J. Stuurman, DONDERDAG 8 MAART 1917. GOste Jaargang. No. 5966. Dames uitgevallen HAAR, Uitgevers: TRAPMAN Co. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Bewaart uw er worden alle soorten Haar- werken van vervaardigd. Kapper-Haarwerker, Binnenlandsch Nieuws. Raad Yan Barsingérhorn. Raad yan Hoogwoud. SCHAGE3 Alnemeei Nieuws- COURANT. Adïerteitie- Luttiivllil Dit blad rerschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den AD\ ERTEN TIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden fO.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van l tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Zitting van Dinsdag 6 (Maart 1917. Vooi plet zier nlt De eerste beklaagde was zekere G. Wessels, café houder in Alkmaar, die met een drietal tochtgenooten per schaats een uitstapje had gemaakt op 30 Januari. De reis was geweest naar Limmea en terug was men per trammetje thuisgekomen. Nu was een van t viertal nogal druk en de po litieagent J. Adriaans vond dat net tijd werd daar aan de aandacht eens ten volle te wijden. Hij vond zelfs aanleiding tot „ingrijpen" in den vorm van aan- die hem bij den schouder nam en aan den arm rukte. Dat was Wessels, die echter thans beweerde, den agent alleen maar op den schouder te hebben geklopt, met vriendelijk verzoek, den ander te laten loopen. De agent was van meening wel degelijk be lemmerd te zijn en had verbaal opgemaakt. De O.v.J. vroeg vandaag 14 dagen gevangenisstraf. Beleedlglng. Jacob Oudes te Alkmaar was er niet erg mee con tent dat z'n zoon nogal veel vertoefde bij een doch ter van M. Oud te Purmerend. Jacob meende, dat zijn stamhouder nogal eens werd opgehouden in den ■huize Oud en werd weldra zoo ontstemd, dat hij de pen opnam en eenige sierlijke, maar zeer belee- digende letteren richtte aan M. Oud. Deze daardoor heftig in zijn eer en goede naam aangetast, dat be grijp je. De eerste gang was, gewapend met het epistel, naar de bevoegde autoriteiten tot het doen van klachte. De zaak verzeilde dan naar de openbare zitting van heden, waar de Officier meende, f 10 boete of 5 dagen hechtenis te moeten vorderen. Een „onwejaarsslokkle" op. Pieter Jacobus Fillemp, 19 jaar, ter matroos en woonachtig te Den Hefder had den Pieter Jacobus Fillemi vroeger burger la- GRATIS KAPSEL, LAAGZIJDE B 50, SCHAGEN. i Slen December j.L een klein „ouwejaars slokkie" op en begon krachtig op een reusachtig spiegelruit in den slagerswinkel van Jacob de Beurs in de Spoor- gracht te timmeren. Als natuurlijk gevolg daarvan zeeg Piet van ver moeienis neer, maar hij had de voldoening, de spie gelruit onder zijn geoefende hand te zien versplin teren. Dat hij hiermee voor f 54 vernield had, was een bijkomende omstandigheid, waarmee hij op 't. mo ment zich het hoofd niet brak De slager echter verdiepte zich daar wél in en na gemeenscnappelijk overleg zou dan Piet in termijnen telkens f 7.50 betalen en zou de veroorzaakte schade aanzuiveren. Bestl De eerste termijn werd netjes vol daan. maar daarbij bleef het ook. Althans, wat de betalingen betrof, want overigens bleef het er lang niet bij, aangezien slager de Beurs er een rechts- zaakje van liet groeien, met als gevolg, dat heden tegen Fillemp werd geëisckt f 15 boete subs. 10 da gen hechtenis. Dia Uap er in. Maarten Smits, 52 jaar, groentenhandelaar, wonende te Den Helder had op 10 Januari halve Kilogram uien aan mejuifrouw Olthoff verkocht Ongelukkiger wijze had hij bij die gelegenheid één cent meer ge- nomen, dan maximumprijs. En nu een eisch tot f 25 boete of 10 dagen. Zoo zit er niet veel winst opl.... Diefstal van ean rijwiel. Johannes Mollema, een echte bitter liefhebber, te vens clarinettist-straatmuzikant, was op 10 Februari geheel door zijn centen en bijna door zijn schoen zolen heen. Hij wist niet beter te doen, dan een fiets in de Langestraat weg te nemen en daarmede naar het politiebureau te gaan. Hjj pleegde dezen diefstal met het doel om onder dak te komen. Hoe wel de O.v.J. in beklaagde nu niet bepaaldelijk een dief ziet, vindt Z.EJJ. het toch wel practisch om 6 weken gevangenisstraf tegen Mollema te eischen. Mr. Huizinga, pleiter, concludeerde tot vrijspraak of af trek van preventief, zoodanig dat de op te leggen straf overeenkwam met het aantal dagen voorarrest en na aftrek daarvan beklaagde dus zijn straf precies zou hebben uitgezeten, terwijl pleiter ten slotte on middellijke invrijheidsstelling vroeg Toen vanmiddag te kwartier over twee uitspraak in deze zaak werd gedaan, werd beklaagde gevon nist met 23 dagen gevangenisstraf en werd de voor- loopige hechtenis daarbij geheel afgetrokken met last tot beklaagde'* onmiddellijke invrijheidsstelling Als Mollema er wat op tegen heeft, kan hij binnen 14 dagen in hooger beroep gaan bij 't Hof te Am sterdam. Mishandeling. Piet Dikstaal, een stevige arbeider uft Sijbekarspel, ^mocht van den boer, waar hij werkte op 24 Ja nuari j.L niet naar een ijsfeestje, waar fret erg veel „verbeelding" van had. Toen hij toch ging het de "boer hem er vandaan halen, maar toen werd Piet kwaad en schold den boer, zekeren Veerman uit en vloog hem in de kuif. De boer kon het tegen ziin reusachtigen werkman lang niet bezetten en kreeg het ontzettend benauwd. Maar Dikstaal's dochter wist hem juist nog tijdig te ontzetten. Tegen Dikstaal werd thans geëischt een maand gev Hij was boos. Gerrit Bouwman, een 27-jarig arbeider te Enkhui. zen, was op 27 Januari geweldig boos op Piet Roo- ker aldaar, die zijn moeder en ook verschillende an dere vrouwen in Enkhuizen zou hebben beleedigd Gerrit heeft toen Rooker mishandeld. Thans beweerde GGerrit, uit zelfverdediging te heb ben gehandeld, daar hij achterover getrokken werd, doch daar is niets van gebleken. Wel hebben getuigen gezien, dat Rooker door be klaagde mishandeld werd. Ook al boos. Leffertje Veenstra een slaapstee-logé, vertoevende bij K. Bakker, te Hoorn, had aldaar een beetje mot met zijn mede aldaar vertoevende onwettige levens gezellin. De aanstaande vergrooting van hun ..huis gezin" wordt zeker niet mét onverdeelde vreugde en zoete verwachting tegemoet gezien.... Hij trommelde er ten minste lustig op los. Doch zoo gaat het maar niet en dat werd au mishandeling gequalificeerd. Vrouw Bakker, die zulke onverkwikkelije toonee- liever niet meebeleefde en die twisten niet langer ^ilds aanzien, verzocht hat tweetal met aandrang om °P te hoepelen. Mopperende en toch al best „narrig P«kte Lenert den gemeenschappeltjken reiskoffer en sloeg er vervolgens een paar ruiten mee kapot Maar daar mankte Bakker werk van. Tegen Veenstra werd vandaag een maand gevangenis straf gerequireerd. Dronkenschap. Volgt Leendert Barend Steketee, een ruwe schippers knecht uit Ierseke, (Zeeland) die op 20 Januari j 1. een beetje aan 't Zaterdagavonden was in het café van Walch te Medemblik. Leen was dronken en han teerde dreigend een mes, waarmee hij vervaarlijk zwaai de: Die schrikaanjagende fratsen joegen dé aanwe zigen zoowat allemaal de deur uit. Zelfs de bekende groote Auke Flietstra, die niet voor 'n beetje bang is maakte beenen en zocht zijn dierbare bodij^ te redden door een snelle vlucht... Er was ,,/oeringin 't café, maar... niet veel aan te verdienen, jo..„ Jam mer was 't dat Jaap Sander, ook een Ierseker schip persknecht niet gauw genoeg wist weg te komen en een geweldige snede in den rechterarm opliep, waar-, aan dokter nog te pas kwam. Beklaagde ontkent niet, maar zegt niet meer te weten wat er gebeurde, daar hij erg beschonken was. 'n Mager excuus, voorwaar. De O.v.J. vond dat heteen ernstige geschiedenis is eft eischte tegen Leen 4 maanden gev. Ingetrokken. De zaak tegen C. Pilugboer, die een vonrns van den Hoornschen Kantonrechter had opgeloopen, werd in getrokken. Vergadering van den Raad op Woensdag; 7 Maart 1917, des middags 2 uur. Afwezig de heeren Kiste- maker en Smit Voorzitter de heer K. B ree baart Dz., burgemeester, secretaris de héér H. Dubbelman. Na opening volgt voorlezing der notulen, die on veranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. is be sloten, den heer Bronder verlof te verleenen tot 1 April, mede op advies van den dokter. Voorzitter hoopt, dat de heer Bronder dan geheel hersteld zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten, terwijl wordt medegedeeld, dat de heer Bronder reeds nu halve dagen in functie is. Van de heeren D. Smit Gz. en C. Kaper is bericht ingekomen, dat zij hunnebenoeming respectievelijk als lid van het armbestuur en armvoogd aannemen. Goedgekeurd is het besluit tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven en de regeling van de jaarwedden van bet onderwijzend personeel. Een provinciaal blad is ingekomen, waarin mede- deeling wordt gedaan dat het salaris van den bur gemeester, secretaris en ontvanger is vastgesteld respectievelijk op f 1000, f 950 en f 550. Nog was inge komen het jaarverslag over 1910 van de commissie tot wering van schoolverzuim. AI deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. hebben tot tijdelijk keurmeester van vleesch enz., in de plaats van den beer Muijs, be noemd de heer P. de Boer. B. en W. stellen voor, met het oog op de vele keuringen, die plaats hebben ge had over het loopende jaar, aan mevrouw Muijs f150 uit te keeren in plaats van f100 en het sala ris van den tijdèlijken keurmeester, den heer P. de Boer te bepalen op f 125. Goedgevonden. Voorzitter fieelt nog mede, dat vanmorgen met de Gezondheidscommissie is vergaderd ten einde een gemeenschappelijk keuringsdistrict te krijgen, om vattende de gemeenten Schagen, St Maarten, Wie- ringerwaard en Barsingérhorn. Een dusdanige rege ling die aan den Langedijk bestaat, voldoet zeer goed, terwijl de kosten voor de gemeenten weinig of niets' beteekenen. Van de gezamenlijke geheelonthouders^ ereenigin- gen is het bekende adres ingekomen, waarin slui ting van café's wordt verzocht op de dagen van demobilisatie. Aangezien de politieverordening een dergelijk recht reeds geeft, stellen B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Q. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Sta ten om over te gaan tot het vaststellen van een ver ordening tegen brandgevaar, zullen desbetreffende artikelen in een verordening worden opgenomen. Na schorsing en weder opening van de veigade- rimr stellen B. en W. den Raad voor niet tot bet bouwen van een nieuwe school te Kolhorn over te gaan De hiagste inschrijver, de heer Westenberg al- LT had ingeschreven voor f 22.800 terwijl de be groeting was f19.400. Verder stellen B. en W. voor om aan den architect, den heer Dubbelman, f 200 te Keven voor het maken van de bestekken enz. V™Jïmmink en BUjutar met het voorstel van B. en W. te houwen gen en een tijd af te wachten wamneor h k niet zoo duur zal zijn, terwijl de in de vraagt hoe de toestand met deze felle kou in school is. Voorzitter zegt, dat vandaag w brek aan kolen geen school is gehouden, der is de toestand vrij goed. Er zal natuurlijk het een en ander gerepareerd moeten word n. De voorstellen van B. en W. worden met aige- meene stemmen aangenomen. uit Verschillend, posten zullen worden b.taajd uit den poet onvoorziene uitgaven, o.a. «*n be van f21.75 aan Denk en Doe, waarvan reeds vroeger betaling was toegezegd. Voorzitter spreekt hierbij de verwachting uit dat het late inzenden van nota's niet meer zal gebeuren; dit betreft nog een betaling van 1915. De stembureaus worden als volgt vastgesteld: Barsingérhorn: K. Breebaart Dz., ambtsh. voor zitter, leden J. J. de Groot en Jb. Jimmink, plaats vervangende leden Jb. Westenberg en D. Smit., 4e lid J. de Groot, plaatsvervanger P. Schuitemaker; Ha ringhuizen: w. Kooijman Jr., voorzitter, leden A. Schenk en J. Waiboer, plaatsvervangende leden W. Kooijman Sr. en D. D. P. Westenberg, 4 elid C. Groote», plaatsvervanger K. v. Bodegraven; Kol horn: A. J. T. Geertsema, voorzitter, leden Tb. Kis- temaker en Jm. Blaauboer Gz., plaatsvervangende leden W. Oudt en Jb. Bood IJz., 4. lid L. W. v. d. Meer, plaatsvervanger K. Engel. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud ter—Secretaris, opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgt. Naar aanleiding der notulen wordt medegedeeld: Door den heer Hartog, dat in de Dijkerbuurt door zijn zoon P. Hartog een lantaarn voor brongas is geplaatst, zoodat die wijk, zoodra de lantaarn bij Zwaag gereed is, flink verlicht zal zijn. Algemeen is de vergadering met de plaatsing ingenomen. Door voorzitter, a. dat de gemeentebode C. IJ. Bood voor bodewerk voor de distributie is toegekend f 20 per maand; b. dat met het snoeien dér boomen al flink vordering is gemaakt, de takken aan de Gouwe zijn reeds verkocht en hebben opgebracht in totaal ongeveer f 312. De boomen zullen zooveel mogelijk worden nageloopen; c. dat weder zeep is aangekomen en d. dat reeds twee wagons brandstof zijn ontvangen en nog een vfragon op komst is. Ook is reeds af gezonden een wagon briketten, terwijl voor de kaas- fabrieken een wagon vlamkolen aangevraagd is. Als ingekomen stukken komen ter tafel. Het provinciaal blad no. 13, behelzende afkondiging van de nadere regeling van de jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provincie. Voor deze gemeente zijn de jaarwedden als volgt geregeld: Burgemeester f 1100, Sécretaris bij niet combinatie met het Burgemeesters ambt op f 1000, bgij combinatie op f 750, Ontvanger f 525. Een schrijven van Ged. Staten d.d, 7 Febr. j.lt, waarbij de voorloopige regeling van de pensioens grondslagen van bedoelde ambtenaren op evengenoem- ae bedragen is aangegeven. Een schrijven van Ged. Staten waarbij de vereischte machtiging wordt verleend voor het doen van beta lingen uit den post van onvoorziene uitgaven. Bovenstaande mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Regeling jaarwedden en verdere lielooningen van het onderwijzend personeel. Tegen de vastgestelde rege ling in de vergadering van 5 Februari j.L hebben Ged. Staten bezwaar. Gemeld College wil dat uiter lijk na 20 dienstjaren de maximum jaarwedden wor den bereikt. B. en Wi stellen voor, hierop niet in te gaan, aangezien de bepalingen na 20 dienstjaren bijzondere gevallen veronderstellen. De Raad vereenigt zich hiermede. Ged. Staten wenschen verder, a. bij de befooning voor akte landbouwkunde te doen uitkomen aan wel ken titularis die wordt toegekend. Hieraan zal worden tegemoet gekomen door te bepalen: „Bovengenoemde jaarwedde wordt voor den heer H. van Ree, hoofd der O. L School te Aartswpud. verhoogd met f 100, voor het bezit der akte van bekwaamheid der Land bouwkunde." b. De bepaling waarin voor tijdelijk aan gestelde onderwijzers gedurende den verloftijd, zoowel in als buiten het geval van ziekte de geheele jaar wedde en verdere belooningen worden ingehouden, te verzachten. Wordt goedgevonden een termijn van eene maand te stellen; c. te bepalen, dat aan de gehuwde onderwijzeres, die hare bevalling tegemoet ziet een verlof wordt verleend, ingaande drie maanden voor het tijdstip waarop de bevalling kan worden ver wacht en eindigende twee maanden na hare bevalling en dat de onderwijzeres gedurende dat verlof in ieder geval tenminste de helft van hare jaarwedde geniet, Hieraan zal worden tegemoet gekomen.; d. voor tijde lijke waarneming van net hoofdschap eene belooning toe te kennen en eene regeling van de belooning voor het herhalingsonderwijs op te nemen. Hieraan wordt tegemoet gekomen, door voor tijdelijk hoofd schap t 100 per jaar toe te kennen en de belooning van het herhalingsonderwijs te handhaven op f 0.80 voor elk gegeven lesuur en aan de hoofden van elke herhalingsschool bovendien f 15 per jaar toe te kennen. Ten slotte wordt goedgevonden de verordening te her zien voor 1 Januari 1919. Daarna wordt de ver-, ordening aldus gewijzigd, opnieuw vastgesteld. Geldleening Distributie levensmiddelen, dienst 1917, ad. f 2000. Ged. Staten wenschen die afgelost te zien in drie jaar inplaats van in 4 jaar. Goedgevonden. Ter zake is ook ontvangen een besluit tot verdagen van de beslissing van Gea. Staten op deze geldleening. Tijdelijk kasgeld,, dienst 1917. Doordat de verorde- maximum hoofdelijke Om- gen. zal een worden aan gegaan tegen hoogstens 5 pet. Af- en overschrijving dienst 1916. Door Ged. Staten wordt het noodig geoordeeld een wijziging aan te brengen waaraan wordt voldaan. Suppletoire begrooting dienst 1916. In verband met een opmerking van Ged. Staten wordt deze gewij zigd en opnieuw vastgesteld. Een schrijven van den Minister yan Waterstaat over werkeloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Na bespreking goedgevonden te berichten, dat indien zulks noodig zal zijn van gemeentewege eventueel de noo- dige steun zal worden verleend. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der Bouw- en Woningverordening in verband met het verbieden van de loozing van faccale stoffen op slooten en open baar water bij nieuw bouw en het veroorloven om Rijnsteen drieling bij het bouwen te gebruiken. De Gezondheidscommissie kan zich met de wijzigingen in hoofdzaak vereenigen. Voor bestaande woningen zou zij voor 1 Mei 1918 eveneens willen verbieden het hebben der privaten op slooten en openbaar water. Hiermede gaat de raaa op voorstel van B. en W. niet accoord Overigens wordt het voorstel tot wijzi ging en aanvulling aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar ver klaring van de woning, bewoond door Lucas van der Bel te Aartswoud, zulks op advies van de Ge zondheidscommissie, gezeteld te Hoorn. Het voorstel wordt aangenomen met bepaling van den ontruimings termijn op 6 maanden. Met het oog op den leeftijd van de bewoners kan na afloop van dien termijn verlenging worden voorgesteld. Een verzoek van den gemeentebode C. IJ. Bood om verhooging van salaris als bode tevens om hem voor 1916 hoogere duurtetoeslag toe te kennen en hem voor de distributie werkzaamheden hooger te beloonen. Na voorlezing zegt voorzitter, dat het laatste bereids door B. en W. is geschied en zijn belocning voor de distributie is bepaald van f 10 op f 20 per maand. Wat het eerste betreft, stallen B en Wi voor, het salaris van den bode »e verhoogen van f 170 plus vrije woning op f 250 en voor 1916 de duurte toeslag nader te bepalen vbd f 50 op f 100. Na be spreking worden deze voorstellen met algemeen goed vinden aangenomen. Voor den bode zal eene instructie worden gemaakt bepalende zijne werkzaamheden. Gratificatie telegrambesteller G. Stroomer. Op voor stel van B. en W. wordt met algemeen goedvinden be sloten de toegekende gratificatie van f 50 te verhoogen met f 25 en te brengen op f 75, te betalen uit onvoor ziene uitgaven, dienst 1916. Belooning voor extra werk aan den gemeente-secreu taris voor het tijdvak van 1 Augustus 1914 tot 1 Januari 1917. In beginsel wordt roet algemeen goed vinden tot het toekennen van zoodanige belooning bo- sloten. Over het bedrag bestaat verschil van meening Wethouder Vijn stelt voor f 100, Wethouder Schil der f 200, Na bespreking verklaren de heeren Vei, Kooij en V'Ijn zich voor f 100, de andere vier heeren voor f 200, zoodat tot dit. laatste besloten is. De secre taris betuigt hiervoor zijn dank. De betaling zal ge schieden uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1916, na de noodigë versterking door af- en overschrii. ving. De terzake opgemaakte besluiten zullen ter goed keuring worden gezonden aan Ged. Staten. Benoeming schoolschoonmaakster aan de school te Aartswoud wegens overlijden van Jb. Waker Met al- geraeene stemmen wordt diens weduwe, Grietje Pels, als zoodanig benoemd op eene jaarwedde van f 78. De pensioengrondslag wordt voorloopig op dit bedrag vastgesteld. Rondvraag. De heer Kooij vraagt, of al antwoord is ingekomen van het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp over het al of niet toekennen van duurtetoe slag over 1915 aan den heer M. de Jong en Mej. M. Timmerman. Voorzitter zegt, dat nog geen bericht is ontvangen hetgeen de heer Kooij bevreemd. Wordt goedgevonden dat Burgemeester en Wethou ders beantwoording van hun ingezonden schrijven zul len vragen. Voorzitter brengt ter sprake het overnemen van de vruchtboomen in den tuin achter het Raadhuis in huur bij den heer A. Hazelhoff. Aan B. en W. wordt machtiging verleend deze zaak met belanghebbende naar beste weten te regelen. Hierna sluiting VERMEERDERING VAN VOEDSEL VOOR MEN- SCHELIJG GEBRUIK. Zooals bekend is, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er de aandacht op gevestigd, dat het noodzakelijk is, zooveel mogelijk mede te wer ken tot vermeerdering van de hoeveelheid voedsel voor menschelljk gebruik en er in dit verband op gewezen, dat het gewenscht zou zijn, alle voor dat doel in aanmerking komende gronden te betelen met doel matige voedingsgewassen. Het dagelijkscn bestuur der Nederlandsche Heide maatschappij, overtuigd van de groote belangen wel ke hierbij voor dé Nederlandsche bevolking op t spel staan, heeft een commissie benoemd, waaraan is op gedragen zooveel mogelijk in de door den minister aangegeven richting werkzaam te zijn. Deze commissie bestaat uit de heeren F. B. Lobnis, A. A. Nenger- man en J. P. van Lonkhuyzen, welke commissie zich thans heeft gewend tot ae gemeentebesturen met de hier volgende opmerkingen en mededeelingen, wel ke, paar zij vertrouwt, de hoogst belangrijke zaak zullen kunnen bevorderen. De commissie is van oordeel, dat bij een goede organisatie en het beschikbaar stellen van deskundige hulp en de noodige hulpmiddelen, veel zal kunnen worden gedaan, om te voorzien in de behoefte aan eenige der voornaamste voedingsmiddelen, als: aard- ielen, bruine en witte boonen, sommige groenten enz. I "et komt haar daartoe gewenscht voor, dat door de geinecnlebestureu zoo -pccdig mogelijk commissiën worden benoemd, waaraan worat opgedragen, alle po gingen aan te wenden die kunnen leiden tot het bereiken van het beoogde doel. Deze commissiën zou den kunnen bestaan uit één of meer grondeigenaren, één of meer deskundige tuin- of landbouwers enz. en één of meer personen, die bij het betrekken van zaaizaad pootgoed, meststoffen enz. goede diensten kunnen bewijzen. In plaatsen, waar volks- of arbei- derstuinen bestaan, zal het wellicht gewenscht zijn met de leiders dier ondernemingen samen te wer ken. Het spreekt vanzelf, dat het van de samenstel ling dier commissie en de (joor haar te nemen maat regelen zal afhangen, of het beoogde doel zal wor den bereikt. In hoeverre het noodig of wenschehjk is, aan deze commissiën voor haar werk een crediet toe te staan zal door de betrokken gemeentebesturen moeten wor den beoordeeld. In vele gevallen zal geldelijke hulp noodig en alleszins gerechtvaardigd zijn. In gemeen ten met bloeiende industrieën zal wellicht financieela steun kunnen worden verkregen van leiders dier on dernemingen, indien wat ongetwijfeld het geval zal zijn. aan de fabrieksbevolking hulp wordt verleend. Aan de te benoemen commissiën zou onder meer behooren te worden opgedragen te onderzoeken: a. of het voor de gemeente van bejang kan worden geacht, jn de aangeduide richting werkzaam te zijn; b. waar de gronden en terreinen ziin gelegen, wel ke voor het beoogde doel zouden kunnen worden gebruikt; c. op welke wijze de beschikking over deze ter reinen zou kunnen worden verkregen; d. op welke wijze deze terreinen ter beschikking kunnen worden gesteld van arbeiders, neringdoen den, jagere beambten en andere ingezetenen der ge meente, welke daarvoor in aanmerking komen, e. op welke wijze kan voorzien worden in de be-

Schager Courant | 1917 | | pagina 1