Raad ven Qudkarspe!. I Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Reclames. AAMBEIEN, pen: ambtenaren, werklieden en tijdelijk personeel bij het rij ka-magazijn van geneesmiddelen, ambtenaron, mindere geëmployeerden, kleermakers, buitenwer kera en tijdelijk personeel der centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting. werklieden en tijdelijk personeel bij de militaire verplegingsmiddelen, leden van commissiën voor de verpleging en do verzorging van leger en bevol king van liniën en stellingen; leden van de aanschaf flngsc om missie van voorra den van verplegingsbehoelten voor het leger. DE KOLENNOOD. MAASTRICHT, 21 November. In de heden gehou den vergadering van den gemeenteraad dringt de burgemeester op een zeer zuinig lichtverbruik, want er heerscht steenkolennood in Nederland. Se dert 12 October heeft de gasfabriek geen enkele wa gon kolen meer ontvangen. Er zullen van regeerlngs- wege bezuinigingsmaatregelen worden voorgesteld o.a. verplichte winkelsluiting om 8 uür, minder licht verbruik in winkels, café's, schouwburgen, beper king der straatverlichting, enz. Zoo noodig zal van gemeentewege worden voorgesteld, dat zij, die meer dan het gewone quantum gas verbruiken, een ver hoogde, en zij die minder dan het door hen, tot nu toe verbruikte quantum, noodig hebben, een minde re prijs zullen betalen. VENLO, 20 Nov. Het gemeentebestuur maakt be kend, dat den len Januari a.s. de kolenvoorraad van de gasfabriek zal verbruikt zijn. En daar het kolen- bureau slechts geringe hoeveelheid beschikbaar stelt zullen er allerlei maatregelen getroffen moeten wor den om gaslicht te besparen. De gaslantaarns zul len zooveel mogelijk niet ontstoken worden in Roermond heerscht die duisternis al lang de electrlsche centrale zal zooveel mogelijk cokes gebrul ken; daarvoor zal de prijs der cokes voor particulie ren gesteld worden op 80 cent per H.L., terwijl aan particulieren niet ineer dan 1 H.L. per keer wordt verkocht. Als het moet, zal men trachten watergas te carbureeren met benzol, het steenkolengas te ver mengen met een grooter hoeveelheid watergas, of het watergas onvermengd te gebruiken. ANGSTIGE UREN. De gebroeders Jongsma van Ameland hebben in den nacht van 18 op 19 November angstige uren doorgebracht Liggende met hun tjalkschip, geladen met baggelaar turf, op den slikwal in da raskers on der Oostmahorn, is 't vaartuig ten gevolge van den krachtigen oostenwind en den lagen waterstand aan den grond geraakt en door do hevige deining lek geslagen en gezonken. Een op korten afstand liggend tjalkschip van den vader der gebroeders Jongsma verkeerde eveneens in groot gevaar en had ook reeds de noodvlag in top. Ten gevolge van de hevige sneeuwjacht kon men van don vasten wal af de aandacht van H. M.'s wachtschip „De Volharding" niet op de ln nood ver keerenden gevestigd krijgen, De reddingsboot uit Moddergat werd daarop gerequireerd, doch toen deze per as te Oostmahorn aankwam, had hot wacht 6chip do seinen reeds opgemerkt Het heeft de eene tjalk naar een veilige plaats gesleept, de andere was reeds gezonken. De bemanning, die tot den h«i« toe door het water moest, is golukkig gered. He', strand is bezaaid met turf en wrakhout LOOPGRAVEN TEGEN SMOKKELAARS. Men schrijft uit Zevenaar: Zaterdag ls te Elt&n door de ambtenaren en Zen- trale Einkauf Stelle alle boter ln beslag genomen, die da passagiers met den trein meebrachten. Do laatste dagen had de uitvoer van boter met consent door particulieren enorme afmetingen aangenomen, wat niet te verwonderen la als men weet, dat zij tot dusverre niet door de Z. E. S.-bepalingen werden lastig gevallen. Het blijk tnu, dat men ginds ten slotte strenger gaat optreden, hetgeen ook ls op te maken uit het aanleggen eener loopgravenlinle door de Dultschers langs onze grens. Er wordt weliswaar aan deze loopgraven door velen eene militaire be- teekenis gehecht, doch er wórdt verzekerd, dat zij moer een gevolg zijn van eene toenemende ontdui king der vastgestelde „Hochstpreiso". Nu toch de smokkelarij van diverse consumabele waren en zeep vanuit ons land zulke reusachtige afmetingen heeft aangenomen, dat lederen nacht duizenden kilogram men Duitschland binnenkomen zonder in handen der Z. EL S. te geraken, willen de Dultschers deze smokkelaars nopen langs één punt te passeeren, om zoodoonde de goederen voer militaire doeleinden te benutten. ELECTRTCITEÏT IN NOORD-HOLLAND. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben aan genomen een voorstel van Gedeputeerden, om ecai pro vinciaal ekctrlach bedrijf in te stellen. De Kennciner Electnsche Centrale zal worden geliquideerd. OVER DE GRENS» GESOMEN. Te Er.scLeèö zijn aangekomen vier Duitsehe deser teurs, die allen reeds ln iict vuur waren geweest Een hunner, een matroos, had gediend op de „Mowe De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag mor- ge;y 10 uur. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van het raadsverslag van Zuid-Schar- woudo voorkomende in de N. L Courant van 18 Nov. doelde de voorzitter moe, dat bier geen regeerings- ederen, dus ook geen vuile worden beschikbaar ge steld. Hierna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van desa hoer C. B. Bakker, dat deze benoeming als onderwijzer met verplichte hoofdacto aanneemt. Van den heer Horst, dat deze zijn benoeming als onderwijzer aanneemt \an den heer K. Bruin, dat deze zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt Bericht van Gcd. Staten dat de goedkeuring op de distributicJoening groot f 1000 is verdaagd, omdat het onderzoek betreffende den duur der lecm.-u nog miet is afgeloopen. Reclames op don H. O. van S. Witsmeer en H. Tauber; worden in handen van de commissie gesteld. Verzoek van H. Tauber om een half jaar afschrij- ving op de hondenbelasting; wordt verleend. Naar aanleiding hiervan wordt goedgevonden bin nenkort met een voorstel te komen om voor honden belasting geen halve afschrijving moer te verleenan. Verzoek van mej. Moelker om 2 maanden afschrij ving op den H.O. wegens vertrok. Wordt verleend Mededeeling van Ged. Staten dat de distributieloql ning geen 5 jaar mag loopen; doch binnen 3 jaar moet worden afgelost Het besluit wordt in dien zin gewijzigd. Daar volgens mededeeling van den heer K. de Boer zijn omnibusdionst met ingang van 21 October is op geheven, wordt besloten vanaf 1 Nov. da subsidie in te trekken. Komt aan de orde, de ook es voorziening voor den winter 191617. Werd het vorig jaar dp 1 H.L. cokes die 80 ets. kostte 20 ets. toeslag door de gemeunU| verleend, B. en W. stellen nu voor op de cokes die pu 1.15 per H.L. kost ook 20 ets. uit de gemeentekas te vergoodon voor hen die niet in de Rijksinkomsten belasting zijn aangeslagen. De beer Goet zou de grens hooger opgevoerd wil len zien. Iemand die f 650 inkomen heeft, wordt aan- en dit inkomen is toch werkelijk nog zeer Voorzitter ls het hier volkomen mee eens, doch merkt op, dat door velen, ook die niet zün aange slagen wel geld voor herbergbezoek beschikbaar is. Wanneer men ziet, welke personen 's avonds om 11 uur de herberg uitkomen, is het moeilijk een an dere regeling te maken. Echter kunnen aanvragen die van aangeslagenen in komen, elk op zichzelve worden behandeld. Op oen desbetreffende vraag van den heer Goe* doelt de voorzitter mee, dat dc regeling hert vorig jaar f 57.071/» ''■gekost heeft. Allen nemen met de voorgestelde regeling met aaa- vullingsbcpaling genoegen. I De tedefoonhouder Heertjes vraagt met het oog op de steeds drukker Worucndc werkzaamheden een saia- risverhoogtng van f 150. Voorzitter doelt mee dat de vorige keer het tra de ment «enigszins verhoogd is met de belofte na den buitengewonen toestand het salaris te herzien Deneer Heertjes heeft een staat overgelegd, waaruit blijkt, dat over 1915 2655 handelingen zijn verricht en nu tot 1 November reeds 3144 Van de jaren 1913 eu 1914 is geen aameek ening' gemaakt, dat dit zal per jaar ongeveer 1000 zijn. Voorzitter zegt, dat het verschil niet zoo groot is als het zou schijnen, daar de handelingen in 1913 en 1914 wel ongeveer 2000 per jaar zullen zijn. B. en W., stellen voor een bedrag van f 7o te ver- lccncUt De heer Goet wil loon naar werken geven Hij heeft per dag toch ongeveer 4 uur extra dienst en (dan is he Qoon, wanneer de uren omgezet worden, in particulier bedrijf, zeer karig. De voorzitter: De vergoeding wordt dan f 200, en het werk gaat tusschen den postdienst door. De heer Goet: Daar mag de gemeente niet van profiteerem Spreker stelt f 100 voor. Voor de heeren Bouwens, Eeoen en Goet, tegen de hoeren Hansen, Kraan, Kaiverdijk en v. Exler. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen Aan de orde komt thans de vaststelling van een verordening betreffende het levensmiddelenbednj f en belooning van een administrateur. Dc voorzitter zegt. dat nu het voorstel Alkmaar niet door den minister is aanvaard, het de beste weg is, dat de regeling door de gemeente zelve wordt ter hand genomen De daarvoor opgemaakte verordening wordt goedgekeurd en goedgevonden wordt voorloopig een salaris te bepalen van f 20 per maand. De benoeming is «ah den raad. Goedgevonden wordt, lid te worden van de vereeniging voor plattelands gemeenten Als lid vannet burgerlijk armbestuur wordt met ajgemeene stemmen herkozen de heer Jb. Mosk. Door B en W- was no. 2 geplaatst de heer G. Hart Hierna gaat de raad in comité voor behandeling van het Suppl. kohier H,0. OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Putte zijn gisteren 21 jongens uit Capelle, Bel gië, over de grens gekomen. Na een uur in een wa terloop te hebben vertoefd, zijn zij onder den elec- trischen draad doorgegaan. Uitgeput kwamen zij op Nedarlandsch gebied, SMOKKELEN. ji MAASTRICHT, 20 Nov. Als een bewijs, dat de smokkelhandel zich hier in Zuid-Limburg gestadig en zelfs schrikbarend uitbreidt, kan dienen, dat aan het parket van Justitie alhier, alleen op Zaterdag niet minder dan 370 processen-verbaal zijn ingeko men van pogingen tot uitvoer. Men schrijft uit Limburg: Te Venlo deden belastingambtenaren dezer dagen een goede vangst door het in beslag nemen ln een hotel van een partij vuursteentjes, wegende 35 kilo gram, ter waarde van f 80.000. Een gewild smokkelartikel vormt tegenwoordig cacao en chocolade. In Duitschland ls er zeer veel vraag naar, teneinde er kerstgeschenken van te kunne maken voor de verwanten aan het front. De bekende reepen van 5 k 7 cent, laten de Limburgers zich betalen met 30 planning, «Li, naar den tegenwoordigen koers be rekend ongeveer 12 cent. DE VREDE HERSTELD. ALKMAAR, 21 November. Voor eenigen tijd deel den we mede, dat door de raadsleden Jb. Cloeck en mr. Leesberg een aanklacht wegens smaad was in- Ïjediend tegen het oud-raadslid A. Fortuin, naar aan- eldlng van de laatste wethoudersverkiezing. Den heer Fortuin werd ten laste gelegd, dat hij gezegd zou hebben, dat mr. Leesberg met den heer Cloeck een afspraak had gemaakt, dat de laatste mr. Leesberg zijn stem zou geven voor het wethouder schap, zoo deze den heer Schenk tot administrateur van het bureau van advies kon doen benoemen. De aanklacht is heden door bemiddeling van den rechter-commis8aris ingetrokken, na onderteekening van de volgende verklaring: „Op heden, den 20sten November 1916 hebben mr. A. J. M. Leesberg, de heer J. Cloock en de heer A. Fortuin zich bevonden in het kabinet van den rech- ter-commissarls belast met de instructie vkn straf zaken te Alkmaar in tegenwoordigheid van dien ambtenaar. Partijen te weten de heeren Leesberg en Cloeck eenerzijds en de heer Fortuin anderzijds zijn te ra den geworden over en weer de volgende verklaring af te leggen: de heer Fortuin: dat hij de woorden, zooals die ln de hem voor gelezen klacht, door beide andere heeren vermeld z^n, niet heeft gezegd; aat-hij niet van meening is, dat mr. Leesberg bij gelegenheid van de vervulling van de wethouders- vacature-Lubbe eenige belofte, welke ook dus ook niet de belofte den heer D. Schenk tot administra teur van het bureau van advies te Alkmaar te be noemen aan den heer Cloeck gedaan heeft om dezen heer te bewegen als raadslid zijn stem op mr. Leesberg als wethouder uit te brengen, terwijl hij, Fortuin, evenmin van meening is, dat de heer Cloeck mr. Leesberg als wethouder stemmende, zich hiertoe door' eenige belofte van de zijde van mr. Leesberg heeft laten beïnvloeden; verklaarde partij Fortuin ten slotte, dat hij het zou betreuren, Indien door andere personen ten on rechte uit zijn woorden zou zijn afgeleid, dat bij bo vengemelde meening wel zou zijn toegedaan; de heeren mr. Leesberg en Cloeck: dat zij zicb-verbinden de door hen tegen den heer Fortuin ingediende klacht in te trekken; welke verklaringen door partijen zijn ondertee kend. GEBREK AAN STEENKOLEN. Het Nederl. Correspondentlebureau ln Den Haag meldt: Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat in den geregelden aanvoer van Engelsche kolen>tot dus ver geen stoornis plaats vond. In verband met den zeer onbevredigenden aan voer van kolen uit Duitschland, wordt reeds gerui- men tijd het mogelijke gedaan om den aanvoer uit Engeland te versterken. Indien het inderdaad mogelijk zal blijken, uit En geland meer kolen aan te voeren, zal wel voldoen de scheepsrulmte kunnen worden verkregen om dien aanvoer ta doen plaats hebben. De regeering blijft bij voortzetting diligent Het Hdbld. voegt hieraan toe: Do bedoeling der laatste alinea is niet geheel dui delijk. De regeering voorziet blijkbaar de mogelijk heid van andere beletselen dan gebrek aan scheeps- ruimte, Maar wat? Zij kan toch niet veronderstel len, dat van andere zijde b.v. Duitsehe? ge tracht zal worden ons geheele verkeer met Engeland stop te zetten? Van de zijde der spoorwegmaatschappijen wordt medogedeeld: De gestadige vermindering van den steenkolen- voorraad noodzaakt onze spoorwegen op beperking van bet gebruik bedacht te zijn. Een sterke inkrim ping van den dienst is op hooger last in behande ling en zal vermoedelijk binnen enkele weken tot uitvoering komen. Inmiddels zullen reeds met in gang van 27 November eenige treinen vervallen, die, zonder groote storing ln het verkeer te brengen, kun nen worden gemist Hierdoor hoopt men do meer ingrijpende beperking van den «lienst te kunnen uit stellen tot na de drukte in het reizigersverkeer,.die zich gewoonlijk aan het einde des jaars voordoet Een ander middel om dit doel te bereiken, denkt men te vinden door het verwarmen van de zware reizigerstreinen te beperken en door ook in de wacbt kamers het opstoken van de kachels, bij niet al te strenge koude, te matigen. Het publiek zal zich dus weder, evenals in den begintijd der spoorwegen, hebben voor te bereiden om zich door dikkeft» kleeding en reisdeken tegen de koude op reis te beschutten. De regelmatige voorziening van de bevolking van ons land met levensmiddelen maakt het beperken van den dienst der goederentreinen slechts in ge ringe mate mogelijk. ST. PANKRAS. De vereeniging „De Tuinbouw" heeft de levering van 33 kisten tuindersglas voor ruim f 1100, gegund aan den heer J. L. van der Meulen te Leeuwarden. ST. PANKRAS. In de laatste vergadering van den raad dezer ge meente zijn de salarisregelingen van onderwijzers en overige ambtenaren belangrijk verbeterd. Voor het hoofd der school is deze van f 1000 tót 1300, voor de onderwijzers van f 650 tot 950, zijnde een verhoo ging van ff 150 en f 125; de gemeente-bode ontving f 50, de telephoonhouder ook f 50, de wethouders f20 elk, de le ambtenaar van den burgerlijken stand f 40 meer, terwijl het presentiegeld van de raadsleden van f 35 op f 100 gebracht werd. WIERINGEN. In het hotel van den Heer M. de Haan had ten overstaan van notaris C. L. v. d. Beigh te behagen il. Zaterdagavond de verkooping plaats van huis en landerijen van den heer C. P. N. Mulder te Wes- terland, met den volgenden uilslag. Sectie D, no. 1396. huis en erf, groot 0.53.80 H.A hoogste bieder C. P. Mulder voor f 4500. Id D, no. 1431, De Zuskes, groot 0.77.20 H.A.. hoogste bieder C. P. Mulder voor f 1770. Id. D no. 1090, Kerke-Laan, groot 0.3920 H.A. hoogste Dieder P. Metselaar voor f 875, gemijnd door D. Blaauboer op f 925. Id D, no. 525 Jaap Muldersweid 0.84,30 H.A. hoogste bieder C. P. Mulder voor f 1860. Deze 4 nummers in combinatie gekocht (afgemijnd) door N. C. de Vries voor f 9.620. Sectie D 526 Oosterkoog, groot 0.21.80 H.A. (waar van de helft behoort aan Erv. J. Klein) hoogste bie der P. Metselaar voor f 285. Id D 572, Akkerkes, groot 0.28.90 H.A., hoogste bieder N. C. de Vries voor f 500. ld D 1353, Ondordendijk, groot 0.24.00 H.A., hoog ste bieder S. C. Veerdig voor f 160, afgemijnd door O. J. Bosker voor f 200. Id D 566 en 567, Akkerkes van Trientje Lont, groot 0.31.40 H.A., hoogste bieder R. Kuut voor f 250. Id D 566a, Akkerkes van Pronk, groot 0.19.00 H.A. hoogste bieder 5. C. Veerdig voor f 125. No. 566, 567 en 566a in combinatie gekocht als hoogste bieders door S. C. Veerdig en Herin. Sinit voor f 381. Sectie D no. 791, Kroons Kocht, groot 0.37.20 H.A. hoogste bieder C. P. Mulder voor f 1.030. ld D 104 en 105, Koeweid, groot 0.87.80 H.A., hoogste bieder C. C. Kooij voor f 1691. No. 791, 104 en 105 in combinatie gekocht als hoogste bieder door \V. Mostert voor f 2.755. Scwtie D, no. 410, Oostzijde der Strooweid, groot 0.73.80 H.A. hoogste bieder G. Kuut voor f 1410. Sectie D, no. 410, Westzijde der Strooweid, groot 0.20.50 H.A., hoogste bieder C. C. Kooij voor f 510 De Strooweid in combinatie gekocht als hoogste bieder door C. C. Kooij voor f 1,945. Sectie D, no. 440, De Ganzen weid, groot 0.85.40 H.A. hoogde bieder R. Kuut voor f 1310, afgemijnd door W. Mostert voor f 1343. Tezamen huis en land, groot 6.84.30 H.A., verkocht voor f 17.029. GESLAAGD. Mej. G. Nobel alhier, slaagde dezer dagen te Ut recht als tandarts. LICHTEN UITl In overleg met de gascommlssie hadden B. en W. de bekendmaking uitgevaardigd, dat om 9 uur in de winkels de gaslichten uit gedaan moesten worden. Kolenbesparing was hiervan de oorzaak. Vrij algemeen werd aan den elsch van B. en W. voldaan en een enkele die de Schager niet gelezen had, was na eerste aanzegging berel«L zijn pitje uit te draaien, 't Was erg triest op straat, maar de noodzakelijkheid dwingt en zonder al te veel mop peren werd dat dan ook wel ingezien. Er werden wel groot6 getallen genoemd van het aantal „jaren" dat de gasfabriek kolenvoorraad heeft, maar dat is beslist onwaar. De voorraad is gelukkig voor enkele maanden voldoende, maar het is van B. en W. en Gascommlssie verstandig en goed om, gezien de klei ne hoeveelheden Bteenkolen die afgeleverd worden, thans reeds gasbesparing in 4e voeren. Laat ons hopen, dat aanstonds geen strengere be perking zal behoeven te worden ingevoerd. Allen kunnen meewerken met dit te voorkomen, door zeer zuing gas te gebruiken. OOK VOOR ANDEREN, Een onzer onderwijzers had zich tot het Ministerie van financien gericht mfe t|de vraag, of een onder wijzer bij het herhalingsonderwqs in den zin der Pen sioenwet voor do gemeenteambtenaren, ook aanspraak heeft op pensioen. - Het antwoord heden ontvangen luiddde: „Gezien het advies van den Pensioenraad voor de gemeenteamb tenaren; Heeft goedgevonden en verstaan: adressant mede te doelen, dat aangezien hij telekenmale voor den duur van een cursus van slechts enkele maanden wordt benoemd, na afloop waarvan zijne dienstbe- trekking tot de gemeente eindigt, hij niet is gemeente ambtenaar in den zin der Pensioenwet voor gemeente ambtenaren 1913, weshalve art. 62 dier wet te zijnen opzichte niet van toepassing is. POLDERBESTUUR. Tot- Hoofdingeland van den polder en' de hart»» Schagen is herkozen tle heer A. Schenk Jz.' alhier VERKOOPING. Uitslag dor verkooping ten overstaan van notaris Vrijbuig op 21 Nov. alhier, van eenige huizen en bouwterrein en blooten eigendom in land te Schagen en Zijpe. Len en ander ten verzoeke van C. A Bü- post, als eigenaar. 1. Huis in drieën en een in tweeën bewoond met erven, benevens 3 bouwterreinen in de Hoep, samen 12,61 A. D. Hartland, Schagen f 3280. 2. Winkelhuis in de Heerenstraat, bewoond door P. van Twmiyer 3 Idem, idem, door C. de -Boer. 2 en 3 D. Ilartland, Schagen f 2890. T®n Winkelhuis aan den Stationsweg, ongev Hartland, Schagen f 3060 (niet gegund) .5 Bouwterrein naast 4, ongeveer 1.5 A X. de Vries, Schagen f 605. 6. Blooten eigendom van 12 l/35ste weiland bii de Nes, groot 2.37a OH.A. or7a '"f1 er'_tenT %uwland, nabij de Keins, groot 86,6 A. 6 en 7 J, Govens, Schagen f 7406. FRANKRIJK BEZUINIGT. volgens de Ma tin zal het niet lang meer duren of ook Frankrijk zal zijn vleeschlooze dagen ken nen. Volgens het blaa overweegt de Fransche re geering een of twee dagen van de week aan te wijzen waarop er geen vleescn verkrijgbaar zal zijn. Zij zal' zoo weet do Matin mede te deelon een „nationaien raad voor bezuiniging" in het leven roepen, wiens taak liet zal zijn invoering van die maatregelen voor te stellen waardoor er mot de voedselvoorraden op zuinige wij/.è omgesprongen kan worden en die voorts beletten dal hot gemunte geld naar het buitenland wegvloeit In dezem jfead zullen menschen van elke richting zit ting nemen, hij zal de traditie van den godsvrede voortzetten en do Matin meent te weten, dat Fal- héres 1de vroegere president van de Fransche ropu- liébliek, er voorzitter van zal worden. Aldus, zegt het blad, zou de regeering een beroep op de natie zelf doen .0111 over de opofferingen te beslissen, die zich op moet leggen. Tot een anderen bezuinigingsmaatregel, die te p, rijs reods toegepast wordt, is de vorige week door den ministerraad besloten: van 15 dezer af m0K de winkels te Parijs en de andere gemeenten in T.« Seine-departement na zes uur 's avonds, behalve Zaterdag en den avond vóór mestdagen, niet m«a- verlicht worden met gas, electriciteit, petroleum 0f benzine. Voor winkels waar voedingsartikelen verkocht worden, geldt deze maatregel niet, ook niet voor apo. theken kapperszaken, en_sig;ircnwmkels, wél voor thee. huizen en confiseurs. Koffiehuizen,, ook die, welke deel uitmaken van inrichtingen, waar vertoonjingem plaats vinden, en restauranis worden om half tien ge sloten. Schouwburgen en bioscopen moeten op zJL minst een dag in de week gesloten blijven. JU DE STEENKOLENVOORRAAD DER AARDE Een Oostenrijksch geoloog, dr. H. Leitner, heeft onlangs getracht, den geheelen kolenvoorraad der aarde bij benadering te bepalen. Den grootsten voor. raad in Europa bezit Duitschland met ongeveer 410 milliard ton, welke hoeveelheid met een jaar. lijksch verbruik van 220 millioen ton nog voor 1800 jaren voldoende zal zijn. De kolennjkdom van En. geland, Ierland inbegrepen wordt geschat op ioo milliard ton, waarvan gemiddeld 2b8 millioen jaar. lijksch worden naar boven gebracht, zoodat de nm. nen van Engeland nog 720 jaar kunnen leveren. pe derde plaats neemt Oostennjk(-Hongarije in 59 milliard, waarvan jaarlijks 49 millioen verbrui^ worden, m.a.w. een voorraad voor 800 jaren. De nen van Rusland Siberië niet inbegrepen schat de geoloog op 58H milliaxd, waarvan tot nu toe slechts 27 millioen ton jaarlijksch werden verbruikt en dus nog voor 2000 jaar steenkool voorhanden is. Frankrijk beschikt over 16 milliard en België ot- geveer eveneens, zoodat voor beide landen nog on- geveer 420 jaar voldoende zal zijn, indien de op. brengst dezelfde blijft De overige Europeesche bek- kens hebben slechts geringen inhoud. Spanje en Spitsbergen hebben ieder 9 milliard, Nederland 44 milliard, Servië H milliard, Bulgarije 0.4 milliard, Italië 0.15 milliard. De gezamenlijke voorraad van Europa ls dus ruim 774 milliard ton. Deze voorraad is nog betrekkelijk gering, Indien men rekent, dat de Vereenigde Staten 3838 milliarden tonnen bezit, ten, Azië 1279, Canada 1234, Australië 170, Afrika 58. De geheele voorraad der aarde zou dus minstenj 7353 milliard tonnen bedragen, welk aantal nog hoo ger kan worden, Indien de Zuld-Amerikaansche sta- ten erbij komen, waarin men nog groote hoeveell*. den stenkool vermoedt MOEILIJKHEDEN MET ZWITSERLAND. Het ls met Zwitserland als met ons, het scharrelt eveneens zoo'n beetje tusschen beide partijen in. Niet lang geleden is er een ruilverdrag tusschen Duitsch lan en Zwitserland tot stand gekomen. En wat velen in Zwitserland wel hadden verwacht is thans ge beurd, n.L nieuwe moeilijkheden. Er was bij deze overeenkomst te veel geheimzin nigheid in het spel. Welke artikelen, en in welke hoeveelheid Duitschland aan Zwitserland leveren zou, stond alles uitvoerig in het communiqué, dat aan do pers verstrekt werd. Maar over de verplich tingen, die Zwitserland daartegenover op zich had moeten nemen, verluidde zoo goed als niets. Het verdrag wekto achterdocht, en men begon van zeke re zijde op den uitvoer naar Duitschland toezicht te houden. Dat was overbodig. De feiten waren zoo dui delijk mogelijk. Al spoedig berichten de bladen over buitengewone vee-aankoopen op de najaarsmarkten en over vele wagonladingen naar den Boven-Rijn. Tegelijkertijd kwam overal een melk- en boter- schaarschte; de winkels waren leeg en bleven leeg. De Entente-mogendheden hebben uit deze feiten de consequentie getrokken. Vandaag brengen de kranten de pijnlijke mededeeling, dat Frankrijk te Bern kennis heeft gegeven, dat de geregelde aan voeren van varkens uit Spanje niet meer over Frankrijk zullen mogen gaan. En Italië voegde daar de mededeeling aan toé, dat de ladingen Amerikwa- sche veekoeken, die te Genua liggen, niet meer naar Zwitserland zullen mogen doorgevoerd worden. Mi nister Denis Cochin, die tegenwoordig te Bern ver toeft, om met den Bondsraad over deze kwestie te confereeren, moet verklaard hebben, dat de Entente graag bereid is alles te. doen wat voor de instand houding van den Zwitserschen veestapel noodig ia Maar dat alles, wat meer is dan dat, en dus tot on derhoud van Duitschland en zijn leger moet dienen, wordt opgehouden. Of men van Zwltsersche zijde bij de onderhande lingen niet voorzien heeft, dat het zoo zou gaan? Iemand, die het heel goed weten kan, verklaarde dezer dagen, dat men alles wel degelijk vooruit heeft zien aankomen, maar dat men de onweerlegbaar heid der feiten heeft willen afwachten, om Duitsch land te kunnen aantoonen, dat het aan Zwitser land onmogelijke eischen gestold h«d, Het is te ho pen, dat ook Duitschland uit de gebeurtenissen der overvraagd heeft, en dat het in dit geval buiten den waard, in casu de Entente, rekende. GALA IN OORLOGSTIJD. De „Manchester Guardian" zegt: „Vóór den oorlog was het bijna een misdaad om in de stalles van een theater te verschijnen anders dan ln avond- costuum. Nu ls het eer uitzondering d«n regel. Da reden hiervan is het feit of de beleefde fictie dat de mannen te druk bezig zijn met oorlogs- of ander werk, dan dat zij tijd zouden hebben om naai buis te gaan en zich te verkleeden. In Frankrijk i' men nog wat verder gegaan en is het avondcostuum in de door den staat gesubsidieerde schouwburgen te Parijs gedurende den oorjc« verboden. Dit zal wel naar den smaak van George Bernard Shaw zijn, die, naar men zegt, op zekeren avond in een fluweelen jasje in den schouwburg verscheen en dat, toen de suppoost hem zeide, dat hij het niet mocht aanhou den, eenvoudig uittrok. Men vraagt zich af of het Fransche verbod van galacostuum ook tot den president zal uitgebreid worden, die, behalve het half-mllltaire costuum, da? hij aan het front draagt, bij officleele gelegenheden, geen ander officieel costuum draagt". meest voorkomende kwaal van onsten tijd. Hij, die bevrijd blijft van aambeien, mag i daad van geluk spreken, want de martelingen iuukende, bloedende, droge of uitwendige aamh»® bercoven den lijder van alle 'rust en genot. Weunji menschen ontsnappen aan deze kwaal na den middel baren leeftjjd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zün erfelijkheid» everkwalen, gebruik van sterke purgeermiddelen. stopping, te veel eten of drinken, zittende lccfwiJ2^ en. te weinig^ lichaamsoefening. Vrouwen Inden er dik wijls aan bij zwangerschap, ofschoon de vatbaaxhei dan reeds te voren bestond. lij alle vormen van aambeien zijn regelmatige s'?j_ gang, licht verteerbaar voedsel en zorgvuldige rem»" ©ng van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde gevallen operaties doe sommige autoriteiten worden voorgestaan, werd merkehjk succes verkregen door het gebruik van ters Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en septische zalf, in het «zonder geschikt voor aambei,-. De eerste aanwending van Foster's Zalf doct prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik cle ontsteking en het bloeden ophouden, en maakt in meerderheid der gevallen een einde aan de k\ 1 oster's Zalf Met op den juisten naam) is te S gen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 14. zending geschiedt franco ua ontv. v. postwissol a 1 l- p. doos.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2