Schager Courant De dingen om ons heen. Hel Geheime Huwelijk FEUILLETON. Zaterdag 2 December 1916. 59ste jaargang No. 5912. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Uitputting der nieren EUROPEESCHE STATENBOND. Nadat Wuson door zijn woord fiftzag had verleend aan het denkbeeld van een groep zijner l&ndgenooten om na den vrede een algemeens Statenbond te stichten, waarin TSorlog onmogelijk zou zijn door gedwongen jeheidsrechterlijke beslissing en eventueel excecuteeren ysn het arbitraal vonnis door den sterken arm van allen, j jji tdenkbeeld zoowel door Grey als door Bethmann Hollweg ii> openbare redevoeringen besproken. De gedachte zelf is niet nieuw. Steaa opperde ze in zijn United States of Europa aan de vooravond der eerste vredesconferentie en het onzent werkte Prof. van Vollenhoven het plan, dat reeds bij Montesquieu te vinden is, verder uit. We behoeven eigenlijk niet heel lang stil 'te staan bij de als gewichtig vooropgestelde vraag in alle be sprekingen van dit plan, m. o fde verwezenlijking er van mogelijk is. Die mogelijkheid bewijst elke staat en m allerzui- versten vorm elke federatieve republiek, Nederlanders die ook maar het allerminste hebben onthouden van de vaderlandsche geschiedenis, weten toch hoe veel en hoe heftig er gestreden Is tusschen Hollanders en Utrechtenaars, Hollanders en Friezen. Hos „graven en bisschoppen" streden tegen „Hertogen."i hoe „steden" stroden tegen „Hecren'\ En bij pik volk. dat nu een eenheid vormt, in frankrijk, Engeland, Duitschland, heeft men de her innering aan het zalfde feit, eer de natie van thans uit al de oude historische brokken tot een geheel was saamgasnieed. Als Holland «in Utrecht (of de Slaten dier gèwesten) het vroeger niet eens waren, gingen zij ér om vechten. Nu komen zij met hun grieven, van welken aard dan ook bij den rechter of bij 'den Raad van Staten, afdeeling Geschillen van Bestuur. En de provincie, die „waardgeldors" in dienst zou nemen, om dmnnedo haar nabuur te dwingen iets te doen of te li tan., zou zeker in onze dagen van de koude kermis feuis komen. De autoriteiten of de personen, die zich de autoriteit aanmatigde zonder natuurlijk volgens een o fander wetsartikel behoorlijk gestraft worden. O pdenzelfden grond is een oorlog tusschen Lancaster m York, tusschen Beieren en Saksen, tusschen Bour- gondië en Languedoc ónmogelijk geworden. En wel omdat boven het gezag der Steatsdeelen, dat voor den Staat-fzelf gekomen is, en dat deze de macht heeft dergelijke uitingen van zelfgerechtigheid aanstonds te onderdrukken. De mogelijkheid van een Statenbond uit de^ meer uitecnloopenae bestanddeelen (men denke aan Friezen en Limburgers! aan Rheinlanders en Oostpruisen!) is dus afdoend bewezen. Het kan. Doch een tweede vraag rijst. NI. deze of deze moge lijkheid thans tot verwezenlijking kan worden gebracht. Alweer komt de historie ons te hulp. En een vluch- tigen blik In de geschiedenis leert ons reeds, dat het saam voeg en tot «en eenheid nooit zoo bijster gemakke lijk is gevallen. De *<euwen van strijd van de Nederlandsche pro vincies die het nut en voordeel hunner saamhoorighedd inzagen, de moeite en strijd, die het gekost heeft eer de proclamatie van Versailles oen eenig Duitschland Vschiep zijn bekend genoeg. Zoo iets gaat niet door wijwTSB hizicht .Particularisme, het hangen aan eigen „dit" en eigen „dat", hetwelk tijdens de Republiek der (weleens) vereenigde Nederlanden zoo vaak een gevaar yoor de eenheid was, kon slechts uitgeroeid worden door «en of andere daad van kracht. Dat zelfde aal ook nu waarschijnlijk wel het geval moeten zijn. Al is het natuurlijk aan te hemen, dat de moeilijkheden niet zoo groot zullen zijn als zij destijds waren, naarmate de volkeren door het parle mentarisme in eigen land reeds min of meer gevoerd zijn, zich (zij het dan ook pruttelend) te schikken naar het besluit der meerderheid in hun regeeringscol- logies. v Te meer daar het hier niet geldt het opgeven van eigen touvereiniteit en eigen bezit, doch enkel is al lee» Set dienstbaar maken van gezag en eigendom aan het algemeen belang der menschheid. Wij zijn overtuigd, dat een poging om of een deel van e«n onzer provincies te annexeeren, zou stui ten op het verzet der geheele natie en dat de Ne derlanders, hoe weinig dan ook vooral thans tot den oorlog geneigd, eerder een oorlog zou den riskeeren dan hun land zouden laten verkleinen Waar terzelfdertijd gelooven wij zeker, dat geen Nederlander er bezwaar tegen zou hebben zoo ons land toetrad tot een bond van landen, die samen afspreken, dat vportaan oorlog tusschen hen on mogelijk zal zijn. Ieder land ook wij zelf dat een arbitrage-verdrag afsloot, deed reeds een stap in die richting en niemand is er die er zich over beklaagt zoolang het bedrag behoorlijk werd na gekomen althans het te hebben gesloten. Toch dreigt er een gevaar, waarop het sluiten van een dergelijken algemeenen statenbond zou kunnen 6tranden. Dit, dat in elke vereeniging of bond één persoon langzaam den voorrang inneemt of althans poogt dit te doen. Iemand is ten ilotte president. En waar een pre- door L. G. MOBERLY. 12. „J« ziet er uit. alsof het buitenleven uitstekend voor Ie is," zeide hij en zij voelde een verteeden ng bij het looren van zijn muzikale stem( waar zij zich niet te gen kon verzetten, hoewel ze zich over haar zwakheid ergerde, „Ik ben ook volkomen wel," antwoordde zij. haar best doend m uiterlijk kalm te schijnen. „Het le ven in den lire Qevedale is -een leven van weelde •noot je d«nken." „En door die onverwachte schoondochter ben je dus niet heel erna al aan den dijk gezet?" „Wat heb je een heerlijk platte manier om de zaak voor te stellen Neen ik ben niet aan den dijk gezet." „Hm I" Bemard glimlachte. „Deelneming en sym pathie met het arme schepseltje met haar gebroken tart. Wat een heerlijke comedie heb je dan gespeeld, "uh j« het gedaan gekregen hun te doen gelooven, dei je «oo innig aan Denis Clevedale ghechi was? i N «en Verduivelde streep door je rekening. Maar we juoeten er nu nog maar 't beste van hopen; en als je nog altijd een ouden kameraad, als ik. wilt helpen, tan kunnen we misschien elkaar wed wederzij dsch van dienst zijn," »ïk heb begrepen uit je brief, dat je graag hadt., ik iets avoor je deed," Bertha's stem klonk nu «enigszins sarcastisch. „Ik was niet verwaand genoog om te denken, dat je me wilde zien, omdat je tarr mijn bjjzjjn vnflangde, Wat is dus het laaisie Plan, dat in je vindingrijk brein is opgekomen?" Zij sident is. vinden wij steeds iemand anders, die van oordeel is die functie beter te kunnen waarnemen dan hij, die ze thans bekleedt. Het overwicht van het eene lid of van de een of andere fractie zal zich steeds doen gevoelen of althans pogen zich voel baar te maken. Zoo* was het alweer historie Holland en in Holland Amsterdam, dat de boventoon voerde in den strijd 'er Zeven Provinciën. Zoo is he Pruisen, dat hetzelfde doet in Duitsch land en sterker nog Parijs in Frankrijk, Manches ter, later Birmingham, thans Schotland m Groot- Brittannië. F,n zoo zal het in d-n komenden statenbond pok wederom één groep zijn, die den anderen haar wil oplegt. Vermoedelijk de overwinnaar en onder die over winnaars de krachtigste: Duitschland d.i. Pruisen of Engeland, de twee tusschen wie ontdaan van alle bijwerk, phraaua en tralarie deze oorlog ge voerd wordt. Een van die twee zal de leidende figuur xlju in den Statenbond, waarvan de komst-ons vrijwel ver zekerd lijkt. Doch dan blijft de laatste vraag feitelijk de eeni ge van direct belang wat is het „Interest van Holland" bij deze gebeurtenissen? Bij den oorlog zelf. vooral bij de naaste aanleiding daartoe, n.1. of Servië behoort te worden gestraft wijl het door den moord van Serajevo verhinder de, dat Frans Jozef door Joseph Ferdinand in plaats van direct door Karl opgevolgd zou worden heb ben wij geen onmiddellijk materieel belpng. Zuiver gezegd: hoe langer de oorlogvoerenden zich in elkander uitputten, hoe beter de kans wordt voor de neutralen om „hun grutjes te kloppen Doch naast dien materieelen kant staat de idi- eele: bij wien der twee partijen die beide even groote ©goisten zijn en die beide vechten om beter te worden of beter te blijven is het ideaal jjan een volksgemeenschap het veiligst? Het antwoord daarop is praktisch onmogelijk. Noch den een, noch den ander zouden wij de lei ding der Europeesche politiek durven toevertrouwen Naast alles goeds, hebben beiden veel kwaads. En wat het ergste is, zoodra een dier twee de lei dende macht krijgt is hij In staat kwaad te doen Wel is waar niet direct tegen derden die niet meer bestaan, als de Statenbond er 1b doch te gen leden van dien bond- zelf. Daarom lijkt on9 de eenige oplossing, dat noch Engeland, noch Pruisen de leiding krijgt van den te scheppen bond, doch dat de kleine neutrale lan den die leiding op zich nemen en dat zij dit als eisch stellen voor hun toetreding. Een ketting is niet sterker dan zijn zwakste scha kel wij weten het. Maar die zwakste schakel is nog sterker, dan de schakel, die een vijlend oppervlak heeft en daardoor zijn buren het leven en daarmede tevens het voort bestaan van den schakel onmogelijk zou kunnen maken. UITKIJK. VAN MAAT EN STRIJKSTOK. In een café aan den Waterlandsfchendijk te Schel- lingwoude, is Woensdagavond een „groote" openba re vergadering gehouden, waarin een wethouder en een raadslid van de gemeente Ransdorp elkaar te lijf gingen, tot stichting maar vooral natuurlijk tot vermaak, van de zaal vol -gemeentenaren, overja, over wat eigenlijk? 'tWas min of meer een voortzetting van ruzietjes welke de heeren sa men in den goeden Ransdorpschén gemeenteraad reeds hadden bekibbeld, en wélke zóó hoog waren geloopen, dat ze het nu dan maar eens „in het open baar" zouden uitvechten. Maar zoo ver is het niet gekomen, want toen de narigheden eenmaal los kwamen. waren er zoo velen onder het „belangstel lend publiek", die óók eens graag een duit in het zakje wilden gooien, datmen dan maar besloot om nóg weer eens een vergadering te houden, waar in dan iedereen zou kunnen zeggen wat hij op zijn hart had. Waarom 't nu eigenlijk ging, 't werd in de vergadering niet duidelijk. Nu ja, 't blpek dan wel, dat er bij en na den watersnood hier en daar wel wat aan maat en strijkstok was blijven han gen, 't raadslid G. Schouten beschuldigde den wethouder G. Dekker, .dat hij vooral zich in dat op zicht niet onbetuigd had gelaten, wethouder Dek ker ljet dat niet op zich zitten, zei, dat er niets van aan was, en dat de heer Schouten, nu ja óók niet vies was van een zoet winstje.- „Dat heeft er niets mee te maken! 't gaat om het recht", riep do schoolmeester van Zunderdorp, maar hém werd beduid, dat hij zélf er niets mee te maken had, omdat hij uit Zunderdorp kwam. Wat evenwel -niets afdeed aan zijn overtuiging, dat 't recht zou zegevieren. Dat vond ook de voorzitter, die eigenlijk voorzitter was van het fanfarecorps „Nut en Genoegen", dat men blijkbaar de meest aangewezen organisatie had gevonden om dit var kentje eens te wasschen. Maar, 't moet gezegd, de voorzitter van het fanfarecorps „Nut en Genoegen" was niet geheel onpartijdig ,en lichtelijk geporteerd blijkbaar tegen den heer Dekker, trouwens even als de groote meerderheid der vergadering. En dat is verklaarbaar, want, nu ja, hoor eens hier, een mensch is een mensch, en 't gebeurt j etoch maar niet iederen dag, dat je zoo maar lekkertjes op den wethouder kan hooren afgeven, en bij geval nog zelf meê kan doen ook. De quaestie? De vergadering was al heel wat ver der gevorderd dan dit verhaal er van, en toen waren wij er ook niet achter. Wij begrepen dan wel, dat 't ging om „maat en strijkétqk", maar hoe en in hoeverreTrouwens, kom daar maar eens ach ter! had ondertusschen de thee ingeschonken en over handigde hem een kop, terwijl ze sprak en hij dronk langzaam, met kleine teugjes, en sloeg intusschen voortdurend haar gezicht gade. Hoewel ze geheel af gezonderd zaten van de weinige andere aanwezigen, trok Bernard zijn stoel nog wat dichter bij de hare, boog zich naar haar toe en zeide met gedempte stem: Bertha, we zijn al zoo lang goede vrienden geweest en daarom kan ik het jou ook wel bekennen, dat ik eenvoudig schoon op ben. Eqn paar ondernemingen waar ik heel wat van verwachtte, zijn integendeel verkeerd uitgekomen en ik ben nu geheel aan lager wal. Dat is de eenvoudige en onvervalschte waar heid. Wil je me helpen?" Hij boog zich nog dichter naar haar toe. „Hoe kan ik dat? Er kwam iets van wanhoop m Bertha's blik. „Ik heb zelf geen cent meer, dat weet je. En je weet ook, dat ik, toen ik mijn laatste ju- weelen verkocht heb, jou bijna al het geld geleend heb, dat ze hebben opgebracht". „Ja, dat weet ik, en ik ben je er zoo dankbaar voor, meer dan ik zeggen kan. Ik weet immers maar al te goed, dat ik geen beter vriend of vriendin heb dan jou." Hij had zijn stem nog meer gedempt en de liefkozende toon, dien hij er in wist te leggen, steeg Bertha als wijn naar het hoofd. „Je bent de trouwste kameraad geweest, die een man ooit heeft gehad". Zijn stem trilde nu van aandoening en de teederheid in zijn oogen deed Bertha's hart bonzen. „Maar het plan, dat ik heb, is geen zelfzuchtig plan. Ik wil niet alleen voor mezelf zorgen. Ik wil ook jou helpen. Je moet niet denken, dat ik alleen voor mezelf voorspoed verlang! We zouden zoo veel voor elkaar kunnen doen, Bertha!" „Zoo?!' Bertha durfde niet meer dan dit eene woordje uiten, omdat ze merkte, dat ze haar stem niet meer in bedwang had. De man tegenover haar merkte het echter ook en sloeg er dadelijk munt uit. „Ja zeker. Ik heb een onbeperkt vertrouwen in je. De kwestie is maar, in hoeverre je me zult willen helpen met het uitvoeren van mijn plannen". Maar wij hebben geduldig en trouw gewacht tot dat wij «r iets meer van begrepen, al was 't dan nog niet uit'toen wij zijn heengegaan, en dit is dus zoow&t de slotsom: loen op 14 Janauri van 't vorige jaar alle Water- iandsche polders zoo ineens vol waren geloopen, v-as 't vooral m Ransdorp een vreeselijke toestand, 't Dorp !ag niet aan een dijk. en zat dus weldra rondom 'n water, afgesloten van de overige wereld. Wie nog even kans had gezien, was gevlucht, met zooveel mogelijk Tan zijn koeien,' maar er bleven toch nog tnenschen en koeien op 't dorp achter. Die raakten duchtig in 't nauw, en niemand wist wat te begitif- nen; \ooral omdat er niemand was die rechtens den baas kon spelen. Want burgemeester Calkoen, die burgemeester is van de vijf dorpen welke Ransdorp omvat, zat in Schellingwoude en kon dus niet in Ërp de Lakens uitdeelen, te minder nog omdat rp telefonisch en telegrafisch ook al gauw ge was door den storm. Toen trok wethouder de stoute schoenen maar aan, hij stoorde zich let al te veel aan de Gemeentewet en zeihoor eens hier, nu ben ik loco-burgemeester. En hij vatte inderdaad de koeien bij den kop, bracht ze op het heuveltje rond de kerk, en voor zoover 't moest, zelfs in ue kerk, hij liet het veevoeder van hier en daar bij elkaar brengen, opdat de beesten te eten zouden hebben, hij zorgde dat ook de menschen te e|en kregen, en. zoo goed en zoo kwaad als 't ging, onder dak kwamen,' enfin, hij deed van al lerlei dat gedaan moest worden. Ook later noghij zorgde voor schuiten om de koeien naar Amsterdam te brengen, hij zorgde, dat er geld kwam van de Watersnoodcommissie, hij was van de plaatselijke commissie een der werkzaamste leden, en ten slotte behandelde hij voor vele hoeren de zaken bij het taxeeren en verknopen hunner heesten. Daarvoor kreeg hij van sommigen een „plasdankje", zoo als men zegt, wan anderen een meer klinkend be wijs van erkentelijkheid. Zoo was eir oen weduwe, die. doqr bemiddeling van een ander, per saldo f 60 aan hem had afgestaan voor zijn bemoeiingen, van een ajL(Jer had hij gekregen f 5 per koe, en zeid-ie. ik heb t aangenomen, want" ik kan van den wind niet levén. Waar hij dan toch ook gelijk aan had. Maar natuurlijk, dat alles was ruim genoeg, In een tijd van meer ongeregelde winstjes, do een wat groot, de ander wat kleiner, om te sputteren en te nou-ja'en, dat die wethouder Dekker 't er dan toch maar van had genomen. Cijfers werden genoemd van belang m&ar van feitelijke beschuldigingen bleef weinig over, tenzij dan dat de heer Dekker tegen de wet had gezondigd door zich rel ven tot loco-burge meester aan te stellen. Nu en daarover heeft zich dan de vergadering een langen avond zitten warm maken «in "berooken, en op winden, zóó erg, dat de veldwachter in 't gemoede lijke altijd nu en dan de taak van den voorzitter moest overnemen door al te hartstochtelijke aanwezigen er op; te wijzen, dat zij niet aan 't woord waren. E«n volgende week waarschijnlijk zal miem; T nog eens dunnetjes over doen. VICE-ADMIRAAL ELLIS. f Te Amsterdam, waarheen hij zich eergistervoor middag uit 's-Gravenhage ter bijwoning eener verga dering had begeven, is plotseling op zeventigjarigen leeftijd overleden de oud-minister van marine, vice- admiraal A. G. Ellis, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin. In den afgeloopen nacht is het stoffelijk overschot naar 's-Gravenhage over gebracht, alwaar Zaterdagvoormiddag |ter algemeene begraafplaats de teraardebestelling zal plaats heb ben. 'T ZAND. Tot postbode alhier is benoemd de heer "D. Doorn. ANNA PAULOWNA. In hotel Veerburg zal Zondag 10 December een ver gadering worden gehouden van den IJsbond Hol lands Noorderkwartier. DE BLOMMERSDIJK. .(Officieel.) in zake de torpedeering van de Blom- mersdijk heeft de Duitsche regeering in antwoord op de vertoogen der Nederlandsche regeering zich bereid verklaard om, zonder procedure voor het Prijzen- hof, een schadevergoeding uit te kecren voor het schip en het gedeelte der lading dat aan de regeering toe behoorde terwijl slechts het overig deel der lading aan de beoordeeling van het Prijzenhof zal worden onderworpen. De Duitsche regeering grondt zich daarbij op de volgende overweging. (Met het •grondig onderzoek bij den terugkeer van de duikboot U 53 ingesteld, is gebleken, dat de Blommers- dijk alvorens haar bestemmingshaven Rotterdam te be— reiken; de Britsche haven Kirkwall moest aandoen en dat bijna de geheele lading uit conditioneel® contra bande bestond ril. graan, automobielen, motorrijwielen en bestanddeelen daarvan. Daar de cognossementen der lading, met inbegrip van het voor ae Nederlandsché regeering bestemd gedeelte, voorzien waren van de clausule ,,aan order' sprak daaruit naar de voorschrif ten der Duitsche Prisenordnung, die op dit punt de voorschriften der Engelsche Rrijzenreglementen heeft overgenomen, een rechtsvermogen voor de vijandelijke bestemming der lading. De commandant der duikboot kon onder de gege ven omstandigheden dit vermoeden niet voor weder- legd houden, zoodat hij schip en lading neembaar achtte en het schip volgens ae met de Londensche Declaratie overeenstemmende voorschriften der Duit sche Prisenordnung vernietigde nadat hij gezorgd had voor de redding der bemanning. Intusschen heeft de Nederlandsche regesering offi cieel aan de Duitsche regeering verklaard, dat het vernietigd graan inderdaad voor haar bestemd was en dienen moest voor de behoeften der Nederlandsche bevolking. Opgrond van die verklaring welke, gelijk van zelf spreekt, geen twijfel toeliet, moest het tegen bewijs vpor het vermoeden van vijandelijke bestem ming beschouwd worden 'geleverd te zijn, zoodat noch „In hoevérre?r herhaalde zij vragend, en nog al tijd had haar stem niet de normale kalmte. „Heb je ontzettend teergevoelige denkbeelden over eer, eerlijkheid enz.?" fluisterde hij steeds met dien vleienden, haast liefkoozenden klank in zijn stem, die zulk een macht had op de vrouw naast hem. „Ik ben op geen enkel punt wat je teergevoelig be lieft te noemen", antwoordde zij. „Als ik al ooit een geweten gehad heb, dan heeft me dat toch al in lang niet meer geplaagd. Ik geloof wel, dat ik ergens een grens zou trekken, maar waar, zou ik niet beslist kunnen zeggen. De omstandigheden hebben me in alle richtingen geljard. Ik ben bereid om een heel eind te gaan om te krijgen wat ik verlang of wat jij verlangt". Zij lachte even. „Goed. Ik heb altijd gevoeld, dat jij en ik goed sa men zouden kunnen werken. We zijn alle twee van nature geneigd om van anderen gebruik te maken, en tusschen ons gezegd en gezwegen, we kunnen geen van beiden er op bogen, dat we erg crupu leus zijn. En nu ter zake. Heb je terwijl je op Dunsmere Manor logeerde, ooit Holdsworth ontmoet Mar tin Holdsworth?" HOOFDSTUK XII. „Heb je ooit een zekeren Martin Holdsworth ont moet bij de Clevedale's?" zoo herhaalde Bernard Zijn vraag, toen Bertha niet dadelijk antwoordde. „Neen nooit". „Ken je hem absoluut niet?" „Ik heb zijn naam een paar malen gehoord. Ik heb jou over hem hooren spreken en ik geloof, dat ik hem door Sir John ook wel eens heb hooren noe men; maar gezien heb ik hem nooit Waarom?" „Omdat mijn plan des te beter kan slagen, als je een vreemde voor hem bent. Ik weet toevallig, dat hij een vriend van de Clevedales is, daarom was ik bang, dat je hem ontmoet zoudt hebben. Hij is toch zeker wel op de bepafenis geweest?" „Dat zal waarschijnlijk wel, maar ik heb toen nie- dit deel de rlading, noch het schip neembaar was. Onder die omstancügheden heeft de Duitsche regee- ri-ng uit overwegingen van goede nabuurschap zich bereid verklaar tl zonder afwachting van een prijs- rechtelijke uitspraak het aan de Nederlandsche regee ring toebehoorend deel der lading alsmede het schip te vergoeden, terwijl het overig deel der lading aan bedoelde uitspraak onderworpen zal worden, DE „KONINGIN-REGENTES". Wolft seint uit Berlijn d.d. 30 Nov. Naar wij vernemen, zal het Nederlandsche stoomschip „Koningin Regentes", dat onlangs als prijs werd op gebracht, worden vrijgelaten. Dit sdnip werd 10 Nov. op reis va- Vlissingen naar Londen op grond van het prijzenrecht in. de nabij heid van de Noordhinder door een Duitsche duikboot aangehouden. Aangezien grorffiige doorzoeking van het stoomschip op de plaats van aanhouding met het oog op eventueel naderende vijandelijke strijdkrachten uit gesloten was, werd het naar Zeebrugge en vandaar naar Ostende gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat de gezagvoerder en de telegrafist van het schip draad- looze telegrammen hadden afgezonden teneinde Neder landsche schepen op te roepen. Daar deze draadlooze telegrammen ongetwijfeld ook door Engelsche oorlogs bodems zouden kunnen zijn opgevahgen, kon deze handelwijze minstens als uit achteloosheid voortvloeiende steun voor de vijandelijke oorlogvoering ter zee wor den aangemerkt. Verder bleek, dat drie leden van de bemanning van de „Koningin-Regentes" den Engels chen koerier had den geholpen door op diens verzoek zijn brievenzak onder de postzakken van de stoomboot te verbergen. Tegen deze drie Nederlanders is door den krijgs raad een onderzoek geopend wegens hulpverleening aan den vijand. De post van 3e „Koningin-Regentes" wordt, naar wij vernemen, onderzodht om»na te gaan of er con trabende. papieren geld, verhandelbare handelspapieren en effecten aanwezig zijn. Van den uitslag van dit onderzoek zal do doorzending van de post afhangen, terwijl de boot zelf zal worden losgelaten. Aangezien, uit het met de neutraliteit strijdige op treden van een deel van de bemanning een aanklacht tegen het schip zelf zou kunnen voortvloeien en dit voor het prijzengerecht zou kunnen gebracht worden, moet het loslaten van het schip als een bewijs van groote welwillendheid tegenover de Nederlandsche eigen aars worden aangemerkt. Zekere incidenten welke na de opbrenging tusschen de duikboot en de op de draadlooze. oproeping, van het stoomschip verschenen Nederlandsche oorlogs schepen "hebben plaats gevonden, zullen, naar wij ver nemen, een diplomatiek naspel hebben. Tot zoover de ongewijzigden tekst van het Wolff- telegram. VERLAAT (Heerhugewaard). Zondag 26 en Dinsdag 28 November gaf de plaat selijke tooneelvereeniging ,,'t Scheepje" in het lo kaal van den heer Jn. Meereboer, alhier, eene uit voering. Opgevoerd werden: „Ontoerekenbaar", een tooneelstuk in drie bedrijven, gevolgd door „Har monie", blijspel in één bedrijf. Dinsdag hadden we het genoegen Öeze uitvoering te kunnen bijwonen en we hebben onzen gang langs slijkerige wegen niet beklaagd, want hoewel ons ge duld ln den beginne op een zware proef werd ge steld, het verdere van den avond vergoedde veel. De uitbeelding van het een en ander was mooi te noemen. De heeren willen we natuurlijk niet achter stellen ln dit mooie -tooneelstuk, want ook zij de den hun best, maar de damesrollen vonden we sympathieker, o.a. de rol van Marie was keurig. Ook haar mama belooft een goede kracht voor, de ver eeniging te worden. Het blijspelletjë liep vlug van stapel .waarna een klein dansje volgde door de talrijke aanwezigen. *n middelen tot voorkoming. Een wijze tot voorkoming van uitputting der nie ren is het vermijden van Kouvatting en dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileerde kamers, blijf nooit in natte kleeren zitten en ga nooit zoinder voorzorg van heete kamers in de kou. Andere voorzorgen zijn lichaamsoefening, regelma tige slaap, geregelde gewoonten, geen te zwaar voed sel, genoegzaam zuiver water en als dubbele beveili ging Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren in gouden staat te houden. De nieren hebben veed te lijdon van een hardnekkige kou of plotseling kouvatten. Zij hebben dan extra veel vergiften af te scheiden, waarmede het. bloed door de onregelmatige stoelgang en de gesloten huidpori- en overladen wordt Het is de taak der nieren om de vergiften uit het bloed te filtreeren en als zij er niet toe in staat zijn, wordt gij van kwaad tot erger Urinezuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bij.. Ontstoking van de nieren, rugpijn, niergruis, blaas- en urinekwaleni, spij, niersteen, ischias, rheumatiek, waterzucht en on geneeslijke graden van nier zwak te kunnen er het go. volg van zijn. Let bij het eerste teeken van nierzwakte op- zoirge- looze gewoonten en verander deze onmiddellijk. Geef de nieren de noodige hulp door haar te versterken en heelen met Foster's Rugpijn' Nieren Pillen. Het eenige, waarop Posters Pillen aanspraak maken, is dat zij uitsluitend voor nier- en blaaskwalen dienen, niet voor iets anders. Op'elke doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor, Te Schagen verkrijgb. bij J. Rot gans, Molenstraat C 14, Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 per zes doozen. mand opgemerkt", antwoordde Bertha op onverschil ligen toon. „En Holdsworth .is absoluut geen man, die notitie van dames neemt, laten we dus hopen, dat hij jou ook niet gezien heeft", antwoordde Bernard met zijn innemenden glimlach. „Maar heb jij soms je hart er op gezet om naar Dunsmere terug te gaan?" „In 't geheel niet Ik heb mijn hart nergens op ge zet als op succes waar en van welke soort is me onverschillig", zeide zij met een bitterheid, die haar metgezel niet ontging. „Wat ik je voor ga stellen, zal zeker tot succes leiden, als je de rol goed speelt". „Ik ben bereid de rol te spelen, die je verlangt als tenminste......" „Wat?" Bernard's scherpe blik scheen tot in haar binnenste door te willen dringen „Niets", antwoordde zij niet zonder een zweem van verlegenheid. „Vertel me nu je plan", vervolg de ze haastig. „Als ik voel, dat ik de rol, die je me hebt toegedacht, spelen kan, zal ik het doen". „Je kunt alles, wat je wilt", zeide hij, opnieuw met een van die blikken ,die nooit bun uitwerking misten. „Je bent zoo'n goede kameraad, Bertha, een hulp zooals er geen tweede bestaat!" „Vertel me, wat je wilt, dat ik doe", antwoordde zij, nog steeds niet volkomen onbevangen. Zoo juist in een óogenblik van opgewondenheid door zijn war me blikken had ze op het punt gestaan hem te zeg gen, dat ze hem wilde helpen, als zij niet een twee de viool speelde en een andere, vrouw de eerste. Maar nog 'juist intijds had ze begrepen, dat ze zich door zich zoo bloot te geven, volkomen in zijn macht zou hebben gesteld en hoe verkeerd dit zou zijn, be sefte zij ook zonder de waarschuwing van tante Ca roline, die haar nog in de ooren klonk. „Marti Holdsworth heeft een secretaris noodig", antwoordde Duncan bijna fluisteren, hoewel er op dat oogenblik niemand meer in het zaaltje aanwe zig was, „en ik wou, dat jij naar die post solliciteer de".

Schager Courant | 1916 | | pagina 5