GRATIS Kassier, DIR S B A O 20 MAART 1917. 60ste Jaargang. No. 3971. Ingezonden Stukken* Uitgevers: TRAPMAN Co. W ie zich than> op dit blad abonneert, ontvangt de num mers verschijnende tot 1 April a.s Binnenlandsch Nieuws. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving pp elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAGEN. SCHA6EH Alpino RitiTs- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, onde^ag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den^ADVERTE><TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Mmttitit- Liittiiilltl Prijs per 3 maanden f0.95per post fl.10. Losse nummers 5 sent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek M Wieringen, Maart 1917. Men moet zich In dezen tijd van beperkingen wel wat schikken naar de omstandigheden en niet te veel klagen. De doorsnee Hollander doet dit ook niet spoe dig. Wij zijn een verstandig volk en niet in ontwikke ling ten achter, zooals b.v. Rusland, waarvan ik Za terdag in den trein nog hoorde getuigen dat het zoo veel jaren ("men noemde een bepaald aantal) in be schaving achterop kwam. Maar wij hebben geleerd de gebeurtenissen als onvermijdelijk te beschouwen en berusten dan ook in de tallooze beperkingen o.a. van het spoorwegverkeer. Zóó zelfs,' dat men niet mop pert. als men 's morgens 8.20 in den Haag in den trein stapt om te 3.20 in Schagen te arriveeren. Maar men hoeft dan ook in vier treinen gezeten met ver schillende verpoozkngen aan de diverse stations. Haarlem wachten; Uitgeest wachten; Alkmaar wachten. 2i/j uur. Onze gelijkmoedigheid en on- Ruasische natuur zijn daar echter tegen bestand. Ik ook bleef kalm en begaf mij naar de wachtkamer. De tijd verliep traag natuurlijk, maar dat hindert het Hollandsche bloed niet erg half één.... daar komt de portier en ik hoor.... Schagen... den Helder" Ik vertrouwde mijn ooren niet best, doch besloot toch eens te gaan kijken. Jawel, er stond een trein en bij informatie bleek deze werkelijk voor richting Schagen bestemd te zijn. Op een drafje daarom naar een wagon derde klas. Dan gebeurt het echter. De conducteur wuift me al van verre kalmeerend toe. „Kan ik instappen?' „Neen, schooltrein." „Schooltrein?' „Ja, worden geen andere reizigers toegelaten." Ik sta verbluft en kija ja, wer kelijk, ik zie enkele jeugdige gezichten en hoe inte ressant de jeugd mij anders ook schijnt nu kijk ik meest bij hen langs naar al die „ruimte", die on bezette" plaatsen En de trein zet zich langzaam, heel tergend langzaam in beweging, de wagens rijen de één achter den, ander. O, het was een heel lange trein! Ie Klas, 2e klas. leeg, maar ook derde, ja zeker derde en ook ruimte daarin, wel voor honderd personen. En wég gleed de trein en ik was te ver bluft om opstandig te zijn. Want vóór alles ben ik Nederlander bij de gratie van. dit of dat en dus twee uren wachten niet kijken naar Rusland dat land dat precies zooveel jaren ten achter is. K. T. TWEEDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Van de 670 deelnemers aan de Eerste Nederland- sche Jaarbeurs hebben in de afgeloopen week 455 fabrikanten zich voorloopig bereid verklaard tot deel neming aan de Tweede Jaarbeurs, welke in het voor- 18 te Utrecht zal worden gehouden. Deze 455 ïndustrieelen hebben ingeschreven voor 588 monster kamers en 160 M. tafelvlakte De deelneming aan dd Eerste Jaarbeurs bedroeg 432 monsterkamers en 384 M. tafelvlakte. Ook heeft zich nu reeds een aantal nieu we firma's voor deelneming opgegeven. Door de deelnemers aan de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs is voorts tot een belangrijk bedrag deelge nomen in het aarborgfonds van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland" ZORG VOOR DE TOEKOMST. Te Veenendaal is op initiatief van de hoeren W van de Westeringh, hoofd der Geldersche school, eii W. Roessingh, fabrikant een vergadering gehouden tot oprichting van een onderlinge vereeniging tot het ver bouwen van aardappelen. Ongeveer 125 leden traden tot de 'vereeniging toe. Door de heer Hoolboom en dr. Van de Meene was roods 6 H.A. land toegezegd voor een matigen huurprijs. B. eu W. van Haarlem stellen voor,'een bedrag van f 2900 te hunner beschikking te stellen ten be hoeve van de exploitatie van «enige doelen gemeenté- grond voor voedingsmiddelen. De gronden, die B. en W. voor dit doel op het oog hebben, zijn: in de eerste plaats het terrein aan den Zijlweg, behoorende bij de vilk, vroeger bewoond door jhr. Chr. F. v. d. Poll, voorts een terrein ten Z.W. van de St. Bav<> kerk aan de Lesdsche Vaart, in de nabijheid van het speel terrein, en ten slotte een gedeelte van dé gé- meentelijke kweekerij, te zamen groot ongeveer S\ a hectare. Als opbrengst wordt gerekend 700 H.L. aard appelen. AAN DE ELECTRISCHE GELEIDING. De metselaar M. D. te Haastrecht greep bij het schoonmaken van een gevel de draden der electrische geleiding vast Waarschijnlijk doordat hij natte han den liad kreeg hij zoo ,n sterken stroom door zijn lichaam,'dat hij de draden niet meer kon loslaten. Met geen mogelijkheid was hij Van de draden los te krijgen Eerst toen de stroom was afgezet lieten D's handen de draden los en viel hij op den grond Zijn val veroorzaakte een hersenschudding, s Mans toe stand is ernstig, maar niet direct levensgevaarlijk. REGEERINGSVARKENS. Naar de Avp. meldt, zal begin Apnl wederom wor den begonnen met de levering van regcenngsvarkens. BlijktTdat de prijzen dan nog met zijn gedaald dan wordt er gewacht totdat de ruim 4 mdlioen K.G. in gezouten vaikens geheel 4)Q gedristribueard. SCHANDELIJK. Vleeschlevenanciers voor de militaire depots, vertel den pan de Avondpost" het volgende: De vorige week Dinsdag werden voor onze rekening geladen aan de veemarkt om per Holl. Spoor naar Ede vervoerd te worden. Deze betsten hadden s Maan dags voor het laatst voedsel gehad en kwamen eerst Vrijdags te Eide aan. In al dien tijd hadden re eten noch drinken gehad. Eten drietal was gedurende de reis bezweken. Deze week maakte eenzelfde zending de reis van Sneek baar Den Haag van Dinsdag tot Donderdagavond ook zonder voedsel en drinken. Geheel verwaarloosd en wild kwamen de arme dieren op het aboittoir aan. VEEVOEDER EN KUNSTMEST. Het Haagsche Gorrespondentiebureau meldt De bladen konden deze week melden, dat door Engeland toestemming was gegeven aan de daar tot toe vastgehouden schepen met kunstmest en veevoe der om te vertrekken. Men make zich van dit, op zich zelf vreugdevolle feit, geen illusie, althans een niet te groote illusie Nu' de toestemming is verkre gen om uit Engeland te vertrekken, moet nog we der met Duitschuand worden overlegd, hoe de vei lige doorvaart van Engeland naar Nederland kan plaats hebben en daarvoor is moodig dat alle hierbij in aanmerking komende duikbooten worden gewaarschuwd. Om een absolute veiligheid te krijgen Is ongeveer 6 weken noodig en het vrijlaten van de schepen in En geland krijgt dus eerst beteekenis over ongeveer 6 iweken, d.w.z., als een deel van het veevoeder niet meer noodig is, omdat de koeien de weide ingaan/ In hoeverre de aan - te voeren meststoffen dan nog van beteekenis kunnen zijn, is niet gemakkelijk aan te geven Een van de beperkende bepalingen is mL deze, dat de Chilisalpeter niet gebruikt mag worden voor de bemesting van suikerbieten, zoolang niet vast staat, welk deel van de uit die Bieten te maken suiker naar Engeland zal worden uitgevoerd en dus staat ook niet vast, of die meststoffen zullen kunnen dienen om de hoeveelheid in Nederland te produoeeren suiker zoo groot mogelijk te maken Het vasthouden van deze schepen, die tri Engeland kwamen om hunne papieren te toonen en die mochten aannemen dat ze daarna weder konden vertrekken, zal ongetwijfeld zijn Invloed op den komenden oogst oefenen. VERBOUW VAN VOEDINGSGEWASSEN OP ZIJ KANTEN VAN WEGEN. De Min v. Landb. brengt ter kennis, dat zijne aandacht wordt gevestigd op net feit, dat volgens eene globale schatting de lengte van de wegen in Nederland meer dan 30.000 K.M. bedraagt en dat vele dezer wegen zeer breede bermen of zijkanten hebben, welke slechts voor een klein deel 'noodig zijn voor net pu bliek verkeer. Op vele wegbermen zouden dus met succes allerlei voedingsgewassen kunnen worden ver bouwd. In verband niermede worden de betrokken autoriteiten hierbij uitgenoodigd een onderzoek ter za ke in te stellen en waar dat mogelijk is te bevorderen, dat deze bermen aan de productie van voedingsmid delen dienstbaar worden gemaakt StGt ALKMAAR. B. en W. hebben den gemeenteraad een crediet gevraagd van f 15.000 tot het inrichten van een cen trale keuken op het Doelenveld, waaruit aan de in gezetenen, zoodra de omstandigheden dit mochten noo dig maken ter beoordeelig van den raad, tegen bil lijken prijs een goed voedsel kan worden verstrekt Het ligt in de bedoeling de keuken in te richten voor 30 ketels, waarvan aanvankelijk 20 te plaatsen, in welke voor 5145, resp. 3430 personen een middagmaal zal kunnen worden toebereid. B. en W. hebben den raad voorgesteld over te gaan tot opheffing van het gemeentelijk werkloozenfonds mot ingang van den dag, waarop de nieuwe subsidie regeling volgens het werkloosheidsbesluit 1917 voor het eerst toepassing kan erlangen, en het bestuur van het fonds te vervangen door een commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering, ter voorlichting van het gemeentebestuur. GEBREK AAN MOTOROLIE Naar wij vernemen, dreigt Amsterdam binnen en kele dagen geheel van motorolie verstoken te zijn Reeds eenigc maanden was er een groot tekort, zoo dat de maatschappijen de nog aanwezige olie percents gewijze aan de afnemers afleverden De verschillende motorbootdiensten, welke oliemo toren gebruiken, zagen zich genoodzaakt hun dienst te beperken. De petroleummaatschappijen hebben thans de ver strekking van olie geheel stopgezet, in enkele geval len op last van h oogerhand Het gevolg is, dat de mo torbootdiensten in den loop van de volgende week of geheel gestaakt, of dat deze booten door sleöpbooten gesleept zullen moeten worden N.R.Crt GROENTENHANDEL. Men schrijft uit. het Westland: De toestand op de veilingen is nu geheel veranderd door het optreden van de Duitsche Einkauf Centrale Concurrentie tusschen exporthandelaars is uitgesloten Al wat naar Duitschlana verkocht wordt moet gaan over de Centrale, waarvan het hoofdkantoor voor ons land in Den Haag is gevestigd. Deze heeft voor elke belangrijke veiling één exporthandelaar aangesteld, aan wien zij opgeeft welken doorsneeprijs hij kan be steden. Hij kan daar naar de kwaliteit, iets boven of beneden gaan, als de gemiddelde prijs maar is als opgegeven wordt. De Centrale heeft echter verzekerd, dat zij een -behoorlijken prijs zou besteden, waardoor het tuindersbedrijf toch winstgevend blijft HET BROODRANTSOEN. Het Correspcndentiebureau wijst erop dat door het uitvaren van de schepen (gisternacht), die in Ame rika graan gaan halen, de graanvoorziening nog bij lange na niet is opgelost Deze schepen moeten na^ melijk gaan naar de haven Halifax en ofschoon zij in ballast varen,, moeten zij daar door Engelsche ambtenaren worden onderzocht en kunnen eerst daar na doorvaren naar de haven waar zij graan moeten laden. Hebben zij dan tarwe ingenomen, dan moeten ze weer naar Hajifax terugvaren, om opnieuw te wor den onderzocht en krijgen dan misschien toestem ming otn naar Nederland door te varen. De c aote vragen zijn nu: Hoelang zullen de on- dcrzoeKingen te Halifax duren en zal Engeland toe stemming geven aan de met graan geladen schepen om naar Nederland door te varen? Deze laatste vraag klemt te meer omdat op net oogenblik reeds oenige weken een 6-tal booten mot tarwe voor Nederland bestemd te Halifax worden vastgehouden en tot nu toe nog onbekend is, waaneer deze mogen doorvaren. Natuurlijk blijft dan nog het gevaar op zee bestaan nr Het is dan ook niet aan twijfel onderhevig of door de Regeering wordt thans ernstig overwogen om het broodrantsoen te verminderen Is het Corr.-Hareau w 1 ingelicht dan zal dit op deze wijze geschieden, da die doelen der bevolking, die de minste draagkracht hebben, zooveel mogelijk hun rantsoen brood zuil behouden WAARLAND. iAr De heer P. Noordstrand, watermolenaar alhier heen met 1 Augustus ontslag aangevraagd als zoodanig, vens hoeft hij verzocht ontheven te worden van de bediening der sluis tegen gemelde datum. J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 ST. KAARTENSBRUG. De uitslag van de gehouden aanbesteding van het melk vervoer v. d Stoomz.fabr. de Eensgezindheid, air hier, is als volgt: Wijk L Ruigepweg vanaf 't Buurtje, de heer Jn. Louw. Wijk II. Belkmerweg vanaf Stolpe met Duinweg, de heer P. Delver. Wijk III. BoschwegStolpo— Kanaal weg, de heer R. Doorn. Wijk IV. Groote Sloot, de heer Jn. Do>im Lz. WIERINGERWAARD. De heer K. Zijp heeft voor zfluc benoeming als notabel der Ned. Herv. Kerk bedankt 'T ZAND. Naar men ons mededeelt, gaat Dr. Nolst Trénité binnenkort ons dorp verlaten om zich elders te vestigen. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris Obreen werd j.L Za terdag ten verzoeke van den heer W. de Vries In de herberg van den heer S. de Vries Cz^ publiek verkocht: 1. Een burgerwoonhuis te De Haukes met Btukje tuingrond, groot 2.85 aren. Kooper werd als hoog ste bieder de heer P. Kaleveld te Den Oever voor f 2010.—. 2. Een in tweeën bewoonde huismanswoning met stalling en bergplaats, naast perceel no. L Opge houden voor f2300. 3. Een stukje weiland in de Hoelemerkoog, groot 0.36.40 II.A. Kooper als hoogste bieder de heer J. Tijsen Jz. te Weeiterland voor f480.—. 4. Een stukje weiland, in de Westerlanderkoog, groot 0.13.70 H.A. Kooper werd als hoogste bieder de heer Jan. P.Jz. Mulder ta Westerland voor f275. WIERINGEN. Nu de visschers weer zijn uitgevaren om con- eumptiömosseis te visechen, begint aan de mossel- kokerijen de drukte ook weer en is zij weer in vol len gang. Er is echter veel te kort werkvolk en werd gisteren bij bekkenslag voor de kokerijen te Haukes en Den Oever mannelijk en vrouwelijk per soneel gevraagd tegen loonen van i 2 a 3 per dag. WIERINGEN. Voor rekening van 13 leden onzer onderafdeeling der V.P.N., werden j.L Vrijdag op de Amsterdam- sche eieren veiling geveild 1149 kipeieren en 25 stuks pluimvee. De prijzen varieerden voor de kipeieren van f 7.50 tot en met f 8.35 per 100 en voor het pluim vee van f 1.50 tot en met f 2.25 per stuk. Aan schoon geld wordt voor de kipeieron per kilo uitbetaald f 1.28 of gemiddeld f 7.75 per. 100 stuks. Handel vlug. Gisteren werden er ruim 10.000 naar de veiling verzonden en zullen wegens vaarbaar weer de eie ren wederom geregeld worden opgehaald, LANDSTORM. De minister van oorlog heeft bepaald, dat tegelijk met het gedeelte der landstormja&rklasse 1908, dat \ermoedoiijk in den aanvang van Juni 1917 in wer- kelijken dienst zal moeten worden gesteld, zullen moeten opkomen de tot een der reedS' in werkelijken dienst gestelde dan wel daartot opgeroepen jaar klassen behoorende landstormplichtigcn, a. die nog niet in werkelijken dienst zijn moeten komen, om dat zij landstormplicbtig zijn geworden tengevolge van een hun als militieplichtige verleende vrijstel ling wegens kostwinnerschap, voor zoover die vrij stelling voor 1 Juni 1917 voor goed is verleend; b. die nog niet in werkelijken dienst zijn moeten ko men, omdat zij landstormplicbtig zijn geworden tengevolge van ten hun als militieplichtigee ver leende vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaar heid, als bedoeld in art. 34. eerste lid, 2o. der Mi- litiewet, voor zoover die vrijstelling vóór 1917 voor goed is verleendeen en ander met uitzondering van diegenen hunner, die uit anderen hoofde niet tot opkomst gehouden zijn. DE OPGELEGDE VISSCHERSVLOOT. Van de in IJmuiden opgelegde vlsschersvloot zijn Zaterdag weer zeven stoomtrawlers en twee zeil- trawlors ter visscherlj uitgevaren. DE DIERENVRIEND. Bij een ingezetene van Vlissingen zijn door de politie in besdag genomen vier broodkaarten en vier bonhoekjes, die deze heer voor zijnkatten had aangevraagd. EEN KIPPENDIEF. Op verzoek van den burgemeester van Water graafsmeer is te Delft gearresteerd de zigeuner J. W., verdacht van diefstal van ongeveer 1000 kippen, gepleegd ten nadeele van onder Watergraafsmeer wonende landbouwers. - STEENKOLENINVOER. In de afgeloopen week werden via IJmuiden door 2 stoomschepen 1.243.000 kilogrammen steenkolen uit Engelsche en Schotse ha havens ingevoerd. De voorafgaande week was er geen invoer. breezand. Zondagavond 18 Maart, hield de Rederijkerskamer VriondimU-ringt'een openbare uitvoering in het lo kaal van den heer G. Borst Het programma had de deugd, van niet te grooten omvang te zijn. en de vereeniging bleek verstandig genoeg te zijn geweest, om niet te zware stukken te kieren. 'Allereerst werd opgevoerd: „De Minnaar in de Kleerekast", kluchtspel in één bedryf. een stukje dat vlot en vlug wera afgespeeld en dan ook een hartelijken "bijval verwierf. De beide voordrachten die nu volgden, vielen blijkbaar ook zeer in den smaak, de paure daarentegen had, dunkt ons. wel iets korter kunnen zijn. Als slotnummer werd gegeven: „De Gru weldaden van Fieberman". kluchtspel in één bedrijf. Ook dit werd verdienstelijk gespeeld en heeft de vele aanwezigen herhaaldelijk schaterend doen lachen om de koünsche toestanden waar het vol van was. Het spel werd dan ook met daverend applaus beloond. „Vriendenkring'' mag met voldoening op dezen avond terugzien, hij is voor de spelenden een avond van succes gewei.st DUITSCHE GEÏNTERNEERDE OFFICIEReN. Nader meldt men ons omtrent het, geval van den Duitschen officier, die op de Wierickerschans is terug gekeerd na eerst haar Duitachland te zijn ontvlucht, net volgende: In October 1916 moest een der geïnterneerden (zoo- els gewoonlijk) om uit te gaan een beëedigde verkla ring, dat hij zou terugkoeren, met zijn handteekening bekrachtigen. Hij deed dit, doch veranderde bijna onzichtbaar één letter van zijn handteekening en vluchtte. Blijkbaar had hij zijn handteekening als on geldig beschouwd en zich niet aan zijn eerewoord ge bonden geacht Na lange onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeeringen heeft de laatste hem naar de Wierickerschans teruggezonden,, zijn daad dus als woordverbreking beschouwende. Opk de andere geïnterneerden, die hun belofte ver braken en naar Duitschiand uitweken, schijnen te zul len worden teruggezonden. De commandant van de laatste gestrande Duitsche duikboot wordt ook geïnterneerd te Wierickerschans, evenals de 2e officier van de duikboot onlangs te Dom burg op de kust geworpen. Voorloopig blijven zij ech ter nij hun booten. AFSCHAFFING VAN DEN NACHTARBEEID. Naar de „Bakkers-Bondcourant" bij geruchte ver neemt ztil net wetsontwerp, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal worden in gediend, de afschaffing van nachtarbeid invoeren door het verbod van aflevering van brood dat niet minstens 12 uur oud is. Da groote terugtocht der Duitachara op het Wes telijk front is begonnen. Dit is het groote en be- teekenisvolle nieuwa van den dag. Weigerende om een gevecht met zijn vijanden te aanvaarden, heb ben de Dultschers zich in eerst klaar gemaakte stel lingen teruggetrokken. Bapaume, Peronne, Noyon, Neile en al die steden en plaatsen, waarom maan den tevergeefs is gevochten, zijn door de Dultschers ontruimd en door de Engelschen en Franschen be zet. Het begon met een kleine tactische beweging van de Duitschers aan beide zijden van de Ancre en thans is'de terugtocht in vollen gang. Wat da overwegingen der Duitschers van deze terugtocht zijn? De correspondent van het Handelsblad te Ber lijn vertelt er het volgende van: Thans zijn de Engelschen te Bapaume en Pe ronne en do Franschen te Roya, Noyon. Plaatsen waarom zoo beet gevochten is en zoo eindeloos veel bloed Is gevloeid, zijn thans in handen der geallieer den. Onverwacht en verrassend kwamen deze er In binnen, alsof iemand met alle geweld tegen een gesloten deur drukt, nog efcns terugwijkt voor een beslissende poging om haar open te breken en dan onverwacht de deur van zelf ziet opengaan. Zoo betreden Engelschen en Franschen het tot dusver gesloten land. Nog verbaasd, verbluft, vol nieuwsgierigheid en een weinig aarzelend, wegens de verrassingen, die hun kunnen wachten. Het ia geen intocht als juichend begroete bevrijders. Pe ronne en Bapaume zijn dood, verwoest, uitgebrand. Sedert de geallieerden zo odichtbij kwamen dat zij dagelijks zware granaten in de stad konden werpen. Het geschreeuw over b&rba&rschheid en schending van kunstvoortbrengselen is niet ter plaatse, want reeds lang geleden schoten de Franschen de mooie kathedraal van Peronne in puin en sedert weken, ja maanden, staan de fraaie bouwwerken van Bapau me als ruines, vernield door de Engelsche granaten. Verder is alles stelselmatig verwoest, wat den na komenden vijand van nut zou kunnen zijn. Er werd hier niet geïmproviseerd, maar stelsel matig was de arbeid, voorbereid sedert maanden. Nauwkeurig als een uurwerk werd de taak verricht die het Duitsche legerbestuur zich had gesteld. Wat ©enigszins kon worden gespaard bleef gespaard, mnn.r overigens werd alles vernietigd wat den vij and van nut kon zijn. Waar vroeger spoorwegen waren, liggen thans de vernielde dijken zonder rails of dwarsliggers. Deze werden al geruim en tijd gele den weggehaald. Straten zijn opengescheurd, diepe kuilen gapen de belangrijkste kruisingspunten. Alle natuurlijke hindernissen van het terrein zijn kunstmatig vergroot. Bosschen zijn gekapt, de mo gelijkheid om onderkomen te vinden verwijderd. De vijand za lop zijn opmarsch allerlei moeilijkheden vindem Hij zal geen onderdak en geen voedsel hebben, de artillerie en de trein zullen moeilijk worden aangevoerd. Hij zal geen dekking voor vij andelijke waarnemers vinden in het blootgelegde terrein, geen bescherming tegen de inslaande gra naten, behalve die welke hij dagelijks met moeite in het open terrein onder voortdurend vuur zal trachten te graven. Het is een beangstigeiffle bewe ging naar "het onbekende. De terugwijkende vijand kent eiken meter, heeft eiken schootsafstand geno teerd en elk richtpunt aangegeven en daarenboven gaan prikkeldraadversperringen in wir war over hert land. De eene sterke stelling volgt op de andere en waar granaat vuur inslaat, waar een mitrailleur knettert moet de opdri!ngeinden aanvaller steeds op nieuw ae infanterie in grooten omvang zich doen ont wikkelen en de artillerie plaatsen, want nooit kan hij onderscheiden of ernstige tegenstand is bedoeld of dat slechts achterhoeden tegenover hem staan. Steeds moet hij rekening houden met hinderlagen en het eervaar bij al te vermetel voortdringen door overniachtuige krachten te worden aangevallen. De Duitsche terugtocht in het westen is een novum. Nog nooit in dezen oorlog zijn sterke stellingen vrij willig zonder pressie van. den tegenstander ontruimd. Dat de Duitsche terugtocht vrijwillig is kan man niet goed betwijfelen. Dat immers toonden alreeds de voor bereidingen, die maanden oud zijn en de terugtocht

Schager Courant | 1917 | | pagina 3