Kassier, Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. DINSDAG 20 FEBRUARI 1917. 60ste jaargang. No. 6916. Uitgevers: TRAPMAN Co. HOOGWOUD. HOOGWOUD. Deposito's, Rekeniiigcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAGEN. SCHA Alieieen Nitiii- DU Mad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag/ Donderdag en Zaterdag. Bij inrending tot 's morgens 9 ire wor- den ADVKRTENTIËN in het e-rstuitkomend nummer geplaatst. Atattitit- Laiilmllai, SCHAGEN. LAAN D 5V Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.96per post f 1.10. Losse nummers 5 cenr ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f 035, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr.berek. Mijnheer de Red. Mag ik even een klein plaatsje voor het volgende ingeruimd zien? Bij voorbaat mjjn dank. S. Naar aanleiding van het verslag over de vergade ring der afd. Barsingerhorn van het Witte Kruis, ge houden op Donderdag j.1., nog het volgende ter aan vulling De gebruikers der verplegingsmiddelen van de af deel ing bovengenoemd geven het Bestuur nogal eens reden tot klagen, omdat zij niet voldoen aan ae voor waarde, die toch duidelijk op het Sanvraagbilietje staat te lezen, ni. dat het geleende binnen 4 weten dient te worden terugbezorgd En die termijn wordt on gevraagd, ongeweigera door sommigen ver overschre den. Het behoeft naast niet gezegd te worden, dat dit uitloopt op ongerief voor anderen, die dat verplegings- middel eveneens en soms nog dringender noodig heb ben, dan degene, die het geleende maar achterhoudt. Het verschaffen van verplegingsmaterieel door het Witte Kruis geeft een groot genot, maar leenen en op tijd terugbrengen behooren nu eenmaal bij elkaar, dus.. OUDKARSPEL. Vergadering vsfn de tuinbouwvereeniging De Eendracht jl. Zaterdagavond ten locale van den heer H. J. A. Buckman. 74 leden waren aanwezig. De heer J. v, Exter opende als voorzitter de ver gadering met een woord van welkom. De opkomst was, hoewel het beter kon zijn, goed te noemen. Spreker vestigde er de aandacht op, dat vooral in dezen tijd de belangstelling in het vereenigings leven zoo bitter noodig is en veelal het eigen be lang voor het algemeen belang moet worden op geofferd. De notulen van den secretaris, den heer A. C Kroon werdén hierna gelezen en na een kleine opmerk ng onder dankzegging goedgekeurd. Weer was het woord aan den secretaris voor het uitbrengen van het jaarverslag, waarin o m. leed wezen werd uitgesproken over het feit. dat in de regeling voor de distributie niet meer kooplieden als deskundigen zijn opgenomen. Zij toch weten het best, waar de diverse artikelen geplaatst moe ten worden. Uit het overzicht bleek, dat een aanbesteding is gehouden van413aardappelmanden; dat 14bestuurs en 3 ledenvergaderingen zijn gehouden: dat 1007'/a snees aardappelen zijn besproeiddat ae vereeni- ging thans 193 leden telt. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f 1816.17, waar bij een batig saldo vorig jaar van f 275.42de uit gaven hebben bedragen f 1437.35, waarbij een be drag 'aan aflossing groot f 875. Het saldo is alzoo f 378,82, waarvan reeds weer een gedeelte aan kunst mest is besteed. Verder bleek uit de rekening, dat de bezittingen een totale waarde vertegenwoordigden van f2400, waartegenover nog een schuld staat van f 1200. De aardappelbesproeiing gaf een ontvangst en uitgaaf van f 579,75. Aan de orde kwam hierna de regeling voor het plaatsen van zetkool. Deze werd vastgesteld als het vorig jaar. Ook werd goedgevonden de aardappelbesproeiing weer ter hand te nemen zooals dit net vorig jaar geschiedde. Daar vrij zeker de regeering kopervitriool be schikbaar stelt, heeft het bestuur 300 Kg. gesteld, waarbij rekening is gehouden met de behoeften van het vorig jaar. De heeren J. Joman en A. Eecen stellen zich we derom beschfkbaar in de commissie plaats te nemen. De leden die zelve wenschen te sproeien werden verzocht voor 3 Maart opgave van net aantalsnee- zen te doen. Als lid van den Noordermarktbond was aftredend en herkiesbaar de heer C. Winder. Bij stemming bleek de heer Jn. v. Exter gekozen te zijn met 38 stemmen, terwijl op den heer Win der 17 stemmen waren uitgebracht. De overige stemmen waren verdeeld. De heer v. Exter nam zijne benoeming aan, wat met applaus door de ver gadering werd begroet. Als afgevaardigden naar de vergadering van den Noordermarktbond werden gekozen de heeren Jn. v Exter, A. Bakkerf. J. Kalverdijk, G. Stam, Jb. v. Meurs, Jn. Weel en Jb. Eecen en als plaatsvervan ger d.e heerenP-Eecen, A. Eecen en P. Kroon Az. Bij de rondvraag kwamen verschillende klachten ter sprake. Ie. Het weinig of soms in 't geheel niet meewer ken van bouwers, wanneer de vaart opengehakt. Zelfs kwam het voor Hat 5 «Sffcol.moe» laden. 'h«'niS*£S eigen huis openmaakte. acnter zijn Besloten werd in die gevallen krachtige maat regelen te nemen. uiige ma<u Se. De onbillijkheid die schijnt te bestaan dat den een meer kool aflevert dan den amW ul', vl „uur deelde h,ervan de reden mede '.n'IrK/. maatregelen zijn reeds genomen «naoenae 3e. De schade die de afd. kassen leiden bü de tegenwoordige regeling van aflevering J Geantwoord wordt dat daaromtrent in de ver gadering van den N.M.B. een regeling zal worden getroffen, zoodanig, dat de afd. vergoeding daar voor van genoemd lichaam ontvangen 4e, Het minder accurate wegen, dat voor som mige kooplieden wordt gedaan, waardoor soms voor den bouwer belangrijk nadeel ontstaat Dit punt zal in de vergadering van den N m r ter sprake worden gebracht. M-H- De heer Jn. Kokkis bedankt als aardapnelbe- sproeier. De voorzitter vindt dit jammer, doch betuigt zijn dank voor de bewezen diensten. Op voorstel van den Secretaris keurde de ver gadering goed, om den tijd die enkele personen moeten opofferen, door eiken avond bij de leden het aantal af te leveren kool op te geven, te ver goeden. Het bedrag werd aan het bestuur over gelaten. Op voorstel van het bestuur zal op den 'beschrij vingsbrief van den N.M.B. geplaatst worden een punt, met het doel bij do regecring aar. tc dringen op een betere, regeling inzake de distributie van groenten. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting der vergadering. TUINtN VOOR ARBEIDERS. In verband met de aansporing van den Minister van Landbouw aan werkgevers en anderen inzake beschikbaarstelling van perceeltjer tuingrond voor hun personeel wordt de aandacht gevestigd op eet. onlangs door het gemeentebestuur van W orrner genomen maatregel Die gemeente geeft tegen bil lijken huurprijs aan meer dan 100 arbeiders, die daartoe een vereeniging hebben opgericht, onge veer 5 H.A. tuingrond uit, waarvan ieder arbeider in zijn vrijen tija een gedeelte bewerkt. Daartoe is onlangs bijna 4 H.A. grasland in bouwland omge zet. Het belang der levensmiddelen voorziening wordt hiermede zeer gediend en het voorbeeld verdient zéker door andere gemeentebesturen te worden nagevolgd. Pelroleum, Zaterdagochtend 5 uur is uit Engeland den Nieu wen Waterweg binnengekomen een boot van de American Petroleum Cy., de New York, met 8000 ton petroleum. Hooge prijzen. Er wordt in den laatsten tijd zeer veel werk ge maakt van het vangen van roofwild. De pelsen heb ben zeer hooge waarde, zoodat voor de vangers aardige weekgelden worden gemaakt, als ze otters, bunzings, marters en hermelijnen kunnen bemach tigen. Voor ottervellen wordt zelfs f25 en meer betaald. Bunkeren in Enqelsche havens. Wolffs Bureau seint uit Stavanger De reederijen hier ter stede hebben de volgende nieuwe Engelsche bepalingen ontvangen op de le vering van bunkerkolen. Skandinaviséhe en Neder- landsche schepen, die van de betrokken havens na het inwerking treden van de Duitsche zeever sperring zijn vertrokken en in Engeland met een volle lading goedgekeurde goederen aankomen, krijgen verlof een kolen- of cokeslading naar hun land mede te nemen. Goedgekeurde goederen zijnporphyrieten. vee voeder. levensmiddelen, mijnhout. garens, staal, enz. Met ballast naar Engeland komende schepen krij gen verlof een lading kolen of cokes naar hun land te brengen, wanneer zij twee reizen met kolen van Engeland naar een Fransche haven aan het Ka naai of ééne reis naar een Fransche haven aan de Golf van Biscaye maken. Met een gedeeltelijke lading aankomende of op het oogenblik zonder lading in Engeland liggende schepen worden als schepen met ballast beschouwd. Bevrachte, thans in Engeland liggende, schepen kunnen vertrekken, wanneer zij door andere sche pen van dezelfde nationaliteit worden vervangen, aie de genoeipde verplichtingen betreflende de reizen naar Frankrijk aanvaarden. De nieuwe regelingen gelden voor Skandinavië en Nederland; voor Noorwegen echter eerst, na dat de thans geldende kolenverboden ingetrokken zullen zijn. Ten huize van den heer W. Rempt aan de Gou we alhier, is een geval van roodvonk geconsta teerd. De landstormplichtigen der jaarklasse 190Q dezer gemeente: Simon Bos. Lourens Galis, Theodorus Groot en Petrus Konijn, zijn toegewezen aan het Depot 4e Reg. Vest. Art en moeten opkomen in het tijdvak 1—3 Mei 1917. Over een paling- Men schrijft aan de „N. Ct.": Hij had zoo achter den rug van de agenten om, die op den Vijverberg 't verbod van hengelen heb ben te handhaven, het nog even geprobeerd op een „fijn plekje" z'n snoer met vischnaakje in 't water te laten zakken en zoowaar c^ar» zit me nu een f paling aan en niet zoo'n kinderachtige. Z'n oogjes luncTeren terwijl hij bezig is de spartelende paling, ie in alle bochten om het snoer zich wringt, los te maken. En nu hij 'm eindelijk heeft komt een opgeschoten slungel brutaal op 't ventje af en ontneemt hem z'n schat. De jongen schreeuwt en een agent, daardoor op merkzaam gemaakt, komt aanloopen en gelast den baliekluiver de paling terug te geven. Met de z.g. opscheppersmanieren neemt deze een houding aan tegen den ordebewaarder, brutaliseert en dreigt hem, zoodat deze het moede wordt en den brutalen vlegel hardhandig beetpakt en meeneemt. Maar op den Vijverberg rukt hij zich los en gaat aan den naai. Collega van den agent van politie komt aanioo- pen, laat den hond los. zegt„Pak Hector I en als een hinde den vluchtende achterna, springt hem op den rug, pakt hem bij den kraag en sleurt hem naar beneden, waarna hij rustig op hem gaat zu- ten, hem vlak voor z'n gezicht een paar rijen tan den vertoonende, welke bij eenig verzet niet MVoorbde° agenten er bij zijn probeert stungel een mes uit z'n zak te halen om 't beestje steKen.de eigenaar van den hond komt aanloopen, g gel een mep, die een rijksdaalder waarcTwasvol- gens de omstanders en neemt hem mee UHet "opgedrongen publiek is woedend op den slun- ze\ adviseert den agent hem liever „dood te sla en geeft luide z'n verontwaardiging te kennen, J had hem graag zelf „afgedroogd. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 'n Wonderlijk ding toch jiie jolkszieL Als dtT agent zelf zoo had gedaan inpïaats van z'n hond, wie weet of hij er wel levend was afge- Geen voordeelige strooptocht. h lreknet, zegen, het Stroeterw M hen over- de rijksveldwachter V™ cler Meijden viel en het treknet in beslag nam. DIRKSHORN. Vrijdagavond hield de afdeeling Dirkshorn van Volksonderwijs een propaganda-avond in het lo kaal van den heer D. Bruin alhier. De voorzitter de heer Damsté opende met een woord van welkom aan de aanwezigen de verga dering en sprak zijn leedwezen uit, dat het pu bliek in geen grooter getal was opgekomen, daar toch het onderwerp wat hedenavond besproken zou worden, zeer leerzaam zou zijn. Toch deed het voorzitter genoegen, dat hij eenige dames in der kring zag zitten, die zeker uit belangstelling wa ren gekomen, en het onderwijs op de school het niet onverschillig is. Vervolgens kreeg de heerPe relkamp, onderwijzer te Zaandam het woord om het onderwerp: „Het beginsel der openbare school' te bespreken. Zeer duidelijk zette genoemde heei uiteen het onderwijs van voorheen en thans et wat het openbaar onderwijs in de toekomst zal we zen. Aandachtig werd de spreker gevolgd toen de ze het hatl over de aanstaande Grondwetsheriie ning in verband met artikel 192 dier wet, en zei- de niet te gelooven, alhoewel men dit zegt, daflde schoolstrijd in verbandmet het veranderen van genoemd art. een einde zal nemen. Juist nu zal aie schoolstrijd heviger worden, daar de gelegen heid om sectescholen te bouwen, veel gemakkelij ker is geworden. Bij het eindigen der rede gaf cfe spreker de aanwezigen wel in overweging om de openbare school hoog te houden, daar dit is de school waarhet onderwijs wordt gegeven aan de kinderen zoo het behoort, Ter afwisseling werden eenige mooie nummers strijkmuziek gegeven door het Symphoniegezel- schap onder leiding van den heer Schut te Sint Maarten. Na afloop dankte de voorzitter den heer Perel- kamp voor diens leerzame lezing van hedenavond en de heeren muzikanten voor nunne welwillende medewerking, tevens den heer Bruin voor het be reidwillig afstaan van de zaal. W ARMENHUIZEN. Loop der bevolking over het jaar 1916. Bevolking op 1 Jan. 1916 993 m., 914 vr. totaal 1907. Geboren in 1916 25 m., 28 vr. Gevestigd in 1916 39 m., 48 vr; Totale vermeerdering 64 m., 76 vr. Overleden in 1916 12 m., 11 vr. Vertrokken In 1916 32 m., 47 vr. Totale vermindering 44 m., 5tjl vr. Verschil tusschen vermeerdering en verminde ring 20 m. 18 vr. Totaal der bevolking op 1 Jan. 1917 1013 m„ 932 vr. totaal 1945. Getal huwelijken 12. WIER IN OEN. Benoemd tot notaris alhier de heer K. P. D. J. van der Speek Obreen, candidaat-notaris alhier. ST. PANKRAS. Alhier is in plaats van den heer J. G. Brpeke- ma, ambtenaar ter secretarie, die te Roden Dr. als zoodanig is benoemd, benoemd tot ambtenaar, me de belast met de d;stributie-werkzaamheden, de heer Jn. Gootjes Pz. alhier. HARENKARSPEL. Tot secretaris van het Ziekenfonds „Door ons voor ons", vac. K. IJff, werd gekozen de heer M. de Pee te Dirkshorn. KOLHORN. Zondagavond 18 Febr. gaf de gemengde Zang- vereeniging „Kolhorn" in net lokaal van den heer Rempt alhier eene uitvoering onder leiding van den heer Dikstaal. Het was een aardig program ma, waarop mooie nummertjes voorkwamen. Het mocht een welgeslaagde uitvoering heeten en de heer H. Slikker van Oudesluis, die met verschil lende leuke voordrachten het programma aanvul de, droeg er het zijne toe bij om met zijn verdien stelijk werk het succes van dezen avond te ver- hoogen. Druk bal na. NIEUWE NIEDORP. Pe geanimeerde wedstrijd op de Rijd voor school kinderen in hardrijden en schoonrijaen op schaat sen. heeft den volgenden uitslag opgeleverd: Hard rijden voor jongens en meisjes van 6 tot 7 jaar, 8 deelnemenden: Ie prijs C. Biesheuvel, 2e prijs A. Floor. Hardrijden voor jongens, 8 tot 9 jaar, 11 Hardrijden ion; jens 12 tot 13 jaar, 12 deelnemers, le prijs G. Witsen, 2e prijs P. Houtkooper. Hardrijden voor meisjes 8 tot 9 jaar, 6 deelne menden, le prijs Liefje Butter, 2e prijs T. Floor. Hardrijden voor meisjes van 10 tot 11 jaar, 17 deel nemenden, le prijs A. Goed, 2e prijs T Krabman, Hardrijden voor meisjes van 12 tot 13 jaar, 6 deel nemenden. le prijs T. Blonker, 2e prijs A. Brandr. Schoonrijden voor jongens en meisjes 10 tot 13 jaar, 8 deelnemenden, le prijs Tj. Druif, 2e prijs A. Stapel. Hardprikken le prijs G. Meereboer, 2e prijs C. Klare. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen en werden door den voorzitter van IJ. en V., den heer A. Visser, met een toepasselijk woord uitgereikt. - OUDKARSPEL. Aan het einde van ons verslagje van het ge- costumeerde feest, voorkomende in het nummer van de vorige week Dinsdag, komt zooals mij bij nader onderzoek ter bevoegder plaatse gebleken is een onjuistheid voor, die we vooral, omdat er van verschillende zijden aanmerking op gemaakt werd, gaarne zullen herstellen. Er staat, dat de burgemeester een half uur voor de verplichte sluiting, 11 uur, den voortvang in 't lokaal van den heer Buckmann moest beletten om wanordelijkheden tengevolge van het vele drank gebruik te voorkomen. De bemoeiingen van Z.E.A. hadden echter geen ander doel dan de zekerheid te hebben, dat de zaal om 11 uur ontruimd was. Het doet ons genoegen deze rectificatie te kun nen plaatsen, temeer waar wij het jammer vonden, van zoo'n recht gezeliigen dag een dergelijk einde te moeten melden. WIERINGEN. J.1. Zaterdagvoormiddag arriveerden aan de Hau- kes alhier 3 personen uit Winkel. Zij waren te Kolhorn op 't zeeijs gegaan en zoo buiten het vaar water „de sloot" om op de schaats verder gereden totdat ze ongemerkt en buiten hunne verwachting plotseling op 't eiland te* echt kwamen. Bij een ken nis alhier voorzagen zij zich van 't noodige voed sel en keerden toen, alhoewel het hun sterk afge raden werd, weer per schaats naar Kolhorn terug. Onderweg ontmoetten zij een Wieringer jongen ook op de schaats. Over deze, 's avonds niet terugge keerd zijnde, maakte de ouders zich ongerust \an hier werd naar de Winkelder toeristen geseind en gevraagd of ze goed en wel overgekomen waren en of ze den Wieringer jongen niet tegengekomen, waren, 't Antwoord luidde aat zij goed en wel wa ren thuisgekomen en van den Wieringer niets had den gezien. Een oogenblik later kwam van Nieuwe- diep bericht dat de Wieringer jongen aldaar was aangekomen, zoodat ook dit een neele geruststelling gaf. Om dergelijke tochten te ondernemen is ech ter niet verantwoordelijk en mogen allen van ge luk spreken dat zij er goed zijn afgekomen. WIERINGEN. Als bijzonderheid diene vermelding dat bij den landman J. S. K. te Smerp binnen een jaar tijds door een koe vier kuikalvers ter wereld sgn ge bracht. SINT KAARTEN. Ook voor deze gemeente is toezegging gedaan voor levering van een wagon nootjeskolen. Ook is door de gemeente een wagon harde turf in bestel ling, doen voor de levering is nog geen vaste toe zegging gedaan. ST. MAARTENSBRUG. Zondagavond werd er door de Tooneelvereeni- ging „Het Vrije Tooneel" van Alkmaar een uit voering gegeven in het lokaal van den heer Swart- hof. De groote zaal was tot achter toe geruid met belangstellenden. Opgevoerd werd: ,,Toen er oor log was....", tooneelspel in 4 bedrijven, van Ds. Scnermerhorn. De naam van den schrijver zegt reeds genoeg, dat er iets goeds gegeven wordt en toch was dit stuk; dat o.l. meer drama dan tooneel spel is, voor het publiek oneindig veel mooier ge weest, indien deze tijd ran spanning, van vrees voor datgene wat nog gebeuren kan, voorbij was. Er kwamen ernstige, zeer ernstige gebeurtenissen in voor, die zoo juist afschilderen de groote ellen de, waaraan bijna ieder blootgesteld is, wanneer het oorlpg is. Opbouwend is het stuk voor het so cialisme maar in het bijzonder voor het antimili- tairisme. O.i. is er geen beter progaganda voor des senrijvers ideaal: „De wapens neer" denkbaar, dan de opvoering van dit tooneelstuk. De rollen werden over het algemeen met suc ces vertolkt. Zonder nu aan de anderen eenigs- zins te kort te doen, willen wij een Woord van Tof niet onthouden aan den heer Herm. v. d. Bogaerdt in de rol van Toon Munnik, gebaar en zeggen van dezen spreker waren bepaald eenig. Ook mej. H. Bas als Jannetje, de heer B. G Loevens als Harm en anderen, hadden meermalen succes met de ver tolking. Dat het publiek van deze aangrijpende vertoo ning genoot, bleek wel uit het overweldigend ap plaus dat den spelenden na afloop van ieder be drijf, ten deel viel. De collecte die gehouden werd voor achterblijvende gezinnen der dienstweige raars, heeft opgebracht f20. Een gezellig Dal was het besluit van dezen goed geslaagden avond. -- KOLHORN. Alhier werd buitengewoon veel paling gevangen. Men hakt guten in het lis, waarin fuiken worden gezet. De volle fuiken zijn bewijs dat de paling 't onder het ijs benauwd krijgt KOLHORN. j De langzame en bedaarde dooi is voor de nieuwe dijkwerken alhier zeer goed. Aannemers zijn ove. dit weder met het oog op de werken zeer tevreden. EEN LEEGE DOODKIST. Op de algemeene begraafplaats te Edam werd btj de ontruiming van een graf een kist gevonden zon der inhoud. Ongeveer 23 jaar geleden was deze kist in het graf geplaatst en men meende dat daarin het stoffelijk overschot van een inwoner dier stad was gelegd. LUITENANT KOLFF. f Zondagmiddag is aan de Nieuwe Merwede, bij den kop van 't Land, bij het doen springen van het ijs, de commandant van het detachement genie troepen, de reserve-tweede-luitenant Kolff, door een ijsblok zoo aan het hoofd getroffen, dat hij gis terenmorgen ln het ziekenhuis te Dordrecht ls overle den. OP EEN IJSSCHOTS. In Vlissingen zijn Zaterdag twee jongens met een ijsschots naar de zee opgedreven. Op hun hulpge roep konden zij na eenige hachelijke oogenblikken door een onderzoekingsvaartuig worden opgehaald en naar den wal worden teruggebracht. ONVOORZICHTIGE GRENSBEWAKER. Door een kommies-soldaat, afkomstig uit Fries land, die niet op de hoogte was van de bij Katho lieken inheemsche gebruiken, werd dezer dagen met scherp geschoten op der kapelaan co den koster van Po6terholt L., dlc zich in de richting van de grens

Schager Courant | 1917 | | pagina 1