestand- deelen, uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan het handelsmerk (de man met zijn handen in de lendenen) op het etiket, zijn te behagen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. póstw.ssel a f 1.75- p. doos of 10 per zes doozen. GEMEENTE ZIJPB. Ingeschreven van. 11 tot 14 Nov. Geboren: Maartje, dochter van Reijer Kos en Trijn tje Bakker. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L Dinsdagmiddag Uiee f 6.60 a 7,30, wortelen t 3.40 a 3.8a, andijvi f 1.05 per baaL Woensdagmorgen. Bloemkool. binnenL f 3 a 6.80, buitenl. f 16 a 27.70, inmaak f 7 a 11.70, roode kool f 3.30 a 16.40, gele kool f 3.40 a 16.60, witle Okool f 10 a 17, Deensche witte, p. wagon f 45Ö. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag Wortelen f 3.60 a 3.85, uien f 7.10 aTit? Woensdagmorgen. Roode kool f 4 a 17.90, gele kool f 2.10 a 17.10 witte kool f 4.70 a 25.90, jloemkool binnenl f 4.50 a 6.20, buitenl. f 17 a 23.20, 2e soort i 8.90 a 11. - WAARLAND. Openbare verkoopiiifl op heden, Dinsdagavond, in het café „de Tortelduif' alhier, van een boet en met de volgende uitslag Bouwland, groot 0.19:20 HA. voor I 330, koop* de heer P. Roozendaal. Bouwland groot 0.17.60 H.A., voor f 375, kooper de keeren W. Zut en F. Jong. Bouwland, groot 0.16.80 HA. voor f 300, kooper de heer Jb. Krabman. Bouwland, groot 0.15.80 H.A. voor f 297, kooper de hoeren W. Zut en F. Jong. Bouwland groot 0.15.00 HA. voor I 286, kooper de heer Ans Groen. Bouwland en boet, groot 0.16.70 H.A. voor f 660, kooper de heer E. E. Groen. Bouwland, groot 0.36.40 H.A. en idem groot 0.25.10 H.A. voor f 1125, koopwr de heer P. Roosendaal. Alzoo te zamen voor de som van f 3371 INDIENSTSTELUNQ LANDSTORMJAARKLASSB» 1909 EN 1908 's-GRAVENHAGE, 14 November, In het van 1620 December 1916 zullen worden in dions* gesteld de dienstplichtigen van de landstormjW* klasse 1909, toegewezen aan de infanterie biero®' der begrepen grenadiers, Jagers, hospitaalsoldatf® en ziekendragers, doch niet de wielrijders wier f50" slachtsnamen beginnen met oan der letten A tot met G. Het overige gedeelte dier jaarklasse zal ln hoofd- jn. F0bruari 1917 in dienst worden gesteld. Zij die bestemd worden voor de cavalerie, waarschijnlijk moeten opkomen ln Maart 1917- die bestemd worden voor da zeemacht zullen waar schijnlijk moeten opkomen in Mei 1917. De la®?" stormjaarklasse 1908 zal vermoedelijk voor een klein gedeelte eveneens ln begin Februari en voor he» overige in hoofdzaak ln Maart van dat Jaar ln wer" kelijken dienst moeten komen, „KONINGIN REGENTES". Te Vlissingen zijn passagiers van de naar Ze®- bruggo gevoerde „Koningin Regentes" aangekomen. Zij wasten niet veel bijzonders mee tet deelen. Allee® dat de boot onder Duitsche vlag nog te Zoebrugff0 ligt OUDKARSPEL. de Dinsdagavond gehouden vergadering van ijsclub Volharding waren 15 lede® aanwezig. Veffslefl Werd uitgebracht van de werkzaamheden over bet a*" geloopen jaar die door gemis aan ijs van onderg0" schikt belang waren. Door voorzitter werd momedeeld, dat aan den neer J. v. Zalingun, die 29 jaar bestuurslid geweest 5®» een ruststoel aangeboden is. De rekening van den pc®nirigme«t«r die is door een daartoe benoemde Commissie 0'®* -1?, oe® ontvangrt van 234,33^, oen uitgiaf van f lM-i*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2