Schaper Courant. ZaVerdaq 9 December 1916. 59ste Jaargang No. 5916. DERDE BLAD. Schetsen uit de Rechtzaal. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Staatsloterij. R e c 1 a m e^s. Houdt haar altijd in huis. wntïT v FILM. „KONGSI Oen vorigon avond had. hij de slaap niet kunnen vatten. Samen waren re naar de cinema geweest, en 't scheelde oen baartje of de portier had ze wegge stuurd, ais zjjnde „beneden dte jaren." De directeur van het bioscoop-theater, die toevallig bij den ingang stond \yas geraadpleegd. Eindelijk waren de twee kantoor-joggies Hendrik net zeventien, Karei een paar maanden ouder toe gelaten. En zij genoten van de'prachtfilm„De pseudo- baron, of de piekpiket van Glasgow". Een jongen scheen 't nog, de held van de film een bleeke, baarde- looze knaap; lenig als een kat, sluw als een vosdie de scheinheilige kon spelen, den braven Hendrik uit hangen. zooals de stoutste verbeelding 't iemand niet vó6r <fen geest kan brengen. Ze zagen hem zitten aan een lessenaar op kantoor met veel bedienden. Aan de loketten kwamen telkens mcnschea geld brengen of halen. De pekken, stapels, bundeis bankbiljetten werden al maar heen en weer geschoven. Dan kwam een bediende met grauwe zak, waarvan hij den inhoud op een tafel lecgschudde. Allemaal geld..... Stroom van goudstukken. Vóór een der loketten verschoen n me neer met prachtige pels. Naast hem stond een dame met zeer schuine hoed, waar torenhooge pluim op veerde. Ook zij was in weelde van pelswerk gehul<£ De meneer en de "luxueuse dame lachten, schertstere met elkaar. Hij legde een cheque neer. Naast den lichtenden cirkel op het groote witte doek verscheen de aankondiging; „Jack Morter, de handlanger van „den baron", vergezeld door zijne vriendin, biedt eene val- sche cheque aan van vierduizend -pd. st De bank betaalt hem uitZij zagen hoe de valsche cheque op 't kantoor bekeken, onderzocht werd. Een der bedienden ging naar den chef, aan een rflfooi bureau- ministre gezeten. Deze bekeek de cheque op zijn beurt, vergeleek de handteakening met iets wit in een boek, hem voorgehouden, te vinden scheen; knikte zar. ja van dat 't in orde was. En de stroom van bankbil jetten werd voor den meneer met de pels en de luxueuse dame uitgebeld. ,,Dat 's een kameraad van den chef' fluisterde Hen drik zjjn vriend toe, hem aanstootend. De jongens keken naar „den baron" op de film, handlanger van den oplichter. Hij zat kalm door te schrijven, met ijzerstrak gelaat, geen seconde lettend op pelsmeneer..., 't Werd donker. Tweede film. Nacht-cabaret ergens in groote stad. Op een estrade orkestje zingen met violen. Een apachen- dans werd uitgevoerd. Het publiek van de tabaret" zat den dans te bewonderen. De damesbezoeksiers in nonclialante 'houdingen, cigaretlen lussdien de lippen. Andere, ook zeer moderne dansen volgden, verscheen plotseling „de Baron" in „evening drens." Gibus op één oor. Smoking, wit vest, lakschoenen. Mei zeer monuame dame aan den arm. Door cabaret-stamgasten met vreugde begroet. Hij bestelde champagne. Kwam binnen de meneer van de pels en de va Is die cheque. Zij schudden elkaar de hand; de kameraads en compag nons in de schurkerij. De champagne stroomde; ia de nachtcabaret wexd 't al-woeliger en voller.... Uit. Qprde film van dte serie... De twee zeventienjarige kantoorjoggies zaten te kijken met schitterende oogen. Ze dachten er allebei aan. hoe de „baron" van de film niet zoo heel veel ouder kon wezen dan zij nu waren, jongen, van misschien negentien, op zjjn hoogst twintig i.„. De derde film vertoonde een nachtelijk tafereel, kan toor met zware brandkluis. Een raam werd openge schoven, Twee zwarte, gemaskerde gedaanten. Het expli catie-bordje vermeldde: „De baron" en zijn hand langer plegen inbraak op de kantoren van de ..grent Insurance Cy." Zij zagen de zwarte figuren rond sluipen in nachtkantoor. Een van hen had dieven lantaarntje. Ze hurkten bij brandkluis. Haalden instru menten voor den dag. Acetyleen-vlam leefde op.... Uit. Dadelijk erop: de twee boeven nadat ze de'kluis ge forceerd hadden Met «en dik pak waarden vluchtend, 't 'raam uit. Nog even ziet men het leege, geplunderde kantoor.... Uit... Toen moesten zij weg, naar huis. 't Zou er toch al opzitten, vooral voor Hendrik wiens vader van de ouderwetsch-strenge soort was. Karei had hem over gehaald om na avond-kantoortijd even de cinema in te loopen. De groote pracht-film begon wel vrij laat maar ze konden er toch een brok van zien. Hij moest dan maar thuis verteilen, dat 't op Ühntoor wat later was geworden. Wat-duiker, hij was toch geen zuigeling meer. Ze moesten 't Karei bakken en hem als 'n klein kind te willen behandelen.... Hij zou ze zien aankomen l... ..Maar ik heb negen spie"" zei Hendrik, „tot Zater moet ik met twee dubbies zien rond te scharrelen 1" _oen ïiad Karei hem een riks toegeschoven... Eerst dacht de ander, dat-ie hem voor den gek hield; een nagemaakte riks neerlegde. Maar waarachtig: 't was een echte. Ik krijg hem wel eens van je terug. Niks geen, haast", zei Karei. De arnder werd rood van blijdschap. Begreep niet. hoe kameraad zoo royaal kon zijn. Van de dne gul den vijftig die hij eiken Zaterdag beurde, moest hij drie thuis afdragen. En van de twee resteeren.de kwartjes verantwoording doen. Toen hij eens twintig cmt niet wist te verantwoorden, had Pa gezegd: „Best, dan sla-je deze week over.," En als moe hem niet stil letjes een kwartje 'had toegestopt, zou Hendrik niet eens een paar cigaretten hebben kunnen, koopen Toen "hij dien avond aanbelde, kwam oudste zus hem in de gang tegemoet.... „Waar kom-ie vandaan?... 't Is over tienen... Pa ls door 't woedende heen I" Hij dacht aan 't lustige boeven-leventje van „den baron", van de film. en een gevoel van nijdige weer barstigheid kwam in Hendrik op. Pa zat met dreigend norscn gezicht te kijken. „Waar heb-je gezeten?" vroeg vader, op barschen toon. horloge in de hand. Ij ij vertelde leugentje van later op kantoor hebban moeten blijven. ..Dat lieg-je" stoof Pa, op, bloedrood van woede. „dat lieg-je ellendige kwajongen. Ik heb om halltien naar het kantoor getelefoneerd en daar zeien ze, dat je al voor achten waart vertrokken, bewerend dat je zoo'n erge kiespijn hadt... Rekel, die je bent' Gemeene leugenaar i...." Hendrik beefde, als altijd bevangen door den ouden angst voor strengen Pa. Om te beginnen", zei vader „krijg je ln geen dne weken zakgeld, geen cent. goed verstaan? En twee Zondagen achtereen bljjf-je thuis. En van morgen Üen dag af geef ik je een boekje mee, waar je 's avonds laat aanteekenen uur en minuut van je vertrek. Ik breng je morgen ochtend zelf naar 't kantoor en zal dat wel eventjes regelen. En nou naar je bedt Marsch i De tranen sprongen Hendrik in de oogan. Maar oud-militair had het onbeperkt gezag in z\jn geizin weten te handhaven. Moe, die in haar hart met den jongen te doen bad, durfde nieta er tegen in brengen. Toen Hein tje naar z'n kamer was, waagde oudste zus, die nog *el eens wat van pa gedaan kon krijgen als pa geen last van licht had, eene schuchtere opmerking. „Hè, pa", zei ze, „zóó verschrikkelijk ia het toch niet.... Hein zit toch den godeganschelijken dag te werken. Ale-le nu eens met een vriend van 'm even een loopje heeft gemaakt „Houdt Je mond!" barstte pa los, ln wiens arrooten teen 't juist dien dag geweldig gespookt had, „ik vraag je niks, hè?We zullen die rekels wel mores leeren". En angstige stilte kwam in familie-kring. Slechts en- derbroken door het puffen van pa aan z'n pijp, ter wijl het gekreun over de gemartelde jlchtteen rich vermengde met het zuigen aan de tabakspijp. Moe was stilletjes naar Hein z'n kamertje geslo pen. Zij wilde weten, waar de Jongen g6eeten had. Ze vond hem wakker liggen, met schitterende oogen en gloeiende wangen. En aan moeder vertelde hij, van den hioscooptocht, waar Karei hem op getrac- teerd had. Pa was voor drie dagen uit de stad en van die zalige gelegenheid had Hendrik door Karei ge adviseerd, getfolpen, opgestookt, kordaat gemaakt, gebruik gemaakt om waarnemende chef, die van de strenge instructies door pa gegeven, niet wist, te vragen, dien middag om half vier te mogen weg gaan. „Ja, 't is goed", zei waarnemende chef, toch al overstelpt door de drukte van eensklaps voor zlek- geworden collega te moeten inspringen, Ja, klets maar niet verder. Ga maar". F.n om kwart voor vieren zaten hij en Karl, die altijd van half vier tot acht uur vrij had, in een café. Karei was g„astheer", had borrels besteld. Tracteerde kameraad op cigaretten. „Niemand let er op, of je vanavond weg blijft", zij Karei, „we gaan fijn de film in z'n geheel bekij ken. Ik weet altijd een maniertje om vrij te komen. Dat heeft geen bezwaar!Én je zult eens een avondje hobben jó!Eerst moet je eens goed kij ken, wat er in de wereld te koop la En wat dat andere betreft, geloof me toch, er kraait nooit 'n haan na Dat woet Ik zoo model, zoo fijn in te rich ten. Als je het maar met overleg doet; daar komt ten slotte alles op neer". Hij bestelde versche borrels. Hendrik, aan geen „aporitiefjes" gewend, was al soezerig; begreep nau welijks. Maar wel vond hij het oergezellig de „kroeg", met al de lichten, de beleefd buigende kellners. Visioen van nacht-cabaret van de film kwam hem weer voor oogen Kun je zwijgen 1?" zei Karei eensklaps. Hij schrok- er van. En de ander vertelde. Hoe de „rooie", hij wist wel, dlc bij de kas hielp, assistent van inijnheed Mul derNou Juist, hoe die al sinds maanden „van de partij" was Hij wist te gappen, een tientje, ook wel eens 'l. geel lapje dan een paar riksen Maar ze wisten dat Hendrik eerlang zou worden overgeplaatst bij een afdeeling van kantoor, waar hij nu en dan ook meneer Mulder zou moeten hel pen. Bij het opmaken van de kas dier sectie van de Bank mocht het tekort niet al te groot zijn. Dat snapte*Hendrik toch wel, hè? Nou dan, Karei had een „relatie" in het nachtle venJa, dat had Heintje niet gedacht, hè? Ja, maar Hendrik was .ook nog zoo groen!....:,. Afijn, 't was een „zeer nétte vent", verbonden aan een van „je fijnste" cabaretsNou en die pofte dan wel voor een dag, op z'n hoogst drie dagen. Als de kas dan „klopte", kreeg de „nette relatie" weer z'n duiten natuurlijk met de noodige „vergoeding" te rug. Om acht uur dien avond zaten de kameraden weer in de cinema. Hendrik met lodderige oogen, hikkend' van de borrels. Hij zag weer de avonturen van „den baron" en in zijn alcohol-stemming, was de suggestie, door tafereelen van schurkerij-weelde gewekt, nog scherper, meer overweldigend. Toen de cinema-voorstelling was afgeloopen, troonde Karei hem mee de nachtstad in. Tegen den ochtend werd hij wakker, liggende op een canapé in leeg nacht-cabaret Hij had, toen hét heel laat was geworden, niet naar huis durven gaan En de „relatie" van Karei had weten gedaan te krij gen, dat men hem liet liggen- Thuis waren ze in doodsangst geweest Moe was, toen het over twaal ven werd, naar de politie geloopen. En 's morgens tegen een»uur of zeven, nadat ze allemaal op waren gebleven, luisterend den heelen nacht door of er geen geluid in de straat de nadering van Heintje deed vermoeden, was een agent gekomen, met de boodschap, dat „de jonge man terecht was". Hij zou wel aanstonds thuis komenVerderwist agent geen bijzonderheden. 't Was zijn beurt geworden om assistent bij me neer Mulder te zijn, en Hendrik, nu „complice" van Karei, had een greep gedaan, >olgens fijnge- sponnen instructiën, in de kas, met alle voorzorgen hem aangeprezen. Maar sinds pa terug was, had hij het neg niet. gewaagd aan nachtierventje deel te nemen. Hij zat in het Bchuitje en moest meevaren. Maar dat eene, ciai trciaeeren van pa's woede, was hem nog te kras. Hij verzon allerlei listigs uitvluch ten. Ging met Karei op tijd van koffie drinken slip pertjes maken. Had het „avondboekje" doe? pa mee gegeven, al eens vervalscht, maar dat één*. Eindelijk had Karei hem meegetroond. En zóó he vig waa z'n roes niet, of tegen twee uur ging hij toch naar huisVoortgejaagd door de Jen doods angst voor wat hem van pa te wachten stond. In zijn roes courage vindend om toch door te zetten Hij kwam thuis. Pa liet hem zelf binnen. Hen drik kon geen woord uiten. Pa liet hem naar bo ven gaan. Zonder meer. Toen Hendrik den volgenden ochtend wakker werd, was de deur van z'n kamertje op slot Waren z'n kleeren weg. Alles in huis was doodstil. Hij klop te, riep, bonsdej niemand antwoordde. Na een paar uren'hoorde hij menscheu de trap opkomen. Zijn vader tsad binnen. Met een paar hem onbekende figuren. Hij kreeg zijn kleeren terug. Maar hij voelde, er zat geen enkel stukje papier meer in. En het door schokte hem; de brieven van Karei, met allerlei ge heimen over de „kongsi" zooals zij het' noemden. Alles moest zijn uitgelekt HIJ werd naar het politiebureau gebracht En daar hoorde Hendrik, hoe pa z'n kleeren had doorzocht, nadat-ie in ronkslaap was gevallen. En den volgenden ochtend naar het kantoor was gegaan Zonder erbarming, zonder mededoogen. Alles had uitgebracht. Een paar uur later was Kareltje ge pakt En de „relatie" van de voorschotjes eveneens. In den avond van den dag, waarop de jonge ban- dietjes hadden terecht gestaan, zaten ze weer bij een, in den familiekring van Hendrik. Er werd geen woord gesproken. Moeder waa ziek. Moest absolute rust hebben. Oudste zus, dio haar verpleegde, was even bene den gekomen om pa een kop thee te brengen. Als naar gewoonte zat hij de krant te lezen. Maar de thee liet hij staan. Ze werd koud, maar Nelly had niet den moed hem te herinneren. Want zij begreep. Hij hield als altijd de steel van zhi tabakspijp tusschen de lippen. Maar er kwam geen rookwolkje te voorschijn. Pa rookte slechts schijnbaar. En ook merkte Nelly best, dat pa niet las. De krant werk tuigelijk in s'n hand hield. En óók zag zij dat op zeker oogenblik een traan rolde In de grijze kne vels van harden oud-militair. MAITRE CORBEAU. GEMEENTE 8INT PANORAS. Ingeschreven gedurende de maand November 1919. Geboren: Geena. Gehuwd: Cornelis Rol en Johanna Maria Booij. Overleden: Geene. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand November 1916. Geboren: Neeltje, dochter van Jan Smak en Trijn tje Groet Hendrik, zoon van Hijlke van der Wal en Hendrikje Zieleman. Johannns Pieter, zoon van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk Spruit en Trijntje de Graaf. Overleden: Gijsbertus Soetera, 38 Jaar, echtgenoo- te van Maria Johanna van Beek. Pieternella Kops, 7 maanden, dochter van Hendrikus Paulus Kops en Maria Christina Bakx. Gerrit de Leeuw, 81 jaar, echt genoot vah Neeltje Dekker. Gehuwd: Dirk Adriaan de Bruijn,.28 jaar en Geer tje Groenewoud, 22 jja. BEDORVEN EIEREN. In Keulen bleken ruim 70000 eieren, die door de Zentral Einkaufs Gesellschaft in koelhuizen waren opgeslagen, bedorven te zijn, daar genoemde koel huizen daarvoor niet geschikt zijn. HYGIBNISCHE MAATREGELEN IN NEW-TORK. Bij beschouwing der cijfers, aangevende de sterf te per 1000 inwoners te New-York gedurende het laatste jaar, kwam men tot de verrassende uitkomst dat dit cijfer slechts iets hooger was dan het vorige jaar, ondanks de epidemie van poliomyelitis met ruim 2000 sterfgevallen en niettegentsaande een groote sterfte dcor het heerschen van ziekten der luchtwegen. Deze cijfers bedroegen gedurende de eerste 35 weken van 1916, 14.56 en in hetzelfde tijd vak van 1915, 14.49. In diezelfde weken stierven or per 1000 pas geboren kinderen 95 in 1916, tegen 105 in 1915. Deze gunstige resultaten, aldus leest men in het Tijdschrift voor Soc. Hyg., meent men te moeten toeschrijven aan de doeltreffende strenge maatrege len tot bestrijding der poliomyelitis toegepast, welke algemeen geleid' hebben tot verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand. Ook is men er door een uitgebreide publiciteit, met medewerking der pers ln geslaagd de volksopvoeding ln hygië nisch opzicht krachtig te bevorderen. BIJ ONZE NABUREN. De algemeene toestand Een der correspondenten van het Hdbld aan de oost grens schrijft ons Tc Heb in mijn zeventig Jaren levens aldus ver telde ons dezer, dagen een eerlijk, rechtschapen en ondervindingrijk H anno veras n heel wat beleefd, maar alles zinkt in t niet bij wat we thans moeten ervaren. De derde oorlogswinter staat weer voor de deur, die zeker zijn beide voorgangers gaat overtreffen. En wij dorpsbewoners missen nog zooveel meer dan de stedelingen. Ook ons worden de porties per levens middelenkaart toegemerten en gewogen en niet meer dan wat elders ook den burgers wordt verstrekt. Maar wij missen bovendien nog zeer veel, waarvan elders geprofiteerd kan wordenzoo gas- of electrische ver lichting b.v. De petroleum ontbreekt, kaarsen ook. Wat zullen de lange, eindeloos lange winteravonden ons schenken? Slechts verveling, sombere stemming, neer slachtigheid. En overdag nemen de dagelijksche bezigheden niet veel tijd in beslag. De land- en tuinarbeid is geëindigd; alleen de zong voor zijn vee houdt nog menigeen bezig. Maar die Werkzaamheden zijn ook zeer ver minderd, daar de veestapel algemeen op de helft of nog minder is ingekrompen door gebrek aan voeder. Het vrij gunstige najaar heeft gelukkig nog weer wat goed gemaakt, ofschoon de varkensmesterij voortdu rend sterk afneemt. Boeren, die den afgeloopen zomer klaagden over een gebrek aan trekdieren, mogen thans wel blij.zijn, dat ze deze dieren niet op stal hebben. Voor elk paard immers ontvangt men op vertoon van een voederkaart 2V4 KG. haver, voor een fokstier iy4 K.G. per dag. Daarbij mag men dan geven een weinig gerst, wat zemelen, paardenboonen enz., als.... dit alles te krijgen ls. En onze kippetjes zijn meest alle aan den kant; ook al uit gebrek aan voeder en om eenigszins in 't gebrek aan vet en vleesch te voorzien. Met de hulsslachtingen gaat het al heel pooverfjes. De meeste burgers zien geen kans, om zelf een varken zes weken te mesten, of liever te voederen., De jonge varkens dalen fian ook immer meer in prijs. Ook voor den burger, voor den neringdoende, den ambachtsman zijn de tijden uiterst kritiek. Zooveel neringdoenden hebben gewoonweg hun winkels zien verloopen, andere bloeiende zaken,zijn totaal in ver val geraakt En de tnannen, die nog zijn overge bleven om een handwerk uit te oefenen, zün veel tijds werkloos. Nieuwe gebouwen verrijzen er bagrijpe 'lijkerwijze zoo goed als geen, in tegendeelkom eens GEMEENTE 8T. MAARTEN Ingeschreven gedurende de maand November 1916. Geboren: Pieter, zoon van Nicolaas Appel en van Jannetje Kossen. Dirk, zoon van Dirk KooiJ en van Antje Brommer. Grietje, dochter van Pieter Hene weer en van Aagje Goed. Gerredlna, dochter van Gerrit Buit en Grietje Govers. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden: Catharina Bes, oud 16 jaar, dochter v. Weijert Bea en Alida Schouten. kijken in onze stoden en dichtbevolkte dorpen, hoevoei woningen er te huur, dus leeg staan. Zooveel Hol landers, die overal werkzaam waren, zijn heengel- trokken, zooveel gezinnen, waarvan leden zijn heen getogen rten strijde, hebben minder dure woningen ge huurd. Reperafiewerk wordt tot het hoogst noodzakelijke beperkt Enkele bedrijven liggen zelfs gefieei of zoo goed als geheel stil; neem b.v. de textielindustrie, het schoenmakersbedrijf. De klompenmakers daarentegen hebben het drukker dan ooit. De bierhuishouders, café's en andere dergelijke inrichtingen op het platteland en in de dorpen kunnen hun zaak wel sluiten. Bier en „snaps" zijn nergens op het land en in de dorpen meer te koop, tenminste niet wat men bier mag noe men. En met onze kleeding begint het eir al even treurig uit te zien. Ik kom door mijn betrekking voortdurend in Hol land, maar wat rijt gij daar te benijden i Gij weet niet, wat het zeggen wilvoortdurend gebrek te hebben aan vet, olie, meel, zeep, en zooveel meer. Men heeft me wel al dikwijls den raad gegeven, met mijn gezin naar Holland te "verhuizen, maar dit gaat toch ook slecht, wanneer men bij ons zijn huis en landerijen heeft. En nu zouden we wei voor enkele dagen ons te goed kunen doen aan de „vleeschpotten van Hol land", zooals men hier tegenwoordig zegt, maar dat haalt ook al zoo weinig uitde tegenstelling tusschen de voeding hier en in Holland zou er voor ons slechts te schriller door worden. Slechts één wensch blijft ons voorloopig over: een spoedige en eervolle vrede. OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Glanerbrug is eergistermiddag een Duitsche grenswachtsoldaat in uniform over do grens ge komen. Hij zal voorloopig worden geïnterneerd. Hij ontving dien middag bezoek van zijn jong vrouwtje, zette toen het geweer tegen een boom, nam zijn vrouwtje in den arm en wandelde met baar kalm de grens over. TWEEDE KAMERVEHKIEZING1TIEL. Bij de Woensdag in het kiesdistrict Tiel gehouden stemming voor de vacature-wijlen mr. M. Tydeman ln de Tweede Kamer, zijn uitgebracht 5522 geldige stemmen aantal kiezers 7451. Hiervan verkregen de heeren J. Beelaerts van Blokland, anti-rev., II mr. H. C. Dresaelhuys, vrij-üb., 2800, L. M. Hermans S.D.A.P., 1054, A. G. A. van Rappard 74 stemmen, zoodat gekozen is mr. H. C. Dresselhys. HAARLEM. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft eergisteren aanbesteed het onderhoudender rijks zee- en havenwerken op het eiland Marken, behoo- rende tot de zee- en overwerken van Noord-Holland, gedurertde 1917, raming f 12.500. Laagste inschrijvers W. Fransen en M. Winnubet te Medembllk voor f17.625; het onderhouden van de Heldersche zeewe ring gedurende 1917, laagste inschrijver J. de Vries te Den Helder voor f 23.880. ONDER EEN TREIN. De Woensdagavond omstreeks 6 uur bij de halte Vechten overreden man wu de 50-jarige H. W. Scheepes, die gebrekkig liep. HIJ bevond zich op den overweg en viel op de rails. Zljt; vrouw wilde »em helpen opstaan, maar beiden werden door den Arc- hemschen sneltrein overreden. WITTE BCONEN-BANKET, In de provincie Gelderland zijn ln de laatste we ken voor St. Nicolaas groote hoeveelheden witte boonen opgekocht. Voor de uitgedopte boonen^ be taalde men 100 tot 120 gulden per hectoliter. Naar men mededeelde, zouden deze peulvruchten de thans moeilijk te verkrijgen amandelen moeten vervan gen voor de bereiding van het amandelpers. Wel licht heeft menigeen de ervaring reeds ogedaan, dat de vulling van de St Nicolaas-banketletter dit jaar eenigszins taai was en zich moeilijker doos de tanden Het verwerken dan andere. VREDESVOORTEEKEN? Een correspondent van het Hdbld. te Rotterdam schrijft: Zou de vrede toch nader zijn dan wij geneigd zijn te vermoeden? Dat er meer aan gedacht wordt dan tot dusver, moge blijken/ uit het opmerkelijk feit, dat dezer dagen een zeilschëepje onder Neder- landsche vlag werd opgenomen om tusschen 15 en 30 December een lading in te nemen van Londen naar ons land. En op zijn „charter" werd aangetee- kend dat dit zou komen te vervallen, wanneer in perode een einde mocht komen aan de vijandelijk heden. Dat dit ln Engeland werd gestipuleerd geeft wel te denken. In elk geval mag er uit worden afgeleid, dat men ook dadr een einde van den oorlog thans niet zoo onmogelijk acht, als in de pers gemeen lijk wordt aangegeven. BESLAGLEGGING OP HOLLANDSCHE VISCH. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. Ct: Wij vernemen uit vertrouwbare gron, dat van de deze week naar Cuxhaven opgebrachte ÏJmuider stoomtreilers, bij aankomst aldaar, door de Duit sche overheid op 35 pet. der vangsten beslag is ge legd, op overweging, dat deze 35 pet. visch, als be stemd voor Engeland, contrabande-goederen waren, nt men er de prijzen, die Engeland voor 35 pet. Ier aanvoeren te IJmuiden betaalt, heeft vergoed, ls nog niet bekend. Een der opgebrachte treilers dwong men bet gebef te vischtuig te kappen, omdat bet binnenhalen der netten te veel tijd zou eischen. KOLENNOOB. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft aan de inspecteurs der arbeida-lnspecties machtiging verleend om, waar zulks gewenscht wordt, de rusttijden van jeugdige arbeiders, arbeid sters en vrouwen, wegens de steenkolenschaarechta, te verkorten. De verplichte middagschaft van 1 k 1M uur, mag tot een half uur worden teruggebracht, terwijl deze schaft niet buiten de werkplaatsen behoeft te wor den doorgebracht Voor de maanden December en Januari mag de werktijd niet vroeger aanvangen dan te 7.30 uur 's morgens, en in Februari niet vroeger dan 7 uur v.m. Achtereen mag niet langer dan 5 uur worden ge arbeid, en in een etmaal geen grootqr aantal uren, dan tot heden placht te geschieden. Deze regeling is slechts tot 1 Maart 1917 geldig. OVER DE GRENS GEKOMEN. Gisterochtend kwam te Zevenaar aan een Rus sisch jongmensch, van 22 jaar, afkomstig uit War schau. Hij was geruimen tijd in Duitschland, het laatst te Hamburg, als kuiperegezel werkzaam ge weest en verdiende acht Mark daags. De behande ling was over het geheel genomen niet slecht, doch het verlangen naar goeden kost en naar be richt van het ouderlijk huis, dat nu reeds zoo lang uitbleef, deden hem besluiten naar Nederland te vluchten. Dank zij zijn kennis van de Duitsche taal, die hij zeer vloeiend sprak, gelukte het hem aan de controle, waaraan zijn landgenooten daar bloot staan, te ontkomen en veilig in de nabijheid van 's Heerenberg de grens te passeeren. Volgens zijn verklaring wordt te Hamburg in de ergste mate gebrek geleden. Hij zelf zag er zeer magèr uit MOSSELEN. Men schrijft uit Goes aan het Hdbld.: Het koken en inzouten van mosselen neemt in onze gemeente steeds grooter afmetingen aan. Tal van hoogaarsen, volgeladen met mosselen, komen dagelijks de binnenhaven in en lossen de lading in de vele handkarren, welke de kokera en kooksters, naar volgorde van het hun toegewezen nummer naar voren brengen. Arbeiders, en ook vele vrou wen, koopen de mosselen voor pl.m. f5 per baal. Nadat ze gekookt zijn, worden ze weer aan den ondernemer verkocht voor f0.45 per K.G., waardoor per baal p.m. f 3 winst wordt gemaakt Tal van personen houden zich thans met den mos- selhandej bezig, We vernamen van een ondöine- mer, die de vorige week pl.m. f5800 aan arbeids loon betaalde en arbeidersgezinnen, die p'm. f 14 per dag hebben Verdiend. De minvermogende be volking van Goes leeft dan ook thans van het mos- selbedrijf en hoopt den winstgevenden arbeid oog eenige maanden onder dezelfde omstandigheden te mogen doen. SINT MAARTEN. liet schilderwerk aan de school te St. Maartens brug is niet, zooals de vorige week werd vermeld, gegund aan den heer A. Blok alhier, maar ..n onze dorpsgenooten G. Bakker en A Tlreebaart Trekking van Donderdag 7 December. 2e Klasse. 4e Lijst. Nos. 71 en 9785 elk f 100. Prijzen van f 30. 223 224 529 663 712 828 1244 1392 1840 1956 2427 2453 2505 2695 2815 3188 3277 3315 3334 3808 4063 4460 4586 4873 5108 5293 5357 5475 5515 5899 5956 6302 6328 6684 6795 6868 7337 7449 7520 7615 7658 7904 8016 8521 8560 8605 8721 8878 8979 9170 9298 9526 9554 9567 10147 10218 10250 10756 10852 10955 11244 11456 11598 12405 12664 12750 13279 13396 13975 14100 14806 15358 15488 15534 15565 15670 15732 15904 16099 16713 17086 17133 17365 17406 17432 18100 18354 18576 18870 19504 19611 19777 20207 20285 20341 20361 20418 20653 2e Klasse 3e lijst; 16997 m.z. 16987 Men kan geen nuttiger geneesmiddel ia huis hebben dan een verzachtende, antiseptische en h redende zalf Foster's Zalf beantwoordt geheel aan dit doel Zij is een vertrouwbare zalf voor jeukende, bloedende en uitwendige aambeien, eczeem, psoriasis, dauwworm, puisten, gordel uitslag, insectenbeten, netel roos en huid kwalen bij kinderen, ea als regel is één doos voldoende tot genezing,, Foster's Zalf heeft een verzachtende, verkoelende wer king en droogt niet spoedig op. De ontsteking en jeuk, dio bij de meeste huidziekten optreedt, moeten spoo^ dig zwichten bij de eerste aanwendingen, Foster's Zalf kan veilig gebruikt worden, zelfs bij de meest gevoelige huid. Kloven in de handen, winter handen en -voeten en huidvlekken kunnen er geschikt mede behandeld worden. Het is een wijze voorzorg om altijd een doos van deze zalf bjj de hand te henben geen huis diende zonder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (let op den juilten naam) ls te Schs- gen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstraat C 14. Toe- zending geschiedt franco na ontv, v. postwissel a f 1,75 per doos.

Schager Courant | 1916 | | pagina 9