De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. leiding lot de-Zv subsidieaanvragen rijn de uil de, Distri butie Tv voortvloeiende kosten voor die genieenten Naar de meening van Gedeputeerde Staten ligt het allerminst op den weg der Provincie cm gemeenten te gemoet te komen in de kosten, voortvloeiende uit de Distribuüewet, reeds daarom niet, omdat daarbij geen provinciaal belang is betrokken. Daarenboven werden de kosten gedragen door hert Kijk voor 9/10 en door de gemeenten voor 1/10 en nu wil het God. Staten voorkomen, dat, indien deze verdeeling van kosten te bezwarend zal binken voor de gemeente, het een voor de hand liggende oplossing is, dat het Rijk een grooter gedeelte der kosten^ voor zijn rekening neemt; de Provincie blijvo echter' 'daar buiten. Gea Staten stellen voor om afwijzend op de adressen der gemeen tebesturen te beschikken WINKEL. De bij openbare verkooping ten overstaan van den notaris G. J. van Learsum aangeboden boomgaard, met boeten en weiland, ter grootte van 5 H.A. 58 A. 60 C.A., eigendom van K. Slooves AJbz.. is opge houden op f 17407.44. LANGEDIJK. Ingevolge het besluit der gascommissie dat de nering doenden ba 8.30 nam. geen gas in hunne winkels Drogen branden, is door 37 winkeliers alhier een adres aan B. en W. overhandigd, met het verzoek om dis pensatie'te verleenen voor den Zaterdagavond Verzocht wordt om dan tot 10 uur met gas te mogen verlichten. Dezelfde winkeliers besloten om op de andere werk dagen om 8.30 hunne zaken te sluiten. NIEUWE NIEDORP. De Kinderzangvereeniging alhier, onder leiding van den heer Vink, neefl het plan om In Januari a.s. een openDare uitvoering te houden, waarbij oa. een operette, gel i ;*dd „het Goudmuiltje", zai worden opgevoerd -- WIERINGERWAABD. Nu de materialen voor de nieuw te maken kistdam aan de Nieuwesluis voor 't meerendeel zijn aange komen en 't (werkspoor is aangelegd, zal de voltooiing van 't werk niet zoo heel lang duren. De aannemer Boltje heeft dat zaakje onder leiding van den op zichter Coenraadts practisch voor elkander. Met twee paarden en zes kipkarren wordt aardig wat grond per dag verwerkt. De paarden blijven geregeld boven op den dijk om de volle karren op te halen, terwijl do ledige karren zich zelve wel kunnen redden. De palen zijn er bijna over de geheale lengte reeds ingeslagen, terwijl ook over een groot gedeelte het hout is aangetimmerd. Het oude stuk kistdam is op- rroken. Men kan zoo zien dat er een goede regeling De 25 personen die er aan werken loopen elkan der niet in den weg en verbeuzelen hun tijd niet, De opzichter vertelde ons, dat hij over 14 dagen wel met net werk gereed zou zija FABRIEKEN STOPGEZET. Moest te Maastricht reeds ge ruimen tijd met ver minderd personeel in verschillende fabrieken ge werkt worden, thans vernemen wij, dat waarschijn lijk re^ds de volgende week de fabrieken de Sfinx en -de Ceramique zullen worden stopgezet Hierdoor zullen een paar duizend arbeiders werkloos wor den. AANGEHOUDEN. In een café op bet Stationsplein te Rotterdam is eergisteravond door de recherche de bankwerker J. G. aangehouden, die verdacht wordt zijn 35-jarige echtgenoote in de echtelijke woning op de O.Z. Ach terburgwal te Amsterdam met bijlslagen te hebben gedood. De man is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht BURGHORN. Tot lid van het bestuur van den polder Burghom is herkozen de heer P. Bas te Valkkoog. UITSLAG VERKOOPINGEN. Uitslagen der verkoopingen van notaris Vrijburg, op 7 December te Schagen: 1. Huismanswoning, bijgetimmerten, werkmans huis, erven, weilanden en enkele perceelen bouw land, aan het Noorholl. Kanaal te Koegras, gem. Helder, groot 75.59.40 HA, eigendom van wijlen den heer G. Blankman. Koopster N.-V. Zwaan en Wil- lems te Scheemda, prov. Groningen voor f 93675. Voor ruim 19 jaar weid deze plaats gekocht voor 15001. 2. Huismanswoning met bijgetimmerten, erf, huis en weiland, aan het NoordholL Kanaal en den Boschweg, nabij 't Zand, groot ruim 22 H.A. Perc, 23, 24, 25, 26, 27, 29 en 30, groot 19.60.65 H.A., toe gewezen aan C. Over te 't Zand voor f42000. Perc. 28, weiland, groot 2.63 H.A., kooper A. N. Kikkert te Alkmaar f4400. 3. Rentenierswoning met boet, erf en tuin, na bij 't Zand, groot ongeveer 15 aren, in 2 perceelen. Kooper Th. Luycx te Helder voor f 3060, NIEUWE NIEDORP. Door den heer D. Kuilman alhier, Is verzocht onder staand voorstel te brengen op de agenda der eerstvol gende Raadsvergadering: „Do Raad der Gemeente Nieuwe Niedorp, neme „het initiatief, eene vergadering bijeen te roepen van „algevaardigden van 611e Gemeenten en "Waterschap^ „hesturen, die de Westfriesche Stoomtram hebben tot „stand gebracht, ten einde de middelen te beramen, „die leiden kunnen tot verbetering van het verkeer t.op de tramlijn Schagen—Wognum." NEKKRAMP. Te Ridderkerk is Donderdag aan plotseling opge komen nekkramp een 16-jarlge zoon van A. S. over leden. Een 15-jarige dochter ln hetzelfde gezin werd ook door die ziekte aangetast en is per auto naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Uiw toestand is zeer ernstig. NIEUWE NIEDORP. Algemeene vergadering van Lis- en Volksvermaak, gehouden Vrijdagavond 8 December in „Prins Mau- rits" alhier. Na opening door den voorz., den heer W. C. Vis ser. las de secretaris, de heer A, Visser, de notulen Goedgekeurd. Daarna las secretaris het jaarverslag Mede goedge keurd De rekening van dien penningmeester, den 'heer 'N. Davids, wordt vervolgens goedgekeurd mot een ba tig saldo van f 96,50. Het bestuur wordt gemachtigd om indien zulks noo- dig mocht zijn. te pogen meerdere aandeelen te plaat sen op het huisje bij „De Rijd", bewoond door W. Kluft Tot leden der commissie voor het naaien der reke ning van het volgende jaar worden benoemd de hoeren S. Prins. J. Stammes en Jb. Heinstman. De "lieer N. Davids wordt als bestuurslid-penningmeester her kozen. Bij de bespreking van plannen voor het ko mende winterseizoen wordt een programma, door het bestuur opgemaakt, ter tafel gebracht Vanwege den Ned. Schaatsenrijders bond zullen dezen winter aangewezen zijn "als plaatsen waar proefwed- strijden in het hardrijden wsrden gehouden: Nieuwe Niedorp en Stadskanaal. IJ. en V. heeft het recht wedstrijd te hébben voor ijszeilen op schaatsen. Waar bekend, wordt dit zeer geroemd en de Rijd wordt groot genoeg geacht Daarna komt ter tafel de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den IJsboad HolL Noor derkwartier, Besproken wordt om pogingen te doen om in ver band met het 30-jarig bestaan van IJ. en V., Nieuwe Niedorp voor een volgende U. H. N.-vergadering als vergaderplaats voor te stellen. Als afgevaardigde wordt wederom de heer A. Visser benoemd. Volgt uitloting 2 aandeelen clubgebouw. Bij de nu vtWgerde rondvraag brengt da heer W. Kluft in bespreking om op Maandag van schut- of najaarskermis alhier volksspelen voor de ingezetenen te houden. Goedgevonden wordt het aanhouden tot de volgen de vergadering. Hierna sluiting KOLHORN. De afdaeling alhier- van den Bond van Staatspen- sionnc Ting hield op 7 Dec. eene openbare vergadering. U# bei- - aan hel doel, de zaal was geheel gevuldde stemming' was feest dijk en de oogst was een 10-tal nieuwe leden. Het succes was te danken aan hert optreden van den heer J. Visser, Declamator te Hoorn. Alles werd afge wisseld door het ten gehoore brengen van «enige zang nummers door de -Zangvereeniging „Kolhorn direc teur den heer Dikstaal; waarlijk 't was een avond vol gezelligheid en tevens hoog kunstgenot Minder goed slaagde de een uur vooraf uitgeschreven huishoudelijke vergadering, deze werd verdaagd. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 6—8 December 1916, Geboren: Anna Alida, d. v. Arie Kapitein en Aal tje Boon, Vo; herinnering van het le Staatspensioen. .komen slaagde deze vergadering en beantwoorde In Roemenië zijn de Roemenen zoowel als de Rus sen in vollen aftocht De Russen die tot hulp en verlossing waren gezonden, hebben eveneens voor do opdringend© Duitsche en Oostenrijksche legers de vlucht moeten nemen. We zien hier dus weer volgen de oude Russische tactiek, terugtrekken en zooveel mogelijk het leger intact houden, pit is hier echter wel een wat gedwongen fraaiigheid, want zooals de zaken thans staan, worden de Russen door de inname van Boekarest en Ploesci en den verde ren opmarsch der vijandelijke, legermachten lponik bedreigd in hun Donau-colonne. Hier moest men dus wel terug. En nu mag het heel mooi klinken dat men het léger heeft gered, maar uit het reg mag toch niet worden vergeten, dat het doel waarmee de Russen zijn gekomen, n.1. verlossing van Roemenië totaal is mislukt en de Centralen hier een volkomen en gróót succes hebben behaald. Roemenië is ver loren en hoe krijgt men den vijand er weer uit? We zieD het elders, dat gaat lang niet gemakkelijk. Behalve bet moreele succes van Duitschland, dat luid de wereld overklinkt en de positie van dit Rijk niet weinig versterkt, is het materieele succes even eens groot Het is den Centralsn gelukt om de Roe menen en Russen zoo vlug te verdrijven, dat al de voorraden petroleum en graan bewaard zijn geble ven. De petroleuminstallatiés zijn contact gebleven, zoodat de Centralen van al deze voorraden kunnen profiteeren en hun economischen toestand daardoor niet weinig zal verbeteren. De voorraden moeten reusachtig zijn, en de petroleumproductie van Roe menië bedraagt 2 millioen ton per jaar. Niet wei nig voordeel brengt het verkorten van het aanvals front, dat is door de inname van Ploesti van 700 op 100 K.M. teruggebracht De redeneering, dat het geheele Roemeensche le ger gered is, houdt niet geheel steek. De Roemeen sche colonne, die indertijd Orsova verdedigde en af gesneden geraakte van de Roemeensche hoofdmacht is thans met al haar kanonnen gevangen genomen. Dit legergedeelte was ruim een vierde. Ook de ver volging van Mackensen heeft veel gevangenen ge bracht Het negende Duitsche leger maakte alleen 10000 gevangenen. Wel teekenend voor den toestand is, dat Boeka rest, die een der sterkste vestingen is, geheel zonder slag of stoot ls genomen, omdat alle forten geen soldaten hadden en de kanonnen waren meege nomen. Boekarest was een geheel onverdedigde stad Het doet wel wat onaangenaam aan, dat de binnen trekkende vijandelijke troepen door de bevolking van Boekarest met bloemen werden begroet. Wijst dit op een aanstaanden draai van het reeds bijna overwonnen koninkrijk? In verschillende Duitsche berichten lezen wij de uitdrukking, dat door dit succes in Roemenië de definitieve overwinning spoedig zal zijn behaald. Wat men hiermee precies bedeeld is moeilijk te zeggen, In Engeland en Frankrijk wijzen de tijdingen op een nog grooter inspanning. Lloyd George is de Engelsche minister-president gewordou. Hij is bij den koning ontboden, heeft Zijne Majesteit de han den gekust, een bewijs dat hij meent een ministe rie te kunnen vormen. Verschillende namen worden genoemd, w.o. Balfour als minister van buitenland- sche zaken. Berichten uit Engeland verluiden, dat juist de crisis in Roemenië tot de verwikkelingen in het Engelsche kabinet hebben geleid. Lloyd Ge orge zou reeds vroeg een rapport over Roemenië hebben ingediend, maar het Engelsche kabinet werkte zoo langzaam. In Frankrijk zijn de geheime zittingen der Ka mer afgeloopen, met als resultaat een motie van vertrouwen in de regeering. Het opperbevel zal ge reorganiseerd worden en meer in één hand komen wat de algemeene leiding van den oorlog betreft. Algemeen werd aangedrongen op een intensieve organisatie der Fransche strijdkrachten, om zoo doende de overwinning te behalen. We zien dus, op vrede ls nog niet veel kans. De toestand in Athene wordt zeer ernstig ge noemd, een bombardement van Athene wordt ge vreesd. De blokkade is reeds begonnen. GEMEENTE SCHAGEN. Gehuwdt Jacob Griffioen, en Aaltje Wil POLITIE. Verloren een paar lichte handschoenen, Vermist 3 witte kippen. Inlichtingen ter secretaris, ONGELUK. Hedenmorgen had hier een ongeluk plaats, dat nog goed afkwam. Timmerman Ruig was op de Loet bezig een zware tak van een boom te zagen, toen die tak plotseling afknapte en tegen den lad der kwam waarop R. stond. Ladder en man kwa men door den schok op den grond terecht. Zeer ge schrokken, werd hij bij iemand binnengebracht, van waar hij loopende naar huis ging, al viel hem dat niet heel gemakkelijk. Het is te hopen, dat de val voor hem geen ergere gevolgen moge hebben. kool f 10 a 25.20. roode kool. p. wagon f 798. NOORDERMARKTBOND. Noordscharworidfc Donderdagmiddag Wortelen f 4.50 a 480. mem ^Vrijdagmorgen. Roode kool f 1.50 a 18.90, gele kool f 2.80 a 22.50. witte kool f 7 a 30.80, Deenscho witte f 17 a 2470, Rcuzenbloemkool, binmeml. f 4 a 630 buitent, f 27 a 32.10. gele per wagon f 605. Vrijdagmiddag. Wortelen f 465 a 480, uien f 7 30 e 7 50. Zaterdagmorgen. Roode kool f 8.20 a 22.50, gele kool f 4.60 a 21, witte kool f 3.70 a 16.40, Deen- sche witte f 4.40 a 22 Reuzenblcwank., binnenL f 5 s 7 30 buitenl. f 28 a 30.40. Deemsche witte, per wagon f 799 a 801. ALKMAAR 9 Deo. 2 Paardem f 175 a 550, 9 koeien f 230 a 350, 120 magere schapen f 14 a 36, 38 nuchl kalveren fl' 12| a 22, 28 varkens f 25 a 45 128 biggen f 4 a 8, kipeieren f 14 a 15, boter f 0.85 a L TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 December 1916, medegedeeld door h«t Kon. Ned. Met Instituut De Bildt Hoogste barometerstand beneden 765 te N. Duitsch land, laagste barometerstand te Vltósingen. Verwachting tot den avond van 10 December. Mieest matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.O. tot Z.W. wind. zwaarbewolkt, tot betrokken, 'waarschijnlijk oetnige regen, zelfde temperatuur. PER TELEGRAAF. FRANSCH SLAGSCHIP VERLOREN. PARIJS. Het Ministerie van Marine maakt be kend, dat het slagschip „Suffren" op 24 November naar Lorient is vertrokken en daar nog niet is aan gekomen. Men kan dus aannemen dat het slagschip verlo ren is. WINKEL, 8 Deo. Appelen f 450 a 11. neren f 6 a 12, spruitkool f 12, eieren f 1425 a lakooi f 2 a 10. ALKMAAR, 8 Dea Fabriekskaas Kleine f 79. le soort Commissie f 78 Boerenkaas, kleine f 77, commissie f 75.50, middel bare f 74 Noteering der Sub-Commissie uit de Kaasvereenigmg. le soort Edamm. fabr. f 78. Aangevoerd 289 stapels, wegende 113176 Kilogram, Handel fabrieksk. (kleine) stug. Graanmarkt Aangev. 98 heet. gerst f 21.70. bruine boonen f 26] a (2)8, atFoenboomem f 35 a 44 roodm zaad f 37. blauwm.zaad f 37, groene erwten f 36 a 37 grauwe f 40 a 42. HOORN, 7 Deo KI. Fabriekskaas f 79; kL Boerenkaas f 78, Boeren Comm. Kaas f 77. Aangevoerd 62 stapels, wegende 46639 K.G. Handel vlug WARMENHUIZEN, 7 Dec. Aangevoerd19850 stuks roode kool f 2.10 a 17.90, 9250 stuks gele kool f 2.20 a 21, 6200 stuks witte kool f 4 a 20, 26 baal wortelen f 4.45 57 baai uien f 7.10 a 7.30 1 wagon witte kool f 846. WARMENHUIZEN, 8 December. Aangevoerd 36950 stuks roode kool f 3 a 19.60,14050 stuks gele kool fl.70 a 18.10, 3350 stuks witte kool f5 a 13.20, 84 baal uien f7.10 a 7.20, 30 baal worte- lenf 4.55, 1 wagon roode kool f 675. LANGEDLJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Donderdagmorgen. Uien f 7 a 7.30, wortelen f480 a 5. Vrijdagmorgen. Bloemkool, binnenl. f 3.80 a 7.20. buitenl. f 20 n 36. inmaak f 6.50 a 9.50, roode kool f 3.30 a 23. gele kool B 3 a 15, witte kool f 9.20 NOG MINDER BIER. ceerde hoeveelheid. Bovendien zullen, naar men van bevoegde rijde meldt, de prijzen nog aanmerkelijk stijgen. SPANJAARDEN IN HET FRANSCHE LEGER. Het Petit Journal schrijft: Het is niet algemeen genoeg bekend, dat talrijke Spaansche vrijwilligers zich hebben geschaard on der bet Fransche vaandel en dat velen hunner den heldendood zijn gestorven bij de verdediging van den Franschen grond. Aan hen een eeresaluutl Bij het begin der mobilisatie hebben 9000 Spanjaarden ver zocht als vrijwilligers in de Fransche gelederen te worden opgenomen, 6500 zijn er aangenomen en in gedeeld bij het vreemdelingenlegioen. Hun gedrag is steeds onder alle omstandigheden bewonderenswaar dig gebleven. Op het oogenblik zijn verreweg de meeste Spaansche vrijwilligers getooid met het oor- logskruis. Zij hebben gevochten aan de Marne, aan de Aisne, in Champagne, aan den Yser. En bij de ongste slagen aan de Somme hebben zij gelegenheid gehad zich te onderscheiden. Velen hunner werden gezonden naar Galllpoli en saar Saloniki, en ook daar prees men hen om hun uithoudingsvermogen, hun goed humeur, hun voortvarendheid en hun moed. BERLIJN NA DE INNEMING VAN BOECHAREST Sedert Woensdagavond, zoo seint het bureau Nor den d.d .7 December, verkeert Berlijn in een vreug deroes. Tegen half negen 's avonds werd de val van Boecharest door bulletins bekend gemaakt en het bericht verspreidde zich als de wind zoo snel over heel Berlijn tot in de verst afgelegen wijken. Onmiddellijk begon een ware volksverhuizing uit de voorsteden naar het centrum van de stad om bij zonderheden te vernemen en de eereschoten in den Lustgarten tegenover het „Schloes" bij te wonen. Er heerschte een vroolijke opgewondenheid, zooals men die in lang niet gekend had en die zoover ging, dat wildvreemde menschen elkander het bericht toerie pen met verzoek het verder te verspreiden. In vele schouwburgen werd de voorstelling mid den in het spel afgebroken en werd het verblijden de bericht verkondigd, waarna stormachtige ovaties losbarstten. In den „Wintergarten", waar een schitterend wel dadigheidsfeest van het Berlijnsche publiek ten bate van de kerstviering voor de veldtroepen plaats had, las de opperbevelhebber von Kessel persoon lijk het bericht van de overwinning voor, waarop de tienduizenden feestvierenden staande het volkslied zongen. Donderdagochtend prijkte Berlijn in vlaggentooi, Elk huis, zelfst in de verst afgelegen voorsteden, was met vlaggen versierd. In de scholen werden vaderlandsche feesten ge houden. waarbij de kinderen op de hooge beteekenis van den dag en op het keerpunt van den oorlog werden gewezen. In politieke kringen alhier houdt men den val van Boecharest in zeker opzicht voor zeer gewichtig, aangezien daardoor mogelijkheden zich kunnen voordoen, welke tot een beslissende wending kun nen leiden. In het tegenwoordige stadium mag ech ter van de zaken niet meer worden gezegd. EEN REUSACHTIGE BESTELLING. De Oostenrijksche Staatsspoorwegen hebben se dert het begin van den oorlog reeds 961 nieuwe lo comotieven, 3095 personenrijtuigen en 26283 goe derenwagens, tot een bedrag van 320 millioen kro nen besteld. VREDESTEMMEN. Uit KEULEN, 7 December. Naar de Kolnische Zeitung uit Kopenhagen verneemt, is de Deensche Vredesbeweging van plan tegen Kerstmis in heel Denemarken vergaderingen te beleggen. Zij heeft 3000 andere vereenigingen verzocht, haar werk te steunen. Ook in andere bijeenkomsten hoopt men zal in de Kerstweek aan het verlangen naar vrede uitdrukking worden gegeven. GEBREK AAN STEENKOOL TE BERLIJN? BAZEL, 8 December. (Havasj. De Basler Nachrich ten zqgt, dat er op het oogenblik groote schaarschte aan steenkolen te Berlijn is. De oorzaak is het gebrek aan rollend materieel. De steenkool stapelt zich lu de mijnstreken op, doch kan niet vervoerd worden. HET WEGVOEREN VAN BELGEN. Het Pel Tel.-Ag. seint uit Petrograd: De Nowoje Wremja begroet met diepe voldoening het Nederlandsch protest tegen het wegvoeren van Belgen i dit protest is door uitmuntende gevoelens ge ïnspireerd. Op den dag van de algemeene afrekening zal rekening worden gehouden met deze daad van Nederland, het Duitschland hoeft herinnerd aan het bestaan van recht en gerechtigheid. Het blad is echter van meening. dat de Nederland^ sche regeering haar nota zou moeten aanvullen, om te vermijden, 'dat ook andere Belgen door Duitsch land worden weggevoerd in plaats van de vroeger naar Nederland gevluchte, waarvan Nederland nu oen terugkeer vraagt, want anders zal de Belgische bevolking voor een nieuwe beproeving komen te staan. DE ONLUSTEN IN ATHENE. Uit betrouwbare Qrieksche bron worden bijzonder heden vernomen omtipnt den laffan aanval op Be- nachi. den 73 jaar ouden burgemeester van Athene. Met geweervuur van het huis van prins Ypsilanti. den opperstalmeester des Koniugs uit, w<erd het huis van den burgemeester aangevallen en ook van een ander buis ten van de straat werd geschoten Men rau dat prinses YpailanÜ, de Hongaarsche echtgenoote van den opperstalmeester persoonlijk de soldaten aan moedigde. Ten slotte werd het huis opengebroken en de bejaarde burgemeester werd ^c^ en wreed be handeld. Met bajonetten werd hy gewond en met het hout van de geweren geslagen. Zijn baard werd ge deeltelijk uitgetrokken, zijn toestond was zoo ellendig, dat een ooggetuige zeide, dat hij lieter had kunnen worden gedood. Bedekt met bloed werd de burgemeester door de straten gesleept Ondertusschcn stond prinses Ypsilanti voor haar ven ster en klapte in de handen Benachr werd weggevoerd om een onderzoek te ondergaan Daarna werd hij naar huis gestuurd waar hij nu bewaakt wordt Zijn huis is zwaar beschadigd; alle ramen zijn verbrijzeld. Dinsdag werden generaal Sons kas en drie andere gevangenen, onder wie Maroedis. het vorige hoofd der jwlitte uit het parlementsgebouw gebracht De generaal was geheel bebloed. Zijn oogleden waren gezwollen door slagen, ontvangen bij zijn arrest etn fiet daarop "Volgend onderzoek voor den magistraat. Zijn drie metgezellen waren in nog slechteren toestand. Terwijl de generaal vertoefde in het voornaamste res taurant in Athene, werd hij door de menigte beleo- üigd. Dit was het sein voor het gepeupel om door het cordon te breken en den generaal beleediguigeo en slagen toe te voegen. Vreezende, dat de generaal zou worden gedood, brachten de soldaten hem en de andere slachtoffers naar hef parlementsgebouw terug. Uit Parijs wordt gemald: Uit Athene wordt geseind dat kolonel Zimbrakahis, hoofd der politie te Athene in arrest gesteld is Men legt hem ten laste geparenteerd te zijn aan generaal Zimbrakahis, een van de voornaamste leden van de Venizolistsche redgeering. Generaal Corakor, hoofd bij de recruteering der Venizelistische vrijwilligers, is even eens gevangen genomen. Beiden zijn veroordeeld wegens hoogverraad. In de straten van Athene zijn barricaden opgeworpen door troepen van den generalen stof, welke schieten! op Venizelisten en hun. huizon De toestand is des te ernstiger doordat ieder van de gelegenheid profi teert om zijn buurman van wien hij zich wil ont doen of op wiens bezittingen hij belust is, als Veni- zelist aan te wijzen. VREDESBESCHOUWINGEN. Het „BerL Tagebl." bevat een hoofdartikel van Theo- dor Wolff waarin hij o.a. zegt: Over de mogelijkheden van een vrede kan men het volgende zeggen met vriendelijk verzoek geen voorbarige conclusies eruit te trekken. Ofschoon president Wu- son blijkbaar een bemiddeling voor nutteloos houdt, nadert toch misschien weer een zoogenaamd psycholo gisch moment Hot eerste en tot nog toe eenige psycho- ogische moment trad in het begin van bert jaar 1915 in. Toen deinsde Engeland, dat nooit er aan gedacht had in zoo sterke mate aan den landoorlog deel te nemen, voor nieuwe krachtsinspanning terug. En in Frankrijk zond de door alle oorlog patriot ten voortge stuwde regeering om de ontwaakte neiging tot vrede tegen te werken, het officieele bericht over de „Duit sche gruwelen" de wereld in. Nu ziet de Entente, dat het jaar 1916, dat vooral te Parijs by zijn geboorte als een jaar van overwinning vol hoop was begroet, vermoedelijk met een schitterend succes van Duitsch land en zijn bondgemoettm met de onderwerping van loemenië zal eindigen. De Entente heeft deze Roemeen sche troef met merkwaardige lichtzinnigheid, zonder voorbereiding of overleg, op tafel geworpen en den tegenstander in de hand gespeeld. En haar pers erkent, dat het bezit van het rijke korenland den veroveraar nieuwe kracht moet verleenen. Tegelijkertijd gaat me® met buitengewone oplettendheid de geringste mede- deeling na, die betrekking heeft op de mobilisatie van de burgerlijke bevolking in Duitschland. Overal loert tusschen de regels de vraag of men in staat zal, zijn voldoende weerstand te bieaen tegenover het menscheur materiaal en de ontzaggelijke hoeveelheden ammuni tie. die Duitschland aan het verzamelen is. In Engeland erkent men openlijk, dat onder de Engelsche arbeiders de vredesbeweging aan het toe nemen is. De ministers laten aankondigen, dat zij in de industriesteden redevoeringen zullen houden om de door E. D. Morell, Ramay Macdonald en Arthur Pon- sonby verleide arbeiders an te lichten en de nationale eenheid te herstellen. Joseph Reinach, jiie thans een vriend der ergste chauvinisten is, schrijft in de „Figaro") De tijden zijn hard. Ofschoon echter de tijden hard zijn en vele teleur stellingen op elkaar volgen, zyn overal de oorlogspartijen nog machtg en beheerschen zy voorloopig alleen den voorgrond, Sturmer moest voor den onwnkbaren Tre- pof wijken. De Fransche vrienden van den vrede zijn zonder aanvoerder. Sir Edward Grey, die door ont sporing in den oorlog terecht gekomen is en er gaarne een einde aan zou maken, is tegenover den wilden Lloyd George verstomd. Men beschuldigt Asquith den oorlog tot nu toe flauw en nalatig gevoerd te hebben en de geheele regeering wankel. (De kabinetscrisis was toen dit geschreven werd nog niet uitgebroken). Zou üit het p6chölogischy moment, waarin overal de mannen,- die een overeenstemming zoeken, talrijker zullen zijn dan de schreeuwers om vernietiging, reeds de vrede ontstaan? Ook buiten die sterke oorlogspartijen zou in de landen der Entente thans nog niemand de rol van overwonnenen willen spelen. Allen zullen voor- loopig nog bereid zyn den oorlog liever voort te zet ten dan zich te onderwerpen. Een vrede op den grond slag van de status qua ante is niet alleen naar alle kanten impopulair, maar bovendien onmogelijk. Want de afkondiging van het koninkrijk Polen hoeft 'deze status reeds afgeschaft Eer zou morgen of overmor gen een zaken-vrede mogelijk sijn. Een zakenvrede is oen vrede, waarbij ieder naar gelang van zijn krach ten en zijn middelen een zoo gunstig mogelijk of een niet al te ongunstig zaakje probeert le doen. Het is een vrede, waarbij men met ruilartikelen van ver en nabij opereert en de dingen zoo lang heen en weer schuift tot ten slotte elke regeering voor haar volk met een winst kan verschijnen. De wereld is vol onder- derpanden. En hert schijnt geenszins onmogelijk op deze wijze de overwinning voordeelig te maken en een nederlaag te bedekken. Tal van personen loopen en reizen met plannen rond, waarin mijn en dijn tien maal om geruild wordt en alle bijzonderheden net jes zyn uitgedacht Tegen deze methode zou men niets kunnen inbrengen, beslissend voor de beoordoeling zou slechts het eindresultaat zijn. De rondborstige of be mantelde annexatie van politiek zelfstandige en aan politieke zelfstandigheid gewende volken wijzen wij be slist af. maar het spreekt van zelf, dat degene, die met zaken doen begint, ten slotte niet geplukt en bedot naar huis mag komen. Het getal van hen, dié België on omgeving werkelijk zouden willen annex eercinj is in do laatste maanden zeer gekrompen en menigecnv die nog een half jaar geledon luid met dit ideaal dweepte, wil dit nu niet meer toegeven. Eveneens j men ^.atLS gelukkig overtuigde aanhangers van scheidsrechtelijke organisatie in kringen waar men vroe ger niet alleen hert doode woord Pacifisme, maar ook het levendige denkbeeld met hoogmoedigen spert vad zich wees. Lieden, dia in den strijd met woorden tot het uiterste besloten lijn, zouden natuurlijk bij ons zoowol als elders zelfs van den gunstigen en meest aannemelijken zakenvrede niets willen veten. Dan zijn er ook menschen die hardnekkig beweren!. <lat men eerst met Rusland vrede moert sluiten eni wear anderen, die eerst vrede met dc westelijke mogend heden Verlangen en wien iedere andere politiek vloek waardig schijnt Dit alles fe niet tegen de feiten bestand. Niemand, cfie werkelijk verantwoordelijk is. zal voordeehgen vrede van de hand wijzen on het voort zetten van het bloedvergieten willen decreteeren, omdat hem het gezicht van den vredesengel niet aanslaat an zelf moet bij een zakenvrede steeds weer dezelfdé vraag zich aan ae verantwoordelijken, verstandige® «n wannhartigen opdringen. Steeds weer zal die yT?8? voor hen slaanzou dit of dat wat wenschelijk schijnt meuwe oorlogsmaanden of oorlogsjaren rechtvaardig®1 ui zyn die daarmede te duur betaald?

Schager Courant | 1916 | | pagina 2