Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. nam liet over den kop gaan van een Bank, waarin een gedeelte van rijn geld belegd was, met stoicijn- sche kalmte op, maar qaaakte zijn vrouw en kin deren een langen zomerdag onaangenaam, omdat een van zijn kinderen de beschreven bladen uit zijn nu waardeloos bankboek had gescheurd, waardoor de nog leege bladzijden aan de andere zijde van het boek los waren gaan zitten. Deze onnoodzake lijke verspilling van papier z ij n bijzondere zuinig heid hinderde hem meer dan het verlies van zijn- geld. Niets ergerde hem zoo, als de invoering van enveloppen; de eenige manier, waarop hij zich met een dergelijke verspilling van zijn geliefkoosd arti kel kon verzoenen, was, door alle enveloppen, die hij ontving, geduldig binnenste buiten te keeren, om ze zoodoende opnieuw te kunnen gebruiken, Zelfs nu, hij is al op leeftijd, zie ik hem droefgeestig blik ken werpen op zijn dochters, als zij een heel half velletje i>o6tpapier gebruiken, om op één kant er yan drie regels te schrijven, het aannemen van een ultnoodiging. Ik moet bekennen, dat ik deze zwak heid zelf ook heb. Touwtjes is mijn zwak. Mijn zak ken zitten vol met strengetjes touw, dat ik bier of daar heb opgepikt, gereed voor een gelegenheid, die ncci komt. Het maakt mij heusch boos, als iemand bat touw van een pakje doorsnijdt, inplaats van het trouw en geduldig stukje voor stukje los te knoopen. Hoe sommige menschen er zich toe kunnen bren gen, elastieken ringen, een soort van volmaakte touwtjes, op zoo'n luchthartige manier te gebrui ken als ik ze vaak zie doen, kan ik mij niet voor stellen. Ik heb één zoo'n ring, lang niet nieuw meer, een, dien ik een jaar of zés geleden heb opgeraapt v-n den grond. Ik heb heusch geprobeerd hem te ge- bruiKen, maai1 mijn moed begaf mij, en ik kon niet tot ie buitensporigheid overgaan. K.rine stukjes boter zijn een reden van ergernis voor anderen. Zij kunnen aan tafel niet hun- aan dacht tot het gesprek bepalen, om dat zij zich erge ren-aan de gewoonte, die sommige menschen heb ben, om onveranderlijk meer boter te nemen, dan zij noodig hebben. Hebt gij nooit den bezorgden, bij na zou ik zeggen magnetiseerenden blik, gezien, waarmee dergelijke menschen naar de boter kij ken? Het zou een verlichting voor hen zij, als zij het -stukje maar voor hun oogen konden doen ver dwijnen, desnoods door het in hun mond te steken en door te slikken; en zij voelen zich werkelijk op gelucht, als degene, op wiens bord het ligt, plotse ling een stuk brood afbreekt dat hij heelemaal niet noodig heeft en zijn boter op eet Zij den ken, dat dit geen verspilling is. Een andere mijner kennissen was zuinig op kaar sen. Zij hèd verscheidene middelen om er zoo wei nig mogelijk te gebruiken, 's Winters in den namid dag placht zij twee of drie uur te zitten breien, dat kon zij doen in het donker of bij het licht van het vuur en als ik haar vroeg, of ik om kaarsen zou bellen, zei ze, dat we nog een poosje zouden voortgaan met „blindeman's vacantie" te houden. De kaarsen werden gewoonlijk gebracht met de thee, maar wij brandden er maar een te gelijk. Aange zien wij er voortdurend opvoorbereid waren, dat er iemand op visite kon komen ofschoon er nooit iemand kwam was er .heel wat overleg noodig om de kaarsen op dezelfde lengte te houden, zoodat we den indruk konden geven, dat wij er altijd twee tegelijk brandden. De kuarsen brandden daarom op do beurt, en onverschillig waarover we praatten, of wat ue mochten doen, de oogen mijner vriendin waren ortdurend op de brandendekaars gericht, en steens clond ze klaar op t espringen om de kaars uit te doown en de andere aan te steken, voor ze te ongelijk van lei dde waren, om in den loop van den avond tot dezelfde afmeting te worden gebracht" Het is een .oost, al is het misschien een schrale, te zien, dat zestig jaar geleden de zuinigheid ook al betracht moest worden. En dat nog wel in een tijd, toen oorlog een onbekend iets was. Wat zou de vrien din van Mm. Graskell hebben moeten beginnen, met het telkens aansteken van haar kaarsen, nu de lucifers in Engeland zeven stuivers een pak kosten, als ze ten minste nog niet duurder' zijn geworden in de afgeloopen maanden. Wat zou ze gezegd heb ben van eieren, die, zooals ik een paar weken gele den in de Observer las, weldra dertig cent per stuk zullen kosten, en melk, die nu reeds 30 cent per kan kost, maar, zooals men verwacht, geleidelijk zal op slaan tot veertig, vijftig, en misschien zelfs tot zes tig cent. Hoogstwaarschijnlijk evenwel is hier heel wat krantenoverdrijving bij. De brieven van onze kennissen zijn wonderbaarlijk stilzwijgend op het punt van duurte der levensmiddelen, hoewel dit geen bewijs is, dat ze niet bestaat en steedp groóter wordt natuurlijk. Neen, voor nieuws van dien aajHd hoeven we nooit naar brieven uit Engeland te verlangen. Zenders en ontvangers van brieven hebben steeds den dreigend opgeheven vinger van mijnheer den Censor voor oogen. Nieuws moeten we krijgen uit de kranten, en de kranten, helaas, vooruit betaald of niet, blij- vij liggen, blijven wachten, tot hun naam van nieuw sbladen een bespotting is geworden. gr"; :t. Is h Ut aantal stemmen, op een lijst uiig"- L-rscbt, daaicji oen zetel wordt toegekend, an do overblijvende plaatsen wordt achtereenvolgens één toegekend aan die lijsten, die de grootste overschot ten hebben gelaten." De vrij-liberale afgevaardigde voor Ridderkerk, de heer Drion, had bij amendementen voorgesteld voor het toekennen van deze overblijvende plaat sen niet in aanmerking te doen komen lijsten, waar van het stemmencijfer lager is dan 50- pet. van den kiesdeeler. Minister Cort v. d. Linden bleek van oordeel, dat het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging door het voorstel-Drion wordt gebaat en nam het over. En evenzeer aanvaardde de minister van Btnnen- landsche Zaken een amendement-Albarda, de zit- tingtijd van gemeenteraadsleden van zes op vier jaar terugbrengend, met inbegrip van het sub-amen- dement-Van Beresteyn, behelzend, dat gemeenten met meer dan 20.000 zielen voor de verkiezing van de Raadsleden in die kieskringen zullen worden verdeeld. De overige gemeenten zullen één kieskring vormen. Toen kwam het einde. De anti-revolutionnaire Rotterdamsche wethouder Van der Molen wilde bin nen één jaar de Regeering, weet men, stelt voor: binnen drie Jaren de wet op het L. O. in over eenstemming brengen met het nieuwe art. 192 der Grondwet De salaris-regeling van de onderwijzers openbare en bijzondere incluis. Maar mr. Cort v. d. Linden sprak het doodelijke „volstrekt on aannemelijk" over hét voorstel-Van der Molen uit. De salaris-regeling, zei Z.Exc. heeft niet de Grondwetsherziening niets te maken. Er werd in den laten namiddag nog geboren een motie-K. ter Laan, aandringend op den noodmaatregel dèr ver hooging van de minimum-salarissen van de onder wijzers met f200, wat c.c. 554 millioen. zal kosten. Bij Hoofdstuk V der Staatsbegrooting—1917 wordt deze motie straks behandeld. Tot verkorting van den termijn van drie tot twee jaren waarop de heer Van Wijnbergen met alle kracht had aangedrongen was de minister niet te krijgen. Ten opzichte der salaris-regeling van de onderwijzers was mr. C. v. d. L. niet tot eene vaste verklaring te krijgen, Van vage beloften en zand-in de-oogen-strooierij ^is deze bewindsman niet thuis. De Grondwetsherziening In deze phase is nu ge reed. Morgen, Vrijdag, stapeltje grooter en kleiner le gislatief goed. Mr. ANTONIO. Den Haag, 7 December. Ifet is afgeloopen. Wij zijn ook door do Additioneele Artikelen heen. En zelfs de avondzitting, die heden, Donder dag, zou gehouden zijn, is afgelast. Over het slot kan ik zeer beknopt zijn. Minister Cort v. d. Linden bleek zeer toeschietelijk tegen over een paar amendementen, Gisteren, W oensdag, was, weet men aangehouden een artikel, bepa lend dat „even zooveel malen als de kiesdeeler be- een dapperen glimlach haar armoede onder de oogen gezien, omdat zij meende, dat Denis haar al les gaf, wat hij geven kon en zij hem, door zoo zui nig mogelijk te zijn, hielp om vooruit te komen. Haar vertrouwen in hem had nooit een oogenblik gewan keld. Zij had hem lief gehdd en in hem geloofd zon der ook maar een schaduw van twijfel. Maar na zijn dood, toen zij langzamerhand in krachten weer zoover terug kwam, dat het denken haar niet meer zoo doodelijk vermoeide, begon zij al meer en meer te begrijpen, dat haar blind vertrouwen misplaatst was geweest, dat de Denis van haar droomen, de Denis, dien zij als 't ware bad aangeboden niet de ware Denis geweest was. En die bittere ontdek king Meld haar herstel meer tegen dan iemand ver moedde, behalve misscMen de verpleegster, die haar met zooveel liefde bad opgepast. Margaret had zooveel gehoord in die uren, w aarin de patiënt voort durend ijlde. Zij begreep, dat het niet alleen lichame lijke zwakte was, die Betty's genezing tegenMeld, maar dat haar harteleed, de bitterheid van haar ontgoocheling haar verMnderde zelfs maar te wen- schen haar levenstaak weer op zich te kunnen ne men. Denis had zich voorgedaan als een arm man. Dat was de gedachte, die Betty voortdurend kwelde. Denis had haar laten denken, dat~hij hard werkte, om zijn vrouw ep. later zijn kind het noodige te kunnen geven, tprwijl hi|. de eenige zoon was van rijke ouders, die steeds gereed waren, hem alles te geven, wat hij maar verlangde. En hij had die ou ders bedrogen, met een weloverlegd bedrog, dat even nutteloos nis wreed was. Waarom? Waarom? Waar om had hij hen allen bedrogen, die vroolijke, onbe zorgde jonge man van haar, die haar het ideaal had toegeschenen van "alles dat goed was in een man? Die vraag ging liaar geen oogenblik uit de gedachten gedurende al die lange mooie zomerdagen, die zij moede en zwak doorbracht in de met rozegeur ver vulde slaapkamer; rij kon er geen antwoord op vin den, ten minste geen antwoord dat haar bevredig de, haar rust gaf. Zij kon alleen maar veronder stellen, dat Denis, hoe innig hij haar ook had liefge had, in den eersten tijd van hun huwelijk, en later VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. De nieuwe cursus zal begin Januari a.s. aanvangen en in Alaari. 1918 einidigen, met dien verstande, dal «an half Maart tot hall "September 1917 geen lessen zullen worden gegeven. De lessen zijn gesteld op Alaan- lag- en Donderdagmiddag van 21 uur. Het school geld bedraagt i 5. Veraf wonèude leerlingen k tronen ge deeltelijke vergoeding der reiskosten bekotneu. Der school is niet uitsluitend voor beroepskaasma kers bestemd Er zijn 6 plaatsen beschikbaar voor ouderen, b.v. boerenzoons of -dochters, die er be vang bij hebben, meerdere kennis van de zaken, waar op de kaas- en boéerberuiding berust, op te doen. b.v. omdat er op de boerderij wordt gekaasd, of om dat zij geroepen zijn deel te nemen aan het beheer eener coöperatieve kaasiabriek. Deze ontvangen, in dien zij den theoreüseheu cursus met vrucht hebben gevolgd, een getuigschrift. OPMEER. Op de groote nationale tentoonstelling Yan Konijnen te Enschede, heelt onze plaatsgenoot den heer K. iairmgbuizaa Mat 2 itioandingen konijnön 4 prijzen be taald, waaronder 2 eerste en 2 coreprijzeu (één ais traaiste konijnen der tentoonstelling in ue kleine rassen. KOLENSCHAARSCHTE TE IJMUIDEN. Bij' de aloomvisscherij te iJmutden doet zich het gebrek aan steenkolen in zeer sterke mate voeden libt aantal stilliggende schepen, dat nu op bunkerkolen ligt te wachten, neemt met den dag toe en bedraagt bijna zestig Ofschoon het Rijkskolenbureau zoo veel mogelijk me dewerkt door voor eene vlugge expeditie te zorgen, is de aanvoer van dien aard, dat in de bestaande behoefte niet kan worden voorzien. Gisteren vertrokken reeds eenige stoomkorders naar havens aan den Nieuwen Waterweg om aldaar te bun keren, terwijl verschillende schepen, omdat ze toch voorioopig nog niet aan de beurt voor belading zijn, worden stilgelegd tot na Nieuwjaar. Deze gedwongen tijdelijke sti[ligging der IJmuider stoomvisscliarsvloot zal zeer zeker van belang zijn ten opzichte van de vischvooraening in Nederland en te- \cns nadeelige gevolgen met zich brengen. VERHOOGING SPOORWEGTARIEVEN, in verband ïnet de beperking van den treindiensl worden de prijzen van de abonnementskaarten mei 15 December met 20 percent verhoogd, terwijl met 1 Januari de overige reizigers- en bagagetarieven even eens met 20 pet. worden verhoogd. In verband niermede worden deze maand geen tien- ritUmboekjes voor buurtverkeer en geen kilometer- boekjes voor vaste reizen meer verkrijgbaar gesteld. VOOR f300.000 BEBOET. De firma Jurgens te Oss is door de N.O.T. wegens verboden uitvoer met f 300.000 beboet geworden. De firma was zelf onschuldig, maar een harer afnemers had haar bedrogen, en zij als verantwoordelijke eersto- iinporteur heeft zij er voor moeten bloeden. Het geld is in de kas van bet Kon. Nat Steun comité gestort. „L. K." KUNSTMEST. De regeeringi-kuiutrucBteommis. :e uow. g-S^ivn pc. circulaire het volgende meegedeeld: De moeilijkheden omtrent den aanvoer yan suPfr" fosfaat zijn thans opgelost; de achterstand kan echte neet meer' worden ingehaald. De commissie heeft daarom twee posten superfosfaat in de Vereerugde Staten gekocht Een schip ligt aldaar reeds voor Ne derland te laden, en met eenige reeden jen wordt on derhandeld over het verdere vervoer Indien er zien aeen veftlere groote moeilijkheden voordoen, bestaat 0r gegronde hoop, dat er vrijwel voldoende superfos faat voor al^e bestellers zal komen. Hoewel omtrent de aankomst in Nederland van zw. ammoniak en chilisalpeter slechts gedeeltelijk zeker heid bestaat, meent de commissie gegronde redenen te hebben om een geregelden aanvoer te mogen verwach ten. Het blijft echter twijfelachtig, of de geheeie hoeveelheid, welke besteld i wond. zal kunnen worden geleverd, aangezien er telkens nieuwe bezwaren kun nen rijzen. Hel is vrij zeker, dat de leveringen door al deze invloeden eerst laat in het voorjaar kunnen afloopen, zoodat alle landbouwers moeten zorg dragen, hetgeen telkenmale beschikbaar wordt gesteld, terstond te be talen en af te nemen, daar hel anders niet mogelijk zal zijn, in Februari en Maart alles te bestemder plaats geleverd te hebben. Het zal noodzakelijk zijn, aan een gedeelte van de afnemers den plicht op te leggen eerder dan de ove- pge afnemers at te nemen. Zoo zal bij de tweede verdeeling van superfosfaat, welke 30 procent der bestellingen zal bedragen en welke thans aanvangt, aan afnemers in Zeeland. Zuid Holland, N'rrd-Hol- land en Groningen de plicht worden opgelegd vóór 15 Jaa 1917 te hebben afgenomen, terwijl voor het overige deel van Nederland, waarvoor de meststoffen daarna ter beschikking komen, tot 15 Febr. gelegen heid tot afneming wordt gegeven. Omtrent een dergel ij ken maatregel bij de tweede distributie van chiüsalpeter zal later een mededeelmg volgen. Elke eerste-hands-handelaar heeft echter de be voegdheid, hel aandeel voor één of meer 'lijsten voor vervroegde levering aan te vragen. Zoo mogelijk zal daaraan worden voldaan. De commissie dringt er ernstig op aan, zoo spoedig mogelijk de beschikbaar gestelde hoeveelheden al te nemen. Doet men dit uiei op Lijd, dan gaan die hoe veelheden voor den besteller verloren, daar er niet ingeleverd wordt. HOOGWOUD. Door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat is tot Tusschenpersoon bij de Invaliditeitswet benoemd de heer C. IJ. Bood, gemeente-veldwachter alhier. -OUDE NIEDORP. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is herkozen tot ouder ling de heer Keesman en tot diaken de heer H. B. Helleman. OUDE NIEDORP. In het verslag van het Veefonds alhier, voorkomende in het blad van Donderdag, is een fout geslopen. Bij de Ttxindvraag zegt de heer C. Witsiueer, volgens dat - blad, „in verband mei de discussie'dit moét zijn: „in verband met bet dure vee". ALKMAAR. De gemeenteraad beeft Donderdagmiddag inzake be zuiniging op bet steenkoiengehruik door besparing van iicülvci'bi uix, besloten a. eene Strafverordening vast te stellen op de ver vroegde winkelsluiting, volgens welke winkels (bar bier- en kapperssaions inbegrepen) 's avonds om 8 uur gesloten moeten zijn, met verbod om in den winkel en zijne uitstalkasten meer dan één gas- of electrischlichl ontstoken te hebbwi op elke 60 M1. vloer oppervlakte Deze sluiting geldt niet voor den Zater dagavond, der kermis week. 10 dagen voor SL Nico- iaas, de Kerstweek an enkele andere dagen, en is niet toepasselijk op apotheken en winkels In stations. b. een idem op eene vervroegde sluiting ,vau koffie huizen enz. waarvoor bet sluitin£>uur werd bepaald op 11 uur 's avonds. c. voor de verbruikers van gas en electriciteit een nieuw tarief vast te stellen en wei voor 70 pet. van het normale verbruik den gewonen tariefprijs: Voor verbruik boven 70 pet het vierdubbele van dien prijs, een en ander als men in den "hoofdeLijken om slag aangeslagen is voor f 1200 en hooger. Voor hen die niet of lager aangeslagen zijn: 30 kub. in de maanden Mei, Juni en Juli; 35 kub. M. in den maand Augustus; 40 kub. M in de maanden Febr., Maart. Apr.. Sept., Oct. en Nov.; 45 kub. M. in de maanden Jan. en Dec. Voor electriciteit een tarief naar evenredigheid. BENZINEONTPLOFFING. Te Joure heeft, zoo meldt de L. Ct., eergisteren een benzine-ontploffing plaats gehad in de auto-ga- rage van den heer R. Schootstra. De 14-jarige Hoek stra, van Schareterbrug, werd gedood. De monteur Schoonderbeek werd zwaar gekwetst. K. E. M. I In de per 22 dezer uitgeschreven algemeene ver gadering «an aandeelhouders der Kennemer Elec triciteit Maatschappij, te Bloemendaal, zal het voor stel om tot ontbinding der maatschappij te beslui ten, behandeld worden. WAARLAND. Algemeene ledenvergadering op Woensdagavond 6 Dec. 1916 in het lokaal van Mej. de wed. v. Ophem alhier, van de tulnbouwveneeniging Waarland en omstreken. Aanwezig 57 personen. Voorzitter, ae heer Smeet», opent met een welkom aan allen dé vergadering hoopt op zakelijke bespreking en geeft het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat hij, die uien. suiker bieten, spinazie of blauwmaanzaad wenscht te verbou- ook, meende zij, zich voor haar had geschaamd. Zij behoorde niet tot zijn stand; zijn ouders zou men het niet kwalijk hebben kunnen nemen, als zij haar niet tot schoondochter hadden willen ontvangen, en dus moest hij zijn huwelijk louter uit schaamte ge heim hebben gehouden. En zoo ging onophoudelijk diezelfde gedachte maar rond in haar hoofd, altijd en altijd weer terugkeerend, met een 'hardnekkig heid, waartegen bet haar in haar zwakheid on mogelijk was te strijden. En toen zij later in den zomer met haar rust- b mk naar buiten werd gedragen, om op het gras veld onder de groote lindeboom te liggen en haar l ruinoogig kindje gade te slaan, dat met zijn mol lige knuistjes de madeliefjes probeerde te. omvat- Un, achtervolgde dezelfde gedachte haar maar al door. WaarOm had Denis het gedaan? Denis had zich voor haar geschaamd. Denis was haar oneindige lief de en trouw niet waard geweest. Hoewel er tusschen /haar en Margaret een groote vriendschap ontstaan was, hoewel zij en haar schoonmoeder elkaar in haar ziekte en aanvankelijke herstelling zeer na waren gekomen, zeide zij tegen geen van beiden een enkel woord over de smart, die aan haar hart knaagde, en was er zich niet bewust van, dat zij in ijlende koortsen iets van haar geheime gedachten onthuld had, waardoor Margaret althans gedeeltelijk een op lossing voor den toestand had gevonden. .,Zlj zou het liefst weg zijn uit haar tegenwoordige o.ngeving", zeide Margarèt op een morgen tegen den dokter, toen zij, nadat, hij Betty had bezocht, met hom meeging naar beneden. „Sir James en Lady Clevedale overladen haar met goedheid en hartelijk heid; zij weten niet, wat ze voor haar doen zullen, en toch geloof ik, dat het beter was, als zij weg was uit dit huis, weg van alles wat in verband staat met het verleden van haar man. Zij is volslagen moedeloos, En dat zal niet veranderen, voor baar nieuwe gedachten worden gegeven en nieuwe din gen, waarin zij belang stelt Op het oogenblik koa zij nergens verkeerder zijn dan Mer". Dokter Barrow knikte en keek Margaret peinzend aan. „Eris iets, wat mij duister blijft", zeide hij. „Dat en Let aantal sn.^icu mjc* opdoven ü-j ticii buigc meester voor 1 Jan. 1917. Punt 3 der agenda vermeldde een bespreking: evrn- tueele overgang van onze leden tot oen land- en Tuinbauwbond, WBarbij de volgende schriftelijke toe lichting: „door den Geestelijken .Adviseur van den L. T. B. is verzocht om onze vereeniging aan te doëu sluiten bij den L. T. B. om zoo dan één Parochiale Lahd- en Tuinbouwvereeniging te vormen. Het bestuur verzoekt alle leden, om het groote belang der zaak, ter vergadering te komen. Ten slotte zal al of niet besloten worden tot liquidatie. De elf leden, welke marktaandeelen hebben, waarvoor andere vereunigings- ieden rijn borg gebleven, worden verzocht oni huftne aandeelen mede te brengen, om ze bij eventueele liqui datie te vervellen, doch kunnen ook worden overge nomen." Tot zooverre de toelichting per couvoca. Daarna gaf de voorzitter nog een kort overzicht van- het een en ander en zegt o.a. dat hij. voorzitter, als secretaris van die eventueele nieuwe afdeeling zou worden aangesteld op een salaris, gelijkstaande met bet bedrag wat hij nu ontvangt, n.1. f 50 gratificatie en f 25 salalris als voorzitter van W. en 0. De ver gaderingen zouden dan gehouden worden te Zijdewind bij Btruin en hier in het café „de Posthoorn Bij de besprekingen, "die nu werden gehouden en waarbij verschillende personen het woord voerden, kon mfen spoedig merken, dat men er niet voor te vinden was om „Waarlan4 en O." den rug toe te keeren en over te gaan tot dén L. T. B. afd. Zijdewinde Nadat de zaak van verschillende kanten goed onder de oogen was gezien, ging men tot stemmen ovei. De uitslag was als voigt: uitgebracht 59 Temmen waarvan 18 stemmen voor overgang tot den L. T. B. en' 39 tegen en 2 blanco, dus was dit voorste! van den baan. Alsnu kwam nog een voorstel ter tafel., behelzende de mededeeling dat mdh wel genegen was hier dan uitsluitend voor Waarland een atdeeling te stichten van L. T. B. Dan behoefde men niet naar Zijdewind ter vergadering enz Maar ook dit voorstel keldert» met 20 stemmen vóór en 36 tegen. Dus de tuinbouwvereeni^ng „Waarland en O." blijft tot dusver bestaan. Rondvraag leverde Mets op, dus volgt sluiting. EEN 8T. NIKOLAA8VERRA88INO. Men meldt uit Enschede: Een eigenaardige verrassing werd het ktnderloo- ze echtpaar Van 1.. aan de Oldenzaalsche straat op Sinterklaasavond bereid. v Omstreeks 9 uur werd daar ten huize een flink pak bezorgd, dat aanstonds dankbaar werd aan vaard. Fluk» ging het echtpaar aan het uitpakken; toen er echter weldra beweging in het pak kwam, werd de spanning verhoogd. De verrassing maakte spoe dig plaats voor verbazing, toen het angMgeschrei van een zuigeling het ontstelde echtpaar niet lan ger opitrent den inhoud in het onzekere liet. D» kleine, een lief kind van 3 k 4 maanden, zag er goed verzorgd uit en had zelfs een flesch met nog warme melk naast zich liggen. De kleertjes zoo mede de voedingstoestand van het kind wezen er geenszins op dat armoede de drijfveer dezer daad kon zijn. Het echtpaar besloot het kind voorloopig te hou den. Door de politie wordt echter een streng onder zoek ingesteld. ^•me jonge ding moest juist door haar jeugd le venskracht genoeg hebben om nu weer sterker te worden, zelfs de hevigheid van den schok, dien zij o idergaan heeft in aanmerking genomen. Kan u ook e< n explicatie vinden voor haar voortdurende zwak te toestand?" „Zij heeft den moed niet om weer gezond te wor- d.:n, als ik het zoo maar eens mag uitdrukken", zei de Margaret na even geaarzeld te hebben. „Het zou niet fair tegenover haar fijn, als ik meer zeide om dat mijn veronderstelling uitsluitend gebaseerd is 0)i hetgeen ik het arme kind in IJlenden toestand bob hooren zeggen. Maar werkelijk het ia een feit, dat zij moedeloos is. Zij heeft baar vertrouwen in do menschheid verloren. Dat moeten we haar terug zien te geven." De mooie grijze oogen keken den ouden dokter recht aan, en een oogenblik heerechte er stilte in de kamer. Toen legde de dokter zijn hand op Margaret's schouder: „Ik begin het te begrijpen", zeide hij, „en ik ge loof, dat u gelijk heeft met uw veronderstelling. We moeten zien, wat we doen kunnen, om het arme kind nieuwen levensmoed te geven. Ze is te jong, om nu al met alle vreugde afgerekend te hebben. Ze is nog haast een kind. Er moet toch nog eens kans op levensgeluk voor haar zijn weggelegd." „Is er wel voor iemand op aarde een kans op ge luk". Die woorden kwamen Margaret onwillekeurig op de lippen en de eigenaardige bitterheid in haar stem, maakte dat de dokter haar scherp aankeek. Er lag een uitdrukking van onuitsprekelijk leed in luiar oogen en om haar mond kwam plotfceling een lijdende trek. „Dat is nu niets voor u, om met zulk een bitter heid te spreken", zeide hij, terwijl hij opnieuw zijn hand op baar schouder lag. „Het is me altijd voor gekomen, dat u zulk een gezonden kijk op het leven heeft" „Vindt u dat?" ZIJ lachte ietwat droevig. „Soms heb ik een gevoel, alsof ik niets op de geheeie wereld met gezonde hersenen beoordeelen kan! 't Leven kan iemand zooveel ellende brengen. Maar ik wil niet bitter zijn en ook niet over mezelf spreken", voegde zij er bij, terwijl zij even glimlachte fq o DE BIJEENKOMST DER BEIDE KEIZtRS. Uit het Oostenrijksche oorlojpperskwartier seint het Kost. Bureau nog, dat de DuiUcbe Keizer met Hinden- bure, Ludendorfi en het gevolg om 1 uur 's middags aankwam in het Oostennjkscne hoofdkwartier, waar zij door keizer Carl aartshertog Friederich en Von ilotzendorff werden ontvangen. Beide vorsten waren opder 'den indruk van de verovering van Boekarest en de bezetting van het belangrijke spoorwegpunt Bloes tl Des middags werd door de Keizers met hun raad gevers de nu geschapen militaire en politieke toestand diepgaand besproken. Daarna vertrok keizer Wilhelm. Des avonds seinde keizer Carl aan koning Ferdinand: Na de schitterende daden der verbonden strijdmach ten in Roemenië, wier voorhoeden hedennacht de vijandelijke hoofdstad binnentrokken, geef ik uiting aan den drang van mijn hart, als ik u mijn groote vreugde betuig over dit succes van trouw en samenwerking. Daarmee is een belangrijke etappe op den weg bereikt, welke wij zeer tegen onzen wil, ^dwongen door onze verraderlijke buren moesten betreden. Terwijl ik u naar aanleiding hiervan mijn innig gevoelde, zeer war me gelukwenschen met het roemrijk aandeel van uw wakkere troepen breng, hot» ik vol vertrouwen, dat het ons met God's bijstand moge gelukken in de naaste toekomst de tegenstander van de nutteloosheid van verder bloedvergieten te overtuigen" Aan den Sultan seinde de Keizer: „Zooerven wordt mij bet binnen trekken van voor hoeden der verbonden strijdmachten in Boekarest ge meld. Ik haast mij uwe Majesteit mijn groot* vol doening te uiten, welke ik bij dit nieuwe succes eener militaire samenwerking, waaraan ook de dappere troe pen Uwer Majesteit deelnamen, gevoel. Terwijl ik mij veroorloof Uwe Majesteit naar aanleiding biervan mijn zeer warme en oprechte gelukwenschen te brengen, vlij ik mij mei de hoop, dat het ons moge vergund zijn in de naaste toekomst oen beslissende overwinning over onzen tegenstander te behalen Des avonds ontving de Keizer minister von Korber, die des ochtends door keizer Wilhelm was ontvangen om zich te laten inlichten over het resultaat der ge voerde onderhandelingen en gebruikte met den mioia- ter-president en den ondervoorzitter van het volks voeding»-departement den maaltijd. den dokter, dip haar bezorgd aankeek. „Ik vermoed, dat we allemaal zonder uitzondering het leven in gaan met te groote verwachtingen en dat we dan diep teleurgesteld zijn, al# die verwachtingen niet vervuld worden". „Ik had gedacht, dat het lot u wel allee zou ge ven wat uw hart verlangde", antwoordde dokter Barrow. „Ik ben oud genoeg om vader te zijn, daar om zal u 't me wel vergeven, ale ik zeg, dat een vrouw als u, de geheeie wereld aan haar voeten moest hebben". Margaret antwoordde niet dadelijk, maar keek hem aan met een glimlach zoo droevig, dat hij een groot medelijden met haar voelde. „Och, het tegendeel is waar", zeide zij nu, „en soms ben ik zelfs bang" zij zweeg plotseling en 't bloed vloog haar naar de wangen. „Let u maar niet op 't geen ik zeide", vroeg zij gejaagd; „ik geloof, dat ik wat moe ben, en dan ziet men alles zoo don ker in". „U en de jonge mevrouw Clevedale zouden alle twee eens een poos weg moeten", zeide dokter Bar row nu op wat luchtiger toon, daar bij bemerkte, dat zij op een ander onderwerp wenschte over te gaan. „Ik zal eens met Lady Clevedale epreken of er wat op te vinden is. En intusscben zeg ik maar, moed houdenI" Met een warmen handdruk ver liet de oude man haar. Na zijn vertrek bleef Margaret nog lang voor het open venster staan. De warmte van den mooien Augustusdag lag over tuin en pars., het landschap in de verte was door een lichte mis* omsluierd, de bloemperken in het groote groene gra®" veld straalden in de rijke kleurenpracht van den midzomer. De warme lupht, die d kamer binnen stroomde, was met hun geuren beladen. Geen werd gehoord als het gonzen der bijen, geen bewoog. i „Gelukt" Dat woord ontwelde aan de lippen de vrouw bij bet raam, alsof het niet teruggehouden kon worden. „Ik geloof, dat ik mijn kans op voor altijd verwoest heb, toen ik deed, wat ik en toch wat had ik andere kunnen doen? Godl wat had ik andere kunnen doen?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 6