Mager Courant. De Oorlog. TWEEDE BLAD. Dinsdag 21 November 1916. 59ste Jaargong No. 5905. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Wegen» defect der telegraaf lijnen tot Alkmaar, GEEN marktberichten. Marktberichten. Gemengd Nieuws. «jet groote nieuwB komt ditmaal van het Mace donische front. Monastir is gevallen* Dit is eigen lik het eerste belangrijkste succes op het Macetio- front en de strijd daar is nu geheel op Ser- II t" V.Ia/4 •»TÖY»«r/lV"\Y»0 V» 4 U H'n/. finn avwVvam 1 f11 C heilgebied overgebracht, 't Was in December 1915 puitschers en Oostenrijkers Monastir bezetten en thans is die stad dan weer door de Bulgaren en nuitschers ontruimd. Het is voor de Serviërs een eerkelijke triomf, dat zij nu weer de eerste stad van hun rijk in handen hebben. Monastir Bitolje de grootste stad van Ser vische Macedonië, ligt aan de Dragor, een zijrivier van de Tsjerna, aan den voet van den berg Periste- ri en aan den westrand van de vruchtbare hoogvlak te van Pelagonia. Monastir, doof een spoorweg met Saloniki verbonden, is een plaats met grooten han del, vooral in manufacturen, katoenen, garens, sui ker', vruchten, specerijen, meel, graan, opium, vruch ten, kaas en tapijten, en telde 5555000 inwoners. Wel typisch is het dat de Duitsche berichten spre ken van een zoogenaamde vrijwillige ontruiming, omdat het bezit der stad de vele offers die het kostte niet meer waard was. Generaal Sariail, de opperbe velhebber van het Engelsch-Fransch-Servische leger heeft dan nu zijn eerste stap als het ware gedaan, maar er staan hem en zijn troepen nog reuzenmoei- lijkheden te wachten. Een vinnig-vechtende vijand en een uiterst moeilijk bergachtig terrein, dat ge makkelijk in staat van verdediging is te brengen, zijn een paar dingen, waar niet te licht mee moet worden gerekend. Van het verdere Macedonische oorlogsveld geen nieuws, daar is de toestand nog hetzelfde. Dat de geallieerde pers luid juicht over het hier behaalde voordeel, spreekt vanzelf. Uit Parijs wordt over het voorafgaande gevecht en het bezetten van Monastir het volgende gemeld: De slag die sedert 10 November woedt aan het oostelijk front, tusschen de Tsjerna en het Presba- meer, eindigde met de volkomen overwinning der ge allieerden De 19e November bracht het einde van een groote manoeuvre, waardoor de Duitsch-Bulgaar- sch «troepen, die de streek van Monastir verdedigden tot den terugtocht werden gedwongen. In den avono van 18 November namen de Servische troepen Gru- n«sta, ten o. van de Tsjerna. Denzelfden nacht viel Jaratsk in de bocht van de Tsjerna in handen der Fransen-Servische troepen. Hun succes voortzettend, maakten de geallieerden zich na een schitterend ge vecht, meester van de hoogte 137 en bij het aanbreken van den dag verdevenzij de Bulgaren uit Marokko. Denzeldfen dag werden verschillende Bulgaarsche loop graven] infcs genomen, in de richting van Dobromir aoor de Servische troepen. Deze kranige voorwaart- sch ejiewqging dwong de Duitsch-Bulgaarsche troepen de laatste posities van Monastir te ontruimen. De Fransche cavalerie op den voet de Duitsche achter hoede volgend, rukte in den ochtend van 19 Novem ber, door een Pransch-Russische infanterie-colonne ge volgd, de stad binnen. In den loop van den dag drongen de Fransch- Russische troepen onmiddellijk ten n. van Monastir op; zij maakten Zich successievelijk meester van hoog te 821, van het dorp Verklina en kwamen in deni omtrek der Karana Douzani, dat zij onmiddellijk aan vielen De vervolging wordt zonder ophouden voortge zet 622 gevangenen en een groote hoeveelheid mate rieel vielen den geallieerden in handen. Een groote vergoeding voor de Duitschers ls hun succes tegenover Roemenië. Aan de Zevenbergsche grens gaan de verbonden legers nog maar steeds vooruit en Falkenhayn is het gelukt om door de torenpassen heen te drin gen, de vlakte van Wolhynië te bereiken. In den Tolgyes-pas, op den uitersten noord-ooste lijken hoek van Zevenbergen, waar de Russisch Roemeensche troepen tot nog toe tegenstand boden, hebben de Duitsche en Oostenrijksche troepen deze verdedigende stelling bestormd en genomen, zoodat de troepen der centralen daar in de vlakte zijn af gedaald en de Russisch-Roemeensche afdeelingen geheel op Roemeensch gebied zijn teruggeslagen. Bij Orsova, in het Zuiden, aan de IJzeren Poort van den Donau, zijn de Roemeniërs eveneens te ruggeslagen en bereikten de Duitsch-Oostenrijksche troepen reeds den spoorweg van Orsova voor Crai- ova, in Roemenië. Op alle punten van de grens is dus de strijd naar Roemeensch gebied overgebracht. Het laatste legerbericht uit Berlijn meldt, dat de Duitsche troepen Craiova, de hoofdstad, van Weste lijk Wallachye reeds naderen. Wij kunnen gerust neerschrijven, dat het met Roe menië niet goed gaat. Uit St. Petereburg aan de Daily TelegraphIn wel ingelichte kringen verwacht men dat het geheele Duit sche invalsplan in het Bureu-daJ zoo goed als zeker gedoemd is om te mislukken. Falkenhavn's troepen zullen niet opgewassen blijken tegen de taak om door het Roemeensche centrum heen te breken. De jongste ondernemingen van den vijand in' het Jiu ti Alt-da' i beschouwd metn als een bewijs da thij zich ongerust maakt over de bedreiging van die linies. De Engelschen hebben nogmaals een^ stapje op het Westelijk front vooruit kunnen doen. Na het noodige •.grof geschut" zijn "de Engelschen tot den aanval overgegaan. Ten zuidwesten van Serre, aan den weg van MaiUy—Serre, ten noorden van de Ancre, en in Grandcourt en ten zuiden van dat dorp, dus voorbij ®t. Pierre-Divon, hebben zij de Duitsche linie kun- terugdrukken; de Duitschers zijn, naar luid van min bericht, in vooraf gereed gemaakte stellingen ^«gegaan. De Engelsche telegrammen zeggen: ten van de Ancre, dus bij Grandcourt, gingen wij owo yard8 vooruit over een front van 5000 yards: len noorden van de Somme, dus aan den weg Mail- y—Serre, bezetten wij het hooge terrein ten zuiden Miraumont. wlsachen door hardnekkige plaatselijke aanvallen aan de Ancrë. Zeer verbitterd waren de steeds her- ksAlde aanvallen tegen onze stellingen aan den weg MaiUy Serre en ten Z.W. van Beaucourt, die In hevige gevechten van man tegen man en met hand granaten werden afgeslagen. Nadat al deze, de ge heele week voortgezette gedeeltelijke aanvallen wa ren mislukt, beproefden de Engelschen het den 18 dezer nogmaals met een algemeenen aanval op hei de oevers van de Ancre. Ondanks den inzet van zeer sterke artillerie is ook deze doorbraakpoging volsla gen mislukt De vijand is op het 12 K.M. breede front overal afgeslagen en de onbeteekenende voordeelen op enkele punten behaald, hebben hem zware, bloe dige verliezen gekost Het plaatselijke succes in den hoek aan de Ancre hebben de Ehgelschen met een gevoelig verlies op een ander punt van het front moeten betalen. Zij hebben door een Duitschen te genaanval reeds den 16en het terrein bij den heu vel van Warlencourt, dat zij dèn Hen met zooveel moeite en zooveel bloed hadden gekocht, weer ver loren. Deze heuvel is een afgeplatte hoogte, die hun den weg naar Bapaume verspert Van dit steun punt hoopten de ^Engelschen verder te kunnen door dringen. Met Serre moest het een tang vormen, waar mee zij de Duitsche stelling aan de Ancre dachten af te knijpen. De Duitschers deden den 16en om half zes 's mid dags zonder voorafgaande vuurvoorbereiding, een verrassenden aanval. De vijandelijke bezetting, een compagnie sterk .vluchtte op 2 onderofficieren en 17 man na, die onbewapend gevangen zijn genomen. De bezetting bestond uit Australiërs, die groote oor logsmoeheid aan den dag legden en vertelden dat alle Australische troepen» aan het Somme-front nog slechts hopen op spoedige aflossing. Even weinig succes hadden de Franschen, die zich in gedeeltelijke aanvallen uitputten. Hun tegenaan val in den avond van 17 dezer tegen de Duitsche stellingen bij Saillisel kon niet door het Duitsche vuur heenkomen. Den volgenden dag zijn hun aan vallen op het geheele vak van Sailly-Sallisel aan den N.W. rand van het bosch St Pierre Vavst onder de zwaarste verliezen in elkaar gezakt. Ook hun druk tegen onze flank bij Pressoire is bij het geringe aan vankelijke succes blijven steken. Als men de gevechten in de vorige week aan de Somme nagaat, krijgt men den indruk dat de groote slag in op zich zelf staande aanvallen is uiteengei- vaiïen. "uraumont. ,.1 dus weer een stapje vooruit op den och nog zo° kngen weg. ye Duitsche berichten spreken van mislukte En Feische en Fransche aanvallen, zoodat op de verdere ?®81en van het front bepaald gëen successen zijn te ehalen geweest. Dit Berlijn wordt ten minste gemeld: ye aanval der Engelschen is niet voorbij de door d«Je,rdedi&ers volgens het plan betrokken gren en!? ,8 zuiden van de Ancre kunnen komen, kleine plaatselijke successen ten Z.W. van Qte ?n Grandcourt De heuvels van Serre, waar- aanv i, hun vooral te doen was, zijn na wanhopige Sern en in handen der Duitschers gebleven. Uit IW Üelf ziJn de Duitschers weer verdreven, fcestp. 2 opgezette en door sterk geschutvuur op i1 r'dQ aanvallen van drie versche legerkorpsen de Nov. meer beoogden dan bereikt is en de tu/ ^cken er geenszins aan dachten zich met ti<w,e dorpen Beaumont en Beaucourt te verge- herhBo! 'ükt behalve uit gevonden bevelen, uit de die v„uitingen van Engelsche correspondenten, Sfischi j iR bereikbare nabijheid gekomen stra- Toen H?oel Bapaume spreken. 6 vit Rroote stormloopen waren mislukt, hoopte d den indruk van dien tegenslag uit te - ANNA PAULOWNA. De bouw van een bupgexwoonhuis voor rekening van de familie de Wit alhier is onderhandsch opgedragen^ aan W. Voorman Pa te Schagen,. WEEREPOLDER. Tot Molenmees ter is gekozen de heer P. Kooiman te Lutjewinkel. OOSTERPOLDER. Tot Molenmeester zijn herkozen de hoeren J. Nobel te Lutjewinkel en J., Timmerman te Alkmaar. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD HOLLAND. Aigeimeene vergadering op Maandag 4 Dec. 1916, 's morgens 9 uur in Café „Central" te Alkmaar. Op de agenda komen voor: Ballotage nieuwe leden: Gewone leden (fabrieken) „De Céres" te Starnmeer- „Céres" te Zijpe„Prins Hendrik" te Alkmaar; „De goede Verwachting" te Groot-Schermer. Buitengewone leden: Gebrs. Zijp te Abbekerk, L. H. C. Soetens tfl Ureem. Verkiezing, van een lid van de Aankoopscommissie aftredend en herkiesbaar de Hr. D. de Boer Dz. te Stompetoren. Verkiezing van een lid van de Commissie voor de Kaaskeuringen, aftredend en herkiesbaar de heer Th. v. d Meer te Heer-Hugowaard. Verkiezing van een lid van Bestuur en een plaats vervangend lid van Bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond voor het jaar 1917 en behandeling beschrijvingsbrief Algemeene Vergadering F. N. Z. Benoeming van eene finantieele commissie voor het nazien van de rekening van 1916. Het Bestuur stelt voor hiervoor de fabrieken „Aurora" te Opmeer, „Prins Hendrik" te Sijbecarspel en „Ben- ningbroek aan te wijzen. BestuursvoorstelOm een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid tot oprichting van een Zui- velbank «n voor de eventueale voorbereidingen eerin commissie te benoemen, bestaande uit de "heeren: Ir K. Koster, Wieringerwaard, A. Commandeur, Berk hout, D. de Boer Dz., Stompetoren, Th. v. d. Meer, Heer-Hugowaard, A. Sellemans, Alkmaar en G. Nobei, Lutjewinkel. Uitreiking van de prijzen aan Heeren Kaasmakers van de Zuivelfabrieken: „Brederode", Egmondermeer, „Concordia", Berkhout; „Juliana", Koegras voor het behalen van het hoogste aantal punten met hun pro duct op de kaaskeuringen 1915. Mededeeling over de melkvoorziening. Maatregelen ten behoeve van de Kaascontrole, door Dr. L. T. G. Scheij en den Secretaris. Mededeeling over de voorziening in de behoefte aan kaas voor binnenlandsch gebruik, door den Secretaris. Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, door Dr. L. T. C. Scheij. Begrooting 1917. SNEEUWSTORM. Men schrijft uit Nieuwediep aan het Hdbld.: Indien „professor" Falb nog leefde, de man, die een vijftiental jaren weervoorspellingen uitgaf, die meestalniet uitkwamen, en indien hij Zater dagavond en Zondag in Den Helder ware geweest, zou hij deze dagen in zijn kronieken hebben om schreven als „kritieke dagen van de eerste orde". Nadat het sinds ©en paar nachten stevig gevroren had, stak Zaterdagmiddag de wind heviger op en voerde uit de grauwe lage luchten ijzel aan, die als een dun laagje de straten bedekte, en de voorbij gangers met zijn scherpe puntjes gevoelig in het gezicht trof. Maar langzamerhand ging de ijzel over in fijne, droge sneeuw. En zoo gevfel het, dat in den middag een tocht door de straten van onze stad levensgevaarlijk werd. De sneeuw was door den fei len wind overal op hoopen gewaaid, maar op de on bedekte gedeelten der straten was de gevallen ijzel bevroren en had deze ze spiegelglad gemaakt. Op de hoeken der straten, waar de wind de voorbijgan gers in den rug pakte, was glijden het eenige wat men doen kon, en verscheidenen, die een der vele bruggen hier passeeren moesten, eindigden met een knieval uit vrees anders te water te waaien. De stalhouders weigerden te rijden en zoo was men op zichzelf aangewezen en moest men maar zien hoe men er door kwam. Helaas is het niet zonder ongelukken afgeloo- pen voor wat Den Helder betreft Niet alleen dat reeds Zaterdagavond de treinenloop verstoord en de poetverbinding in de war was, niet alleen, dat telefoon- en telegraafdraden waren afgeknapt, waardoor de verbindingen iüet de provincie was ver broken, maar vermoedelijk zijn ook een paar men- schenlevens verloren gegaan. Op de terreinen van 's Rijkswerf vonden een paar adelborsten Zondag morgen het lijk van den sergeant-majoor bottelier De M werkzaam aan het Koninklijk Instituut van de Marine. Het lijk had een wondje aan den slaap, waardoor dö mog'ölijkiiGid niot is buiteng"GsIot6n, dat de overledene ten gevolge van den wind en de glad heid is gevallen. Wel was overal zand gestrooid, maar door den feilen wind woei dit weer spoedig weg. Verder is een 19-jarige jongen, J., sinds Zater dagavond verdwenen. Men vermoedt, dat hij toen hij een boodschap deed, door een windvlaag te wa ter is gewaaid. Maandag heeft men den geheelen middag gedregd, doch zonder resultaat Behalve deze persoonlijke ongevallen zijn nog eeni ge hoornen omgewaaid, waarvan een op de Zuid- straat door een winkelraam kwam te vallen. HET WEDVOEREN VAN BELDEN NAAR DUITSCHLAND. Het lid van de Tweede Kamer Duijs heeft den mi nister van 'buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld 1. Ib het aan de regeering bekend, dat sedert eeni- gen tijd de Duitsche overhead duizenden inwoners van het bezette gebied van België gewelddadig naar Duitsch- land laat wegvoeren 2. Is het juist dat betreffende den terugkeer van Belgische vluchtelingen, waarvan duizenden thans ge deporteerd worden naar Duitschland, destijds over leg is gepleegd tusschen de Nederlandsche regeering en het Duitsche opperbestuur, blijkens een publicatie van den heer Zimmerman, burgemeester van Rotter- &im dato 17 October 1914? 33 3. Is het juist, dat bij dit overleg de Duitsche regee ring zich tegenover de Nederlandsche regeering ver bonden heeft, o. a. de teruggekeerde vluchtelingen niet naar Duitschland te vervoeren, zooals blijkt uit een officieele publicatie van onzen Nederlandschen consul-generaal te Antwerpen, den heer J. A. van don Bergh, dato 17 Octobcr 1914? 4. Acht de regefcring, indien bovenstaande feiten juist zijn, hier aanwezig een woordbreuk der Duitsche overheid tegenover onze Nederlandsche regeering be gaan, en zoo ja, welke stappen denkt de regeering te doen of heeft zij bereids gedaan om het eens gegeven woord der Duitsche overheid tegenover haar te doen eerbiedigen? Volk. HOORN. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, vacature-Wonder, zijn gisteren officieel can- didaat gesteld de heeren A. Commandeur te Berk hout, r.-k., en R. Visser Lz. te Berkhout, lib. GEMEENTE SCHAGEN. GeborenHendrikus, zoon van Arie Bakker en van Cornelia Stam. WINTEDLEZINGEN, De eerste winterlezing heeft Zondagavond plaats gehad. Dr. Norel heeft ons verteld van de Fritjof- Sage. v Het was, dit mag zondeT eenige overdrijving wor den gezegd, een bijzonder mooie avond. Er was flink bezoek en Dr. Norel heeft op zeer onderhou dende wijze ons den inhoud van deze Sage weerge geven, de diepe gedachten van den Noorschen dich ter daarbij openbarend. Het doet ons genoegen dat deze eerste proefbij- eenkomst, om het zoo eens te noemen, zoo goed is geslaagd, dat mag dunkt ons alle aanleiding zijn om een comité te vormen en een programma voor dit winterseizoen vast te stellen. WINKEL 20 Nov. Appelen f 7 a 14, peren f 7 a 7.25, kool f 2 a 9.50, nep f 5.75. WARMENHUIZEN, 18 November. Aangevoerd: 31500 stuks witte kool f3.70 a 29.80, 25150 stuks roode kool f 2.80 a 15.80, 4350 stuks gele kool f 4.10 a 12.80, 70 baal uien f 7 a 7.20, 38 baal wortelen f 3.80, 3 wagons witte kool f 440 a 497, 17 snees Deensche witte kool f 24. ALKMAAR, 20 Nov. Aangevoerd 18 koeien en ossen f 300 a 350, 2 vette kalveren f 100 a 120, per ned. pond f 1 a 1.20, 28 nucht kalveren f f5 a 25, vette schapen f 22 a 42' 340 vette varkens 88 a 105 p. ned. pond. AMSTERDAM, 20 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 360 vette koeien waarvan de prijzen waren le kwal. 120 ct 2e kwal. 110 a 115 ct, 3e kwal. 100 a 105. ct., per K.G., 90 melk en kalfkoeien f 300 a 425, 67 nuchtere kalveren f 16 a 22, 120 schapen f 30 a 35, DE DUITSCHE BOER EN DE OORLOG. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In het algemeen zullen allen, die belang stellen in den inwendigen toestand van de oorlogvoerende landen wel een hoogen dunk bezitten van het or ganisatievermogen van Duitschland en onwillekeu rig daaraan de gedachte verbinden, dat het geheele Duitsche volk afgezien van zeker percentage, dat op oorlogswinst uitgaat, als één man het pogen om or de te brengen in de distributie steunt Dit schijnt volstrekt niet het geval, te zijn. In de Christliche Welt is de houding van „het land" onderwerp van een levendige discussie. In dit weekblad was door den redacteur naar aanleiding van den levensmid- delennood in sommige steden een opwekking ge plaatst tot de dienaren der kerk om stad en land elkaar te doen begrijpen en zoo tot de hoognoodige samenwerking te brengen. In het laatste nummer plaatst een predikant van het land een felle aan klacht tegen den boerenstand. Hij vertelt, hoe hij op den dankdag voor den oogst zijne gemeente, uit ambtenaren beslaande hij is werkzaam aan een inrichting op een boeren dorp vermaand heeft tot dank ook jegens de menschen, die door zwaren arbeid dien oogst binnen hebben gebracht. Zijne vrouw heeft toen te hooren gekregen: dat kan er hier voor dominee door, maar in de stad had hij het niet durven zeggen. Hij bekent zelf, dat hij deze Op wekking maar half voor zich zelf kon verantwoor den. De boeren zijn buitengewoon zelfzuchtig en ui termate ongevoelig voor de behoeften der stedelin gen. „Als wij den prijs niet krijgen, dien wij wen- schen, eten wij het liever zelf op of laten het ver gaan". „Laat die stadslui nu maar eens honger lij den; ik drink melk tegen de kjippen op". „Wij heb ben er immers voor gewerkt. Hij verwondert zich niet, dat het land ln gebreke is gebleven bij het teekenen voor de oorlogsleening. „Geen cent geven wij er voor". En dat het er bij de opneming van voor raden zoo schandelijk om weg is gegaan, verklaart hij als een volkomen échec van de stadsmoraal. De stand als zoodanig afgezien van eenige indivi duen schiet erbarmelijk te kort in het gevoel van saamhoorigheid met het geheele volk. Hij vreest, dat het nooit zal lukken de stedelingen den boerepstand te doen begrijpen als hij blijft zoo als hij is. Hij hoopt, dat anderen betere indrukken ViPÏiViP'n ffpUrPoen EEN ZEPPELIN DOOR DE RUSSEN NEeRGe- SCHOTEN. Uit ST. PETERSBURG,18 Nov. Bij Sarny hebben wij een Zeppelin neergeschoten. 300 K.G. bommen twee kanonnen en 2 machinegeweren uit het lucht schip zijn ons in handen gevallen. De bemanning van de Zeppelin, bestaande uit 26 koppen, is gevangen genomen. UIT BRUSSEL. Uit betrouwbare bron vernemen wij, aldus de N. R. Ct., dat alle gemeenteraadsleden en schepenen van de stad Brussel in hechtenis zijn genomen. De gemeenteraadsleden zijn na 24 uur weer vrij gela ten. De schepenen blijven onder toezicht van de Duitsche autoriteiten. De maatregel houdt, vermoedt men, verband met het wegvoeren van de werklieden. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. Uit Athene, 20 November. De geallieerden hebben den eisch gesteld, dat aan de Duitsche, Oostenrijk sche, Turksche en Bulgaarsche gezanten hun pas poorten zullen worden toegezonden. De regeering acht dezen eisch onaannemelijk. Er is een ministerraad gehouden onder voorzitter schap van den Koning ter bespreking dezer quaestie De Koning heeft den Kroonraad bijeengeroepen te gen 10 uur hedenochtend. Er heerscht groote be zorgdheid. De geallieerden eischen, dat de genoemde gezan ten Woensdag zullen vertrekken. DE STEENKOOL OP SPITSBERGEN. Dc uit Noorsche ingenieurs en financiers samenge stelde commissie, die naar Spitsbergen werd gezonden, ter onderzoek van de steenkoollagen in de Advent- baai en in Green Harbour is thans te Christiania te ruggekeerd. Nog moeten nieuwe steenkoollagen zijn ontdekt. Volgens de tot dusver gedane schatting zul len de mijnen Noorwegen bijna 30 jaren lang van kolen kunnen voorzien. DE DEUTSCHLAND. De Handelsonderzeeër de Deutschland heeft het op zijn thuisreis al heel slecht getroffen. Nauwelijks de Amerikaansche haven uit of zij liep op een der ver gezellende Amerikaansche sleepbooten met het gevolg dat deze sleepboot zonk en ae bemanning verdronk. De Deutschland was zoozeer beschadigd dat zij weer naar de haven moest terugkeeren. Aangaande den juisten toestand van de Deutschland wordt strenge geheimhouding in acht genomen. Men verzekert dat het inwendige niet beschauigd is en zij over enkele dagen weer zal kunnen vertrekken. Een lid van de bemanning heeft over de toedracht van de aanvaring verteld, dat een van de sleepbooten onverwachts voor de duikboot kwam, en deze laatste haar toen van achteren trof. De ketels ontploften en de sleepboot zonk. Alleen kapitein Hirsch, van het ge ïnterneerde Duitsche stoomschip Neckar, werd van degenen, die aan boord van de sleepboot waren, gered. Hirsch greep een reddingboei, die van de duikboot was uitgeworpen. Het Duitsche gezantschap beschouwt het ongeluk, dat de Deutschland overkomen is, als zeer betreu renswaardig, omdat volgens zijn zeggen, het materiaal dat de Deutschland aan boord heeft, in Duitschlana dringend noodig en de officieele post van het hoogste belang is. v VÓÓR DE INSTANDHOUDING VAN HET RAS. Het Journal des Debats heeft van „een Fransche moeder" een brief ontvangen, welken het blad na lange -aarzeling publiceert, omdat daarin een der ern stige quaesties is gelegen, welke de Fransche families hebben op te lossen. De brief luidt: „Ik ben moeder van vijf kinderen ik heb dus mijn plicht tegenover het vaderland wel gedaan. Zal dat ook gezegd kunnen worden van mijn dochters? Zal ik ze zien trouwen? Mijn echtgenoot is ambtenaar met een vrij goed salaris; verder bezitten wij slechts weinig vermogen. Onze kinderen zijn opgevoed in een zeer beschaafd en ontwikkeld milieu; wij behooren tot die oude, gezeten burgerij, welke zooveel heeft bijgedragen tot den bloei van Frankrijk en die het vaderland thans vela van zijn beste strijders levert. Dit beteekent dat onze dochters met een huwelijksgift welke belachelijk is ia verhoudttot de tegenwoordige behoeften, tot nu toe geen gelegenheid hebben gevon den om te huwen en deze na den oorlog nog veel minder zullen vinden. En dan... Een familie, die krach tig de toeneming van de bevolking zou kunnen bevor deren, loopt gevaar ongeveer uit te sterven. Indien wij slechts twee kinderen hadden gehad, zou ik thans zeer waarschijnlijk grootmoeder zijn en welke zorgen zouden ons bespaard zijn gebleven. Niet dat ik er spijt van heb; maar ik zeg dit om er op te wijzen, dat voor de talrijke gezinnen, waarvan de kinderen thans meerderjarig zijn, er ook wel iets ge daan mocht worden. Wij merken liet met de belasting en dat terwijl we nog steeds kinderen tot onzen last hebben. Waren we arbeiders, dan zouden zij een vak kennen zij zouden kunnen verdienen en huwen, ter wijl enkele moreele hoedanigheden....? Hebben onze ouders verkeerd gedaan *een weinig te sparen voor de nakomelingen: en wij, hadden wij ge lijk vijf kinderen op te voeden in plaats van een of twee, daar het vaderland niets doet om voordeel te trekken van hetgeen wij het hebben gegeven?" Het Journal des Debats erkent, dat het vaderland nu niet veel kan doen om de onrechtvaardigheid goed te maken, welke men vroeger niet heeft weten te voorkomen. Het blad wenscht, dat althans de thans bestaande toestand een les moge zijn en dat de ze den van vóór den oorlog niet hervat zullen worden, als er vrede gekomen is. Het feminisme dat de vrouwen op den weg van den intellectueelen arbeid voert, vormt thans een be dreiging voor het ras. Men moet de moeder behouden voor het begin. Om het feminisme den goeden weg uit te sturen, moet er daarom een anderen weg gegaan. Een andere geest is noodig, die de moeilijkheden van het leven aanvaardt en middelen zoekt in de persoonlijke ar beid, niet in de erfenis. Den dag, dat dit ideaal ver wezenlijkt is, zullen de jonge meisjes een echtge noot vinden en de zeden vrijwillig veranderen. Laat ons hopen, zegt het blad, dat die dag nabij is. Het welzijn van het ras is de prijs. VAN HET ROEMEENSCHE GEVECHTSTeRReIN De Balkanoorrespondent vuil de Times meldt dd. 15 November uit Boekarest: Niettegenstaande het gevoel van veiligheid, veroorzaakt door de bewonderenswaar dige verdediging van de Roemeniërs, is toch het feit, dat in de laatste dagen groote versterkingen aan infante rie voor de Duitschers zijn aangekomen, van ern stige beteekenis. De grqote macht kan in de passen niet worden gebruikt, maar de Duitschers zijn reeds in staat de vermoeide troepen af te lossen en blijken ook zware artillerie in actie te hebben gebracht op eenige punten aan de Roemeensche zijde van de Kar pathen. v Er kan weinig twijfel bestaan, of in de eerstvol gende weken zal een sterke poging worden gedaan, de linie van de Karpathen te doorbreken, en het zou een dwaling zijn, den ernst van den toestand, geschapen door de aankomst van deze groote versterkingen, te onderschatten. De ernst van den toestand vereischt in tegendeel snel handelen door de Roemeniërs en door de geallieerden Rechtstreeksche hulp kan. alleen komen van d ezijde der Russen (die reeds, door "de over neming van een breed stuk van het front in Molda vië, de taak van de Roemeniërs hebben verlicht). De 41ste Pruisische divisie, die in het Jiul-dai de lldé Beiersche divisie heeft vervangen, heeft een dagorder van den Keizer gekregen, waarin onder meer staat „wij moeten den vijand vernietigea" Het probleem, hoe door tijdige maatregelen den druk op de Roemeensche grens te verlichten, is het belang rijkste van alle problemen, waar de geallieerden op het oogenblik voor zijn gesteld. Hel bericht van een ontmoeting van Hindenburg Falkenhayn en Mackensen te Belgrado bewijst het be lang, dat de Duitsche opperbevelhebber aan den veld tocht tegen Roemenië hecht. De aanvallen der Duitschers in de Moldavische Kar pathen hebben oogenschijnlijk geen resultaat gehad, maar waren mogelijk alleen ais demonstraties bedoeld, maar de druk in de richting van de Walachysche vlakte, in het bizonder in het Altdal, wordt met toe nemende kracht voortgezet Hier is de vijand gekomen op korten afstand van Kurtea de Arges. TEGENMAATREGELEN VAN DE ENTeNTe. Uit LONDEN, 18 November. De Daily Express ver neemt uit Parijs, dat de geallieerden geen tijd hebben laten verloren gaan voor de beantwoording van de Duitsche levée en massa. De berichtgever van het blad heeft uit hooge diplo matieke kringen inlichtingen ontvangen, behelzende dat thans te Parijs een raad van vertegenwoordigers der geallieerden zitting houdt, om te beraadslagen over de maatregelen die moeten worden genomen om de nieuwe krachtsinspanning der Duitschers tegen te gaan. De te nemen maatregelen zijn onder twee rubrieken te brengen: le. militaire maatregelen, en 2e. economi sche maatregelen. Asquith beraadslaagt met Briand over den diploma- tieken toestand, terwijl Lloyd George met Thomas (Confereert over den aanmaak van munitie. De militair* leiders der geallieerden houden dagelijks besprekingen met elkaar over den militairen toestand. De correspondent verneemt, dat de besprekingen over de economische quaestie reeds zijn geëindigd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 5