D1N S 9 k li 27 MAART 1917 60ste Jaargang. No. 5976. BROODKAARTEN. M E L R 01 E, Kassier, Ingezonden Stukken. GRIJZE HAREN wordendoor natuurlijke kleur teruggebracht. I kTHIIDMUil Kapper-Haarwerker, J. OIUURmHii, Laagz. B50 Schagen. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER 0 Alpien Niens- CDURAI Atateiiis- Laidboivblad. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, I i TRAPMAN C(). Prijs per 3 maanden f0.95; per post fl.10. Losse nummers 5 aent Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN P 5. Int. icleph. No, 20. (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar jjlaatsr. berek De Directeur van het Levensmiddelepbedrijf van Schagen maakt bekend, dat de broodkaarten voor het derde tijdvak van vier weken deze week moe ten worden afgehaald als volgt: voor de wijken G, H, J en K op Donderdagmor gen van 9 tot 12 uur; voor de wijken. E en F op Donderdagmiddag van 1 tot 4 uur; voor de wijk D op Vrijdagmorgen van 9 tot 12 uur; voor de wijk C op Vrijdagmiddag van 1 tot 4 uur; voor de wijk B op Zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur; en voor de wijk A op Zaterdagmiddag van 1 tot 4 uur. Men lette op wij kletter en huisnummer. Wijzigingen kunnen worden aangevraagd ln de week van 27 April De Directeur voornoemd, P. VERWEIJ. Aartswoud, 23 Mrt. 1917. M. de R., mag ik even Uw gastvrijheid voor 't volgende? In de laatste zitting van de Raad van N. Niedorp is volgens uw verslag in 't nr. van 22 Maart afwijzend beschikt op net verzoek van de hr. M.de Jong en mej. M Timmerman, vroeger hoofd en on derwijzeres aan de school te Langereis, gem. Hoog woud. om ook in de duurtetoesLag te mogen delen, die aan de onderwijzers in Hoogwoud over 1915 werd toegekend Nu is die afwijzende beschikking, volgens 't ver slag, vooral hierop gegrond, dat voor de Langereizer school een afwijkende regeling was getroffen. Dit nu ljjkt me onjuist Volgens de krantenversla gen destijds en volgens van wat ik er van heb ver nomen, ook van eenige Hoogwouder raadsleden, Is al leen. in zoverre van een afzonderllke regeling sprake, dat de goedkeuring van N. Niedorp aangaanae het betrokken besluit zou worden gevraagd, wat betrof de gemeenscha ppelike school aan de Langereis. Over de hr. De Jong en mej. Timmerman moet met geen enkel woord zijn. gerept, aan hen is eenvoudig niet gedacht, loen de zaak geregeld werd Toen dan ook in de Hoogwouder Raad het zelfde verzoek werd van de hand gewezen, was deze argu mentering er niet Hier is stellig een misverstand in 't spel. Het andere argument van de hr. Wilken, dat het besluit der toekenning is gevallen n a het eervol ont slag der adressanten mag niet steekhoudend heeten. Stel, dat ze 't hele jaar '15 in dienst waren ge- woest. zou men hun dan de duurtetoeslag over '15, hebben willen onthouden, omdat het besluit toeval lig plm. 20 Jan. '16 is genomen Waarom voor de drie verreljaars dan wel? Bovendien is het in 9trijd met. het beginsel, dat voorzat bij de toekenning van de toeslag. Een toe slag voor de schrikkelik dure tijden voor de onder wijzers, een -tegemoetkoming voor de verhoogde uit gaven voor 1915. Adressanten hebben toch ook 9 van de 12 maanden van '15 in precies dezelfde omstan digheden geleefd als hun collega's aan de andere scho- lai in Hoogwoud? En de hr. Kuilman zal 't wel met me eens zijn, dat men- tegen duurtetoeslag kan zijn en toch voor een gegeven geval er toe overgaan ,'t te geven zooals trouwens de Niedorper Raad heeft gedaan voor de nieuwe funktionnarissen aan de Langereizer school. Hoogwoud kent beter de omstandigheden van 't on derwijzend personeel aan de Langereizer school dan wij," zegt de her. K. Maar met de bizondere omstan digheden van elk der onderwijzers is geen rekening ge houden bij 't Raadsbesluit van Hoogwoud, dan alleen de hoofden zoveel, de onderwijzeressen zoveel. Nu is het volkomen het recht, nee. de plicht van de Raadsleden, naar overtuiging en geweten de zaken te regelen, tot hun kompetenüe behorende. Men kan daar hoogstens tegenoverstellen: „Ik oordeel er an ders over. Maar dat door een misverstond en op zwakke gron den niet billik" (de hr. K. Wit) zouden worden behandeld twee mensen.'die „32 jaren de gemeente flink gediend hebben (de hr. J de Wit), dat zou toch wed meer dan jammer zijn I Zouden Ged Staten van N.-Holland hier mischien de goede weg willen wijzen? Met vr. ^nk voor de plaatsing, Uw dw i H. VAN RÈE. (gegarandeerd onschadelijk) zonder Verven, na tij-, delijk gebruik tot hunne PER FLACON f150. Alleen echt verkrijgbaar bij J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 - IÏIBUWB NIBDORP. Zondagavond 25 Maart hield de Geheelonthouders- vereeniging N. Niedorp en omstreken in lokaal Kooi man een propaganda- en feestavond ter herdenking van haar z5-jarig bestaan. Ds. Schermerhom opende dezen door zeker wel 'n goeie driehonderd belangstellenden bezochten feest avond in passende, opwekkende bewoordingen, die voor de zooveeüste maal van zijn groot kunnen als rede naar getuigden. Vervolgens werden ter afwisseling in het programma, door eeno zangvereeniging onder lei ding vau den hoer Horst, eenige liederen ten beste "Rï» fde dichter-zanger Dumont uit Rotterdam, «eer W&cTme verschijning als hij steeds op den jaar- ljjkschen feestavond is, gaf. zichzelf met zijne guitoar begeleidende weer verschillende pittige coupletten ten beste, waarna nummertje duo voor sopraan alt met klavierbegeleiding volgde. Toen waren we Benaderd tot de feestrede, uitgespro ken door Prof. J van Rees In deze toespraak werd weer eens duidelijk naar voren gebracht, welk groot nut er van de geheelonthouding uitgaat Spreker wist het onderwerp op bevattelijke wijze te behandelen en besloot zijne belangwekkenderede met bemoedigende woorden voor de toekomst der afdeeling Waarna de heer Dumont ons nog weer een poosje deed genieten van het vele, dat hy kan geven. I). pauze trad in en dat was er eene met vele verras singen. De bezoekers hadden op hunne kaarten ieder een nummer; die nummers werden in volgorde door Ds. Schermerhom afgelezen, waarna uitreiking der op elk nummer gestelde verrassing, volgde, boekwerken, versnaperingen enz. Het was een aardig idee en 't verhoogde nog den reeds heerschenden gezelligen toon. Aan afwisseling was trouwens geen gebrek. Nu ging weldra het scherm op om eenige tooneelspelenden te presenteeren, die „Het Weerzien een schets van Top Naeff, opvoerden; dat nummertje werd zeer goed weer- •ET zangkoor en de onvermoeide heer Dumont zorg den verder nog in ruime mate voor de noodige num mertjes en het was reeds middernacht toen Ds. Scher merhom, in een niet lange, maar uitmuntend samen gestelde slotrede, dezen zoo welgeslaagden avond sloot 'n Gezellig dansje na. - WINKEL. Alhier is sinds eenigen tijd een Mandolineclub on gericht Mandolinato genaamd. De vereeniging telt 20 Leden. Het bijstuur bestaat uit de dames: B. Koop man, presidente. A. Lange, secretaresse, J. Kuiper, penningmeesteresse en de heeren Jb Boogaardt en A. J. Porie. Dergelijke vereenigingen zijn op het plat teland nog zeldzaam. WIERINGEN. Vanwege onze Vakteekenschool werd aan de leer lingen C. P. Poel, P. Tijsen Rz., J. Kat Bz. en D. J. Timmerman net einddiploma'voor 5-jarige cur sus toegekend. De leerlingen der vakopleiding in de werkplaats in het timmeren, C. P. Poef en D. J Timmerman, ver kregen ook nog einddiploma 3-jarige cursus. .Van de leerling L v. Berg werd op de gehouden tentoonstelling te Oostwoud een derde prijs voor hei rechtlijnig teekenen toegekend. Voor ingezonden proefwerk werden aan de leer lingen C. P. Poel een le en D. J Timmerman een 3e prijs toegekend. WIERINGEN. Voor rekening van 59 leden onzer onderaf deeling der V. P. N. werden i 1. Vrijdag op de Amsterdamscbe Eieren veiling geveild 9543 kipeieren en 247 eendeieren De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en \arieerden voor de kipeieren van f 8.25 tot en met f 8.85 per 100 stuks en voor de eendeieren f 8.95 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de ledèn voor de eendeieren ontvangen 8icent fier stuk en Voor de kipeieren f 1.39 per Kilo of gemiddeld f 8.40 per 100 stuks. Handel vlug u - ZUIDSCHARWOUDE. Zondag nam ds. J. E. R Teriet te Zuidscharwoude afscheid van zijn gemeente. Het kerkgebouw was bijna vol. Den scheidenden predikant sprak aa.v Een zaaier r; uit om te zaaien', waarbij hij gelegenneid vond, teleurstellingen te mem oreeren, die hij had onder vonden, daarnaast niet vergetende den steun, waarop hij had kunnen rekenen. De heer ds. Staal, consulent, sprak den scheidenden leeraar toe, dien nij roemde als een uitstekend predikant, vol idealisme. Met ds. Teriet vertrekt uit Zuidscharwoude een goed en eer lijk man. BROODBONS 7DE EN 8STE WEEK. De Mini van Landbouw bieeft bepaald dat do verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bona afkomstig van broodkaarten van do 7de en 8ste week vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daar van zal kunnen worden verstrekt, wordt vastge steld als volgt: voor 100 K.G. ingeleverde W.-bona 58 K.G. re- geeringsbbloem of 56 K.G. rogge; voor 100 K.G in geleverde B.-bons 57 K.G. regeeringsmeeL St Ct EEN GOEDE BESOMMING. De stoomtrawler Barendsz van de kortelings te IJmuiden opgerichte maatschappij Amsterdam, wel ke al» één der eerste schepen van de opgelegde vloot 1 nzee stak en gisteren weer terugkeerde, be- somde niet minder dan 31.400 gulden en was daar mede de hoogste van de vloot. WATERSCHAPSBELANGEN. Dinsdag vergaderden te P urm er end do Besturen dor Vereeniging voor Waterschapsbelangen „Wa terland Vooruit", West-Friesland en Purmer Be lang. Er werd definitief een Noord-Hollaudsche Bond van Waterschapsbelangen opgericht Als be stuursleden werden gekozen de heeren J. Korthals Altes te Amsterdam, voorzitter, S. Groot te Enk huizen, C. G. J. Maas te Zwaagdijk, Joh. C. Rein- ders Folmer te Amsterdam, K. F. Katz te Amster dam, W. Baron van Tuyll van Serooekerken te Volzèn en G. J. de Goede te Purmer, secretaris Besloten w erd de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Vereenigingen voor Waterschapsbelangen kun nen zich aansluiten en inlichtingen verkrijgen bij den Secretaris. - ANNA PAULOWNA Door de afdeeling Anna Paulowna van dön Bond voor Staatspensionneering werd Zaterdag 24 Maart eeno piojnganda vergadering gehouden in het lokaal van den neer tT^van Dzendoorn. Voor eene flink bezette zaal werden door de propaganda-club te Wienngerwaard Opgevoerd „Afgewezendramatsche tooneolschets in 3 bedrijven door N. N. Schuitema en ,Zijn Zoon ot ..Een ontaard Vader", bijspel in 3 bedrijven van C. J. van Moser. Met aandacht werd de dramatische schets gevolgd. Het stuk biedt echter den tooneelspeler wdmg ge legenheid, jds zoodanig uit te komen, en daardoor werd het aan de opvoerenden eene moeilijke taak, op de aanwezigen indruk te maken Het blijspel viel zeer in den smaak, en de rollen werden over al gemeen goed uitgebeeld. De hoofdrollen vooral waren m goede handen. We wijzen hier op het 'Ff'. Willem Niedorp, Zijne vrouw. Zaagman, H«dnk ot in het bijzonder op dat van Dora. Het on^vk uiis *- c optreden van deze laatste en hare vrije beweging op het toomeel wezen erop, dat hier beslist talent aan wezig was. Het ligt met op onzen weg, lot in bij zonderheden af te dalem, doch gaarne stemmen we in met de hulde, in den vorm van een daverend ap plaus gebracht aan het' optreden van de propaganda- club te Wieringerwaard. De voorzitter der afdeeling, de heer A. de Boer. maakte zich aan het slot tot tolk der aanwezigen, "lOor In hartelijke bewoordigen hulde en» dank te brengen aan de propaganda-club die blijkbaar groot succes had gehad niet haar optreden Door applaus werd instemming met deze woorden betuigd Medegedeeld werd nog, dat zich 18 nieuwe leden hadden aangemeld en (tot daardoor het aantel was geklommen tot 140. Tusschen de bedrijven door werden door het publiek propaganda-liederen gezangen, waardoor een aangename afwisseling werd onderhou den. Een gezellig hal besloot dezen avond HET VERSCH HOUDEN VAN BROOD. Ln uitgave no. 21a van de directie van den Arbeid wordt het resultaat medegedeeld van proeven, die te Amsterdam zijn genomen om het brood lang versch te doen blijven. Daaruit blijkt, dat hert bewaren van het brood in een ruimte, waarin de lucht op een bepaald, laag vochtigheidsgehalte wordt gehouden, ver nissend gunstige resultaten beeft opgeleverd De heer Oosterlaan, bakker te Amsterdam, had zoo veel vertrouwen in deze methode, dat hij zijn be- drij fbeschikbaar -stelde voor een groote practischa proefneming, inderdaad heeft een week lang deze bak kerij streng gecontroleerd des morgens brood ais versch verkocht, dat den vorigen avond uiterlijk elf uur in de droogkast was geplaatst Opzettelijke navraag bij de afnemers toonde, dat geen verschil bemerkt werd met bet brood, dat men gewoon was des morgens versch te eten en dat ge durende 'den nacht gebakken was. EEN NIEUWE TRUC. Men meldt uit HaarlemmermeerDe landbouwer D. Breure. aan den Hoofdweg, alhier, vermist een vrij belangrijk bedrag aan bankpapier en zilvergeld (onge veer T 550) alsmede een gouden hoeren-remontoirhor. loge met dubbele gouden schakelketting. één der naburige steden, die zich uitgaven als Inspec teurs, belast met de uitvoering der distributiewet en in die qualiteit kans hebben gezien het geheule huis te doorsnuffelen Terwijl twee hunner de aanwezige huisvrouw in den kelder aan de praat hielden, heeft nummer drie intusschen zijn slag geslagen) in de woon- kamef. De „heeren" vertrokken per flets in de richting Amsterdam. GEEN BROOD EN GEEN MELK. Te Heerenveen staakten Vrijdagmorgen melktopjiers het werk, waardoor een groot deel der ingezetenen geen melk kreeg. Zonden brood en zonder melk, het begint er niet best uit te zien voor de Heerenveenars. MEST. Naar wij vernemen zullen, in overleg met het departement van Landbouw, door hot legerbestuur maatregelen worden genomen om ten behoeve van land- en tuinbouworganisaties de aanwezige stal en andere meet op billijke voorwaarden ter beschik king dier organisaties te stellen. DE STEENKOLENAANVOER. In den laatsten tijd zijn 5200 wagons Dultsche steenkool Gennep gepasseerd. Sinds 23 Maart rijden er lederen werkdag 45 kolentreinen uit Duitsehland Langs Gennep. BRANDSTOFFEN VOOR HUT8BRAND EN KLEIN- INDUSTRIE Ter verkrijging van een behoorlijke verdeeling der zeer beperkte voorraden huisbrandkolen welke naar alle waarschijnlijkheid voor het seizoen 1917- 1918 beschikbaar zullen zijn, dienen reeds thans maatregelen te worden getroffen, welke een streng doorgevoerde rantsoeneering van brandstoffen voor particulieren mogelijk maken. Deze regeling zal zich, waar het mogelijk blijkt, aansluiten aan het geen reeds thans in tal van gemeenten in over leg met en onder leiding van de Rijkskolendistnbu- tie is geschied. Deze regeling zal tevens dienen te omvatten de voorziening van de kJein-industrle d z. industrieën met een jaarbehoefte van min der dan 240 ton terwijl do overige Industrieën evenals tot dusver rechtstreeks vanwege de Rijks- kolendistributie van brandstoffen zullen worden voorzien. In verband met de voorgenomen regeling heeft de minister aan de burgemeesters vóór 15 April a.s. een opgave gevraagd van het aantal in hun ge meente overeenkomstig de Personeelo Belasting in 1910 aanwezige haardsteden. Aan do hand van deze gegevens zal (fa-u door de Rijkskalendistrl- butie aan de brandstoffencommissies in den loop der maand April as. opgave worden verstrekt van de hoeveelheden brandstoffen voor huisbrand, wel ke voor het gebied waarover de brandstof f en com - missie haar werkkring uitstrekt, van 1 Mei a.a af, ter beschikking kunnen worden gesteld. Wat de voorziening van de kleindndustrle aan, gaat, zal maandelijks door de Rtjkskolendistributie aan de brandstoffencomniisaies opgave worden ver strekt van de hoeveelheid welke geleverd lyin wor den. BEPERKING MENU'S. Naar „De Hotelhouder" vernoemt overweegt on ze Regeering het beperken van menus ln de hotels en restaurant». O ZOOI Een wenk aan den kerkeraad der Herv. gemeente te Haarlem, om, ter besparing van gas, de Zon dagavondbeurt in een middagbeurt te veranderen, gnf aanleiding om op te merken, dat zoolang schouwburg en een reeks publieke vermakelijkhe den nog 1 jna avond aan avond, ook 'e Zondags, open zijn, de kerkeraad de noodzakelijkheid niet inziet, zijn eenige avondbeurt prijs te geven. VARKENS. De directie van het rijks centraal administratie kantoor ivoor de distributie van levensmiddelen heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat bij haar het vermoeden bestaat, dat verschillende gemeente besturen ln de meening verkeeren, dat zij op 2 April weder varkens te hunner beschikking zullen krijgen. Daar tal van gemeenten onvolledige op gaven hebben verstrekt, hetgeen uiteraard een uitgebreide correspondentie met zich brengt, moet deze datum van 2 April verschoven worden en zal tot nader order worden doorgegaan met de dlstribu tie van gezouten varkensvleeech. NEKKRAMP. Te Heerenveen is een 21-jarig meisje en te Bergu- merheide een 15-jarig meisje aan nekkramp over- IAHad DOODGESLAGEN. Het pantserdekschip Gelderland, dat van Vlissln- gen naar Nieuwediep wordt gesleept, door de sleep boot Seine, is gisternacht den Nieuwen Waterweg binnengekomen en heeft te Roek van Holland ge meerd. De 19-jarige matroos Jan van Gelder, van de sleep boot Seine, uit Vlissingen, ls op reis door het bre ken van de troe doodgeslagen en overboord ge vallen. DOOD. Op den Wageningschen berg heeft Zaterdagnacht de 26-jarige H .v. d. B. met zijn fiets een voetganger aangereden, als gevolg waarvan hij met het hoofd op den straatweg viel en dood bleef liggen. DE KATOENNOOD. Men meldt uit Enschede: Wegens gebrek aan ruwe katoen heeft de firma Gert 'onnink Zoon haar spinnerij voorloopig moeten stopzetten. Tengevolge van geringen voorraad katoen zijn de textielfabrieken te Bamshoeve en Rigtersbleek genoodzaakt haar spinnerij Rigtersbleek ook haar weverij slechts drie dagen per week te doen loop en. STEENKOLENAANVOER. De steenkolenaanvoer uit Engelscbe en Schot- echo havens te Amsterdam stond in de afgeloo- pen week geheel stil. In de voorafgaande week was er door twee stoomschepen nog 11243.000 kilogram aangevoerd. WIERINGERWAARD. B\j onderhands che aanbesteding ls de levering der schoolbchoeften voor de Gemeenteschool alhier, op gedragen aan de firma Trapman en Ca te Schagen. MOERBEEK. Niettegenstaande de ijverige pogingen om tort uitbrei ding te kunnen overman, is met 23 tegen. 10 stemmen besloten de Zuivelfabriek alhier te toten doorwerken De behoefte aan een Zoettebriek is blijkbaar nog niet zoo groot als ln oen vorig nummer dezer couram werd gemeld. - ANNA PAULOWNA.. Maandagavond, 26 Maart, hield de afdeeling An na Paulowna dar S. D. A. P., een openbare ver gadering in de zaal van dan heer G. Borst te Bree- zand, ln verband met de aanstaande Raadsverkie zing. Daar uw verslaggever bij zijn thuiskomst als eeni ge varlichting slechts een flikkerend kaarsvlamme tje tot zijn dienst bleek te hebben, ziet hij zich ge dwongen om over deze vergadering zoo beknopt mogelijk te zijn. De heer Ligthart, die de bijeenkomst opende, be treurde het, dat zoo weinigen waren opgekomen, zoowel van de partij zelf als van de tegenstanders, waarna hli het woord verleende aan den heer J. Westerhof van Alkmaar. In het eerste deel zijner rede schetste deze spre ker ln vurige, bezielende taal de idealen der so ciaal-democratie, terwijl na de pauze de noodzake lijkheid eener sterke sociaal-democratische Raads fractie werd betoogd, en in verband hiermee de arbeiders als plicht werd voorgehouden, hun stem uit te brengen op den heer B. Looy, den candidaat der S. D. A. P. Een warm applaus volgde op deze gloedvolle re de en na een opwekkend woord van voorzitter en spreker, traden enkele nieuwe leden tot de af deeling toe. WIERINGERWAARD. Na veel vruchtelooze pogingen is heit toch einde lijk gelukt voor den gemobiliseerden onderwijzer Van Ham klein verlof to bekomen, zoodat de leasen in de school nu weer ggergald kunnen plaats vin den. WIERINGERWAARD. Voor een volle zaal gaf da Zangvereemging „Apollo" j.L Zondagavond alhier een uitvoering onder leiding vati den neer K. Dijkstaal en met medewerking van den heer J. Paardekoper te Leeuwarden Dat de heer Diks taal een ambitieus en bekwaam directeur mag worden genoemd, is duidelijk gebleken, want de vele jonge en jeugdige krachten ui aan- merking nemende, kan gerust worden gezegd dat er heel goed is gezongen Toetreding van vroegere loden waardoor enkele partijen worden aangevuld, Is wen- schelyk. Het was een heede goede uitvoering Een ge lukkig idee is t zeker geweest om voor deze uitvoering voering de medewerking te verkrijgen van den heer De heer Paardekoper als beoefenaar van de volks zang. Jieeft met zijn mooie tenorstem een aantal lied jes gezongen op een manier ons allen zeer sympathiek. Af en toe werden de aanwezigen verzocht eien regeltje of ook wel 't geheele liedje mede te zingen en dan werden de fouten van 't zingende publiek op een leuke manier opgenoemd. Men had vooral op de nuance te letten. Ongetwijfeld zullen deze week de bedjes van den heer Paardekoper hier nog wol eens gezongen worden.

Schager Courant | 1917 | | pagina 3