Vredesaanbod. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Tweede Kamer. over de grens. tegen het mijngevaar. smokkel schip. anna paulowna. arbeiderswoningen. de vredesvoorwaarden in de tweede een ambtenaarstruc. zuid schar woude. noord5ch ar w oude. nieuwe niedorp. BRIAND's OORDEEL. bedankt. marktoverzicht. Gemengd Nieuws. schaarschte IN DENEMARKEN. Marktberichten. noordebmarktbond. Noordscharwouda. geteuro. i)e rekening van tLen penningmeester, nage zien door de heeren Jb. Waiboer Hz. en A Jimtnink, gi-ert urn een uitgaat ad. t 2H./3. in verband nier mede wordt de omslag vastgesteld op 21 oenl per *.oe, waardoor dan een saldo wordt verkregen ad. f U.Ba. Voor ue aigemeeae vergadering te Amsterdam op 20 December wordt ais afgevaardigde gekozen de beer G. Visser, terwyi de heer J. Ph. Hiaauooer werd gekozen ais alge vaardigde voor het gebeeic jaar 1017. oorzitter deelt nog mede, dat onze aideeling met de afdeeuugert 't Zand en Leiugenburg een kring beb- 'ben gevormd. De heer Jb. Waiboer denkt er over te bedanken als lid omreden hij over de fabriek Hollandu met best is te spreken, Deie zou ai. wel aens aan merkelijk minder willen uitbetalen dan geleverd werd. Lr werd zelfs een hoeveelheid van 40 L. genoemd. Andere leden hadden daarentegen wel eens meer ont vangen dan ze meenden te hebban geleverd. Voorzitter zou 't echter erg jammer vinden, wan neer de heer Waiboer ons ging verlaten. Bij de rondvraag zegt de beur Jb. Koning te be danken als penningmeester. In de eerstvolgende vergadering zal alzoo een an dere penningmeester moeten worden gekozen. Hierna sluiting WIERINGERWAARD. Voor rekening van 'den heer A. de Graaf bij de Driemolens, wiens huis bq de overstrooming ook is weggeslagen, zal een nieuw burgerwoonbuis worden gebouwd door den beer Jb. Koog alhier, voor de som van f 2220. Door de heeren A. van Eekeren te Züpe en J. Breed alhier was ingeschreven voor resp. f «50 en f 2265. Van de grens wordt aan de Meierjjsche Crt ge meld: De Belgen geven bun pogingen niet op. In de afgeloopen week is het aan ten minste 200 gelukt I de grens te passeeren. Sommigen vinden dan dood j aan deü electrischen draad. Gisternacht zijn weer 3 vluchtelingen aan den draad blijven hangen. L ït V hssingen meldt men aaa de N.R.Cri De Batavier IV, beeft beden reeds opnieuw proeven genomen met het toestel tegen bei mijngevaar. De proeftocht werd medegemaakt door vertohlileiule ma rine- en andere autoriteiten om door den inspecteur van de scheepvaart. Met net toestel werden eenige mijnen geknipt en behoorlijk weggewerkt Eenige auto riteiten waren dan ook zeer tevreden over de bereikte resultaten. Het weer was mooi en de zee kalm. Een belangrijke aanhouding heeft gisteren plaats ge had «M»n boord van het in de Waalhaven te Rotter dam liggende Duitsche stoomschip _Pyk*>". Kort voor dat dit op vertrek liggende stoomschip de haven zou verlaten, "hebben eenige ambtenaren der* belasting in samenwerking met de rivierpolitie, aan boord in be slag genomen voor een waarde van duizenden guldens aan olie, zeep, traan, rubber, distribuliespek, rollen leder, touwwerk, vet, verf, traan, kaarsen, enz. In de tanks, in hoofdkussens, in de machinekamer en op tal van andere plaatsen in het stoomschip werden deze koopwaren, voor uitvoer naar Duitschiand be stemd gevonden. D? in beslag genomen goederen zijn uit de „Pylos" gelost, in een lichter overgeladen en onder bewaking gesteld. Het stoomschip is van 31 Juli 1914 te Rotterdam opgelegd. MOORDAANSLAG. Te Winschoten heeft gisteren de landbouwersknedht Jan de Boer op het kussierskantoor Groeneveld een moordaanslag gepleegd op de klerken De Vries en Ter Reegen.' Beiden werden door revolverschoten ge troffen. Hun toestand is erqptig. De klerk Kriegsman loste op den dader een revolverschot waardoor deze bewusteloos raakte en gevangen genomen kou worden. B{j Kon. besluit van 5 dezer is goedgekeurd, dat aan C. Wijdenes Spaans Jr., burgemeester der ge meente Anna Paulowna, op zijn verzoek, met ingang van 16 Januari, eervol omslag is verleend als secre taris dier gemeente. PETTEN. Bij Koa besluit van, 5 dezer is aan den heer A. Eriks. op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Petten, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Uit 's GRAVENHAGE, 13 Dec. B. en W. hebben den Gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot den bouw van 139 huizen, bevattende 551 woningen, 4 winkelwoningen en 2 winkels, op het aan de Gemeente toebehoorende, voor de stichting van een arbeiders wijk bestemde terrein aan den Trekweg. EEN PROTEST. Uh ALKMAAR, 13 Dec. De voorzitter en de secre taris van de R. K. en van de Neutrale Middenstands organisaties, alsmede een bestuurslid van de gasfittere en patroons installatours-vereenifeina, trokken heden met het Provinciale Staten-lid, den heer Van Bemthem, naar Gedeputeerde Staten, om tegen de Alkmaarsche regeling in zake de gasbesparing te protesteeren. Hun hoofdgrief is, dat er geen nieuwe aansluitingen meer gemaakt mogen worden en dal de verordening moet ingaan voor dat ze van kracht is geworden. Zij zullen verzoeken om de verordening niet goed te keuren. TeL GEEN PRETJE. Uit ALKMAAR, 13 Dec. De trein van Amsterdam arriveerde gisteravond met twee locomotieven er voor en drie wagens alhier. Zonder dat dit bemerkt was, waren tusschen Heüo en Alkmaar acht wagens afgebroken en blijven staan. Een der locomotieven keerde direct terug om deze wagens op te halen. Ongelukken hadden niet plaats gehad De reizigers ondervonden evenwel veel vertraging De tram naar Bergen van 10 uur kon hierdoor pas om 11 uur vertrekken. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer aeide de heer Troela tra bij de behandeling van de ontwerpen in zake militie en landweer Het aanbod der Centralen om vredesonderhandelin gen te voeren, is door het geheele Nederlaudsohe volk met groote ontroering beroet Er is thans een straal van Echt in de duisternis, en groote verantwoordelijk heid drukt op hen, die de onderhandelingen hebben te voeren. Spreker hoopt, dat de Entente net aanbod zal aanvaarden, waarvan tot dusver niets andere be kend is dan dat de vrjjheid van beweging en bestaan der Centrale Mogendheden zal worden gewaarborgd. Spreker weet zeker, dat bh' zjjn partij de v redesondur- handelingen inca-mm ing rullen vinden, en hjj vertrouwt dat onze Regeering, als zjj dit kan, tot verlichting van den druk zal overgaan. In ziju antwoord aeide de Minister Ik kan den heer Troalstra namens de Regeering mededeel en, dat voor alles de Rqgeering met buitenge wone belangstelling heeft kennis genomen van hetgeen zich Dinsdag heeft e{gespeeld in den Rijksdag te Ber lijn, ••n dat zij mot buitengewone aandacht en in spanning volgt wat er gebeurd is en nog gebeuren zal. De Regeering heeft doorloopend telkens opnieuw overwogen en zal dit ook in den vervolge doen, of de mogelijkheid bestaat den druk der mobilisatie nog meer te verminderen dan tot dusverre hoeft plaats gehad. Uit ROERMOND, 13 Doe. Een smokkelaar uit der naburige dorpen, die door de rijksambtenaren op heeterdaad betrapt was bij zijn pogingen om smokkel waar over de grens te brengen, werd voorioopig in do gevangenis opgesloten, omdat hij halsstarrig weigerde den naam van den winkelier op te gewen, bij wien hij do smokkelwaur gekocht had. w«a was dé waar gedeeltelijk verborgen in groote papieren zakken met het adres van den leverancier er op, maar dit was op de een of andere wijze onleesbaar gemaakt Ten einde het adres van den leverancier te welen te komen, verzonnen de ambtenaren den volgenden slimmen truc. Aan verschillende winkeliers werd bericht gezonden van uit Roermond, dat zij, die nog geld te vorderen hadden van X (den gesnapten smokkelaar; zich op een aangieren datum op een aangegeven plaats in Roermond moesten vervoegen, waar zij tegen over- gifte hunner rekening het nun verschuldigde m ont vangst konden nemen Op den bepaalden «fag kwam een winkelier uit het dorp Roggel opdagen, die op het aangewezen kantoor aan een vriendelyken heer eene lang'' rekening over handigde wegens door hem aan voornoemden X. ge leverd meel, zeep, enz. Deze mijnheer ontpopte ach als rijksambtenaar maakte tegen den dorpswLnkelier proces-verbaal op, wiens winkel ook nog bovendien op last van het militair gezag voor den tijd van Mer weken gesloten is. leL Bij de Woensdaggehouden Gemeenteraadsverkiezing is fhiozen de heer S. Zeeman (Vooruitstr. Vrijzinnig gesteund door de Sociaal-Democraten) met 174 stommen. Op den heer Goudsblom, candidaat der Roomsch- Ratholieken, gesteund door de Liberalen, worden 136 stemmen uitgebracht Voor de betrekking van onderwijzer hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. Het Bestuur van de Gezinsverpleging, krmg IV, »1 met 1 Januari As. zijn functie neerleggen. Maar het heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het Vi ttte Kruis om als commissie op te treden van de wijk- "ÏÏSfifTOM. Keuring der Landstorm jaarklasse 1917 zal te Scha- gen plaats vinden in het Noord-HoUandsch Koffiehuis, och gen aan de l|u(BEij<is, van de gemeenten Schagen, Barsingi rhorn, liurenkarspel Sint Maarten Callants- oog, Zij pc. Anna Paulowna, Wieringerwaard, Wieringen. op i Januari bls., voor de gemeenten Hoogwoud, Nieu we Niedorp, Oude Niedorp Winkel. Opmeer Sran- broek Heerhugo waard, Broek op Langemdijk, SL Pan- cras 'Oterloek. Obdam. Hensbroek, Oudkarspel, Noord Scharwoude, Zuid-Scharwoude op 4 Januari 1917. Het spreekt vanzelf dat de pers over de geheele wereld schrijft en beweert over het vredesaanbod door de Centrale mogendheden gedaan. En over het algemeen wórdt aan dit vredesaanbod geen kans van slagen toegekend. De Engelsche pers is al zeer afwijzend en ongunstig in haar oordeel, één En- gelsch blad vindt het alleen noodig om het niet bot weg af te wijzen. Het algemeene oordeel wordt het best weerge geven in het volgende uit Londen komende bericht: Van ministerieele zijde zal men zich waarschijn lijk niet uitlaten over de Duitsche vredesvoorstellen voor de bondgenooten zijn geraadpleegd. Er kan echter nu reeds verklaard worden, dat de absolute eenstemmigheid in de Engelsche bladen van alle nu ances niets anders dan een weerklank is van de zelfde eenstemmigheid zoowel bij de ministers en de regeeringen der bondgenooten als bij de geallieer de volken. Het is niet bekend of de nota's over de voorstellen reeds zijn ontvangen, met bet oog ech ter op bet feit, dat de Centrale mogendheden po- seeren als overwinnaars, meent men reeds te we ten van welken aard zij zijn. Een feit is, dat deze uiting van Duitse hen bluf verwacht werd en op baar juiste waarde wordt geschat. Indien die voor stellen werkelijk bet karakte hebben, dat men zich er van voorstelt, zijn zij gedoemd tot misluk king. De daad der Duitschers wordt beschouwd als een sluwe poging om tweedracht te zaaien'tusschen de geallieerden, doordat zij misschien voorwaarden aanbieden, waarvan een deel aannemelijk is voor den een en niet voor den ander en tevens als een sterk bewijs een bevestiging van de feiten, die de ge allieerden zeer goed kennen dat men in Duitsch iand weet, dat de centrale mogendheden nooit den oorlog kunnen winnen. Er zullen aan het front der geallieerden misschien wel perioden van druk voor komen ,toch zal het eenige antwoord, dat op de vre desvoorstellen van den vijand gegeven wordt, zijn dat er nog eens wordt verklaard, dat de oorlog, voor zoover de geallieerden betreft alleen dan zal ein digen, wanneer de doeleinden, voor welken zij hem begonnen zijn, bereikt zijn. Een ander antwoord is niet mogelijk. De Franscha bladen noemen het Duitsche vredes aanbod een bewijs van zwakheid. De JVordd." schrijft: Vredesaanbieding door Duitschiand op 't oogenblik, dat Engeland en Frank rijk nieuwe regeeringen vormen om Duitschiand te vernietigen, zou als een bewijs van zwakheid kun nen worden uitgelegd. Dat zijn zeer juiste woorden, waarmede da pers commentaren volkomen instemmen. Inderdaad zijn de bladen van oordeel, dat Duitsch iand <iezen stap deed, omdat het zich onmachtig voelt te overwinnen. Zij wijzen dezen diplomatieken zet van Duitschiand af na 28 maanden voeren van een oorlog, welken het ontketende, en beschouwen hem als een valstrik, ten doel hebbende om een Duit- schen vrede zonder bepaalde voorwaarden te for muieeren. De bladen zijn overtuigd, dat deze Duitsche po ging de krachtige samenwerking zal bevorderen van alle volkeren, die zwoeren Europa en de wereld te zullen bevrijden van de Duitsche tirannie, die wel in een vrede zullen toestemmen, maar slechts in een vrede, die herstel brengt van het geschonden recht, vrijheid van alle volken, en afdoende waar borgen voor de toekomst De geallieerden moeten, terwijl het Duitsche plan op hun onwrikbaren wil zal afstuiten, een defini tieve inspanning voorbereiden, welke krachtiger is dan ooit te voren. De Amerikaansehe bladen geiooven evenmin aan een slagen van deze vredespoging. De bladen te New-York verklaren in hunne be sprekingen van de Duitsche voorstellen eenstemmig dat voor de geallieerden da tijd nog niet rijp is om die te overwegen. De bladen zijn alle van meening, dat Bethmann Hollwegs aanbod een staaltje van politieke chica nerie is, met bet doel de Duitsche "«i in binnen en buitenland gunstiger voor te stellen. De „New-York Herald" zegt, dat alle met deze vre desvoorstellen in verband staande omstandigheden de overtuiging versterken, dat Duitse hl and s eenig doel is, het snel toenemende protest in Duitschiand tegen de voortzetting van den oorlog te bezweren en zoo mogelijk den weerzin van het volk tegen de mi litaire machinerie, die het tot zulke groote offers dwingt, te temperen. De „World" zegt, dat Duitschiand, ofschoon het Belglé, het noordoostelijk deel ven Frankrijk. Po len èn Servië bezet beeft en Roemenië zoo goed als buiten gevecht heeft gesteld, toch officieel erkent, dat de oorlog eene mislukking is, dat Duitschiand Europa niet beheerschen kan, dat het den vrede niet door wapengeweld afdwingen kon en dat het daar om zijn toevlucht neemt tot de diplomatie, die het in Juli 1914 met zoo groote minachting ter zijde zette. Zie zoo, nu hebben onze lezen een vrij algemeen inzicht in het oordeel van de Koningin der Aar- da Wat de vredesvoorstellen van Duitschiand en zijn bondgenooten zullen zijn? Niemand die het nog we ten kan. Het Handelsblad krijgt het volgende be richt uit 's-Gravenhsge: Van een Duitsche zijde, waar mén over de plannea der regeering te Berlijn goed ingelicht pleegt te zijn, en waar men dan ook reeds gisterenmorgen wist, wat er in den Rijksdag nou worden gezegd, ver nemen wij het volgende omtrent de vredesvoorwaar den, die de Centrale Mogendheden zouden aanbieden: alle bezette gebieden met uitzondering van Polen en Litthaueu aouden worden terugge geven. Polen zou een zelfstandig koninkrijk moeten slijven. Omtrent de bedoeling ten aanzien van Lit- thauen heerschte bij onzen zegsman nog eenige on zekerheid. Daaraan zou echter een concessie van Oostenrijk aan Rusland worden verbonden. Daarte genover zou Duitschiand al zijn koloniën terug moe ten krijgen en een waarborg moeten ontvangen te gen een mogelijk invallen van een vijandelijk leger door België heen. Onze zegsman voegde hieraan toe, dat deze voorwaarden voornamelijk zijn geïnspi reerd door den Keizer en den Rijkskanselier, maar dat andere regeeringspersonen er minder mede zijn ingenomen, ejj eigenlijk hopen op een afwijzing door de geallieerden, opdat de imperialisten in Duitsch iand dan met versterkt prestige zouden kunnen op treden. In weerwil van de betrouwbaarheid van onzen zegsman, moeten wij natuurlijk eenig voorbehoud ma ken ten aanzien van deze mededeelingen. Voors hands komen ze ons echter geloofwaardig voor en wij merken op, dat ze in wezen overeenstemmen met wat uit Washington werd geseind. Zooals men uit dit bericht kan lezen, bestaat er nog geen zekerheid en ook de andere berichten die omtrent dit punt worden verspreid, zijn niets dan geruchten. In Frankrijk is een nieuw ministerie gevormd, met Briand wederom als minister-president Er is te vens een nieuwe opperbevelhebber voor de legers in het noorden en het noordoosten benoemd, en wel generaal Nivelle. Generaal Joffre komt, zoo het heet in een legerraad of zoo iets, wordt dus blijkbaar op stal gezet In Oostenrijk is het ministerie eveneens afgetre den, ook daar dus aanstonds nieuwe menschen. Van het oorlogsterrein weinig beteekeoend nieuws De Roemenen gaan nog meer terug. Het Roemeen se he leger hij Prislau werd in oostelijke richting ge dreven. Thans beiet bet Roeiqeensehe leger het front Bu- zeu— Saringa^-UndUeni. In de Woud-Karpathen behaalden de Russen en kele plaatselijke successen. Uit PARIJS wordt ons telegrafisch gemeld: De minister-president Briand deed over de vre desvoorstellen der Centralen da volgends madedee- lingen: Ik zal later aaa de Kamer officieel de Juists ge meenschappelijke opvatting der gealllBerdea mee- deelem Het is echter mijn plicht om mijn land nu 7 011 te behoeden voor een mogelijke vergiftiging. Wanneer een land, dat tot de tanden gewapend is, zlin geheele burgerbevolking mobiliseert; wanneer dat land met terzijdestelling van hét volkenrecht de bevolking van een bezet land wegvoert en voor hen laat werken, zou ik een groote schuld op mij la- don, wanneer ik mijn land niet toeriep: laten wij toch voorzichtig zijn! De heb bet recht bier te zeg gen: het is een manoeuvre waarmee men tracht de geallieerden te verdeelen, bun geweten te verontrus ten en de volken te demorallseeren. werd In de eerste uren van den middag snel in vtimchen verbreid, zoodat bij het vertrek van den keizer naar het centraal station een Jubelende de- monstratie losbarstte. De koning vergezelde den ErnaL het station. Na een hartelijk afscheid is de Keizer om 3 uur met een extratreln weder ver- trok k on.^^cjj j Uit LONDEN, 13 December. De Daily Telegraph heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat de cen trale mogendheden onlangs aan België een vredes voorstel hebben gedaan op de volgende voorwaar den- De Belgen worden uitgenoodigd op een onver- wijlden vrede aan te dringen. In ruil daarvoor zal hun hun land worden teruggegeven. Zijn onafhan kelijkheid zal worden gewaarborgd, i in&ncieele hulp zal worden verleend voor het oeconomisch herstel van het land. In geval deze voonvaarden niet wor den aangenomen, wordt zeer duidelijk te verstaan ceireven dat het behoud van de monumenten, open bare gebouwen en de steden in het algemeen wordt bedreigd. 1 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 December 1916, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut De Bil At. Hoogste barometerstand 756.6 te Hajparanda, laag- ste barometerstand 740.9 te Skudesnans Verwachting tot den avond van. 15 December. Zwakke tot matige Z.O. tot Z. Vwind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk reinig wmlag. zelfde tem peratuur. Het Raadslid, de heer F. van der Kamp, heeft bedankt als lid der Gascommissie. N.O.G. Tot bestuurslid der afd. Schagen van het N.O.G. werd heden herkozen de heer M. Visser alhier. Voor den veehandel is het tijdstip van half Des. tot b»if Januari de slechtste tijd. De handel in stal vee staat stil, het vette vee ls vrijwel weg, terwijl het stalvee nog niet klaar ia In den regel gaan de prijzen voor de goede kwaliteit dan omlaag. Zoo was het ook heden. De eerste soort vette koelen zette goed, doch de markt zakte belangrijk toen deze eerste kwaliteit er uit was; 't gevolg was dat en kele aanvoerders vermarkten.WIJ noteerden voor den heer Wlnk te Dirkshorn f Ml De eerste kwa liteit werd getaxeerd op 64 ceni Vette schapen waren vast, overhouden toene mend ln prijs met vluggen handeL De heer K. Jon ker te Alkmaar verkreeg voor vette schapen f 55; overhouden liepen tot f 31. Vette varkens: geen aanvoer. Pluimvee en konijnen, waren hoog er in prijs mei williger handeL Eieren liepen iets terug. Het weer is betrekkelijk zacht, oude kippen zijn door de rui, ook de jonge kippen beginnen te leggen, zoodat de productie toeneemt De prijs was 13 cent De handel ln mollenvellen begint weer op te ko men. Heden werd hier 25 a 26 cent besteed. POLITIE. Gevonden een porfemonaie, inhoudende eenig geid. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. ENGELAND EN DE ONZLIDIGEN. Uit STOCKHOLM, 13 December. De Zweedsche pers verwacht tamelijk algemeen van het nieuwe En gelsche ministerie een verscherpt optreden tegen de onzddigen. Zelfs Dagens Nyhetor, het entento^ezkoto blad, zegt, in een hoofdartikel, dat naar alle waar schijnlijkneid de Ska^idinaafsche landen, gezamenlijk en afzonderlijk, zullen ervaren, wat het wil zeggen, dat.nu Edward Carson minister van marine is. In zijn departement zal over hun lot goeddeels worden be schikt. en de ohzjjdjgen weten ongeveer, wat het voor hen beduidt als er een verscherpte oorlogvoering wordt ingezet De Nya Dagligt Allehanda begeeft zich ln het voor stel van Morgenbladet, van Kristiania, dat de onzijdi ge zeevarende staten zich zullen aansluiten om ge- meenschgppeiyk gebruik te maken van de behoefte, die "Engeland aan scheepsruim te heeft teneinde zoo oen behoorlijke behandeling te verkrijger Het blad is in elk geval van meening, dat voor de onzijdigen de tijd is gekomen, met kans op slagen hun recht te verdediger Engeland moet zijn troepen aan eenige fronten aanmerkelijk verhoogen en daarvoor op exai nog grooter deel van zijn sterk geslonken handels vloot beslag legger Voor zijn invoer zal het dus meer dan ooit zich tot de scheepvaart van de onzijdigen moeten richter HET DUITSCHE VREDESVOORSTEL. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft aan den Nederiandschen gezant te Weenen de mededeel mg go- daan van het voorstel om vredesonderhandelingen te beginnen, met verzoek deze mededeeling, door tusschen- komst van de Nederiandsche regeering, te doen over brengen aan de Roemeensche rego-r ing. Dat verzoek houdt verband met het feit, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche belangen in Roemenië be hartigd worden door het Nederiandsche gezantschap daar te lande. VAN FRANSCHE ZIJDE. Uit PARIJS, 13 December. De militaire mede werker van hpt Journal des Débats heeft <le kwestie van de verliezen van de Duitschers aan de Sommi Ixstudeerd en komt tot de volgende slotsom. De Duitsche geven voor de verliezen van het Duitsche leger aan de Somme tot aan het eind van September een totaal op van ongeveer 330.000 man. Wanneer men tot voorloopige grondslag neemt de cijfers van de Duitsche lijsten en daaraan de verliezen van October en November toevoegt, naafr den zelfden maatstaf berekent, dan ziet men, dat het eind cijfer 550.000 map zou zijn. Maar deze berekening is niet nauwkeurig genoeg. De Duitsche lijstan zijn op een wjjze samengesteld, waardoor zij veel van hun nauw keurigheid verliezen. De schrijver van het Journal des Débats berekent, dat er aan het aantal van 550.000 man nog 140.000 moeten worden toegevoegd zoodat men op een totaal van 690.000 man komt Men kan, zegt hij, «r zieker van zijn. dat het jaar 1916 zwaar geweest zal zijn voor de Duitschers Het échec bij Verdun is Duitschiand verschrikkelijk duur komen te staan en de slag aan de Somme zal bat even zwaar geteisterd hebben. AARDAPPELNOOD. De Engelsche autoriteiter hebben er bij de groen- tenkweekers, die zich bezig houden met den ver bouw van groenten en vruchten onder glas en in kassen, op aangedrongen, dat tij in hun kassen aardappelen zullen gaan verbouwen, teneinde zoo te voorzien in den ge vreesden aardappel nood, die tegen het voorjaar te wachten staat Ofschoon vele kweekers er financieel nadeel althans geen winst in zien, zijn b.v. de groenten- en vruchtentelers in de Lea Vallei, bereid de proef te nemen. EEN NIEUWE OPPERBEVELHsBBeR. Uit PARIJS, 13 December. Generaal Nivelle ls be noemd tot opperbevelhebber van de legers in het noorden en noordoosten. Uit LONDEN, 13 December. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de schaarschte aan petroleum en ben zine zich eiken dag scherper laat gevoelen. Weldra zullen waarschijnlijk de taxi-auto's den dienst star ken. De Deensche petrol euromast* hap pij maakt be kend, dat tengevolge van de scherpere Britsche blok- kflde, visscbers en vtsscherijmaatschappijen, die visch naar Duitschiand uitvoeren, niet meer van petroleum of benzine zullen worden voorzien. KEIZER WILHELM. Uit BERLIJN, 13 December. Het bericht van onze zegebewuste bereidwilligheid om vrede is sluiten SCHAGEN, 14 Dec. 3 Hitten f 100 a 140. 3 Stieren f 2000 a 300. 10 Geddekoeien, mag f 200 a 250. 136 Idem, vette 220 a 545. 16 Kalfkoeien f 250 a 325. 8 Vaarzen f 150 a 200. 29 Nuchl kalveren f8 a 25. 230 Schapen, vette f 36 e 55. 2262 Overnouders f 18 a 31. 3 Bokken en Geiten f 4 a 12 78 Biggen f 6 a 10. 133 Konijnen f 0.80 a 3. 100 Kippen f 1 a 275. 227 Kg Boter t 1.75 a 1.81 3857 Kipeieren f 12 a 13. LANGEDUKER GROENTEVEILING. Broek op L. Woensdagmiddag. Uien f 6.90 a 7.40, wortelen f 4.95 a 5.10, wortelen p. wagon f 1081. Donderdagochtend. Bloemkool, binnenl. f 6.10 a 7, buitenl. f 18 a 29.90 inmaak f 4 a 4.10, roode kool f 5 a 26.30, gele kool f 150 a 25. witte kool f 5.10 a 21.30, witte p. wagon f 790. roode kool p. wagon f 1000, uien f 7.10 o 7.50. wortelen f 4.90. wor telen p. wagon f 1018. Geen middagveiling meer. Woensdagmiddag Wortelen 1 5.3Q ft 5fl5, uien t 7.30 a 7.50. Dond' i lag. ichtend Roode kool f7.80 a 23.80, gele kool f 340 a 2240, witte kool f 10.50 ft 27 Deensche witte f 3.90 a 2150, bloemkool, binnenl f 4.90 a 7.20. buitenl. f 24 a 30Ö». gele kool p. wagon f 700. WARMENHUIZEN ,13 Dec. 1916. Aangevoerd: 137800 stuks roode kool f8.80 a 25.50, 39650 stuks gele kool f 2.70 a 17.70, 27600 stuks witte kool f2.30 a 23.70, 355 baaJ uien f7 ft 7.30, 1 wagon Deensche witte kool f 732, 2 wagons roode kool f849 a 851. Zondag 17 December 1I1A NED. HERV. GEMEENTE tsi Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Rarsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard, voorm. 9.30 uur, D». Broek erna. Veenhuizen, geen dienst Huisduinen, voorm. 10 uur, da Van Griethutjsen. Call&ntsoog, voorm. 10 uur, da Barnouw. Wieringerwaard, nam. 7 uur, da Barnouw. Zuid-Zijpe, geen dienst Noord-Zijpe, geen dienst Kerkebunrt, voorm. Ds. Damsté. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, da S cherm er hora. Winkel, voorm. 030 uur, Ds. Kara. Kolhorn, voorm. 10 uur, geen dienst wegens Kerke- raadsvergadering. Kolhorn, nam. 7 uur, da Theesing, Onderwerp: Duisternis en licht NED. PROT. BOND Breezand, voorm 10 uur, Ds. J. W. Poort van Hel der, in het lokaal van den heer G. Borst DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, voorm 9.45 uur, da Huizing». Nieuwe Niedorp, voorm 10 uur, da Haars. Wieringerwaard, voorm 10 uur, da Van der Veen. Stroe, voorm. 10 uur, Ds. Leendortz. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, Eerw. Heer W. Snel uit Amsterdam. Zie advertentie. Schagen, nam. 3 uur, De. Boeke. Woensdag 20 December 1I1A n Bijbell Breezand, geen Bijbellezing. Donderdag 21 f Schagen, geen Bijbellezing. UIA Den Haag, 13 Dec. De heer Van Doorn was na de verdediging van het ontwerp tot verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee door minister Lely niet over tuigd. Zooals men weet acht de Goudsehe n'F®* vaardigde geen voldoende waarborgen aanwezig ip" fen het gevaar, dat door het bezwijken van oe ijken bet achterland bedreigt. Niettemin vroeg de heer Van Doorn geen hoofdelijke stemming e0 aldus werd dit voor Rotterdam's toekomst zoo bui tengewoon gewichtig ontwerp, waarbij 14«

Schager Courant | 1916 | | pagina 2