Verzekering Maatschappij „West Friesland", Woensdag 31 Januari 1917. 60ste Jaargang No. 5945. TWEEDE BLAD. te Alkmaar, Spoorstraat 68. A6ENTEN GEVRAAGD Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Schaper Courant Yenekert werkgevers tegen ziekte- en ongevallen- schade van personeel en eigen zaken driivenden voor zichzelf. Agantea sijn a.o.Johs Veerman Aartswoud; D. Schenk «n Jb Helder Kx, Alkmaar; P. Swart, Dirks- horn; A. Kwanttt, Hugowaard.L Mantel, Hensbroek; 1- de Beurs, Julianadorp; F. Koster Hz., Nieuwasluis; C. Goet Jz., N Niedorp; M. Kooijman O. Niedorp; K. P&arlberg, Oudesluis; C. Rempt, Oudkarspel; D. Barlen Wz., St Maarten, Stroet; A C. Kroon. Ob- dam; Th. Paauw, Schagen; A. Schenk en A L. Zuid- scherwoude, Schagerbrug; Jb. Kager Hz., Schoorl; K. K. de Geus, Warmenhuizen: E. J Baijs, Wteringen; J. Kroon Jbz., Winkel; P Nooij, WierkigerwaardP. Klerk Hz., te Sint Maartensbrug; Otto Klein, Anna Paulowna; Q. Prins Dz., te Barsingerhorn. - SCHAQERBRUO. Dinsdagmiddag werd alhier op de Groote Sloot een ljsfeest gehouden, n.1. ringsteken met paren, waaraan niet minder dan 19 paren deelnamen. De le prijs f 15, werd gewonnen door den heer J. Brak en mej. Anna Schermer, 2e prijs f 10 door den heer Jb. Bes sn echtgenoote, 3e prijs f5 door den heer F. Timmerman en mej. Grietje Koorn, 4e prijs f3, door den. heer J. Schoorl en mej. Keetman, 5e prijs f 2, door den heer G. L. Kroonenburg en mej. A. Ott. - ST. PANKRAS. De afd. St. Pancras r&n den Ijsbond HolL Noor derkwartier, hield 30 Januari een wedstrijd ln het ringsteken voor paren. 20 paren namen daaraan deel De le prijs werd gewonnen door TJ. Koelemelj en dochter, de 2e door J. Roos en N. v. d. Woude en de 3e door M. Nieuwland en Ca Duif. Een talrijk pu bliek volgde met belangstelling den wedstrijd. - LIJPE. Mej. A. Marees uit de Zijpe, telefoniste 2e klas te Amsterdam, wordt overgeplaatst naar Alkmaar. - NIEUWE NIEDORP. Dinsdagmiddag 30 Januari werd op De Rijd alhier vanwege IJs- en Volksvermaak een groote hardrij derij op schaatsen gehouden voor amateurs. Baan 4500 M. 5 Deelnemers, le prijs verg. zilv. medaille J. P. de Koning, Purmerend, 60 seconden, 2e prijs zilv. med., A. J. de Wayer, Amsterdam 53 1/5 sec., 3e prils bronzen med., G. Sevenhuijzen te Warmenhuizen, 65 seconden. 1500 M. le prijs verg. zilveren med. A. J. Waijer te Amsterdam 3 min. 13 1/5 sec.,won met nog geen 25 c.M. voorsprong op J. P. de Koning, die ook dien tijd reed. Een prachtrlt. 2e prijs zilv. med. J. P. de Koning te Purmerend ook ln 3 min. 13 1/5 sec.,3e prijs J. Butter te Nieuwe Niedorp ln 3 min. 25 3/5 seconde. 5000 M. le prijs verg. zilv. med. A. J. Waijer te Amsterdam in 11 min. 15 2/5 sec., 2e prijs zilv. med. J. P. de Koning te Purmerend ln 11 min. 17 A/5 sec., 3e prijs bronzen med. J. But ter te Nieuwe Niedorp ln 12 min. A5 sec. Er was helaas veel wind, waardoor de tijden dus niet zoo goed waren als ze anders hadden kunnen zijn. Veel publiek was aanwezig. - NIEUWE NIEDORP. Vergadering op Dinsdag 30 Januari, van IJs- en Volksvermaak, in het lokaal van den heer Kooiman, met welwillende medewerkers en -sters voor de ker mis op de Rijd. Na opening door voorzitter,den heer A. Visser en welkom aan een 100-tal aanwezigen, volgt bespre king kermis en rolverdeeling. Besloten werd, de vol gende inrichtingen op de Rijd daar te stellen: Le vend sprekend mensehenhoofd, wonderdokter, Zoeloe kaffer, worsteltent, ringentent, schiettent, goochel- tent, de r nodige kraampjes voor: paling, worst, cho colade, sigaren, ansichten, bloemen, sinaasappelen, koek, oliebollen, snert, thee en gebak. Ook z&l er een waarzegger komen en een tram over de Rijd. Het geheel wordt opgeluisterd door hoofd van Jut, Japle met zijn koek, beer, Cocadorls, hakblok, stap op en laat je wegen, liedjeszanger, orgeldraaier, glijbaan, danszaal en zweefmolen. Met een opwekkend woord sloot voorzitter ter bestemder tijd de vergadering. 1 Zal een keurige kermis kunnen worden. geldopnemer wel altijd in slaat sou zijn, te zorgen, (dat na 2 jaar "de som terugbetaald werd De heep Kropveld achtte deze vraag zeer terecht gedaan, docb ook onder de middenstanders waren personen van ver schillend geweten, waarom het zeker noodig was, macht over dezen blijven te behouden, en verstandig zou het yan den geldopnemer zijn, indien hij van tijd tot tijd al vast wat afdeed, dan kan aan het eind van de 2 jaar met eene geringe som de schuld worden gedelgd Alleen bij beslisten onwil of verwaarloozing nad vervolgin De heer Jb. ANNA PAULOWNA. Maandag 29 Januari hield de Handeldrijvende en Industrieel© Mlddenstandsv.ereeniging pene vergadering fcn het lokaal van den heer T. van IJzendoorn. Er waren 22 personen aanwezig. De heer Jb. Stins, voor zitter. verwelkomde de aanwezigen en inzonderheid de heer M. Kropveld, die als regoerings-controleur van crediet-verleening aan hen, die door den watersnood schade hadden geleden, op verzoek .van het bestuur, aanwezig was, alle gevraagde inlichtingen omtrent die zaak te geven. Na opening werden de notulen ge lezen en onder dankzegging goedgekeurd De heer A. Wiggers deelde mede, <iat uit Utrecht een schrijven was ontvangen, waarin werd aangedrongen op be zoek van de jaarbeurs, die aldaar van 26 Februari tot 10 Maart zou gehouden worden. Leden en niet-leden4 die de Jaarbeurs zouden willen bezoeken, kunnetn 'desnoods de halve reiskosten vergoed krijgen. Aan gifte vóór 15 Februari. Ook wera medegedeeld, dat van het bestuur der S.D.A.P. een verzoek was Inge komen om eene conferentie te houden met dit bestuur en die der vereenigingen van timmerlieden en land- bouwarbeiders om te komen tot oprichting van een comité voor distributie. Het bestuur had hieraan. ge volg gegeven en het comité was tot 6tand gekomen In gekomen was nog een schrijven van de leiding van net Congres der Middenstandsvureenigingen, dat in Sep tember zou worden gehouden te Groningen, en waar voor punten ter behandeling moesten worden opge geven vóór 1 Februari. Er zouden afgevaardigden wor den heengezonden en verder werd het schrijven voor k« nisgevmg aangenomen. De laatste mededeelLng gold een schrijven van de regeerings-commissie tot venee- ning van credieten van staatswege aan hulpbehoevenden. Het Rijk zo uborg blijven voor 55 pet de provincie voor 35 pot en de credietnemer moest zelf een borg hebben voor de overige 10 pet Het verzoek werd aan de vereeniging gedaan om haar medewerking Namens bedoelde commissie trad toen op de heer Kropveld Spreker reide geen plan te hebben, een lang betoog te hodden over deze zaak Ook geloofde hij, dat de leden de zaak zelf al wel onder de knie zouden hebben. Gaarne wilde de re- Beering de watersnoodmenschen helpen, want in hun Tot werd groot belang gesteld maar het begin moest uitgaan van de vereeniging. Óe regeering volgde hier hetzelfde stelsel als bij de gemobiliseerden in zwang was geweest. Na den korte laleiding werd de gelegenheid gegeven, vragen te stellen. De heer Jb. Jonker vroeg, of een tins vToeg, of het waar was, dat geen hooger crediet werd verleend dan f 1000. Dit was wel de opzet geweest maar er werd van af geweken. Dit laatste vereisen te echter de toestemming van den minister. De heer A. de Boer vroeg eene nadere om schrijving van den te bewandelen weg van den cre diet-aanvrager. De zaak was zeer eenvoudig. Men ging naar een bankinstelling (Middenstands organisatie). Dan werden verschillende vragen gedaan en daarmee was de zVak afgeloopen. De crediet-aanvrager kan nu af wachten. Spreker wees erop, dat volgens zijne mee ning het van belang was, dat de vereeniging zich tot eigen organisatie wendde. Men kon echter ook eene aanvrage doen bij de hier bestaande boerenleenbank, doch de Schager Middenstands crediet-vereeniging was er in dezen bepaald op aangewezen. De heer A. ae Boer, kassier der Boerenleenbank, deelde mede, wel te vertrouwen, dat men, liever niet naar Schagen gaande ook hier terecht kon. Deze boe renleenbank toch hield zich niet strikt aan crediet van den boerenstand; ook Middenstanders zouden bij haar we leen gunstig onthaal vinden. Verschillende sprekers wezen erop, dat het dwaas heid zou zijn, eigen coöperatie voorbij te lopen. Hier na bracht de secretaris zijn jaarverslag uit Het leden tal was gebleven 86. Het informatie-bureau werkte uitstekend, waardoor het incasso-bureau minder succes had. De boekhoudcursus was er door de overstroó- ming niet op vooruit gegaan ook al weer, wijl geen rijkssubsidie was nigekomen. De voorzitter dankte den heer A. Wiggers voor diens mooi en zakelijk verslag Applaus. Bi] acclamatie werden als bestuursleden her kozen de hoeren Jb. Jonker, A. Wigger en T. van IJzendoorn. Rekening en verantwoording werd gedaan door den "heer Jb. Jonker. Ontvangen was f 130.78 en uitgegeven f 78.35. Daar de rekening van het in casso-bureau niet kon ingeleverd worden, zouden de stukken later worden nagezien en tot de commissie hiervoor werden aangewezen de heeren N. Nap, Mo lenaar en A. ae Graaf die de benoeming aannamen Punt 8 der agenda: Voorstel tijdelijke opheffing in casso-bureau werd met eén paar onthoudingen aan genomen, op grond hiervan, dat het veel geld kostte en weinig nut opleverde. Toen kwam aan de orde: Bespreking Inkrimping crediet De voorzitter had stem men hooren opgaan, om geen jaarcrediet meer te geven en daarom was dit punt op de agenda geplaatst, vooral mét het oog op timmerlieden, smeden, schil ders ^n metselaars die allen op jaarcrediet werkten. Dezen wilden veel liever dit doen op 3 maanden, doch hoe zou het gaan en hoe moest men deze zaak in- kleeden. De ,heer Kropveld werd verzocht advies te geven. Deze vond de zaak zeer moeilijk. Het best was, langzamerhand deze verandering bij het publiek in te werken. Men kon beginnen met een half jaar crediet. daarna 3 maanden stellen. Spreker geloofde, dat het we 11 ukken zou. Mocht de eerste rekening over 3 maanden nog niet betaald zijn, welnu, men presen teerde de volgende. Ook zou hét wenschelijk zijn, dat van wege de vereeniging eene circulaire aan de ingezetenen werd gezonden, met verzoek om hunne medewerking. Dwang kon niet uitgeoefend worden. Aan genomen werd, dat van elk der bovengenoemde am bachten een persoon uit de vergadering eene confe rentie over deze zaak zóu houden mei zijne mede-vak genoten om dan gezamenlijk tot een besluit te komen De circulaire fou in deze steunen. De heer Krop veld besprak de werking van het bureau voor advies te Alkmaar. Had men moeilijkheden, dan moest men zich tot dat bureau wenden. Bij de rondvraag bejammerde de heer' H. Weiland het, dat er geen plaatselijk blad meer was, waarin de zakenman kon adverteeren. Er was wel de Scha ger Courant, een Heldersch 'blaadje, maar geen pol der-courant Hij wenscht, dat er propaganda zou wor den gemaakt voor een plaatselijk blad. Bij het debat bleek, dat dit veel te veel kosten zou medebrengen, tegenover het geringe nut, doch daar er op gewezen werd, dat in den Langendijk eene winkeliers-courant bestond, waarschijnlijk een weekblad, zou hiernaar onderzoek worden gedaan wat betrof inrichting en kosten Het bestuur zou in eene volgende vergadering hierover rapport uitbrengen Hierna sluiting. WEERINGER WAARD. Dinsdagmiddag had alhier de aangekondigde hard rijderij plaats voor bedeelden uit onze gemeente. Voor de 21 personen welke hiervoor in aanmerking kwamen, hadden zich een nog grooter aantal rij ders aangegeven, die allen hun best hebben gedaan om een prijs te veroveren. De uitslag was als volgt: le prijs 10 kilo erwten of boonen, 5 pond spek, 50 turven, C. Bakker Jz. voor de wed. Jb. Speur. 2e prijs 8 kilo erwten of boonen, 4 pond spek, 50 turven, A. Rob voor de wed. Keesman, 3e prijs 6 kilo erwten of boonen, 3 pond spek, 50 turven, S. Jes voor de wed. Heijblok, 4e prijs 4 kilo erwten of boonen, 2 pond spek, 50 turven, D. Kuiper voor de wed. S. Slikker. Bovendien zal aan de overige bedeelden nog worden verstrekt 2 kilo erwten of boonen, 1 pond spek en 50 turven, hetgeen bij deze dure tijden zeer zeker dankbaar zal worden aanvaard en waarvoor het be stuur van de IJsclub een woord van dank niet mag worden onthouden. Jammer dat we dat mooie zachte weer van Maandag niet hadden; de opkomst, die evengoed nog tamelijk veel was, zou dan zeker groo ter zijn geweest. DIRKSHORN. Dinsdagmiddag hield de IJsclub alhier een ring- rijderij voor paren, om fraaie prijzen. Wel 25 paren namen deel aan den wedstrijd, die tot uitslag had: le prijs mej. E. Bakker en den heer S. v. d. Oord damestasch en dubbele sigarenkoker, 2e prijs mej P. Dekker-Wink en den heer J. Wink, sigarendoos en portemonnaie, 3e prijs mej. A. Swan-Hoogland en den heer C. Berkhouwer, beschuitbus en sigarenko ker, poedelprijs mej. A. Swager-Dekker en den heer P. Raap, twee beeldjes. Een mooie wedstrijd met veel publiek. WINKEL. Door den Keuringsraad voor den Landstorm zijn goedgekeurd: japklasse 1907 K. Kwantes, W. Keet man, C. Krap, K. Meurs, K. Zeiemaker. Jaarklasse 1906: J .Speets, J. van der Welle, G. de Geus, G. But ter Cz. Afgekeurd jaarklaaso 1907: A. Dalstra, 1906 S. de Boer, P. Hoogland ,J. Landman. Niet versche nen P. Dekker. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging „Vrije Liefdadigheid", onder leiding van den heer C. Ha ringhuizen. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing door den heer D. Sleutel, onver anderd goedgekeurd. Punt 1 is jaarverslag. Hieruit blijkt dat het leden tal thans 116 bedraagt Gedurende het jaar 1916 is verstrekt 2569K liter melk, 152 pond vleesch, 7 eieren en 2100 turven. Wegens de minder gunstige kas werd bij de ingezetenen een lijst gepresenteerd, wel* ke niet minder heeft opgebracht dan f285.35. waar voor voorzitter van deze gelegenheid gebruik maakt om een woord van dank uit te spreken voor de flinke inteekening. We hebben nu weer een goed gestaafde kas. De heer H. Kok brengt namens de commfssie ver slag uit van de rekening en verantwoording van den penningmeester. De ontvangsten hebben bedra gen f 634.36, de uitgaven f407.07, zoodat we thans een batig saldo hebben van f 22728 H. Hadden we dus het bedrag van de inteekenlijsten. waarvan een ge deelte nog is geboekt op het nieuwe boekjaar, niet gehad, dan zouden we gestaan hebben voor een na- deelig' sadlo van ruim f 80. Moge dit feit nog een aansporing zijn voor hen, die nog geen lid zijn, zich alsnog aan te melden. De rekening waa overigens accuraat in orde be vonden, waarvoor den penningmeester dank wordt gebracht. Ten slotte wordt door voorzitter ter sprake ge bracht om een gedeelte van het kasgeld te beleggen bij de plaatselijke boerenleenbank. De vergadering kan zich hiermede algemeen ver eenigen, zoodat dit zal geschieden. Na rondvraag, welke niets oplevert, sluit voorzit ter onder dankzegging de vergadering. OUDE NIEDORP. Dinsdagavond gaf de heer F. H. Wilms met zijn Bioscoop een voorstelling in het lokaal van den heer T. de Jong, voor een flink bezette zaal Even als de vorige keeren, viel ook deze voorstelling bij het pu bliek in den smaak. Iedereen ging na de voorstelling voldaan huiswaarts. NOORDSCHARWOUDB. Dinsdagmiddag had op de laadplaats een ernstig ongeluk plaats, wat wonderlijk goed is afgeloopen. Enkele boerenwagens metkool stonden waarschijn lijk te dicht tegen de rails, waardoor een rangeeren- de locomotief een 'der wagens greep en de daarop volgende botsingen oorzaak waren, dat een viertal dezer wagens in elkaar liepen. Een arbeider, die op een der wagens zat, kwam er onder terecht en moest naar Dr. Vogelenzang om behandeld te worden. Hoewel deze 'nog wel over pijn klaagde, zal het toch vrij zeker geen ernstige gevolgen hebben. Met de groote drukte van thans is voorzichtigheid des te meer aan te bevelen. OUDKARSPEL. Hardrijden met hindernissen voor jongens van 14 tot 18 jaar van leden uit deze gemeente en Noord- scharwoude, was het punt dat voor Dinsdag op het programma stond. Zeer koud was het met den snerpenden oostenwind. Er was dan ook niet veel publiek. Veel minder dan we gewend zijn. Aan den wedstrijd namen 20 personen deel met den volgenden uitslag: le prijs Jac. Bregman te Noordscharwoude f7.50, 2e prijs Jac. Smit te Noordscharwoude f5, 3e prijs G. de Jong te Oudkarspel f3, 4e prijs Jn. Kos te Oudkarspel f 1. De hindernis bestöïid uit het aan en uittrekken van een schildershemd, wat vooral door den kracfytigen wind lang niet gemakkelijk was. Veelal was het hemd dan ook nog niet eens aange trokken, als het einde van de baan bereikt waa. DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De voorzitter der Tweede Kamer deelde nog mede, dat de centrale sectie heeft overwogen om het wetsont werp tot drooglegging der Zuiderzee In de afdeelingen te doen onderzoeken, doch daarvoor nóg geen ter men heeft kunnen vinden. BRANDSTOFFEN. De invoer uit Duitschland van brandstoffen neemt blijkbaar weer toe. Maandag passeerden te Zevenaar vijftien wagons briketten en steenkolen. Ook kalk is weer van Duitschland afgekomen. KORTE VREUGDE. Men meldt ons uit Alkmaar, dat de geïnterneerde Duitscher uit Bergen, die Dinsdagmorgen uit een raamp je van de W.C. van het Badhuis wist te ontvluchten,, reeds des middags weer is aangehouden door den inspecteur van politie, die hem verscholen vond in een schuur bij eenboer aan de Hoevervaart. GASBESPARING IN COEVORDEN. Wegens de heerschende kolennood moest ook de openbare school in deze gemeente gistermorgen geslo ten worden. Van gemeentewege worden allerlei pogingen in 't werk gesteld om aan dezen toestand een einde te maken. DE KOLENNOOD IN LAREN. Wegens kolenschaarechte zal met ingang van 1 Febr. een nieuwe verordening in werking treden op het gas verbruik. Winkels mogen dan niet na 8 uur, hotels en café's niet na 9 uur door gas verlicht worden per maand f 8000 kunnen worden bespaard. Op de dectrische verlichting enz. f 1470 plus f 1000 voor re paratiekosten. Voor het personeel zal men f 3300 min der hebben uit te geven, per maand. Totaal: eventjes 16 a 18 mille per maand besparing I f..... Het vlucht oord te Ede ligt vijf kwartier van het station, dat te Nunspeet tien piinuten. Het hout der gebouwen te Ede wordt op IV» ton waarde geschat Wanneer de zaak te Nunspeet geregeld is en de minister denkt er niet aan, 'gelijk gezegd, terug te komen op het plan der overplaatsing dan zal het Augias-stalletje te Gouda worden schóón-gebezemd. Intusscnen blijven te Ede barakken staan ook met het oog op gedepor teerde Belgen, die onder dak moeten gebracht Er zullen morgen, Woensdag, nog wel repliekjes volgen. Of voorziter Fock's dreigemant" zal ba ten Het quorum er precies half twaalf zal wezen? We zullen zien. Mr. ANTONIO. De» prijs van het gas is bepaald op 9 et. per kub. M voor 70 pet van het gas, dat in dezelfde imaand van het vorige jaar verbruikt werd. Voor elke kub. M meer 18 cent GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 27 tot 30 Jan. 1917. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Antho- niu» Franclscus Meijer en Cath&rina Volkers. INTREKKING ONTSLAGAANVRAGE ALS RAADS LID. Zooals wij onzen lezers indertijd hebben meege deeld, is door de heeren J. Helder, M. Visser en S. Langenegger e.a., een bezwaarschrift gezonden aan Gedeputeerde Staten van Nooi^lholland tegen het teruggeven door onzen Burgemeester van den brief waarin de heer P. Trapman zijn ontslag als lid van deu Raad had gevraagd. Gedeputeerde staten hebben op dit bezwaarschrift afv "'zend beschikt, omdat: voorzitter bevoegd was te handelen zooals hij deed, aangezien het verzoek van d n heer P .Trapman om ontslag als raadslid nog niet bij den Raad ter tafel was gebracht ONDERSTEUNING BIJ ZIEKTE. De vereeniging tot Ondersteuning bij ziekte, thans aangesloten bij het Algemeen Alkmaarsche Zieken fonds, hield in deze veranderde positie hare eerste algemeene vergadering. Aanwezig 16 leden. Voorzitter de heer G. Metselaar, opende de bij: e komst op de gebruikelijke wijze. Uit het finan cieel overzicht bleek, dat het eerste half Jaar, toen de vereeniging nog zelfstandig stond, en bij ziekt» van een hoofd van het gezin nog eene uitkeering van f 3 per week werd gegeven, wat bij enkele per sonen f 1.50, welke uitkeeringe'n bij de aansluiting zijn vervallen, een tekort gaf; het tweede half jaar gaf daarentegen een voorde©lig saldo. Van de con tributies moeten thans 10 pet. aan het hoofdbestuur worden afgedragen, terwijl de overblijvende 90 pet. ter voldoening der verplichtingen dienen. De vereeniging telt thans 118 huisgezinnen en on geveer 50 enkele personen als leden. Tot leden van het bestuur werden bij acclamatie herkozen de hee ren C. Burger, S. Overtoom, gekozen werd de heer C. Vlaskamp. BIJ de rondvraag werd de opmerking gemaakt, dat de heer J. Struijf op 1 Januari j.1. 25 jaar bode van de vereeniging is geweest. Het lid, dat dit punt ter sprake bracht, wenschte als minste blijk van hulde, dat dit jubileum in de notulen zou worden opge nomen. Het bestuur had reeds in overweging ge nomen, als blijk voor de trouwe diensten der ver eeniging bewezen, den bode een huldeblijk in den een of anderen vorm aan te bieden. Een ander lid meende, dat de kosten van verpleging, zoo opname in een ziekenhuis bij operatie of anderszins, noodza kelijk was, thans wel uit het reservefonds betaald konden worden. Voorzitter deelde mede dat dit punt ook reeds in de bestuursvergadering was besproken, doch dat het bestuur meende, dat een zoodanig voor stel beter in een volgende vergadering kon worden behandeld. Dan zou de vereeniging een aar bij het Algem. Alkm. Ziekenfonds zijn aangesloten. Daarna sluiting. 8CHOONRIJDEN. Bij de gister te Stompetoren gehouden wedstrijden in schoontijden behaalde mej. T. de Veer van 82 deelneemsters den eersten pnjs. Den Haag, 30 Jan. 1917? Het duiveltje der „spijbelarij" heeft zich weer ver toond heden. Van morgen te 11.45 ure toen voorzit ter Fock de „bijeenkomst" opende waxen slechts 41 leden present Een klein poosje later kwamen er vier aan het vereischte minimum van een en vijftig te kort. Nadat tweemaal de „straflijst" zooals wijlen Borgesius het placht te noemen was gelezen door den griffier, kon men eindelijk beginnen. Na de pauze heeft de praesus den heeren een „uit- brandertje" gegeven, tevens verklarend dat hij voor taan precies te half twaalf de zitting zou openen. Misschien baat dit wat krasse, maar wellicht toch practische en „menschkundige" middel?De ex tra-felle vorst was heden een verzachtende omstan digheid. Maar overigens dient men het duyvelken der spijbelarij dadelijk en stevig bij z'n staart te pakken. Besloten is nog bij de regeling van werk zaamheden om Hoofdstuk Marine op dagvergade- ring te behandelen, en wel vóór de Oorlogsbegroo- ting. Vrijdag-middag werkt de Kamer in de sectiën. Het ontwerp-Vordering van schepen is goedge keurd met slechts drie stemmen die van de hee ren De Meester, Nierstrasz en Bichon tegen. Toen de heer Nierstrasz zijn bezwaren tegen het ontwerp iets meer dan „zeer-beknopt" motiveerde, riep do heer Duys: „Dividenden, dividenden, en nogmaals dividenden!"En een andere stem voegde er aan toe: „Dat's nu een idealist, hé?" Bij de verdere behandeling der Begrooting van Binnenlandsche Zaken afd. Volksgezondheid en Armwezen kwam allereerst de heerschende wo ningnood ter sprake, 't Waren de heeren Fleskens,' Rutgers en Schaper, die op het ernstige ervan we zen. Minister Cort v. d. Linden erkent volkomen het ernstige der sitnatie, voor gezinsleven en zede lijkheid van zooveel gewicht. Z.Exc. gaf toe, dat de toeslag van 50 pet. in de buitengewone kosten on voldoende is. Of het Rijk zooals de heer Fleskens wenscht tot 90 pet-zal kunnen gaan: die vraag is nog „zwevende". Of „zwemmende", hoe men wil. Maar milder bepalingen zijn op komst: dat staat vast. Ook wat den eventueelen aflossingstermijn be treft Door den heer Schaper werd ook thans een sym pathiek pleidooi gehouden voor de verpleegsters, die in het nieuwe ziekenhuis te Leiaen zullen werkzaam zijn. Ze hebben recht op meer rusttijden, korter werk duur en zeker is het een misstand dat de kamertjes der zusters, waar zij zich na afmattende taak eens kalm willen terugtrekken en „zichzelf zijn" niet zouden verwarmd worden. Subsidie voor de op te richten school voor verplegend personeel door dr. Van Leeuwen bepleit wordt door minister C. v. d. L. overwogen. De voorgenomen overplaatsing van het Vluchtoord ta Ede naar Nunspeet vormde onderwerp eener tot in den zeer laten middag durende discussie. ooral do lieer Hugenholtz protesteerde met alle kracht te gen dat plan, o.a. betoogend, dat er van overdadige luxe te Ede geen sprake is; de medische dienst daar voorkeur verdient: te Ede 1800, te Nunspeet slechts 1100 plaatsen beschikbaar zijn. De heeren Koster, Ruys de Beerenbrouck en Snoeck Henkemans steunden zijn betoog. Maar minister Cort v. d Linden bleek er niet aan te denken, het plan tofl verplaatsing naar Nunspeet op te geven. Ook door onereuse contracten (in dan eersten tijd overhaast gesloten) is aldus ZExc de exploitatie te Ede schrikbarend duur. Te Nunspeet is ook de voeding veel beter. Er zal een administrateur komen, speciaal belast met de beharti ging van geestelijke belangen Op de verwarming zal VOORBEREIDING VOOR HET GROOTE OFFEN SIEF. De Parljsche correspondent van de „Times" schrijft Sedert het begi nvan het Jaar is de actie aan het front in Frankrijk toegenomen, Aanvankelijk be paalde deze zich tot het Engelsche front, maar ge durende de laatste dagen heeft de vijand langs het geheele westelijke front patrouilles uitgezonden en overvallen op loopgraven uitgevoerd. De operaties van den vijand waxen in hoofdzaak tegen drie punten gericht. Hij heeft meer dan eens, na het gebruikelijke bombardement, beproefd in de Fransche linies door te dringen in de streek van Lassigny, in den sector Noyon, die het dichtst bij Parijs is gelegen; in den Elzas, waar de bekende Hartmansweilerkopf weder de aandacht trekt; en bij Verdun. Wij zijn nu blijkbaar een tijdperk ingetreden waarin de kleine operaties met toenemefade kracht en in grooter aantal zullen voortgezet worden, als voorbereiding voor het groote offensief, dat binnen de eerste paar maanden van de eene of de andere zijde moet ingezet worden. De helderheid van de lucht en het hooge zicht, die het gevolg zijn van het vriezende weer, waxen oorzaak dat de luchtactie is toegenomen en ook de stelselmatige bombardementen der vijandelijke stel lingen werden ondernomen worden. SNEEUWSTORM IN ITALIë. Volgens een ambtelijk bericht van het Italiaansche ministerie van post en telegrafie in de „Giomale d'Ita- liau" zijn ten gevolge van een hevigen sneeuwstorm in midden en Noord-I talie bijna alle telegrafische ver bindingen met Rome verbroken. Volgens particuliere berichten strekken zich de sneeuwstormen uit tot ten Z. van Rome. EEN ERNSTIG TREINONGELUK. De „Matin" meldt, dat de expres-trein van Aurillac Neussargues in het station van Chateauneuf-sur-Cher op een goederentrein geloopen is. Er zijn 11 personen gedood en 50 gewond, van wie verscheidene zeer ernstig. DE LAURENTIC. Uit Belfart wordt gemeld dat de Laurentie, het Engelsche oorlogsschip dat Vrijdagochtend nabij de Iersche kust gezonken is, een equipage van 470 man aan'boord had, waarvan een zestigtal verdronken zijn. De overige bemanning kon in de booten geFbd worden, maar vele geredden zijn tengevolge van de doorgestane ontberingen gestorven. LONDEN, De admiraliteit deelt mede, dat thans ge constateerd is, dat de Laurentie tot zinken is ge bracht door een ontploffing van een mij'n, en niet door een torpedoschot yan een onderzeeër. WARMENHUIZEN, 80 Jan. 1917. Roode kool le soort f 1025 per wagon, gele kool le soort f925 per wagon, Deenscha witte kool le soort f 1000, uien ffl a 8.40 per baal. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Woensdag. Roode kool f 1025, gele kóól f 925 witte kool f 1000, uien, overzee f 6.30 a 6.40 over- land f 8.50 a 8.60. DE NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Woensdag Roode kool f 1025, gele kóól f 925, Deensche witte f 1000. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Januari 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut De Bildt. Hoogste barometerstand boven 760 te O. Duitschland laagste barometerstand onder 755 te Z. Duitschland. \erwachting tot den avond van 1 Februari. Zwakke tot matige O. tot N. wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, met matige vorst in het Noorden, in het Zuiden meer kans op sneeuw met matige tot strenge vorst

Schager Courant | 1917 | | pagina 5