De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. steenkolen. aangerand door zigeuners. smokkelen! koop in het gebruik en kon In vredestijd todi niet met dc petroleumlamp concurreeren, De ben zo'-brander een ter, aw> met een gueajcoopo en ln vrede overvloedig voorhanaen en uit binnenlands ene steenkolen getrok ken brandstof gevoed wordt, zal ook in vredestijd' in gebruik blijven. Hij verbruikt in bet uur en per kaars siochu ééi. gram benzol, Eén lamp van vijftig knarsen lichtsterkte doet dus met een liter benzol, die thans 55 pfennig *ost. twintig uur, In vredestijd, als de benzol slechts 2ü pfennig kost, zou dit slechts één pfennig per uur zijn, Dat is veel goodkoopor dan de petroleum-, lamp. XCN nieuwe onderneming, l Onder den naam van „Mitteleuropaelsche Schlafwa- gen und Speiswagen A. G." is, voonoopig met 5 mil- lioen mark, welk kapitaal binnen afzienbaren tijd tot 40 millioen zal stijgen, oen nieuwe onderneming in het leven geroepen. Tot dusver had de Fransch-Belgische Internationale Slaapwagen-maatschappij ook in Oostenrijk-Hongarije het monopolie van het slaap- en eetwagon-bedriTf. Naar Duitschland liepen van deze maatschappij belangrijke diensten van slaap- en eet wagens en ten slotte be heers cht deze maatschappij door het bezit van de meeste aandeelen de „Deutsche Eisenbahn-Speisewage® Geselis cha ft." Met goedkeuring van de Stéatsspoorwegbesturen in Oostenrijk en Hongarije besloten alle Duitsche Staats- spoorwegbesturen aan de nieuwe maatschappij met Doütsch cn Oostenrijksch-Hongaarsch kapitaal het uit sluitend recht te verleenen tot de uitoefening van het bedrijf van slaap- en eetwagons. De bedrijfsovereenkomsten met de Internationale Maat schappij worden niet vernieuwd en zullen de een na de ander worden gesloten met de Buitsche maat schappij. UIT HET BRITSCHE RIJK. De Times heeft opnieuw een hoofdartikel over het vraagstuk, hoe aan nieuwe soldaten te komen. Het al o fniet tot oplossing brengen van dit vraagstuk zal het verschil geven niet tusschen het winnen of het verliezen van den oorlog; want dat laatste is on denkbaar maar tusschen het toedienen van den verpletterenden slag aan Duitschland in het volgend Jaar en het onbepaald verlengen van den strijd. De manschappen moeten er het aanstaand voorjaar komen, Er zijn twee redenen, waarom het noodzakelijk is om tevoren maatregelen te nemen. In de eerste plaats hangt het moreel der troepen af van de volledigheid waar mode de nieuwe lichtingen in het verband worden opgenomen. En in de tweede plaats hangt het succes van den veldtocht er van al od met zekerheid kan worden gerekend op het juiste aahtal nieuwe troe pen, dat bij het opmaken der plannen noodig blijkt te wezen. De twee groote moeilijkheden om verbete ring in den toestand ta brengen zijn de lijst van bedrijven, wier werkers van dienst zijn vrij gesteld, en de wanhopige mislukking van ae wer ving in 'Ierland." EEN MONUMENT VOOR KONINO PRANZ-J08EPH Naar de „Lok&l Anzeiger" verneemt tal ln de zit ting van het Hongaarscha Huis van Afgevaardig den op 27 November ook een wetsvoorstel tot oprich ting van een monument voor koning Franz Joeeph worden behandeld. Het plan is, uit de veroverde Rus sische bronzen kanonnen een groot monument te gieten, dat voor het paxlementspaleis te Boedapest gepletst zal worden. Koning Karl zou, naar het blad van een met de' Hong. regeering in verbinding staand hoog ge plaatst persoon verneemt, van plan zijn om een deel van het jaar te Boedapest verblijf te houden. EEN OORDEEL OVER ROEMENIË. Een gevangen genomen Roelneensche officier heeft tot den oorlogscorrespondent van het Berliner Tage- blatt gezegd: Wij waren niet klaar. Wij hebben geen kanonnen of machinegeweren of telefoonmatenaal. WIJ hoopten dat Frankrijk ons het benoodigde zou leveren, maar kregen slechts stalen helmen, die on ze boerensoldaten wegwierpen. Een onbeschrijfelijke warboel heoracht aan alle li nies. WIJ hebben noch divisies, noch brigades, noch regimenten, maar de troepen worden daar waar wij zijn, Jn afdeelingon verdeeld. Niemand weet, wie zijn commandant is. De commandanten weten niet wat hun troepen zijn. NEDERLANDSCH ALS LEERVAK IN DUITSCH LAND. In de Kreutzzeltung leest men een betoog tot In voering van het Nederlandsch als leervak in Duitschland. W&t ook het lot van Vlaanderen en België zijn mag, zoo zegt de schrijver, de betrekkin gen, die een bestuur van eenige jaren tusschen Duitschland en de Belgische en vooral de Vlaamsche bevolking beeft geschapen, zullen een duurzamen invloed hebben. Ook op geestelijk gebied kunnen de Zuid-Nederlanders en wij elkander niet meer uit het oog verliezen. Het gewichtigste middel tot het onder houden van wederzijdsche betrekkingen is de kennis van de taal De talrijke leerboekjes van bet Vlaamsch en de cursussen voor soldaten, die de oorlog in het leven heeft geroepen, zijn een bewijs hoezeer deze behoefte wordt gevoold. Het was een misstknd, dat de beBcha&fde Duitschers, die de beginselen van het Fransch uit de school kenden, in het algemeen be ter praten konden met de Walen dan met de taai en stamverwante Vlamen. Daardoor ontstaat van zelf de VTaag of het niet gewenscht is op daarvoor in aanmerking komende scholen het Nederlandsch, dat als schrijftaal met het Vlaamsch samen valt, te doen onderwijzen. Niet al leen wegens de Vlaamsche kwestie, maar ook in het algemeen verdient deze taal onze bizondere belang stelling. De Groot-Nederlandscbe taal- en cultuur-be weging beeft een zuiver wetenschappelijk en literair karakter. Zij wil niet veroveren, maar het bestaande Nederlondsche taalbezit in Vlaanderen, Zuld-Afrlka, Amerika en Indië door geestelijk en persoonlijk ver keer met het Hollandsch kernland behouden en voor verwildering vrijwaren. De aangewezen; 'plaata voor oen wetenschappelij ke behandeling van het Nederlandsch zijn do uni versiteiten, DE VREDESBEWEGING IN DE VEREENIGDE STATEN. Onder voorzitting van Taft is te New-York Zater dagavond een groote vergadering vanwege de T.iga tot afdwinging van den vrede gehouden. Andere vergade ringen zullen èerlang in andere groote Amerikaansche steden gehouden worden. Men legt er zorgvuldig nadruk op, dat het doel van de Liga niet is, om aan den tegenwoordige® oorlog oen einde te maken, ofschoon Jacob Sahiff, de groote New-Yorksche bankier en voornaamste spreker in de vergadering Van Zaterdag, betoogde dat het reeds tijd was om te handelen. Er werd hier en daar gegiebeld, toen in de verga dering een boodschap van "BenfÈstorff werd voargo- .'ezen, welke te verstaan gaf, dat Duitschland tan al len tijde bereid was om tot de Liga toe te treden, om vred os verstoorders in bedwaiu ta houden, Grey had geseind: „Bijna iedereen steunt het doel van ae I-iga, maar algemeen wordt erkend, dat het volkomen ijdel zou zijn, om voor het einde van den oorlog zich ten beihoeve van dm vrede in beweging te zetten. Zulk een handelwijze zou de ontstemming van de geallieerde naties 'opwekken, zonder Wier steun het werkelijk doel van ae Liga nooit te bereiken zou zijn." SLIM BEDACHT. Men schrijft ons uit Zuricta, dd. 23 dezer t ft Is al (öenigo weken geleden, dat een dor grootste winkeliers ln allerlei eetwaren bezoek kroeg van een fijnen baas, die men van alle kanten dm voornamen Franschmun aanzag. De ■sroumdoLing had dm princi paal zelf willen spreken, omdat hij naar zijn zeggen eten zeer delicate opdracht had. Een der grootste en voornaamste kunstkringen van Frankrijk, zoo vertelde hij, had velen van zijn leden als krijgsgevangenen in de Duitsche kampen, en had nu een fonds bijeenge bracht, om deze vrienden door bemiddeling van. het Roode Kruis elke week geregeld een pakje eetwaren van allerlei slag toe te zenden. Er werd een lijst van namen gedeponeerd, familienamen van ras, en daarbij de militaire graden, nummers, adressen euz. Elk paket van zooveel waarde, en net geld werd steeds vooruit betaald. De zaak zou prompt in orde komen. De volgende week kwamen er nieuwe adres sen bij' ben maand later warm het over de twee- honderd paketten, die overeenkomstig een later ont vangen brief., elk ten minste twee kilo goede koffie ipoestcn bevatten, verder vleeschwaren, boter «n wal oen gezonde soldatenmaag zoo ai verdragen, kan. Spoe dig viel bet echter het alUjd waakzame toezicht oo, dat deze winkelier zooveel koffie gebruikte. Er volgde oen onderzoek, waarbij ook Fransche autoriteiten be hulpzaam waren. Toen kwam men tot do verrassende ontdekking, dat alle adressen verzonnen waren en de Roode ki uis-afdeeling weken achtereen honderden pa ketten met levensmiddelen had gezonden, niet aan Fransche krijgsgevön^&iöii, maar.... D© Zwitserscho N. O. T*,a emmaal op het spoor zet nu zijn onderzoek voort of gt i-R bikmtq steden ook zoo iets gaande is -- N. R. Ct VERNIELING VAN ROEMEEN3CHE PETRO- LEUMBRONNEN. Wolff seint, dat, volgens de Lok. Anz., door de Roe- meenscho regeering is besloten de gebouwen en werk tuigen der Roemeensche petroleum-bronnen te ver nietigen. Veel buitenlandsch en in het bijzonder onzijdig kapitaal is in Roemeensche petroleumbronnen be legd. De Astra Romana kapitaal 150 millioen lei en de Orion 20 millioen lei zijn in Neder landsch bezit. De Roemeensch-Amerikaansche dochter-maatschap pij van de Standard Oil Comp. is voor 130 millioen lei bij Roemeensche bronnen betrokken. DE VERDEDIGING TEGEN DUIKBOOTEN. De Daily Telegraph bepleit krachtig de bewape ning van alle koopvaarders der geallieerden met minstens een kanon. De reeders, zegt het blad, wil len geschut op het voor- en achterschip hebben, al was het alleen maar, omdat met de verhoogde snel heid der Duitsche duikbooten een kanon op de ach tersteven alleen onvoldoende is. Het denkbeeld den gezagvoerders bommen te geven ter verdediging, is ook niet te verwerpen. Wij bestrijden 'n meedoogen- loozen vijand en mogen geen enkel nuttig strijdmid del ongebruikt laten. Wij zullen niet zoo diep vallen als hij, maar onze koopvaardijvloot moet worden be schermd, daartoe moeten wij alles aanwenden wat wij kunnen. De nieuwe omstandigheden waaronder wij en onze geallieerden verkeeren, stellen dezelfde eischen als in de oude dagen van de zeerooverij, toen de schepen van de O.-I. Compagnie bewapend wer den om ze in staat te stellen zich te verdedigen Naast de oorlogsvloot moeten wij zonder uitstel een bewa pende koopvaardijvloot scheppen. AARDAPPELSCHAARSCHTE TB PARIJS. De Times meldt uit Parijs, dat d estad dagelijks 400 ton aardappelen noodig heeft, dat de dagelljksche aanvoer dit cijfer overtreft, maar dat niettemin er schaarschte heerscht tengevolge van het oppotten van voorraden. De perfect van politie heeft daarom gelast dat opgave moet worden gedaan van alle aard appelvoorradea van meer dan een halve ton. Die op gave moet eiken Dinsdag worden hernieuwd. Mocht deze maatregel geen succes hebben, dan zal de pre fect alle voorraden in beslag doen nemen. VREDESGERUCHTEN. In de Neue Zurlcher Zeitung worden in een hoofd artikel de kansen van den vrede besproken. Het blad acht deze niet groot en meent dat het publiek al te zeer door de steeds opduikende vredes-geruchten in den waan wordt gebracht, dat de oorlog weldra zal zijn geëindigd. De verklaring van den Rijkskanselier dat Duitschland er niet aan denkt, België in te lij ven, heeft nieuwe hoop gewekt Maar de Rijkskan selier heeft hiermede heelemaal niet gezegd, dat België weer zijn onafhankelijkheid van vóór 1914 zal krijgen. Deze opvatting zou in strijd zijn met zijn vroegere uitlatingen, waarin hij sprak over de nood zakelijkheid van waarborgen in het Westen, van de vernietiging van de zoogenaamde Engelsche heer schappij over België enz. De Entente kan alleen in gaan op vredesonderhandelingen, waarbij de volle dige souvereiniteit van België wordt gewaarborgd en waarbij niet alleen afstand wordt gedaan van onnexa ie, maar ook van elke heerschappij over België van Duitsche zijde. Bovendien is herstel van Servië een ovon krachtige eisch van de Entente als de onafhan kelijkheid van België, terwijl eveneens de terug gave van Russisch Polen op het program der Enten- e staat De juist afgekondigde proclamatie van Po- lens onafhankelijkheid bewijst dat men Polen niet lan Rusland zal teruggeven. Van de vredes-doeleinden der Entente is men welis waar minder op de hoogte clan van die der Midden- iSt&ten. Maar zelfs indien men afziet van de wenschen '!.W. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Elisabeth Cornelia, dochter van Chrlsto- phorus Josephua Schouten en van Elisabeth Rente naar. Overleden: Aagje Droog, oud 77 jaar. POLDERBENOEMING. „L_uM Tot Molenmees ter van den Schnnkkaagpolder is Dij de verkiezing van Zaterdag J.L herkozen de heer G. Beers, alhier. IJZEL-SCHADB. In onze gemeente rijn 12 getnie-soldaten gedetacheerd om mede behulpzaam te zijn tot herstelling van het door dein ijzel beschadigde telegraaf- en telefoonnet op het baanvak Helder-Alkmaar. gebiedsuitbreiding, waarvan sprake geweest is, Triest aan Italië, Elzas-Lotharingen aan Frank rijk, Galicië aan Rusland en ean deel van Zevenbur gen aan Roemenië dan is toch alleen de eiscih van eruggave der verloren gebieden een voorwaarde, waar op Duitschland zelfs van de bezette kolonies, geens zins vzou ingaan, op grond van de tot nu' toe af gelegde verklaringen. Doch zells indien de Duitsche cgeering den vrede zou willen sluiten, op grond van den status quo in 1914 dan zou deze voorwaarde geens- :ins de Entente voldoen. Deze eischt niet alleen scha- levergoeding voor de gebrachte offers, maar is. ook ■an mooning, dat de politieke toestand, zooals deze oor 1914 was, voor het Duitsche rijk veel te gunstig ,was, dan Hat men het herstel daarvan zou kunnen :anvaarden. Bovendien is er een bezwaar, dat voor- (1 bij do vredes-o n der han deli ngen de Entente zal be- emmeren, n.1. het groote aantal deelnemers aan den oorlog. Men vergeet te gemakkelijk dat ook landen fis Japan en Potugal aan den oorlog meedoen. Een an de belangrijkste plichten der Entente zal zijn, dat I ij den vrede geen dier bondgenooten te kort komt. Dit is een groot bezwaar, want hoe zal bijv. Portugal anders schadeloos gesteld worden, dan door een stuk an het Duitsche koloniale bezit en hoe zal de En- tinto Duitsche koloniën kunnen verdoelen, voordat zij >uitschland gedwongen heeft, tot een deemoedigen vrede Op grond van al deze overwegingen meent de Neue Euricher Zeitung, dat de vrede nog zeer verre is. DUITSCHE SCHEPEN VOOR DE ENGELSCHE KUST. Duitsche oorlogsschepen hebben tweemaal in den acht van 23 op 24 en 26 op 27 November bezoeken tan de Engelsche kust gebracht Beide malen kwa men deze Duitsche schepen niet niet Engelsche in contact. De Duitsche pers verbindt aan dit bezoek het noodige commentaar en noemt de heerschappij eer Engelsche vloot over de zee niet heel schitte rend. HET ARME BELGIS. Uit Brussel wordt d.d. 21 November geschreven: Zoo juist is in het „Gesetz- und Verordnungpblatt" een bevel verschenen, waarbij de maandelijksche krijgsbelasting, welke het door de Duitschers bezette Belgisch gebiod heeft op te brengen, met ingang van December met 10 millioen per maand wordt verhoogd BROODKAARTEN. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat de brood- en meelka&rten op 80 November as. van 14 uur en van ft—3 uur, des namiddags moeten worden ingeruild. Schagen, den 28 November. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. Tijdelijke opheffing van het verbod van winkelver lichting. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen tor algemeene kennis, dat bet verbod van win kelverlichting door gaslicht na 9 uur des avonds, niet zal gelden op 3, 4 en 5 December. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Het nieuws komt ook ditmaal van den Balkan. Het rijtje oorlogvoerende mogendheden is nog met één uitgebreid. Venizelos heeft aan Bulgarije en Duitschland den oorlog verklaard en waar deze na tionale regeering van Venizelos door de geallieerden als do regeering van Griekenland wordt erkend, mag worden aangenomen, dat Griekenland in oorlog is mot beide staten, zoo seint Reuter. Of dit nu pre cies juist is, is direct niet aan te nemen. De koning van Griekenland en zijn aanhang is er ook nog en die willen van oorlog met Duitschland en Bulgarije niets weten. We zijn nieuwsgierig wat of het ge volg zijn zal van deze oorlogsverklaring. Allerlei ge ruchten over straatrumoer enz. in Athene komt tot ons, maar berichten van eenige beteekenis zijn het niet. Zooals onze lezers weten, heeft de Fransche admi raal Fournet de uitlevering van oorlogsmateriaal ge- eischt, waartegen de Grieksche regeering zich verzet heeft. Een ultimatum dat tot 1 December loopt, is nu aan den Griekschen koning gezonden. Maar we zien onder de Grieksche officieren een zeer krachti ge strooming, die zich tegen da eischen der gealli- oerden verzet en dat desnoods met geweld wil. Wat de uitslag zal zijn van de verschillende stroomingen is nog moeilijk te zeggen. Ons lijkt de positie der ge allieerden in Griekenland niet schitterend. Als er verzet uitbreekt, is het lang niet alles om dat ver zet te hebben in den rug van een leger dat tegen een sterken vijand moet vechten. In Roemenië zien wij het proces met groote snel heid afwikkelen. Het gaat met groote snelheid, de vermeestering van Roemenië en het is geen wonder lat men in Petersburg de toestand van Roemenië zeer ernstig inziet Wel wat laat dunkt ons. Trou wens het geheel optreden van de Russen naast Roe menië is weinig bewonderenswaard. Roemenië wordt gewoon aan zijn lot overgelaten en zal dan ook wel .iet gelag moeten betalen. Het gebeele westelijk deel van Walachije ls reeds ln het bezit der Duitschers en nu de Roemenen steeds meer terug moeten, rukken le Duitsch-Oostenrijksche troepen ook in de andere oergpassen verder op. De actio van de troepen van Mackensen aan de de Donau doet ook zijn grooten Invloed reeds gelden. En de troepen van Mackensen an die van Falkonhayn hebben reeds verbinding met elkaar, dus het groote plan dat deze beide Duitsche generaals hadden opgezet, nadert reeds mooi zijn voltooiing. Mackensen heeft Zimnicea en Alexandria reeds bezet en Boekarest, de hoofdstad van Roeme nië is aanstonds aan de beurt Of de Roemenen hier 3tand zullen houden of de vesting zullen ontruimen om in Moldavië met de Russen stand te houden is nog niet bekend, Op de andere oorlogsvelden geen bijzonder nieuws. NOPwrERMARKTBOND. Noordscharwoude. Vrijdagmiddag. Wortelen f 3.,60 a 3.90, grove uien f 7 a 7.20. Zaterdagmorgen, Roode kool f 2 a 17.80, gele kool f 1.80 a 16.90, witte kool f 7.10 a 28.70. bloem kool, binneml. f 4 a 6,30, buitenl. f 28 a 34.60. witte kool, per wagon f 611 a 624. Zaterdagmiddag. Wortelen f 3.65 a 415, uien i 6.90 a 7.20. Maandagmorgen. Roode kool f 4 a 17.10, ijele kool f 2.50 a 18.70, witte kool f 5 a 31.90 bloem kool, binnenl, f 5 a 6.90, buitemJ. f 27 a 33.20. 2e oort f 8.90 a 11.10. Maandagmiddag. Wortelen f 3.85 a 415, uien I 6.80 a Dinsdagochtond. Roode kool f 3 a 15.90, gele kool f 4 a 15.10, witte kool f 6 a 27.20, bloemkool bin nenl. f 5 a 7, buitenl. f 27 a 37.10. 2e soort f 9 a 11, oode kool per wagon f 583 a 595, witte kool per wa- Kon f610 a 640. WINKEL, 27 November. Appelen f7.50 a 15, peren f 5 a 15.50 per 100 pond, kool f 2 a 5.50, andijvie f 1 a 2.50 per 100. WARMENHÜIZEN, 25 Nov. Aangevoerd: 38600 stukfe witte kool f 3,20 a 36.40, 0800 stuks roode kool f 2.50 a '19.40, 11250 stuks itèle kool f 3.60 a 21, 74 baai uien f 6.70 a 6.80. WARMENHÜIZEN, 27 Nov, Aangevoerd25300 stuks witte kool f 4 a 87. 18600 stuks roode koor f 2.40 a 17, 12000 stuks gele kool 1 2 a 15.3Q, 3 wagons witte kool f 34QT a 625, 40 baal tien f 6.60 a 6//0. ALKMAAR, 27 Nov. Aangevoerd 3 Koeien en ossen f 260 a 375, 15 \ette kalveren f 80 a 135, per ned. pond f 1.20 a 1.60 f0 nucht. kalveren f 15 a 25 282 vette dito f 30 a 4,8 p. stuk. 543 vette varkens 83' a 106 cl p. ned. pond. AMSTERDAM, 27 Nov. F Veemarkt. Aangev. 248 vette koeien le kw. 120 ct ia kw. 110 a llo ct., 3e kw. f 1 a 1.05, 110 melk! u kalfkoeien f 300 a 450, 78 nuchtere kalveren f 16 a 12, 162 schapen f 30 a 35, 399 vette varkens, geen handel. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op I» Maandagmorgen, Bloemkool., binnenl. f 4 90 a 7.30, buitenl. f 22.10 a 27.70, inmaak f 9.40 a 9 80 roode kool f 3.30 a 17, gele kool f 3.40 a 19 60* vitte kool f 8 a 17.4Q. Maandagmiddag. Uien f 6.80 a 7.10, wortelen t 4,20 a 4.30, rammenas f 17.50. Dinsdagmorgen. Bloemkool, binnenl. f 4 e 9.90, buitenl. f 35 a 42, inmaak f 9 a 1220 roode kool f 3.40 a 20, gele kooi f 3(.4Q a 18.20, roode kool per wagon f 545. PURMEREND. 28 November 1916. 64 Stapels kleine kaas f 77, f78 en f73. 687 K.G. Poter f 1.90 a 2, 665 Runderen, waaronder 486 vette en 9 stieren. Vette, stug, 90 a 120 cent per K.G. Gelde, stug, f 180 a 290, Melkkoeien, stug, f 260 a 420. 2 Paar- denf 140. 9 Vette kalveren 130 a 150 cent per K.G. 148 Nuchtere kalveren f 14 a 34, matig. 452 Vette varkens 90 a 106 cent, per K.G., vlug. 7 Mageere varkens f 20 a 30, matig. 254 Biggen f 7 a 15, matig. 1561 Schapen, vette, matig f28 a 54. Lammeren, matig, f 17 a 26. 30 Zak peren f2.50 a 3.50, 85 Zak appelen f3.50 a 4 50. Kipeieren 14 a 14X cent 162 Ganzen f 13 a 15. 89 Zwanen f 12 a 15. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 November 1916, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut De Bildt Hoogste barometerstand 773.8 te Maastricht, laag- sle barometerstand 750.6 te Bodo. Verwachting tot den avond van 29 November. Zwakke tot matige winden uit Z. richtingen, nevelig tot halfbewolkt weinig of geen neerslag, waarschijnlijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. DE WE GVO ER ING VAN BELGEN NAAR DUITSCR» Naar wij vernemen, heeft het Kamerlid, de heer Duijs naar aanleiding van de door hem tot den mi nister van buitenlandsche zaken gerichte vragen no- pens de wegvoering door de Duitschers van Beige® uit het bezette gebied, een onderhoud gehad met mi nister Loudon in diens kabinet. In verband met het onderhoud dat het hd der Tw». dc Kamer de 'heer Duys gisternamiddag met den mi nister van buiteniajndsche zaken heeft gehad, naar aanleiding van de door hem tot dien minister ge. richte schriftelijke vragen betreffende de wegvoer ring van Belgen, meldt men ons nader, dat met de beantwoording van die vragen de meest mogelijke spoed zal worden gemaakt. De indruk bestaat, dat men tot dusver nog niets ga. hoord heeft van eventuoele stappen door de regen, ring ln deze aangelegenheid gedaan, .omdat uitter- aard van regeeringswege eerst ter plaatse, welke daarvoor in aanmerking kwam, moest worden geïnfor. meerd, of zich onder de uit het bezette gebied weg gevoerden ook personen bevonden, die indertijd naar ons land waren uitgeweken, maar later naar België terugkeerden in verband met circulaires van den bur gemeester van Rotterdam^ den consul-generaal te Antwerpen of andere officieele personen, waardoor die uitgewekenen bewogen werden naar België ta. rug te keeren. Het antwoord van Duitschland op dat verzoek om inlichtingen moet thans zijn ingekomen., zoodat eerst thans de regeering de stappen zal kunnen overwegen, welke in deze noodig mochten blijken. tn de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur van de S. D. A/P. heeft naar Het Volk meldt, een be raadslaging plaats gehad over een voorstel om van- wege de partij te protesteeren tegen de wegvoering van Belgische arbeiders door het Duitsdhe bewind. Het partijbestuur besloot door het houden van een vergade ring te 'Amsterdam op Zondag 3 December een poging te doen om de Belgische arbeiders in hun protest tegen dezen maatregel te steunen. Bovendien zal net partijbe stuur Zich hchten tot de Duitsche sociaal-democrati sche partij, ten einde deze te bewegen, bij de Duitsche regeering tegen deze wegvoering op te treden, Naar men ons meldt, heeft Duitschland te kennen gegeven den uitvoer van steenkolen in beperkte hoe veelheid naar ons land nog te willen toestaan, mits hier te lande de grootst mogelijke zuinigheid In het gebruik van kolen wordt betracht. een opzienbarend eervol ontslag. Men schrijft uit Culemborg aan het Hdbld.: In de jongste raadsvergadering werd aan den ge meente-secretaris Lommelaars op zijn verzoek met ingang van 1 December, wegens gezondreidsredenen, eervol ontslag verleend met 9 tegen 8 stemmen. De secretaris, die vroeger een salaris genoot van f1600 en sedert 1 Januari J.L f1800, vervulde nog vele baantjes. Hij kwam soms met raadsnotulen voor den dag, die jaren geleden reeds gereed hadden moe ten zijn. Tot deze baantjes behoorde ook de admini stratie en het geldelijk beheer bij de distributie van varkens, meel en visch. Onlangs is een boekhouder aangesteld om de boe ken, die betrekking hebben op genoemde distributie artikelen, na te zien. Bij verschillende bakkers, win keliers, enz., werden quitantiën opgevraagd om de boekhouding te controleeren. De voordracht van B. en W. luidde: „aan het ver langen van den secretaris te voldoen." De heer De Beus kon zich met de voordracht van B. en W. in geenen deele vereenigen. Het motief, zei spr., was gezocht en hij weigerde aan te nemen dat de ziekte van den secretaris de oorzaak is van zijns ontslagaanvrage. Was dit wel het geval, dan zou hij Immers evengoed ziekteverlof kunnen bekomen en mocht zijne ziekte onherstelbaar blijken, dan zou de Raad niets hebben in te brengen. Spr. zei verder, zeer gegronde vermoedens te hebben, dat andere oor zaken hier in het spél zijn en legde verband tusschen het onderzoek, dat thans plaats vindt, en de zenuw achtige haast, waarmede deze eervol-ontslagaanvrage wordt behandeld. Het lijkt of de heer Lommelaars 't resultaat van dat onderzoek vreest. De heer De Beus zegt nog een stapje verder te wil len gaan, door te zeggen dat het college van B. en W met officieel weet, wat er ls geschied, maar toch wel het vermoeden zal hebben, dat er iets aan den knikker zit. En aLs dat vermoeden juist is, begrijpt spr, niert, waarom er wordt vooiyesteld, eervol ont slag te verleenen. Spr. richtte zich. jot den Voorzitter en zelde ongeveer: „U is nog zoo kort hier en heeft al zoo veel beleefd, u zou kunnen dettiken'aaji het ihoofd to staan van. oen Augiasstal. Er is een spreekwoord dat zegt: nieuwe bezems vegen schoon, doch spr. hoopt gaarne, dat deze beaemstreek geen verkeerde voor onze genieën- te zal zijn, daar niemand gespaart behoort te worden." In zijn antwoord zegt de Voorzitter, niemahd en mets te zullen ontzien, doch alleen de belangen der gemeente te zullen voorstaan. Het ontslag is inge diend op medisch advies van twee doctoren en op dien grond stellen B. en W. voor, eervol ontslag te verleenen. Bijomstandigheden komen hier niet te pas en behoeven hier ook niet 'besproken te worden De heer De Beus is bang dat de zaak in den doot- pot g^at, wanneer de secretaris eervol ontslag verkrijgt, i u y°°rzitter antwoordt, niets officieels te weten. j in, onderzoek doorgaat en de persoon vel degelijk aansprakelijk blijft. Thans gaat hef alleen over dc ontslagquaestie, die B. en W. voorstellen op me disch advies. De heer Dresselhuijs zegt dat het hier schijnt te gaan om het woord „eervol" en zou het betreuren, wanneer dit werd verleend en later zou blijken, dat net met in den haak is; dan zou het niet tdrug te nemen zijn. Wanneer beslist niets bekend is, zegt deze spr is dit geheel anders, doch wanneer eenig vermoeden bestaat, is het beter, het ontslag op te schorten. De voorzitter zegt, dat wanneer men ontslag vraagt op medisch advies, het praedicaat „eervol" niet mag ontbreken. Gaf men het ontslag niet eervol, dan zouden God. Staten het 'beslist niet goedkeuren. Daarna wordt de voordacht van B. en W. met 9 tegen 3 stemmen aangenomen ALKMAAR, 27 Nov. Zaterdagavond werd de brood bezorger van de coöperatieve bakkerij te Zuid-SchaT- woude met paard en rijtuig tusschen Koedijk en Alk- rnaar door Zigeuners aangehouden en van zijn porte feuille, inhoudende t 300, beroofd. De zigeuners werden door inmiddels genaderde vooo bijgangers genoodzaakt de portefeuille terug te geven. Zij gooiden dien dan ook ten slotte den eigenaar toe, die bij onderzoek slechts het portret van zijn vrouw bleek te missen Volgens Les Nouvelles te Maastricht zou het smok- kiilen van levensmiddelen door Belgen aan de Belgisch- Duitsche grens, oogluikend door de Duitschors toe laten, groote afmetingen hebben aangenomen. Aan hert station van Welkenraedt, schrijft het- blad, is het schouwspel verheffend. Eiken dag is de trein, van Luik komende, overvuld met reizigers, die alleen gekomen zijn om te smokkelen. Zij dragen allen in de nand, onder den arm, op tle schouders of op het hoofd, meer of minder groote pakken of manden, VN anneer de trein bennenloopt, vertoonen zich de hoof den aan de portieren, om te zien of de Belgisch^ douanebeambten er zjjn. En wanneer die afwezig zijn, springen zij als een wolk sprinkhanen op het perron om te trachten den grooten weg te bereiken zondes1 door de controle te moeten. En dan begint de achterr- wlgmg. De Belgische douanen, ten hoogste zes in getal, zijn niet in staat die met succes voor te zetten. BARSINGERHORN. Bij' de verkooping der erven Grootes stond abusie velijk vermeld, dat perceel 10 was opgehouden, dit moest zijn koopster mej. J. Grooten.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2