Verkering Maatschappij „West Friesland", WOENSDAG 13 DECEMBER 1916 59ste Jaargang. Ne. 5918. UitgeversTRAPMAN Co. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. De Zoetfabriek té Koegras. te Alkmaar, Spoorstraat 68. sint maarten. zijpe. sint maartensbrug. burgerbrug. schagerbrug. Raad van Wieringen. SCHAGER ilpinctn Niems- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ore wor den A.DVERTENTÏEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Atattilic- LiiilnvkUL SCBA6EN. LAAN OS. - lol. Teleob. No. 20. Prijs per 3 maanden ƒ0.95 per post f 1.10. Losse nummers 5 ot. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Winkel, 11 Dec. Geeehte Redactie Uit het verslag van den Gemeenteraad te Winkel loes ik, dat de S.D.A.P. had gevraagd voor degene die aanmerking moestem komen voor goedkoope coke® als loongrens te stellen f 500 aanslag m den Hoofde- 1 ijken Omslag dit moet zijn f 600. Het heeft weinig zin nu den Gemeenteraad het toch verworpen heeft, tnaar tegenover de Gemeente N. Niedorp is het toch w«tHch«üjk dit oven te zeggen. Namens S.D.AP. afd Winkel, J. PRINS. In het lokaal van den heer J, Bijvoet te Koegras werd Dinsdagmorgen een vergadering gehouden van belang hebbenden om te komen tet de oprichting van een Zoetfabriek te Koqgras. De vergadering die bezocht was door ongeveer 70 personen werd geleid door den heer C. Kant, voorz. van het voorloopig comité. Voorzitter opende met een gepast woord de - vergadering, waarna de secretaris de heer D. Sleutel, het uitgebrachte Verslag en Rapport behandelde. Daaruit bleek dat idee om een groote Zoetfabriek op te richten, was geboren geworden op een vergadering van Koegras Belang in April 191d gehouden. Dr. Scheij diende vervolgens tot voorlich ting over het pro en contra van groote en kleine fabrie- ekn. Daarna werd een commissie benoemd om dit nog eens nader te onderzoeken. Uit het eerste verslag dier commissie bleek dat de groote fabrieken het voor- deeligst werken. De commissie had een overzicht samen gesteld uit een viertal groote fabrieken en wel Aurora Opmeer, Excelsior Heerhugowaard, Eensgezindheid St. Maartensbrug en Dageraad Burgerbrug. tegenover een drietal dagfabrieken uit Koeeras, nl. de .fabriek Koe gras Callantsoog, Juliana Helder, Onderneming Callants oog. Het bleek dat bij "de vier groote fabrieken de ge middelde netto prijs is f 6.39 per 100 Kg, melk bij de drie dagfabrieken f 5.05. In het daarop verschenen rapport heeft de commissie vergelijking gemaakt en wel tusschen de genoemde Zoet- fabrieken/oelialve Dageraad, en de drie genoemde Dag- fabrieken. Hieruit bleek, dat de netto prijs der drie laatste jaren is bij de zoetfabrieken ruim f 8.15, bij de <lagi.i brieken f 6.63. De boterprijs werd berekend door de leden verga dei- ringen der betrokken kaas fabrieken op f 1.10. zoodat de opbrengst bij de dagfabrieken rijst tot f 7.73. Het verlies op de boerderij door ontrooming en verdam ping wordt geschat opt 5 pot en gaat dus weer f 0.34 ver loren. Verder wordt nog berekend arbeidsl. en kosten voor vervoer op f 0.27. Van de dagfabrieken wordt dus de zuivere opbrengst f 7.12, voor de zoetfabrieken f 8.15. De heer A. de Heer maakt aanmerkingen op het gehouden rapport Spr. wijst er op, hoe over het 3 jarig verloop Aurora maar volgens 2 iaar is berekend en eveneens Onderneming Callantsoog. Spr. wil dus die beide fabrieken uitschakelen en de berekening hou den over de vier overschietende fabrieken. $n dan komt spr. tot een andere becijfering. Volgens deze berekening geven de twee zoetfabrieken f 698 per 100 Kg en de twee dagfabrieken f 6.512. De boter bij deDagfabrieken wi lspr. op f 1.25 berekenen, f 1.10 is te la" j De karnemelk schatten op 9 ct en dan komt -lei^cijfer der dagfabrieken op f .7.852. Voor ver damping en ontrooming is 4 petgenoeg; arbeidsloon 27 cent dus komt 6pr. tot een eindcijfer voor de Dagfabrieken van f 7.311 tegen de Zoetfabrieken f 7.698. Wel nog in het voordeel van de Zoetfabrieken maarniet zoo groot als het bestuur voorstelt Spr becijfert daarna het verschil over 1 ijaar, het normale iaar 1913—14 en komt dan nog tot een voor deel van de Zoetfabriek van f 0.166. Wel nog dus voordeel maar iaar spr.'s oordeel te gering om zoo'n schuldenlast voor aan te gaan, vooral lettend op de abnormale jaren die nog kunnen komen met een lagen mSprriwijst hierna, nog op het verschijnsel dat uit het overzicht naar voren komt, n.1. dat Aurora te Op meer het meest uitbetaalt, Excelsior het gemiddelde en Eensgezindheid het laagst en brengt dat in verband met het minder of meerzware grondslag, daaruit de conclussie trekkend, dat Koegras Callantsoog lichte grond heeft, dus voor de. toekomst de meeste kans om aan Eensgezindheid gelijk te zijn. De heer Nuijens acht de' berekening over het meik- rijden foutief, want verwacht dat zij die niet aan den weg wonen hun melk naar den weg zullen moeten brengen en dan wordt de berekening anders. Voorzitter meent, dat de laatsten spr. vooruit loopt, want hierover toch is nog niets beslist De heer Van der Veer wijst er op, hoe de commissie niets heeft in rekening gebracht voor de meerdere waarde die wei van de Dagfabrieken heeft. De heer Glas acht de berekening van arbeidsloon van melk brengen voor de fabriek, paard, tuigen, enz. veel te t«qg berekend, dat is beslist het dubbele. Een voordeel dus voor de Zoetfabrieken. De heer Sleutel, de verschillende sprekers beant woordend, wijst er op, hoe over Opmeer en Groote Keeten over 1913—1914 geen verslag was verschenen Het verschil dat hierdoor zal ontstaan in de bereke ning zal zeer gering zijn. De cijfers voor de Zoetfa brieken zijn niet te rooskleurig genomen, de aanmer king van den heer Glas wijst daar reeds op. De hee- ren moeten niet vergeten, dat het allemaal cijfers zijn, vastgesteld op de vergaderingen der verschil lende kaasfabrieken. Men heeft globale berekenin- ger moeten maken. Precies de juiste cijfers zijn niet te geven, het blijft een schatting. Zoo is ook op die fabrieksvergaderingen over den boterprijs gesproken en werden verschillende bedragen genoemd en de commissie heeft het gemiddelde genomen. En nu mag het waar zijn dat er personen zijn die veel voor hun boter krijgen, maar die zullen door het sterk roomen ook minder voor hun melk ontvangen En nu de bewering over het minder uitbetalen van Eensgezindheid, dat dit liggen zou aan den lichteren grond. spr. betwijfelt dit zeer. De fabriek heeft eerst niet preriig gewerkt, vandanr dit resultaat, lichte of zware grond zoo is steeds bew e«rd, heeft ge*u in vloed op de zwaarte van de melk. Verzekert werkgevers legen ziekte- eg ongevallen- schade van personeel en eigen zaken drijvenden voor zichzelf. Agenten zi|n o.s.Johs. Veerman. Aartswoud; D. Schenk en Jt>. Hal der Kz Alkmaar; N. Dubbelman, Barsingerhorn; P. Swart. Dirkshom; A. Kwantes Hu- gowaaird, L. Mantel, Hensbroek; F. de Beurs, Juliana- aorp; F. Koster Hz., Nieuwesluis; C. Goet Jz N. Niedorp; M. Kooijman, O. Niedorp; K. Paarlberg, Oudesluis; G. Rempt, Oudkarspel' D. Barten Wz., St. Maarten, Stroet; A. C. Kroon, Obdam; Th. Paauw, Schagen; A. Schenk en A. L Zuidacherwoude, Schager- brug; Jb. Kager Hz Schoorl; K. K. de Geus, War- menhuizen; E. J. Baijs, Wielingen; J, Kroon Jbz., Winkel; P. Nooij, Wieringerwaard AGENTEN GEVRAAGD Wel, erkent spr., is niet berekend, daarover had de commissie geen cijfers. Voorzitter meent, dat het meer of mindere zware van de melk zijn oorsprong hier nog wel eens in kon vinden, dat er te Opmeer en omgeving veel fok- vereenigingen zijn, die door rationeel fokken, een goeden invloed uitoefenen op het gehalte. De heer De Heer blijft béweren, dat de commissie de cijfers voor de Zoetfabrieken te gunstig heeft ge nomen. Een boterprijs van f 1.10 is te laag. Spr. heeft een prijs van f 1.25 uit zijn bedrijf getrokken. Wat die zware en lichtere grond en het gehalte deT melk betreft, wijst spr. op het voederen met lijnkoek en mais. Het een geeft beter gehalte in de melk, het andere^ grooter plas. Spr. gelooft dat dit met gras van zwaren en lichten grond hetzelfde zal zijn. De heer Sleutel geeft toe dat het met mais en lijnkoek zoo is, maar met gras is dit niet zoo. Een koe toch die slecht loopt geeft minder melk, maar van zwaarder gehalte, een koe die best loopt, geeft meer melk maar van minder gehalte. Maar, zegt spr., dat alles is toch niet in cijfers uit te drukken, Spr. wijst er nogmaals op, dat de commissie gemiddelden heeft moeten nemen en de berekening niet te roos kleurig heeft opgezet. Wat die 5 pet. betreft over ont roemen en verdampen, dit is ook een gemiddelde. De verslagen der Zoetfabrieken noemen 7 pet, in som mige fabrieken zal het misschien geen 5 pet zijn. De heer De Beurs herinnert aan een genomen proef op de fabriek Juliana, dat 3.5 pet aanwees. Spr. wil de verdamping buiten beschouwing laten, een Zoet fabriek heeft die toch ook. De heer Sleutel betwijfelt de juistheid van het on derzoek door den heer De Beurs genoenid, het kan althans hier niet als eenig bewijs gelden. Hierover ontspint zich eenige discussie, waarin ook andere sprekers zich mengen. De heer Verfaille wijst er op, dat hoe voordeelig de heer De Heer dan ook mag hebben gerekend voor de Dagfabrieken, het resultaat toch nog steeds is een voordeel voor de Zoetfabrieken. Spr. wijst.op het al- gemeene streven om groote fabrieken op te richten en ziet voor zulk een fabriek in Koegras een toe komst. Spr. kan ook niet vinden dat de commissie de cijfers te rooskleurig heeft opgezet, tenminste het in rekening gebrachte arbeidsloon voor de Dagfa brieken is te laag. Nog enkele andere heeren voeren het woord, tot dat ue voorzitter ten slotte de vraag in omvraag brengt: Wie er in beginsel is voor de oprichting van een Zoetfabriek? 44 aanwezigen zijn voor de oprich ting, 20 tegen en enkele blanco. Goedgevonden werd om een nieuwe commissie te benoemen, die de zaak verder zal voorbereiden. Deze commissie zal een deskundige in den arm nemen om voor te lichten en deze zal de nadere plannen in een vergadering uiteenzetten. De commissie van voor bereiding bestaat uit de heeren: C. Kant, D. Sleutel, C. Hoogschagen, J. v. d. Veer, J. Verfaille, D. Vries, en W. de Wit. Het opgenomen aantal koeien van de voorstanders ter vergadering was: 701 koeien. We hopen dat uit een algemeene krachtige samen werking voor Koegras en omgeving een goed resul taat geboren mag worden. Zondagavond hadden wij alhier het genoegen eene voorstelling in het circus „Blanus" bij te wonen. Voor een tamelijk groot publiek werd het programma af gewerkt. dat aan een elk en in 't bijzonder aan de kinderen, een genoeglijken avond bezorgde. Zon dag namiddag a.s. zal eene kindervoorstelling worden gegeven. De uitspraak van den Keuringsraad omtrent land- stormplichtigen uit deze gemeente van de jaarklasse 1908 is als volgt. Goedgekeurd: G. Blaauboer, P. van Buuren, S. A. Groot, N. P. Kruijer, J. van der Oord, W F. van Rappard, N. Raven, Jb. Rijls. Jb. Slikker, S Timmerman, en Joh. Wester AfgekeurdJoh. de Boer, K. Borst, G. Bos. Joh. Twisk, en Alb. de Wit Niet 'verschenen warenD. Doorn, A. Klerk, G. van der Klooster, E. Tin, J. Vader en Jb. de Vries. Naar ons werd medegedeeld, heeft de WelEerw. Heer Ds. Nieuwburg alhier, het beroep bij de Ned. Herv Kerk te 'Boskoop aangenomen In de gisteren gehouden vergadering van de dam club alhier is besloten, deze uit gebrek aan voldoende belangstelling der leden op ter heffen. Maandagavond jl. werd ten huize van den heer C. Swarthof alhier eene algemeene ledenvergadering Be houden van de gasfabriek ,,de Unie" waarin het Be stuur het voorstel deed om in de statuten der ver- eeniging eene wijziging aan te brengen waardoor de mogelijkheid zou worden opengesteld om in bijzon dere gevallen een omslag van de leden te heffen. Na dat over dit voorstel zeer uitgebreide discussién wa ren gehouden, verklaarde de voorzitter, dat het Be stuur van meening is slechts door aanneming van dit voorstel de fabriek in werking te kunnen houden. Mocht dit voorstel niet worden aangenomen, dan »1 het Bestuur genoodzaakt zijn af te treden. Aangezien het vereischte aantal leden niet was opge komen der leden moest aanwezig zijn) kon het voorstri niet in stemming worden gebracht Wij vernemen, dat tqgen Vrijdagavond opnieuw een vergadering zal worden belegd waarin deze zaak aan de orde zal worden gestald. 'T ZAND. Einduitslag der verkoop ing te 't Zand op 12 Dec. ten overstaan van notaris Vrijburg en ten verzoeke van G. Beek en kinderen. 1. Huismanswoning aan den Belkmerweg, nabij 't Zand. groot 14.92.30 H.A, koopent O. Huibertt. Scha gen, D. Koning «a W. Slijkarman, Anna Paulowna voor f 33155. 2. Dubbel woonhuis te 't Zand, 180 aren, kooper T. Tuin, Het Zand, voor f 1030. 3. Huis met 3 woningen, ongeveer 4 aren, kooper J. v. d. Linde, Het Zand, voor t 1800. BARSINGERHORN. Tot leden van den Kerkeraad der Doopsgezinde Ge meente te Barsingerhorn aa. zijn gekozen; T. Veth- man, Kreil Wieringerwaard, S. Koning. Schagen. Tot kasnazieners werden gekozenW. Roggeveen Cz., Scha gen, J. A. Waiboer Hzn., tijdelijk Groetpolder, plaats vervanger Jb. Waiboer Hzn., WaJingsweg. KOE GRAS. Wij vernemen, dat de boerenplaats van wijlen den heer Blankman, gekocht door de N.V. Zwaan en Wil- lems, Scheemda, voor zaadteelt voor land- en tuin bouw zal worden geëxploiteerd. BARSINGERHORN. De twee rijwielen, waaromtrent inlichtingen waren te verkrijgen bij de rijksveldwachters, alhier hebben totnogtoe geen rechtmatgien eigenaar gevonden. Te oordoelen naar de vele aanvragen er naar, moet er hier en daar nog al eens een fiets wegloopen en in verkeerde handen terechtkomen, HOOGWOUD. Door den Keuringsraad te Schagen zijn in deze Gemeente voor de iaarklasse 1908 geschikt voor den dienst verklaardHerman Bakker, Johannes Conijn, Willem Koorn, Jacob Met en Cornelis Mienis en on geschikt Tjade Best, Cornelis Donker, Abraham Met en Arien Rood. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR 5 Zitting van 5 December. Uitspraak 12 December. Willem Slikker, brand veroorzaken door schuld, f 50 of 10 dagen hecht klaas Keuris, drankwet overtr. f 80 of 20 d. h. en f 5 of 5 dagen hecht Jan Bakker, Adriaan Visbeen, Pieter Muller, ver nielingen, ieder 3 m. gev. Petrus Manshande, bedreiging met mishandeling, voor waard. 1 m. gev. met een proeftijd van 2 jaren. Jan Stapel, mishandelnig i 10 of 10 d h. Hermanus Hendr. Rolwes, vernieling van een glas ruit 14 d. gev. Petrus Klaver, mishandeling f 20 of 10 d. h. Jan de Lange, mishandeling f 10 of 10 d. h. Cornelis Verweel, diefstal 1 m. eev. Wilhelmina Pool, mishandeling i 15 of 10 d. h. Clara Catr. Meij, mish. en beleed f 25 of 10 d h. Frans Hiesterdaai, diefstal, 1 m. gev. Cornelis Roozendaal en Genardua Koomen, ieder 14 ^v'illem W. Split, misdrijf strafbaar gesteld bij art 191 W. v. Strv, 1 m. gev. WIERINGEN. Als vervolg van het bericht van gisteren over de ten overstaan van Notaris Van den Bergh te Scha gen gehouden verkooping het volgende: 2e. Ten verzoeke van den heer N. de Vries Sz. een huismanswoning met land, water en kade en daar achter gelegen weiland, groot 1.58.74 H.A. Hoogste bieder voor huismanswoning met land, water en ka de, de heer N. de Vries Sz. voor f 3800. Kooper bij afmijning werd de heer M. A. Kolster te Helder voor f3920. Het daar achter gelegen Weiland groot 0.63. Aren. Hoogste bieder N. de Vries Sr. voor f 1100. Koo per bij afmijning de heer B. Kraanwoor 11101. Hierna werden deze beide huizen met aanbehooren gecombineerd. Hoogste bieder en tevens kooper door afmijning werd de heer B. Kraan voor f 9460, bod f 9445 en f 15 boven afgemijnd. 3e. Ten verzoeke van de heeren C. Jb. Moetert en S. C. Veerdig, drie perceeltjes bouwland, te zamen groot 0.65.20 H.A. Hiervan was ruim 2 snees reeds uit de hand verkocht aan den heer Jb. Smit Sz. voor f 160. Van de overige 2 perceelem werden koopers de hoogste bieders n.1. C. KooiJ Cz. voor f595 en C. de Wit Cz. voor f 280. GASONTPLOFFING TE ZAANDAM. Ze Zaandam heeft gisterenmorgen ongeveer 12 uur een hevige gasontploffing plaats gehad in het per ceel Langestraat 10, bewoond door den groentehande laar J. Offenberg, waardoor groote materieele scha de weid aangericht Door de kracht van de ontplof fing werd het huis uit zijn voegen gerukt; een der muren werd zelfs 15 centimeter ontwricht, terwijl de inboedel voor het grootste deel verbrijzeld werd. Een begin van brand kon door de brandweer spoedig wor den gebluscht Het ongeluk gebeurde, terwijl twee gasfitters van de gasfabriek onder den vloer werkzaamheden ver richtten. Beiden kwamen er echter goed af, alleen kreeg een van hen een lichte brandwond aan het hoofd. Ook de moeder van den heer Offenberg, die alleen thuis was, kwam met den schrik vrij. SMOKKELEN IN PARAPLUIES. Eergisteren en gisteren zijn te Zevenaax van ©en groot aantal trein passagiers de door hen medegeno men parapluies in beslag genomen. Het was den douane-ambtenaren opgevallen, dat ondanks het goe de weer toch elkeen van een regenscherm voorzien was. Elke parapluie verborg in zwart-katoen en zak jes allerhande smokkelwaren. Zoo op het oog was daarvan niets te bemerken, doch de douanen laten zich nu niet zoo gemakkelijk meer beetnemen. DE KOLENNOOD. Het stoomschip „Ambon" van de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland" is gisternacht met een volle la ding steenkolen, ongeveer 4500 ton van Newcastle in Amsterdam aangekomen. De boot wordt zoo spoedig mogelijk gelost en zal wel de volgende week op nieuw naar Engeland vertrekken. De kolen zijn be stemd voor de Nederlandsche regeering. DE DIEFSTALLEN AAN PHILIPS' FABRIEKEN. Men meldt uit Eindhoven aan de „Maaab.": De Rijkspolitie is door een onderzoek naar de dief stallen bij de gloeilampenfabriek van Philips op het spoor gekomen ©ener wijdvertakte bende, die zich vooral op ontvreemding van kwik en metalen toelegt, met het plan deze tegen groote winsten naar het bui tenland te smokkelen. Naar wij vernemen, zal worden overgegaan tot de opgraving van het lijk van den onlangs plotseling overleden nachtwaker, daar vermoed wordt, dat de ze man een slachtoffer der dievenbende Is geworden WIERINGEN. Als voorzitter der afd. Wieringen van het Witte Kruis hield Dr. de Gocje Maandagavond, 11 Dec. in de zaal van J. Vroom te Oostemnd oen lering over tu berculose. Had het Bestuur dier veremiging voor een paar weken een aanslag gepleegd op de portamonnaie harar leden om een vrij willige verbooging der contributie, teneinde daarvoor weder een pleegzuster, en liefst een# gediplomeerd voor de tuberculosebestrijding, op ons eiland te verkrijgen, nu verschafte het den bewoner» van Oost Wieringen iets welkomera, ai. aan leer- zamen avond. De vele opgekomen leden toonden dit op prijs te stellen. Toch tflel de opkomst van Den Oever niet mee. Wat mag de oorzaak zijn? Was het, omdat ook reeds voor eenige jaren dit onderwerp met lichtbeel den ln deze gemeente is behandeld en dat ieder er dus reeds mede bekend ia? Dat zal niet zijn. Was het dam dat de mosselen hun geen tijd gunden? Maar zij hadden toch moeten bedenken^ dat de vele raad gevingen hun hu om niet door Dokter gegeven, hen meer zouden baten dan een paar guldens in die uren verdiend. Waar 70 pet der menschen door deze ziekte worden aangetast en verweg het hoogste pet der doods oorzaken hare rekening komt, is het toch zeker veel waard, de voorbehoedmiddelen en de bestrijding der ziekte te leeren kennen. Uitvoerig en duidelijk behandelde spreker deze zaken in het tweede gedeelte zijner rede. In het eerst© dëë] deed hij ons de oorzaak ddr ziekte kennen en de verschillende wijzen, waarop zij zich bij den mensdh openbaart. Hoewel voor velen die wereld van het on eindig kleine nog een onbekende was wist de rede naar het dea toeschouwers goed duidelijk te maken De beide heeren. die de lantaarnplaatjes zoo duide lijk maakten op net doeJa hebben niet weinig het hunne hiertoe bijgebracht Dat was de meening van allen wat bij het slot door den heer Stavenga werd vertolkt EEN KRANKZINNIGE. Zaterdag had op de spoorlijn-Zwolle—Ommen een ernstig ongeluk plaats. Met den trein die te 10.02 vm. te Ommen moet aankomen, reisde de rijksveldwach ter uit Mariënberg, die even voor het station Ommen plotseling krankzinnig werd, zijn revolver trok en deze richtte op' de zich in dien trein bevindende mi litairen en burgers. Een der aanwezige militairen schrok zoodanig, dat hij van af het balcon uit den in beweging zijnden trein sprong en met het hoofd tegen een hec tometerp aaltje terecht kwam, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep. In bewustelo zen toestand opgenomen, werd dé ongelukkige, na voorloopig verbonden te zijn, per lorrie naar Ommen vervoerd, alwaar in de wachtkamer verdere genees kundige hulp werd verleend, en vandaar per auto naar het ziekenhuia te Zwolle gebracht De krankzin nige veldwachter zag in Ommen nog kans, den trein naar Mariënberg te nemen, alwaar hij met behulp van ontboden politie werd overmeesterd. De toestand van den gewonden militair moet zeer ernstig zijn. Zw. Ct WATERSNOODSFONDS VAN HET NEDER- LANDSCH LANDBOUW-COMITé. De commissie van beheer van het Watersnoods- fonds van het Nederlandsch Landbouwcomité ia be reid aan landbouwers, tuinbouwers of pluimveehou ders, wier bedrijf door den watersnood van Januari 1916 zoodanig heeft geleden, dat eene behoorlijke voortzetting van dat bedrijf slechts kan plaats heb ben met behulp van tijdelijken financieelen steun, dezen steun te verleenen, uitsluitend in den vorm van krediet en wel aan personen, die naar het oordeel der commissie kredietwaardig zijn. Aan bezitters van vaste goederen wordt uitslui tend hulp verleend in den vorm van Krediet-Hypo theek, de kosten der daarvoor benoodigde akte wor den door de commissie van beheer betaald; aan de overigen in den vorm van bedrijfskrediet. De kredietnemer kan aanwijzen bij wien hij bij voorkeur geld wenscht op te nemen. Voor het afslui ten van elke overeenkomst betreffende het verlee nen van krediet is echter de toestemming noodig van de commissie van beheer, die de voorwaarden moet goedkeuren, waaronder krediet wordt verleend. De verleende kredieten kunnen door de kredietge vers slechts piet toestemming van de commissie van beheer worden opgezegd. Om voor krediet in aanmerking te komen, zullen belanghebbenden zich hebben te wend entot de secre tarissen der commissies van bijstand. Vergadering van den raad der Gemeente Wielingen op Maandag 11 Dea 1L Afwezig de heeren V. Heijblok en S. P. de Vries. Voorz. de heer A. Peereboom, Burgemeester. Secretaris de heer W. J. BruuL Na opening door den voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Dat is goed gekeurd het a angaan eener geldleening ter betaling der distributiekosten over Ide laeitsl» 4 maanden van 1916. In verband met bovenstaande geldleening is ook goed gekeurd de desbetreffende suppletoire begrooting, ter wijl Ged St tevens machiging hebben verleend tot betaling pit den post onvoorziene uitgaven. Dat van Ged. Staten goedgekeurd is terugontvangen de Gemeenterekening over 1915, batig saldo f 178,83. Dat is ingekomen eene dankbetuiging van den heer S. de Vries, ambtenaar ter Secretarie voor de hem verleende subsidie. Dat door den minister van Financiën is verleend eene ontheffing van f 6500 op de pachtsom der Wier waarden. Dat aanbesteding heeft plaats gehad van de woning voor den hoofdonderwijzer te Oosterland en dit is gegund aan' den laagsten inschrijver den heer G. Tim- merman te Wieringen. Dat op 8 December JL bij den Gemeenteontvanger kas verificatie heeft plaats gehad, boeken en bescheiden werden in orde bevonden, de ontvastten hadden be dragen f 64140,98, uitgaven f 62154 01, aanwezig kas saldo 1 1986,97ft. m

Schager Courant | 1916 | | pagina 1