J. Stuurman, DINSDAG G MAART 1917. 60ste Jaargang. No. 5964. Dames uitgevallen HAAR, Kassier, Binnenlandsch Nieuws. schagen. Uitgevers: TRAPMAN Co. Bewaart uw er worden alle soorten Haar- werken van vervaardigd. Kapper-Haarwerker, de distributie en „'s zomers buiten". gezouten varkensvleesch. de minister en de varkensfokkers. st jmaartensvlotbrug. schagerbrug. oudesluis. oudesluis. v- J L Zaterdagavond hield de Sociëteit „Burgerkring 't zand. „pnoegen „Het Vrije Too- Zondag hadden we het g bezette zaal van Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. - wieringerwaard. sinck's toestel. smokkelen. over de grens gekomen. een geïnterneerde duikboot. oorlogstuintjes. gezegende leeftijd. doet het nui moord. nieuwe niedorp. SCHAGER Alicieen Nienis- COURANT. AOïericDtiE- LnttiifUii Dit blad rerschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADV ERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. taf. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden fQ.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTEËN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek De wraak van den smokkelaar. Men meldt uit Borne aan de „Zw. Ct": Dezer dagen kwam iemand vrij, hij had 8 maan den gezeten wegens smokkelen, 't Was indertijd een heele geschiedenis, maar de man had alle schuld op zich genomen, om geen huishoudens meer on gelukkig te maken. De „baas van 't zaakje" zou -edurende de gevangenschap zijn vrouw en kin eren onderhouden, wat in den beginne goed ging maar allengs ophield. De vrouw moest hard wer ken om aan den kost te komen, maar deed dat liever dan ergens om steun aan te kloppen. Dezer dagen nu kreeg de man weer aanzoek om vier paarden over de grens te brengen. Hij haalde de paarden, maar bracnt ze bij iemand in aen stal. De „eigenaar" kwam en wilde zijn paarden terug hebben. „De paarden zijn van mij," antwoordde de man, „u kunt ze van mij koopen." Er zullen wel meer woorden gevallen zijn, dat laat zich denken, magr het einde was dat de „eigen aar" zijn paarden liet terugkoopen voor f 1100, plus f 50 stalgeld, terwijl hij een tentwagentje als ca deautje achterliet. 'ti Kolennood. Wegens gebrek aan kolen is de gasfabriek te Vianen stopgezet. Nekkramp. Te Veendam is Zondagmorgen de 16-jarige hel ingknecht T. K, aan nekkramp overleden. Een (ubilee dal meelelf I GRATIS KAPSEL LAAGZIJDE B 50, SCHAGEN. J. Schoorl Pz., De bijna 92-jarige schoenmakersknecht A. van Gooi, te 's Gravenmoer (N.-B.) was met Vasten avond onafgebroken 80 jaren in dienstbetrekking bij de familie Broeders, te Dongen. N. v. d. D. Nieuwe trekmachines. In den Wippolder te Delft zijn Vrijdag goedge slaagde proeven genomen met twee Amerikaansche 45 P.K. trekmachines (caterpillars) waarmede in feaccidenteerd terrein zware vrachten getrokken unnen worden, als kanonnen, e.d. Onlangs zijn deze machines die in Amerika bij den landbouw in gebruik zijn verward met de tanks zooals de Engelschen gebruikt hebben bij den aanval op loopgraven, de z.g. lapddreadnoughts. Sterke drank en oraannood. De Nationale«Commis?ie tegen het Alcoholisme, daartoe gemachtigd door de hoofdbesturen van de bij deze commissie aangesloten vereenigingen voor drankbestrijding, heeft tot H. M. de Koningin het verzoek gericht de regeering op te dragen ten spoe digste maatregelen te beramen waarbij, zoolang het gevaar voor een tekort in de voeding en verwar- ming zoo groot blijft als thans, de vervaardiging van bier en van sterken drank uit granen van al lerlei soort verboden wordt. Volhardend dienstweigeraar. ARNHEM. 2 Maart. Wegens desertie en dienst weigering stond heden voor den krijgsraad terecht de dienstweigeraar A. K. Hij werd den lOden Dec. uit het Huis van Bewaring te Utrecht ontslagen, na 5 maanden gevangenisstraf te hebben uitgezeten wegens dienstweigering, en is toen niet naar zijn korps gegaan, waarna hij den Den Jan. te Hooge- zand is aangehouden. Den 19en Jan. neeft hij daar op te Assen in het depot-bataillon weer geweigerd de militaire kleeding aan te trekken. Hij hoorde tegen zich eischen wegens desertie en militaire desertie van 3 maanden en wegens dienstweigering een militaire gevangenisstraf van 1 jaar, met ontzegging om te dienen voor den tijd van 5 jaren. Ons dageliiksch brood Naar wij vernemen, zal met ingang van een na der te bepalen datum het wittebrood worden ge bakken van een vermenging van 50 pet. inlandsch meel, 30 pet. Amerikaansche bloem en 20 pcL aard appelmeel. Het bruinbrood zal worden samengesteld uit 60 pet ongebuild tarwemeel, 15 pet. ongebuild rogge meel, $5 pet. aardappelmeel en 5 pet. zemelen. De vermenging, zal plaats hebben aan de meel fabrieken. De burgemeester van Zeist heeft zich tot den Minister van Landbouw gewend met de vraag, welke maatre gelen zijn of zullen worden genomen ten opzichte van het verstrekken van levensmiddelen aan tijdelijk in .die gemeente verblijf houdende personen. Voor een gemeente als Zeist is deze aangelegenheid van het groot ste belang aangezien het aantal logeergasten, hetwelk - aldaar des zomers in hotels en pensions vertoeft, 4 a 5000 bedraagt. Gewezen werd op het feit, dat de distributie plaats vindt door toepassing van het bonstelsel. Waar nu de bonboekjes alleen aan ingezetenen worden uitge reikt, zullen er voor al die logeergasten, die de bevol king tijdelijk met een derde vermeerderen, geene rë- geeringslevensmiddelen voorhanden zijn, tenzij hierin, van Rijkswege wordt voorzien. J De Min. v. Landb. heeft bepaald: lo, dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen wor den geleverd levende varkens noch aan gemeenten mach tiging tot zelf-aankoop van levende varkens zal wor den verstrekt, verkrijgbaar zal worden gesteld gezou ten varkens vleesch; 2o. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f 0.85 per Kg. franco stat. van bestemming of laat ste veer, onder verplichting voor de gemeentebesturen: de emballage franco aan den afzender terug te zenden of te doen zenden; 3o. dat de maximumprijs voor welker genoemd ge zouten varkensvleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht, is be paald op f 0.55 per halve Kg. St Ct gevaar voor onze volksgezondheid? De Medische Kroniekschrijver in De Amsterdam mer, dr. M. de Hartogh, wijst op de gevaren, die er voor onze volksgezondheid en volkswelvaart bestaan door het hier te lande komen van talrijke groepen vreemdelingen, zoowel ontvluchte gevangenen, deser teurs als anderen. Bestaat er aan of bij onze grenzen een voldoende gelegenheid voor geneeskundig onder zo® kvan staatswege?, vraagt schr. Zijn er desinfectie- inrichtingen, isoleerkamers, badinrichtingen, ontlui- zings-gelegenheden? Op die manier slechts kunnen zij, die onze gastvrijheid willen genieten, zekerheid geven, geen slechte kiemen of ongedierte uit den vreemde mede naar Holland te brengen en daar dus een bron van- besmetting vormen. Dit besmettingsgevaar acht schr. lang met denkbeel dig Reeds in onze goede stad zijn enkele huizen be kend, waar vreemdelingen in groote getale samenwo nen en waar volgens onze Hollandsche begrippen de reinheid en zindelijkheid zeer veel te wenschen over laten. Ook dit kan een gevaar opleveren voor de om- en naastwonenden, die bereids talrijke klachten uiten. Indien van staatswege aan ait belang meer aan dacht geschonken wordt en b.v. in de nabijheid van onze grenzen in enkele steden artsen met voldoend onderzoekingsmaterieeil aanwezig zijn, zoodat de ge noemde landverhuizers, na zich bij de politie ter plaatse te hebben gemeld, zich eerst naar de daartoe bestaande inrichting of aangewezen geneesheer moeten begeven die dan na onderzoek een gezondheidspas kunnen af geven, dan eerst zal hun aanwezigheid geen gevaar voor ons Nederlanders opleveren. Een toevallige ont dekking door een geneesheer bij ziek zijn, kan reeds te laat zijn en daardoor onberekenbare nadeelen opleve ren, meent dr. De Hartogh. Naar het Volk nader verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard,, den varkensfokkers in zooverre tegemoet te komen, dat zij ook varkens zou afnemen van 90 in plaats van 100 kilo gewicht, echter alleen indien de fokkers willen leveren tegen de door de regeering vastgestelde prijzen. Zondagavond gaf de rederijkerskamer O.K.K. alhier een uitvoering in het lokaal van den heer G. Veu- ger voor een matig opgekomen publiek. Opgevoerd werd „Uit het Leven", tooneelspel in 3 bedrijven. De spelenden deden hun best de rollen zoo goed moge lijk te vertolken, terwijl het publiek aandachtig luis terde. Met het nastukje „Het verlote landhuis aan den grooten weg", wist men de lachspieren geducht in be weging te mengen. De grimeur, de heer Swarthof. had succes, van zijn werk. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. Zondagavond jj. gaf de Dansclub „Entre Nous on der leiding van den heer Bij post te Schagen, een soirée dansante in het lokaal van den heer A. Bakker, alhier. Het goed verzorgde programma werd met on verdeelde aandacht door de talrijke aanwezigen ge volgd. Er werd uitstekend gedanst De verschillende dansen werden afgewisseld door voordrachten en too neelspel. Het waren een paar hoogstgezellige uurtjes die Entre Nous ons verschafte. Tot slot een gemeen schappelijk bal. Het is hier met de brandstoffen allertreurigst ge steld en dat al reeds eenige weken. Niets is er meer te bekomen en dat met zoon felle koude. In dien mogelijk, is het toch te wenschen, dat hierin spoedig worde voorzien. alhier in het lokaal Bakker, haar tweede en tevens laatste buitengewone vergadering in dit seizoen. On danks de felle koude waren toch veel leden met hun dames aanwezig. Evenals de eerste vergadering, werd ook deze door eigen krachten aangenaam gemaakt, en er kan van gezegd worden dat dit ten volle is Ljeslaagd Een flink programma, zoowel ernst als luim, Werd onder aller aandacht goed en vlug afgewerkt Indien Burgerkring op deze wijze steeds haar twee winteravondjes weet te organiseeren, kan zij ook be- wel van een goede belangstelling verzekerd zijn. 1 duurte-bijslaq spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van een onderhoud met den mi nister van waterstaat, hebben de samenwerkende organisaties besloten aan den minister te verzoe ken zijn medewerking te verleenen, teneinde dan bilslag verhoogd te krijgen tot f3.50 per week voor gehuwd- en f 2.C>0 voor ongehuwd personeel, terwijl de kinderbijslag ongewijzigd blijft fnSm0U>fgN?b°de'glasindustrie voor onbepaal- d6w«ffenf°gegbrek aan steenkolen werd de electri- Centrale te Roermond Zaterdag stopgezet verbouw van groentenzaden n? Hiikscommissie van Toezicht op de Vereeni- De .ntrale vestigt er de aandacht van zaad- ging Z^f^eekers op, dat, naar het zich laat aan en jam groote moeilijkheden zul- zien, in het volgenae j e dyn ^voer van ver- len worden ondmwmi normale tijden uit schillende ^"^^ff bétrokken, met name andij- zooveel mogehjk vcxir wij8t er daarbij ech- eigen land zorg te dr g n besvaren van ter op, dat het ^^Jde noodige kennis en sommige zaadsoorten zo ukking dezer teelten, ervaring het gevaar van aanmerkelijk ver dat toch reeds niet denkbeeldig u, aan groot- Hnen ter zake de noodige inlich- Men zal dus goed dwnt kaQ wen_ ting in te winnen, waartoe>menw den tot de Rijkstuinbouwleeraren. neel" van Alkmaar voor met >iToen er Oor den heer Ruis te zien optr MARKTPLAATS A 88 log was." Dit stuk dat een gedeelte van de oorlogs ellende doet zien, werd kranig weergegeven. Den vertolkers van verschillende rollen komt een woord van hulde toe. 't Is onbegrijpelijk dat er onder het zoogenaamde zwakke geslacht nog zijn, die bij zoo'n ernstig stuk haar lachen niet konden bedwingen. Bedenkt toch, dat wat hetgeen „Het Vrije Tooneel" dien avond liet zien. nog maar een klein gedeelte van de oorlogsellende is. 't Zou beter zijn om bij zul ke ernstige stukken maar stil in z'n boekje te blij ven als men zich toch niet in zoo'n toestand kan indenken. Er warën er velen die zich over dat ge lach ergerden. Mej. G. Bakker Jbd. alhier, heeft te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd voor de nuttige handwerken. Sinck's toestel is verdwenen! Sinck, dat was de bekende Amsterdamsche paar- denslachter, en hij had een reddingstoestel, een wagen met een hijschblok achterop, om te water ge raakte paarden en wagens weer op het droge te brengen. Geen water-ongeluk ln onze. lagunenstad of Sinck's toestel kwam er bij te pas. Luid en aan houdend bellend, alsof het de brandweer zelf was, holde Sinck's toestel door de straten, en menige slee persknol, menig rijkeluispaard ook, heeft het aan Sinck en zijn toestel te danken, dat hij niet een on tijdig einde gevonden heeft ln het modderige gracht water. Ofschoon dit moet erkend worden Sinck als hij zoo'n rossinant eenmaal veilig en wel op den wal had, de zaak ook wel eens van andere zijde ging bekijken moest bekijken en de ge havende drenkeling daarna somwijlen een even on- verwachten dood vond in de slachterij van Sinck, waar men hem tot karbonaden hakte voor de leeu wen in Artis. Maar, dit deed niets af aan de redding uit het water „als zoodanig". 't Was dan wel een typisch Amsterdamsch straat- tooneel. Aan twee zijden van de gracht honderden kijkers, met spanning staren naar de plek des on- heils, waar men juist den kop van ,,'t stommedier" boven het water zag uitkomen. Dan klommen Sinck's mannen met hunne waterlaarzen aan. om laag langs de tegen den walmuur geplaatste lad ders; het paard kreeg een z oogenaam den „broek" aan; men zag op den wagen de lier, met haar rlnke- denden bel, ronddraaien, en langzaam trokken de strakgespannen touwen het groote, willooze lichaam glimmend en druipend, omhoog. Totdat de hoeven van het paard zoowat den wallekant raakten. Dan zette de koetsier van Sinck's toestel, met een klok van z'n tong, zijn eigen paardj es aan, en onder het gejuich van de jongens zweefde het half verzopen paard verder den wal op, om, zoodra het weer vas ten grond onder zijn voeten gevoelde, uit alle macht te gaan krabbelen en slaan, zoodat de vooruitgedron gen kijkers schreeuwend afdeinsden. Maar spoedig daarop stond het dier al stil, bevend van koude en half versuft door den schrik. Zóó was altijd weer het tafreel, Maar hoe graag hebben de Amsterdammers, vooral in hun jeugd, er altijd weer naar gekeken. En misschien ook menige vreemdeling .Want Sinck's toestel heette eenig, nu al meer dan 65 jaar. Nu is het verdwenen, naar het schijnt ook al ten gevolge van de tijdsomstandigheden. De mobilisatie, het gebrek aan paarden; het dure veevoeder en an dere factoren worden genoemd als oorzaken. Sinck's toestel1 wordt verkocht, en de stadsreini ging neemt voorloopig dezen dienst waar, zoolang niet op andere wijze in deze leemte is voorzien. Want 'n leemte is het, in meer dan één opzicht. N. R. CL Men schrijft uit Zevenaar; Er komt ten slotte kentering in de smokkelarij. Nadat de moeilijkheden met het inslaan van goede ren vermeerderden en dientengevolge reeds sedert een paar weken zichtbare stagnatie in het smok kelbedrijf merkbaar was, komt nu de angst voor de onmiddellijke arrestatie in het resteerende vleugje durf, dat de smokkelaars nog bezielde, vernietigen. Het is nu zeer goed merkbaar, dat eindelijk aan dat onzalig gedoe een eind komt, waartoe trouwens de zeer zware straffen, welke de afgeloopen week aan dozijnen jongens en meiden van hier en omgeving werden opgelegd, hebben bijgedragen. Vermelding verdient, dat thans gewone smokkelfeiten bestraft worden met zes maanden opsluiting. Vrijdag kwam te Zevenaar over de grens een Duitsch deserteur, afkomstig uit Stuttgart Hij had eerst in Frankrijk, daarna in Rusland en vervolgens in Roemenië gestrden, had vreeselijk door koude ge leden, waardoor hem o.a. een vinger geamputeerd moest worden en werd ten slptte met verlof naar huis gezonden. In stede van wederom naar het wes telijk front te vertrekken, besloot de 27-jarige man naar Nederland te vluchten. Voorts kwamen te Zevenaar Zaterdagavond en Zondagochtend nog drie Duitsche deserteurs aan, allen oudstrijders. Weer zijn vier Belgen, die kans gezien hadden van een verhooging af met behulp van een. polstok over den electrisch geladen draad te springen, in Ons land aangekomen. Volgens hunne verklaring is alles in het door de Duitschers bezette deel van België zóó schrikkelijk duur, dat het voor men- schen van niet zeer groote draagkracht met meer uit te houden is. Te Winterswijk zijn twee Duitsche militairen in uniform gearresteerd, die zich bezig hielden met smokkelarij. Zaterdag kwam te Oldenzaal over de grens een 21- jarig Duitsch deserteur uit Breslau, die tot nog toe als technicus werkzaam ^as bij den scheeps bouw te Kiel. Hij moest naar het front vertrekken. Zondagmorgen kwamen te Oldenzaal twee Duit sche deserteurs uit Kiel aan. De een was opgeroepen voor dienstneming ln een duikboot, de ander, die reeds 51 jaar oud was, vreesde, dat hij binnenkort voor den dienst aan het front iou worden opgeroe pen, omdat geschikte mannen van allerlei leeftijden thans militair moesten worden. De te Alkmaar geïnterneerde Duitsche duikboot, aan gekocht door de Nederlandsche regeering, vertrok he denmorgen met een Hollandsche bemanning en de Nederlandsche driekleur achterop naar Den Helder. Hoewel de duikboot 30 M. lang is, maakte het grij ze gevaarte in het kanaal niet veel indruk, aange zien het grootste deel onder water was. Te Bussum heeft zich een comité gevormd met het doel tuintjes ter beschikking te stellen van de ge zinnen, die het meest door den nood der tijden ge troffen wordea Het comité heeft reeds de beschikking over ongeveer 5 H.A., waarvan de meeste gronden! kosteloos ter beschikking zijn gesteld door de eigenaren.' Zondag heeft de wed. J. Klein veld, geboren Grietje van der Hoef, te Stoutenberg bij Barneveld, haar 101 en verjaardag gevierd. Tot voor ongeveer twee maanden was het oudje nog zeer kras en bijzonder vlug ter been. Thans echter moet zij het bed houden. Een werkgever schrijft: Reeds heeft de Minister v. Landbouw gewezen op de goede resultaten door een werkgever bereikt, die aan zijn personeel grond in gebruik gaf, voor het teelen van groenten, aardappelen enz. enz. en alle werkgevers en anderen aangespoord dit voorbeeld te volgen. De gemeente Wormer deed dit reeds en an dere werkgevers eveneens. Aangezien het levensmiddelenvraagstuk, bij voortdu ren van den oorloc, dit jaar zeker hoogst ernstig zal worden, is ieder Nederlander die grond heeft, ge schikt voor het teelen van groenten of andere levens middelen, verplicht dien dadelijk daarvoor te bestem men. Wanneer ieder daartoe medewerkt, zal het re sultaat varrassend zijn. Overal zijn handen vrij, de tijd dringt, leder stukje grond, nuttig gebruikt helpt mede aan de oplossing van het vraagstuk der volksvoeding Doch vooral, wacht er niet mede, doet het nul Maandagmorgen vroeg is men tot de ontdekking geko men, dat er vermoedelijk Zondagmiddag een moord is gepleegd op den adjudant-onderofficier G. van het wapen der cavalerie in de Alexa nderkazerne in den Haag. Maandagochtend heeft men het lijk van genoemden militair zwaar verminkt door slagen en messteken ge vonden in diens kamer in de kazerne. Vermoed wordt dat diefstal de drijfveer is geweest van de misdaad. Zondag had de adjudant-onderofficier G. dienst in de kazerne. Om half een had hij daar nog den maal tijd gebruikt; ten half zes mankeerde hij op hei wie hij dagelijks ornaat is gezien, verscheen niet. Daarom ging men naar zijn kamer, waarvan men de deur gesloten vond. Dit was echter niet iets bijzon ders; men schonkc er dan ook daarom geen verdere aandacht aaa Maandagochtend omstreeks half zeven kwam de op passer van G. in de kazerne. Ook hij vond de deur van de kamer welke gelegen is nabij de groote soldatenkamers gesloten. De oppasser stelde hiermede een wachtmeester in kennis en met een tweeden sleutel werd de deur geopend. Men vond het lijk van G., die blijkbaar was neer geveld door een hevigen slag met een pook, waardoor voorhoofd en neus waren verbrijzeld, terwijl de hals een gapende wonde vertoonde, loopende van het linker oor tot door den strot, welke verwonding blijkbaar is toegebracht met een tafelmesje. Het bed bleek onbeslapen. Goederen, welke anders in een koffer in de kamer geborgen waren, lagen door- eengeworpen op den grond. ermoed wordt, dat de daders belust waren op buit. G. was tevens chef van de cantine; waarschijnlijk hebben de moordenaars daar uit afgeleid, dat hij geld in dien koffer bewaarde. Die gelden werden echter steeds geborgen in een. brand kast staande in zijn kantoor aan de zijde van de Timorstraat. Of uit deze brandkast geld is gestolen, kon men hedenochtend nog niet nagaan, aangezien zoowel de sleutel van de kamer van G. als de sleutel van de brandkast worden vermist Nader meldt men nog, dat G. behoorde tot het garnizoen te Bergen op Zoom, maar tijdens de mo bilisatie tijdelijk te 's-Gravenhage gedetacheerd was bij het depot van het regiment veld-artillerie. Uit omstandigheden valt ai te leiden, dat de dader(s) na het plegen van de misdaad, in een wasch kom in de kamer van G. hun handen hebben ge was schen. Ook zijn er sporen ontdekt, welke er op wijzen, dat er een worsteling heeft plaats gehad. Vermoed wordt dat G. na het lezen van een cou rant in slaap is gevallen en in zijn slaap is over mand, dat men hem eerst den slag met del pook heeft toegebracht, dat hij zich daarop nog tegen^ zijn aanrander heeft verweerd, en dezen hem toen met het mes doodelijk hebben verwond. Blijkbaar hebbep de daders ook nog onder het kussen en de peluw van het bed van G. naar geld gezocht. Van den heer J. Stammes alhier zijn ,als slacht offers van het thans niet meer vertrouwbare ijs, en kele schapen verdronken. Ook van den heer Joh. Bakker verdronk een schaap.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1