postkwitanfies De Oorlog. ATTENTIE B rgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. warenden hadden voldaan. Hierna werd opgevoerd i o ??,.en dan lrouw®". oorspronkelijk blij- lnu2 bedrijven, door C. J. Hanegraaff. Ook hier mede had de club veel succes en de vroolljke in- noud gaf na den ernst een gepaste afwisseling. Tus- Bcuun de bedrijven werden door de aanwezigen lie deren gezongen, die van toepassing waren op de ■uiiatspetiKionnoerlng, waarbij de heer D. Zon voor de piano-begeleiding zorgde. De hoeren Limpers en' Kok uit leringerwaard wekten de aanwezigen op om, zoo zij dit nog niet waren, lid dor afdeeling te worden en wel met dezen uitslag, dat 20 nieuwe loden toetraden. BIJ d0 sluiting dankte de voorzitter in hartelijke woorden de propagandisten voor hun verdienstelijk werk en sprak den wenscb uit, de club later nog eens hier te mogen zien optreden. Een gezellig bal besloot den avond. BOND VAN COOP. LANDBOUWVEREENIGINl BEN IN N.-HOLLAND. Eergisteren heeft bovengenoemde bond te Hoorn een algemeene vergadering gehouden, onder lei ding van den heer R. Visser Lz., van Berkhout, die in zijn openingswoord zeide, dat het afgeloopen jaar niet tot de onverdeeld gunstige voor den landbouw kan gerekend worden. Het bedrijf werd in de ont wikkeling belemmerd door de regeeringsmaatrege- len; te veel moest worden afgestaan voor het bin- nenlandsch gebruik. Op het gebied van het vereeni- gingsleven was 1916 belangrijk. Voor de toekomst zal eendrachtig samenwerken gebiedend noodzake lijk zijn, opdat de nog komende regeeringsmaatre- gelen niet) te veel jhet particuliere initiatief en het bedrijf zullen storen. Getracht zal worden, in samenwerking met Hol lands Noorderkwartier en den Boerenbond in Noord Holland cursuussen voor zaakvoerders van coöpe ratieve aankoopvereenigingen op te richten. De op richting van de Nederlandsche coöperatieve Kunst- mestfabriek is zoo goed als verzekerd; men zal het daarheen trachten te leiden, dat de Bond namens Noord-Holland in die fabriek vertegenwoordigd zal worden. Uit een rapport omtrent de koekenfabrlcage blijkt, dat het voor groote malerijen mogelijk zal zijn, al leen of in vereeniging een eigen murwe-lljnkoekfa- briek op te richten. Bij» een productie van 70.000 K.G. koeken is zoo'n fabriek rendabel te maken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Busch te Wormerveer, D. v. d. Woude te St Pancras, P. Boot te Wijdenes, J. Bark te Middelie en P. Kant te Schagerbrug. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over een voorstel tot oprichting van een administratiekan toor voor fondsen van de coöperatieve vereenigln- gen. De heer v. d. Stok lelde het punt namens een commissie in. De commissie oordeelt, dat een naaml. vennootschap op coöperatieven grondslag te ver kiezen is boven een coöperatieve vereeniging. Zij acht de oprichting van een bank wenschelijk en meent, dat die instelling een goeden grondslag vormt tot verdere ontwikkeling van het coöperatieve le ven, waardoor een financieele organisatie gesticht kan worden, die de binnen- en buitenlandsche be langen met medewerking van de zuivelfabrieken o voldoende wijze regelt. Bij de bank zullen de aangesloten vereenigingen het bqnoodigde kapitaal kunnen betrekken; de kleinere kapitalen, noodig op korten termijn, kunnen van de boerenleenbanken betrokken worden. In beginsel werd besloten, dat de bond het ini tiatief zal nemen tot de stichting van een centraal lichaam, n.1 .een administratiekantoor voor geheel Noord-Holland, werkende voor alle coöperatieve ver eenigingen op tuin- en landbouwgebied. Verder werd besloten om stappen te doen, om te komen tot de oprichting van een technisch bureau voor het verstrekken van adviezen omtrent bouw, drijfkracht en inrichting van de malerijen. Besloten werd voorts nog, zich aan te sluiten bij het Nederlandsch Landbouw-Comité, KREDIETBEHOEFTEN NA DEN WATERSNOOD. Vanwege de regeeringscommiBsie inzake het mid denstandskrediet wordt het volgende medegedeeld: Zooals bekend is, ontwierp de regeering, kort na de overstrooming van het vorige jaar, een rege ling om van staatswege de voorziening in de kre dietbehoefte van de door den watersnood getroffenen te vergemakkelijken. Deze regeling is thans door de Staten-Generaal goedgekeurd. Voor zoover het hulp betreft aan de slachtoffers, behoorende tot den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, werd de uitvoering opgedragen aan de regeeringscommlssie Inzake het middenstandskrediet. De bedoeling is, dat de Staat, onder zekere voor waarden, zich als borg zal stellen voor 65 pet der benoodigde voorschotten. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich ,voor zoover het deze provincie betreft, bereid verklaard, een aanvullende garantie op die van den Staat te verleenen van 35 pet, zoodat door deze kre- dietbehoevenden slechts voor 10 pet van het voor schot op andere wijze zou moeten worden borg ge- steld. Slachtoffers van den watersnood, voor zoover zij behooren tot den handeldrijvenden- en industrieelen middenstand, kunnen zich dus thans tot he tbeko- men van een voorschot wenden tot de bij de regee- ringscommissle aangesloten bankinstellingen. Voor zoover de adressen daarvan aan belang hebbenden niet bekend zijn, kunnen zij zich tot het bekomen van nadere inlichtingen wenden tot het secretariaat van de regeeringscommlssie inzake het middenstandskrediet, 2de Sweellnckstraat 84, Den Haag. VERGIFTIGING. Van een gezin aan de Gedempte Gracht in Den Haag zijn gisteren na het eten van schapenvleesch de man en vier kinderen in hevige mate ongesteld geworden. De toestand van een 18-jarige dochter was dermate, dat overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk werd geacht De toestand van de overige le den van het gezin is thans bevredigend. ERNSTIGE MISHANDELING. ilet stilliggen der vloot schijnt voor verschillen de zeevarenden te IJmuiden eene aanleiding te zijn om hun leegen tijd in de kroegen door te brengen. Eenige door den drank in zeer opgewonden toe- Btand verkeerende jongelui trachtten gisterenmid dag een voorbijganger te molesteeren, doch deze wist zijn belagers te ontkomen. Minder gelukkig was de .werkman Van Dam uit Santpoort, die zich na beëindiging van zijn werk in oen vischpakhuis per rijwiel naar zijn huis begaf en door de kannibalen werd aangevallen. Op een schan delijke wijze heeft men dezen man mishandeld. IilJ kreeg van één zijner belagers een klap met een boks beugel. Zijn toestand is zeer ernstig. Hij is dadelijk in Het Witte Kruis ondergebracht teneinde later naar zijn woning te worden vervoerd. De dader, een bij de politie ongunstig bekend staande jonge man van ongeveer 20 Jaar, werd on middellijk opgespoord en in verzekerde bewaring gesteld. ONRUST TE WESTKAPELLE* Men schrijft uit Westkapelle aan het Hdbld.: In onze anders vrij rustige gemeente, 1b het op oudejaarsavond tot een ernstige botsing gekomen tusschen militairen en burgera Te ongevoor tien uur ontstonden hevige vechtpartijen, waarbij van mes- Hen en landere gedmpro vigeerde Svapons gebruik werd gemaakt, en verschillende gewonden door den dokter moesten worden verbonden. Een der gewonden, een oppassende Jonge mem, is tot nu toe niet teruggekeerd in de ouderlijke wo ning, terwijl zijn klompen aan den zeedijk zijn ge vonden, en men het ergste vreest Een uitgebreid on derzoek wordt ingesteld, ofschoon het als zeer wel mogelijk wordt aangenomen, dat de jongen getracht hoeft zijn wonden met zeewater af te wasschen en daarbij in zee is govallon. Voor den nieuwjaarsdag waren door den militai ren commandant strenge maatregelen genomen, De eafé's moesten te 2 uur gesloten worden, ieder was aangeraden zich zonder noodzaak in de duister den geheelen dag patrouilles door de gemeente lie- nis niet op den openbaren weg te begeven, terwijl pen. BRUTALE INBRAAK. Inden Nieuwjaarsnacht zijn een drietal gemas kerde inbrekers de woning van Chr. Broks, een al leenwonend man onder Schijndel, N.-Br., binnenge drongen, hebben hem van zijn bed gelicht en ge bonden en onder bedreiging met een revolver hem trachten te dwingen de bergplaats van zijn geld aan te wijzen. Broks had pas zijn huis verkocht voor f1100 en de inbrekers dachten, dat dit geld nog in zijn woning aanwezig was. HIJ selde echter tflechts een tien gulden te bezitten, waar de inbrekers beslag op leg den. Toen hebben de bandieten, in de waan, dat Broks zijn geld in den grond zou hebben geborgen, den vloer voor den haard opgegraven, doch zonder re sultaat. Toen zij met den geringen buit vertrokken waren en Broks eenigszins van den schrik was hersteld, werd aangifte gedaan bij de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, waarvan het gevolg was, dat een drietal zeer beruchte individuen werd gearres teerd, waarvan er twee enkele jaren geleden door de rechtbank tot 9 jaar gevangenisstraf voor een der gelijk feit werden veroordeeld, doch wegens een fout in de dagvaarding in hooger beroep door het gerechtshof werden vrijgesproken. Het zijn drie individuen uit het befaamds Wij bosch onder Schijndel. Ze zijn geboeid naar 's Hertogenbosch overgebracht doch ontkennen tot hiertoe alle schuld. Er schijnen echter tal van aanwijzingen tegen hen te zijn. 1425 PROCESSEN-VERBAAL WEGENS SMOKKE LARIJ. Winterswijk, 2 Januari. Als een bewijs, hoezeer de smokkelarij ook in onze gemeente hoogtij heeft gevierd, moge dienen, dat in 1916 door de politie on geveer 1425 processen-verbaal werden opgemaakt, tegen 357 over het jaar 1915, eene vermeerdering dus van ruim 1060 verbalen, welke bijna uitsluitend op rekening der smokkelarij geschreven moet worden, Men bedenke, dat ook In 1915 niet weinig werd ge smokkeld. TeL OVERSTROOMING IN HET GEULDAL Uit Valkenburg, 2 Jan. Ook in onze gemeente heeft men van het hooge water te lijden gehad. Door de aanhoudende regens was het water in het kleine riviertje de Geul zeer gewassen. Hoewel de burge meester tijdig maatregelen had genomen om de tal rijke sluizen te openen, kon de smalle rivierbedding het overtollige water niet slikken, vooral niet wegens een wolkbreuk in de omgeving van Vaals, zoodat de omliggende landerijen werden overstroomd. Alhier kwam het water omstreeks 2 uur hij het hotel Germania en Palanka over het Walramsplein, hetwelk in kort entijd een groot binnenmeer geleek. In de straten stroomde het water, dat 75 cM. hoog was, met groote kracht, zoodat de passage over de bruggen was gestremd. Op het postkantoor moest het personeel vluchten op stoelen en tafels. Omstreeks 9 uur stond het water het hoogst; toen begon het iets te minderen. Alle kelders zijn ondergeloopen. Op het Walramsplein zijn groote gaten gespoeld. Bij de Eerw. Zusters is een muur geheel ingestort De vei ligheidsmuur langs de Geul is op verschillende plaat sen geheel weggeslagen. In de kerk dreven de stoe len en banken rond. Door de met den stroom mee gevoerde boomen, zijn verschillende bruggetjes ge heel weggeslagen. Hoewel er gelukkig geen menschenleven svallen te betreuren, is er toch groote stoffelijke schade gele den. NIET ZOO GAUW SCHIETEN. Eergisterenmiddag heeft do houder van een volks restaurant aan de Nieuwe Molstraat te 's-Graven- hage, na een woordenwisseling met een bezoeker zijner inrichting, dezen met een revolverschot niet levensgevaarlijk aan het hoofd verwond. De dader werd naar het politiecommissariaat ge leid en de verwonde werd naar het Gemeente-Zie kenhuis vervoerd. Naar later gemeld wordt, staat de getroffene niet zeer gunstig bekend. Hij maakt zich meermalen schul dig aan drankmisbruik, en wilde het verstrekte maal niet betalen, zeggende dat de restaurateur het geld daarvoor ophaalt bij particulieren. De restaurateur verzocht herhaaldelijk Jde inrichting |e verlatent Maar de bezoeker nam een dreigende houding aan, waarop de restaurateur uit zelfverdediging een re volverschot op hem loste, waardoor de getroffene een kogel in het hoofd kreeg. De gekwetste kon zich, vergezeld van een op het schieten toegesnelden politieagent, loopende naar den centralen post van den Gemeentelijken Hulp dienst begeven, van waar hij, na verbonden te zijn, te voet naar het Ziekenhuis ging om daar den kogel uit het hoofd te laten verwijderen. EEN NIEUWE VEREENIGING. Te Alkmaar is, naar de Alkm. CL meldt, een ver eeniging gesticht vanDuitsche deserteurs, ge naamd Teutonia. De vereeniging stelt zich ten doel een bond opder de zich in ons land bevindende de serteurs te vormen om zoo mogelijk aan voorloopig geïnterneerde deserteurs, die vrijgelaten worden, eenigen steun te verleenen. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave, d.d. 27 December, wer den geen gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. WINKEL. Loop der bevolking in 1916. Werkelijke bevolking op 31 December 1915787 mann., 758 vrouw, totaal 1543. Geboren 17 mann., 17 vrouw„ totaal 34. Gevestigd 85 mann., 92 Vrouw„ totaal 177. Totaal 102 mann.. 9109 vrouw, tezamen 211. Overleden 17 mann., 10 vrouw., totaal 27. Ver trokken 57 mann, 58 vrouw., totaal 115 Totaal 74 mann., 68 vrouw tezamen 142. Verschif 28 mann. 41 vrouw., totaal 69. Bevolking op 31 December 1916: 815 mann., 797 vrouw., totaal 1612 Huwelijken 13. WLERINGERWAARD. Woensdag 3 Januari hadden wij het genoegen eene uitvoering der Kinderzaugschool van Wicringerwuard by te wonen. De Directeur, de heer Jac. Jansen, verdient een woord van lof voor de moeite, die hij zich getroost heeft, om dat gene te bereiken hetgeen hij dezen avond getoond hoeft bereikt te hebben. Van de oudste klasse beviel ons in 't bizonder „Hdï. 't was in de Mei" van M. v. Tusschenbroek, terwijl de jongste klasse een zevental liedjes zong, waarvan „Klein Jantje" ons 't meest bekoorde. Door beide klassen werden een drietal liedjes ten gohoore gebracht, waarvan het Jongens handen uit de mouwen" zoo echt natuurlijk werd weergegeven. Het was oen goed Idee om voornamelijk liedjes van Tusschenbroek weer te laten gewen, ge ëigend ais deze eenvoudige wijsjes voor oon zoo jong gezelschap zijn- Tot slot werd opgevoerd de bekende kinderoperette Als de kinderen slapen," van Brandts Buis Ja Hier werd wederom blijk gegeven van ernstig studeeren. Jongejuffrouw M. Bakker als solo-pop verdient zeer zeker oen apart woordje voor de manier, waarop zij hare taak opvatte. Ook de deftige pop toonde zich goed in haar rol te hebben ingedacht Het duiveltje en Willemientje (de jongelui Hazeloop) waren ook goed berekend voor do hen opgelegde taak, terwjjl de klompendans van Hans en Grietje hel uit voerende tweetal een ovatie van het publiek deed verkrijgen. Wanneer wij hierbij vermelden, dat de -begeleiding aan de zoo bekwame handen van Mej. Anke Zijp was toevertrouwd, kunnen wij wel zeggen, dat ons een genotvollen avond was bereid. De heer Jansen mocht het genoegen smaken van zijne leerlingen een bloemstuk, te krijgen, terwijl aan me vrouw en mijnheer Hazeloop en mejuffrouw Zijp een ruiker werd vereerd voor hunne medewerking. ATJEU! Men meldt uit Nieuwstad aan de ..Llmb. Koerier Op Oudejaarsavond verlaat een Puitsch deserteur uit Isenbruek die „Heimat", terwijl hem als af scheidsgroet een half dozijn blauwe boonen door zijn trouw gebleven collega's worden nagezonden. Ais de man goed en wel op gastvrijen bodem staat en hij voelt dat zijn ribben en knoken nog heel zijn, draait hij zich verachtelijk nm en roert de inmid dels tot op korten afstand genaderde Duitsche grens wacht met verontwaardiging toe: „Ben Jullie kerels! Iemand ze9 kogels nasturen zonder hem „kapoet te schietenI Dat doet geen Pruisisch soldaat. Ik schaam mij over u. Daarom: Atjeu!" HOOG WATER. Men bericht uit Venlo, d.d. 3 Januari: Een groot gedeelte van de Maaskade en van de naar de Maas a.floopende straten staat weder onder water. Op verschillende langs de Maas gelegen hof steden te Baarlo, Reuver, Neer, spoelt het water over den Rijksweg. Tusschen Venlo en Tegelen staat het water gelijk met den grooten weg. Nog twintig centimeter was en ook hier zullen pnardon en voet gangers door het watêr moeten plassen. Uit Wijk bij Duurstede, 3 Januari: Van Dinsdagavond 6 uur tot Woensdagmiddag is hier de Rijn nog 25 c.M. gewassen, of gemiddeld 1 c.M. per uur. De Rijkspeilschaal noteerde Woensdag middag een stand van 6.72 M. pi. N.A.P.. Het water stroomt over de zomerkaden. De gierpont vaart ge regeld. De uiterwaarden aan de Geldersche rijde, welke tot nu toe minder last van het water hadden, becrinnen meer en meer onder te loopen. Hiermede berichten vrij, dat wij doer varhooglng der posttarleven genoodzaakt zijn, onze voor de abonnementsgelden der Schager Courant •n Zondagsblad, ban evens voor alle tijdschriften, te verhoogen met de lmcaaee-kosten, namelijk: voor bedragen niet hooger dan f L— 9 oent, voor bedragen boven f 1.8 oent Degenen, die dese inoeaee hesten weaeelien te be sparen, stellen wij gaarne ln de gelegenhMd, véér 19 Januari hum verschuldigde kramteageld per poet wissel of la postzegels over te maken, daar dit iets goedkseper ls daa da genoemde Incasso-bedragen. Na dien datum wordt per postkwltantle beschikt Waar de plaatselijke brievengaarder als agent der Srhager Cenrant fungeert en als zoodanig steeds bet abonnementsgeld Int, gelleven onze abonné's echter de betaling als vanouds aan dien Brievengaarder te doen. Zulks om abnizen te voorkomen. Het krantengeld bedraagt: Schager Courant franco per poet f 1.19. Zondagsblad, trance per poet f 9.59 "4. DE UITGEVERS. Op geen enkel front la beteekenlsvol nieuws, al leen in Roemenië woedt een felle strijd en steeds nog moeten Russen en Roemenen terug. Langs de heele Braila-Foesani-linie zijn zware gevechten aan den gang en op de punten die het meest beteeke- nen, moeten de Russen terug. Braila wordt van alle kanten bestookt en het Duitsche legerbericht spreekt er reeds van dat de Bussen reeds uit Braila zijn ver dreven. Dit schijnt evenwel niet juist te zijn. Ook in de Dobroedsja gaat het voor de Russen verre van voordeelig. Berlijn meldt, dat Macin en Jifila genomen zijn. Op het Salonikifront alles rustig. De geallieerden doen al hun best om zich in hun rug tegenover Griekenland te beveiligen. Daartoe heeft zij aan Griekenland een ultimatum gericht, waarvan de voornaamste eisch is, dat het heele Grieksehe leger met artillerie enz. op het Pe- loponnesisch schiereiland wordt geïnterneerd, waar op dan de entente haar troepen en voorraden te Itea aan de Golf van Corinthe zal ontschepen en ze door Griekenland naar Saloniki vervoeren. Deze eisch, die met den inhoud van het Duitsche ultima tum aan België overeenstemt, wordt evenals ultima tum door „militaire noodzaak" gemotiveerd. D« schrijver besluit rijn artikel met de voorspel ling, dat Roemenië, evenals het verwoeste Polen en Servië, een lastpost voor de centralan. zal worden. Dus precies andersom als men gehoopt had. DE VERVLOEKING VAN VENIZELOS. Men schrijft uit Zurlch d.d. 30 December: Italiaanscho bladen berichten over de plechtige „vervloeking" van Venizeloe, zooais dat dezer dagen naar oud volksgebruik in Athene heeft plaats ge had. In een lange stoet trekt het volk in dit geval dus de tegenstanders van Venizelos door de stra ten van Athene, dragende in de hand een steon die onder het uitkrijten van de vervloeking „Verbannen en vervloekt zij de verrader, die het vaderland uit eenscheurt" in een groote kuil geworpen wordt Ook de geestelijkheid spreekt dien vloek uit, staande on der het portaal van de kerk der parochie. Vele dui- zenden namen aan de plechtige handeling deel en de steenen vormden tenslotte een kleinen heuvel waarop de beeltenis van Venizeloa werd verbrand EEN SPOORWEGONGELUK. Uit LONDEN, 3 Jan. Een volbeladen passagiers- trein van Edinburg naar Glasgow liep bij Ratho op een machine, die op de lijn stond. Vier personen wer den gedood en 25 gewond. HET ANTWOORD AAN WILSON. Uit Londen, 3 Jan. WIJ vernemen, dat het ant woord der geallieerden aan Wilson waarschijnlijk eerst eenige dagen nadat het den president bereikt zal hebben, gepubliceerd zal worden. Er worden in het document nog eenige kleine wijzigingen aan gebracht Terwijl in het antwoord aan Duitschland de voorwaarden werden herhaald, die niet aange nomen zouden worden, mag verwacht worden, dat het antwoord aan Wilson in duidelijker bewoordin gen de eenige preleminairen aangeven, op welke de geallieerden bereid zijn onderhandelingen te be ginnen. BEMXKNTK NOORDiCHARWOUDE. ingeschreven over de maand December 1916. Geboren: Johanna Geertruda, dochter van Jaoo- bus Hendrikus Meijer en Johanna AJida Stuijt Overleden: Jon Mul, oud 5 jaar, Elisabeth Ooijo- vaar, oud 3 maanden. Jacob Ootjes, echtgeo. van Neeltje Bierman, oud 67 jaar. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven over de maand December 1916. GeborenFreddy, zoon van NlcoLaas Wijn en Grietje Koster. Pietar, zoon van Klaas Stapel en Jannetje Heinis. Overleden: Evert Bakkw 61 jaar, echtgenoot van Maartje Korver. t GEMEENTE BIL OP LANGEND IJK. Ingeschreven over de maand December 1916. GeborenInmetje d. v. H. de Graaf em A. Wage naar. Abram, z. v. W. Hopman en A. Dekker. Nietje, d. v. Alb Wever en M. de Boer. Klaas, z. v. Alb. Rus en Gr. Pot Jan, z. v. J. Wagenaar. en Tr. Sliiker. OndertrouwdDim mes van der Waal en Saaftje de Boer. Overleden: Aiida Maria Lancé, 52 j echtgenoote van Abram Vroqgop. Adrianus Baars, 76 j., echtge noot van NeeJtie Dekker.' Simon Stins 16 j. Levenl. nangweven dochter van F. G. L. van Doornum en Tr. Kansen. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven over de maand December 1917. OndertrouwdReindert Kuiper, te Winkel, en Antje Glas. DE BUIT IN ROEMENI8 Men schrijft uit Zurich d.d. 3ü December: De Roemoensche medewerker van de Neue Zurcher Ztg. brengt vandaag weer oen van rijn veel-griezed artikelen over den loop der gebeurtenissen Ln rijn vaderland Deze.n keer behandelt hij de waarde dier economische voordooien, die de centrale mogendheden met redelijkheid uit het veroverde gebied kunnen ver wachten. En dan hangt hij een tafreel op, dat maar heel weinig belooft Daar zijn b.v. de fabelachtige graanvoorraden. Hoe staat het daarmee nu in waarheid T En wat ia er te verwachten van de olie-productie? Graan levert de Roemeenscho veldtocht voor de cen trale mogendheden, volgens dezen schrijver, niet noe menswaardig op. Er liggen niet als in andere winters overjarige ougv.en in du groote opslag-plaatsen; alles is voor het uitbreken van den oorlog in het vooruit zicht van de dingen, die gebeuren gingen, te gelde gemaakt De oogst van 1916 werd om dezelfde reden aan het eigen landvolk verkocht, dat daarmede tegen den hevigs ten nood gedekt was. De terugtrekkende Russisch-Roemeensche troepen hebben deze particu liere voorraden echter overal opgqgeten en de hen vol gende centrale legers verslonden de rest. Wat nog in de opslagplaatsen voor rekening van Engeland en voor rekening van Duitschland lag, werd bijtijds over Braila afgevoerd, verzekert hij. Ook kon er van geen winteraaaikoren sprake rijn, De oorlog maakte de bebouwing der akkers onmo gelijk, of verwoestte wat reeds bewerkt werd. Voor den zomer van 1917 is dus niets te verwachten. Eerst in het voorjaar zou met het akkerwerk een begin kun nen worden gemaakt; maar er is gebrek aan arbeiders, er is ook gebrek aan het trek vee, dat voor de onafzien bare landerijen van Walachije onmisbaar is. Tegen alle krantenberichten in. hebben dan ook de officieele Duitsche organen steeds tegen groote verwachtingen gewaarschuwd. Wei ia officieel gameid, dat de cen trale legers meer dan tweederden van dit vruchtbare gebied nebben veroverd; doch gebied en voortbreng selen zijn tweeërleiI Niet anders staat het met de vooruitrichten voor de olie-putten. Engelsche aappeurs hebben bijna alles radicaal verwoest; en wat niet tot diep onder het aard oppervlak vernietigd worden kon, is zoo zwaar be schadigd, dat de herstelling oen geweldig stuk arbeid kosten zal. Als het mogelijk is hersteUingon uit te voeren I Want daarvoor rijn nieuwe machinerieën, nieuwe buizen hoodig; en in de centrale landen zijn nagenoeg alle metaal-fabrieken voor den munitie- arbeid ln beslag genomen. In Galicië is het dan ook om diezelfde reden nu. na èen jaar van bel» nog niet mogelijk */a ue gewone productie te halen. Hoe ml bet dan in deze benarde tijden voor de Ro» moenschc putten mogelijk zijn? SCHAGEN, 'A Jan. 11 Paarden f 150 a 800. 14 Geldekoelen, mag f 220 a 320, stug 100 Idem, vette f 200 a 565, vlug 10 Kalfkoeicn f 260 a 380 stug 9 Graskalveren, f 90 a 120. 27 Nucht. kalveren f 12 a 25. 280 Schapen, vette f 38 a 53. 819 Overhouders f.18 a 3225. 4 Bokken en Geiten f 3 a 12 Vette varkens geen aanvoer. 27 Biggen f 8 a 15. 30 Konijnen f 0.50 a 225. 150 Kippen f 0.80 a 2 83V» Kg. Boter f 1.90 a 2. 6665 Kipeieren f 11 a 12 WARMENHUIZEN, 3 Jan. Roode kool f 3.80 a 27.10 witte kool f 3 50 a 22.80, gele kool f 260 a 20.50, uien f 6.70 per baal, roode zool f 820 per wagon. V o nru "/f IRKTPOND. Nnordscharworde. Donderdag Roode kool f 7 50 a 2370 gele kool f 4.40 a 19, Deensche witte f 9.20 a 22.40, bloem kool, binnenl. f 6 a 6.50, buitenl f 7.20 a 7.80. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broak op L. Bloemkool binnenl. f5.60 a 8.70, buitenl. f5.60 a 10.70, inmaak f5.10 a 6.30, roode kool f4.60 a 28.50, gele kool f 4 a 21, Deensche witte f8 a 20.30, uien f6.90 a 7, wortelen f5.10, roode kool per wagon f800. MARKTOVERZICHT. De markt van heden laat zich tn korte trekken aldus samenvattenaanvoer iets minder, handel trekkend, prijzen iets lager. De prijs der vette koeien was voor eerste kw. 65 a 66 cent, voor tweede 62 a 63 oent Sir pond. Wil noteerden van den heer C. Schermer oogwoud 560 gld. Van stalvee was de aanvoer onbeteekenend, het be stond ln hoofdzaak uit melk- en kalfkoeien en wat pinken voor de slacht; koeion traag Vette schapen sleepen tot 53 gld.; overhouders trek kend duur Vette varkens niet aanwezig; in het begin der week werd eene belangrijke hoeveelheid vette varkens ge distribueerd. Oude kippen waren iets lager in prijs; uitvoer ge sloten. Eieren noteerden 12 cent Op de paardenmarkt zagen we een 15-tal paarden, waaronder eenige flinke werkpaarden, aangevoerd uit Rotterdam. R. K. NIEUWJAAHSLIJST. De Nieuwjaarslijst voor do onbemiddelde R. K. ln onze gemeente bedroeg f 175. Voor eene uitkeering kwamen 70 personen in aanmerking. HUIS VERKOCHT. Het huis van den heer J. van Ketel in de Rogge veenstraat, is in eigendom overgegaan aan den heer J. Dekker te Tolken. TELEGRAFI8CH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgea van 4 Januari 1917, medegedeeld door het Kon. Nou. Met Instituut De Blldt fc, Hoogste barometerstand 760 te Zuid-Duitschlana, laagste 737.0 te Skagen. Verwachting tot den avond van Meeat krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waar- achtjnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Sehagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Bevestiging Kerkeraadsleden. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Warnera. Den Oever, nam. 1.30 uur, Ds. Warmers. Wleringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Bevestiging Kerkeraadsleden. Call&ntsoog, voorm. 10 uur, Ds. Nieuwburg. Bev tiging van Kerkeraadsleden. u tl- Oudealuis, voorm. 10 uur, Da. Groeneveld. Bevan ging van Kerkeraadsleden.

Schager Courant | 1917 | | pagina 2