Verzekering Maatschappij „West friesland", WOENSDAG 26 APRIL 1917. 60ste Jaargang. No, 5992. Raad Schagen. Uitgevers: TRAPMAN Co. Raad Wieringen. te Alkmaar, Spoorstraat 68. Tweede Kamer. Eerste Kamer. Binnenlandsch Nieuws. L.l MW ?WTT^TVETWvw SCHAGER Alpien Niens- COURANT. Alraieitie- LnilaivkliL Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIËX in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int.' Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95per post f 1.10. Losse nummers 5 cent AD\ ERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere tegel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek vergadering van den raad op Dinsdag April 1917, des avonds 7 uur. Afwezig ae heeren Buis en van der Kamp, de laatste met kennisgeving voorzitter de heer J. Cornelissen burgemeester, secre taris de heer A. C. Roggeveen. Na opening volgt lezing der notulen die onveran derd worden goedgekeurd. Hierna gaat de raad in comité ter bespreking brand- stoffenvoorziening. Het eindresultaat van langdurige be sprekingen was, dat alles zal worden aangewend om zooveel mogelijk brandstof te verkrijgen. Nu kwamen, nadat de zitting was heropend, aan de orde een tweetal adressen van den heer S. Langea- egger en de afdeeling Schagen der vereeniging Ver gunning, het laatste gericht aan de Gascommissie, met verzoek om nu er geen petroleum is. verlof te geven vanaf 10 uur 's avonds tot sluitingsuur 1 gaspit in hun cafélocaliteiten te mogen branden. Deze beide adres sen ziin 14 dagen celeden in de gascommissie behan deld. Voorzitter stelde namens die commissie voor, om de gasregeling thans te veranderen. Waar op dit oogen- blik absoluut geen petroleum is te verkrijgen, ook de hoognoodige brandstof voor kokkachels enz. óntbreekt en men dus aanstonds voor het bereiden van het eten Dijna geheel op het gas is aangewezen, achtte de gas commissie het gewenscht, om een hooger gebruik van gas toe te staan en daarom het percentage der bespra- ring te brengen van 35 op 30 <y0 en aam de muntgas- verbruikers een maximum te geven van 27 kub. M. een verhooging in verhouding staande met het hoogere verbruik der andere gas verbruikers. De bepalingen zou den alsdan worden 70 o/o van het verbruik van vo rig jaar, 10 cent van 70 tot 75 50 cent per kub. M. boven 75 afsnijding van het buizennet De muntgasverbruikers een verbruik van 27 kub. TV1. als maximum en eveneens bij te veel gebruik afsnij ding van het buizennet De door den minister ge- eis ente 35 °/o besparing achtte men mogelijk door besparing aan de fabriek, straatverlichting, enz. te be reiken Tevens was aan den minister verzocht, met het oog op het ontbreken van andere stook midde len, om een mildere bepaling wat het besparingsper centage betreft De Raad hechtte met algemeene stem men aan deze regeling zijn goedkeuring em zal voor 1 maand als proef deze roet 1 Mei- worden ingevoerd. Met het oog op de ingekomen adressen werd door de gascommissie en B. en W. voorgesteld om hieraan te voldoen. Waar verlichting met petroleum was buiten gesloten en handhaving der gemaakte bepalingen., slui ting der localiteiten na jO uur. zou meebrengen, was het oordeel vrijheid van besparing te geven mits de thans voorgeschreven 30 °/o Desparing maar bleef ge handhaafd. Daar de nieuwe tijd was ingevoerd en de winkels uit den aard der omstandigheden niet veel gelegenheid krijgen tot het verlichten hunjner winkels, achtte de gascommissie toch ook hier intrekking der beperkende bepalingen noodig en geldt ook voor hen alleen de bepaling van besparing van 30 ofc. Ook aan deze voorstellen hechtte de Raad met algemeene stem men zijn goedkeuring. Tevens besloot de Raad om aan de ingekomen verzoeken om casaansluiting te vol doen onder de bepaling dat als npximum 27 kub. M. zal worden verstrekt Bij de rondvraag werd het voorstel van den 'heer Trapman om aan den accountant der gemeente de controleering van het distributiebedrijf op te dragen, met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sluiting. I Raadsvergadering op Maandag 23 April, des na middags. Voorzitter de heer A. Peereboom, burge meester. Afwezig de heeren V. Heijblok en P. Koorn. De voorzitter opent de vergadering en worden door den secretaris de notulen der vorige verga dering gelezen en onverandetd goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling, aat door Ged. Sta ten is goedgekeurd de suppletoire begrooting dienst 1917 tot een bedrag van f6500, in verband met de kosten verbonden aan de distributie; dat van den Districtsschoolopziener een afwijzend schrijven is ontvangen op de informatie om de scholen een half uur later te doen aangaan; de adviezen der hoofden van scholen ook ingekomen, worden niet voorgelezen, daar de Schoolopziener zich niet met de wijziging kan vereenigen. Aanbieding maandstaten der Zeegrasexploitatie over Februari en Maart. De verkoop heeft respec tievelijk bedragen 147 en lOoO balen.. De lieer De Goeje informeert hoeveel percent van de laatste oogst geleverd is. Voorzitter antwoordt dat dit niet precies te zeg gen is, er is nog voorraad van 1914, doch er is ook geleverd- van oogst 1916, dit gaat door elkaar Het voornemen is de geheele restant binnenkort te persen, althans is net plan deze voor Juni in het pakhuis te hebben. De rekening van heeren Armvoogden is inge komen en zal tot de volgende vergadering voor de leden ter inzage liggen. Wordt voorgelezen en accoord bevonden een beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der Wo ningwet. Wordt ook vastgesteld eene suppletoire begroo ting dienst 1916, tot een bedrag van f 824.69, in ver band met de gas- en zeegrasrekening. Voor de tweede maal is eene oproeping gedaan voor sollicitanten voor hoofd der Openb. Lagere School te Westerland, waarop echter geen sollici taties zijn ingekomen. De Districtsschoolopziener geeft in overweging nogmaals eene herhaalde op roeping te plaatsen en het salaris te verhoogen met minstens f200. De preferentie voor eene land- bouwacte was reeds bij de tweede oproeping weg gelaten en zal nu weder worden weggelaten. B. en W. stellen voor bij de bèrhaalde oproeping f 100 hooger te gaan, wat wordt gpedgevonden, dat is f200 boven minimum. De heer De Goeje: Moet deze f 100 geheel door de gemeente worden gedragen. Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De heer Hermans merkt op dat men nu wel moeite met de andere hoofden kan krijgen, waar op de heer Kuut opmerkt dat dit maar wat van de kand gewezen moet worden. De heer Bakker informeert hoe het nu te Wes terland gered wordt Voorzitter deelt mede dat daar thans twee on derwijzeressen zijn die de kinderen in. twee loka len plaatsen. Aan den Schoolopziener is nog ge vraagd maar een tiidelijken leerkracht. Zoodra er bij een examen leerkrachten beschikbaar kwamen, zouden deze op de vacature worden gewezen, is toegezegd. Voorzitter deel mede dat voor de vacature Oos- terland twee sollicitaties zijn ingekomen. In ver band met bovengezegde fcouden B. en W. deze be noeming nog wat willen laten wachten. Aan de orde i thans verhooging gasprijs. B. en W. stellen voor den prijs te brengen op f3 per kub. M. De laatste carbid kostte 58 gulden en als wij den prijs op f3 per kub. M. stellen, kan zoo wat gerekend worden dat de inkoop van de carbid be taald wordt. De salarissen en het onderhoud vor men een verlies. Salarissen en aflossing is zoowat f800 per jaar. De heer Bakker vraagt of er nog reserve is. Dit wordt door voorzitter bevestigd, de reserve was f600, in 1916 is een verlies van f300 geleden, de f300 reserve kan alzoo voor 1917 dienen. De'heer De Goeje informeert waar die f500 ver lies vandaan moet komen. i Voorzitter weet dit ook niet. De heer De Goeje: De gasexploitatie moet zich zelf bedruipen, het is alleen ten dienste van een klein deel der burgerij en mag dit niet gaan ten koste van het algemeen. De prijs zou nog iets hoo ger gesteld moeten worden. De heer De Vries vereenigt zich met deze op vatting. De heer Hermans merkt op dat als de carbid goedkooper wordt, de prijs dan beter iets hooger kan worden gehouden. Hierover wordt nog wat gediscusseerd en beslo ten den prijs te stellen op 14 per kub. M. Tevens wordt besloten dat voor nieuwe aansluiting de kos ten van aanleg, enz., uitgezonderd de Meter, door den betrokkene moet worden betaald en de aanleg tot den Meter alleen door den gemeentegasfitter mag geschieden, daar het wenschelijk is dat een Eersoon daar over gaat. >e hr Goeje informeert nog hoe de voorz. bijv.de ker misgasten beschouwt, als eene stoomdraaimolen 'aansluit, zal die heel wat gas verbruiken. Voorz. antwoordt dat die eigen licht maakt en voor zoover hem bekend, nog nooit kermis- aansluitingen zijn gemaakt. Dit zal echter niet kun nen, daar er weinig carbid is. Voorz, stelt verder aan de orde of het gas ook voor industrieele doeleinden mag worden gebruikt, Voorz. wil hierover de raad raadplegen, daar de uitgever van de Wieringer Courant gesproken heeft over de mogelijkheid om het lood op gas te smel- len. De heer D. Koorn merkt op, dat waarschijnlijk een kolenkacheltje gebruikt zal worden. Voorz. antwoordt, dat dit natuurlijk nog beter zou zijn. Na nog enkele besprekingen wordt met alge meene stemmen besloten dit toe te staan zoo dit noodig is. Wordt medegedeeld, dat buitengewone omstan digheden voorbehouden dit jaar weder kermis zal worden gehouden. Voorz. deelt verder mede, dat door Herm. Smit, loonperser van gemaaid Zeegras aan hem is mede gedeeld, dat voor 50 cent niet meer gepersd kan worden, daar hout en draad alsmede net arbeids loon aanmerkelijk gestegen zijn. B. en W. stellen voor dit persloon van 50 cent per 100 Kilo te brengen op 55 cent. De heer D. Koorn om advies gevraagd, deelt mede dat hét hiervoor wel te doen is. Wordt alzoo besloten. De heer de Goeje informeert of 5 cent verhoo ging genoeg is. Voorz.Door Smit is geen prijs genoemd. Rondvraag. De heer de Goeje merkt op, dat een bakker mededeelde, dat nu al brood wordt gehaald óp bons, die voor eene volgende maal moesten dienen. Spr. vreest, dat zoo dit blijft door gaan en de laatste week als de kaarten op zijn en geen brood meer te bekpmen is, er op die wijze ongenoegen zal komen. Het eenige middel, zegt voorz., is om dit te kee- ren, de bakkers te verzoeken, alleen brood te ver strekken op geldige bons. Wat zal gevraagd worden. De heer |de Goeje vraagt hoe het met den aan koop van nieuwe carbid staat. Voorz. antwoordt, dat daar nog geen werk van "'eDei'1heerS' de Goeje spreekt de wenschelijkheid uit om hierin tijdig te voorzien, het heeft wel niet zoo'n directe haast, doch moet ook niet te lang ge wacht worden. Voorz. merkt op, dat het voor B. en W. wat spe culatief is, om nu al voor den winter carbid van f 75 te koopen, als de oorlog eindigt, konden de prijzen wel eens vlug terug loopen, b.v. op f25, dat was per vat dan een verlies van f 50, op 20 vaten een f 1000. Hij hoort echter gaarne daarover het oordeel van den raad en mocht deze dit goed vin den, is het voor B. en W. ook beter uit te voeren. Voorz. leest nog vooc een schrijven van de Cen trale Inkoopcommissie, dat is een Vereeniging van acetyleengasfabriekjes, die hebben naar waarschijn lijkheid kans om wat carbid direct van eene ^oor- sche fiirma te ontvangen, ad. f 45 per 100 Kiio franco plaats van bestemming, levering ongeveer Sept. Hiervan is wel door voorz. deelgenomen voor 40 vaten, er moet echter niet op worden gerekend. Hierover wordt nog gediscusseerd, en merkt de heer de Goeje op, het geheel in donker te moeten zitten erger te vinden als een mogelijk verlies van een f 1000 voor de Gemeente. Wordt besloten dat door voorz. nog wat carbid zal worden aangekocht 20—25 vaten. .L Door de heeren Rotgans en D. Koorn worde nog opmerkingen gemaakt over de wegen te btro rondom het Kerkhof en te Westerland bij het armen- huis richting Quarantaine. Dit zal door V oorzitte nagegaan worden. Hierna schorsing en gaat de raad in comité over tot vaststelling behandeling van de kohieren Hoofdeiijken Omslag en Hondenbelas ting. Verzekert werkgevers legen ziekle- en ongevallen' schade van personeel en eigen zaken drijvenden voor zichzelf. Agenten ziin a'o.Johs. Veerman, Aartswoud; D, Schenk en Jb. Helder Kz., Alkmaar; P. Swart, Dirks- horn; A. Kwantes, Hugowaard; L. Mantel, Hensbroek; F. de Beurs, Julianadorp; F. Koster Hz., Nieuwesluis; C. Goet Jz., N Niedorp; M. Kooijman, O. Niedorp; K. Paarlberg, Öudesluis; C. Rempt, Oudkarspel; D. Barten Wz., St. Maarten, Stroet; A C. Kroon. Ob- dam; Th. Paauw, Schagen; A. Schenk en A L. Zuid- scherwoude, Schagerbrug; Jb. Kager Hz., Schoorl; K. K. de Geus, Warmenhuizen; E. J. BaijS, Wieringen; J. Kroon Jbz', Winkel; P. Nooij, Wieringerwaard; P. Klerk Hz., te Sint Maartensbrug; Otto Klein, Anna Paulowna; C. Prins Dz, te Barsingerhorn. AGENTEN GEVRAAGD. Den Haag, 24 April 1917. Het Parlement hervatte zijn werkzaamheden; voor de laatste fractie der zitting 19161917 in uiterst kalme stemming. Er valt nog heel wat af te doen. Behalve de heffing der dividend- en tantieme-be- lasting, waarmee wij heden aanvingen, staan o.a. op de agenda: de wijziging der wet op de Inkom- stenbelastingi-1914; wijziging der Militiewet; Bui tengewoon Krediet voor Oorlog; verband tusschen Invaliditeits- en Ouderdomswet, wijziging van eenige artikelen der Radenwet. En op het lijstje is heden ook nog geplaatst het bekende voorstel-Limburg c.s., hetwelk niet vóór 3 Mei a.s. zal worden in behande ling genomen. Bovendien is het getal hangende interpellatiën vermeerderd met eene van Mr. Mar- chant ,die den minister van Oorlog vragen heeft te stellen in verband met de inlijving der lichting-1918 vóór den landstorm-1908. Er ïl acht ons dus nog een periode van fiksch- aanpakken. Aan het goedkeuren van het ontwerp- heffing eener dividend- en tantieme-belasting twij felde niemand. Strijd van èenige beteekenis was er niet, en dit maakte de stemming heden zoo suffig. Men had feitelijk te doen met eene „drose jugee". Het argument, dat het geld er moet wezen, doet de bezwaren, welke er nog zijn, uiteenstuiven als kaf voor den wind. Deze heffing zal treffen de naamlooze vennoot schappen, commanditaire, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekering-maatschap pijen. Niet slechts alle uitdeelingen, onder welke benaming ook, hetzij dividend-rente, tantièmes of onder welke benaming ook uitgekeerd, vallen on der het tarief van 5 pet. Maar ook de salarissen van directeuren en personeel moeten eraan gelooven volgens de tabel, in het ontwerp opgenomen. Van 1 Mei 1917 af zal de wet in werking treden. Nu zijn er gelijk reeds gezegd wel „deside rata", bezwaren. De heer Ter Spill is van oordeel dat nu, de naamlooze vennootschappen en afzonder lijk de tantièmes treffend, een dubbelen last, een extra-heffing, in het leven roept, Hij zou er voor keur aan geven, verreweg, om de netto-opbrengst te belasten; dan zouden z.i. „allerlei moeilijkheden en gekunsteldheden" ondervangen worden. En ook wenscht mr. Ter Spill faciliteiten voor de gedele geerde-commissarissen, vaak de taak van directeur vervullend, van welke begunstiging mr. Treub niet hooren wil, daar hij dan ziet gebeuren, hoe commis sarissen beurt om beurt de „faveurs" van gedele geerde zullen gaan genieten. De grijze mr. Lohman zal het gewijzigd ontwerp steunen, maar noode. Hij acht de veronderstelling dat commissarissen en directeuren in den regel vette tantièmes „op hun slofjes" verdienen, veel te ge- neraliseerend, tezeer over één kam scherend. Met het oorspronkelijke ontwerp had de heer Lohman nooit of te nimmer kunnen meegaan. De heer Patijn erkent ook de noodzakelijkheid van het ontwerp,, maar het treffen van de tracte- menten blijft voor hem iets, dat niet in dit ont werp past en „nauwelijks verdedigbaar" is. Slechts de heer Van der Tempel, de schrandere soc.-demo- cratische woordvoerder, had slechts lof voor het ont werp, dat hij „een der sympathiekste" van minister Treub's belasting-ontwerpen huldigde. De minister van Financiën, hier zeer sterk staande bepaalde zich tot eene vrij korte weer legging van hetgeen tegen het wetsvoorstel was ingebracht, betoogde dat men hier met eene zuiver- zakelijke belasting te doen heeft en bleek al zeer weinig geneigd om er eenige wijziging van betee kenis in aan te brengen. 't Moet nu blijken, hoe de Kamer denkt over het amendement-Patijn, strekkend om de tantièmes van commissarissen te belasten, daarentegen die van directeuren, beheerende vennooten, alsmede van personen vrij te laten. Noch dit amendement, noch het denkbeeld om tot f 15000 van de beheerderssa larissen buiten de belasting te laten, schijnt veel kans op succes te hebben. Tegenover 's ministers argument: „De Schatkist heeft 't alte noodig", moeten nu eenmaal alle argumenten, hoeveel er ook in normale omstandigheden voor te zeggen zij, wijken. verder in den Senaat gediscussieerd. Mr. ANTONIO. De Senaat zet met prijzenswaardigen spoed den Begrootingsarbeid voort. Heden, Dinsdag, zijn de Budgetten van Marine en van Buitenlandsche Za ken voor de Koninklijke signatuur rijp gemaakt. Bij Hoofdstuk III drong de heer Van Kol nog eens aan op meer oeconomische voorlichting van het buiten land. De heeren Kraus en Laan brachten woorden van warme hulde aan minister Loudon's beleid. Mei nadruk protesteerde Z.Exc. tegen het verwijt, dat sommigen in den lande tot de Regeering durven richten als zou deze aan eenige pressie toegeven. En de Kamer gaf blijken van instemming met die verklaring van den even eerlijken als tactvollen be windsman. Bij het ontwerp tot voorkoming van inbreuk op de volkenrechtelijke verplichtingen van den Staat, in zaken van burgerlijke rechtsvordering, vroeg de heer Bosch van Oude Amelsisweerd een nadere, aan vullende regeling. Morgen wordt over het ontwerp ANNA PAULOWNA. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Hartog slaag de Maandag *j.l. voor het te Amsterdam gehoude* examen Engelsche Handelscorrespondentie. PETTEN. Het bouwen van een woonhuis en veestalling voor rekening van den heer R. Delver 'te PettenerkluTt gem. Zijpe is bij aanbesteding gegund aan den heer E. Roozing, timmerman te Petten. ARR. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken. Hendrik Groen. Ged., eisch 5 m. gev., uitspraak 3 m. gev, Jacob Waterman, eisch vonnis K.G. Hoont bekrachtigd, uitspraak; 3 w. hecht, voorw. met ©en proef tijd van 2 jaar. Cornelis Zeeman, efsch vrijspraak/ uitspraak idem. Jacob Garrit Slooves. eisch f 25 of 10 d. h., uitspraak f 15 of 10 d. h. Martinus Philip- pus Verbeet, eisch f 10 of 5 d. h., uitspraak f 25 of 5 d. h. Machiei Emanuel van den Nieuwengiezenj eisch 3 w. gev., uitspraak idem. Abraham Vlessing, eisch 1 m. gev., uitspraak vrijgesproken. Johannes Hui- zinga. eisch 1 m. gev. uitspraak idem. Wilhelmina Har der, minderjarig, eisch 3 m gev. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. uitspraak idem. Maarten Boek, eisch f 25 of 10 cL h., uitspraak f 15 of 10 d. h KOLHORN. In de polders alhier is het dit jaar tegen Mei dorder dan ooit Leden de wintergranen door de strenge vorst, zoodat in normale omstandigheden alles werd omge ploegd; ook de vooriaarsgewassen komen niet uit. door de laatste koude Het jonge groen^ wat anders om dezen tijd de polders zoo bekoorlijk maakte, wordt dit jaar gemist Zelfs het karweizaad oogst gewoonlijk in de Scnager Kennis week, begint te ontluiken, maar t is dan ook een begin. Even als de koeboeren ver langen ook de bouwers zeer naar wat milder weer. BROEK OP LANGENDIJK. Mej. C. Vlug te Broek op Langendijk slaagde voor de acte onderwijzeres. ZUIDSCHARWOUDE. Te Zuidscharwoude doet zich alhier een geval van dyphteritus voor. OUDKARSPEL. De vereeniging Hulp in Nood hield gisteravond een buitengewone ledenvergadering ten locale van den heer C. Nap. De beschrijvingsbrief voor do Algemeene ver gadering kwam aan de orde^ waarop o.m. voorkwam het punt verhoogde eontribuüe aan de bondskas. Hoe wel net bondsbestuur voorstelde de contributie te bren gen van 2 op 6 ets. per lid en per jaar, besloot de vergadering voor te stellen, dit op 4 ets. te brengen. Behandeling van verdere punten was reeds aain het bestuur overgelaten. Verder kwam aan de orde het critieke punt van de agenda. Bespreking over de han- aeling van het bestuur, inzake het niet uitkeeron van een lid. ingevolge art. 24 van de Bondstatuten. De vergadering werd gehouden op verzoek van 19 leden Dit punt werd in deu breede besproken, waarna be sloten werd de zaak weer in handen van het bestuur te geven, die dan na een conferentie met niet-ledejn( getuigen vernieuwde uitspraak zal doen Nadat nog opvoorstel van een der leden was besloten, op de volgende agenda te plaatsen salarisherziening van den bode, werd de vergadering gesloten. OUDKARSPEL. Ter voorziening in de vacature J.' Hans en als lid van den raad zijn heden otficieei candidaat gesteld de heeren J. Schrieken (V.-D.) en M. Zut (R.-K_). Do stemming heeft plaats op 1 Mei. DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN. Uit het ïnterneeringskamp te Wierickerschans zijn 2weer 2 officieren ontvlucht en naar Duitschland uit geweken. Schriftelijk hadden zij zich door hun eere woord ven-bonden, na verlof terug te komen. Door de verbreking van dat woord hebben zij het groote aantal van Duitsche geïnterneerden, die hun eerewoord of be- jofte niet zijn nagekomen, weer vermeerderd. Het zijn geen jonge officieren, doch 2 oudere le luitenants, de aa sleiyk gemte. njoide du,kboo.-commandant von Mom tigny en Steedelberg. DE SCHEEPVAART. Naar wij vernemen, zullen de Nederlandschei schepen, die sinds geruimen tijd nog in Engelsche havens liggen, zeer waarschijnlijk op 1 Mei de thuis reis vervolgen. Voor dien dag zou de Duitsche regee ring zekerheid toezeggen voor 'de veiligheid van de vaart. Het betreft hier ongeveer twintig stoomschepen, geladen met kunstmeststoffenveevoedergraan ma is, paz. DE TARWEVOORZIENING. De door de stoomschepen Noordam en Oosterdijk aangevoerde ladingen staan ongeveer gelijk met 16.000 ton tarwe en 1200 ton meel, een voorraad, die voor circa veertien dagen strekt STOPGEZET. Men meldt uit Eibergen, dat wegens gebrek aan looistoffen de Nederl. fabriek van Leder en Drijf riemen voorheen Gebr. Prakke gedwongen is haar crou- ponlooierij stop te zétten. Wanneer de looistoffen, die hier in het land liggen, piet spoedig worden gedistri bueerd, zal ook de drijfriemenfabriek weldra door ge brek aan grondstof moeten worden stopgezet GEBREK AAN TURF. Door vele fabrieken in het zuiden der prov. Gro ningen en iner en daar ook in oostelijk Drenthe wordt thans fabrieLsturf uit Fehnlorf (Weslialen) aangevoerd. KIEVITSEIEREN. In Friesland is de kievitseieren handel welke voor voor velen in het voorjaar een middel van bestaan oplevert, tot dusver zeer onvoordeelig geweest. Vooral de eierenzoekers klagen geducht; zij vinden tegenwoor dig nauwlijks zooveel eieren in een geheele week. als vorige jaren op een enkelen dag. Oorzaken daarvan zijn het koude weder, de hooge waterstand en vooral dé nachtvorsten. Er werden meer malen eieren 'gevonden, die stuk gevroren waren. De vele regens van de laatste dagen zijn oorzaak, dat vrij wat eieren In de lage landen verloren gegaan en kieviten gedood ziin. erzendingen naar net buitenland hadden niet plaats zoowel wegens den geringen aanvoer en de hooge prijzen, pis wegens de moeilijkheden welke de han del bij die verzendingen ondervindt EEN GRAPPENMAKER. Een iongen te Akkerwoude heeft vele ingezetenen aldaar ng den neus gehad. Hij reed met een met

Schager Courant | 1917 | | pagina 1