Verzekering Maatschappij lest Friesland", Niel door menschenhan- den gebouwd. TWEEDE BLAD. Uit en Voor de Pers. Binnënlanasch Nieuws. FEUILLETON. Zaterdag 7 April 1917. 60ste Jaargang No. 5983. te Alkmaar, Spoorstraat 68. Courant gaat bet aankomen niet op gemeenschappelijke leu-, te uitvoer van nuchtere kalveren plaat® hebben, te zen maar op eigen beginselen. Men zegt dat fle beginnen na Paschen. Verzekert werkaevers lenen ziekte- en onoevallen- schade van personeel en eigen zaken drijvenden voor zichzelf. Agenten zijn a.o.Johs. Veerman, Aartswoud; D Schenk en Jd Helder Kz., Alkmaar, P. Swart, Dirks- horn; A. Kwantes, Hugowaard. L. Mantel, Hensbroek; F. de Beurs, Julianadorp; F. Koster Hz., Nieuwesluis. C. Goet Jz., N. Niedorp; M. Kooijman, O. Niedorp; K. Paarlberg, Oudesluis; C. Rempt, Oudkarspel; D Barten Wz., St Maarten, Stroet. A C. Kroon. Ob dam; Th Paauw, Schagen; A. Schenk en A L. Zuid- scherwoude, Schagerbrug; Jb. Kager Hz., Schoorl; K, K. de Geus", Warmenhuizen; E J. Baijs, Wieringen; J. Kroon Jbz., Winkel; P Nooij, Wieringerw'aard; P. Klerk Hz., te Sint Maartensbrug; Otto Klein, Anna Paulowna; C. Prins Dz., te Barsingerhom. AGENTEN GEVRAAoD De vrijzinnige concentratie. Het Utrechtsch Dgbl., v.-L, schrijft over de op zegging van de concentratie voor de stembus van 1918 door de vrijzinnig-democraten o.m.: Wij zien in de verbreking.der Concenrtatie, nu de verkiezingen zullen plaats hebben, volgens het Even redig Kiesstelsel, eer een voordeel dan een nddeel. D epolitieke sfeer zal er door gezuiverd worden. Dat komt het land ten goede. En is bovendien wel heel noodzakelijk. Aan de rechterzijde' staat de Coalitie ook reeds op scheiden. Wellicht krijgen we een an dere troepen-opstelling: een groepeering, op meer reëele basis dan de huidige, die links tot noodza kelijke Concentratie dwong, omdat rechts met een ongezonde Coalitie was voorgegaan. Het blad waarschuwt voor het euvel der monster programma's en een dergelijk monsterprogramma zou alleen de grondslag voor een samenwerking der drie vrijzinnige groepen kunnen zijn, nu het fun dament voor nieuw politiek leven na den oorlog moet worden gelegd. Met betrekking 'tot de vrije en de Unie-liberalen schrijft het echter: llun sferen vloeien meer in elkaar over: een markante scheidingslijn, een bepaald „gevaarlijke" zone bestaat er voor deze twee groepen niet. Een voor beide partijen niet knellend gemeenschappe lijk program kan voor de verkiezingen van 1918 een vaste basis voor een gemeenschappelijke actie vor men; zelfs kan o.l. het oogenblik niet ver meer we zen om te gaan overwegen of een zelfde program niet de basis kan worden voor één, uit beide groe pen saamgestelde, partij, gebonden niet door vage verlangens^ maar door eenzelfde inzicht omtrent den weg, in de toekomst te kiezen tot het berei ken van verder afliggende idealen. En ditzelfde in zicht dunkt ons bestaat bij Unie- en Vrij-Ll- beralen. Het slot van een artikel van het Alg. Handelsblad, lih.: Wij hebben de Concentratie aanvaard als een nood maatregel, noodig om ons land te vrijwaren van een voortzetting van het rechtsche regime. Dat ge volg heeft de concentratie dan ook gehad behalve op t stuk van onderwijs. En daarvoor mogen wij haar dankbaar zijn. Maar nu heeft de Moor zijn plicht dan ook ge daan: „der Mobr kann gehen". Nu moeten wij, uit de E. V. die waarlijk allerminst een onvermengd goed is, ook al het goede halen dat er uit te ha len is. En dat ls voornamelijk: zuivering van de ver houdingen tusschen de partijen. Links en rechts. Nu groote hoop. der kiezers de fijne schakeeringen daar in niet weet te onderscheidenen onder hen, die dat zeggen, zijn er die het Nederlandsche volk voorstelden als smachtend naar het A. K. Nu, de kiezers moeten zich dan nu maar eens aan die stu die wijden. Trouwens, er blijven altijd wel midden partijen over die gaarne dienst doen als toevlucht voor zulke politiek onbehuisden. En wie weet wat mans de kiezers nog worden als ze genoodzaakt worden, wat scherp uit hun oogen te zien. Al doende leert men. Zoodat wij, ook in dit opzicht, de Concentratie zonder groot leedwezen zien verdwijnen. Want de nieuwe tijd, die komen zal in 1918, vergt eefi nieuwe politiek. En nieuwe polieks vormen. AARTSWOUD. Vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw afd. Opmeer en Omstreken. Op Woensdag 4 April vergaderde bovenstaande afd. met 20 leden en 1 gast in het lokaal van Tj. Winkel te Opmeer. Met een gepast woord in deze tijden opende voorzitter van Balen Blanken deze vergade ring wijzende op de groote verplichtingen van den landbouw tegenover de gemeenschap. De uitvoerige no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Er waren 13 ingekorfien stukken, weinig te noemen naar we gewoon waren. De ververschingstent op het tentoon stellingsterrein te Opmeer, waarvoor Zee van Abbe- kerk heeft bedankt, zal door Joh. Veerman van Aarts woud worden geëxploiteerd, tegen een pacht van f8 per jaar, doch voor ditmaal zal hem een subsidie van f 40 worden toegekend met het oog op de tijden. Aangaande den Tuinbouwwintercursus irn de Weere (Hoogwoud) werden eenige medcdeelingen gedaan door 'het hloofd van dien cursus, den heer A. C. Over toom van Heerhugowaard, die zeer de aandacht en trouwe opkomst van de cursisten roemde. In den ko menden herfst zal een cursus in Bedrijfcontrole - (Boek houden worden gehouden bij genoegzame deelname, waarschijnlijk te Opmeer of Spanbroek, onder lei- n den heer H. van Ree te Aartswoud. Een paarden- en Veekennis zal dit jaar niet ge organiseerd worden. De rekening van den penning m e-, er werd nagezien door Taconis, Sluijter en Oost woud Wijdenes, en in volkomen orde bevonaeo De ontvangsten van de tentoonstelling hebben bedragen f 1409 58 uitgaven f 1579.79. Nadeelig saldo 1 170.21 De rekening van de afd., daaronder begrepen even genoemd saldo, heeft in ontvangst f 174.881/», in- uit gaaf f 716.43, het voordeelig saldo f 995.45V». wat een achteruitgang van ruim f oO beteekent bij het vorige jaar. De heer Koppes van Abbekerk bracht een dui delijk en zakelijk, verslag uit van de Algemeene v er- gadering te Amsterdam. Bij de rondvraag bracht de neer P Best van Aartswoud onder de aandacht dat van wege de Coöperatieve Mhalderij de Volharding te Opmeer, een aares aan den minister van Laiv: bouw was aangeboden, waarin verhooging van de var- kensprijzen wordt gevraagd. Besloten werd van wege de afd. een dergelijk adres tot Zijne Excellentie te richten. Tevens werd nog besloten dat de afd. dona- ding van cursus in loc Pnj thologische Vereeniging. werd deze vergadering UIT HET ENGELSCH VAN DAVID LYALL DOOR J. P. WESSELINK VAN ROSSUM Uitgave W. DE HAAN, Utrecht Oecart d 0.93, prachtband 11.15 17. Eliza, die haar muts dit keer nog scheever op het hoofd had dan gewoonlijk, kwam binnen om de ontbijttafel op te ruimen en toen zij zag. dat haar meesteres zoo zonderling keek vroeg zii of de juffrouw slechte tijding ha<f ontvangen. „Ja, ik heb slechte tijding neen, er is niemand ziek of dood. Maar er zijn erger dingen in de we reld, veel erger". Zij zuchtte diep, stond op en vroeg zich af of het mogelijk zou zijn Guy te vinden, zij had een gevoel, of zij onmogelijk tot twee uur zou kunnen wachten om het hem te vertellen en zijn meening er over te hooren. Zij had het voornemen gehad dien morgen een bepaalde huiselijke bezigheid te verrichten en had Eliza de kamer er al voor laten ontruimen. Alison zou in een dergelijke omstandigheid er zich met alle macht op geworpen en in het werk een mid del gevonden hebben om haar leed te verzachten- maar Tibbie sloot eenvoudig. en dat was geheel in overeenstemming met haar aard de deur van het ontredderde vertrek, ging naar haar eigen ka mer, deed haar huishoudschort af en trok haar laarzen aan. Zij moest uitgaan en op haar wande ling hoopte zij Guy te treffen. Hij had gezegd, dat jiij een drukken morgen in de stad zou hebben en zijn bezoeken buiten pas in den middag dacht af te leggen. Daarom was hij op zijn fiets uitgegaan Birtley was niet zoo'n groote plaats, dat het on waarschijnlijk mocht heeten, dat zij hem niet in een der zijstraten tegen zou komen. Het was een grijze, nevelachtige morgen; de lucht was koel; de oetoovering van den nazomer was geheel verdwe nen. De winter zat in de lucht en Birtley zag er op zijn leelijkst uit. Tibbie stapte flink door, op haar gelaat zetelde een uitdrukking van groote ontmoediging. Toen zij Brunner Lane insloeg, zag zij dat de omnibus zich yulde. Toen zij op het punt stond de High Street in te gaan, zag zij een hooge dogcart met een stei gerend paard er voor den hoek omkomen. Een stal knecht en de heer Crewe zaten er in. Zij wendde haar hoofd snel om en bloosde hevigzij zou zeker ïijn omgekeerd.'als dit niet al te in het oogloopend zou zijn geweest. Zij hoopte, dat de man haar niet zou opmerken, of met zijn gewonen groet voorbij zou gaan; maar dat gebeurde niet. Zoodra zijn blik haar ontdekte hield hij de merrie met een ruk bij het trottoir in en Tibbie was genoodzaakt stil te *taan «n hem te begroeten. teur zal worden van de Physo] Met een welsprekend woon door voorzitter gesloten. OVERVAREN. Eergisteravond heeft de Friesland, van den veer dienst Enkhuizen—Stavoren, den met mosselen ge laden motorklipper Rival bij Enkhuizen overvaren. Het vaartuig, dat van Harlingen kwam met bestem ming naar Amsterdam, is terstond gezonken. De opvarenden werden door de Friesland gered. De Fi\al was verzekerd. OVER LE GRENS GEKOMEN. 1 e interswijk is gisteren een uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Franschman over de grens gekomen. De man had het waagstuk onder nomen met een plaatsbiljet in den trein plaats te nemen en kwam zoo behouden van Munster aan. Gisterenavond zijn te Oldenzaal 7 Duitsche de serteurs, allen jongelui van 18 A 19 jaar aangeko men, die a.s. Zaterdag naar het front hadden moe ten vertrekken. UITVOER VAN STAMBOEKVEE. De Vee- en Vleeschhandel meldt, dat de volgen de week nog ruim 100 stuks zullen worden uitge voerd en dat alsdan de export van de 1600 stuks stamboekvee zal zijn afgeloopen. UITVOER VAN NUCHTERE KALVEREN. Volgens de Vee- en Vleeschhandel zal een beperk- De distributie van kalfsvleesch voor het binnen land is een vervolg van die van gezouten kluiven in Februari. Het ligt in de bedoeling om, wanneer de aanvoer van nuchtere kalveren zal zijn beëin digd, deze distributie ten behoeve der volksvoeding met een andere vleeschsoort voort te zetten. CONTROLE OP OLIëN EN VETTEN. Van regeeringswege zal een geregelde controle wor den uitgeoefend op de voorraden oliën, vetten, olie- en vethoudende zaden, noten en pitten enz., en de daaruit vervaardigde producten. De minister van landbouw heeft met deze controle belast den rijks- zuivelinspecteur G. J .Bieleman, te Utrecht, die zich daarbij buiten de onder hem staande ambtena ren, zoo noodig door deskundigen zal doen bij staan. SMOKKELGOEDEREN. Naar wij vernemen, zullen de publieke verkoo- pingen van smokkelgoederen, welke sedert maan den door de ontvangers der Registratie en Domei nen plaat^ vonden in de grensgemeenten, niet lan ger geschieden. Van de zijde- van het ministerie van Financiën is overleg gepleegd met de Neder landsche Overzee Trustmaatschappij en daarbij is gebleken, dat de Algemeene Bedrijfscompagnie be reid was, alle door haar van de ontvangers der Re gistratie te koopen goederen in de eerste plaats aan te Heden aan het Rijks Centraal Administratiekan toor voor de distributie van levensmiddelen. Alleen spoedig bederfelijke goederen en levende dieren blijven buiten deze regeling. Door de overdracht der Smokkelgoederen aan de A. B. C. verkrijgt men den gunstigen toestand, dat niet al de in beslag genomen goederen meer verkocht worden in de nabijheid van de grens of in het in staat van beleg verklaarde gebied, terwijl bovendien bij verkoop van belangrijke partijen de rijksdistributie van levensmiddelen niet in de war wordt gebracht. E RAND STICHTING. De politie te Heerlen heeft gearresteerd een ze ventienjarigen drukkersgezel, die bekend heeft, den brand in de drukkerij van ne Nieuwe Limburger Koerier gesticht te hebben. De jongen moet veel prikkellectuur hebben gelezen. SELDERIE EN SELDERIEZAAD. Men schrijft: Elke practische vinding van economlschen aard voor de huishouding is in deze abnonpale tijden overal welkom en is ten volle waard in breeden kring te worden verbreid. Een in haast alle soorten van soep onmisbaar in grediënt is selderie, die een aangenamen geur en smaak aan de soep geeft Maar selderio la schaarsch en daarenboven zeer duur tegenwoordig. Nu is een huismoeder op de gedachte gekomen om de selderie in de soep te vervangen door een kleine hoeveelheid Belderiezaad en bet resultaat was verbluffend. Selderiezaad aan de kokende soep toe gevoegd verspreidde onmiddellijk een aangename geur en de smaak is even heerlijk alsof er Belderie was bijgedaan. Het groote voordeel van deze vin ding is, dat, zooals de prijs van het selderiezaad op het oogenblik is, het gebruik van dit zaad in de soep enorm veel goedkooper uitkomt dan van sel derie zelf ln vroeger normalen tijd. Een korreltje of tien voor een bord is voldoende. ERNSTIGE SPIONNAGE-ZAAK. Het is, zooals wij reeds in ons no. van Donder dag mededeelden, de Amsterdamsche recherche na ijverig speuren gelukt,een uitgebreiden spionnage- dienst te ontdekken, waarbij o.m. betrokken zijn een telegrafist uit Den Haag, twee telgrafisten en een dame-telegrafist uit Amsterdam. Gebleken is, dat geheele rollen telegrammen en afzonderlijke tele grammen sedert October 1.L gestolen werden voor een buitenstaander, die deze telegrammen ontcij ferde en van den inhoud gebruik maakte ten dien ste van een der oorlogvoerende mogehdheden. Alle vier de telegrafisten ontvingen van dien datum af een hoog vast salaris. De gearresteerden hebben allen bekend en zijn vóór den officier van justitie .geleid. Het onderzoek is nog in vollen gang, om dat men vermoedt, dat meer personen in deze zaak betrókken zijn. Nader meldt men de volgende bijzonderheden: In den Haag was uitgelekt, dat er spionnage ge pleegd werd op groote schaal door het stelen van telegrammen, die voor den splonnendienst gebruikt werden. Een tweetal mllitaire-rechercheurs, die hun opleiding in Amsterdam hadden genoten werden op het hoofdkantoor, te Den Haag in het werk ge steld, die er (inderdaad in slaagden belangrijke aanwijzingen aan de justitie te verschaffen. Het bleek n.1. dat een telegrafist, verbonden aan het voor alles. Gij kent elkaar nog zoo heel heel, neel verschillend. Ik begrijp niet, wat dit alles beteekent: „Goeden morgen, juffrouw Tibbie,* zei hij vroo- lijk, en uit zijn woorden maakte zij op, dat alles goed met hem ging, en zijn gezondheid en stem ming niets te wenschen overlieten. ,Ik ben juist van Schotland terug gekomen. Dat wil zeggen, ik kwam gisteravond in Londen. Weet u. dat ik een paar dagen in Rochallan gewee9t ben Tibbie antwoordde niet aadelij k; hii gaf den knecht de teugels over en stapte af. Toen hij naast Tibbie stond, gingen zij eenige schreden terzijde, opdAt de knecht hun woorden niet zou verstaan. „U heeft bericht uit Schotland zei hij nieuws gierig. ,Ja, mijnheer Crewe, dat heb ik. Met de tweede bestelling kwam een brief van mijn broer Patrick." En heeft hij u verteld, dat uw zuster mij tot den gelukkigsten man gemaakt heeft?" „Hij schreef mij, dat zij beloofd heeft u te trou wen. Het heeft mij verbaasd en ik ben een beetje bang." „Waarvoor bang?" vroeg hij, en er klonk een andere toon in zijn stem, want dit waren precies dezelfde woorden, die Alison had gebezigd in het bosch van Rochallan. en dat maakte hem wel wat ongerust. Wel v kort en gij zijt Alison niet; ik begrijp WWi ja, ik ben wanhopig bang, mijnheer Crewe." Hef was Tibbie op dat oogenblik niet mo^ haar gevoelens te verbergen en zij gaf er zich ook niet ae minste moeite voor. Het was jammer, dat zij den heer Crewe moest ontmoeten, voordat zij tijd had gehad den inhoud van Pat's brief te ver- werken. Maar de heer Crewe gaf er de" voorkeur aan alles in de beste stemming op te nemen en zelts te veronderstellen, dat het in hoofdzaak het ver schil in materieele omstandigheden was, dat ae leeuwen op het pad bracht. „Gij zult aan de gedachte moeten wennen, jut- frouw Tibbie, evenals uw zuster het deed. Ik hoop. dat het niet om mij persoonlijk is, dat ge u pang maakt. Ik geloof, dat ik in staat ben geweest uw zuster te o vertuigen, dat ik mijn .uiterste nest zaï doen om haar gelukkig te maken." „O, u kunt alles in de wereld doennep Tib i_ hartstochtelijk, daarna zweeg zij plotseling en neet zich op de lippen. _na. Plotseling keek zij met peinzende oogen naa hem op. ..„Hoe kwam het, dat u «s Alison in zoo forten tijd toegebracht hebt om „ja" te zeggen, mijnhe Crewe Ze is meestal een toonbeeld van bedaara- heid en weloverwogenheid, die eeuwen over dingen nadenkt, voordat zij iets doet. Indien i* b was geweest" voegde zij er met een tnuena lachje bij „zou het te begrijpen zijn geweest, ik vlieg op de dingen af en z>tJ"et.danAv.?ak en asch te berouwen. Maar dat doet Alison nooit. Wat heeft u tegen haar gezegd, dat zn toestemd Toen Tibbie zich later het gesprek herinnerde, was zij verbaasd over haar eigen stoutmoedigne hoofdkantoor in den Haag, sedert October 1916 heele telegramrollen en afzonderlijke telegrammen, welke binnenkwamen en uitgingen, naar Amsterdam op zond, waar zij door andere personen ontcijferd tyer- den. Toen de recherche een uitgangspunt had, wer den alle maatregelen in het werk gesteld, om de zen blijkbaar uitgebreiden splonnendienst te ontdek ken. Het bleek toen al spoedig, dat ook in Amster dam twee telegrafisten en een telegrafiste deel uit maakten van dezen spionnendienst. Inmiddels werd Zaterdagnacht J.l de telegrafist in Den Haag ge arresteerd, terwijl Zondagochtend de andere drie in Amsterdam gearresteerd werden. Zoowel de telegrafist uit Den Haag als de telegra fisten uit Amsterdam legden een volledige bekente nis af. De bntvreemde telegrammen werden gebruikt ten dienste van een der oorlogvoerende mogendhe den. De mannelijke telegrafisten zijn alle ongeveer 22 jaar oud, terwijl de telegrafiste ongeveer 19 jaar is en 2 jaar in dienst was. DOOR EEN ONGELUK GEDOOD. Te Rucphen was een soldaat-kommies met zijn geweer bezig, toen een schot afging en zijn vrouw ih het hoofd trof, die dadelijk overleed. EEN NIET ALLEDAAGSCH DESERTEUR. Een deserteur kwam Woensdagavond te Olden zaal aan: een rijkspostduif, die blijkbaar tijdens de jongste groote manoeuvres onzer troepen naar Duitschland was „uitgeweken". Door de Duitsche. grenswacht aan de Poppe de Lutte werd ze dien middag aan de Nederlandsche grenswacht uit geleverd. En gisteren zou de deserteur voor den terr. bevelhebber voor Overijsel enz. worden ge bracht. NIEUWE STAATSLEENING. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt:1 Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat de door minister Treub in de Tweede Kamer aange kondigde nieuwe leening eerst na de ontbinding van de Staten-Generaal en de daarop volgende verkie zingen van den aanstaanden zomer tot stand zal komen. VOORZORG. Naar Het Volk verneemt, heeft de regeering op dracht gegeven tot den botrw van eenige vluchtoor den binnen de Hollandsche Waterlinie, ten gebruike voor het geval dat bij een vijandelijken inval in ons land een groot aantal vluchtelingen uit de grens provinciën naar het binnenland zouden komen. LEVENSVERZEKERING EN BRANDASSURAN- TIE De door minister Treub in de Tweede Kamer aan gekondigde benoeming van twee staatscommissies voor het vraagstuk van het trekken van het bedrijf der levensverzekering en brandassurantie aan den Staat, wordt spoedig verwacht De eerstgenoemde commissie zal uitgebreider zijn dan de tweede, in verband met den grooteren omvang van het terrein, door het levensverzekeringbedrijf bestreken en de grootere differentiatie op dit gebied. De verschillen de belangen ,bij dit bedrijf betrokken, zullen in de oommissie hun vertegenwoordiging vinden. Men ver neemt, dat mr. Tak, advocaat-generaal bij den Hop- gen Raad, is aangezocht om ais voorzitter van beide oommissies op te treden. BOTSING. Nabij het station Heerlen zijn eergistermiddag door een seinfout twee locomotieven in botsing ge komen. Een der machines werd uit de rails gewor pen en is grootendeels vernield. Hetpersoneel kon zich tijdig in veiligheid stellen. DE BOLLENVELDEN. Men schrijft uit Lisse aan het Hdbld.: Andere jaren om dezen tijd stonden wij in de bol lenstreek aan den vooravond van den bloei. Dit jaar zal het tengevolge van het bar koude weder een bij zonder laten bloei worden, - er is op dit oogenblik nauwelijks een bloeiende crocus te zien die gewoon lijk de hyacinthen en tulpen een paar weken voor is. Op vele velden is het riet nog niet geheel ver wijderd; de bloeitijd waar het publiek zoo gaarne haar komt zien blijft stellig nog wel een paar we ken achterwege. De vooruitzichten in den handel der bloembollen zijn ook zeer donker. Vele landen hebben hun grenzen gesloten voor den invoer van bollen, zoodat het artikel dit jaar weinig waarde zal hebben. De ongeveer tien millioen gulden, die anders hier in deze streek wordt ontvangen, zal denkelijk wel tot de helft teruggebracht of misschien nog lager. LEGER EN LANDBOUW. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Knobel, heeft den 27sten Maart de volgende vraag ingezon den: Is met het oog op de omstandigheden, dat voed- maar op dit oogenblik scheen zij boven alle con ventie verheven, zelfs boven gewone voorzichtig heid. Haar scheen het een ramp en wel een ramp, die een zeer noodlottigfen afloop moest hebben. De heer Crewe lachte; het was de breede, be grijpende, gelukkige lach van een man, die ge wonnen heeft. „Ik heb haar niet zoo heel veel gezegd, alleen haar verteld, dat ik een eenzaam man was en naar een beetje geluk verlangde, voordat ik sterf. Ik ver onderstel, dat dit eenigen indruk op uw zuster maakte." Hij zweeg nu en toen Tibbie, nog altijd met een verontrust gelaat, niets zei, vervolgde hij teleurge steld: „Gunt u mij dat geluk niet juffrouw Tibbie? Moet ik aannemen, dat u bezwaren van persoonlijken aard tegen mij hebt als zwager?" Tibbie herstelde zich nu, noewel het haar blijk baar de grootste inspanning kostte. „O, neen, mijnheer Crewe, dat is het geval niet. Ik zeg alleen, dat ik het niet begrijp, en alles komt zoo onverwacht, dat ik nog niet vertrouwd ben met de gedachte. Vergeef mij, als het u blieft.-Dus u" hebt een prettig bezoek aan Rochallan gebracht? Ik kan mij u in die omgeving niet voorstellen, werkelijk, dat kan ik niet". De heer Crewe waren deze wat vriendelijke woorden zeer welkom; werkelijk verfrischten zij hem meer dan hij kon zeggen; omdat het iets was, waaraan hij volstrekt niet gewoon was. Zij, die in op armslengte. Hier was een 'vrouw, die nog het een, noch het ander zou doen. Voor het eerst vond hij. dat zij zelfs uiterlijk op haar zuster ge leek en zij maakte thans een zeer prettigen indruk op hem. „Ik heb het daar een paar dagen zeer aange naam gehad; uw kleine gehucht aan de zee Be viel mij en uw oude pastorie, en uw broer, en zelfs uw kerk, waar ik tweemaal heen geweest ben en die ik telkens als een beter mensch ver liet. Wanneer heb ik de meeste kans den dokter thuis te vinden? Kan ik vandaag na het middag maal komen, zoo ongeveer negen uur: is er dan redelijke grond voor de verwachting dat ik hem thuis tref?" „Ik zal de patiënten zoo goed ik kan terughou-; den, antwoordde Tibbie en zij knikte, terwijl zij zich verwijderde, waarna de heer Crewe zijn plaats in het karretje weer innam. Zij zou. nu de barrière was opgeniimd, duizend vragen hebben willen stellen, en bovenal zou zij graag geweten hebben, hoe zijn kinderen dit alles wel zouden opnemen. Zij verbeeldde zich, ofschoon haar gezond ver- stand de gedachte zoo ver mogelijk wegwierp, dat 'er al een nauwelijks merkbare verandering bij den heer Crewe had plaats gegrepen en zij peinsde er over, terwijl zij door ae stegen en zijwegen van de kleine stad liep, wat het eindresultaat van deze e verandering zou zijn. Eindelijk trof zij Guy boven op den heuvel, toen hij - een huis verliet in een zijstraat, die langs den voét van Lawford liep en zij was buiten adem toen zij hem bereikte. Hij toonde geen verbazing, daar hij meende, dat zij slechts de draagster was van een zeer dringende boodschap, zooals den chirurg wel vaker gezonden wordt „Nu?" zei hij, terwijl hij zijn hoed aanraakte, „wie heeft mij nu noodig? „Ik alleen Güy. Kom hier tegen dit hek, opdat ik je kan zeggen, wat er gebeurd is. Het is een voudig iets verschrikkelijks. Alison verloofd met mijnheer Crewe", „O, maak het niet te erg!" zei hij ongeloovig. „Wie heeft je dat wijsgemaakt?" „Een brief van Pat, met de post van elf uur, en ik ben zooeven den man zelf tegen gekomen, toen hij van het station kwam, en hij heat mij verteld, dat het waar is, maar ik kan er eenvoudig geen Tioogte van krijgen." Ha blozend gezicht yan Guy was een studie waard. Dat hij onuitsprekelijk verbaasd was, dat sprak vanzelf, maar er was geen ontsteltenis op zijn gelaat Mannen bezien zooiets uit een heel ander oogpunt, en hij bedacht, dat zijn zuster Alison beter in Staat was dan de meeste andere vrouwen om te beoordcelen, wat zij in moeilijke levensomstandigheden had te doen, vooral als het haarzelf betrof. '„Waarom zeg je niets," vroeg Tibbie met koorts achtig ongeduld. „Wel. ik ben bezig om er me in te denken. Het is het is geweldig. Tib. daar valt niet aan te twijfe- felen, en de haast die zij er mee gemaakt hebben, is een klein beetje onbetamelijk, vind je niet'r „O, ik vind, dat dat er in het geheel-niet op aan komt. Tndien deze dingen gebeuren, dan is het ge woonlijk in een verwarden toestand. Rampen ko men altijd plotseling. Geloof je, dat er nog eenige mogelijkheid zou zrjn om het te voorkomen Neen dat geloof ik niet; en indien wij het kon- den waarom zouden wij het doen? Wat zegt Pat?" Ik heb zijn brief niet meegebracht, maar Pat vindt het prachtig en is vol lof over den heer Cre we en vervuld van een soort waardeering voor Alison, die mij tegenstond," zei Tibbie oprecht. „Natuurlijk is na een oplossing voor ha vraagstuk, dat hij had op te lossen, maar wij kennen den heer Crewe. Guy, en Alison niet Vimd je. dat wij haar dezen stap kunnen Laten doen, zonder dat wij zeg gen, wat wij waenï" „Wat weten wii eigenlijk?" vroeg hij, en daarbij keek hij haar reent in de oogen. Tibbie kleurde even. „Ik weet eenige dingen, die mij zouden beletten hem te vertrouwen," zei zij eerlijk. „En dan is ha algemeen bekend, dat hij te veel drinkt" „Alison zou hem kunnen genezen en zal ha waar schijnlijk ook. Wij moaen veronderstellen, dat hij om haar geeft, daar zij niets dan zichzelf heeft om aan een man als Crewe te geven. Zulke wonderen zijn wel vaker bij een man verricht door een reddende genade" „Maar ik geloot nia. dat ha noodig is, dat Ali-

Schager Courant | 1917 | | pagina 5