SE- taSStó. "lUianm De Vredesvoorstellen. Plaatselijk Nieuws. .6 niet alleen, maar van alle oorlogen geweest aoor tal van voorbeelden trachtte hg het recht lot deze bewering te staven. Zijn rede werd onder ademlooze stilte aangehoord en verwierf een daverend applaus. Van de gelegenheid om met den spreker te debatteeren werd door nie mand gebruik gemaakt, waarop deze vertrok. Doch toen daarop de aanwezigen werden opgewekt, om zich bij de partij aan te sluiten, voorzoover zij nog geen lid der afdeeling waren, ontspon ziah een levendige dis cussie over het ..dienstweigeren" tusschen den heer N. Koe en het afaeelingsbestuur, waaraan weldra ook pnkele anderen deelnamen, tot de vergadering, om de stemming door den spreker teweeg gebracht, niet „geheel te doen verloren gaan", door den voorzitter met een woord van dank voor de groote opkomst, werd gesloten. - NIEUWE NIEDORP. Maandag, eerste Kersdag, trad in het lokaal van den heer G. Kooiman alhier het specialiteitengezelschap „No vum" van den Haag. Zij hebben in een uur of drie tij ds een nogal varieerend programma afgewerkt en verschillende specialiteiten lieten zien wat zij konden. Goocheltoeren, bedrevenheid aan de trapeze, een ge oefend slangenmensch en wat al niet, kreeg men te zien en tenoorea Herhaaldelijk werd een luid ap plaus gewekt en een genoeglijk hal besloot de drukbe zochte voorstelling. - WIERINGEN. Voor rekening van 19 leden (*t Oosteinde) onzer onderaf deeling der V.P.N. werden jj. Vrijdag op de Amsterdamsche elerenveiling geveild 494 kipeieren en 39 eendeieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en va rieerden voor de kipeieren van f 12.75 tot en met f 1285 per 100 en voor de eendeieren f 11 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per kilo ontvangen f 2.06 en voor de eendeieren per stuk 10y> cent Ook werden non 2 hanen geveild een jonge en een oude, waarvan de jonge f 1.90 gold en oe oude het kolossale bedrag Van f 4.97 opbracht Hij woog ruw 3 Kilo. Handel vlug met ved vraag. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris C. L. van den Bergh te Schagen had op Zaterdag 23 Deo. 1916 des "avonds te half acht in 't Café van den heer C. de Wit de publieke verkooping plaats van de volgende onroerende goederen in eigendom behoorende aan den heer Gor- nelis Jacobzoon Koorn en Kinderen te Westerland alhier. a een perceel wel- en bouwland, sectie D 1535, groot 0.6755 H.A., genaamd „Het opstuk", kooper Dirk Blaauboer te Westerland voor t 1834 b. Een peroeel weiland, sectie D no. 1104, groot 0.93.80 HA., genaamd „bij Albert Duijnker". kooper Jac. Bais Evertszoon. te Westerland voor f 1210. c. Een perceel wei- en bouwland, sectie D, no 33. groot 0.55 90 H.A. genaamd „Krochtje van Jan Ver meulen," kooper Pieter T\jsen Pz., te Westerland voor f 1395.-. d Een perceel weiland, sectie D, no. 576, groot 0.18,30 H.A., genaamd ,.van Gerrit Doves" kooper Gornalis Vermeulen te Westerland voor f 360. Tezamen 2.35.55 HA. brachten op f 4.799. - WIERINGEN. Tot heden werd er goed geld met de mosselindustrie verdiend De visschers besomden goed geld en werd door de peilers en pelsters en anderen werkzaam in deze industrie, een goed weekgeld verdiend Thans heerscht er In deze industrie eenige stagnatie; de prijs der mosselen is gedaald van f 3775 per 100 Kilo tot f 1.50 En zullen waarschijnlijk verschillende kokerijen voorloopig hun bedrijf staken en eene af wachtende houding aannemen. Men weet niet goed, hoe DuitscMand, hier de groote afnemer, zal han delen, een fait is tbans, dat er in het artikel gekookte mosselen momenteel zoo goed als geen handel is. Voor ons eiland is te hopen, dat de werkzaamheden door zullen gaan, ovsr net geheede eiland wordt er goed aan verdiend GEMEENTERAAD VAN DEN HELDER. In een viertal zittingen heeft de gemeenteraad de bagröotfng voor 1917 behandeld en vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf op f952.668.49, met een poet buitengewone ontvangsten van f302.88, te zamen f 1.255.468.49, De vertraging in deze behandeling vond' haar grond in het feit, dat het veel hoofdbrekens kostte de begrooting sluitend te maken. Den Hel der is geen plaats met eigen bronnen van inkom sten en tengevolge van den oorlogstoestand zijn, doordat het Heldersche kanaal reeds van den aan vang der mobilisatie gesloten was en alzoo de kolen voor de gasfabriek langs veel kostbaarder traject moesten worden aangevoerd, de btedrijfsonkosten, zóózoer gestegen, dat deze wel de voornaamste oor zaak zijn gew eest van het niet sluitend krijgen der begrooting. Men was geheel aangewezen op de in komstenbelasting, en zelfs na deze te hebben opge voerd tot f200.000 het maximum der verordening bleef nog f 135.000 ter dekking over. Burg. en Weth. hadden nu f75.000 als bijdrage van het Rijk in de oorlogswinstbelasting en f35.000 voor schade wegens afdamming van het kanaal als ont- vangstpost op de begrooting geplaatst en haar zoo Ingediend. Tevens hadden B. en W. in eenige al- gemeene beschouwingen betoogd, hoezeer, voofc eene gemeente als deze, hulp van rijkswege urgent was. In den Raad werd het college allerwege hulde gebracht voor deze wijze van handelen. Verschil lende raadsleden laakten het, dat het Rijk deze on kosten niet vergoeden wil de post van f 35000 was al door den minister van oorlog afgewezen en de heer Biersteker, vrijz., bepleitte eene actie door de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten ter betere regelingen der finantieele verhoudingen. De heer Michels, S.D.A.P., demonstreerde in eene reeks van interessante cijfers den financleelen nood, die veel erger is, dan men bij de Regeering weet Hoe weinig de rijksregeling van 1897 voldoet, zoo zeide deze heer, wordt geillustreerd door het volgende: in 1900 bedroegen de ontvangsten, door het Rijk gere stitueerd 36 pet van de gewone, in 1913 17 pet., in 1917 daarentegen slechts 12 pet Daartegenover staan uitgaven, die daarmede geen gelijken tred hou den. Verder werd nog van soc.-dem. zijde bepleit ge meentelijke woningbouw, terwijl de begrooting zon der belangrijke veranderingen, werd aangenomen. POGING TOT DOODSLAG EN ROOF. Uit Bergen op Zoom, 24 Dec. Gisterenavond onge veer 9 uur werd aan de woning van den Belgischen onderwijzer, den heer G. van Brasschaet, die sedert de vlucht uit Antwerpen te N.-Bergvliet met zijn 84- jarige moeder samenwoont, gescheld. De heer v. B. deed open en werd onmiddellijk door een man met een boksbeugel een slag op het hoofd toegebracht Deze slag kwam terdege aan, en veroorzaakte een grooten bult op het hoofd. v. B. had echter nog de kracht zich te verweren. Al vechtend drong men de aangrenzende kamer binnen, waar de oude moeder hare slaapkamer had. Meerdere slagen met den boks beugel volgden .zoodat er weldra bloed vloeide. De oude moeder, die alles bijwoonde, wilde den indrin ger te lijf, doch bezat niet voldoende kracht om naar zoon, die ter aarde achter het bed was gewor pen, te bevrijden. De onverlaat was niet tevreden met de slagen, die hij den 50-jarigen man had toege bracht ,doch trachtte hem ook nog te worgen. De heer v. B. vroeg of de drijfveer tot dit alles geld zucht was, hetwelk toestemmend werd beantwoord, De heer v. B. wees den aanvaller toen de plaats waar hij het geld had geborgen. Na zich dit te hebben toe geëigend, verdweon de man achtervolgd door v. B., die de buren waarschuwde. De heer Van Dam, commissaris van politie, en een geneesheer snelden onmiddellijk te hulp. De ge troffene werd verbonden. Zijn toestand is gelukkig niet ernstig. De kamer, waar de.eanslag plaats had, was geheel 0VS. 00P geworpen, terwijl de dader zijn pet had achtergelaten. Nader bericht: Ato verdacht van den moordaanslag heeft de politie gister gearresteerd Louis Crocaerh, 20 jaar, wonende te Lier, tijdelijk te Bergen op Zoom woon achtig en als onderwijzer verbonden aan het vlucht oord voor Belgische kinderen te Bergen op Zoom. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het ont vreemde bedrag bedraagt eenige bonderden francs. De politie zet het onderzoek voort, daar wellicht meerderen in deze zaak zijn betrokken. De toestand van den getroffene is naar omstandig heden bevredigend. TeL WAT ANDERS AFVAL WAS. Zelfs koolbladeren en stronken hebben tegenwoor dig veel waarde. Te Haarlemmermeer had een land bouwer de kool voorzichtig uitgesneden en verkocht de overblijvende stronken met de nog daaraan zit tende bladeren voor f 435 per H.A. GEEN GARENS. Nadat de aanvoer van garens uit Engeland gedu rende eenige maanden vrij geregeld plaats heeft ge- hhd, ls daarin thans weder ernstige vertraging ge komen. De linnen garens komen zoo goed als ge heel niet meer aan, waardoor de linnen-industrie ernstig bedreigd wordt De klossen garens staan in Engeland ter afzending gereed, doch de N.O.T. weigert voorloopig consenten aaf te geven, niettegenstaande bijna alles reeds be taald is. SMOKKELEN. De 's-Hert. Ct meldt uit Weert: Verschillende ar restaties hebben hier plaats gehad ter zake van een geheimzinnig verdwijnen van 950 schapen van de boerderij Karelke. Al deze schapen, waarvan diefstal wordt voorgewend, zijn naar België gesmokkeld. OMGEWAAID. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is de hooge schutting, die stond voor den gevel van het nieuwe gebouw van Peerk en Cloppenburg aan den Dam en in de Kalverstraat te Amsterdam, omgewaaid. De schutting kwam met donderend geweld omlaag op eenige voorbijgangers. Een ongeveer 15-jarig meis je werd door een balk aan het hoofd getroffen; zij was onmiddellijk dood. Een tramconducteur werd onder de planken weggehaald met een gebroken been en een dame en een meisje werden minder ern stig gewond. De beide laatsten konden, na in de hoofdwacht van h et paleis te zijn binnengebracht, zich naar huis begeven. In de Kalverstraat is een spiegelruit van den siga renwinkel Compania Cadena vernield. Het gedoode meisje is de 12-jarige Dina Visser. De 27-jarige heer J. Heins kreeg een hoofd- en een knie- wonde en kneuzingen aan den rechtervoet Mej. B. Kortes werd inwendig gekneusd; de 12-jarige Rebek- ka Reens, is aan de beenen gekneusd; de 44-jarige J. Jonker, wagenbestuurder van de gemeentetram, heeft kneuzingen aan de lendenen gekregen, en de 18-jarige mej. J. Puts heeft een been gebroken en is in het gelaat gewond. Alle gewonden zijn naar het gasthuis vervoerd. HARINGHUIZEN. Met algemeene stemmen is tot Voorzitter van de banne alhier herkozen de heer K. Jonker te Alkmaar. OUDKARSPEL. Maandag 25 Dec. was het 25 jaar geleden, dat de heer A .de Boer bij den hoer J. Hansen landbouwer, al hier, in dienst trad. Waar dit onder de tuinbouwers zeer zeker iets zeld zaams is, is dit feit de vermelding ten volle waard. Den jubnaris werd bij deze gelegenheid een gouden horloge met inscriptie aangeboden^ HEER HU GO WAARD. Timmerlieden en metselaars in de gemeente hebben een gemeenschappelijke vergadering gehouden, teneindë een regeling te treffen omtrent op rekening te bren gen loonen. Alle patroons, op één na, waren ter ver gadering v&rschenen en na gehouden discussie werd vastgesteld met ingang van 1 Jan. a s voor een timmer man op rekening te brengen 30 ets. per uur en voor een metselaar 35 ets. per uur. HEER HUOOWAARD. Behoudens een paar zeer kleinigheden is het tele foonkantoor alhier door de Rijks-Inspectie goedgekeurd Naar we vernemen, wordt het kantoor in den loop van Januari in dienst gesteld, wat door velen stellig met genoegen zal worden vernomen. ZUID-ZIJP E. De R. K. Parochie alhier herdacht op het Kerst feest den dag, waarop voor 50 jaar haar kerkgebouw werd gesticht Voor dien tijd maakten de gemeenten Zijpe en Anna Paulowna een parochie uit, met de kerk te St Maartensbrug. Toen deze in 1860 afbrandde werd de parochie gesplitst In eene te Zuid-Zijpe en eene te Het Zand. Ter herinnering aan het feit hebben de parochianen het plein der kerk aan de wegzijde voor zien van een kostbaar ijzeren hek dat vervaardigd en geplaatst werd door de H.H. K. Bos Jz. en A. Buur alhier. OUDE NIEDORP. Alhier circuleert onder de ingezetenen een lijst tot verzamelen van handteekeningen, met de bedoeling den Heer Commissaris der Koningin te verzoeken, om den Heer Jn. Nagelhout, Lid van den Raad alhier te billen voordagen aan H. M. de Koningin, als Bur- ge meester dezer gemeente te benoemen, wélk ambt met 1 Januari a.s. door bedanken van den heer A Wonder Pz., vacant komi OPGEDRAGEN. Aan den Heer G. W. Bolt Je, aannemer te Heeren veen is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen door de Holhajidsche IJzeren Spoorweg Maatschappij het ver vangen en verzwaren van de bovenbouw op de lijnen Amsterdam—Haarlem en HaarlemZand voort INDIENSTTELLOIQ LANDSTORMJAARKLASSEN 1817, 1909 EN 1908. Van de landstormklasse 1917 zullen de dienstplichtige® als volgt worden in dienst gesteld 1. In het tijdvak van 1—5 Februari 1917: a. de landstormplichtigen toegewezen aan de infan terie (hieronder begrepen Grenadiers, Jagers, hospitaal soldaten en ziekendragers); b. de helft van de getallen der landstormplichtigen. toegewezen aan de wielrijders; c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de Pon tonniers; en d .de landstormplichtigen, toegewezen aan de Genie. 2. In het tijdvak van 2123 Februari 1917 De landstormplichtigen, toegewezen aan de zeemacht 3. In het tijdvak van 13 Maart 1917een gedeelte der landstormplichtigen, toegewezen aan de cavalerie. 4 In het tijdvak van 2—5 April 1917: de landstorm plichtigen, toegewezen aan de Veld- en aan de Rij dende Artillerie 5. In het tijdvak van 16—20 April 1917: het over schietend gedeelte van de landstormplichtigen, toege wezen aan de wielrijders. 6. In het tijdvak van 16—19 Mei 1917: het over schietend gedeelte van de landstormplichtigen, toegewe zen aan de cavalerie. De landstorm jaarklasse 1909 zal vermoedelijk voor een gedeelte in begin Maart 1917 en voor het overige in hoofdzaak in April 1917 in werkelijke® dienst moe ten komen. Voor de landstorm jaarklasse 1908 zal vermoedelijk de opkomst zijn voor een gedeelte in April 1917 en voor het overige in hoofdzaak in begin Juni van dat jaar. HET ANTWOORD VAN DUITSCHLAND OP EEN NEDERLANDSCHE NOTA. De deportaties der Belgen. Uit PARIJS, 23 Dec. Aan de „Temps" wordt uit Londen gemeld: De betrekkingen tusschen Den Haag en RerMjn blijven nogal Bespannen. Zooals men weet heeft Nederland aan de Duitsche regeering een nota ov«-handigd in rake de deportaties der Belgen. De keizerlijke regeer!ng heeft op deze nota in zooweinig welwillende bewoordingen Beantwoord, dat dit ent woord niet aan het Nederlandsche parlement kan worden medegedeuld. Dientengevolge heeft de Nederlandsche rë- geering aan Berlijn verzocht de antwoord-nota zoodanig te redSgoenen, dat zij aan de Kamers kan worden overgelegd De Telegraaf voegt hier aan toe: Wij hebben reden om aan te nemen, dat bovenstaande mededeeling van de Temps" juist is. Reeds een tiental aagen geleden bereikte ons het bericht, dat minister Loudon, in verband met de ui- terpellatie-Duijs aan den heer Troelstra zou hebben medegedeeld, dat het Duitsche antwoord op de nota onzer regeering, in zake de Belgische deportaties, niel <mn de Kamer kon worden medegedeeld De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zimmermann, die gaarne Bismarckiaansche allures aanneemt, zou aan onze regeerin^' kort fen bondig te verstaan gegeven hebben, dat zij zich niet moest bemoeien met zaken, die haar niet aangaan Hoewel wij deze mededeeling van volkomen betrouw bare zijde ontvingen, schroomden wij haar te publi- ceeren, daar zij ons al te onwaarschijnlijk voorkwam. Nu .echter de „Temps" die zijn inlichtingen veelal van de Quaie d'Orsave ontvangt, een bericht van vol komen dezelfde strekking brengt, meenen wij onze in formatie niet langer te moeten achterhouden. 'Het is te betreuren, dat minister Loudon pogingen in het werk gesteld heeft, ten einde een verbeterde editie van de Duitsche antwoord-nota te verkrijgen. Het oorspronkelijke Duitsche antwoord zou wellicht menigeen bij, ons te lande, die nog niet weet, hoe Duitschland gewoon is kleine naties te behandelen, de oogen .geopend hebben. EE NRARE GESCHIEDENIS. In een groot café-restaurant te Amsterdam miste Zaterdag een Oostenrijker een portefeuille met 9000 kronen, 200 mark, f 200 en eenige napieren van waar de. De politie werd gewaarschuwd en verschillende personen werden gefouilleerd, doch zonder resultaat ren slotte echter'vond de inspecteur in een afvalbak van het restaurant, staande m een naburige steeg, de portefeuille met al het geld. Een kellner, op wien oe verdenking reeds gevallen was. omdat hij zich plotseling verwijderd had, toen de vermissing werd geconstateerd, bekende de porte feuille gevonden en naar in den afvalbak verborgen te hebben Bij is aangehouden. Hdblaj DE STERBL GORINGHEM, 24 Dec. In de voorhaven van het Merwedo-kanaal alhier, geraakten gisteravond door he vige stormvlagen twee geladen schepen tegen het lan- dingshoofd van den pontondiensL Dek tin hut van het vaartuig dat tot hoofd dient, zoomede de tosgangsbrug werden in elkaar gedrukt Staten balken werden krom gebogen. Eenige pontonniers, die zich op het hoofd bevonden, vluchtten in allerijl naar den wal, zoodat er geen persoonlijke ongevallen voorkwamen. De averij is belangrijk. ENKHUIZEN, 26 Dec. Ten gevolge van deen hevigen .-.torm, die Zaterdag woedde, is het met regeeringunnifi geladen houteen tjaikschig „De Twee Gebroeders" schip- j>er R. Bergsma, jap reis van Amsterdam naar Wijnje- crp (Fr.), aoor het breken van de ankerspil tegen dim Oostelijken Strekdam in het Krabbengat, geslagen en gezonken. De lading was verzekerd; net schip echter niet De bemanning is alhier aan wal gebracht LEERDAM 26 Dec. De storm van hedenmiddag heeft hier verschrikkelijk huisgehouden. Vooral de daken van de pas voltooide huizen in de Talmastraat, hebben ha. moeten ontgelden. Het was in die straat bepaald levens gevaarlijk aoor de vele afwaaiende pannen. Ook het .reinverkeer ondervond veel vertraging. Drie fietsers, die door den barden wjnd bun stuur kwijtraakten, reden pardoes in het water, doch konden zich redden. Een oude man woei in een sloot langs den weg en kon niet dan met de grootste moeite gered worden. NIJMEGEN, 26 Dec. In den storm van Zaterdagavond is de stoomboot „Eendracht" op weg van hier naar Millingen bij Huibuizen op een krib geloopen en snel gezonken. De talrijke nassagiers werden allen gered, doch moesten gedeeltelijk ter plaatse overnachten, ter- vijl anderen eerst in den nacht hun bestemming be- iktea STAVENISSE, 25 Dec. De ZW.-stonn van jJL Za terdag op Zondag heeft op de O os ter-Schelde een aantal menschen angstige uren doen doorleven. De Zierik- z sesche boot, van Rotterdam op Ziarikzee, is van Zijpe (Oost-Duiveland) gevaren tot een eind het Koeten op, waar ze heeft moeten ankeren en de deklast heeft verloren. Daarna is ze naar Zijpe teruggekeerd, waar zo haar passagiers heeft afgezet, die ót met de tram naar Duiveland en Schouwen óf naderhand met de tramboot hierheen zijn gekomen. De Zierikzeesche boot is later op den avond naar Zierikzee vertrokken, toen het iets minder bard stormde Op hei Scheid onder deze g ïmeente. zijn twee tweemastaken gebleven. De eënë was geladen met suikerbieten en Bestemd naar de Mark. Daarop bevonden zich vijf menschen (schipper, vouw„ 2 kinderen en de knechj), die zün gered door een it, de nabijheid blijvende sleepboot De andere aak is d wrgebroken en gezonken; de opvarenden zijn gered d»r de bemanning van een sleepboot, die in de na- b jheid van het in nood verkeerende schip was ge bleven. ZEVENAAR, 26 Dec. Op den Rijn tusschen Lobith en Pannerden is ten gevolge van den hevigen storm een stoomboot gezonken. Persoonlijke ongelukken kwa men niei Voor. - TeL BUITENGEWOON CONGRES S.DJLP. Naar de heer Schaper gisteren in zijn „Kerstrede" mededeelde, zal in Februari a.9. de S.D.A.P. een buitengewoon congres houden ter bespreking van de houding door de Partij aan. te nemen in zake de Kamerverkiezingen van 1917. VERBRAND. Gisteren is het 10-jarig dochtertje van den arbei der Rond in de Thomas a Kempfsstraat te Zwolle verbrand. De kleertjes van het meisje hadden aan de kachel vlam gevat Het kind liep de straat op, waar de kleeren haar van het lichaam brandden. Geheel verschroeid werd het opgenomen. MARKEN EN DE STORM. De motorboot der Noord-HoU. Tramweg-Mij., die terdagmiddag te 245 van Marken naar Monnikendam vertrok, werd, een eind buiten de haven gekomen,, door den woedenden stormwind uit den koers geslagen, zoodat men, een weinig ten Noorden van de haven het' anker moest uitwerpen. Zoowel door storm als lagen waterstand was men genoodzaakt daar urenlang te blij ven dobberen. Toen de wind iets bedaard was en de vloed opkwam, heeft de schipper in den laten avond beproefd Monnikendam nog te bereiken, maar moest door den Jagen waterstand in het Monnikendammer Gat. pnvarrichterzake terugkeeren, tot groote teleur stelling zoowel der aan boord zijnde Monnikendammer koopheden, die nu op Marken moesten overnachten als der Marker verlofgangers, die te Monnikendam te vergeefs op een gelegenheid wachtten om het eiland te bereiken. Ongeveer half elf des avonds was de motorboot behouden in de haven te Marken terug. Zondag tegen den middag werd het tlland door het Zuiderzeewater overstroomd. Daar de paden maar even onder water staan, zal hot verkeer tusschen de buurtjes waarschijnlijk spoedig weer zijn hersteld TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 December 1916, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut De Bildt Hoogste en laagrte staod ontbreken. Verwachting tot den avond van 28 December. Aanvankelijk zwakke tot matige winden uit W rich- LANGEDUKER GROENTEVEILING. Broek ojj L. Bloemkool binnenL f 0.30 a 6.70, buitenL f 11.60 a kool f 16 a 23.20, roode kool per wagon f 807, gele kooi f 11.50 a 22.40, wortelen f 5 WINKEL, 22 Dec. Laatste markt in dit seizoan APPelen f 8.50 a 15, peren f 5.25 a 10. wortelen gr''-L1,40 pe* 100 P°nd> ko°l f 3.50 a 8, eierel f 13 per 100. OOHDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Woensdag. Rood» kool f 6 a 16 gele kool f5 a 17 Deensche witte f 17 a 21.70, 'bloemkool brnnenl f 6.50 a buitanl f 10, wortelen f 5 n 5.10. uien f 410 KERSTTEESTVIERING. 't Is voor kinderen zulk een heerlijk feest, het Kerstfeest. Die mooi versierde boom, met de vele flikkerende lichtjes, het is zoo iets echt aantrekke lijks voor het kind. En voor ons ouderen is het een waar genot zulk een blijde schare kinderen bijeen te zien, hun liedjes te hooren, hun blijde opgetogen heid gade te slaan. Een Kerstfeest is een echt kin- derf eest» Maandagavond werd dit feest gevierd in het Evan gelisatiegebouw in de Hoép. waar Ds. Boeke voor- ging een dameskoor zeer verdienstelijk zong en de kleinen onderhoudend werden bezig gehouden, op versnaperingen werden onthaald en tot slot cadeaux ontvingen. Het was in het lokaal staande vol. In de groote kerk werd het feest Dinsdagavond ge- vierd, onder leiding van den heer Ds. De Graaff Ook hier een schitterende boom en veel blijde kinderen en een enorm bezoek van belangstellenden. Het feest werd niet weinig opgeluisterd door het optreden van het dameskoor van Euphonia, wat onder leiding van den heer Jac. Jansen het Kerstsprookje „Het klokje van Innisfare" zong en Da De Graaff verschillende gedeelten declameerde. Het werd heel goed gezon- «ren en vooral do beide solisten, de dames M. Rog- geveen Lz. en Bronder van Barsingerhorn, verdie nen een woord van groote erkentelijkheid. Verder zongen de kind eren mooie liederen, ook hier versnaperingen en cadeaux. 't Was ten mooie avond NACHTELIJKE ROOVERS. De heer Joh. Govers had hedennacht ongewenseht bezoek bij zijne schapen. Toen hij hedenmorgen op het land kwam, zaten er 8 schapen in de sloot, ten- wijl er één gedeeltelijk ontwold was en diepe beet wonden had ontvangen. De eigenaar van den hond uchijnt bekend te zijn. Het geval is in politiehanden. Ook in andere opzichten zijn de losloopende hon den des nachts een schrik voor Schagen. HET ANTWOORD VAN DUITSCHLAND OP WIL. nON.S BEMIDDELINGSAANBOD. Uit BERLIJN, 26 December. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken heeft heden aan den am bassadeur der Vereenigde Staten van Amerika, in antwoord op diens schrijven van 21 December, de 'olgende nota overhandigd: „De keizerlijke regee- ïing heeft het edelmoedig voorstel van den presi dent der Vereenigde Staten van Amerika om de grondslagen te leggen voor het herstel van een duurzamen vrede opgenomen en overwogen in den zelfden vriendschappelijken geest, die in de mede deeling van den president tot uiting komt. De president geeft het doel aan, waarnaar hij streeft en laat de keuze van den weg open. De keizerlijke regeering komt het voor, dat een onmid dellijke wisseling van gedachten de beste weg is om tot het gewenschte resultaat te komen. Zij heeft derhalve de eer om in den geest van uw verklaring van 21 dezer, die de hand bood tot vre desonderhandelingen, voor te stellen, dat ten spoe digste gedelegeerden der oorlogvoerende Staten op een neutrale plaats bijeen zullen komen. Ook de keizerlijke regeering is van meening, dat het groote werk der voorkoming van toekomstige oorlogen eerst na beëindiging van den tegenwoordi- gen volkenstrijd onder handen kan worden genomen Zij zal, als dit obgenblik aangebroken is, met vreugde bereid zijn samen met de Vereenigde Sta ten van Amerika mede te werken aan deze ver heven taak. EEN ZWITSERSCHE NOTA. Uit Bern wordt gemeld, dat de Zwitsersche Bondsraad aan de regeeringen van de oorlogvoeren de Staten de volgende nota heeft gericht: „De president van de Vereenigde Staten van Amerika, met wien de Zwitsersche Bondsraad, geleid door den vurig en wensch naar een spoedige beëindi ging van de vijandelijkheden, voor geruimen tijd in voeling getreden is, had de vriendelijkheid den Bondsraad van de aan de regeeringen van de Cen- tralen- en de Entente-machten gezonden Vredesnota, kennis te geven. In deze nota spreekt President Wil- son de groote wenschelijkheid voor internationale afspraken, met het doel een zekerder en duurzamer vermijding van catastrophen, zooals deze als waar onder de volkeren thans gebukt gaan, te verkrijgen. Hij betoogt in verband daarmede de noodzakelijk heid, het einde van den tegenwoordigen oorlog te bespoedigen. Zonder zelf vredesvoorwaarden te stel len of de bemiddeling aan te bieden, stelt hij zich op het standpunt om te bepalen, of de menschheid mag hopen op een naderbijkomen van den Vrede. iHet verdienstelijke persponlijke tinitia$ef van( President Wilson zal een machtigen weerklank in Zwitserland vinden. Trouw aan de verplichtingen, welke een strikte neutraliteit haar opleggen, in ge lijke vriendschap met de Staten van de beide in oorlog zijnde machtsgroepen, als een eiland, gele- gen in het midden van de branding van den ver- sehrikkelijken volkerenkrijg en in zijn ideale en ma- teriale belangen sterk geroepen en bereid met zijn zwakke krachten mede te helpen, om het oneindig lijden van den oorlog, welke het in dagelijksehe aan raking brengt met de geïnterneerden, zwaargewon den en gewondenverpleging, ten einde te brengen en de grondslagen te leggen voor een zegenrijk sa- menwerken der volkeren. „De Zwitsersche Bondsraad grijpt deze gelegen heid met vreugde aan. bet streven van den presi dent der Vereenigde Staten van Amerika te onder steunen. Hij zou zich gelukkig achten, wanneer hij, oji welke geringe wijze ook, voor de toenadering tus schen de in oorlog zijnde volkeren en voor het tot standkomen van een duurzamen vrede, werkzaam zou kunnen zijn", DE VOORWAARDEN. De „Kolniscbe Zeitung" bevat op een in het oog vallende plaats een artikel, waarvan de herkomst niet nader aangeduid wordt en dat de vraag, met welke voorwaarden Duitschland genoegen kan ne men, behandelt Het gaat volgens dit artikel slechts om ééne quaestie; al het andere is bijzaak. Zoo Duitschland inderdaad tegenover elk van zij ne tegenstanders aggressieve bedoelingen had gehad, zou het van de moeilijke omstandigheden, waarin elk van hen zich op zijn èeurt bevond, gebruik ge maakt hebben. De schrijver herinnert aan den Rus sisch— Japanschen oorlog en den Boerenoorlog. Duitschland heeft dit niet gedaan en evenmin ge protesteerd, toen Japan, Rusland en Engeland in Azië allerlei veroveringen maakten en landen ver deelden. De schrijver vraagt slechts: .Bezitten Frankrijk en Duitschland in Europa elk grondgebied, dat. wat oppervlakte, landbouw- en Industrie-mogelijkheden betreft, ongeveer gelijk staat? Ja. Heeft Duitschland bij een even groot grondge bied als Frankrijk eene bevolking van 70.000.000 te gen laatstgenoemd land 45.000.000 zielen? Ja. Was het voor Frankrijk dan voor zijne economi sche ontwikkeling noodzakelijk, geheel Marokko voor zichzelf in beslag te nemen en Duitschland met zijn 70.000.000 zielen zelfs het recht te weigeren, mede te mogen concurreeren op de Marokkaansche markt? Als het antwoord hierop thans nog hetzzelfde is als hetwelk Frankrijk en Engeland ter conferentie te Algeciras gegeven hebben, dan ls geen vrede mo gelijk, omdat zij dan Duitschland ook thans nog even min vrijheid van ontwikkeling, waaraan een op eeO vergelijkenderwijs klein grondgebied wonend vol» van zeventig mlllioen zielen behoefte heeft, «ouden gunnen als toen. Luidt het antwoord anders, dan bestaat de mogelijkheid, dat men tot een vreedza me bespreking kan komen. Dan is het volkomen onbeteekenend of Duitschl&nds overwinningen er kend worden of niet, evenals de vraag wie direct verantwoordelijk was vooi het uitbreken van den oorlog".

Schager Courant | 1916 | | pagina 2