Mager Courant. De Oorlog. "BERICHT Woensdaq 22 November 1916. 59ste Jaargang No. 5906. TWEEDE BLAD. Bekendmakingen. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Hef wegvoeren van Belgen naar Buifschland. Honderden menschen, dié wel werk hadden, wer den ook weggevoerd. Verscheidene gemeenten hebben aanzegging, om de burgers op wegvoering op groote scnaal voor te bereiden. Deze zelfde opdracht werd aan het gemeentebestuur van Brussel en de voorsteden ge- even. In een dergelijke kennisgeving staat ook, at de weggevoerden slech's in dringende geval len naar België mogen terugkeeren. Getuigenis van een onpartiidige. De Keizer en de rijkskanselier. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. INKWARTIERING». ne Burgemeester der gemeente Schagen brengt, ln aansluiting met zijne kennisgeving d.d. 20 No- 'mber j.1. ter kennis, van de bewoners der percee- len ,gele8en aan den Stationsweg, dat ook zij in jen nacht van 23 op 24 November a.s. waarschijn- ink roet inkwartiering zullen worden belast. 'schagen, den 22 November 1016. Da Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz., lo.-Burgemeester. Wegens hc! vervallen van de personenlram, die Ie 12.20 van Schaoen in de richting Wognum ver* irekt. is hel ons onmogelijk, de Schager Couranten voor Barsingerhorn, Kolhorn, Winkel, N. Niedorp, Oude Niedorp, Hoogwoud en Opmeer-Spanbroek In de middagbeslelling te krijgen. Wii hebben echter hoop,* dat eene andere regeling wordl getroffen, waardoor de Courant weer wél des middags ont vangen kan worden. DE OITG. Dan Haag 21 Nov. Van de 63 leden, die te ruim halfvijr ure in de Kamer tegenwoordig waren, hebben slechts een vier tal en wal de h.h. Van Idsinga, Nierstrasz, Eland en de voorzitter gestemd tegen de motie-Marchant, waarbij het Parlement ais zijn oordeel dus heeft te kennen gegeven, „dat het oproepen van de Landstorm- .klasse 1909 eerst mag geschieden né de ODroeninu aan vastknoopen. Prof. Eerdmans wil ook nog het ontwerp betref fende de verbinding van de Maas van Rotterdam naar zee behandeld zien. Zulk 'n „ideaal" is in een RoUerdamsch hart begrijpelijk. Ook de praeses ge voelt er alles voor. Maar hoeveel zal niet moeten worden geëndosseerd aan de toekomst van den torenhoogen stapel arbeids nu nog, af te doen vóór Mei-maand-1917!?. TWEEDE KAMER. UT' ANT0NI°" Tot voorzitters der afdeelingen zijn gisteren, Dins dag, na hot hernieuwen der sectiën, gekozen de hee- ren Jansen, Den Haag, U.-lib.; De Meester, U.-lib., Troolstra, S.D.A.P., Ruys de Beerenbrouck en Van Vuren, beiden Katholiek. Tot vice-voorzitters de heeren Helsdingen. S.D.A.P. Rink, U.-lib., Van Raalte, U.-lib., Van Vliet, A.-rev., en Van de Velde A.-Rev. mag geschieden né de oproeping ^,'ran de militie-lichting 1017," Minister Bosboom had deze motie „ontraden'", ar- i(j voegend dat AExe. er „geen gevolgen aan' zou verbindendus niet de portefeuille-kwestie zou stellen. De Landstorm, zei de minister verder strekt lot het aflossen der oudere nfilitie-lichtingen, niet de jongere militie zelf. Wat de Landstormklasse 1917 betreft, waarvan het thans oproepen ook was aanbevolen zei de heer Bosboom, dat deze eerst 1 December a.s. wordt ingeschreven, waarna de keuring dus moet plaats heb ben. De Militieüchting 1917 te laten voorgaan (zoo ais men weet, moeten de 1ste bataljons tusschen 16— 20 December a.s. opkomen) was uiterst bezwaarlijk. De noodige bevelen zijn reeds gegeven. Een deel der jaarkl. '17 van de L.S. is voor aflossing der bereden war pens noodig; wat het andere deel dier klasse betreft, was de minister bereid, deze begin Januari te doen op komen. De heer Marchant was aansch-onvoldaan. Her haaldelijk wees hij erop. dat ae minister, de be doeling der Kamer op 16 Juli jl. zoo duidelijk geble ken, toen slechts hel stellen der Kabinets-kwestie het ontwerp voor den Landstorm 1909 kon redden geheel miskende. Hij toch laat niet de jongere, maar de ouderen voorgaanL.. Nogmaals richtte mr. Mar chant tot de groene tafel de pertinente vraag: kont Uwe gedragslijn in deze nog wijzigen?..,. Dat er reeds bevelen zijn "uitgevaardigd, achtte de heer M. een argument zonder waarde En hij. diende zijne hier boven aangeduide motie in. er eerst nog als „stuart" bijvoegend: „behoudens dat deel van de Landstorm- klasse 1917, voor aflossing der bereden wapens be stemd." Doch toen deze „stuart" 's ministers houding tegenover de motie niet bleek te kunnen wijzigen, kapte de heer Marchant haar weer af. Dat de stemming in de Kamer gunstig voor de motie stond ieder moest 't beseffen. Majoor Van Twist, niet zonder reden klagend over het nü eerst (tegelijk Biet de interpellatie-Marchant) beantwoorden der verschillende vragen, over de aanhangige kwestie tot den minister van Oorlog gericht, sprak over„ge mis aan voortvarendheid" bij Oorlog en verklaarde „het beleid, aan dat departement gevoerd, niet te bewonderen." Do minister heeft geen begrip riep de majoor uit van den oeconomischen druk, sinds twee jaar martelend; „uit alle maatregelen van Z.Exc. blijkt dat" In zijn tweede rede was minister Bosboom duidelijker. Hij verklaarde „met het meeste voorbehoud, want „thans zijn de omstandigheden er vooral naar om „zulk voorbehoud te moeten maken", als zijn naaste toekomst-plannen te kunnen aangeven. Iti elk geval Wil de minister 't erop richten, dat vóór Augustus 1917 allen, die in Aug. 1914 onder de wapenen kwa men, zullen vertrokken zijn. Noodig zijn-: de Land stormklassen 1909.1908 en 1907, alsook de geheele Mi litielichting 1917. De- Landstorm 1907 en 1906 worden voorloopig uitgeschakeld. Van het afstand doen der Landstormklassen '09 '08 en '17- is geen sprake. Er zijn al zei gen. Bosboom meer menschetn ver trokken dan er onder de wapenen zijn. gekomen. De Militielichting 1918 zal sterk vervroegd worden opge roepen." Het ontwerp daartoe heeft net departement van Oorlog reeds verlaten T De minister herhaalde: 't Is ondoenlijk de L.S. klasse 1909 in zóó korte termijn te vervangen door de geheele Militielichting 1917. Wel wilde hij ten op; Mchte van de Landstormklasse 1908 eene belofte at fleggen gelijk de heer Marchant die voor de klasse 1901 verlangde Dus: de geheele Militielichting 1908 vóói *1® LS -klasse 1908 Deze toezegging bieek echter niemand te bevredigen Bij monde ook van de h.h. K. ter Laan, \an Twist Arts was op de vele klachten gerezen, nu in de «ingen der gemobiliseerden -telkens aangeheven; pp ontwrichting van het maatschappelijk leven door i ^Udtkken van zoovele huisvaders aan hun zaken, ter- *ijl aj eerst na 8Vj maand oefening verlof kunnen fnJgen i Op deze klachten was de minister van Oor Io8 thans met ingegaan Hij zal ze overwecen. Met verpletterende meerderheid is dus de motie-Marchant ^ogenomen Eene motie is en blijft eene motie zei do heer Bosboom ten slotte Ik kan haar naast mij ^leggen. „Maar dat doet U niet, Excellentie t" riep uit de vergadering. „Dat zeg ik ook "niet" hernam de minister, „wat de ?°öe wil is geen goede uitvoering der wet en de diensttijd der Militielichting 1917 zal er slechts door w°rden verlengd" Natuurlijk zal nu de lichting-1917 met „meer dan bekwamen spoed" in haar geheel worden opgeroe- Pon. Waar de Minister van Oorlog dezen uitslag zeer &0ed en duidelijk had kunnen voorzien, ware t blijk J8® staatsmans-beleid geweest indien hij de ba- *ens zou hebben verzet bij het verloopen van het oötij, borgen, Woensdag, gaan wij dus aan art 192. De Centrale Sectie had gewenscht, dat de Kamer Indische begrooUng-1917 en een \reeks van ver- ontwerpen in avond-zittingen zou hebben be- V?ndeld, te beginnen Dinsdag 2* dezer. Maar prof. User van IJzendoorn wees er op, hoe men j® 8"lk «oval zoU ervaren, dat ook de werkkracht der Ka- v£J?are grenzen heeft En men ging mee met zijn ^rstei om Woensdag 29 November a.s. voor sectie- ^«rzoek te bestemmen, met 36 tegen 28 stemmen, nóódig, zal men er dan nog een paar avondjes Er is ditmaal heel weinig nieuws Het meest be langrijke komt uit den Balkan, waar de Duitsch- Oostenrijksche troepen Roemenië ernstig bedreigen. Westelijk Walachije is door hen bezet, nu zij de voorname stad Craievo vermeesterd hebben. Hier mede kan een stadium van de wei-gelukte operatie der Duitsch-Oosteenrijksche troepen in het westen van Walachije als afgesloten beschouwd worden. De strategische beteekenis van de vermeestering van dit belangrijke spoorwegknooppunt is groot en het wil ons voorkomen, dat do bedreiging van Roemenië's hoofdstad Boekarest zeer nabij is. Want ook van noordelijk Boekarest dringen de Duitsehers op, hoe taai de Roemeniërs zich ook verweren. En indien het nu nog Mackensen vanuit de Do- broedsja mocht gelukken, de Donau over te steken, dan zou Boekarest van drie zijden bedreigd worden. En dan herinneren we aan de berichten van een paar weken terug, dat de Oostenrijkers een eiland in den Donau bezet hadden en een troepenafdeeling aan den Roemeenschen oever geland. Sinds werd daaroveiv niets meer vernomen. Maar het is niet on mogelijk dat dat feit een begin is geweest van een aanval op Boekarest vanuit het Zuiden. Van de andere oorlogstooneelen geen nieuws, noch van het Fransche front, noch van het Russische. In Macedonië wordt de aanval der geallieerden benoorden Monastlr voortgezet Twee belangrijke berichten vallen nog te vermel den, die zijdelings tot den oorlog ln betrekking staan. Daden da berichten vorige week reeds vermoeden, dat het met den Ooetennjkschen Keizer niet goed ging, heden komt de tijding dat KEIZER FRANS JOZEPH IS OVERLEDEN. Dinsdagavond is hij te 0 uur zacht ontslapen op het kasteel Schönbrunn. De keizer, die op zoo hoogen leeftijd zijn land in een wereldoorlog zag gewikkeld, heeft zijn liefsten wensch het herstel van den vrede nog te beieven, dus niet in vervulling zien gaan. Het doodsbericht bereikt ons vlak voor het afdrukken van de courant, zoodat wij met een enkele aanteekening moeten volstaan. Wij herinneren alleen dat keizer Frans Jozef 86 jaar is geworden. De tweede belangrijke tijding is die van een wisse ling in de Duits ene regeering De bekende minister van buiteniandsche zaken von Jagow heeft ontslag aan gevraagd. Om de bekende „gezondheidsredenen Tot zijn opvolger zal waarschijnlijk de onderstaats-secretaris van buiteniandsche zaken Zimmerman worden benoemd. Over werkelijke redenen van dit opzienbarend ontslag zal dezer dagen wel meer uitlekken. Het schijnt piet voorbarig, om hier aan eene belangrijke betoeke- nis te hechten al duurt het wellicht nog een poosje eer hiervan de meer duidelijke blijken zich openbaren. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. ATHENE, 21 Nov. Het verzoek van de gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Turkije en Bulgarije om hun vetrek te mogen uitstellen is van de nand gewezen. Zij zullen Woensdagochtend allen vertrekken. Wij lezen in het Belgische Dagblad (hoofdredac teur: D. du Castillon, bestuurders: dr. Terwagne en C. Herbiet) Een ontvluchte Belg uit Willebroek vertelde: Zaterdag in den namiddag tegen 3 uur werd de bekende papierfabriek van „De Naeyer" te Wille broek plotseling door Duitsche soldaten omsingeld. Een trein, samengesteld uit goederenwagens, werd geplaatst voor den grooten uitgang van de fabriek op het - verbindingsspoor, dat de fabriek met het gewone spoorwegnet verbindt. Niemand mocht in of uit de fabriek. Een Duitsch officier en enkele manschappen traden binnen, gingen de werkhuizen af en gaven den bedienden, meesterknechts én werklieden last te staken en zich op een groote plaats te verzamelen. Geen enkel protest hielp; men moest gehoor zamen. In groepjes van twintig werden zij onder militair geleide buiten gebracht en in de beestenwagens gestopt. Het geheele personeel van de fabriek, op dat oogenblik werkzaam, ten getale van 250, werd aldus naar eene onbekende bestemming weggevoerd. Uitzondering werd er gemaakt voor twee oude stakkerds, die dit droevig nieuws in het dorp gin gen bekend maken. De grootste verslagenheid heerschte in deze nijverige plaats. Het meerendeel dezer arbeiders beschikten alleen over hun blauwe werkpakje en mochten ondanks hun aandringen, niet eens huis waarts keeren om het onontbeerlijke te kunnen halen. Wij kunnen bovenstaande inlichtingen bevestigen, door het relaas van een uit Willebroek ontvluchten bakker, die recht over de fabriek „De Naeyer" woont. Het Belgisch Dagblad meldt verder De Duitschers tooaen zich toch nog niet zoo ge heel onverschillig voor de protesten, aie in neutrale landen opgaan tegen de wegvoering van Belgische burgers. Zij trachten zooveel mogelijk vrijwillige arbeiders te werven. Overal kan men plakkaten vinden, om de Belgen tot het aangaan van arbeidscontracten te bewegen. Zij zullen dan in Duitschland een hoog loon ver dienen. Doch uit goede bron vernemen wij, dat men in verschillende steden voortgaat met het aan leggen van lijsten van jongelingen uit alle standen, die binnenkort moeten vertrekken. Thans worden er aan de burgemeesters der Bel gische gemeenten kennisgevingen gestuurd, waarin de magistraat met de strengste straffen bedreigd wordt, zoo hij weigert lijsten van de weridoozen aan de Duitsche overheid te verstrekken. Te Kort- rijk, Bergen en elders, waar de burgemeesterswei- gerden dergelijke lijsten te geven, namen de Duit schers' wraak door mannen uit alle standen op te lichten. Met dezelfde weerwraak worden in boven genoemde kennisgeving de gemeenten bedreigd, indien de lijsten niet onmiddellijk overhandigd worden. In deze kennisgeving staat letterlijk„De Duitsche administratie zal zelf de weg te voeren mannen uitkiezen. Maar zij heeft geen tijd noch voldoende middelen om de omstandigheden van iederen persoon op zichzelf te onderzoeken." Dit dreigement is in vele plaatsen reeds ten uit voer gebracht. Wij hebben vluchtelingen gesproken, die reeds een aanzegging hadden ontvangen, maar zich nog bijtijds uit de voeten wisten te maken. Zij waren in het bezit van een vrij groot kapitaal en behoorden dus allerminst tot de ondersteunden. In de laatste dagen reden weer treinen met bur gers uit Vlaanderen voorbij Gent MAASTRICHT, K Nov. De geheele mannelijke bevolking van Jodvigne en omstreken is naar. Duitschland verbannen. Verleden week Vrijdag is alle mannen van '17— 55 jaar, uit Jodvigne en 52 andere gemeenten uit den omtrek, aangezegd, dat zij naar Duitschland zullen worden gezonden. Men schrijft uit Zürich aan het „Hbld." d.dv 17 November In den „Bund" van Bern, een blad, dat men wel allerminst van Entente-vriendelijke neigingen ver denken kan, is in het redactioneel gedeelte een schrijven afgedrukt van een Zwitser, dat beknopt doch schrijnend spreekt over den jongsten maat- regeL tot deportatie van Belgische arbeiders naar Duitschland. Het bericht luidt als volgt Om te voorzien in het gebrek aan arbeidskrach ten in Duitschland zijn een groot aantal gevange nen in allerlei militairen industrieën aan net werk gezet. In België wilde men de arbeiders dwingen tot allerlei arsenaal-arbeid. Toen de arbeiders van Mechelen dit werk weigerden, braken de Duitsche autoriteiten de spoorlijnen voor het buurtverkeer op, om die aan de Russische fronten te gebruiken; zij sneden de arbeiders daarmede tevens de ge legenheid af, om in de-afgelegen fabrieken te gaan werken. Zoo steeg het aantal werkloozen van dag tot dag. De kolenmijnen, ook die in privaat-bezit, staari onder Duitsch beheer, wat de arbeiders terug houdt. Aan Belgische industrieele ondernemingen worden allerlei hinderpalen in den weg gelegd, en straffen van frs. 5000—20,000 zijn aan ae orde van den dag. De Belgische industriën staan voor haar ruïne, terwijl, ae concurreerende Duitsche en Oostenrijkscne ondernemingen bloeien. De- invoer van Zwitsersche artikelen is verboden, ondank» het handelsverdrag tusschen beide staten. Zakenbrieven worden door de censuur terugge houden. De arbeiders in België verlangen niets liever, dan weer aan hun arbeid te kunnen gaan, doch zij weigeren eiken arbeid, als die gericht is tegen hun broeders aan het front. Wij, Zwitsers, zouden in zoo'n geval niet anders handelen. De deportaties naar Duitschland hebben in werkelijk heid geen ander doel dan om te voorzien in het gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland zelf. Te Karlsruhe heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt de agitatie tegen de regee ring en vooral tegen den rijkskanselier krachtig te bestrijden. Zij heeft den Keizer mededeeling gedaan van hare plannen en deze heeft daarop telegrafisch laten antwoorden, dat hij met groote voldoening van dat bericht kennis heeft genomen. De handelsoorlog. BERLIJN, 21 Nov. (Officieel). In de maand Octo ber zijn 164 vijandelijke handelsschepen, samen me tende 3Q6.500 br. registerton, door onderzeeërs en torpedobooten der Centrale mogendheden opge bracht of in den grond geboord of door het stooten op mijnen verloren gegaan. Verder zijn 72 neutrale handelsvaartuigen, samen 87.000 br. reg. t., wegens het vervoer van contraban de naar den vijand m den grond geboord. De schepen, sedert het begin van den oorlog dooi de oorlogsmaatregelen van de Centrale mogendhe den te loor gegaan, meten te zamen 3.332.000 ton. de Engelsche schepen alleen 2,550,000 ton. De „Deutschland" Naar de „Kölnische Zeitung" uit Washington ver neemt, is de botsing tusschen de „Deutschland1' en de gezonken sleepboot niet, zooals eerst vermoed werd, aan opzet, doch slechts aan een ongeval te wijten. Er zijn eenige scheepsplaten ingedrukt en aan beide zijden van den boeg zijn lekken ontstaan Verder is het vaartuig niet beschadigd. NEW LONDON. 21 Nov. De „Deutschland" is vertrokken. DE ONTPLOFFING BIJ ARCHANGEL. PETROGRAD, 21 Nov. Van bevoegde zijde wordt de mededeeling van Duitsche zijde, da tbij de ont ploffing in de naven van Bakaritza bij Archangel zeven stoomschepen, geladen met munitie, zouden zijn ver gaan, tegengesproken. Er is slechts één schip ver gaan, n.1. de „Baron Drièsen". terwijl een ander schip, de „Earl of Farfir", dat daarnaast geankerd lag, ver nield werd. Volgens nadere berichten zijn bij de ramp 310 man nen om het leven gekomen, terwijl volgens de rappor ten der hospitalen bovendien 49 officieren en ambte naren, 473 soldaten, 131 andere mannen en 25 vrouwen gekwetst werden. Dat het aantal slachtoffers zoo, groot is, vindt zijn verklaring in het feit, dat de ontploffing plaats had tijdens schafttijd, toen de mannen rust namen in de- barakken. LORD ROBERT CECIL OVER BELGIfi. LONDEN 21 Nov. In het Lagerhuis vroeg een der leden of er 25.000 man uit. België naar Duitschland zijn gezonden en of het Duitsche militaire bestuur na de overgave van Antwerpen aan kardinaal Mercier de plechtige geschreven verzekering had gegeven, dat geen Belgen gedeporteerd zouden worden, hetgeen be vestigd was door v. d. Goltz. De onder-secretaris Cecil verklaarde: „Ik geloof, dat de feiten werkelijk zoo zijn. Het is misschien belang wekkend te vernemen, dat de Duitsche officier, onder wiens bevelen de eerste deportaties uit Vlaanderen1 plaats hebben gehad, vroeger militair gouverneur van Brussel is geweest en direct verantwoordelijk voor de terechtstelling van miss Ca veil. Terwijl er wreed heden van dien aard bedreven worden volgens een blijkbaar te voren vastgestelde gedragslijn van de Duit sche regeering, kunnen woorden alleen van de 'Britsche sche regeering niet veel uitwerken. Wij" zullen in ieder opzicht de actie der Belgische regeering ondersteunen en aan elk beroep, dat zij op ons mochten doen gehoor geven Tm met haar onze stem verheffen waar het geldt een beroep te doen op het oordeel en de hulp der beschaafde wereld. Wel zijn wij van plan handelend op te treden en de eenige handeling waardoor wij het vraagstuk blijvend kunnen oplossen is, den oorlog voort te zetten met al onze kracht om de bevrijding van het Belgisch grondgebied en de Belgische burgers van dien druk te verzekeren. (Toejuichingen.) AMERIKAANSCHE VREDESLONKEN. Uit LONDEN, 20 Nov. De „Tlmefl" van heden pu bliceert een telegram van haar correspondent uit New-York, waarin gezegd wordt, dat de „New York Times" Maandag LL openlijk voor den dag kwam met de theorie, dat de tijd bijna rijp was, om vrede te sluiten. Het blad drukt om te beginnen een reeks artikelen af van schrijvers, „wier bevoegdheid en gezag" naar het blad zegt, op beide halfronden erkend wordt Een dezer schrijvers, die zichzelf „Cosmos" noemt, betoogt dat de tijd gekomen ld om na te gaan, of de oorlog niet binnen korten tijd beëindigd zou kun nen worden door een internationale overeenKopsb waaraan ook de Vereenigde Staten zouden deel nemen. De Londensche „Times" teekent hierbij aan, cat zij het natuurlijk verlangen naar vrede erkent zoo- als dat gekoesterd wordt door een eerbiedwaardig lichaam als de Vereenigde Staten, maar zij wijst er met nadruk op, dat het antwoord van Enge'and nog steeds vervat is in het woord, door den premier te Quidhall gesproken: „Wij zullen nooit het zwaard wederopsteken, dat wij voorwaar niet lichtzinnig ge trokken hebben, alvorens België in volle mate al wat het heeft geofferd en méér dan dat, terug krijgt, alvorens Frankrijk behoorlijk beveiligd is tegen lu* gevaar van een overval, alvorens de rechten der kleine naties in Europa op een onaantastbaren grondslag zijn gevestigd, en alvorens de militaire heerschappij van Pruisen geheel en al en voorgoed vernietigd is." IN HET TROTUSDAL. In de „Voss. Zeit" schrijft Bonnhoff d.d 7 Novem ber uit hot Tretusdal ...Voor de soldaten opent zich in een bont geverfde schutting een poort en n ustaan zij op Roemeenschen» bodem. Een paar stappen verder loopt de pas over een kolossale ijzeren brug over de river. Deze is een zeldzaam verschijnsel op het oorlogstetrrein to taal onbeschadigd. Bij hun terugtocht hebben de Roe- emnen de bruggen in het Trotusdal niet latem springen. Ongeveer tien K.M. a oh ter de grens sluiten lage heu vels het dal af, juist voorbij de uitmonding van de Soelta in de Trotus. Zij vormden voor zij door de Hongaren bijna zonder strijd genomen werden, eeo sterke versperringslinie van de Roemenen De verdodi^mgswerken zijn buitengewoon uitgestrekt Het terrein is voortreffelijk gekozen en toch maakt alles eeo verouderden indruk. Zij zijn 'al te zeer naar de voorschriften van de militaire leerboeken van voor den oorlog geconstrueerd. Dat ziet men vooral aan de hindernissen Men heeft geen partij getrokken van de ervaringen van den oorlog. Men riet nog wolfskuilen en zware onpractische granaatschermen, die den sol daten een gevoel van geïsoleerdheid geven en daarom moreel een ongunstigen invloed hebben De taktiek van de Roemenen bewijst in vale oprichten, dat rij weinig partij getrokken hebben van de onder vindingen der laatste twee jaren, ofschoon ieder offi cier een boek van twee deelen meegekregen had mët den titel„de ervaringen van den wereldoorlog op alle oorlogstooneelen." De Hongaren hebben zich snel aan het moei lijke terrein gewend. De tegenstand van de Roeme nen in dit gebied ia echter ook, aedert zij hun ei gen land verdedigen, veel taaier geworden en de verderigingagordela worden steeds dichter. Tegen over het leger Ara ataat het Roemeen scha noordle- ger, dat aanvankelijk onder betel van generaal Pro sum stond. In het begin van den strijd had dit leger een groote breedte. Het reikte ongeveer aan het Altoz-gebled tot aan den Tolgiyes-pas. Nu krimpt het steeds meer naar het zuiden te zamen in het Uedel- Trotusgebied. BARSINGERHORN. Door het Kiescollege deT Ned .Herv. Kerk alhier zijn benoemd tot ouderling de heeren N. Dubbel man en M. Maars en tot diaken de heeren C, Klerk en S. C. Smit. In de tusschentijds ontstane vacature door het bedanken van den heer R. Bolmeier, als diaken, is voorzien door het benoemen van den beer D. Gorter. TWEEDE KAMERVERKIEZING HAARLEMMeR* MEER. Dinsdag zijn in het district Haarlemmermeer can- didaat gesteld mr. J. Bomans, r.-k., die gesteund zal' worden door de anti-ravolutionnairen en de heer S. W. de Clercq, lib. De stemming heeft 10 December plaats. APPELEN. De Minister van Landbouw heeft het percentage der aanvoeren ter veiling, dat voor het binnenland moet worden geveild, met ingang van 22 dezer vast gesteld voor goudreinetten en voor holgaten op 30 pet; van alle andere soorten zure appelen zal geen uitvoer meer worden toegestaan. MIDDEN-NOORDH. WATERLEIDING. De raad der gemeente Uitgeest heeft in beginsel besloten mede te werken tot oprichting eener Mid- den-Noordhollandsche drinkwaterleiding, zoodat dus thans 17 gemeenten, te weten: Beemster, Broek in Waterland, Edam, Graft, Heemskerk, Ilpendam, Jisp, Landsmeer, Monnikendam, Oostzaan, Purmerend, De Rijp, Schennerhorn, Uitgeest, Wijdewormer, Worraer en jZ.- en N.-Schermer, met een totaal inwonertal van 37.891, principieel tot aansluiting hebben be sloten, terwijl van 6 gemeenten met 8573 inwoners nog geen beslissing bij de commissie is ingekomen en 5 gemeenten met in totaal slechts 2278 zielen, weigerden mede te werken. Bij vergelijking der numerieke meerderheid komt men alzoo tot een gunstig resultaat wat betreft de belangstelling der gemeentebesturen voor een goede drinkwatervoorziening voor Midden-Noordhol land, terwijl naar evenredigheid van het inwonertal de rentabiliteit der onderneming in verband met de gegevens, vermeld in het desbetreffend rapport, uitgebracht door het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening te 's-Gravenhage, wel verzekerd mag heeten. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 18 tot 21 November 1916. Geboren: Simon, zoon van Jan Delver en Dieuwer- tje Brommer. Overleden: Engeltje Kok, 65 jaar, echtgenoote van Pieter Schoen WARMENHUIZEN, 20 November. Aangevoerd: 10450 stuks witte kool f 6.10 a 31, 4750 stuks gele kool f 2.40 a 12.10, 3350 stuks roode kool f 4.20 a 18.50, 54 baal uien f 7, 1 wagon witte kool f 509 WARMENHUIZEN, 21 November. Aangevoerd: 26150 stuks witte kool f 3.60 a 3430, 29300 tsuks roode kool f 2.30 a 18.10, 9250 stuks gele kool f 3 a 16.90, 105 baal uien f 7 a 7.10, 1 wagon witte kool f508, 10X snees roode kool f 25.20. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Zaterdagmiddag. Grove uien f 6.90 a 7. Maandagmorgen Roode kool f 2.10 a f7.20, Ie kool f 3.1 Oa 18.40, witte kool f 3 a 22.70, witte ooi per wagon f 470 a 480. Maandagmiddag. Wortelen f 4.15 a 4.7, grove uien f 6.90 a 7.10, Dinsdagmorgen. Roode kool f 3.10 a 17.20, gele kool f 5 a 18, witte kool f 3.70 a 27.90, bloem kool, binnenl f 7.80 a 8.10, buitenl. f 22 a 25.10, roode kool per wagon f 550 a 556. gele kool per wagon f 551 a 555, witte kool per wagon r 430f a 478. PURMEREND, 21 Nov.. 871 Kg. boter f 1.90 a 2, 552 runderen, waaronder 432 vette en 2 stieren, vette 90( a 120 cent p. kg., matig, gelde t 175 a 340 matig melkkoeien f 250 a 430, matig 5 paarden I 80 a 250, 15 vette kalveren f 130 a 150 cent per *kg, 169 nucht kalveren f 14 a 30, matig, 486 vette varkens 96 a 106 cent p kg, vlug, 23 magere varkens f 20 a 35, matig, 338 biggen r 7 a 15, matig, 1582 schapen en lammeren, vette f 27 a 49' matig, lammeren f 16 a 23 matig, 10 zak peren f 2.5Ó a 3.50, 125 zak peren T 3.50 a 4.50, kipeieren 14 a 15 oent, 405 ganzen f 12 a 1450. Wegens storing der telegraaf, heden geen groente- marktberichten ontvangen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 5