Binnenlandsch Nieuws. a. klerk ai. boeke en huidekoper. uitvoer van kool. holl. maat ij. van landbouw. kolenschaarschte. st. maartensbrug. een dreigende stagnatie in het scheepvaartbedrijf. over de grens gekomen. moordaanslag. Hij constateerde op beider kleeren bloedvlekken. kunnen hazen zwemmen?. gered door eenm, muntgasmeter. nekkramp. Het Zelfvertrouwen. In de Heldersche Courant komt voor een waar deerend woord aan het adres van den heer A. Klerk Az. En waar deze persoon ook een groot deel van zijn leven in onze omgeving is werkzaam geweest, werd ons verzocht dit over te nemen, aan welk ver zoek wij volgaarne voldoen. We lezen dan: Uit. December zal officieel als Hoofd van School 5 aftreden de heer A. Klerk Az. Na zijn opleiding genoten te hebben aan de vroe gere R. N. L. te Helder is hij als onderwijzer werk zaam geweest in Anna Paulowna en Spanbroek, en als Hoofd der School in Callantsoog, aan .school 2 te Huisduinen en aan school 5 te Helder. Die lange reeks van jaren heeft hij zich steeds doen kennen als iemand van groote plichtsbetrachting, als een uitstekend onderwijzer met een warm hart voor zijne leerlingen, en als een humaan Hoofd voor wie met hem samenwerkten. Na het eervol ontslag van den heer Van Varik volgde hij dezen op als Direc teur der R. N. L., waaraan hij van de oprichting af les had gegeven. Groot is het aantal dergenen, die ean deze inrichting zijn opgeleid en die met dank baarheid en waardeering de lessen van den heer Klerk gedenken. Als Directeur genoot hij hier achting, zoowel van ouders als leerlingen om zijne groote welwillendheid en degelijke leiding. Niettegenstaande zijn drukken werkkring vond hij steeds tijd en lust om te werken op maatschap pelijk en kerkelijk gebied.. Daarvan kan o.a. getui gen de afd. Helder der Maatsch. tot Nut van 't Al gemeen, waarvan hij jarenlang als secretaris de ziel was, om later, als voorzitter, mede te werken tot belangrijke besluiten en overneming van de bei de Fröbel-Scholen en stichting eener Huishoud school. Verder moet hier genoemd worden wat hij met zooveel liefde deed voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, een arbeid, die niet veel gerucht naar buiten maakte, maar die in den kring der ingewij den steeds hoog gewaardeerd werd. Door zeer velen wordt het zeer levendig betreurd, dat deze nobele, werkzame en besoheiden man, die ondanks de slagen van het lot zoolang zijne veer kracht en werklust behield, door lichamelijk lijden van alles afstand moest doen. Moge het hem gegeven zijn in den kring der zijnen zooveel mogelijk te herstellen, en daar nog menig gelukkig jaar door te brengen De firma Boeke en Huidekoper heeft een kalender voor 1917 uitgegeven. Dit feit zou wellicht geen aan leiding zijn om daarvan melding te maken, als in het a.s. jaar die firma niet 50 jaar bestond. Dat feest zal op 17 October herdacht kunnen worden en in deze kalender is aan dien feestdag een kalenderblad gewijd. Op den voorkant van dit blad staat o.a. een portret uit het jaar 1895 van den oprichter der zaak, den heer Jacob Boeke en vele van onze lezers zullen deze toentertijd belangrijke persoonlijkheid op het ge bied van landbouw, van tentoonstellingen en vergade ringen zich nog wed herinneren. Op de achterzijde van dit blad vindt men een voor stelling van de uitbreiding der zaken, hetgeen zeer zeker beteekenisvol is. De kalender zelf is als 14-daagsche uitgevoerd en bevat ieder blad een afbeelding naar penteekeningen van Winter of Daan Hoaksema, alle betrekking heb bende op den landbouw. Ook heeft men als nieuwigheid op de kalender plaatst de markten, waar vertegenwoordigers der ma op bepaalde dagen te spreken zijn. Het spreekt wel van zelf, dat. zoolang de voorraad strekt, iedere landbouwer gratis een exemplaar krijgt indien deze slechts wordt aangevraagd. Het is voorgekomen, dat exporteurs vergunning tot uitvoer hadden aangevraagd voor partijen reede en savoyekool, in Noord-Hofland, benoorden het Nord- zeekanaal geteeld, welke niet als uitschot kon wor den beschouwd en voor partijen roode kool in N. Holland bezuiden dat kanaal of elders in ons land geteeld, die bij onderzoek bleek, roode bewaarkool te zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de rijkscom missie van toezicht op de Vereeniging Groenten- Gen tralen bepaald, dat voortaan in dergelijke gevallen niet alleen geen consent zal worden gegeven, maar dat zoodanige pogingen tot uitvoer onmiddellijk schor sing van den betrokken exporteur tengevolge zal hebben, 'legen rechtstreeksche of zijdelingsche medewerking daartou van de zijde der veilingsbesturen of wie ook. zal met kracht worden opgetreden. Reeds is een veilingsvereeniging om deze reden geschorst, zoodat daar voorloopig niet vor expórt mag gekocht worden. Verslag van de vergadering der Afdeeling Opmeer en Omstreken", gehouden ten huize van den heer P. Zee te Abbekerif, op Woensdag 13 December 1916. De voorzitter de heer Van Balen Blanken, opent de vergadering en heet de 29 leden en 5 gasten van harte welkom. De secretaris .leest de notulen der vo rige vergadering voor,* welke met een woord van dank worden goedgekeurd. wel wat bleek en moe uit, maar toch lag er een veel opgewekter uitdrukking op haar gezicht dan Mar- garet er nog ooit op gezien had en zij zuchtte van voldoening, toen zij, nadat men haar op de rustbank in haar kamer had gelegd, over de duinenreeks naar den hemel keek, die door de ondergaande zon rood en goud getint was. East Down House stond, zooals de naam reeds aangaf, boven op de duinen, het front Westwaarts gericht, en over den zacht afhellenden tuin heen en het beukenbosch daar achter zag men op de groene heuvels, die nu de laatste zonnestra len ze beschenen, glansden als goud. „Wat een heerlijk ruim vergezicht", zeide Betty diep adem halend. „Ik vind Manor House prachtig met den heerlijken tuin en het park, maar dit is zooveel vroolijker en ruimer,'en de lucht heeft zoo iets krachtigs. Ik wil maar altijd diep adem halen om er zooveel mogelijk van te genieten". De lucht had werkelijk die opwekkende kracht, die de wind meebrengt, als hij van de zee over de dujnen strijkt, ze was frisch en toch niet scherp en geurig door het duingras. „Ik geloof dat ik hier beter zal worden", vervolgde Betty droomerig, terwijl Margaret het een en ander uitpakte en intusschen af en toe eens de aangrenzende kamer inliep, waarvan de tusschen- deur openstond en waar een kamermeisje vol be wondering de pracht van een baby uitkleedde en in zijn bedje legde. „De lucht hier zal me mijn krach ten teruggeven". En Betty, die sinds weken aan slapeloosheid leed, lag na een paar minuten in een diepen, rustigen slaap. HOOFDSTUK XVII. Bernard Duncan zat aan de ontbijttafel met een open brief in zijn hand en een cynischen glimlach op zijn gezicht en als dien glimlach op zijn gezicht verscheen, werd de schoonheid, die het ontegenzegge lijk had, geheel en al er door bedorven. „Bertha is schitterend", zeide hij op half pelnzen- den toon, terwijl hij den brief, dien hij zoo juist gelezen had, in kleine stukjes scheurde. „Zij heeft veel meer inlichtingen uit de correspondentie van Holdsworth weten op te diepen, dan ik gedacht had dat mogelijk zou zijn. Wat heeft die meid een goed verstand! 't Is in menig opzicht nog jammer, dat ik niet met haar heb kunnen trouwen, hoewel ze me gauw verveeld zou hebben met haar liefde. Misschien is het 't beste haar aan het lijntje te houden. Ze weet niet meer van me af dan ik kwijt heb willen Van de vele ingekomen stukken, blijk gevende dat men nog niet overal de papierduurte gevoelt, stippen we ais de voornaamste aan, dat er voor den Land- bouwwintercursus een subsidie van f 198.-95 en voor den Tuin hou wen huik in de Weere f 349.69. is toe gekend. Dit wordt met applaus aanvaard, roestemming lot het houden eener loterij in 1917 op de bekende voorwaarden. Van den heer P. Zee pachter van de consumptietent op het tentoonstellingsterrein, bericht, dat hij door verschillende omsta ruligneden er verder voor Dedankl Naar anieiding hiervan wordt beslo ten, alle kasteleins, leden der Afdeeling zijnde, in de gelegenheid te stellen om in te schrijven. De heer G. Stapel van Sijbecarspei geeft inlich tingen omtrent den schapenuitvoer, waaruit ulijkt, dat hierop wel is te wachten, doch niet op te vasten. De beer P. Donker Jz. te Hoogwoud, brengt als afgevaardigde verslag uit van de gehouden algemeene vergadering te Amsterdam op 28 September j.L Op oene duidelijke wijze, gekruid met eigen, op- of aan merkingen geeft hij het verhandelde weer, waarvoor hij dan ook den dank der vergadering ontving Ais nu worden eenige mededeelingen gedaan om trent de reeds opgerichten Tuinbouwcursus in de Weere. Er wordt door 37 leerlingen aan deel genomen, waaronder mannen van tusschen de 40 en 50 jaar. Ais leeraar is opgetreden de heer A. C. Overtoom te Heer Hugowaard, terwijl voor het practische gedeelte de heer Teer van Nieuwe Niedorp optreedt. Bij de bespreking: oprichting van een cursus in l'aarden- on Veekennis, blijkt dat deze wel zal mislukken door de mobilisatie. Voorzitter stelt voor hiervoor in de plaats te stellen een cursus in Landbouwboekhou ding Dit punt vindt de vergadering urgent. Hierover worden de sluizen der welsprekendheid geopend en na een uitgebreide discussie wordt besloten met spoed aan het werk te gaan, rekening houdende met het gesprokene. Als afgevaardigde voor Kring II wordt benoemd de heer G. Stapel Jz. en als plaatsvervanger de heer D Koorn Mz., beiden te Lambertschaag. Thans volgt verkooping van 8 onafgehaalde prijzen der verloting, waarvan de opbrengst f 26.65 bedroeg Als vergaderplaatsen voor het volgende jaar worden aangewezen Spanbroek, Hoogwoud en Anbekerk. Bij de rondvraag wijst de secretaris op de artikelen betreffende de Inkomstenbelasting, voorkomende in het Landbouwweekblad. De "heer P. Donker vraagt in lichtingen waarom de pers in de Koggevergaderingen niet wordt toegelaten De voorzitter maant aan oom op ons eigen terrein te blijven en na eenige discussie over dit voor de vergadering teere punt volgt sluiting Het U. D. heeft van den directeur-generaal der Staatsspoorwegen de volgende inlichtingen ontvangen Sedert het uitbreken van den oorlog werd bij de Staatsspoor het aantal treinen met ongeveer 25 pel verminderd, als een gevolg van het mindere materiaal waarover beschikt kon Worden. Bleeft dus 75 pet van den normalen treindienst gehandhaafd. Op dia 75 pet zal, te beginnen met 8 Januari, wederom 25 pet wor den bezuinigd wat het aantal treinen aangaat, thans als een noodzakelijk gevolg van den kolennood. Men heeft den laatsten lijd wel eens eenigermate wantrou wend gevraagd, of de kolennood nu inderdaad al zóó nijpend was te beschouwen, dat een dusdanig ingrij pende maatregel op den spoorwegdienst onvermijde lijk was. Het antwoord op die vraag moet in den meest stelligen zin bevestigend luiden; de directies van de spoorwegmaatschappijen zien den toestand ten op zichte van de kolenvoorziening met groote bezorgd heid in. Een enkel cijfer, In normale tijden heeft de Staatsspoor een kolenvoorraad^ toereikend voor een maand of drie; die voorraad is reeds nu geslonken tot enkele weken, is dus zéér bedenkelijk ingekrompen. Wat aan kolen wordt aangevoerd, is ten «enenmale onvoldoende en de prijs er van is ruim driemaal zoo hoog geworden als vóór den oorlog. De voór- loopige oplossing is op verschillende manieren gevon den inkrimping van net aantal treinen over het ge- heele net en tempering van het spoorwegvervoer door verhooging van de tarieven. Als het resultaat niet aan de verwachting beantwoordt, zullen maatregelen van nog verdere strekking genomen moeten worden. De Staatsspoor kon over de maand November slechts de helft van de hoeveelheid kolen krijgen, die voor het gebruik bij den treindienst beschikbaar moet wezen, waardoor het noodig werd den voorraad aan te spreken. Aan beperking van den dienst der goederentreinen* kan bij de Staatsspoor niet worden gedacht Eerder zou ln de tegenwoordige omstandigheden aan uit breiding van dien dienst moeten worden gedacht Mocht onverwacht in de kolenvoorziening een wen ding ten goede komen, dan zullen de spoorwegen ten spoedigste den ouden toestand herstellen, maar ter officieeüe plaatse ziet men den komenden tijd met het oog op den kolennood met groote bezorgdheid tege moet AARTSWOUD. Uitslag van de gehouden landverhuring ten be hoeve van de Ned. Herv. Kerk alhier: 1. Kerkeschootje, bouwland, groot 39.40 A., L. Bos voor f 80, voorheen J. Zweet voor f 4L 2. Nieuwe Kerkeweide, grasland, groot 60.10 A„ C. Keizer voor f61, voorheen dezelfde voor f50. 3. Noorderkolkstuk, grasland, groot 2.40.h.a., R. de Beurs voor f101 per LLaI, voorheen dezelfde voorf 96. 4. Noorderulterstuk, grasland, groot 2A3.— H.A., zijn en ze heeft niet het flauwste vermoeden van die episode in mijn leven, die de mogelijkheid, dat zij mijn vrouw wordt, buitensluit Ja, die episode Hier hield hij op met zijn alleenspraak; zijn gezicht werd somber; hij stond op, ging naar zijn schrijf bureau en smeet er met een vloek de brieven op, die hij in zijn hand hield. „Dat ik die andere nu toch niet vergeten kanl Ze heeft me met die oogen van haar heelemaal van de wij# gebracht en ze is me altijd door in de gedachte". Er werd aan de deur geklopt Een kleine, blonde man trad binnen', vrij schamel gekleed en met dien eigenaardigen zoekenden, dalenden blik in zijn oogen die aan de meeste •avonturiers eigen is. Zij gezicht had iets intelligents en was vroeger waarschijnlijk wel aantrekkelijk geweest, maar nu lag er iets glui- pends in lijnen van zijn mond en in zijn oogen, die zich nooit met vasten blik op iets vestigden, maar altijd rondzwierven. Het eenige aantrekkelijke dat hem was overgebleven, was "n zachte, zeer welluiden de stem. „Ik ben blij, dat ik je thuis vind, oude Jongen", zeide hij tot Duncan. „Ik moet wat te doen hebben en jij kunt wel iets voor me vinden". Er lag ondanks den luchtigen toon, waarop dit gezegd werd, iets uitdagends in de stem; het scheen bijna, alsof die half verloopen man met zijn ver sleten kleeren de een of andere reden had om te denken, dat hij zich niet te vergeefs tot den elegant gekleeden man van de wereld wendde, alsof hij de zen zelfs min of meer in zijn macht had. Duncan was na een uitroep van verwondering te hebben geslaakt, onbeweeglijk naast zijn bureau blij ven staan. Nu zeide hij, en de blik, dien hij op zijn bezoeker richtte, toonde dat hij zich niet geheel op zijn gemak voelde „Ik zou niet weten, hoe ik dat doen moest Raw- son. Je weet heel goed, dat ik den laatsten tijd zelf min of meer aan lager wal ben". „Min of moer", antwoordde de bezoeker droogjes, „me dunkt eer min dan meer, als dat zaakje, waar jij en ik 't fijne van weten, goed is afgeloopen. En een deel er van komt feitelijk aan mij toe. Ik zou je er al eerder over hebben komen spreken, als ik niet buitenslands was geweest Is het gelukt? En wat krijg ik nu?" „Niets!" Dit antwoord werd met eenige heftig heid gegeven. „Niemand van ons heeft iets gekre gen; wees in Godsnaam voorzichtig en spreek er geen woord over. Als ooit zwijgen goud is, dan is het dat in dit geval". Duncan'# gericht waa asch J. Moeijes voor f 101 per H.A., voorheen derelfde voor f96. 5. Zuiderdeel in 't Krom, grasland, groot 3/JU a-, J. Silver voor f81, voorheen dezelfde voor 6; De Nobbe, grasland, groot 3.50.70 H.A., J. Zweet voor f170 per H_A„ voorheen C. Keizer en R- a« Wit voor f96. r 7. Oosterkolkstuk, grasland, groot 2.57.70 H.A„ L. Raa voor f210 per H.A., voorheen R. de Beur# voor f91. 8. Pad Hoogeland, grasgewaa, A. Zweet f2, voor heen dezelfde voor f 1. De verhuring geschiedde voor drie achtereenvol gende jaren. Woensdagavond hield de vereeniging Nut en Ge noegen alhier een bijeenkomst in het lokaal van den heer W. Swarthof. Een zeer talrijk publiek was op gekomen. Te ongeveer half acht opende de voorzit ter met een woord van welkom de bijeenkomst Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vo rige vergadering, werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. Het program bevatte behalve een vijftal zangnummers van de zangvereeniging „Harmonie", een tooneelstukje, vioolmuziek, een le zing, bijdragen, voordrachten en een tweetal ta- bleau's. Aan afwisseling dus geen gebrek. Met de grootste aandacht volgde het publiek de verschil lende stukjes, die ten tooneele werden gevoerd. Dat er genoten werd, mogen wij zeker wel opmaken uit het daverend applaus. Te ruim middernacht sloot de voorzitter onder dankzegging voor de flinke me dewerking, de vergadering. Het Haagsche Corr. bureau meldt: Na' tallooze vergeefsche pogingen van de zijde van den Bond van Machinisten ter koopvaardij om .door onderhandeling met de Scheepvaartvereeniging, in zake een af te sluiten collectief arbeidscontract voor de machinisten bij- de algemeene vrachtvaart, de kustvaart en de geregelde lijnen in de kustvaart, een conflict te voorkomen, is thans besloten, dat de machinisten zich niet meer laten aanmonsteren, in dien niet aan eenige bepaalde wenschen wordt vol daan. De onderhandelingen zijn vqstgeloopen en de bond zag zich genoodzaakt tot dit uiterste middel zijn toevlucht te nemen .Dit besluit is niet plotseling en zonder voorafgaande waarschuwing genomen, doch eerst nadat men herhaaldelijk het bestuur van de Scheepvaartvereeniging in kennis gesteld heeft van de wenschen der machinisten. Het groote ge schilpunt is hierin gelegen, dat de Bond van machi nisten ter koopvaardij een premie heeft bedongen in den vorm van een percentage van de bruto-vracht en c.q. passagegelden. De Scheepvaart-vereeniging, vakgroep reederijen, wil daar niets van weten. Te Oldenzaal zijn eergisteren twee Duitsche deser teurs, van omstreeks 30 jaar, in vol uniform aan gekomen .Zij waren reeds een paar keer zwaar ge wond geweest en hadden gestreden aan het Ooste lijk en het Westelijk front. Na van hun wonden her steld te zijn, waren ze bij de grenswacht nabij Bentheim ingedeeld, Toen ze eergisteren bericht ont vingen, dat ze weer naar het front moesten ver trekken, waren ze onmiddellijk gedeserteerd. lOver de toedracht van den moord te Winschoten verneemt het Hdbld. het volgende: Eenige dagen geleden ontving de firma Groeneveld een dreigbrief, onderteekend met „de autobandie ten", en waarin werd medegedeeld, dat binnen eeni ge dagen de kantoren der firma zouden worden ge plunderd. Er werd weinig acht op geslagen, maar uit voor zorg waren eenige revolvers in het kantoor gedepo neerd. Om kwart voor zes Woensdagmiddag kwam er wer kelijk een auto, waarin twee bandieten zich bevon den. Een hunner was gemaskerd en droeg zwarte handschoenen. Hij drong het gebouw binnen, sloeg de gaslamp in de gang stuk; hij had in zijn mond een gevaarlijk groot mes en in de rechterhand een geladen browning. Onmiddellijk nadat hij het kantoor was binnenge komen, loste hij vier schoten, waarvan er drie trof fen. De heer' De Vries werd door twee schoten ge raakt, een in de borst tusschen de ribben en de an dere in de hartstreek. Het derde schot trof den 19- jarigen bediende Terreegen in het onderlijf. Het vierde schot kwam in de muur terecht. Een der andere bedienden had de tegenwoordig heid van geest op den bandiet af te komen, en hem de revolver te onttrekken. Een collega nam een der klaargelegde revolvers en loste daaruit twee schoten, waardoor de onverlaat twee schampschoten kreeg aan het hoofd en schouder. De indringer vluchtte in een aangrenzend ver trek en werd daar overmeesterd. Dr. Van Olm, die toevallig aanwezig was in een tegenoveT gelegen woning, kwam ijlings toegesneld en vond den heer De Vries doodsbleek in zijn stoeL Naast hem stond de getroffen klerk. Intusschen kwam ook dr. Wartena. Voorloopig werden de patiënten en ook de moordenaar verhon den. De beide getroffenen werden in den loop van den avond per ziekenauto naar het Academisch Zle- grauw geworden, terwijl Rawson tegen h$m #prak en hij keek zenuwachtig de kamer rond. ,,'t Is heelemaal niet gegaan, zooals we gehoopt hadden, en maar „Draai er nu maar niet om heen, dat helpt je niets. Nu alsjeblieft geen „en" en „maar"! Voor dep dag er mee", zeide Rawson op luchtigen toon, terwijl hij in een gemakkelijken stoel ging ritten en een cigarette nam uit een kistje, dat op de ta fel stond. „Ik begrijp volkomen, dat je 't land hebt, nu je me ziet t is altijd onaangenaam een partner te zien, met wien je deelen n>oet, als je hadt ge dacht, dat hij voor goed veilig en wel uit den weg was. En daarenboven is het benauwend hè, om mij in de buurt te hebben. Ik weet te veel! Hij knipoogde veelbeteekenend en het bloed steeg Dun can naar de wangen. „Je kunt mij niet vertellen, dat je niets opgestoken hebt van dat zaakje en dat je van die mooie, jonge dame „Houd je mond!" riep Duncan heftig uit i,Ik weet niet eens waai* ze is". „Wat zeg je daar?" Rawson leunde achterover in zijn stoel en staarde vis-è-vis met open mond aan. „Kerel, dat kan niet waar zijnl Jij moet toch weten waar ze is, omdat je „Ik zeg je, dat ik het niet weet", viel Duncan hem woest in de rede. „Als je haar vindt, kan je er zeker van zijn je deel te krijgen en andere is er geen cent voor je, zooals ik je gezegd heb". „Wou je me dan wijsmaken, dat zij alles inge palmd heeft?" „Niet op de manier, die jij bedoelt", antwoord de Duncan. „Ze behoort niet tot die soort men schen, die op zoo'n manier iets inpalmen. Maar je weet even goed als ik, dat na die geschiedenis met Macphereon die jonge Tom Mansby alles wat we hadden kunnen krijgen naar haar heeft gebracht en dat de lammeling toen spoorloos verdwenen is". „Ik heb altijd gedacht, dat hij heen is gegaan, omdat jij hem bij haar in den weg zat en zij t meer op jou had", zeide Rawson droogjes. „Houd het daar dan maar voor". Duncan glim lachte cynisch. „In elk geval heb ik gekregen, wat hij verloren heeft, ala je het bezit wilt noemen, ter wijl ik absoluut niet weet, waar ze is". Er lag iets woests in zijn stem. „Ze is weg, z^[ ik je, en wat we van dien ouden Macpherson te pakken hebben gekregen, is met haar verdwenen. Zie haar te vin den, dan krijg je „Wat krijg ik dan?" riep Rawson dadelijk begee- kenhuis te Groningen vervoerd. De iustitie te Winschoten was spoedig ter plaat se en nam den dader in het gebouw der firma een verhoor af. Deze bekende en zeide het plan te hebr bln gehad zich zelf te dooden. Hij i# naar het Hui# van Bewaring overgebracht De andere bandiet was intusschen met de auto g°UitC:Winschoten wordt nog gemeld, dat de dader van den moordaanslag eenige jaren gevangenisstraf wegens diefstal, mishandeling, inbraak enz., heeft ondergaan. Hij staat zeer ongunstig bekend. Op de vraag, of hazen kunnen zwemmen, geeft de Wijksche Courant antwoord in het volgende be richt: Men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt Dit heeft waarschijnlijk ook een schipper te Wijk bij Duurstede gedacht toen hij het geluk had een haas te bemachtigen. Er werd n.1. op ons dorp een drijfjacht op hazen gehouden. Op een uiterwaard brachten d edrijvers een der langooren zoo in het nauw dat het beestje in den Rijn sprong. De drij vers verwachtten niet anders dan dat het dier zijn graf in den stroom zou vinden. Tot hun verwon dering echter bereikte het al zwemmende den over kant niet ver van de haven te ijk. Hier werd de arme vluchteling uit de Betuwe opgewacht door een schipper, wien het niet moeilijk viel, den zwemmer to pdkkBü'1. De hulp van den E. H. D. werd eergisternacht ingeroepen voor een geval van gasbedwelming. In een woning aan de Hemsterhuisstraat te Haarlem was de kat vermoedelijk op de slang van het gas komfoor gesprongen. De slang glipte van de pijp af en doordat het kraantje, dat den toevoer re gelt, waarschijnlijk niet was gesloten, kreeg het gas gelegenheid te ontsnappen. Poes werd het slachtoffer van haar gevaarlijken sprong, De huisgenooten, man, vrouw en een kind, kwa men er gelukkig nog goed af. De gasmeter was n.1. een muntmeter en toen de hoeveelheid „gekocht en betaald" ga# was weggestroomd, stopte de aanvoer Het ontsnapte gas vermocht wel de kat te dooderi. maar drie menschenlevens werden behouden, door dat er niet zooveel was ontsnapt, dat het een doo- delijken invloed had op deze drie menschen. Vermoedelijk is aan het betrekkelijk „veilige" van een muntmeter tevoren nimmer op deze wijze ge dacht. N. H. Ct. stop gezet. Ook te Colijnsplaat werden in den laatsten tijd mosselen geraapt, om dan, uitgedaan en gezouten, verzonden te worden. Heele wagenvrachten werden dezer dagen in de gemeente gebracht, zoodat te voorzien was, dat binnen korten tijd deze voedzame schelpdieren daar niet meer te vinden zouden zijn. Hieraan is nu paal en perk gesteld. Vanwege het polderbestuur in den mosselrapers aangezegd, dat ze geen verlof meer krijgen tot het rapen van mos selen, voor - uitvoer bestemd. Wel kunnen ze ver gunning krijgen, dit voor eigen gebruik te doen of voor verkoop in de gemeente. Middelb. Ct. Te Helmond is een geval van nekkramp vastge steld. De voornaamste, voorwaarde om in de wereld te slagen is een juist gevoel van eigenwaarde. De mensch die weet, wat hij waard 'is en zich een bepaald doel stelt, moet in gewone omstandigheden ln zijn onder nemingen sjagen. Nu is het vertrouwen in zichzelf voornamelijk een kwestie van gezondheid. Heel dik wijls kunnen tal van personen zonder beslist ziek te zijn toch geen profijt trekken van al hun hoedanig heden, omdat zij niet alleen geen sterke, doch zelfs geen normale gezondheid bezitten. Het volmaakte even wicht der organen hangt af van de zuiverheid en den rijkdom van het bloed en den goeden toestand van het zenuwstelsel. Om bedde tegelijk te verkrijgen is het noodig het bloed ïtnet regelmatige tusschenpoozen te bevrijden van de schadelijke bestanddeelen die er zich langzamerhand in ophoopen en bovendien moet men bij de eerste teekenen van algemeene vermoeidheid, die kenbaar zijn aan een verslapping der werkkracht, het verhes der eetlust en gebrek aan slaap, de drei gende afmatting der zenuwen, onmiddellijk tegengaan. Het is niet noodig U daarvoor een lastigen leefregel, die y verplicht Uwe gewoonten te wijzigen op te leggen. Eenige Pink Pillen per dag na iederen maal tijd zullen Uw verarmd bloed spoedig nieuwe kracht hebben gegeven en Uw zenuwstelsel spoedig hebben versterkt. De Pink Pillen zijn Inderdaad een merkwaardige versterker van het 'bloeci_ en een krachtige opwekker der zenuwen, terwijl zij tevens een krachtig hulp middel zijn voor alle levensfuncties. Hunne uitwerking is zeker in gevallen van bloedarmoede bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekte, maagpijnen, rheumaliek en algemeene zwakta De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 de doos, en f 9.— de zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Te Schagen bij J. Rotgans, Molenstr. C 14 en ver der bij verschillende apothekers en goede drogisten. rig uit, zonder het einde van den zin af te wach ten. „Ik heb nu geen rooien duit meer als je me aankijkt, kan je zien, hoe ik er aan toe ben. Maar mijn zinnen heb ik nog altijd even goed bij elkaar. Wat geef je me, als ik de mooie dame vind, die er met den buit van door is?" „Houd toch om Godswil op met je gepraat!" zei de Duncan haastig. „Luister. We behoeven het ver leden niet noodeloos aan te roeren. Gij weet nage noeg even goed, wat er gebeurd is als ik". „Nagenoeg even goed, ja, maar er is een groot onderscheid tusschen iets „vrij goed" te weten of er volkomen van op de hoogte te zijn. Jij houdt al les graag voor je. Enfin, ga je gang. Ik weet, dat jij en de mooie Margaret „Jawel, jawel, dat doet hier niets ter zake. Het eenige dat je, wat haar betreft, voor practische doel einden behoeft te weten, is dat ik haar totaal uit het oog verloren heb". „Uit het oog verloren? Je eigen „Ze is verdwenen, spoorloos verdwenen", viel Duncan hem heftig in de rede, „en hoewel ik haar tweemaal bijna weer in mijn macht had, was ze telkens als ik kwam, weer weg. Ik heb nog nooit een vrouw gezien, die zich zoo handig verbergen kan. Den laatsten keer, dat ik haar gezien heb, was in 't ziekenhuis te Twillsbury; daar was ze ver pleegster geworden. Ik ging er heen om haar te ha len weg was ze". „Waarom heb je haar niet opgeëischt op het- ze''«r °°&en]?iïk, dat je haar zag? „Waarom ik haar toen niet „opeischte" zooals j° t noemt? Dat kan ik in een paar woorden niet uit- jeggen. Ik had er gegronde redenen toe. 't Is soms beter iets zoo stil mogelijk te doen zonder er drukte van te maken, dan om het overal uit te bazuinen. Rawson lachte ironisch. „Dus moet alles in stilte worden gedaan? Nu daar ben ik je man yoor, dat weet je. En in Twillsbuiy is je.... is de dame in quaestie niet meer?" „Ze is wqg uit het ziekenhuis en ik kan haar spoor niet meer vinden. Die gekken daar willen me naar adres niet geven en ik kan me geen mogelijkheio ontdekken, waar ze heengegaan is" antwoordde Dun* can met een stem vol ergernis. Als je slimheid e*0® groot is als je verbeeldingskracht zie haar dan voo me op te sporen, 't Ir zeer zeker de moeite waard- want zij is de eenige persoon die weet waar de scn van Macphereon gebleven ie." (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1916 | | pagina 6