Schager Courant. TABAK J. R. KEIISS Hel Geheime Huwelijk van TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Zaleruaq 6 Januari 1917. öOste Jaargang No. 5931. De waarheid en niets dan de waarheid. FEUILLETON. De Ongelukkigsten onder de Menschen. Dominé van Buren is zeker te modern voor ons gemoedelijk oud stadje. Hij verkondigde heel nieuwe ideeën 'en laat dan gewoonlijk van tevoren al weten, waar jiij het den volgenden Zondag over zal hebben, doordat ?iij een biljet laat aanplakken tegen den kerk muur, waarin 'hj) bijvoorbeeld vermeldt Ds Herman v. Buren zal a s. Zondag spreken over de "Waarheid, maar in een nieuw kleed. En 'op een ochtend toen ik zoo stond te turen naar die „Veelbelovende regels, voelde ik mij even op den arm* jikken en zag ik daar onzen goeden Dinges voor mij. meester smid en slotenmaker, ijzerhandelaar enz. Hij had een vergenoegden glimlach op zijn eerlijk rond gelaat en sprak Ja, ja, meneer v. Weveren. 't Is wet te bejam meren dat er tegenwoordig al zoo weinig waarheid, is 'onaer de menschen. Hoewelen zouden er eigenlijk wel iijn, die nu werkelijk eens een dag hebben, waar op fij in het geheel geen leugen zeggen. Velen-wel -baas. In het geheel geen natuurlijk, antwoordde ik beslist Probeer het zelf maar eens om een heelen dag strikt oprecht te zijn en je zult 's zien» Ja, dat geloof ik ook, maar ik wil er toch dan eens oen proef van nemen; het is iets, waar ik al dikwijls over dacht want in zaken bijvoorbeeld ben ia ieder oogenblik 'in de verzoeking om te bluffen. Maar van morgen af te beginnen, wil ik toch eens trachten volkomen waar te zijn in alles. Den Volgenden ochtend nog vond ik baas Dinges al ttchter zijn toonbank staan, omringd door sloten, scharen, messen, scharnieren, jrortom van allerlei ijzer waren "Wel boe staat het met de proef, was mijn belangstellende vraag. 0 tot nu toe heel goed, dank u, zei de goedw man, blijkbaar vol illusie. En hij schoof me een stoel toe in zijn kantoortje, achter de deur, waar ik ongezien kon luisteren naar de Oprekken, die volgen zouden. Eerst kwam Somers; die had een slot noodig voor zijn achterdeur. Somers is een goede, beste man, maar wat erg secuur yan opvatting en daar hij zelf in 't minst geen verstand had van wat hem nu door zijn vrouw was opgedragen,, stond hij er* vooral "op, om toch de beste soorten te hebben. Baas Dinges stalde verschillende sloten uit, die alle maal es-en goed waren volgens zijn eigen ware in lichtingen, maar het beste merk was „Fixe" en die had luj nu op het oogenbiik niet. Maar wat verderop bij de IJzercompagnie, kunt u het wel krijgen, voelde hij zich verplicht erbij te voegen, in zijn groote waarheidsliefde die immers ook geen waarheid verzwijgen wilde. Somers ging dan ook getroffen, door 's mans op rechtheid en nederig verklaarde hij dat hij zelf natuurlijk niet genoeg oordeden kon over de deugdelijkheid van een slot, maar dat heit dan maar het best ezou zijn, om er twee op zijn deur te nemenhij zou een „Fixe' nemen en ook zoo een.... En toen de goede Somers weg was, zei baas Dinges heel triomfantelijk Zie je wol, ik heb 't altijd wel gezegdeerlijk duurt het langst. Toen kwam er een dame. Zoo, mijnheer Dinges, hebt u daar net sloten bij de hand. Ik moet er juist ook eentje hebben. En dus begon 'de uitstalling opnieuw. Ze liet zich nauwkeurig inlichten omtrent de werking van elk slot op zichzelf en na afloop vroeg zij Hebt u me nu de beste laten zien, die er maar zijn, ineneer Dinges. Ja, mevrouw. Het beste merk ïs de „Fixe", maai- die heb ik op het oogenbiik niet. Ik kan u er daarom wel een bezorgen. Verdere aanwijzing volgde met; n umoet ik ook zeggen,. in de meeste gevallen is het nog moeilijker, oprecht te Zijn tegenover een dame dan een heer. Tk moet hert absoluut vandaag nog hebben. Dan doet u hert beste, met naar de IJzercom pagnie te gaan, een paar huizen hier vandaan, hoorde ik torn Dinges weer Rn aan zijn toon kon ik niet merken, dat het hem eenige overwinning kostte. Er volgde ook geen opmerking, na het vertrek van zijn klant, én kalm pakte Dinges zijn sloten weer in, toen meneer ook binnentrad. Die had een gnoaninachine noodig en was erg inge nomen met de soort, die Dinges hem liet zien maar de prijs viel hem tegen Ik heb ar laatst een in de courant geadverteer} gezien en die was twee gulden goedkooper. Zou die nu werkelijk zooveel minder zijn dan deze? Och. neen, mijnheer antwoordde Dinges droog. En daarmee snelde ook deze klant zijn winkel weer Gélukkig kregen wij spoedig afleiding in de persoon huisvr^J die een slofzuijTvT- kmgde. De koop u-as al zoo goed als gesloten, toen d«y>e wne ineens de bedenking opperde- w toch- ho°P dt, wel hier in het !nii k nu wnmaal een principe van 1'w te neme2f det buitenland komt. Alweer moest onze Dinges dit kansje voorbij laten fw tn SP!)1 Mweer moest hij zeggen, dat al zijn stofzuigers uit Amerika kwamen. ki ®rrasseI}d was het intusschen zoo trouw als hij h.oef in zijn waarheids lievende beginselen; maar ook niet minder verrassend, zoo weinig menschen als hij h« rVu Q. En 8^°°' dat toch ook hij erg te kwaad kreeg met zijn zenuwgestel, tenslotte nog Ds. v. Buren in hoogst eigen per soon den winkel binnenstapte. Goeden morgen, Dinges Morgen, Dominé. Ik moet een veiligheidsscheermes hebben, man. ten van m'n kennissen heeft er een en die roept er toch zoo over. Onmiddellijk had Dinges een pracht exemplaar bij de hand, precies zooals Dominé bedoelde. Iloud jij het zelf nu ook voor zooveel beter? vroeg Dominé nadrukkelijk. Neen, eerlijk gezegdIk verkies een gewone, ant woordde Dinges, weer even oprecht. En daarmee scheen ook allo animo tot koopen bij den klant verdwenen. Toen gebeurde er iets verschrikkelijks; iets dat ik nooit vergeten zalUit dezelfde la daar achter da toonbank naaide Dinges een ander scheermes te voor schijn, in constructie precies een tegenhanger van het zooeven getoonde en zei: Maar hier heb ik er nu een, die ik beslist aanbe velen kan: dit is duur, dat is waar maar dat het goed is, daar durf ik voor instaan. Ik heb het zelf bij ondervinding, geen haartje blijft er zitten, waar het niet hoort, en 't noeft ook nooit aangezet te wordex., want ik heb een vriend, die 'r zooeen nu al vijf jaar gebruikt en die heeft er ook nog nooit iets aan gehad, ofschoon hij ziuch zoowat dagelijks scheert. Deze gloeiende lofspraak van 's mans eerlijke lippuii had dan ook de schitterende uitwerking, dat Dominé zonder eenig bedenken verder het geld uit zijn beurs nam en hoogst voldaan den winkel verliet. Wat voor verschil is er eigenlijk tusschen bedde messen, vroeg ik met kiem. Er is heademaal geen verschil tusschen. Maar ik weet niet, wat mij bezielde, om zoo te liegen; ik geloof dat ik mij vast wreken zou op die preek over de waarheid van hem, die zij Zondag nog te goed hebben. Ik weet heel best, dat het slecht is van mij, maar ik kon het niet laten en ik zal eerlijk de vijftien gulden Zon dag weer jn het zakje gooien. Maar dit soort van waarheidsliefde ga ik toch afschaffen; want dat is niet uit de voeren in de praktijk, ofschoon ik toch al tijd zeer waarheidslievend blijf. Ja, zei ik. Eerlijk duurt het langst en toch soms... Die preek ben ik gaan hooren en die was goed ook; dat moet ik zeggen. Het eenige, wat mij wel wa< afleidde van Dominé's welsprekendheid, was het feit, dat zijn kin leelijk ontsierd werd door tal van kleine sneetjes. En op het eind van zijn rede voegde hij er nog deze opmerking aan toe Er is iets, beste vrienden, waarvoor ik u niet ge noeg waarschuwen kan: dat is de noodzakelijkheid om toch vooral eerlijk en rechtuit te zijn in zaken. Zoo kocht ik onlangs ik wil nu niet zeggen waar en wanneer een huishoudelijk artikel, dat ten zeerste aanbevolen werd door een man, dien ik anders be paald hoog stel... Maar toen heb ik toch ondervonden, j dat hij mij heeft voorgelogen, waarna hij zeiJa, gij elk van u zult wel eens gelogen hebben, in den loop der week. Maar nustreeft steeds naar de waar- heid en niets dan de waarheid... Toen koos hij het juiste oogenbiik om zijn gebles seerde kin aandachtig op zijn hand te laten rusten, en ik geloof dat Dinges die vlak tegenover mij zat,. haastig in zijn zak tastte naar het geld, dat hij voor het kerkenzakje bestemde, als eenige a/doening voor zijn op dit moment vooral diep gevoelde zonde. vingen, beklemdheid, duizelingen, nachtmerrie, hun spijsvertering is moeilijk, de natuurlijks functies zijn bij hen aan kortere of langere storingen onder hevig. Langzamerhand worden zij physiek zoo ter neergedrukt, dat alle werk hun onmogelijk wordt Zij verliezen den moed en worden .astig van karak ter. Zij maken het leven aan hunne omgeving on mogelijk. Iedereen vooral tegenwoordig heeft min of meer aanleg tot neurathenle. Deze riekte is n.1. een soort uitputting der zenuwen, die meestal voortkomt uit overspanning, buitensporigheden en ook uit onaangenaamheden en vwdrleh Zij kan ook een gevolg zijn van eene verarming van net bloed. Om deze te voorkomen en te genezen moet men den rijkdom en de zuiverheid van het bloed, alsmede de kracht der zenuwen bewaren of terug verkrijgen. De Pink Pillen zijn daarvoor bijzonder aangewezen, wegens hunne merkwaardige kracht van vernieu wer van het bloed en opwekker der zenuwen. Deze Pillen leveren opmerkelijke resultaten, bij verarming van het bloed en afmatting der zenuwen, zelfs in de weerspannigste gevallen. Zij bevrijden het bloed van alle onzuiverheden en geven het bloed in roo'de bolletjes zijn kracht terug. De Pink Pillen herstellen boyendien het evenwicht van het zenuwstelsel en hebben een krachtdadige uitwer king op de spijsvertering. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozer. bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Te Schagen bij J. Rotgans, Molenstr. C 14 en ver der bij verschillende apothekers en goede drogisten. 21. L. G. door MOBERLY. Een half uur later leidde Michael Bond haar weg van het bed waar zij ha.i gezeten met de hand vau den doode in de liare gekiemd en toen hij haar uit geput yezicht zag, nam hij haar mee naar zijn eigen zitkamer en doêd haar neerzitten in zijn. leunstoel. n i zeide hu zacht en dat diepe stemgeluid klonk zoo kalmeerend en krachtgevend de direc- tnce is uit, u moert hier wat stü blij ven "zitten en rusten. „Ik moet maatregelen nemen," zeide Margaret op moeden toon, ik moet zorgen voor de begrafenis, Ik -moet bedenken, wie er met zjj„ d(XH] ü7 kmnit> moeten worden gebteld, maar voor de begrafenis zal er wel niemand komen. Zijn familie had hem al lang doodverklaard bijna fluisterend 1? Laat mij u hripm -h<» warm en hartelijk klonk de stem van den dokter. Laat mij dat .Ues doen. U ziet er uit, alsof u aan t eind van uw krachten was. Als niemand van de familie maatregelen kan treffen laat mij het dan voor u nropi docTik kanbet S verdragen u zoo moe en afgetobd te zien!" Die laatste woorden ontvielen hem onwillekeurig zijn hand die hij op de leuning van den stoel had gelegd, trilde en Margaret keek met een droevig glim lachje naar hem op. „Ik ben alleen maar wat moe," zei de zij. Ik heb geprobeerd hem W helften. Ik wilde het minder moei lijk voor hem maken, om een nieuw vreemd leven in te gaan, en h" ~':1 J:~" geloof niet, dat voeld hoeft." y is zoo stil en vredig gestorven Ik hij de bitterheid van den dood ge- ,,U heeft die voor hem weggenomen," zeide Michael .,De laatste woorden, die ik den armen jongen heb hooren zeggen, waren: „lieveling mijn liefste troost als zij zegt God is liefde B het alles goed." Op Margaret's bleek gezicht kwam even een flau we blos. ,,Hii geloofde altyd wat ik tegen hem zeide," ant woordde zij. „Ik trachtte altyd te doen, wat het beste voor uem wias,' rij keek op naar Michael, alsof rij zich voor tets verontschuldigde. „Ik weert niet, of ik VETMAN. Een eigenaardig staaltje van brutaliteit in de smokkelaarswereld komt voor in „De Post", van 29 December. Daarin is opgenomen een adverten tie van dezen inhoud: „ANTOON SOMVETMAN. Al mijn begunstigers Gelukkig Nieuwjaar. Didam". De oningewijde veronderstelt dat de Inzender ie mand met twee namen is of den naam der eebtge- noote als toevoeging gebruikt Dat gebeurt wel meer. In het Onderhavige geval echter heeft A. Som te Didam zich bij zijn begunstiger», in casu smokke laars en wat daarmede annex is, aangediend als „de man van het vet", bij verkorting „vetman". Bij in formatie bleek onzen correspondent dat zich te Di dam eenige gefortuneerde particulieren met winke liers gecombineerd hebben om partijen ten uitvoer verboden goederen op te slaan en vervolgens troe pen smokkelaars aan te werven, die zonder finan- cjeeie risico den boel de grens over moesten brengen ïot nadere inlichting diene nog, dat in den volks mond aan de grens leveranciers van smokkelwaren worden aangeduid als „sajetvrouw", „zeepman VPtr»ion" PTT7 LANDBOUWBELANGEN. Hei bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité heeft in een onlangs gehouden vergadering besloten eene commissie te benoemen, die ricn zal bezig houden met do bestudeerjng van wetten en belastingontwerpen. waarbij de belangen van den landbouw rechtstreeks betrokken zijn. Deze commissie zal naast studie-com missie tevens rijn commissie voor het uitbrengen van adviezen over deze onderwerpen aan het bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité. Tot loden der commissie zijn benoemd de hoeren mr. F. I. J. Jansen, lid der Tweede Kamer te Maas tricht; J. Ds. Westerdijk, lid der Eerste Kamer te Uithuizermeeden; G. J. van Pop pel, voorzitter der Noordbnabantsche Landbouwmaatschappij te Gilse; C. G. J. A. van Genderen Stort, oud-inspecteur der be lastingen, en J. H. Th. Wi. Reüners, hoofdredacteur van „De Veldpost" te Wageningen. DIE LIEP ER LEELIJK IN. Dezer dagen hoorde de Preunger-Bod» van een in teressant geval van „Kopeniekinna" Iets voorbij hert station Serang ia de residentie Ban tam ligt aan den spoorweg een kleine stopplaats, die gedoopt is mert den naam Tjilelej. Op een dag stapte uit den trein, die van Serang kwam, een netgelueede inlander. Hij had een grijs vilten hoed op, opwn jas met een groene das, een pantalon, keurig van snit, een paar donk-er bruine bottines. In de linkerhand zwaaide hij een dun karwatsje en In zijn rechterhand had hij een telegram, zoo Er zijn tal van mannen en tal van vrouwen voor op het cog afkomstig van den te s. ran "Serang. wie het leverf een last is, die noch vreugda kennen Daarin stond duidelijk, dat hy naar Tjeleiej werd noch hoop, die langzaam wegkwijnen en het verval I gedirigeerd „met spoed", tenejnde d«<a c. s. van dat hunner krachten zien, zonder de kracht te hebben stopplaatsje vau 2 m, 24 uur te vervangen, daar deze weerstand te bieden, wij bedoelen de lijders aan j op het station Serang moest assisteeren wegens ziekte van neurasthenie. I één zijner confraters. Deze lijders beklagen zich over en lijden ook wer- j Onze man trok daarbij zoo n gewichtig gericht, dat kelijk aan zeer vele kwalen. Zij hebben last v&n fce- hij onmiddellijk werd geloofd. De e. s. van Tjelelej :.?">V iS •TürMliMH.y ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. gaf hem zijn heele administratie over, inclusief de. kasgelden! "Volgens de regelen der kunst werd voor overgave en overname geteekend en stapte hij in den daaropvolgenden trein voor Serang. Een aangenaam gevoel, dat juist hij de Uitverkorene was om een hoogere collega van een belangrijk sta tion te vervangen... hij droomde reeds van promotie; een roode pet lachte hem in de eerte reeds toe. Hoe wreed werd hy echter uit den droom geschud, toen hy een paar uur later te Serang gewaar werd.' dat van alles niets waar was. De Europeesche cs van Serang wist van het telegram niets at en stuurde hem met den looppas naar rijn tampat retour. Bij nader onderzoek bleek, dat de net gekleede Inlander een reïncarnatie van Kopenick was en reeds lang met de kasgelden het karbouwenpad in de stre ken van Bantam" had gekozen. Men zoekt nu nog naar den onverlaat Eén geluk dat de kasgelden dien dag slechts bedroe gen pl.m. twee Hoh&ndsche pegels ST. PANKRAS. Ds. J. M. Lammere, predikant te Rhenen, Is als aoodasig beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier MIJNEN. Door den aanhoudenden Westen en Noord-Wes tenwind spoelen tusschen Petten en Callantsoog ge durig mijnen aan. Bijna dagelijks hoort men tot ver in den omtrek het springen dezer gevaarlijke werktuigen. Het meest is men voor hun nadering bevreesd, wanneer ze in de richting van de Honds- bossche zeewering komen aandrijven. Op de steen glooiing en op de dammen neergeworpen, ontplof fen ze licht en welke schade dan aangericht kan worden, herinneren zich de bewoners hier nog van het vorige jaar. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, zullen de catechisaties van den Protestantenbond, wegens het vertrek van mej. Snellen, door Ds. Onnekes van Den Helder worden waargenomen, terwijl dé dienst in het vervolg on der de rubriek „Predikbeurten" in de Sehager Cou-, rant zal worden bekend gemaakt. NATIONAAL COMITé. In een dezer dagen te Leeuwarden gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van een natio naal comité, om te geraken tot afschaffing van het jaarcredlet DE TABAKSINDUSTRIE BEDREIGD. Men seint uit Batavia aan de N.R.CL; Vanwege de tabaksnijverheid in Besoekl is ter kennis van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië gebracht, dat zij met zware verliezen bedreigd wordt wegens de opvordering op groote 3chaal van de laadruimte der Nederlandsche vracht schepen door de Nederlandsche regeering. De Java Bode bepleit een samenwerking van de verschillende takken van landbouw met de reeders ten opzichte van het vervoer van aan spoedig be derf onderhevige voortbrengselen, daar anders ge heels districten, waar tabak verbouwd wordt, met ondergang worden bedreigd, waardoor de rust on der de dan broodelooze bevolking in gevaar zou worden gebracht. NEDERL. REGEERINGSFILM LEGER «N VLOOT Zooals indertijd is meegedeeld, heeft de opperbe velhebber van land- en zeemacht, namens den mi nister van oorlog, aan de firma Albert Frères op dracht verstrekt tot het vervaardigen van een uit gebreide film, betrekking hebbende op onze weer macht te land en ter zee. Deze film is thans gereed gekomen. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins der Nederlanden hebben hun tegenwoordigheid toe gezegd op een gala-avond, welke a.s. Dinsdag te 8 uur, in de Res.-Bioscoop, aan de Kettingstraat, fn Den Haag zal plaats hebben, waar deze film, ge naamd NederL regeerlng6film Leger en Vloot, voor het eerst zal worden vertoond. Tot bijwoning van deze vertooning zijn door tusschenkomst van het algemeen hoofdkwartier, uitnoodigingen gericht tot de ministers, opper-, vlag-, hoofd- en verdere officieren te 's-Gravenhage met hun dames. Ook de burgemeester der residentie, jhr. mr. dr. Van Kar- nebeek, zal de demonstratie bijwonen. VERWARMING VAN DE TREINEN. De Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoor bedienden heeft in antwoord op een brief aan de Holl. Jlzeren Spoorwegmaatschappij bericht orit- vangen, dat het vooralsnog niet in de bedoeling van de maatschappij ligt, de verwarming van de treinen te verminderen. BRANDKAST GEFORCEERD. Te Amsterdam werd Dinsdag ontdekt, dat uit een hrandk&st, staande op het kantoer der firma Vroom sn Co., manufactuurwinkel in de Damstraat, hoek Oude-Zijds Voorburgwal, f2100 gestolen was. De ro- sst van de brandkast was geforceerd. De diefstal kan van Zaterdag af gepleegd zijn. Aan deuren wa ren geen sporen van braak. Naar alle waarschijn lijkheid neeft iemand zich laten insluiten en heeft hij op een der feestdagen zijn slag weten te slaan. f 1508 PER VIERKANTEN METER. Een klein winkelhuis te Amsterdam, Leidsche- straat 42, 27 vierk. M. groot, is Dinsdag verkocht voor f 39.600, hetgeen overeenkomt met een prijs van f 1500 per vierk. M. Voor een perceel Leidsche- straat, hoek Keizersgracht, waar nu een bijkantoor van de Disconto- en Effectenbank gevestigd is, werd destijds f 1200 per vierk. M. gegeven. ten slotte toch nog gedwaald heb, maar ik deed %et, omdat ik meende, dat het 't beste voor hesp was." „Daar ben ik van overtuigd en ook dat u 't alles met de nobelste en zuiverste bedoelingen deed", riep Michael warm uit. „Natuurlijk spreekt u in raadselen tegen me; ik weet niets af van den armen kerel, die zoo juist is heengegaan, ook niet in welke betrekking u tot hem stond. Ik weet niet eens zijin naam. Hij vroeg naar u, hij had even zijn bewustzijn teruggekregen en kon uw naam zeggen; toen werd hij weer bewusteloos tot het oogenbiik dat u kwam. Hij heeft ons niet eens gezegd hoe hij heette." Tom Mansby", antwoordde zij droomerig. „Het is "zulk een vreemde, verwarde geschiedenis, een ge schiedenis zoo vol zwakheid en ellende. En nu is de rol die hij er in speelde, uit." Brengt zijn dood een groote verandering in uw leven?" Bond zeide dit nog kalm; met geweld wist hij zijn gejaagdheid en ontroering te onderdrukken. Maar plotseling begaf zijn kalmte hem, eai mei tril lende stem vroeg hij: „Juffrouw Trevor -- Margaret. was het aan hem, dat je verbonden waarti Was hij het. die tusschen ons stond, die het onmogelijk maakte. >i'eeno neen!" Margaret stand nloiseiing op en lerlie onwillekeurig haar hand op Michael's arm Ik sa] het later alies vertellen, maar zijn dood maakt daar eeen verschil in." Nu nam Michael haar handen in do zijne en keek haar diep in de oogen met een blik voi innige teo derheid. Fr bestond niets tusschen je beiden. Lang geleden", antwoordde zij, „waren wij sa- men venoofd, en toen b er iets tusscnen gekomen Aan zijn sterfbed kwam de gedachte bij mij op, of ndfn besluit van toen wellicht verkeerd is geweest, S om*! 0. dacht d,. h« dc manier was om hem te helpen. En - nu b alles °Inhiiaar stem lag een oneindige droefheid, rij de haar oogen af van Michael s gezicht en keek naar buiten naar de duinen, die baadden in het gouden licht der Septembcr-zon, en gedurende blikken heerschte er stilte in de kamer. Toen zeide Bond Margaret kan ik niets doen om je te helpen? Kan ik "je leven'niet wat gemakkelijker voor je maken? Of staat er nog steeds een hinderpaal tusschen ons? i Ben je nog verbonden?" „O. ja, da hinderpaal ts er nog", antwoordde zij haar stem klonk volkomen moedeloos. Ik ben gebonden, en ik zal altijd geboeiden blijven. Niemand kan iets voor me doen. Ik moet mijn leed alleen dragen en stil mijn eigen weg gaan. Niemand kan iets voor me doen," herhaalde zij. Zij stond op, terwijl zij sprak. Zij' voelde, dat zij aan het eind van haar krachten was en dat zij heen moest gaan voor de teeëerheid in zijn stem haar zwak zou maken. „Ik kan nu niet langer spreken, het valt me te moeilijk," zeide zij, „Ik blijf van nacht- in Twillsbun- en ga morgen terug' naar Betty. Bettv en mijnheer Holdsworth waren zoo vriendelijk om mij hier te laten blijven, zoolang ik het noodig oordeelde, Ik zal maatregelen 'nemen voor de begrafenis. Dat kan ik doen op weg naar 't hotel. Morgen moert ik weer naar Bettv gaan, maar mbschien kan ik voor de begrafenis overkomen. Zijn familie wilde niets meer met hem te doen hebben; ze waren allen heel hard en heel wreed. Ik moet nu weg." Zij zeide dit alles in afge broken zinnen; haar gezicht was vaalbleek. En Mi chael die zag, dat zij aan 't eind van haar krachten was, deed geen poging om haar terug te houden. Al leen zeide hij„Als je de begrafenisonderneming even wilt waarschuwen bier te kom-eriij zal ik hert overige doen." Toen nam hij haar hand ia de zijne. „Marga ret" zeide hij, „zal niets dien scheidsmuur tusschen ons kunnen, doen vallen? Weert je aeker, dat het geen denkbeeldige is, geen, dien je zelf hebt opgetrokken?" „Een denkbeeldige, een aien ik zelf heb opgetrok ken?" Margaret lachte en haar lach was pijnlijk om te hooren.. „Hij is maar al te tastbaar en alleen de dood kan den toestand veranderen, en daar durf ik niet aan te denken. Dat zou slecht zijn, slacht au afschuwe lijk." HOOFDSTUK XXIV. Betty ls erger. ,,U weert niet. wat een kalmeerenden invloed u op me uitoefent Ik knjg een gevoel van rust, als u bij me is." Vindt je niet dat dat dan een reden ls, om me voor altijd voor' je te laten zorgen f' vroeg Martin, terwijl hij met oogen vol teederheid naar Betty keek. Ik geloof dat ik je gelukkig zou kunnen maken, als Ié je aan mv toe roudt willen vertrouwen." Betty lag op een rustbank in de voorlijke zitkamer, die Holds worth voor haar gebruik bestemd had, en hij zat naast haar. Het was den Laatsten tijd een gewoonte van hem geworden, na den lunch een poos bij haar te komen praten, en nu. Margaret weg was, voelde hij zich zeer bepaald verantwoordelijk voor haar welzijn. ,,'t ls mot dit ik u niet vertrouwer is niemand ter wereld, in wien ik zulk een onbeperkt vertrouwen stel, maar..." Zij zweeg, en keek uit het raam naar de vroolijke bloembedden en naar de duinen en de stralende zee in de verte. „Maar vrat?" vroeg hij. „Maar het lijkt me zoo unfair toe om alles te nemen en zoo weinig terug te geven," antwoordde zij, terwijl zij haar gezicht weer naar hem toe wendde. „U geeft me zooveel en ik neb niets terug te geven." „Niets?" vroeg hij „Betty je bent een van deliefste vrouwen, die ooit geleefd hebben. En dan zou je me niets geven I Als je me jezelf geeft, heb ik 't eenige verkregen, wat mijn hart verlangt". „Maar mijn liefde schijnt gestorven te zijn, toen Denis toen ik gemerkt heb zij sprak niet v.mdear, en Martin voltooide in zijn gedachten den zin voor haar. Hij begreep alles. Deais had door zijn han delwijze haar liefde voor hem gedood. Niet zijn heen gaan, maar zijn onbegrijpelijke handelwijze had zulk een klove tusschen hen doen ontstaan en Martin voel de dat. Ik zou niet met u kunnen trouwen, zonder u lief te'hebben," voegde zij er eenvoudig bij, na dat oogen biik aarzelens. „En denk je dat je me nooit lief zal kunnen heb ben?" vroeg Martin zacht, terwijl hij zijn hand op het kleine witte handje legde en intusschen met be zorgdheid opmerkte, hoe Bleek en moede zij er uit zag. Maar onder den hartelijken druk van zijn hand, kwam er wat kleur op haar wangen en in haar oogen verscheen even een uitdrukking, die Martin niet durf de verklaren maar die zijn hart sneller deed kloppen. „Ik weet net niet," zeide zij. „Ik voel me zoo rus tig, als u bij me is, en ik mis u als u wegis'imaar dat is niet alles, wat men moet, voelen, voordat men met iemand trouwt, niet waar?" voegde zij er op naïeven toon bij. „Neen. dat is niet alles." De druk op haar hand werd warmer; „maar het is toch heel wat en het is een groote stap in de goede richting. Laten we er voorloopig niet meer over spreken. Ik wil niet, dat je jezelf er mee kwelt lieve". Zijn toon was die van een hartelijken, broederüjken vriend „Wat ik u vroeg onder den kastanjeboom, twee

Schager Courant | 1917 | | pagina 5