Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Geirergd Nieuw®. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw onderschrift nog een en kel woord. Voor het overige hoop ik dat de Raad, aan wien ik om verandering geadresseerd beb, ook veranda- ring en meer billijkheid zal geven. U schrijft gelijke monniken, gelijke kappen; Juist dat wou ik ook. Ik m o e t op een bepaalde plaats mijn gas uitdoen anderen niet Ook ik wil als die anderen sparen waar mij het beste voorkomt. Als allen moeten sparen metercontrole en metersluiting dan deelen ook allen in de last; als 25 pet. te boog is dan maar weer veranderen. Noodtijden geven het recht tot altijd veranderen. Zie de consentenregeling maar. Hiermede heb ik het mijne gezegd en laat verder het woord aan den Raad. Met dank voor de plaatsing, S. LANGENEGGER, Schagen, 27 December 1918. Eindelijk, mijnheer Langenegger, is U op het eenige goede uitgangspunt gekomen, n.L: tot het zenden van een adres aan den Raad, wat thans blijkbaar in uw bedoeling ligt. Daar hadt U mee moeten beginnen, dat had uw standpunt zui verder, uw motieven minder verdacht doen schij nen. Want zoolang mijnheer Langenegger van B. rn W. verlof had te doen wat hij wensente, was er geen sprake van eenige actie tegen de algemeene gasregeling, bomde het hem blijkbaar niemendal die grove onbillijkheid, waaronder (volgens hem) de zakenmenschen thans zuchten, brak hij geen lans voor het invoeren van de 75 pet als maklmum met meterafsluiting niets van dat alles. Sylvester Langenegger brandde vroolijk zijn lichie aan alle anderen had hii lakl Maar ach heerejé, daar werd hem dat „recht (voorrecht mag ik wel zeggen) ont nomen, of daar trad hij op als de verdediger van de algemeene belangen en zuchtte blijkbaar zwaar onder het leed van zijn medemenschen. En de be drijver van al dat onrecht, dieTrapman, die moest zijn loon en straf hebben en om dat te be reiken is alles welkom dus er op loell men per mitteert zich van alles en nog watl Werkelijk, ik begrijp niet hoe men, als men zoo alleen zijn eigen belangetje verdedigt, men den moed nog heeft zich voor te doen als de strijder voor de belangen van het algemeen, een ander notabene durft aanwrij ven slechts oog te hebben voor eigen zaak. Je moet maar durven het riekt erg duf! De heer Langenegger staart zich heelemaal blind op zijn ééne petroleumpit in zijn café. Mijn beste heer: u zegt: ik moet op een bepaalde plaats m'n gas uitdoen. W elnu, ik toch ook en alle winkeliers met u en mij. Tegen die wordt toch ook gezegd om 8 uur in Je winkel het gas uit, in alle café's om 10 uur, enz. enz. Waarom zou er nu toch voor u een uitzonde ring zijn??? Ja, maar die particulieren 1 hoor ik u al weer zeggen zeker, daar ben ik het met u eens en vraag daar in uw raads-adres verandering voor en vertel er vooral bij, op welke manier dan kan daarover gedelibereerd worden. Maar dat alles ver andert toch niemendal aan den plicht, die op u blijft rusten, van om 10 uur uw lichie uit te doen. blijft ook nu weer in uw episteltje hierboven, net als een poes in een kringetje ronddraaien. En dat kan van u ook eigenlijk niet anders, waar u zich plaatst op het zoo bekrompen standpunt dat vóór alles mijnheer Langenegger moet gaan. En wat beweert u nu eigenlijk hierboven? Dat noodtijden het recht geven tot veranderen, dat, amice, klinkt toch heel paradoxaal. Immers in alle tijden heeft men het recht, Ja den plicht om te veranderen, als men ziet dat men bet verkeerd heeft gedaan. Maar weet u, waar noodtijden wel u den plicht toe opleggen: om desnoods uw kleine per soonlijke belangetje ondergeschikt te maken aan de grootere van het algemeen. En waar de last die u ondervindt van de bestaande regeling aJlerml- niemst ia, was het heter geweest als u zich dien plicht wat sterker had herinnerd. En dan die con senten, die u als voorbeeld neemt aller-geluk- kigst voorbeeld kent u eigenlijk wel grooter jan boel? als juist met die dingen?-en zou al het veranderen in de regeling daarmee nu wel zoo erg bevorderlijk zijn geweest aan het goede en regel matige? Het is blijkbaar uw bedoeling, amice Langeneg ger, om niet meer te schrijven ik neem dan ook nu afscheid van u, mij beleefdelijk aanbevelend voor de toekomst. Tot ziens I Mijnheer de Redacteur, Er wordt in Uw blad voor verslagen van gemeente raadsvergaderingen steeds een groote plaats ingeruimd. Zelden of nooit zal men echter, uitgezonderd enkele ingezoodm stukken, die persoonlijke kwesties raken artikels in dc Schager Courant aantreffen. die hande len over onderwerpen, welke in een raaas verga derixig aan de orde komen en da aandacht ook van buiten staanders trekken. Mag schrijver dezes nu eens een uitzondering maken? Zoo ja, dan zou hij het willen hebben over het ver slag van de Schager raadsvergadering van 20 December .JL. in het bijzonder over net onderwerp verkoop gemtx-nh.'-ci^cndommen delging gemeen te-scli ui dan, Een der Raadsleden vond hel eigenaardig, dat „.waar de gemeente zooveel schulden heeft, zij dit kapitaal (de opbrengst van den verkoop ma gemeente-eigendom) nu moet beleggen." Ged. Staten zijn dikwijls zeer sdbetr in het vermelden van hunne beweegredenen voor het niet goedkeuren van een raadsbesluit, vooral als zij zich gedragen naar een eenmaal vastgestelden reoeL Uit het antwoord van den Voorzitter van den raad zjen wij al, dat alleen van „mogen" en „niet mogen" sprake is geweest Gaan wij evenwel na wat de motieven kunnen zijn voor het veto van het hoogere college, dan moeten wil tot de conclusie kennen, dat er een zeer rede lijke grond voor bestaat Het kan ah nut hebben, dat even in het licht te stellen. In het antwoord van den Voorzitter is de sleutel voor de oplossing van het vraagstuk te vinden. „Al leen wanneer dat terrein nog door schuld was be zwaard, (zou) die schuld met dat geld moge* worden afgelost", want, kan er aan toegevoegd worden, 'dan is dat terrein niet meer aan waardevermindering onder hevig. Dat is de zaak, waar 't om gaat De aflossingen, die de gemeente jaarlijks betaalt, zijn een equivalent van de waardeverminderingen, welke du bezittingen die de gemeente met het geloonde bë- drug heeft betaald, ondergaan. Ging men den onbezwaarden eigendom van de ge meente verkoopen, om daarmede de schulden af te lossen, dan zou op dat oogenblik baar bezit hetzelfde blijven, maar na verloop van jaren sterft achteruit ge gaan zijn, omdat niet is gezorgd voor de noodige „afschrij vingen". Het eenige onaangename is nu, dat de gemeente in de meeste gevallen, minder rente kweekt van de be legde gelden, dan zq moet betalen voor de geleemde. Maar dat is niet de schuld van het stelsel van Ged Staten doch van da manier van boekhouden der gemeente. Was dat een commercicele, dan zou er geen be zwaar tegen bestaan om de vrijgekomen gelden voor aflossingen te bestemmen, mits men maar de winst en verliesrekening der gemeente belastte met voldoende afschrijvingen. Er is een weg als schrijver dezes met dien aan te wijzen buiten rijn boekje gaat, schrapt U dit laat ste gedeelte maar M. de R. - om het bedoelde rente verlies te voorkomen. Die is deze de gaineante wendt het bewuste geld aan voor he* aflossen van schuld van de gasfabriek, wier afschrijvingen geregeld doorgaan, en verzekert zich ea Jaarlflksche uitkeerlng vaa rente over dat kapi taal tot ecm perceatage, gelijk aan dat, hetwelk voor dc af ta lossen golden wordt betaald Maar het is de vraag of Ged Staten dien «enigszins angewonen weg zuilen willen inslaan H. POLITIE. Gevonden een portemonaie, inhoudende eenlg geld. Inlichtingen ter Gemeente-Secretarie. BENOEMD. De heer G. Muurling, ambtenaar ter Secretarie al hier, is benoemd tot Commies ter secretarie te v oor- burg. MARKTOVERZICHT. Het jaar 1910 sluit onze markt met goede vieesch- prijzen. Dat geldt zoowel voor koeien als voor scha pen. Voor vette koeien was de schatting: eerst# kwa liteit 65 cent, tweede kwaliteit 61 62 cent; sferen werden getaxeerd op 55 a 60 en 48 53 cent. Bij vette koeien verkreeg de heer H. Spaans f5«0;b.j stieren de heer J. Kramer te St Maartensbrug f 625. Nuchtere kalveren waren vlug en prijzig- Stalvee was trekkend, in alle afdeehngen. Vette schapen waren trekkend duur. De heer K. Jonker te Alkmaar, verkreeg f 58. Ovarhouders, prijshou dend traag. a Pluimvee, blijft hoog, goede slachtkippen ft i f2.70; jonge legkippen, late broed, f 3 a 3.50. Eieren waren 11 a 12 cent, dus iets lager. De varkensmarkt wal schijnbaar goed voorzie*, Wij zeggen schijnbaar, want de groote aanvoer be stoud uit regeeringsvarkens, 32 stuks. SCHEEPS VERLIEZEN. LONDEN, 24 Doe. Sir Nonnen Hill, de in de Liverpoolsche reedersvtreemging, schnjn ln «m dagbkdaVtikeT dat inverhouding tot "de 3600 stoom schepen van 16 millioen ton bruto waarmoe den oorlog begon, het verlies in 27 maanden 12 proc. bedraagt van het aantal en 11 proc. van den tonnemin- houdDe totale waarde van de vernielde ladingen van 314 schepen wordt geschat op 17.805.000 p. st "Voor een groot deel zijn de verliezen door nieuwe schepen goed gemaakt Mijn vereeniging, zqgt de heer Hul, verzekerde bij het uitbreken van den oorlog 113/ sche pen van 6Vi millioen ton bruto, althans 1080 schepen met 6.280.000 ton. De blokkade, die ons slechts 10 sh. per 100 p. verlies brengt, kan ons niet doen uit hongeren. Het tekort aan scneepsruimte is geen gevolg van het vernielen van schepen door den vijand, maar door het gebruik dat we van onze schepen maken. ZESDUIZEND VOET BOVEN DE SOMMR In „Lloyds News" beschrijft een vlieger zijne gewaar wordingen hij oen vlucht over het gevechtsterrein aan de Somme: Zes duizend voet onder mij lag de wildernis leelijk, jiruin en pokdalig die de harmonische af wisseling van groene velden en veelkleurige oogst velden en fantastische bosschen schond Het is de mistroostige strook die de fronten scheidt Nu vlieg ik boven een streek waar groote daden verricht worden en velen een heldendood sterven. Recht van mij vloeit de rivier waarnaar oen groote slag ge noemd wordt; zij stroomt kronkelend naar het noor den, maakt plotseling een scheroe bocht naar het wes ten toe, ten zuiden van de belangrijke stad „Pras- quepris". De vreemde lijnen, die van boven af gezien ;ian het kronkelend spoor van een slang doen denken, zijn de loopgraven de frontlinife, de steun- en de communicatielijnen. De kleine uitsteeksels zijn de sop pen. De sombere strook Niemandsland met zijn gra- nanttrechters, lijken ea draadversperringen ia nauwelijks waarneembaar. Het oppervlak vaa de bruine strook is door ontel bare granaten gescheurd en geteisterd. Aan den zoom, tuaachsn Struikgewas en heuveltjes, staan de ku nonnen. Er achter, ervoor en eromheen loopan de verbindings schakels in den oorlogskoten, de telegraaf- en telefoon draden. En door dit alles heen, maar verborgen voor de oogen van den waarnemer, zwermen de slaven van van het kanon en het geweer. Deze ruines., die op verlaten afvalhoopen gelijken, waren eens dorpen, De wereld kent hunne namen uil de officieels Verslagen van aanvallen en tegenaanvallen. \an verovering en herovering Elk vertelt een verhaal vaa systematische bombardementen, van ineengeschoten muren, van woslc gevechten van man tqgsn man, van plotselinge ontruiming en bezetting. De afstand tusschen de puinhoopen ean dan weste lijken zoom van de wildernis en dia aan den oostelijken zoom, geeft den omvang van het in dria maanden ver overd terrein. Recht voor mij uit liggen vier kleine bosschen In elk dier bosschen hebben woeste bommen- en bajonet gevechten plaats gehad De wortels der boomen worden thans door honderden dooden gevoed Ver naar het oosten toe ligt een puinhoop, die grooter is dan de anderen Bestudeer de kaart en ge zult den naam vinden van een groote vesting Twee jaren '«"g heeft de vijand die stelselmatig versterkt met alle middelen die de morderne krijgskunst op levert en vervolgens werd zij van twee zijden be stormd door de Franschen en de Engelschen, die el kaar vervolgens in de hoofdstraat ontmoetten Een paar minuten vlieg ik in westelijke richting en over een aantal waarnemingsballons die lui in de lucht drijven, naar een tamelijk groote stad, waar ver schillende belangrijke verbinding wegen bijeen komen. Door mijn verrekijter zie ik een groot monument op bet midden van de marktplaats staan. Het is een stand beeld, dat eens prachtig en wonderbaarlijk was. Na bombardementen doorgemaakt te hebben, hevig ge noeg om een kathedraal te vermelen, hangt nu net vergulde Maria beeld, verbogen en beschadigd in een rechten hoek van het voetstuk uitstekend, op schijn baar wonderlijke wijze nog slechts door drie ijzeren Stangen tegengehouden." STEENKOLEN VOORRAAD IN FRANKRIJK. Dezer dagen heeft do nieuwe minister van openbare werken en ravitaUleering aan de pers mededeelingem verstrekt over den stand van de steenkolen crisis en de maatregelen, genomen om daaraan het hoofd te bie den. De minister verheelde geenszins den ernst van den toestand: toen hij als minister optrad, had de crisis bijna de afmetingen van een catastrofe aange nomen. Deze toestand is het gevolg van het tekort aan arbeidskrachten in de Fransche mijnen en van dm onvoldoenden aanvoer uit Engeland. De regeering heeft bepaald, dat de mijnwerkers van ds lichtingen 1900, 1901 en 1902 van het front zullen worden teruggeroepen; verder alle mijnwerkers-ter- ritorialen en ae mijnwerkers in Marokko. Door deze n aatregelen krijgt toen da beschikking over twee tot drieduizend mijnwerkers, aan welk getal nog 6000 Duit sche krijgsgevangenen van beroep mijnwerker, zullen worden toegevoegd. Zoodoende rekent men eróp óm 100.000 ton steenkolen per maand meer te kunnen produoeeren. Weliswaar is deze opbrengst nog te weinig, maar men vertrouwt, dat het ontbrekende door invoer zal worden aangevuld, nu met medewerking van Engeland wijziging is gebracht in het charteren van schepen, turwijl voortaan de convooien met verschillende vóór reden beladen schapen, door «prlogsschepea begeleid zullen worden. DE DUIT8CHB VERSTERKINGEN AAN DE BEL GISCH—NED. GRENS. De „Koln. Zeit." schrijft: „In de Nederlandsche pers heeft men zich ongerust gemaakt, omdat men meende, dat de door de Duitschers aan de Belgisch- Nederlandsche grens aangelegde versterkingen in verband staan met een plan tot een aanval op Ne derland; deze aanleg is echter niets anders dan een voorzichtigheidsmaatregel van bet Duitsche leger bestuur ter eventueele verdediging van het eigen ge bied. Wel zijn de Nederlanders mans genoeg om hun eigen land te verdedigen, waneer de Engelschen hunne neutraliteit mochten willen schenden, het voorbeeld van Griekenland geeft iedere voorzichtige regeering te denken. Zoover zal bet met Nederland zeker nooit komen; mocht Engeland echter een poging doen door Nederland Duitschland binnen te dringen, dan moet het Duitsche opperste legerbe stuur voorbereid zijn. De Nederlanders moeten deze loopgraven aan hun ne, grens als niets anders beschouwen dan als een zichtbaar teekan, dat Engelands dwingelandij voor geen schending van het volkenrecht terugdeinst, dat slechts met geweld daartegen opgetreden kan wor den en dat ook de Nederlanders steeds toegerust moeten zijn om bun land tegen dc tirannen de overzijde van het Kanaal te verdedigen". ZULLEN DE ENGELSCHEN EEN LANDINGSPO GING IN BELGM DOEN? Een correspondent in België schrijft aan De Tijd. Ofschoon de officieele legerberiehten er weinig mei ding van maken, kruisen den iongsten tijd herhaal delijk Engelsche vliegtuigen langs de Belgische kust. Zij laten niet altijd bommen vallen, en hun manoeuvres schijnen in verband te staan met ver kennersdiensten met het oog op vroeg of laat te ondernemen militaire operatiën. Van hun kant blijven de Duitschers de verdedi gingswerken in de duinen en de daarachter gelegen stellingen geregeld versterken. Nieuwe bezettings troepen zijn aangekomen en overal wordt nieuwe artillerie in stelling gebracht. Opmerkelijk is ook het groot aantal kanonniers, thans in de buurt van Knocke en Zeebrugge gelegerd, en meest behooren de tot de marine. Uit gesprekken en zekere teekenen ls mij gebleken dat de Duitschers vroeg of laat een poging tot lan ding van Engelsche troepen aan de Belgische kust verwachten Of het wed» opvatten van dergelijk EEN STEM VAN HET FRONT. Er is dezer dagen met een enkel woord reeds go- wezen op de uitingen van den liberalen afgevaardig de Less Smith in bet Lagerhuis over den vrede. De heer Lees Smith hoeft als korporaal dienst gedaan aan het front Hij uitte de hoop, dat het antwoord op het voorstel Van da centrale mogendheden om vredesonderhandelingen te openen, niet in zulke be woordingen zou zijn gesteld, dat het den pas geheel zou afsnijden. Het was van bet hoogste belang, dat de voorstellen van Duitschland bekend zouden wor den. Als ze oprecht waren zou mogelijk het eind van den oorlog in zicht komen. Als ze het niet waren was de publicatie niet minder noodzakelijk. Als de oorlog nog weer een Jaar voortduurde, zou Duitsch land het vooruitzicht hebben van verhongering en dood, dat naar spreker meende, geen volk zou kun nen verdragen, tenzij het overtuigd was voor een odel doel te lijden. Het Duitsche volk was, volgens de meening van den spreker, thans overtuigd dat het voor zijn bestaan vocht, en %ls nu door de pu blicatie van de voorstellen van de Duitsche regee ring het Duitsche volk z ou beseffen dat lijden en dood het werd opgelegd alleen om redenen van agressie, zou een stap zijn gedaan, die meer dan een militaire overwinning, er toe zou bijdragen de krach ten te ondermijnen, die de Duitsche natie sterk ma ken. Spr. kwam van het front, waar hij een Jaar was geweest Hij bad daar een zeer ondergeschik te positie bekleed, maar hij was toch in staat ge weest zich eenig oordeel te vormen over wat de mannen zoo onder elkaar zelden en dachten. Spr. zou bet toejuichen als de quaestie van vrede of oorlog niet zo ozeer van de pers van bet land af hing, maar meer van de meeningen van hen die den oorlog in werkelijkheid meemaakten. Spr. was be slist overtuigd, dat als het van de soldaten afhing, een voorstel om een ernstige poging te doen de partijen bijeen te brengen, mits natuurlijk er waar borgen waren, dat we deze eervolle verplichtingen zouden kunnen nakomen, met algemeene stemmen vrijwel zouden worden aanvaard. De eerste minister bad aan het land verklaard geen spoedige militaire beslissing te verwachten. Indien zulk een beslissing alleen verkregen kon worden als resultaat van een uitputtingsoorlog, zou dat verder nog wederkeerig groot verlies aan men- schenlevens beteekenen. Hij hoopte niet door den 'eersten minister van lafheid te zullen worden be schuldigd, als hij zeide dat dat van hem een zeer vreeselijk vooruitzicht was en een vooruitzicht dat hij niet bereid was te aanvaarden, tenzij hij over tuigd was, dat er geen ander middel was. Hij vroeg zich af: Als we een militaire beslissing verkregen hebben, welke waarborg voor de toekomst hebben we dan? Wellicht zouden er dan in het hart van Europa een honderd millioen menschen leven, door het overige Europa achter een vijandelijke tarief muur opgesloten, en daarom begeerig om alle gele genheid aan te grijpen om hun positie te herove ren. De meening dat onder deze omstandigheden vrede kon worden verzekerd, was een dwaze waan. Spr. meende dat veiligheid alleen kon worden ver kregen door een stelsel, waarbij de natiën in en bull(en Europa, voor elkander gemeenschappelijk de waarborgen op zich zouden nemen. Een van de meest belangrijke dingen in dezen oorlog, en in de wereldgeschiedenis was het feit, dat dit stelsel offi cieel was aanvaard door de regeering van het Ver- eenigd Koninkrijk, door de regeering van Duitsch land, en door de regeering van de Vereenigde Sta ten, die alleen het denkbeeld hadden aanvaard van de vorming van een verbond van natiën. Spr. meen de dus dat bet doel van den oorlog zou worden be reikt als er een verbond van natiën uit zou voortko men. Indien Europa thans niet zich gereed maakte om een eind aan den oorlog te maken, begreep spreker niet hoe het met de beschaving zou moeten gaan. EEN RIJKSCONFERENTIE. Uit LONDEN, 20 Dec. aan het Hdbld. De Britsche regeering heeft de eerste ministers van de zelfre- geerende „dominions" uitgenoodigd om in Februari a.s. na^r Londen te komen ter bijwoning van een reeks vergaderingen van den Oorlogsraad. In dezen specialen rijks-oorlogsraad zal Indië ver tegenwoordigd worden door den staatssecretaris voor Indië, maar hij zal ter zijde worden gestaan door-twee personen, benoemd door de regeering van Indië. Deze conferentie zal de urgente quaestiea betref fende de voortzetting van den oorlog behandelen, „de mogelijke voorwaarden, waarop wij in overeen stemming met onze bondgenooten zouden kunnen toestemmen in zijn beëindiging, benevens de behan deling van de problemen, die zich onmiddellijk daar na zullen voordoen". Met het oog op het laatstgenoemd onderwerp van bespreking, acht men algemeen den datum der con ferentie van veel belang. Deze zaak wordt begroet als een constitutioneels nieuwigheid ln Engeland, daar zij een officieele er kenning is van het recht der koloniën en Indlé op medezeggenschap ln de diplomatie en politiek van het rijk. Men hoopt toch, dat ook de oplossing van het Ier- sche probleem een incidenteel resultaat zal zijn va* deze conferentie, die de „Daily Chronicle" een mijl paal in de geschiedenis van het Britsche rijk noemt. 40.000 POND HOLLANDSCHE WORST BEDOR VEN. Het „Osaabr. Tageblatt" van 22 dezer meldt i Voor de strafkamer te Bochum was dezer dagen aanhanging een proces tegen zekeren Da ram uil Essen, die als tusschenpersoon voor de Hollandsche firma Z wannen berg te Oss (N.-Br.) in enkele dagen voor 17 millioen Mark in den handel had gebracht Hij, zoo wel als zekere Vollmer uit Bochum hadden deze worst 40.000 pond verkocht, terwijl ze totaal bedorven was. Bij onderzoek was verder geblete*, dat de plock- worst was vervaardigd van pezen, kraakbeen, allerhande afval «n glazig-geel spek. Bovendien bevatte re een groote hoeveelheid salpeter D. werd veroordeeld tot 400 Mark boete en V. tot 1200 Mark nlan, dat reeds voorheen in Engelsche maritieme en militaire kringen schijnt te hebben bestaan, maar dat nooit werd uitgevoerd, moft worden geweten aan de Jongste regeeringsverandering in Engeland, immers bedoeld om den oorlog krachtiger dan ooit KT ANTWOORD OP DE DUITSCHE VOOR8TEL- LONDEN, 27 Dec. Wij vernemen dat er over het antwoord op bet Duitsche vredesvoorstel een cedachtenwisseling plaats heeft tusschen de hoofd steden der geallieerden. Het concept-antwoord i8 te Parijs opgesteld en daarover wordt nu tusschen de verschillende ministeries gecorrespondeerd. Omtrent een antwoord op de Amerikaansche no. ta is nog geen besluit genomen. Het is niet waar schijnlijk dat er ten aanzien van deze nota of de Zwitsersche eenige stap zal worden gedaan voor het voorstel van Duitschland afgedaan is. JOFFRE, MAARSCHALK VAN FRANKRIJK Uit PARIJS. 27 Dec. De bladen betuigen groote in stemming met de benoeming van generaal Joffre tot maarschalk van Frankrijk. Geheel Frankrijk ver- eenigt zich in de huldiging van den overwinnaar van de Marne waarbij Duitschland s militaire kracht brak. Die naam zal Frankrijk's militaire roem sym- boliseeren en onsterfelijk zijn. In zijn rapport aan den president van de republiek zegt generaal Ly- nnsey, de minister van oorlog, dat de waardigheid van maarschalk van Frankrijk niet beter zou kun nen herleven dan ten gunste van een generaal, die aan Marne en Yser zegevierend 's vijands opmarsch tot staan bracht. Dit is een daad van dankbaarheid en rechtvaardigheid. SCHAGEN, 28 Dec. 5 Paarden f 160 e 800. 3 Stieren f 280 a 625, matig. 6 Geldekoeiuen, mag. f 200 a 900, matig 113 Idem, vette f 220 a 570, vlug 10 Kaifkoeien f 270 a 430, matig 33 Nucht kalveren f 12 a 25. x 210 Schapen, vette f 96 a 58. 749 Overnouders f 18 32 15 Varkens, vette, p. Kg. f 0.70 a 0.90. 21 Biggen f 7 a 11. 50 Konijnen f 1.50 a 2.5Q, 74 Kippen f 1.75 a 2.25. 71 Kg Boter f 1.90 a 2. 3119 Kipeieren f 11 a 12 LANGEDIJKBR GROENTEVEILING. Broek op L. ReuzenbloemJkool binnen! f 2.60 a 7, buiten! f 5.60 t. 12.40, Inmaak f 4.30 a 4.80, roode kool f 4 a 28.20, gele kool f 4 a 25.20, Deensche witte 18a 18,19, uien f 6.10 a 6.20, wortelen f 3.60 a S, PURMEREND, 27 Dec. 83 Stapels kleine kaas f 70 a 79, 821 Kg. Boter f 1.90 a 2, £23 rundaren. waaronder 138 vette en 4 stieren vette matig, 95 a 125 aent p. Kg, gelde, matig, f 180 a 290, melkkoeien, matig, f 260 a 385, 23 paar den T 150 a 500, 4 vette kalveren 13CTa 150 oent per Kg, 134 nucht. kalveren f 14 a 30, matig, 398 vette varkens 9£7 a 107 cent per Kg. vlug, 6 magere varkens f 30 a 4o vlug. 112 biggen 7 a 14, vlug. 1584 schapen en Limmeren, vette stug f 27 a 49, lammeren, «tug, f 17 a 25, 8 zak peren f 450 a 5, 51 zak appelen f 4 a 5.50. kipeieren 12 a 13 oent WRMENHUIZEN, 27 Dec. 1918, Roode kool f 2.70 a 26.60, witte kool i 3.30 a 19, gele kool f 2.80 a 12. NUORDERMARKTBOND. Noordscharwouda. Roode kool f 14.50 a 23.50, gele kool f 6.70 a 22.10, Deensche witte f 16.50 a 21.30, bloemkool binnenl. f5 a 6.40, buitenL f 7.50 a 9.70, witte kool per wagon f765 a 775, uien f 6.10. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen vaa 23 December 1916, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut De Bildt Hoogste barometeretand boven 770 te Zuid-Dultacb land, laagste 760.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 29 December. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, Nevejig tot zwaarbewolkt Aanvankelijk nog weinig of géén neerslag en iets kouder. NIEUWE NIEDORP. Op Donderdag 4 jein .Zondag 7 Januari zal de kinder- zangvereeniging onder leiding van den heer A. Vink, opvoeren de operette Goudmuiltje. Er staat den liefhebbers dus weer een tweetal mooie avondjes te wachten. DISTRIBUTIEREGELING VAN BROOD, BLOEM, MEEL EN ROGGE De Minister van Landbouw overwegende dat .het noodzakelijk is maatregelen te nemen ter beperking van het gebruik van brood em van de grondstoffen voor de Bereiding van brcfad; gezien art 8, 1ste lid, der DistributieweT 1916, heeft vastgesteld de volgende distributieregeling van Brood, bloem, meel en rogge Art. 1. (1) Het Rijk stelt door tusscheokomst van de gemeentebesturen verkrijgbaar a. wittebrood-kaarten, ter voorziening ln de behoefte aan wittebrood, zoet roggebrood en bakkersbeschuit, uitsluitend van den houder en van het gezin waartoe hij behoort; onder bakkersbeschuit wordt in deze rege ling verstaan alle beschuit, met uitzondering van dia welke in ongeschonden origineele verpakking wordt ver kocht; b. bruinhrood-kaarteu, ter voorziening in de behoefte aan bruinbrood, uitsluitend van 4"" houder en het gezin waartoe hij behoort; c. roggebrood-kaarten, ter voorziening in de behoefte aan grol roggebrood uitsluitend van den houder en het gezin waartoe hij behoort; d aanvullings-broodkaarten, strekkende tot aanvul ling in de behoefte aan 'brood, uitsluitend van dengene, voor wien naar het oordeel van het gemeentebestuur, de hoeveelheid brood, te verkrijgen op een kaart als bedoeld sub a, b of c, niet voldoende is in verband met den aard zijner werkzaamheden en zijne normale wijze van voeding; op de aanvullingsbroodkaarten is uitsluitend óf bruinbrood óf grof roggebrood verkrijg baar; e. dag-broodkaarten, strekkende ter voorziening in de behoefte aan wittebrood, zoet roggebroód en bakkers- beschuit, uitsluitend van een tijdelijk hier te lande ba oen hotel of soortgelijke inricht!'vertoovenden vreem deling. (2) De wittebrood-, bruinbrood-, roggebroód- en aan vullingskaarten zijn geldig voor de daarop aangegeven week; do dagbroodkaarten zijn geldig voor den daarop aangegeven dag. (3) Alleen de aanvullingsbroodkaarten staan op naam. KAMERVERKIEZINGEN IN 1917. Het bestuur van de S. D. A P. heeft, naar Het Volk meldt, eenstemmig besloten aan de' partij het yoorstd voor te leggen, bij de verkiezingen van Junl 1917 de samen.-' tdl u ig van de Tweede Kamer te laten zooals die nu is. Het bestuur van de Algem. Bond van R. K Ki®- vereenigingeu zal, naar hot Cemtr. meldt, op 8 Janu ari deze zaak bespreken. EEN NIEUWE SPOORLIJN. ZAANDAM, Het gemeentebestuur heeft, zoo meldt Het Volk, onderhandelingen geopend met de Kamer van Koophandel over een rechtstreeksche verbinding vran dc Zaanstreek met Haarlem. De nieuwe spoor lijn zou loopen van 'Zaandam over Westzaan, Buiten- huizen ea Velsexbrug mmr Haarlem. WAARLAND. Mej. Harmsen, onderwazen» aan de O. L. School alhier, fa in gelijke betrekking benoemd te B®*" tirum (Geld.). SMOKKELARIJ. Men meldt uit Zeveaa&r: Het blijkt dat men weer wat nieuws bedacht hec" om zeep uit te voeren, nadat de pogingen tot frau- duleuzea uitvoert van enkele etukjez zeep schip*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2