Revolutie in Petersburg. DUIKBOOTOORLOG. grootvorst michael alexandrowitsj. de scheepvaart. duitschland—engeland. nederland behartigt de duitsche be langen in china. reliefschepen beschoten. Amerika en Duitschland. vernielde amerikaansche schepen. veenhuizen. Plaatselijk Nieuws. benoemd. een schitterend succes. het fransche ministerie treedt af. aanval op de engelsche eust. een zeppelin neerqeschoten. telegrafisch weerbericht - sint maarten. de sp00rweg8taeine in ameriea VOOR eomen. veetelling. vijandelijke pressie «eer veel geringer was dan vroeger het geval was. Het moeten ernstige gronden rijn, die tot de ach- terwaartsche verschuiving van de stellingen aanleiding gaven en welke men slechts kan gissen. Het is geen gemakkelijke taak van een muur, welke tot dusver een veilige dekking bood, vrijwillig terug te wijken; alleen iemand, die zeker is van rijn spel, kan het wogen. Zoo iemand is Hindenburg. Do figuren op het schaakbord zjjn van plaats veranderd, een nieuwe phase van het spel bcghlt Voordat de Duitschers het land ontruimden, hebben zij hot nog oens door neutrale correspondenten laten bezoeken en dezen laten zien wat zij vernielden en wat zij spaarden. De oorlog is een handwerk en de leider, in wier Land de oorlog woedt, weten er recht wat ait beteekent. Voorzoover dit kon met de oorlogs- noodzaak, werd in het door Duitschland bezette ge bied aan de bevolking elke verlichting van haar lot gund. let land verkeert in goeden staat, de akkers zijn bewerkt, de wegen bevinden zich in goeden toestand; dorpen en steden zien er rein en vriendelijk iiit Tot een woestijn werd het land alleen, waar het „be vrijd" werd. Voor de achtergeblevenen zullen de noo- dig geachte vernielingen hoogst onaangenaam rijm; voor zoover mogelijk heeft men hun huizen gespaard, hun voedsel en vee gelaten. In Noyon slaan alle huizen overeind, evenals de kathedraal. Hier bleven 8000 menschen achter. Van Duitsche zijde geschiedde hun geen leed; gevaar dreigt voor hen slechts van de vervolgende landgenooten. Borden aan de wegen ver vóór ae stad waarschuwen dezen en maken hen er attent op, dat daar vreedzame inwoners in de stad vertoeven. Zeventig koeien bleven in de stallen, opdat de kinderen melk kunnen krijgen. Wanneer desniette genstaande den achtergeblevenen geen gebrek en ge vaar gespaard wordt, dan is dit een cjtlvermijdelijke hardheid van den oorlog, welke zulk een ontzettend leed over millioenen en inillioenen brengt, en tot een spoedig einde, wanneer deze maatregel dienen moet. We zien hierboven het Duitsche oordeel, dat spreekt van een tevoren klaar gemaakte terugtocht om den vijand om het maar eens gewoon te zeg gen, een hak te zetten. In hoeverre of dit geheel juist Is, en of dit zal gelukken, kan nog moeilijk gezegd worden. Wel mag worden aangenomen, dat deze terugwijking der Duitschers niet direct nood zakelijk was, maar of zij hier toch niet het indirecte gevolg is van Engelsche en Fransche meerderheid, is toch wel e ongewettigde vraag. Als het Engelschen en Franschen was gelukt deze Duitsche stellingen door te breken en dat werd niet geheel onmogelijk geacht, dan was het Duitsche leger in een aller moeilijkste positie gekomen. Om dat te voorkomen, is deze terugtocht bepaald wel uitgevoerd en wie daarvan nu het best partij zal kunnen trekken, zal de toekomst ons wel leeren. Hoe het zij, het spreekt vanzelf, dat de moreele waarde van de overwin ning van dit oogenblik voor Engelschen en Fran schen niet gefring ia Het resultaat is dan ook van beteekenis: Roye, Laseigny, Nesle, Noyon, Crouce, zijn alle door de Franschen bezet; Bapaume, Man- chy au Bois, Chaulnes en Peronne zijn door de Engelschen bezet. Het Engelsche bericht spreekt van ruim 60 dorpen. Sinds de beroemde slag1 aan de Marne is er door de Franschen en Engelschen nog niet zuil? een succes behaald. Een Parijsch bericht zegt: De zegevierende opmarsch der Fransch-Engelsche troepen heeft op indrukwekkende wijze den terug tocht verhaast der Duitschers, die nu over een front van meer dan 130 K-M- en een diepte van ge middeld 13 to tl-4 K.M., dus over een oppervlak van meer dan 2000 vlerk. K.M., achteruitgingen en 160 dorpen, benevens verschillende steden ontruimden, die door ons in enkele uï-en, zonder verliezen wer den hernomen. De saillant tusschen Atrecht en Soissons is bijna- geheel weggenomen. De voorhoe den der beide legers, van het Engelsche en Fran sche, bereiken den rand van de departementen der Somme, der Oise en der Aiane. De Departementen der Somme en der Oise zijn .zijna bevrijd. De Fransch-Engelsche troepen vereenigden zich bij Nes- les. De bevrijders werden met groote blijdschap door de bevolking ontvangen. Noyon. waarin ongeveer 10.000 inwoners waren gebleven, is bijna ongeschon den. v De bladen wijzen op de groote beteekenis tas dit succee der geallieèrden, die den vijand in on- weerstaanbaren drang vervolgen; de Duitschers trekken terug in de richting St Quentin-Kamerijk. Door vliegers is waargenomen dat over een groote uitgestrektheid stelselmatige verwoestingen zijn aangericht De bladen meenen, dat de Duitschers thans definitief het offensief tegen de hoofdstad op geven, wat in Duitschland met verbazing zal worden vernomen, nadat in dit gebied zooveel landgenooten zijn gevallen. De berichten over de zegepraal wekken te Parijs een gelukkige stemming, die zich uit in de hoop op een spoedige algeheele bevrijding. De vertegen woordigers der bezette gebieden te Parijs begroeten den dageraad der bevrijding en van de aanstaande overwinning. De Engelsche en Fransche berichten spreken ver ontwaardigd van het vernielen van alles wat waar de heeft door de Duitschers. Uit Londen wordt gemeld: Men ziet slechts puinhoopen en verlatenheid. Al les wat mooi was, is verwoest, alles wat waarde heeft is meegenomen. Aan de plundering en ver woesting paart de vijand de onvergeeflijke mis daad om de waterputten te vergiftigen. Men heeft dat te Barleux ontdekt, waar het water, dat door de militaire doktere na den terugtocht van de Duit schers onderzocht werd, arsenicum bleek te be vatten. De bruggen zijn in brand gestoken, de kruispunten van de wegen gemineerd. Overal waren op den weg dien onze patrouilles namen, floddermijnen in ge reedheid gebracht. Niets kan echter de vervolging door de Engelschen tegenhouden en hoe snel die gaat, blijkt hieruit, dat de Engejsche ruiterij den vijand op de hielen zit De gebeurtenissen spelen zich met dramatische snelheid af. De Fransche bladen meenen, dat de terugtocht der Duitschers nog niet is geëindigd. Zij noemen de schitterende, overwinning een gevolg vap de su perioriteit van hun militaire organisatie, die den Duitschers noopt een slag te weigeren. Een leger dat doortrokken is van den Prulsischen geest en dat de chefs een terugtocht moeten doen onder nemen is een moreel verzwakt leger, en dat geeft ons veel hoop voor de toekomst 7ntiÜHVerV,?'g op de ^richten in ons numme rvan Zaterdag kunnen wij melden, dat vaa den TsZ een proclamatie is verschenen, waarin hij afstand doet van den troon, ook vorw ^rs7ma afstand een gedwongen fraaiigheid is ftTwiiïïnf6? geschied, L inoeilijK met «-kcrheid te zLnreul^ g Grootvorst Michaël heeft ook een proclamatie „lt- gevaardlgd. Hij nam, om het welzijn vaHSÏ lSl te bevorderen het besluit de hoogste macht te vaarden „slechts als dat de wil zal zijn van^s groote volk, dat bij plebisciet en door de steun v^ zijn vertegenwoordigers in de constitueerende ve? gadering den vorm der regeering en nieuwe wet ten, welke den Russischen staat tot grondslag zul len dienen, zal vaitstellen". Een voorzichtig en voor zoover wij het hier kunnen beoordeelen, wijs besluit Voorts verzoekt Michael hst volk te gehoorzamen aan de voorkwpige regeering, door de Doema ge vormd. Juist deze zinsnede kan er veel toe bij dragen, dat ook de landelijke bevolking, die het meest den Tsaar vereerde, door dit woord van Ni- colaas' broeder, het Uitvoerend Bewind als hoogste macht zal erkennen. Merkwaardig is het stuk voort», omdat Michael hierin verkondiger ls van moderne, Westereche be grippen omtrent de rechten van het volk om in vrije keuze zijn vertegenwoordigers te kiezen. De constitueerende vergadering moet n.L worden geko zen door algemeen, direct en geheim kiesrecht Verschillende vrijheden worclen het volk gewaar borgd. De toestand schijnt op dit oogenblik vrij rustig en het voorloopig comité houdt blijkbaar de teugels nog in handen en schijnt een grootsch schouwspel te leveren door zijn orde en werkelijk schitterende organisatie. De! woorden en daden der nieuwe regeering schijnen eep oprecht vertrouwen te geven .Ook behalve in Petersburg is het ook in het verdere deel van Rusland rustig. In Moskou moet het andere geducht gespookt hebben. De gevechten die zich in Moskou hebben afgespeeld,-waren nog grooter, stormachtiger en bloediger dan in Petro- gracL In de geheele stad staakten de arbeiders het werk. Bij het begin der ongeregeldheden zond de gouverneur een kozakken-regiment om tegen de be- toogende menigte op te treden, doch de kozakken schaarden zich aan de zijde van het volk. Hierop werd een regiment Siberische troepen opgeroepen en nu ontwikkelde zich een geregelde slag tussriken Siberische soldaten eenerzijds en het volk en de Kozakken anderzijds. Deze gevechten duurden den geheelen Zondag, Maandag, Dinsdag en gedeeltelijk ook nog Woensdag voort. Verschillende arrestaties van kopstukken van het vorige regime hebben plaats gehad. Ook de be kende generaal Rennenkampf, door wiens schuld in- tertijd de omsingeling der Duitschers in Oost-Prui sen mislukte, is achter slot en grendel gezet Na een onderbreking van 10 dagen verschijnen de couranten weer. In het Engelsche p'arlement verklaarde de eerste- minister Lloyd George, dat bij de revolutie in Rusland, voor zoover aan de Engelsche regeering bekend is, slechts weinig bloed is gevloeid en dat de nieuwe regeering den 'steun heeft van het geheele land en van leger en vloot. Hij achtto' het bevredigend te weten, dat de nieuwe regeering is ingesteld met het bepaalde doel den oorlog met groote kracht te voeren. (Toe (juichingen.) De Britsche regeering vertrouwt, dat het Russische volk zal inzien, dat vrijheid zeer goed vereenigbaar is met orde, zelfs in tijden van omwenteling, en dat vrije volken de beste verdedigers zijn van hun eigen eer. De St. Petersburasche correspondent van de Daily Telegraph seinde Zaterdag: Het nieuws uit de pro vincie is bemoedigend In Moskou is de revolutie als een feestdag geweest en de berichten uit Nisjui Now-' gorod, Sjarkof, Minsk en andere steden zijn eveneens gunstig. Overal hebben de gemeentebesturen het ge zag en het bewind overgenomen; overal in Rusland worden comité's voor de handhaving der orde opge richt In de meeste provinciesteden rijn de officieren met de troepen naar de revolutionairen overgeloopen Het aantal gevangen genomen agenten van het oude bewind neemt met het uur toe. Uit Keulen wordt het volgende Duitsch gekleurde bericht: Volgens telegrammen, die de Kolnische Zeitung over Kopenhagerf bereiken, rijn er in de laatste dagen op nieuw onlusten in St. Petersburg en Moskou aan den gang geweest, nadat het graan, door het uitvoerend bewind aan de bevolking toegedacht en door wie te genwoordig het heft in handen hebben reeds vóór net uitbreken van de revolutie opgekocht, was afge- leverd. Volgens de nieuwste telegrammen uit Rusland is een deel van Zuid-Rusland den tsaar trouw ge bleven. Daarbij behooren de garnizoenen en stedelijke besturen in Kief, Odes sa en Rostof evenals van an dere steden. Ln de kerken wordt dagelijks voor den tsaar gebeden en de vloek des hemels op de ge weldenaars van St Petersburg afgesmeekt De Vossische Zeitung ontwerpt een karakterschets van den zooeven afgetreden tsaar en vestigt daar bij vooral de aandacht op dat bestanddeel in zijn we zen, hetwelk voortdurend met zichzelf in tegen spraak is. Konsekwent was hij slechts in rijn taal vasthouden aan de autokrati^. Dit heeft hem echter geen vasten bodem onder de voeten geschoven. Deze despoot was een angstige,, heen en weer geslingerde persoonlijk heid. die aan eiken invloed toegaf. Nikolaas II was het leeghoofdige en willooze offer van een heel en boel be driegers, onder wie de geestenziener Filippus, de plompe Johannes van Kroonstad en Raspoeün. Zijn 'geestelijke wezen was dat van een volslagen verwor- ien mensch. Nikolaas Filipescu, de Roemeensche staatsman, die voor een jaar met groote eer aan het hof des tsaren werd ontvangen, heeft dit onbewimpeld erkend: „onbekwaam om een vraagstuk grondig op te lossen, springt hij van het eene thema op het amfere. Bij het praten loopt de tsaar voortdurend heen en weer. Hij kijkt .langs dengene met wien hij in gesprek is, Hij khkt.langs dengene0.„r heen. ten diepe moedeloosheid gaat er van hem uit" Menschen, die Nikolaas In zijn jeugd hebben gekend, schetsen hem als een weliswaar oppervlakkige, maar goedmoedige en innemende natuur. In 1891 moest hij voor zijn strengen vader een reis om de wereld doen. In Japan 'kreeg hij daarbij van een politieagent er cvnb nin>4o.«w\ lA«i«<«An /.«mm—3.— Lt op zijn ook andere lezingen over een slag met een stok op het hoofd., Daardoor zou een beensplinter hebben losgelaten, die sindsdien in de hersenen zou steken. Misschien kan.,aldus eindigt ietwat zonderling het ar tikel in het Duitsche blad. een geneesheer het vraag stuk, dat den naam Nikolaas II draagt, het best op lossen. Een ander medewerker van hetzelfde blad haalt eenige bijzonderheden op over de andere personen aan het hof, die bij het drama dezer dagen een rol heb ben gespeeld. Nikolaas heeft zich ingevolge den wensch rijns va ders met Alioe. een Hessische princes. verloofd. De toenmalige troonopvolger verzette zichdestijds tegen die binding met een verrassende geestkracht Drie weken na def dood van Alexander, op 14 November 1894, trouwde Nikolaas haar. Tevoren was ze tot de orthodoxe kerk overgegaan. Als grootvorstin Alexan- dra Eeodorowna trad ze in het huwelijk. Haar schuch terheid, het gebrek aan belangstelling voor alles wat niet haar familiekring betrof en haar zwakke belang stelling voor de politiek maken het aannemelijk dat haar rol aan het hof, vooral naast de ongekend heersch- zuchtige tsaritsa-moeder, slechts van" platonischen aard is geworden (De laatste berichten van Russische en met Rusland bevriende zijde hebben een geheel ander beeld van die rol gegeven.) Daarbij kwam de gruwe lijke indruk, dien haar toch reeds tot zwaarmoedig heid geneigd gemoed kreeg door het ontzettende onge luk, aat zich naar aanleiding der kroning op het Sjjo- dinksveld bij Moskou afspeelde, waar duizenden wer den doodgedrukt en „bij vergissing" door de kozakken omver gereden en neergeschoten. En dan de opstanden samenzweringen,, de eeuwige vrees voor aanslagen en het jarenlange verlangen naar de geboorte van een troonopvolger, welk verlangen eindelijk na een echt verbintenis van tien jaar wend vervuld. Een zwak kind, dat de angst van de moeder met alle zorg voor de buitenwereld trachtte te beschermen. Deze Alexei zal 30 Juli a.s. 14 worden. Niet lang voor den oorlog kwam hij, naar men zich herinnerd onwillekeurig op den voorgrond, daar hardnekkig werd beweerd, dat ae knaap bij een aanslag was gewond. Over den persoon van grootvorst Michael Alexan- drowitsj, ontieenen we aan het Berl. Tagebl. de vol lende bijzonderhedenNadat grootvorst Michael. in 878 geboren, te Tsarkoje Selo meerderjarig was ver- t ec?,,^ h,et ttmbt vaa adjudant-generaal van JhEh-S voltooide zijn militaire oS aan kriilleneschool te Petrograd. Steeds had hij veel belangstelling voor de exacte en technische wetenschap pen. Na het verlaten der school werd hij comman dant der 2e brigade artillerie en kreeg opdracht in de Noordwestelijke provinciën de verdedigingswerken te inspecteeren. Het karakter van den grootvorst w-erd toen geschilderd als rustig, beschouwend en door ijver gestaald. Veel reizen ondernam hij in Rusland en had gelegenheid land en volk te leeren kennetn. Hij was de naaste tot den troon, voor 't geval de Tsarewitsj niet zou opvolgen. Hij huwde echter in 1911 den gescheiden mevr. Wroebel, geb. Sjerapie- tersky, die door den Tsaar niet als ,„ebenburiig werd erkend. In 1912 ontnam de Tsaar rijn broeder alle militaire waardigheden. Toen de grootvorst beloofde met haar te breken, schonk de Tsaar hem vergiffenis en benoemde hem tot commandant der garde te paard. 'jn broeder zijn mani- i eventueele plicnten ais regent, hem opgelegd bij manifest van 14 Augustus 1904, voor het geval, dat de Tsaar zou sterven vóórdat de troon opvolger meerderjarig zou zijn. Over den grootvorst werd een curator benoemd. Tot het uitbreken van den oorlog vertoefde de grootvorst afwisselend in Oostenrijk en Frankrijk. De oorlog bracht de verzoening met den Tsaar, die aan rijn broeders vrouw den titel verleende van gravin Brassof en 'den grootvorst tot luitenant-generaal be noemde. Dat was in November 1914. Spoedig daarna bekleedde Michael een opperbevelhebberschap in de Karpathen. Uit Berlyn wordt gemeld dat in Februari door de duikbooten 781.000 ton bruto aan scheepsruimte in den grond is geboord. Waarvan ruim een half millioen op rekening van Engelsche schepen Een officieel Duitsch bericht somt een hooge lijst op van gezonken Engelsche schepen Er rijn volgens een Pariisch bericht drie Noorsche schepen getorpedeerd. Ook een Deensche schoener en een Noorsch stoomschip rijn in den grond geboord. Hedenochtend vroeg is het Nederlandsche stoom schip Rijndijk (reederij Solleveld, v. d. Meer en van Hattum) met ruim 5000 ton mais voor de regeering van Baltimore te Rotterdam aangekomen De Rijndijk heeft 42 dagen (waarvan een paar dagen in de Duins en den overigen tijd in de Theems) oponthoud in Enge land gehad. Het Noorsche stoomschip Sommerstad met 5500 ton graan, geconsigneerd aan de N.O.T.. is hedenochtend na een oponthoud in Engeland van 16 Februari af van Buenos Ayres alhier aangekomen. Te IJmuidèn is heden binnengekomen het stoom schip Dardanus van de maatschappij Oceaan met een lading lijnkoeken. Deze schepen hebben op eigen risico de reis door de gevaarlijke zone van Engeland naar Nederland gemaakt. De vaart op de Scandinavische landen zal nog deze maand of in het begin van de volgende weer hervat worden. Het s.s. Svea van het Vereenigde Cargadoors- kantoor, dat einde dezer maand naar Helsingborgd, Malmo en Stockholm zou vertrekken, ligt nog steeds in de haven van Stockholm en kan deze wegens het ijs niet verlaten. De vaart op Gotfienburg door het Ver- eenigd Cargadoorskantoor zal zoo spoedig mogelijk hervat worden. Gewacht wordt nog op een bericht van de reederij te Gothesiburg. De dienst Christiania za 1 in het begin van April hervat worden. N.R.Crt, Men schrijft aan het Hdbld.: Het is voor een gewoon burger bijna niet te begrij pen, maar Duitschland is op het oogenblik bezig En geland aan voedingsmiddelen te helpen en misschien niet als wederdienst bedoeld, maar evengoed blijft het een feit, Engeland helpt den weg openen om Duitsch land van voedsel te voorzien. De Duitsche hulp bestaat hierin, dat de schepen met voeder voor mensch en dier, die op het oogen blik in Engeland liggen, groot gevaar loopen hun la ding dusdanig te zien veranderen, dat deze om ver dere schade te voorkomen, moet worden gelost Een der schepen met maïs was warm geworden en ds Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft order moeten geven om de lading te lossen en te verkoopen. Hoe langer het duurt eer Duitschland voor de in Engeland liggende schepen absoluut vrije vaart verzekert, des te grooter wordt de kans, dat Duitsch land Engeland aan voedingsmiddelen helpt Omgekeerd zal Engeland zoo spoedig mogelijk den aanvoer van uit Amerika via Haliiax naar Nederland mogelijk moe ten maken, andera zal de Minister van Landbouw genoodzaakt worden wegens gebrek aan veevoeder oen zeer groot aantal dieren te exporteeren en te gebrui ken als ruilmiddel. Dit aantal dieren men spreekt van 20.000 stuks zal dan wel geen voordeel op leveren voor veeëxporteura, omdat de heeie ruil m handen van de regeering zou blijven, maar wat be treft den door Engelsche maatregelen veroorzaakten steun in de voeding van Duitschland, doet dit na tuurlijk niets ter zake. PEKING, 17 Maart. Nederland belastte zich met de behartiging der Duitsche belangen in China. Ne derlandsche militairen ontwapenden de Duitsche ge- z&ntschapswacht en bezetten de barakken. Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat van de vijf Reliefbooten, die de vorige week van daar vertrok ken, het stoomschip „Haelen,, en het stoomschip ,Tu- nisie" die aan het hoofd voeren, door een Duitschen onderzeeër zijn beschoten, een der booten met zulk een noodlottig" gevolg, dat zeven man (de eerste en derde machinist, benevens vijf mindere schepelingen) zjjn gedood. Het stoomschip is met een gat boven de waterlijn te Stavanger binnengeloopen. Alle overige schepen hebben de reis voortgezet. De beschieting ge schiedde in de vaargeul. De schepen hadden vrijgeleide van den Duitschen gezant. Uit LONDEN, 18 Maart. Het Amerikaansche stoomschip Vagelancia is zonder waarschuwing ge torpedeerd. Het Amerikaansche stoomschip Illinois, met ba last op weg van Londen naar Port-Arthur, is tot zin ken gebracht. De bemanning is geland. Het Amerikaansche stoomschip City of Memphis is door kanonvuur tot zinken gebracht. De tweede officier en 15 leden van de bemanning zijn aan land gebracht. Een patrouillevaartuig is op zoek naar de overige bemanning. Het stoomschip was met ballast op weg van Cardiff naar New-York. Reuter meldt uit Washington: Tengevolge van de aankondiging van de Wpedee- ring van drie Amerikaansche koopvaardijschepen werd gisteravond officieel erkend, dat de oorlogstoestand tus schen de Vereenigde Staten en Duitschland feitelijk reeds ingetreden is. Theoretisch blijven de Vereenigde Staten in den toestand van gewapende neutraliteit verkeeren. De president overweegt thans de onmiddellijke bii- eenroeping van het Congres, dat hij machtiging zal vragen om tegenover de onderzeeërs aanvallende maat regelen te nemén. De koopvaardijschepen worden reeds ter verdediging bewapend. De hierop volgende stap zal zijn de uitzending van oorlogsschepen om de trans atlantische route vrij te houden van onderzeeërs. voering gegeven door de Meisjesclub voor een nogal oplettend publiek opgevoerd „In Ijet huur» en verhuur kantoor" en „Een verboden vrucht" Deze stukjes werden vrijgocd opgevoerd en konden het publiek heel aardig 'bezig houden. Tot slot eene Pantomine Qe gefopte Barbier" 't welk heel goed in den smaak vied en de aanwezigen htm lachlust in hooge mate opwekte Zondag voerde de rederijkerskamer alhier als hoofd stuk op De Familie Morand. Dit al oude tooneelwerk waar veel „gang" hl zit, werd heel goed opgevo^ en viel bil de aanwezigen zeer in de smaak. Om het nastukje: Een St Nicolaas cadeau werd onbedaarlijk gelachen Tot tijdelijk onderwijzeres aan do Qemeonte,^ alhier isVgegeven proefles door B. en W. Mei C. M. hollaard, Haarlem. Ons dubbelkwartet dat onder leiding staat van den heer Jac Jansen, is Zondag uitgetrokken ter concours in Zaandam, en met succes Ons achttal mocht in haar af deeling den eersten prijs behalen, nl. acht verguld zilveren medailles met f 2o. Wij wenschen ons dubbel kwartet met zijn kranigen directeur van harte geluk- met dit schitterend resultaat. Het doet ons van harte genoegen en het geeft weer een duidelijk bewijs dat Schagen tegenwoordig op muzikaal gebied iets kan. En nu vooruit I Excelsior Uit PARIJS: Het ministerie Briand heeft enbloc rijn ontslag aan president Poincare aangeboden. Deze heeft dit ontslag aanvaard. Sommige berichten spreken van het opnieuw optreden van een ministerie Briand. Allerwege wordt hulde aan Briand gebracht Duitsche torpedojagers hebben een aanval gedaan op de Engelsche badplaats Ramsgate. Van de Engel sche schepen, die ter nulp toeschoten, rijn twee torpe dojagers getorpedeerd, waarvan één zonk, ook werd een F.ngelsch handelsschip in den grond geboord. Uit PARIJS. 17 Maart Officieel. Vanochtend tegen half zes is de Zeppelin L 39 die boven de streek van Parijs had gevlogen, op 3800 M. hoogte boven Cotn- piegne door het vuur van het Fransche afweergeschut Verwachting tot den avond van 21 Maart Matige tot krachtige wind, uit Noordelijke richtingen betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk reuen of sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Zondagavond werd in café >,Rust en Lust" eene uit ploffing der bommen is schade aangericht De geheele bemanning van het luchtschip is omgekomen de lotgevallen van de bremen. Waar is de handelsduikboot „Bremen gebleven? schrijft het Handelsblad. Is het schip uitgevaren, of was het bericht erover slechts een lokaas, om de aan dacht van de „Deutschland" af te leiden? erschillende verhalen bereikten ons over de „Bremen" en haar reis; maar rij bleken allen onjuist te rijn Thans 4s raadsel van de reis van de „Bremen" opgelost Naar wij uit zeer vertrouwbare bron ver. nemen is de „Bremen" door de Engelschen buit ge- maakt en ligt het schip in den mond van de Avon, de voorhaven van Bristol. Hoe kwam dat schip daar? Op de reis naar Amerika, in de tweede helft van het vorige jaar, is de „Bremen", uitvarende, in een duikbootval geloopen Daarin was een mijn aange bracht. die een gat in de „Brftnen" sloeg, waar door "het water het schip kon binnendringen De op varenden rijn daarbij allen omgekomen Daar de „Bremen" echter m net net van den duik bootval was vastgeloopen. zonk de boot niet, doch boot met groote angstvalligheid. Berichte over de lot gevallen van de „Bremen werden door den ces»uur onderschept; in de bladen mocht er geen meldiR van worden gemaakt en telegrammen erover werden aan gehouden In de Vereenigde Staten dreigde een groote alge- meene spoorweg-taking. Dank zii de tusschenkonist van president Wilson is deze staking voorkomen. De achturige arbeidsdag en betaling van oventijd is de arbeiders toegestaan PURMEREND, 2U Maart 1917. 49 Stapels kleine kaas f 75 a 76 a 77, 858 Kg boter f 2 a 2.10, 478 runderen, waaronder 186 vette en 12 stieren vette, matig 100 a 125 cent p. Kg, gelde matig f 170 a 320. melkkoeien, matig f 240 a 430, JR paarden f 175 a 550, 16 vette kalveren f 1.2J a 1.45 p Kg., 1259 nucht. kalveren f 10 a 34, matig, 227 vette varkens 90 a 104 cent p. Kg., matig, mag. varkens f 30 a 45, matig, 182 bi^ f 12 a 19. matig. 855 schapen stug f 24 a 3o, kipeiem f 8.20 a 8.60 per 100. WARMENHUIZEN, 17 Maart Roode kool le soort f 1200. idem 2e soort f 400 a 800 gete kool, le soort f 1200, idem 2e soort f 700 a 800, witte kool, le soort f 1200, idem 2p soort f 800, uien f 6.50 a 11.70 per baal. LAN GEDIJEER GROENTEVEILING. Broek 19 Maart Roode kool f 1350 gele kooi f 1350. jvitte kool f 1350, roode kool 2e k'w. f 3.05 a 4.10, gele kool, 2e kw. f 250 a 3.75, witte kool, 2e k* f 3.95 a 405, uien. over zee f 6 20 a 710, over land f 11.40 a 12.10, idem binnenland f 7 90 a Ï.IO idem roode f 9,10, wortelen binnenland f 550 a 600, bui ten]. 7 1370. 19 Maart. Roode kool f 1350, gele kool f 1350, Deensche witte f 1350, grove uien I 8 idem voor export f 6 ,90 a 1230 WARMENHUIZEN, 19'Maart Roode kool f 1350, gele kool f 1350, uien f 6.00 a 11.80 per baal. ALKMAAR, 19 Maart Aangevoerd 6 Koeien, en ossen f 300 a 420 U vette kalveren f 90 a 150 per ned. pond f 1,20 1.80, 204 nucht kalveren l 10 a 24 7 mag. schapeo f 32 a 50 210 vette varkens 80 a 104 ct p. ned. P- AMSTERDAM, 19 Maart M Veemarkt Aangev. 242 vette koeien, lé kw. 125 ct. 2e kw. 110 a 115 ct, 3e kw. t 1 a 1.05. 90 mek- en kalfkoeien f 300 a 425, 518 nücht kalverenJ» a 13, 31 schapen f 20 a 30 84 vette varkens, g0® handel. De Burgemeester van SCHAGEN verzoekt den v gezeteneii op grond van Artikel 9, eerste lid der UU butiewet 1916, voorzoover zij in t bezit rijn van U1(d vee, varkeus, en/of schapen, van dit bezit opga»', doen vóór «deai 29, dus uiterlijk op den Aat e.k. ten kantore van het Lcvunsmiddelcnbedrijf. voor persoonlijke opgave geopend is eiken wen van des morgens 9 uur tot des namiddags 1 uur- opgave kan ook schriftelijk geschieden, waarbij echter wel heeft te letten op de volgende speeju» Runderen: «wien 11 Springstieren, 2 Melk- en kalfkoeien. 3. M's en mastossen, 4. Mestkalveren. 5. Kalveren, goo in 1917 (met uitzondering der mestkalveren;, vee, geboren ia 1916 7. Jongvee geboren voor Varkens: j# 1. Fokbeeren en fokzeugen, 2 Bicgen bened® weken, 3. Loopvurkens en raestvarkens beiwo Kg. getaxeerd slachtgewicht, 4 Mestvarkens Kg. getaxeerd slachtgewicht met uitzondering ikr'ixUöl^ geboren lammer®- 1. Heideschupen, 2 Andere schapen. Belanghebbenden worden herinnerd aan wet palingen van Artikel 14 van boven aaiig® vflD die op uitdrukkelijk verzoek van den 1 me( aUa Landbouw, Nijverheid en Handel eventu beslistheid toeueixist zullen worden. U»TBurgemeester voornoemd. j. corn1lissen.

Schager Courant | 1917 | | pagina 4