De Landbouw op de overstroomde gronden. M E L R 0 Z E, Petten en Vilthoeden 11T E RII li 31 MAART 1917. 60ste Jaargang, No. 6979. I it gevers TRAl'iYlAN Co. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. GRIJZE HAREN worden door natuurlijke kleur teruggebracht. Binnenlandsch Nieuws. bij C. DE LEEUW. g üroote Keuze. Lage Prijzen. I ^TiIIIDMAéI Kapper-Haarwerker, J. UI UUnlilHIl, Laagz. 050 behagen. BAAD VAN CALLAN1SU00. SC9AG1R Alpitti Niens- COURANT. AdïorientiB- LaiiliwIliiL Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den^A^\JSRTEXTIËX in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN O 5 int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTEËN van 1 tot 5 regels f035, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit drie bladen. .ii. de R. I Beleefd verzoek ik UEd. voor onderstaand stukje een weinig plaatsruimte in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Sinds eenige jaren wordt aan de Loet mest geladen in schuiten, tot groote ergernis van de geiieeie buurt De oorzaak van deze ergernis is, dat die mest een ondragelijke stank verspreidt, zoodat men op mooie voorjaarsdagen deuren en ramen gesloten moet hou den. Nogthens dringt die stank door tot in het bin nenste der woningen, hetwelk toch wel niet bevor derlijk voor de gezondheid zal zijn. Raadsleden, die je er over aanspreekt beweren, dat ze er niets van weten, dus pesseeren behalve met hun neus, ook met hun oogen hier langs. Klachten inbrengen bij den burgemeester helpt niet en een schriftelijke klacht evenmin. Welke weg te bewandelen om een einde te krij gen fian dezen onaangenamen toestand? Een Loetbewoner. (gegarandeerd onschadelijk) zonder Verven, na tij delijk gebruik'tot hunne PER FLACON f130. Alleen echt verkrijgbaar bij Vergadering van den Raad der gemeente Callants- oog op Donderdag 29 Maart 1917. Voorzitter tevens Secretaris de heer Jhr. E. W j. de Beijer. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van Gedeputeerde Sta ten, houdende goedkeuring der verordening tot hef fing eener belasting op tooneedvertooningen enz. Goedkeuring van Ged Staten tot hei aangaan van een geldleening groot f 1000 ten behoeve der Distributie Goedkeuring van Ged. Staten van het kohier van Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1917. Mededeeling van Ged. Staten houdende vaststelling der jaarwedde van den burgemeester op f t>00, van den secretaris op f550, en zoo die betrekking met elkander zijn ver eenigd de jaarwedde van den secretaris op f 100 eu de jaarwedde van den Ontvanger op f 200 Proces verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger over hét le kwartaal waaruit blijkt, dat in kas was f 665.94. Een dankbetuiging van den heer J., Langhorst, hoofd der Openbare Lagere School, alhier voor de aan hem verleende gratificatie Bericht van den heer A. Nol, onderwijzer alhier dat hij zijn betrekking als zoodanig aannectpt. Verder is ingekomen het verslag van het hefhalingsonderwijs voor jongens, cursus 1916—1917. Hierna 'komt in behandeling de instructie van den Gemeente-Secretaris. Een concept-verordening was aan de Raadsleden verzonden, om, zoo noodig, verande ringen er in te brengen. Van het Raadslid De Heer was een schrijven inge komen, met de volgens zijn meening aan le brengen wijzigingen De voorzitter stelt voor elk artikel afzonderlijk te behandelen. Het grootendeel der, naar meening van het Raadslid De Heer, aan le brengen wijzigingen wordt algemeen aangenomen, behalve bij artikel 12 wat zal luiden als het voorstel van den heer De Heer wordt aan genomen, als volgt: Hij bevindt zich, voor zooveel zijne tegenwoordigheid als secretaris of zoo hij tevens Burgemeester is, als Burgemeester niet elders wordt vereischt, dagelijksch, behalve op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, gedurende de uren daarvoor bepaald op de Gemeente-Secretarie." Burgemeester en Wethouders kunnen zich'niet met dit voorstel vereeniger^ en zagen bever er nog in- geplaatst tusschen „Hij" en „bevindt' „of een ambte naar ter Secretarie want zoo den Secretaris elders Wordt vereischt, zal de Secretarie gesloten moeten wor den, wat een groot ongerief «s voor ae menschen en vooral voor hen die in Koegras wonen en dus eeu stuk moeten loopen willen zij op de gemeente-Secre. tarie komen. Voorzitter zegt verder, dat men wel in het oog moet houden dat het hoofd dezer gemeente thans 3 funcüe's te bekleeden heeft en wel als Burgemeester als Secretaris en als hoofd der Politie. Wanneer hij als hoofd der Politie dders moet zijn, kan de Raad hem daarvoor niet ter verantwoording roepen en daar om stellen Burgemeester en Wethouders voor artikel 12 te doen luiden ais volgt: De Secr., of de 'persoon die volgens artikel 1 hem mag vervangen, bevindt zich dagelijks, behalve op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, gedurende de uren, daarvoor bepaald, op de gemeente-Secretarie". De heer De Heer blijft ziin voorstel handhaven en wordt het in stemming gebracht Wordt verworpen met drie tegen vier stemmen. Tegen de hoeren Govers Rampen, den Das en Rruisveld. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming gebracht, wordt aangenomen met vier tegen drie stemmen. Tegen de heeren Thomasz, Vos en De {leer. Hierna wordt de Instructie in zijn geheel in stemming gebracht, dat aangenomen wordt met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Vos. Hierna komt aan de orde huur van een stuk bouwland. Alvorens tot deze zaak over te gaan in de openbare vergadering stelt de voorzitter voor, een bespreking te houden in een geheime vergadering. Wordt aldus ingenomen. Na weder opening der openbare vergadering stellen Burgemeester en Wethouders voor, over te gaan tot het huren van een stukje land van den heer J. Bas, landbouwer in deze gemeente, welk land dc oppervlakte heeft van drievierde H.A.. voor den som van f 450 Het doel hiervan is het land weder te verhuren aan ingezetenen, uitsluitend voor den teelt van aardappelen en de regeling oV6r te latén aan Burgemeester en Wethouders. Wordt het land niet in het geheel ver huurd, dan zal het overige land door de gemeente 2elf worden geëxploiteerd. Met algemeene stemmen aangenomen- Verder is ingekomen een verzoek van eenige m-- fjwsetenen, vfronende aan de Kolksluis, om 1>U hun een aanplakbord te plaatsen, omrede in den tqgm- woardigen tijd veel wordt aangekondigd en dat die bewoners niet in de gelegenheid zijn om er iets van te kunnen lezen daar zij bijna een uur gaans van het naaste bord verwijderd zijn. Burgemeester en Wet houders stellen voor, aan dat verzoek te voldoea Ook de heeren Den Das, De Heer, en Thomasz kunnen zich hiermede vereenigen. Wordt aldus besloteu. Niets meer aan de orde zijnde volgt de rondvraag De heer Thomasz vraagt, of de Burgemeester weder aardappelen heeft besteld, waarop de Burgemeester bevestigend antwoordt De heer Thomasz vraagt verder, of de Burgemeester al maatregelen getroffen heeft inzake den brief van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, omtrent de benoeming van een oommissie van brandstof. De voorzitter antwoordt, dat deze regeling in be werking is. Deneer "Vos vraagt, waarom de school weder is gesloten. De Burgemeester antwoordt hierop, dat er geen Turf en hout aanwezig is, en dat op 17 Maart aan schip per Nobel is gevraagd, of hij een baal turfstrooisel wou mede nemen. Op Zaterdag 24 Maart kwam schijx per Nobel weer in deze gemeente en meldde dat hij nog geen turfstrooisel kon krijgen, maar dat hij het den 31en Maart zou mede brengen en zoodoende is de school een puar dagen gesloten geworden. De heer De Heer maakt de opmerking, dat toch wel buiten de gemeente hout genoeg te krijgen is is en wel in Anna Paulowna nabij het Polderhuis aan de Kleine Sluis, daar is in overvloed. De Burge meester zegt, hieraan jjjet te hebben gedacht De heer De Heer vraagt, wanneer er nu eens zeep in deze gemeente komt. De Burgemeester deelt mede, dat bij het distributie- bureau een bericht is ingekomen, dat er order is gegeven aan de zeepfabriek tot aflevering van het be stelde. Hierna sluiting. KOOPT UW DUINWEG. ST. MAARTENSVLOTBRUG. □ui:iaaaaaaaGnaaaaag[ We>deromzijn er eenige anaV e ik hieronder laf C. Blaauboer en J, die ik hieronder laat volgen. Die van de A Waiboer rijn reeds in de bekend geworden, vorige publicatie vermeld, doch. zijn nog eens opge- eeren J. nomen om een straks te vermelden reden. OUDESLUIS. Het staat er hier met de broodbakkerij ook niet best voor, één der bakkers heeft ai niets geen voor raad meer, terwijl de anderen ook nog over een zqer kleine hoeveelheid hebben te beschikken. Indien het niet verandert, staan wij spoedig voor het feit. geen brood, geen brand en geen licht Want brand stoffen en petroleum is er ook zoo goed als niets meer. OUDESLUIS. De bakkerij van mej. de Wed. D Soera alhier, is heden bij publieke verkoop gekocht door den beer Jb. de Goede voor f 4570. OUDE NIBDORF. Het kelderen van de petroleumbooten veroorzaakt alhier ook grooten last. Petroleum is er niet meer te kxjjgen. Vooral wordt dit gevoeld in het Zijdewind en in 't Veld in deze gemeente, waar geen gas is. Men is daar wel verplicht vroeg naar bed te gaaa WIERINGEN. Naar wü vernemen, zal op Zondag 1 April des voormiddags om 7 uur per stoomboot Nijverheid" begeleid door 4 torpedobooten en 1 duikboot, in de haven te Haukus 200 Belgische geïnterneerde soldaten worden ontscheept en alhier ingekwartierd. Bij aankomst zal de Belgische Marine Kapel Volks liederen spelen, hetwelk daarna met de stoomboot weer vertrekt. Ook de kapitein zal na inspectie over de manschappen gedaan te hebben terugkeeren met de boot en het verdere toczioht aan 20 officieren overlaten. VAN EWIJCKSLUIS. Woensdag 28 dezer vergaderde de vereeniging ,.vis- schers belangen". Op de agenda stond slechts één enkel punt, n.1. „Bespreking Wierpachtsom" Op de laatstgehouden vergadering was n.1. besloten, dat de vereeniging het recht tot het maaien en visschen van wier op de buitengronden en langs de zeedijken van den Anna Paulownapolder onderhandsoh zou trachten te pachten, teneinde hierdoor hare leden aalfuikenvis- schers, welke door de schaarschte aan grondstoffen en looimiddelen, benoodigd voor die visscherijge durende de a.s. zomermaanden waarschijnlijk geen mid del van bestaan zouden bezitten, in de gelegenheid te stellen door het visschen van wier in hun onder houd te voorzien. Wat dan voor de leden der ver eeniging niet noodig zou blijken te zijn., kon dan nog aan anderen in onderpacht worden gegeven. Alle leden der vereeniging hadden zich daarmede toen kunnen vereenigen en ook de in Anna Paulowna reeds woonachtige pachters of onder pachters van peroeelen over het laatste jaar, gingen hiermede accoord. Het vanwege het Dagelijks Bestuur van den 1 older ontvangen antwoord op het in overeenstemming me boven omschreven besluit ingediend voorstel, zou ia*11? worden behandeld. De belangstelling <taarvoor bleek zeer groot, gezien het aantal opgekomenen. Nadat door voorzitter en secretaris de kwestie nog eens was uiteengezet en hert bedrag was genoemd, waa - voor het Dag. Bestuur van den Polder, indien di door de Vereeniging werd aangenomen, de gooOKeu- ring van Hoofdingelanden wenschten te dat de vergadering zich in het algemeen kon voreenigen en het genoemde bedrag als pachtsom, billijk achtte. Naar aanleiding van hert genomen besluit, si nog een paar nieuwe leden bij de vereeniging aantal leden, dat zich dezen zomer op scherij wenacht toe te leggen, bleek reeds J MONSTER GENOMEN Bemonster de lagen Procent keuken zout in drogen grond 100 Gram natte grond bevatte grammen water Aantal grammen zout per Liter bodemvocht BIJ: 2 Oct. 15 Mrt. 2 Oct. 15 Mrt 2 Oct 15 Mrt. G. C. VAN BALEN BLANKEN, (oude perceel). 0-2 cJM. 2-20 20-40 40-60 0.165 0.323 0.221 0.127 0.002 0.005 0.068 0.191 14.2 17.9 15.7 19.4 19.9 22.3 18.1 19.4 9.9 15 12 53 0.1 03 2.1 7.9 C. REZELUAN, (oude perceel). 0-2 c.M. 2-20 "20—40 40-60 0.33* 0358 0:643 0.642 0.091 1.715 4.031 1.087 20 21.6 313 48.1 31.6 73.4 80.6 70.2 133 203 14 17.7 13 6.2 9.7 4.6 J. C. GEERLIGS, (voor de overstr. geploegd). 0-2 c,M. 2-20 20-40 40-60 0.014 •0.088 0.532 1.983 22.4 23 30 62.6 03 2.6 12.4 11.8 G. C. VAN BALEN BLANKEN, (gewassen proefveld). 0-2 cJd. 2-20 20-40 40- 60 0.005' 0.014 0.104 0.474 213 223 20 493 0.2 03 4.2 4.9 J. C. BLAAUBOER, (Hartelust). 0-2 cM. 2-20 20-40 40-60 0.005 0.019 0. 24 0.425 20 20.9 19.1 233 03 0.7 53 14 i J. A. WAIBOER 0-2 cJd. 2-20 20-40 40-60 .0.005 0.068 14226 6.010 39 423 55 803 0.08 0.9 10. 143 Uit bovenstaande getallen blijkt, evenals uit die van de vorige Serie, dat de ootzouting in de meeste ge vallen tot op 40 c.M. diepte vrij aanzienlijk geweest is Naar aanleiding van verschillende opmerkingen, die me omtrent de analyse cijfers ter oore zijn gekomen, faloof ik dat het wel aanbeveling verdient eens een orte uiteenzetting te geven van de beteekenis van de in de verschalende kolommen vermelde getallen Het is n.1. bij velen de gewoonte om alleen ue cijfers te beschouwen{I die aangeven het procent keu kenzout, aanwezig in den drogen grond, zooels die aangegeven staan in kolom I. Men komt hier waarschijnlijk toe, omdat op grond van de onderzoekingen bij de overstroaming In Zeeland men gemeend heeft een hoeveelheid van 0.2 ®/o zout Ln den drogen grond als de grens op te moeten geven, waarbij nog plantengroei mogelijk zou zijn. In hoeverre dit nu bij ae gronden in Zeeland een betrouwbare maatstaf was, kan hier buiten beschou wing blijven, doch voor de gronden in Anna Paur lowna waar het watergehalte van verschillende lagen en perceelen door een meer of minder hoog gehalte aan veen nog al vrij aanzienlijk uiteenloopt, is het zeker gewenscht deze cijfers niet te beschouwen als de maatstaf bij de beoordeeling of de grond eventueel reeds bebouwd zal kunnen worden. Naast de hoeveelheid zout, aanwezig in den dro- C grond, zooals kolom I aangeeft, is het n.1. van meesK belang tevens te weten hoeveel water dëzë laag bevat, wat aangegeven is in kolom II, daar hier van juist zal afhangen hoe sterk de zoutoplossing in die Laag zal zijn. Immers bü een bepaald zoutge halte van den grond zal de pekel slechts half zoo sterk zijn, wanneer de hoeveelheid water in deze laag aanwezig, tweemaal zoo groot is. Daarom is in kolom Hl een getal vermeld, dat berekend is uit de gegevens van kolom I en fl, en wel aangevende het aantal grammen zout per Liter bodemvocht, of ra. a, w de sterkte van de zoutop lossing aanwezig in de betreffende laag. Dit zijn dus eigenlijk de ge Lallen, waar men op af kan gaan bij de beoordeelmg. Ik zal trachten het bovenstaande met een paar voor beelden toe te lichten waarom hier nogmaals rijn afgedrukt de analysecijfers van de monsters genomen bij de heeren J. C. Blaauboer (Hartelust) en J A. Waiboer Wanneer we n.1. de cijfers beschouwen, aangegeven in kolom I, betreffende de laag van 4060 c.M. bij de bedoelde perceelen, dan blijken deze respectievlijk 0.425 en 6.010 °/o zout ln den drogen grond te be vatten, zoodat ons de voor de hand liggende conclusie zou zijn, dat die laag bij den Hoer J. A. Waiboer veel ongunstiger was, dan die bij den Heer J. C. Blaauboer. "t9u blijkt evenwel uit kolom II. dat de vochtgehaltes respectievelijk 23.3 en 80.5 °/o bedragen, en berekenen we nu de sterkte van de pekel in beide lagen, dan blijkt deze in het eerste geval 14 te zijn 14 Gram per Liter bodemvocht), in het tweede 14.5, dus ongeveer gelijk, terwijl we voor den plan tengroei juist met deze getallen rekening moeten, houden. Ook uit het volgende voorbeeld mag blijken, dat door uitsluitende beschouwing van de getallen in ko lom I een onjuist denkbeeld gegeven wordt van den werkelijken toestand in den grond, waarmee we voor den plantengroei rekening hebben te houden. Bij vergelijking van de analysecijfers gevonden voor de monsters van G G. van Balen Blanken (gewassen proefveld) en J. C. Blaauboer, betreffende de 4de laag (4060 c.M.), blijkt dat deze respectievelijk (zie ko lom I) 0.474 en 0.425 o/0 zout in den drogen grond bevatten, dus hoeveelheden die ongeveer gelijk zijn Wanneer we nu de vochtgehaltes dezer lagen in aan merking nemen (die volgens kolom II respectievelijk 49.2 en 23.3 <Vo Lc-dragen), dan blijkt de sterkte der zoutoplossing in deze lagen lang niet gelijk te zijn, immers deze bedraagt (zie kolom III) in het eerste geval 49 Gram, in het tweede 14— Gram per Liter bodemvocht, is dus in dit laatste geval aanzienlijk ongunstiger voor den plantengroei dan in het eerst genoemde. Uit deze beide voorbeelden zal ieder thans duide lijk zijn, waarom een uitsluitende beschouwing van de getallen van kolom I (aangevende het procent zout in den drogen grond), tot verkeerde conclusies aan leiding .kan geven. Daarentegen geeft .kolom III ons het juiste begrip over de sterkte van de zoutop lossing in den grond Om hierin een iets beter in zicht te verkrijgen, is het misschien niet overbodig hier nog eens te vermelden, dat bet overstroomings- water gemiddeld 22 Gr. zout pet- Liter bevatte. Dat het draineerwater ongeveer .een hoeveelheid zout be vat, die correspondeert met de sterkte van de zout oplossing aanwezig in de onderste twee lagen, die bemonsterd zijn, blijkt wel uit de volgende getallen, gevonden bij hetzelfde perceel van den Heer J. A. Waiboer, dat 15 Maart voor de monsterneming heeft dienst gedaan. Uit kolom III blijkt, dat de sterkte van de zoutoplossing in deze twee lagen respectieve lijk 10.— en 14.5 Gram per Liter lx droeg terwijl het op 21 Maart opgevangen draineerwater 12.6 Gram per Liter bevatte. Een vrij goede overeenstemming dus .die trouwens overal gevonden wordt, waar drai- neerwater wordt opgevangen of water wordt verza- meld in het gat dat voor de monsterneming gemaakt moet worden. S. SMEDING. Secretaris van de Commissie voor den landbouw op de overstroomde gronden Besloten werd daarop, dat nu voortaan geen nieuwe leden meer zullen worden toegelaten, of er moeten zich minstens tweedorden der leden niervóór verkla- ren, wijl men anders bevreesd is. dat het aantal zoo danig zal stijgen, dat voor ieder toch geen brood meer zal zijn te verdienen UITVOERHANDEL. Naar wij vernemen, zijn maatregelen in overwe ging, om onzen uitvoerhandel op ganseh andere leest te schoeien, dan tot nu toe nu het geval is. Dezer dagen kan men verwachten een opheffing van alle Rijkscommissies. Daarna zal de uitvoer handel worden geconcentreerd in een soort van seml-officieele naamlooze vennootschap voor den uitvoer, waarvoor de leden van de Commissie van Bijstand voor de Distributie als college van aommis- sarissen zullen optreden. Men hoopt aldus onzen ganschen uitvoerhandel te concentreeren ln een centraal bureau. OLIEGEBREK. Wegens oliegebrek is door de postboot „Minister Kraus" te Terschelling binnengebracht de motor boot „Pieter Jan" van.IJmuidan. DE CHARLOIS. Naar wij vernemen, is het tankschip Charlois, van de American Petroleum Compeny, nadat het met een lading van ongeveer 3000 ton petroleum op 1 Maart van Halifax naar Rotterdam vertrokken was, onmid dellijk daarna in volle zee gepraaid, en ls er vervol- fens niets meer van gehoom. De directie vreest, dat et schip Verloren is. -OUDE NIEDORP. De leverantie en het planten van plm. 100 Iepen- boomen aan den weg in het dorp alhier is opgedragen aan den heer T). Kruit, boomkweeker alhier - 8T. PANKRAS. Met ingang van 4 April, is tot burgemeester der gemeente St Ppnkras benoemd, de heer J. Kroo nt'riburg, secretaris dier gemeente. VROUWENKIESRECHT. Uit LONDEN, 28 Maart Het Lagerhuis nam met 341 tegen 62 stemmen de motie aan, waarbij de aan-

Schager Courant | 1917 | | pagina 3