Niet door meiiscbenhan- den gebouwd. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. te Alkmaar. Tweede Kamer. Zalerdaq 19 Mei 1917. 60sle Jaargang No. 6005. Raad van Warmenhuizen. Arrondissements Rechtbank Sohager Courant. Vergadering van den raad op Woensdag 16 Mei 1917, des morgens 10 uur Afwezig met kennisgeving de heer Kraakman, Voorzitter burgemeester Blom. Waar nemend secretaris de heer Rijpma Na opening volgt lezing der notulen die onveran derd worden goedgekeurd Van Ged Staten is goedgekeurd terugontvangen het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1916 Ged §taten hebben geen bezwaar dat het ambt van gemeente-secretaris en -ontvanger door denzelfden per soon worden waargenomen van de vereeniging van zekerheidsstelling voor gemeente-ambtenaren is bericht ingekomen, dat de nieuwe ontvanger een borgstelling ad f 3000 heeft gestort Voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de instructie van den gemeente-secre taris voorgelezen De heer Biersteker stelt.de vraag, of het niet wen- schelijk is, om in deze instructie op te nemen oen artikel, waarin de secretaris verplicht wordt kennis geving te geven aan B, en W. indien hij buiten het ambt van secretaris en' ontvanger om andere functies waarneemt Het kan gebeuren, dat hij zooveel baan tjes zo li .krijgen, dat zijn andere werkzaamheden daar onder rijden en daarom is het naar sprekers oordeel gewenscht, dat goedkeuring aan B e.n W. wordt ge vraagd Voorzitter wijst er op, dat de Instructie B em W. evengoed de bevoegdheid geeft, om indien de secre taris zijn plicht niet doet dan daar aanmerking op te maken De heer Swan meent .dat als de secretaris zijn Echt doet, B en W. of de raad niet het recht zul- t hebben alt te maken of de secretaris dit of dat al of niet mag doen Ik geloof niet dat de rfet dat toelaat Wat de wenschelijkheid betreft, ja het zou wel goedT zijn De heer Biersteker meent, dat de secretaris, van ieder geval kennis zou kunnen geven aan B en dan weten die m welke functies hij rijn arbeid var richt Het wil in dorpen nogal voorkomen, dal een dergelijke persoon allerhande baantjes1 krijgt en hij heeft toch ook maar één lichaam Het is niet mijn bedoeling om hem aan banden te leggen, maar eenig toezicht zou toch wel wenschelijk zijn De heer Gutker zegt, dat dat tornen zou zijn aan iemands vrijheid, terwijl de heer de Groot zegt, dat wanneer het werk van den secretaris niet goed is, B .en W. aan de hand van de voorgelezen instructie evengoed een zachte wenk kunnem geven De heer Biersteker erkent dit, maar wanneer B en W van die verschillende functies kennis krijgen, weten ze waar de schoen knijpt De heer Nannes zegt, dat B en W. evengoed het recht hebben aanmerkingen te maken, indien dat noodig is De heer Biersteker zegt: Natuurlijk, dat is een voudig roeping en plicht De neer Gutker meent, dat .indien iemand zijn werk goed doet en hij is in de gelegenheid nog iets an ders te presteeren. dat niet tegengegaan mag worden De heer Biersteker verklaart tenslotte, geen voor stel te willen doen en wordt de instructie zooals voor gelezen met aigemeene stemmen goedgekeurd De nieuwbenoemde secretaris, ae heer H G. Rijs, wordt hierna binnengeleid en legt de vereischte eed en af, waarna felicitatie volgt De heer RJjs dankt den raad voor het in 'hem ge stelde vertrouwen en verklaart gaarne zijn best te zullen doen dat vertrouwen waardig te blijken, hoopt op aller samenwerking in het bijzonder van Voor zitter en de overige leden van het Dag Bestuur; dankt zijn voorganger en den heer Rijpma met het andere personeel voor de hulp ondervonden bij de aanvaar ding van zijn ambt en wenscht een toenemende wel vaart van "Warmenhuizen Voorzitter zegt, dat van zijn kant alles gedaan zal worden tot een aangename samenwerking en prettige omgang Wat zeer zeker in het belang van de ge meente zal zijn Volgt benoeming van een ambtenaar van den Tïur- gerlijken Stand Op de voordracht stond: 1 H G. Rijs, 2 K. de Geus, De heer Rijs wordt met 5 stem men benoemd, 1 stem verkreeg de heer K de peus. Overgaande tot het benoemen van een lid van de Schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting, wijst de heer Swan nog eens op de weiischelijkheid dat iemand wordt benoemd, die bekend is in onze gemeente Bij de eerste zoowel als bij de herstemming verkrij gen de heeren Nannes en Gutker eik 3 stemmen, zoodat het lot beslist en de heer Gutker als zoodanig wordt aangewezen De heer Gutker verklaart de be noeming aan te nemen Bij de rondvraag vestigt de heer Blankendaal de aandacht op een hek tusschen een peroeed van spr en de gemeente Het hek is af en het is noodig dat er een nieuw komt £al voor gezorgd worden. De heer Gutker heeft een gebruiker van gemeente- land gesproken, die spreker er op heeft gewezen dat indien cue gemeente er niet voor zorgt nij zelf het pad wel zal ophalen De heer Gutker vraagt of hier voor gezorgd kan worden, anders loopen de raads leden de standjes op Voorzitter doet toezegging dat hierop gelet zal worden De heer Swan zegt, niet te weten, of het gewoonte is dat een raadslid bij een gelegenheid als deze wat zegt, maar spr hoopt, nu de nieuwe secretaris zijn ambt heeft aanvaard, ook op gezellige samenwerking Spreker hoopt, dat de gemeente het goed heeft getrof fen met deze benoeming De heer Biersteker zegt, dat voorzitter reeds heeft geantwoord dat de secretaris op zijn medewerking kan rekenen, ook ons als raadsleden zal steeds de lust tot samenwerking bezielen Verder wiist spreker op de eigenaardige omstandigheden, die bij ae benoe ming heeft plaats gehad JEr waren 2 personen op de voordracht geplaatst Dé heer Rijs werd benoemd en de heer Spierdijk is reeds overleden en bleek ons opnieuw hoe Kort het leven ons is gegeven Ik hoop dat U hier tot in lengte van dagen op de secretarie zal werkzaam zijn en dat U daartoe ook van God steun en hulp moge ontvangen De heer Rijs wijdt een enkel woord aan de nage dachtenis van den heer Spierdijk Op voorstel van voorzitter zal aan het gemeente bestuur van Schoten een dankbetuiging worden ge zonden voor het spoedige ontslag dat aan onzen secre taris is verleend en tevens door de welwillende mode werking om den heer Rjjs direct bij zijn benoeming de mogelijkheid te Verschaffen hier 3 dagen per week te komen Verder dankt voorzitter den heer Rijpma voor dr aangename samenwerking gedurende net waarnemen van het secretariaat De heer Rijpma dankt voorzitter voor deze woorden en waar de betrekking van secretaris en ontvanger nauw verbonden zijn met die van directeur der gasfa briek, hoopt spreker dat de samenwerking even ge noegd ijk zal zijn als met zijn voorganger Hiernè sluiting UIT HET ENOELSCH VAN DAVID I.YAT.T. DOOR J. P. WESSELINK VAN ROSSUM Uitgave W. DE HAAN, Utrecht Qecart JOS, prachtband IMB 25 „Dit is een- onverwachte eer," «4 hij heel luchtte „Weet je wel, dat dit de eerste keer is. dat een rifa mijn vrouwelijke familieleden binnen de poorten Li ik hoop, dat Je niet boos bent?" "Boos' Waarom zou ik? Het is mij een genoegen je hier te zien. Maar ik heb het vanmorgen "heel druk, en het is zelfs twijfelachtig, of ik wel naar huis zal kunnen gaan om te lunchen. Ik zal mij hier met een cotelet tevreden moeten stellen. De arbëidërs tiebben het werk neergelegd." „Bedoel fo dat »j in staking zijn gegaan?" vroeg Alison zenuwachtig. „Hoevelen zijn het er en waarom r „Ongeveer driehonderd. Ongelukkig verlammen zij het overige werk en wij hebben enkele contracten afgesloten, die zonder uitstel uitgevoerd moeten wor den. Ik- moet het werk hier stop zetten en alle plaat- singbureeux in het werk zetten om hun plaatsen door anderen te doen innemen." „Dus zijn hun eischen niet zoo, dat je er aan tegemoet kunt komien?" „Neen, dat zijn zij niet; ik ben niet van plan er aan tegemoet te komen. Ik heb gedaan wat ik in mijn macht had te doen. Mag ik je wat aanbieden? Wij hebben hier een kast met biscuits en andere din gen. Zul je wat gebruiken?" Hij deed onder het spreken de kastdeur open en Alison zag toen, dat de planken dicht bezet waren met bussen biscuits en verscheidene glazen en Ces- schen en wijnkaraifen. Toen zij zei, dat zij niets ver- langde, vulde hij een voor de helft met whisky schonk er sodawater bij en dronk het uit. „Ik heb een inspannenden morgen gehad, nu voel Dc mij heel wat beter Wat kan ik voor je doen? Ik zal Williams sturen om je dadelijk naar huis te rijden. Zou je de gieterij soms willen zien? „Neen, vandaag Bever niet," en haar stem klonk gedempt. „Waarom zijn Anna of Ceiia niet met je meege komen? Heb ie haar thuis gelaten?" »Js, ik zet je immer», dat ik uitging om Tibbie te Zitting van Dinsdag 15 Mei 1917 Dat liep vast De eerste beklaagde was Martje de Vries, een ver pleegstertje uit Castricum, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar Ze heeft 'n beetje raar gedaan Dat ze een liefhebster is van wielrijdan en dat ze graag zich nan des banketbakkers lekkernijen verzadigtze moet het zeil weten. Dat ze graag mooie blouses heeft, om haar pittig, klein figuurtje er naar de laatste mödo a la Paris, mee te sieren het staat haar vrij Maar eerUjk, meisje, duurt het langst Geen fiets meer stelen van een mede-verpleegster, noor, die wordt later dat hebt ge ondervonden toch bij je in be slag genomen Geen lekkernijen meer koopen bij v d. Burg in 'de Kennemerstraatweg, onder opgftve van eens anders naam en zonder die te betalen, Want, ge ^eet het, daar krijg je last mee Ook geen blouse meer koo pen uit een of andere modewinkel te Helder, zonder betalen, want ook dit loopt vast De O.v.J. wees op het sterk ontwikkeld gevoel van hebzucht dat hy beklaagde heeft voorgezeten, waar zij bij dat alles nog tientallen guldens in haar bezit had en eischte ten slotte 5 maanden gevang Mr J. Verdam, verdediger, vraagt minder straf, met aftrek van voorarrest Met de fiets or van door. Dab kregen we Hendrikus Petrus Antonius Emgel- n geboren te Nieuwer-Amstel, schippersknecht bi e Jong, te Alkmaar, een jongmensen, wiens daden niet bepaald in overeenstemming ziin met zijne mooie namen Enge]bert is er met een fiets, die zijn baas voor hem had gehuurd bij A, Leegwater in de Hoog straat te Alkmaar, vandoor gegaan en heeft het rij wiel voor f 5 wederrechtelijk verkocht aan zekeren van der Stok De O v.J. eischte 3 maanden gevangenisstraf, waar op bekl deemoedig voorwaardelijke veroordeeling ver zocht, iets waarmede zijn verdediger, Mr pouverne, zich wel zou kunnen vereenigen, terwijl pleiter er tevens op wees, dat zijn cliënt 8 jaren aaneen buiten alle strafvervolging was gebleven Verboden uitvoer Johannes Jacobus Klant, een schipper, woonachtig te Schoorldam, gemeente Warmenhuizen, had eenige zakkep haver en bijmengsel bestemd voor kippen- voeder, vervoerd uit de stelling Amsterdam Wat niet mocht Klant was niet verschenen en tegen hem werd heden verstek gevraagd Hij was te Akersloot door den altijd waakzamen ambtenaar Spitaël gesnapt. Dit was een van zijn wil onafhankelijke omstandig heid, waardoor de verboden uitvoer niet tot voltooiing werd gebracht De O v.J. eischte f 10 of 5 dagen hechtenis tegen beklaagde Een geheelonthouder. Daarna stond terecht Bouke de Jong, scharensBjper te Hoorn, 53 jaren geleden géboren te Leeuwarden Hij is langen tijd een liefhebber van een hartig slokkie geweest En die liefhebberij heeft hem in den namid dag van '5 Januari jL in een bedenkelijkeu toestand, de Zwaanstraat te Ënkhuizen doen lnngg slieren op een manier die in hooge mate de ambtelijke aan dacht der pohtie trok jïn hii werd ai spoedig we gens openbare dronkenschap bij vijfde herhaling ge verbaliseerd En toen eerst ijverig in verzet Later zelfs in hooger beroep Beklaagde gaf op thans lid van een geheelonthoudersvereeniging te zijn wat reden was tot zijn hooger beroep Maar hij wist niet op te geven den naam der Vereeniging, waarbij hij zich had aangesloten Zelfs na herhaalde welwillende navraag van den Praesus kon hij zich niet eens den naam herinneren van dengene, bij wie hij zich als Bd had pgegeven Toen hechtte noch President, noch Officier geloof aan zijne verbBjdende opgave en de O v.J. requireerde bevestiging van het vonnis, dat aan beklaagde was op gelegd, door den Kantonrechter, daar dezen ambte naar naar sprekers oordeel, het meest bevoegd mocht worden geacht tot het kiezen -van 'n passende straf voor beklaagde Beklaagde beroept zich op het medelijden van de E.A. heeren rechters en blijft er bij, geen sterken drank meer te gebruiken Een spiegelgevecht Dirk Schijff, een 20-jarige boerenknecht, geboren 12 Januari 1887 te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer, woont thans te Zijpe, waar hij bij een of anderen veehouder zijne diensten presteert Maar na godanen arbeid houdt „Dik" nog wel eens van 'n uitspan ning ook Daarom' was hij met ziin vriend Klaas Nieuwenhuizen op Zondagavond 25 Maart komen aan zeilen in het café van Pieter Vos. raadslid te Callants- oog Dit niet zoo heel ver van t strand gelegen café werd weldra het tooneel van Dirk's heldendaden Dirk ging een soort spiegelgevecht met vriend Klaas orga- niseeren óm tusschenkomst der politie uit te lokken en daarna de agenten zoo mogelijk op d'r gezicht te geven Rijksveldwachter Bult van 't Zand, surveilloerende met den gemeente-veldwachter, trachtte het tweetal tot bedaren te brengen ma,ar de politiedienaren onder vonden een geweldig verzet En Bult werd tegen de boenen geschopt, in den hals geknepen, en liep ver schillende ontvellingen op. Schijff heeft als strooper een hekel aan de poütie en liep nu een eisch pp tot een maand gevang Beklaagde wou heel gaarne een lichtere straf Verzet. Pieter Post, een matroos uit Den Helder, had daar op 24 Januari in een café verzet gepleegd tegen de pofitie, Öie hem wegens ordeverstoring wilde verwij deren .Het onderzoek In deze strafzaak was op 20 Maart geschorst in verband met de militaire straffen, die beklaagde hiervoor zouden Ie wachten staan tin het vonnis, door den zeekrijgsraad te Willemsoord uitgesproken, verwees Piet een maand in stille af zondering en is dat vonnis tot een maand gevang den 21sten Februari j.L in kracht van gewijsde gegaan. De O v.J. vroeg thans niet-ontvankelijk verklaring op grond van het feit, dat bekl voor het begane feit door den Zeekrijgsraad reeds onherroepeBjk is ver oordeeld; wat bet eekent zoogenaamd vrijspraak, zooals de Praesus aan beklaagde inlichtte Bekl jammerde nog wat over reiskosten, over zoo'n heele dag zonder eten, maar dat waren dingen, waar aan de Praesus verklaarde niets te kunnen doen Wachtenl Jan Woudstra werd uitgeroepen, maar z"n getuige Reinier Schouten was weer weggebleven, Da's 'n drom mels werk met dat Reintje..., Zou dat "Vosje lont reiken? Er was nu nog wei een bevel tot mede- hrenging uitgevaardigd en een dienaar der wet of een deurwaarder zouden Rein halen 'Maar •ij. was er nog niet en Woudstra, wel present kon nog efkes wachten DielstaL Nu kwam Gerrit Johan Walk«*s een 32-Jarige schU- dersknecht, werkzaam te Enkhuizen, voor het voet licht Hij nad van de vrouw van Hendrik Roozendaal aldaar, Geesje Kramer genaamd, een kat gestolen, een mooie zwarte poes Om het velletje natuurlijk. Dat vel van poeslief werd later in een werkjasje van bekl teruggevonden Bekl loochent alle schuld, huilt en zegt, dat ande ren het gedaan hebben en in zjjia jas net vei heb ben gestopt om er hem in te laten loopen De O.v.J. eischte 14 dagen gevang. Met gesloten deuren. Johannes van 't Riet, varensgezel te Rotterdam, was voorwaardelijk veroordeeld wegens mishandeling, die had zich binnen den proeftijd wederom aan dat delict schuldig gemaakt Met gesloten deuren werd het zaakje behandeld en in 't openhaar uitspraak gedaan van het gewezen von nis tot een maand gevang bezoeken, t dat rij niet thuis was." „Dat Is waar." Mij B nivie togen den achoorrtoenmaWnl en nam zijn sigarèokfker uil rijn zak; zijn geh.-ie gedrag was lat .au iemand, di «ruige oogannlikkeu rust wil no men en daarvan genieten „Edrnund", eet Alison plot: :liBg „ik heb vanmorgen «jen gesprek gehad mot btepihen. „Heb Je?" antwoordde hii en zijn gelaatstrekken schenen plotseling te verharden, zijn geheele persoon lijkheid ongenaakbaar en ruw te worden, „Mag ik Je over hem spreken?" „O, zeker Wat heeft hij gezegd, als gewoonlijk ge mord? Stephen ls een sla-in-den-weg en het betaamt hem zich rustig te houden." „Maar Edrnund. dat behoeft hfj niet te rijn. Hij bezit gaven zij zijn verwaarloosd Geloof je niet dat het de moeite loonen zou Stephen wat nuttigs te leeren?" „Hij is er niet geschikt voor, en bovendien behoef 5 niet bang te zijn, dat hii als een bedelaar achter- lijft, als ik uitstap. Daar heb "ik voor gezorgd, AB- son Hij zal genoeg hebben om van te leven en ik heb' het goed vastgezet, zoodat hij niet aan het kapi taal kan komen Weet je, men is nooit zeker van zulke menschen Zij zijn niet heelemaai normaal Waar- schijnBjk zou hij, aan zichzelf overgelaten, alles wat hij bezat naar de vier windstreken verstrooien." ..Daar gaat het niet om. Edrnund," zei Alison met klem „Hij voelt zich ongelukkig. werkeBjk ongelu- kig. En weldra zal hii een man rijn en dan zal alles nog zwaarder drukken „Hij heeft dus tegen je geklaagd," zei de heer Cre- we en zijn stom had nooit zoo hard geklonken, noch was de hardheid van zijn trekken ooit zoo schrikwek kend. Vooral zijn mond scheen hard te worden, als een onderste molensteen. „O, neen, in het geheel niet. klem je toch niet aan die gedachte vast Ik deed hem eenige vrggen, dat is alles, en het is heel gemakkelijk te zien, hoe onge lukkig hij zich voelt. Het staat op zijn gansche gezicht te lezen Laat ons beproeven iets te doen om hem gelukkiger te maken Het zou voor ons allen beter zijn „Nu, wat wil je voorstellen?" vroeg hij. maar zijn toon was zeer ontmoedigend. Alison aarzelde een oogenblik, want het plan dat zij bij zich omdroeg, was meer dan stoutmoedig. „Ik denk, dat een volkomen verandering hem goed zal doen; Anna heeft besloten Birtley te verlaten. Waarom zouden we hen beiden niet naar het buiten land Laten gaan, naar Italië voor den winter en dan kan Stephen op de hoogte komen van zijn kunst. Dat schijnt het eenige te rijn, waarom hij wat geeft. Het is immers mogelijk, dat hij er wat in zou voort- Weer aan de beurt Nu was Jan Woudstra weer aan de beurt Rein Schou ten was er teel is waar nog niet. maar de zaak ging nu toch door De O.v.J. achtte net misschien in be- klaagde's belang, dat de zaak niet langer bleef sleepen Wegens gebrek aan bewijs vroeg de Officier vrijspraak Kippendiefstal. Daarna volgt Kees Druif, van Hoorn, die present is en met zijn medebeklaagde Rein Schouten ab sent tereent moest staan, omdat zij te zamen en in vereeniging kippen hadden gestolen van Elle Mol te ScheUinkhout en van P de Vries te Zwaag. Tegen elk der beklaagden werd 14 dagen gevang geëischt. Bedelen. Laurens Zander, een 53-jarige te Amsterdam gedo micilieerde schilder had op 13 April te Alkmaar ge bedeld en liep een eisch tot 3 weken hechtenis op Een oud zaakje. Nu werd Bouwe v d. Steeg uit Enkhuizen weer eens onder handen genomen, Mie zooals we onlangs reeds meldden In deze rubriek, beschuldigd werd op 1 Fehr j.1. te Andijk in het café van Grietje Burger, wed Jb. Visser, aan den Oosterdijk een paar schaat sen te hebben gestolen. Onlangs werd Bouwe's zaakje aangehouden om nog een paar getuigen te hooreo Wat nu gebeurde en zooveel bewijsmateriaal oplever de, dat de O v.J, tegen Bouwe. die dapper bleef ont kennen, f 10 of 5 dagen hechtenis vorderde Handig huisvrouwtje. Jansje Kroonenburg huisvrouw van Jan Bakker, aan het Gérritsland te Hoorn, had zich te verantwoorden wegens het aan Pieter BesseLLng afhandig maken van een kleine f 20 Piet kwam naar en werd op een lekker kopje thee onthaald, trakteerde op jenever en men had bemerkt, dat Piet aardig wat zilver bons enz had ritten in een tabaksbrief, waaruit ook ter verfris- sching zoo af en toe een smakelijk pruimpje moest worden geconsumeerd Toen Piet genoeg tabak had gekauted, en zijn portie jenever naar binnen had, trok hij weer af /ansje liep met hem mee en gaf hem $e3fs een arm J>e schuchterheid scheen bij haar vrij wel geweken, want zij fladderde dan rechts, dan Bnks van Piet, totdathare huiselijke plichten baar plot seling van hem dotten wegsnellen Daar stond Piet nu, als wijlen Lot's levensgezellin Zóó bejeneverd was Piet nu ook nog weer niet, of hij vond het een eer, dat die schoone dame zoo belangstellend naast hem liep En daar stond h{j plots in troostelooze eenzaamheid Z'n eerste werk was natuurlijk om tusschen de be duimelde. vicse guldensbonnetjes een lekker pruimjiie tabak bij elkaar te graaien ftlaar nog hadden Piets spitse vingeren geen voldoend groote „dot" voor 'n fatsoenlijk „Keesje" saamgeknepen of o, groote Go den, daar rijn al zijn guldensbons, zelfs het heele „bankje van tien" gestolen Dat Bad Jans gedaan. Aan gifte En Jans had méér gedaan, had worsten, cho colade en bonbons bij winkeliers te Hoorn gestolen én werd heden opgeknapt met een eisch tot een maand gevang Merle-slachtoffers. Tegen Sijvert Bakker en Grietje Bakker, beiden even als Jansje Kroonenburg te Hoorn woonachtig en alle bei ook heden absent werd, daar rij chocolade, enz. van Jans ten geschenkp hadden aangenomen, wetende dat dit van diefstal afkomstig was, eveneens strafedsch is gestéld en wel tegen elk 3 weken gevang Trek ln rolham. Aafje de Hart, een '18-jarig dienstmeisje uit Ven huizen, dat in Februari en Maart j L te Bovenkarspei bij den slager P Slagter diende, stal aldaar een rolham, Zij bekende en hoorde thans f 15 of 10 dagen hechte nis tegen zich eischen Mishandeling. De laatste beklaagde was Willem Loos van Span broek", die den lOden Maart j 1, ruzie had met zijn dorpsgenoot G Poolland. Loos mishandelde toen Poolland en Bep daarmede heden een eisch op tot f 25 boete of 10 dagen hecht A s. Dinsdag uitspraken. brengen en bedenk eens hoeveel gelukkiger hem dat zou kunnen maken." Crewe keek met scherpen bBk van onder rijn ge trooste wwkbr; uwen riju vrouw aan. Van nature was hij een achterdochtig man en nu vroeg hij zich af, hoe veel of hoe weinig deze stap van haar kant te beteekenen had. Verlangde rij er naar hen allen zoo snel en zoo fatsoenBjk mogeBjk kwijt te zijn, om het geheele huis voor zich te hebben? Het denkbeeld amuseerde hem wel. „Waarom deze verandering, Alison? Heb Je nu al genoeg van hen?" Een blos van ontstemming kwam onmiddellijk op haar gelaat „O neen, antwoordde zij kalm „Ik verlangde al leen maar te helpen, dat is alles. Misschien is net be ter, dat ik nu ga." Hij lachte haar toe met den breeden lach van meer derheid van den man, die den geheelen toestand met een blik overziet, „Pas op voor het gevoel dat het je roeping is de geheele wereld recht te zetten, lieve. Bepaal jë aan dacht tot mij en je zult beter uitkomen." Alison zou hebben kunnen zeggen, dat rij haar aan dacht uitsluitend aan hem schonk, daar hij de eenige scheidsrechter was van het lot, dat zij wenschte te verbeteren. Maar aldus teruggestooten, had zij niets meer te zeggen j,Ik heb je broer vanmorgen in de stad ontmoet. Zij zijn naar Barbridge gegaan om met desn ouden Houghton aBe bijzonderheden te regelen. Hij en zijn zuster rijn besloten te Matiock te gaan wonen: zij hebben daar al een huis gekocht en dadelijk na Kerst mis zuilen zij verhuizen. Alison keek verrast op, maar voelde, dat zij he# piet prettig vond deze bijzonderheden, die haar eigen familie betroffen, van haar echtgenoot te hooren. „De dokter vraagt, of ik er eenig bezwaar tegen beo, dat het huwelijk in Januari plaats heeft. w at zeg jij er van?' „Ik heb natuurlijk geen bezwaar. Jij bent het, die Ceiia geeft," en ondanks haarzelf gleed een glimlach langs haar mond Zij hield van Ceiia Haar eenvoudige, meisjesachtige manieren, en het feit, dat zij volkomen vrij was van vooroordeel of valschheid, wa ren de Bchtpunten te Old Hall. Bijna benijdde zij baar aan Guy, ofschoon zij wist, hoe gelukkig zij samen zouden zijn. „En je andere broer zal voor Kerstmis trouwen; zoo hebben de Fleming's dus tegelijk opgebroken,' zei hij met een breeden grijnslach. „Waarom volgt je zustér het voorbeeld niet? Zij is nogal dikke maat jes met dien jongen dominee van de algescheiden kerk en ledereen weet, dat hij verliefd" op "haar is. Zij moest hem nemen en een {Linke opruiming houden Den Haag, 16 Mei 1917. Men kan wel met genoegzame zekerheid voor spellen, dat na het votum, heden door het Lager huis genomen, de kans dat de Eerste Kamer het ontwerp-Ouderdomsrente zal goedkeuren .gelijk ni hil ls geworden. De motie-Sanne®, de Kamer doen de uitspreken dat de Ouderdoms-verzekering uit de InvaUditeitswet behoort te vervallen, ls gelijk vermoed werd aangenomen met 37 tegen 29 stem men. Rechts tegen Links. Waarna minister Lely, met het oog op de door dit votum noodig geworden wijzigingen, schorsing vroeg der verdere behande ling van de ontwerpen. Verband InvaJldlteits- en Ouderdomswet ca Aan welk verlangen werd gevolg gegeven. We krijgen dus a.a Dinsdag 22 Mei de afdoening van bet Verband-ontwerp, alsmede de lnterpellatie- Marc bant over de voorloopige crisis aan Oorlog, waartoo do Kamer heden verlof gaf. De 22e Mei 1917 kan dus een „kritieke dag van den eersten rang" worden, om met wijlen F alk te spreken. En bet voorstel-Marchant c.s. tot verbooging der dan zouden wil weten, waar wij aan toe waren." Alison antwoordde niet op zijn wat zwaren humor. Zij was er biet voor in de goede stemming „Ik denk niet, dat Tibbie ooit trouwen ral. Nu het is beter, dat ik nu ga Geef je geen moeite nuet de machine, ik loop Bever', „Welke machine?' vroeg Crewn niet begrijpende, wat zjj met haar Schotsche uitdrukking bedoelde. „Ik wil Bever niet rijden. Het is maar een mijl en ik ral tijdig voor ae lunch terug rijn. Kom je tegen theetijd thuis?' „Ik betwijfel het; ik zal wel aan deze plaats ge ketend ziin gedurende het grootste deel van den dag, om te telefoneeren en allerlei andere dingen, te doën. Waghorne is naar Birmingham gegaan. Ik hoop, dat wij voor het einde der week de plaatsen in élk geval weer bezet hebben. De kerels moeten noodig eens ëëa tesje hebben." Weer lag de harde toon in zjjn stem en Alison wendde zien ontmoedigd naar de deur. Zij was niet zoo volkomen op de hoogte van zaken om zich over den toestand te kunnen uitlaten, maar de woorden „sta king" en „uitsluiting'1 bezorgden haar grooten schrik.. Ik wilde dat het niet was gebeurd, en ik hoop, dat het niet lang zal duren." „Het ral net zoo lang duren als ik wü. De bel hamels wil ik in geen geval terugnemen,' antwoordde hij barech. „Ik geloof, dat ik hen dat vanmorgen dui delijk heb gemaakt." Alison had een wanhopig onaangenaam en hulpe loos gevoel over zich. Haar leven was tot nu toe zonder eenige gebeurtenissen voorbijgegaan; nu kwam zij in aanraking met krachten, waarvan rij wel gehoord had, maar die haar nooit hadden beroerd. Het waren de elementaire strijdkrachten, die al het slechte in den menseh te voorschijn roepen Zij had nooit, een minder aanlokkelijke uitdrukking op eenig gelaat ge zien, dan die welke nu domineerde op dat van haar man. Zij was te verstandig om op dat oogenblik meer te zéggen. Zij voelde, dat rij er het recht niet toe had ,aaar rij volkomen onkundig was van de kwestie, waarom het ging. Maar zij had den vrede'Bef en had gehoopt dien als een voortdurende gast in haar nieuw tehuis te vestigen. En zie, op den drempel er van schenen al de strijdkrachten zich te vereenigen, en rij was machteloos er iets tegen te doen. Deze over- tuiging gaf een bedroefde uitarukking aan baar gelaat, die de heer Crewe opmerkte; bij maakte er echter geen opmerking over. Hij Bep met haar naar de poort en toen hij de groepjes arbeiders zag, die er voor stonden of heen en weer drentelden, werd de uitdrukking van ontstemming Op zijn gelaat nog ster ker. Zij beantwoordden die echter uitdagend; voor het oogenblik hadden rij zich aan zijn machtssfeer ont trokken.

Schager Courant | 1917 | | pagina 5