Verzekering Maatschappij Jast Friesland", SS, Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. te Alkmaar, Spoorstraat 68. zakt en de spoorbaan, boven op dien dijk, op som mige plaatsen 1—IX meter omlaag is gevallen. Natuurlijk is het ook nog zeer de vraag of het ge deelte binnenberm aan de Noordzijde der bedoelde brug zal blijven staan, indien hierop de volledige kleiverzwaring is aangebracht. Nu hoorden wij ie mand, die bij het begin der werkzaamheden aan den Oostdijk daar npg al eens aanwezig was, dat ten Noorden van de brug veel meer zand voor ver zwaring van den binnenberm is gebruikt, dan ten Zuiden daarvan, waar nu de verzakkingen plaats hebben, is geschiedt. Op dat laatste gedeelte was men direct meer met klei beginnen te werken. Onze zegsman meende dan ook, dat deze klei nu aan het schuiven was gegaan en verwachte, dat het andere gedeelte veel beter zou blijven staan. Of deze mee ning bewaarheid zal worden, zal de tijd wel uit wijzen, hoewel we natuurlijk vurig hopen, dat zij zal worden bevestigd. Ook zonder verdere tegen slagen zal toch het veroorzaakte oponthoud reeds ernstig genoeg zijn en zeker vele weken vorderen. Op den Balgdijk is men thans bezig den tljdeUJ- ken nood-kistdam aan te brengen. EEN REDDER VERDRONKEN. Van de gisteren te IJmuiden aangekomen Neder- landschen driemastschoener „Frisio" is Woensdag morgen op ongeveer 60 mijlen van IJmuiden de kok overboord geslagen. Het gelukte hem zich aan de leglijn vast te klemmen. Het bleek echter, onmogelijk hem binnen boord te krijgen, zoodat de ongehuwde matroos C. Har tenhof zich liet zakken om hem te pakken en even eens de loglijn beetpakte. Juist had men den kok binnenboord toen de edelmoedige redder, vermoede lijk door kramp, de lijn losliet en jammerlijk ver dronk VAN EWIJCKSLUIS. Door de bemoeiingen van Da Boeke van Schagen is alhier een Tehuis voor polderwerkers opgericht TERDIE K. Vrijdagavond 15 Mei hield het Nut „Ons Genoegen", alhier in 't café van den heer de Boer eene bijeen komst met leden en hunne dames. De lezingHetluiden der bei" werd door den heer Saai op boeiende wijze gehouden. „Mozes Au gurkje" dat vervolgens door mej. Krans werd voor gedragen. was mede een mooi nummer. En er volgde nog veel. dat mooi was. Ter bestemder tijd sluiting. VERLAAT (Heerhugowaaxd). Op den avond van den 14 Dec. 1916 werd weer eens een gezellige vergadering gehouden van de nutsleden met nunne dames in het lokaal van den heer Jn. Meereboer alhier. Zooals altijd ontbrak het ook nu niet aan stof om den avond om te krijgen, want voordrachten, zang en gramofoon-muziek wisselden el kander steeds af. Een rak zette zijn beste beentje voor. zoodat men weer kon zeggen„we zijn weer eens een avondje prettig uitgeweest, niettegenstaande de wegen verre van droog waren Jammer, dat de zaal bij lange na niet was bezet; we zullen hopen, dat de volgende keer geen stoel ledig moge blijven. VEENHUIZEN BIJ OUDE NIEDORP. De gisteren gehouden Nutsavond was goed bezocht. De heer J. Smit oogstte met zijne lezing getiteld „Maartje Bot", veel succes. Onveraeeld werd deze schets uit het boerenleven mooi gevonden. De rede rijkerskamer voerde het stukje „De Nieuwe Boter- fabriek". of „Een les in de Zuivelbereiding" op, hetwelk menigmaal aan allen een gullen lach ontlokte. Voor men het wist. was het tijd om naar huis te gaan. VERKIEZINGEN 1917. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Met betrekking tot ae reeds sedert geruimen tijd loopende geruchten over voornamens om te trachten de periodieke verkiezingen van 1917 uit te stellen, meenen wij te weten, dat inderdaad stappen tot een overleg tusschen de partijen worden gedaan om die verkiezingen hij enkele candidaatstelling te doen ef- loöpen en de periodieke verkiezingen eerst te doen Elaats hebben als zij kunnen worden gehouden onder et regime van het evenredig kiesrecht De overweging, dat de in 1917 te verkiezen Kamer toch weder binnen betrekkelijk zeer korten tijd zou moeten aftreden, is oorzaak, dat, naar met zekerheid kan worden medegedeeld, onder verschillende par tijen warme voorstanders van dit denkbeeld worden gevonden. Niet onmogelijk dat reeds binnenkort san stappen in meer concretan vorm zal kunnen worden melding gemaakt SPOORWEGEN EN KOLENVERBRUUL Naar wij vernemen, zal bij de nieuwe dienstregeling der spoorwegen na 1 Januari kolenbesparing niet al leen verkregen worden door het uitschakelen van en kele treinen, maar ook en wij meenen haast in de eerste plaats door enkele treinen minder snel te doen loopen. waarmede een zeer veel zuiniger ko~ lenverbruik per geloopen K.M. gepaard gaat Zoodat dus de zeer snelle behooren. heid ln deze. Tot leden om de rekening na te zien, werden be noemd de beeran P. Hop mam, J. Buis Jz. en P- Henneman. Bij de rondvraag werd het ldée geopperd om Dij de a.8. verloting meer voorwerpen aan te koopen en minder vee; dit om de vele inzenden van voor werpen het komen op de tentoonstelling meer loo- nend te maken. Tot een beslissing in deze kwam het niet Hierna sluiting. NIET BEDANKT. Naar men ons meedeelde, is het Raadslid, de heer F. Trapman op zijn ontslagaanvrage teruggekomen. Verzeker! werkgevers legen ziekte- en ongevallen- schade van personeel en eigen zaken drijvenden voor zichzelf. Agenten zijn o.a.Joha Veerman. Aartswoud; D. Schenk en Jb. Helder Kz., Alkmaar; N. Dubbelman. Barsingerhorn; P. Swart. Dirkshorn; A. Kwantcs Hu- Ïowaard. L. Mantel. Hensbroek: F. de Beurs, Julia na orp; F. Koster Hz., Nieuwesluis; C Goet Jz N. Niedoro: M. Kooijman, O. Niedorp; K. Paarlberg. Oudesluis; C. Rempt, Oudkarspel D. Barten Wz.. St.. Maarten. Stroet; A. C. Kroon. Obdam; Th. Paauw, Schagen; A. Schenk en A. L Zuidscherwoude. Schager brug; Jb. Kager Hz Schoorl; K. K. de Geus, War menhuizen; E. J. Baijs, Wieringen; J. Kroon Jbz.. Winkel; P. Nooij, Wieringerwaard AGENTEN GEVRAAGD treinen tot het verleden zullen HET NUT. Vrijdagavond trad voor de leden van Het Nut en genoodigden op de heer Mr. Kamp van 's-Gravenhage Mr. Kamp is een uitnemend declamator, die met het zeer afwisselend programma, de niet talrijke aanwezigen veel genoegen heeft verschaft PAASCHTENTOONSTELLING. Vergadering op Donderdag 14 December 1916, des morgens 11 uur. Bij de opening der vergadering waren aanwezig 5 personen. De heer Jb. Zijp, voorzitter, opent de vergadering en wijst op het weinige bezoek. Spr. herinnert aan de gehouden bestuursvergadering, waar ook al bijna niemand present waa Het schijnt dat bet met de belangstelling van de Paaachten- toonstelling al heel gering gesteld ia Dat betreurt spr., mede vooral van den kant van de Scbagera Men mag er hier in Schagen, zegt spr., wel op let ten dat men niet verzwakt. Dat denken in Schagen: och, wij zijn boven pampus, kon wel eens verkeerd afloopen in de toekomst. Schagen toch heeft in de eerste plaats belang bij den bloei van een vereeni- ging als deze en Schagen mag nooit vergeten, dat bet mee in de eerste plaats een Schager belang is en blijft, als die Paaschtentoonstellingsdag slaagt En dat kan nooit blijven goed gaan als de belang stelling verslapt Want het is een waarheid, dat men met groote moeite een marktwezen tot bloei brengt, maar men moet terdege waakzaam blijven, want bet is eveneens een feit, dat dit ook soms zoo maar verloren kan gaan. Ik hoop, zegt spr., dat dit ern stig woord nu eens tot het Schager publiek zal doordringen en dat Schagen zich ook eens opge wekt zal gevoelen om de belangen van haar markt wezen te behartigen. De' heer A. C. Roggeveen leest de notulen en het jaarverslag, die beiden worden goedgekeurd. In middels komen nog een drietal personen ter ver gadering. De rekening en verantwoording wordt goedgekeurd. Het batig saldo der loterij was f67.54, dat van de vereeniging f 948.18tegen f 1202.71 vo rig jaar. Het ledental der vereeniging gaat zeer achteruit en een opwekking om toch als lid toe te treden, is niet misplaatst Het programma voor de volgende tentoonstelling werd ongewijzigd goedgekeurd. Uit de vergadering kwam het voorstel, om de kippen enz. op den ten toonstellingsdag onder dak te brengen, dit zou ook het keuren vergemakkelijken. Het bestuur beloof de overweging. De verloting werd weder als vorig Jaar vastge steld en het aantal uit te geven loten bepaald op 25000. Een idéé om dit aantal uit te breiden, kon geen ondersteuning vinden. -Tot bestuurslid en voorzitter werd herkozen de heer Jb. Zijp Hz, die deze benoeming aanvaardde. Gekozen de heeren C. Kooij, Vennik en A. J. Peeck, Schoorl. Aftredend en niet herkiesbaar was de heer K. de Moor, wel herkiesbaar de heer P. Buis Jz, die echter geen herbenoeming wenschte. De heer Zijp bracht den heer Buis dank voor zijn werkxaam- Zondag 17 December 1911, NED. HERV. GEMEENTE ta: Ilippoljrtushoef, voorin. 10 uur, Da. Nieuwburg. Den Oever, nam. 1.30 uur, Da. Nieuwburg. Zuid-Zijpe, geen dienst GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Willem Johan Joseph Merz, oud 28 jaar. Geboren: Cornelis. zoon van Jacob de Boer en van Maartje Wit Henri Genard Marie., zoon van Henrj Gerard Marie IJlstra en van Hendrina Cornelis Bern- hart Ondertrouwd: Johannes Petrus Abma, 55 jaar en Maria van den Bergh. 44 jaar. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Grietje, dochter van Gerrit Hemke en Eli- sabeth Glas. Geertruide, dechter van Jaoob Pater en Geertje Conijn. Overleden: Cornelis. zoon van Pieter Keizer enCa- tharina Kuin, oud 23 jaar. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Break op L. Vrijdag. Bloemkool, binnen!» f 1.90 a 8.50, buitenl. t 2Ü40 a 39, inmaak 2e soort f 0.80 a 4.29, roode kool 17 a X, gele kool f 6 a 25.20 witte kool f 8 a 21.60 roode kool d. wagon f 877, gele kool p. wagon f 770. uien f 7.10 a 7.40. - Zaterdag Bloemkool binnenL t 2.70 a 5.10. buitenl. f 16 a 26.40, inmaak f 1.50 a 5.10, roode kooi f 6 a 29.80, gele kool f 4 a 26.30, witte kool f 5.50 a 25, roode kool p. wagon f 791, uien f 6.50 a 7, wortelen f 5 a 5i06, /wortelen p. wagon f 1021, selderie per baal I 4. NOOREERMARKTBOND. Noordscharwoude. Vrydag. Roode kool f 6 a 25.90, ede kool f 270 a 23.60. Deensche witte f 23Q a 26.90, bloem kool. binnen]., f 480 a 7.10, buitenl. f 20 a 28, roode kool. d. wagon f 710 a 740, wortelen f 5 a 5.80. uien r7.10 a 7.40. Zaterdag Roode kool f 420 a 25.80 gele kool f 7.30 a 2410. Deensche witte f 7.90 a 21.50, bloem kool, binnenL f 4 a 6.2Q, buitenl. f 17,70 a 2710, roode kool p. wagon f 826. wortden f 470 a 5.50, uien f6.90 a 7.10. WARMENHUIZEN, 14 Dec. Aangevoerd32150 stuks roode kool f 3.10 a 28.20. 7950 6tuks gd<r kool f 250 a 1280. 6500 stuks witte kool f 8.90 a 21. 13 baal uien f 7.20, 38 baal wor tden. f 5.30. WARMENHUIZEN, 15 Dec. Aangevoerd: 16950 stuks roode kool f 460 a 23.70. 4750 stuks gde kool f 3.80 a 23. 2550 stuks witte kool f 5.60 a 10.80. 293 baal uien f 7.20 a 7.30, 1 wagon roode kool f 859. ALKMAAR. 15 Dec. Fabriekskaas Kleine f 73.50. Ie soort Commissie f 73.50 Boerenkaas kleine f 71, commissie f 73.50, middel bare f 725a Noteering der Sub-Commissie uit de Kaas vereeniging le soort Edamm. fabr. f 73.50. Aangevoerd 257 stapels, wegende 110966 Kilogram, Handel fabrieksk. (kleine) stug Graanmarkt Aangev. 65 heet buine boonen f 26 citroenboonen f 36.75 a 39 witte boonen f 46 a roodmzaad (58 a 62. kanariezaad I 2210, groene erwten f 30 a 37. grauwe f 38 a 42 HOORN. 14 December. Kt fabriekskaas f 72, kL boerenkaas f 70, Boeren Comm. Kaas f 71. Aangevoerd 70 stapels, wagende 51936 K.G_ Handel goed. ALKMAAR, 16 December. 14 Paarden f 200 a 600. 5 koeien f 280 a 350, 100 magere schapen f 15 a 40. 43 nucht kalveren f 15 a 28. 21 varkens f 20 a 5(4 112 biggenj 5 a 13, kipeieren f 13.50 a 1450, boter 85 a 100 p. halve Kg PER TELEGRAAF. PETROGRAD. De Doema nam motie aan ten gunste van absolute weigering door de gaallieerde Regeeringen om onder de tegenwoordige omstandigheden vredes- onderhanddingen aan te knoopem In de motie worden de Duitsche voorstellen een nieuw bewijs van zwakheid genoemd. Een duurzame vrede is alleen mogelijk als de militaire kracht van den vijand gebroken is, waardoor hij de verantwoor delijkheid voor den oorlog niet op anderen kan schuiven. Brand Postkantoor te 's-Gravenhage. Hedennacht brak brand uit ln bet Rijkstelefoon kantoor, afdeeling telegraaf, zoodat, alle telefonische en telegrafische verbindingen met Den Haag verbro ken is. In overleg met de militaire autoriteiten zul len zoo spoedig mogelijk noodverblndingen met het land worden tot stand gebraeht TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 December 1916. medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut De Bildt Hoogste barometerstand 756.7 te Christjansund laag ste barometerstand onder 750 te Noord Duitschlani Verwachting tot den avond van 17 December. Zwakke tot matige winden uit Z. tot O. richtingen nevelig zwaarbewolkt, wellicht «enige neerslag, aan' vankefijk iets kouder. MEER MANNEN VOOR ENGELAND. Uit LONDEN, 14 Dec. Een aanvullings-oproeping is heden uitgevaardigd waarin nog een millioen mannen worden gevraagd voor den militairen dienst voor het Jaar eindigde 31 Maart 1917. Dit aantal is waarschijnlijk bedoeld boven bet aantal reods voor het jaar 1916—1917 op de been te brengen; dit aantal was 4 millioen, het wordt nu vijf millioen. VIJFTIG VESTINGEN VEROVERD. De „Nordd. Allg. Ztg." heeft berekend, dat ««cen trale mogendheden van het begin van den oorlog u aiet minder dan 50 vestingen hebben ingenomen, een getal, dat nooit te voren in een oorlog is bereist. Het blad telt deze 50 vestingen als volgt amen: Rusland heeft er 18 geleverd Deze zijn: In V>olh>nie>- Doebno en Loezsk, die later weer verloren gingen. Dan het centrale Brest' Litowsk; Iwangorod en den driehoek Warschau, Nowo Georgjefsk. Zogrlzo. len Noorden van Warschau heeft men de volgende ves tingen genomen, die deel uitmaakten van den. gewel- digen fortengordel van West-Rusland: Sorotsk, P°«j" toesk. Rozan, Lomza Ostrolenko, Ossowietsj, Grod- noo Olita en Kofno. Daarbij moet ook nog genoemd worden de kleine bevestigte plaats Brasnysz ten Oosten van Rozan, om welke lang gestreden is. Ten slotte komt ook nog Libau. In Servië zijn 15 vestingen veroverd, n.1. Belgrado Somendria. Pozarowatsj. Negotin, Zajazar, Knezowatsj, Pirot. Rela Palanka, Kragoejewatsj, Nisj, Sultan Topo, Egri Palatka, Nowa Warosj, Sjenica, en Nowibazar. DU zijn niet alle vestingen van bet eekenis, maar het zijn toch versterkte plaatsen In België en Frankrijk komt men bij opsomming van de voornaamste veroverde werken tot een getal van 11 vestingen. Vier daarvan liggen in België en zeven in Frankrijk. Terwijl om de Belgische plaatsen hard gevochten is, vielen de Fransche bij den eersten stormloop in handen der veroveraars. In België waren het de vestingen Luik en Namen, en de daartusschcn kleine spervesting Hoey, die den weg naar Antwerpen dekte en ten slotte Antwerpen relt In Frankrijk zijn in handen der Dultsehers: Rijsel. Maubeugc, Givet. Longwy, Laon, La Fére en Camp der Romains, en bovendien nog een aantal kleinere verdedigingswerken. De 4oste vesting, die veroverd is. is de hoofdvesting van Gellicië Przemysl die de Russen eerst ingenomen hadden en een tijd lang bezet hielden. In Roemenië hraiben de Centrale mogendheden nu vijf vestingen genomen, als men alleen met de werke lijk als parm&nente vestingen aangelegde rekent, en versterkte steunpunten ais Sinaia en Predeal buiten beschouwing laat De veldtocht in de Dobroodsja le verden den bondgenooten de vestingen. Toetrakan, Si- listria, Tsjernawoda en Constanza op. Met Boechares! is nu het getal 50 bereikt 1 EEN KREDIET VAN 400 MILLIOEN VOOR EN GELAND. Uit LONDEN. 14 Dec. Het Lagerhuis heeft een krediet van vierhonderd millioen pond sterling met algemeene stemming toegestaan. Bij de indiening van de nieuwe kredietaanvrage ten bedrage van vierhonderd millioen pond sterling, ver klaarde minsiter Bonar Law dat hij de totale uitgaven voor het financieele jaar 1916—1917 op 1.950.000.000 pst begrootte. De vermeerdering der uitgaven, die thans 5710.000 p.st per dag bedragen, moet hoofd zakelijk toegeschreven worden aan de toeneming der voorschotten aan de gmllieerden. die thans 400.000 p.st per dag beloopen. De overzeesche dominions fi nancieren thans hunne eigene uit$iven. Die voorschotten zijn evenzeer oorlogsuitgaven als de kosten die uit de uitrusting van Engelands eigen troepen voortspruiten. De snelheid, waarmede Enge land den oorlog tot een overwinnend einde kan bren gen, hangt grootendeels af van de mate. waarop de hulpmiddelen der geallieerden aan menschen. geld en munitie ter beschikking der gemeenschappelijke zaak kunnen gesteid worden. Bonar Law sprak breedvoerig over de enorme uit breiding van den munitie-aanmaak en zeide. dat als hij de qjfers van Juni 1915 en van thans zou kunnen noemen, het verschil haast ongelooflijk zou schijnen. Er zijn belangrijke besparingen ingevoerd op ver schillende uitgaven, vooral wat de voedselvoorziening en den spoorwegdienst in Engeland betreft De totale uitgaven sedert het begin van den oor- bedragen 3.852000.000. p.st Dit is een geweldig eijter. maar toch achtte Bonar Law het niet angst wekkend. Hij geloofde, dat Engeland nog lang ge noeg die uitgaven kan voortzetten, om den vijand te verslaan. Zoo het Engeland niet mocht gelukken den vijand te overwinnen, dan zal dat niet om financieele redenen zijn. DE NALATENSCHAP TAN KEIZEB FRANS JO- ISBPe MÜNCHEN, 14 Dec. Volgens de „Munschener Neu- este Nachrichten" heeft keizer Frans Jozef in zijn testa ment aan gewonden, invaliden en achtergebleven be trekkingen van gevallen soldaten 60.000.000 kronen ver maakt. Zijn beiae dochters en zijn kleindochter, prin ses Windischgratz. de erfgename van kroonprins Ru- dolf ontvangen èlk 20 millioen kronen Het over blijvende. ten bedrage van 10 millioen, is voor ver schillende legaten bestemd. DE TER. STATEN ALS BEMIDDELAAR. Uit LONDEN, 14 Dee. De Daily Tel. verneemt uit Washington, dat, naar van bevoegde zijde wordt ver nomen ,het departement van Buitenlandsche Za ken—, dat nog geen Duitsche voorstellen ontving, on getwijfeld er in zal toestemmen om tusschen Duitsch land en de Entente te dienen als middel van com municatie, maar natuurlijk zal het zelf geen voor stellen doen en geen advies geven aan de Entente. EEN WONDERSTAD. Coman Doyle beschrijft in de Daily Chronicle wat hij noemt „een wonderstad": Een der wonderen van het hedendaagsche Enge land is de stad die wij' Moorside zullen noemen. Het is misschien de merkwaardigste plaats ter wereld. Slechts weinig meer dan een jaar geleden, in Sep tember 1915, was bet nog een afgelegen veenmoeras bij de zee, met als achterland een verlaten vlakte, waar de zeemeeuwen zwenkten en krijschten. Toen strekt de machtige band van den minister van mu nitie zich over dit eenzame en onherbergzame stuk grond uit, want het lag toevallig gunstig wat spoor- en waterverbindingen betrof en niet al te ver van de ijzer- en steenkoolcentra. Het is een geschiedenis, die meer aan Westelijk Amerika dan aan onze sobere Engelsche metboden doet denken. Dag en nacht werd er gewerkt De plaats groeide en groeide en groeit nog steeds. Zij beslaat een oppervlak van 9 bij IX mijL Overdag zijn er ten minste 25.000 man %&n het werk. Daarvan zijn de meesten bouwvakarbeiders, die de stad nog steeds uitbreiden. De kleinere helft bestaat uit mu nitie-arbeiders, die de geheele stad als zij klaar is, zullen bewonen. Maar nu reeds levert zij oorlogst materiaal. De bevolking die grootendeels uit meisjes zal bestaan, is nog niet volledig, maar zal binnen kort 12.000 zielen tellen, die zich uitsluitend met de munitie-fabricage zullen bezighouden. En het is geen revolutiebouw dat is Juist het merkwaardige. In het midden van de kolonie ligt wat men de kern zou kunnen noemen en die geheel vilt stevige baksteenen huizen bestaat Hier zijn de hoofdkantoren, de telefoonstations, de club voor het technisch- enkantoorpersoneel, het hospitaal de bi oscoop, een rij winkels en een groep woonhuizen ge legen. Van dit centrum uit loopen straalsgewijze naar alle richtingen lange rijen houten huizen voor de ongehuwde arbeiders, kleine huisjes voor gehuw den en pensions voor de meisjes. In het midden der stad woont de bevolking, in het noorden en zuiden werkt zij. Het eene einde kan dat der grondstoffen genoemd worden, want alle grondstoffen worden ter plaatse bewerkt Men vindt er een enormo salpeterzuur- fabriek. Meer naar rechts staat een nog grootere zwavelzuurfabriek van zoo groote capaciteit, dat de totale productie des lands van dit artikel er door verdubbeld zal worden. Vlak daarbij ls de ruwe katoen opgestapeld, staan de glycerine-raffinaderij de ether- en alcoholdistilleerderij en de fabriek waar het schietkatoen volkomen afgewerkt wordt Van hier wordt het gereedo product door een klein trein tje naar een heuvel in de buurt vervoerd, die de nl- troglycerine-heuvel wordt genoemd. Het is misschien niet algemeen bekend, dat de gly cerine niet opgepompt kan worden en daarom moet men van de zwaartekracht gebruik maken om het te laten vloeien naar de plaatsen waar het noodig is. On den heuvel wordt de glycerine met het schietka toen tot een soort duivelspap gekneed. Dit is een ge- vaarliike bewerking. De minste hitteontwtkkehng kan een ontploffing teweeg brengen Die lachende meisje» in khakiblouses. die het product zoo gemakkelijk han- teeren. zouden, zoo er zekere verandering plaats had. aan stukjes worden geslagen. Er wordt echter voor gezorgd dat de verandering niet plaats heeft en de meisjes blijven dus nog steeds lachen en het duivels- deeg kneden maar toch blijft de afstand tusschen leven en dood hier maar zeer gering. Alleen door voortdurende controle en zorg wordt de grens in stand gehouden. Zie de groote looden bakken en pij nen waarin de stof bewerkt wordt. Hoe zit die buis aan'dien bak bevestigd? Dit is een der wonderen, waar aan de moderne industrie zoo rijk is. Sol deer en is hier niet mogelijk, want de zuren zouden het weg vreten Lood moet aan lóod gelascht worden. Dat is een zeer moeilijk werk en het geheim hiervan is slechts enkelen bekend. Meestal gaat het van vader op zoon over. Een loodbrander is een gewichtig man. iemand die men met vriendelijke woorden en beloften paaien 'moet als men zijn werk noodig heeft. Dit was in het begin een groote moeilijkheid, maar geleide lijk kon men hem door een beroep op zijn vaderslands- Ii'efde er* toe brengen om een deel van zijn geheim te openbaren en het anderen te leeren. De looden bak- ken jnoeten aan de binnenzijde zoo glad zijn als zijde, want er moet gevoelig, kwaadaardig goedje Ln ixv werkt worden. De minste wrijving, en net ls gedaan. Maar nu gaan wij naar het andere einde, waar het duivelsdeeg tot voedsel, voor de hongerige kanonnen omgewerkt wordt Hoe hongerig die kanonnen zijn, kunnen wij ons onmogelijk voorstellen. Maar wij zul len Hindenburg nooit kunnen verslaan, als wij niet eerst Krupp verslaan, en dat doen die lachende, snap pende meisjes en vrouwen van Engeland hier. De noeden af voor de Engelsche vrouwI Ik zal voortaan voorstander van vrouwenkiesrecht zijn. eindigt Conan Doyle welke dwaasheden de militante suf7 fragettes ook mogen uitvoeren, want zij die den Staat hebben helpen redden, moeten ook het recht hebban om mede ta besturen. BELANGRIJKE KWESTIES, Belangrijke kweatia. Men achrijft aan de N.R.Crt: Dezer dagen werd door de hoofdbesturen van land- bouwmaatsihapnijvn ln Noordwest-Duitschland een zeer belangwekkende vergadering Behouden, waarbij ook tal van regeeringspersonen, bekende economen e a. tegenwoordig waren en waar interessante kwes-, lies door bekwame en bekende sprekers werden be handeld en toegelicht In de eerste plaats voerde het woord dr. Schneider uit Hannover over de beteekenis. ook voor het plat triand, van het groote gebrek aan contant geld. Spreker meende, dat het, ook met 't oog op den nuidigen kritieken toestand tan zeerste nood zakelijk is. dat op 't gebied van net geldwezen her- vormingen worden ingevoerd. Het voortdurend op stapelen van kapitaal, dat daardoor ain het verkeer wordt onttrokken, heeft altijd, maar vooral in oorlogs tijd. een zeer bedenkelijke zijde: de staat geraakt er door in financieele moeilijkheden, en het gebrek aan contanten wordt voortdurend grooter. Beterè maatregelen tot het verkrijgen van meer contant geld zijn dan ook een eerste vereischte. meen de spreker, terwijl tevens meer gebruik dient gemaakt te worden van schriftelijke betalings- en endossee- ringsorders. Ook in het belang van een goede belas- tingpolitiek moet het dien weg op. Tot nog toe is op dit gebied veel te weinig gedaan. Naast zooveel anderen moeten ook de landbouwers op rekening $ian handelen bij een bankinstelling, spaarbank, leenbank. e.d. Dit zou de beste, de eenvoudigste en de gemak kelijkste wijze van geldverkeer njn. In elk geval dient er een eind te komen aan den onhoudbaren toe stand door het groote gebrek aan contant geld De handel toch. vooral die in granen en vee, gaat er zeer onder gebukt Verblijdend noemde de spreker het dan ook. reeds gemeenten te kunnen aanwijzen, waar 90 procent van den geheelen handel wordt gedreven onder het afgeven van zoogenaamde Gutschriften. Een tweede spreker was de rijks-econoom dr. Hun- temann uit Wüdeshausen (Oldenburg) Deze behan delde de vragen: ,,Wat kunnen wij, wat moeten wij en wat willen wij in de naaste toekomst op landbouw kundig gebied?" Op het maatschappelijk, economisch volhouden komt het aan. begon spreker. Maar, helaas ons organisatie-leven is van te jongen datum. En toch aan den anderen kant mogen we wri eens over tuigd worden van de waarheid, dat fle wereld niet door dwang alleen kan geregeerd worden Met de wetten en voorschriften gaat ne* in de praktijk vaak heel anders dan de heeren het zich voorstellen Dat de nood in de steden groot is. weten wij. Velen be komt echtey de huidige toestand uitstekend: zij zijn niet meer zoo zwaarlijvig als vroeger. En de genees- heeren hebben het heel wat minder druk. omdat menigeen, die vToeaer met allerlei kwalen was bo nept. thans een volmaakte gezondheid geniet. Hoofd zakelijk hebben we gebrek aan vet en eiwit De boter- opbrengst is verre van toereikend, een gevolg vad het enorme slachten van melkkoeien. Door 't groote ge brek aan' voeder is het met de varkensfokkerij op 't oogenblik zeer treurig gesteld. Bij den bestaanden voedselnood is het met mogelijk het noodzakelijke fokmateriaai op peil te houden. Voor 't overige moe ten de varkens maar geslacht worden, omdat zij als concurrenten van den mensch bij het voedingsvraag stuk optreden. Met vijf pond gerst b.v., zei spr., kan men ln de volksvoeding veel verder komen dan met één pond v&rkensvleescn, dat uit die vijf pond gerst is gewonnen. Evenzoo staat het met aardappelen, koolrapen, enz. Spreker pleitte verder voor het van gemeentewege inrichten van drogerijen voor veevoeder op meerderen verbouw van gerst; op de noodzakelykheid van de herleving van ae vlastealt en de uitbreiding van het verbouwen van oliehoudende zaden. In verband hier mede verklaarde hij, dat hij zich niet stelde op het standpunt: /Weg met allen alcohol, weg met alle gerst voor de bierbrouweryen 1" Ook achtte hy ge meentelijke oliemolens dringend noodig „Dat verder iedereen opgehangen moest worden," die melk aan zijn vee vervoederde. gaf spr. volstrekt niet toe: ln het belang toch van den zeer gedunden veestapel oor deelde hy het beslist noodzakelijk, dat aan jonge kal veren in den eersten tijd melk gegeven wordt Ook wees spr. op den aanfok van konijnen, schapen, gei ten en kippen. Ten slotte oonsta teerde 'hü het groote gebrek aan kunstmest en wees hij op ae vele ver- valschingen in deze meststoffen, vooral van Thomas- meel. en op de noodzakelijkheid van meerderen ver bouw van boonen erwten en paardenboonen. Ook een volgende spreker, de econoom dr. Berg- mann, drong met klem aan op slachting desnoods van alle varkens, uitgezonderd natuurlijk van de fok- dieren, omdat deze dieren scherpe concurrenten zijn van den mensch op het gebied van de voedingsmidde len. Zelfs al taoest de bevolking in de toekomst ook het genot yan alle varkensvleesch derven, dan nojj achtte hij dezen maatregel beslist noodig Veie voe- derartikelen, die thans nog de varkens worden gegeven, behooren voor de menschelijke voeding be waard te bljjven. In ds eerste plaats b.v. koolrapen. Duitschlands bevolking heeft thans per jaar 270 mil lioen centenaars noodig En nu is uit de jongste tel ling van den voorraaa gebleken dat er 80 millioen centenaars te weinig zijn. En dit tekort dient door liet gebruik van koolrapen te worden aangevuld. Zoo 13 *J k®* gebruik van gerst en gort Algemeen meende men. dat de moeilijkheden in de volksvoeding nog niet in de eerste zes jaren na hqt sluiten ran den vrede zouden opgelost zijn. len slotte werd nog gewezen op den rijken buit voedingsnuddrien in Roemenië. Maar van andere zijde werxT er ook de aandacht op gevestigd, dat Liuitschland dien buit met al zijn bondgenooteu had te deeien zoodat men dienaangaande zyn verwachtingen met al te hoog moest stellen HESSENTIN0EN VAS DEN 6H00THERT00 VAN D« Berlijnache correspondent van de bladen

Schager Courant | 1916 | | pagina 2