gestempelde brandstoffenbons no.2 Bewaart uw uitgevallen HAAR, J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker. broodkaarten levensmiddelenbons Kassier, DINSDAG 5 JUNI 1917. 60ste Jaargang. No. 6013. Uitgevers: TRAPMAN Co. GEMEENTE SCHAGEN. Polder Anna Paulowna. DAMES!! er worden alle soorten HAARWERKEN yan vervaardigd (met garantie). Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAGEN. Binnenlaudsch Nieuws. SCHAG Alpneen Niiiis- COURANT. Mmttitij- Lalöiïllil Dit blad verschijnt viermaal -per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADV ERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 pent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek De Directeur v.h. Le vens middel enbedrijf maakt be kend, dat de voor het eerstvolgende tijdvak vaa 4X9 dagen (aan vangende 13 Juni en eindigende 18 Juli ek.) en de voor de maand Juni deze week afgehaald moeten worden: voor de wijken G, H, J en K op Donderdagmor. gen van 9—12 uur; voor de wijken en F op Donderdagmiddag van 1V*V/j uur; voor de wijk D op Vrijdagmorgen van 9—12 uur; voor de wijk C op Vrijdagmiddag van iy,4y, uur; voor de wijk B op Zaterdagmorgen van 9—12 uur; en voor de wijk A op Zaterdagmiddag van l1/»— 41/» "uur. Tevens maakt hij bekend, dat op de verkrijgbaar is: 25 Kg. briketten en 30 Kg. eierkolen voor te zamen f 1.60. Binnenkort kan men zijn brand stoffen tot 1 April 1918 alleen betrekken van één en denzelfden brandstoffenhandelaar. Wie nog geen be paalden brandstoffenhandelaar heeft, doe bijtijds een keuze. Het is voldoende dit aan den brandstoffenhan delaar zelf op te geven. De Directeur voornoemd, P. VER WE IJ. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-In gelanden van bovengenoemden polder, op Zaterdag 2 Juni 1917, des morgens half elf. Dijkgraaf de heer C. Wijdenes Spaans, Secretaris de heer J. K. Kaan. AfL wezig zijn de Hoofdingelanden de heeren K. A. Kaan, A. v. cL Berg, P. van Stipriaan en D. de Jong. Na opening volgt lezing der notulen die na een enkele opmerk:..^ worden goedgekeurd. De heer K. A. Kaan zond bericht van verhindering in, om ter vergadering te komen. Van den heer D. de Jong is bericht ingekomen, dat hij volgens art 12 der Algemeene Bepalingen, niet meer in bezit is van de vereischten/noodig om hoofd ingeland te zijn. De heer De Jong dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de aangename samenwerking, de verzekering gevende dat dit steeds in aangename herinnering zal achterblijven. Dijkgraaf zegt, dat hij noopt, dat de heer De Jong nog nader ter veigadering zal verschijnen, doch het Dag Bestuur wenscht gaarne wederkeerig zijn waar deering te uiten voor da wijze waarop de heer De Jong zijn functie heeft waargenomen. Wij zeggen hem daar gaarne namens de gemeenschap dank voor. Naar aanleiding van vorige besprekingen wordt me degedeeld, dat tot verhooging van assureeren van pol dereigendommen is overgegaan en dat die eigendom men thans zijn verzekerd bij de üudkarspelsche Brand waarborg Mij. tot een tptale som van f 199.650. Voor kennisgeving aangenomen. De neer Van den Berg komt ter vergadering Dijkgraaf deelt mede, dat naar aanleitfing van de verzakkingen aan den dijk het Dag Bestuur 'meende, dal reden was een beslissing te laten nemen door een arbitrage-commissie, inzonderheid wat betreft de verzakkingen aan den Amsteldjjk en Oosldijk. Hier over heem een correspondentie plaats gehad tusschen den aannemer Van der Valk en ons en is die cor respondentie overgelegd aan die arbitrage-commissie. Op 15 Mei 1.1. is het Dag Bestuur zoo voltallig mo gelijk naar de commissie toe geweest om zijn inzich ten te verdedigen. Daags te voren op 14 Mei, had juist de laatste verzakking plaats gehad. Buitengewone gebeurtenissen zijn niet voorgekomen, terwijl noc dui ken moeten worden opgehoogd, 2 stukken ter lengte respectievelijk van 160 en 60 Meter. Het betonwerk van den Oostdijk is afgesckouwd ge worden, goedgekeurd eu overgenomen. Nadat de heer Lindeubergh nog had gevraagd naar den indruk, die het Dag Bestuur bij de arbitrage-com missie had gekregen, waarop Dijkgraaf antwoordde, dat deze vraag moeilijk was te beantwoorden, worden deze mededelingen voor kennisgeving aangenomen De heer Waiboer vraagt, of het materiaal voor het Sondvervoer thans wordt opgebroken. Spreker vreest t na een regenperiode de kans tot verzakkingen grooter zal zijn en het zou- daarom beter zijn, die materialen daar te laten. Dijkgraaf erkent, dat de mogelijkheid tot verzakkin gen bestaat, doch die zal altijd bestaan en om daar voor de materialen ter plaatse te laten, zou «*n kost bare geschiedenis worden. In het bestek komt trou wens ook geen clausule voor, waarbij de aannemer daarloe verplicht wordt Dijkgraaf doet mededeeling, dat naar aanleiding Van de vroegere goedkeuring op de plannen tot aanbeste. ding van verzwaring van den Baigdijk die aanbeste ding is uitgeschreven op a.s. Maandag. De heer Lindenbergh vraagt naar den tijd van op levering. Dijkgraaf zegt, dat het werk wordt aanbesteed' in 2 perceelen en in massa. Het le perceel bestaat uit de verhooging van den dijk, het 2e peïceel uit de verbetering van de steengluoiing. Het le perceel moet 160 etmalen, het 2e 200 etmalen na den datum van gunning opgeleverd worden. De lieer De Graaf zegt, dat het werk dus in geen geval voor den herfst van 1917 gereed kan zijn. Dijkgraaf betwijfelt dat ook, doch het provinciaal bestuur wenscht dat we evengoed aanbesteden en daar om komt het Dag. Bestuur met het voorstel daartoe. De heer De Graaf zegt, dat Hoofd-Ingelanden vorig maal wel toestemming hebben verleend tot aanbe steding, maar nu de aanbesteding zooveel later is cn de kosten wel heel wat hooger zullen zijn, zou spr. nog niet direct tot aanbesteding willen besluiten, maar eerst eens de cijfers willen hooren, waarvan Dijkgraaf straks gesproken heeft. Hiertoe wordt de vergadering geschorsciit. Na heropening zegt Dijkgraaf, nat het Dag Bestuur voorstelt tot opruiming van de kistdammen vanaf de Van Ewijcksluis over Kleine Sluis tot Oudesluis Het Dag Bestuur stelt voor, dit werk aan te besteden Bij aflevering gralis kapsel. LAAGZIJDE B 50 - SCHAGEN- in perceelen en in massa's met verplichting de grond op nader aan te wijzen plaatsen te doen brengen Na uitvoerige toelichting van den Dijkgraaf zegt de heer De Graaf, het opruimen der kistdammen in eigen beheer te willen houden, om daarna het 'hout bij publieke aanbesteding te verkoopen. Het hout zal dan naar spreker's oordeel wel zoo duur verkocht worden, dat deze wijze voordeeliger voor den polder zal blijken dan die welke het Dag Bestuur voorstelt. Andere heeren evenwel meenen, dat het voordeeli ger voor den polder zal zijn, indien het voorstel van liet Dag Bestuur wordt aangenomen en na eenige discussie ^wordt dit laatste met algemeene stemmen aangenomen. Komt thans ter tafel een plan tot verbetering van de waterleiding in den Oostpolder. Dijkgraaf -deelt mede, hoe het Dag Bestuur zich met dit plan heeft beziggehouden, daar de afmaling der landerijen in dat gedeelte van onzen polder zeer onvoldoende was. De molen die voor afwatering moet zorgen; heeft door de overstrooming veel geleden, is in slechten toestand en zou een herstelling noodig hebben die verbazend duur zal kosten. Het Dag Be stuur stelt daarom voor aan de molen niet meer te laten doen dan strikt noodzakelijk is, doch de water leiding zoodanig te veranderen, dat een goede afw: tering in het hoofdwater wordt verkregen. De heeren gaan hierna het plan en teek-ening na, daarbij toegelicht door den dijkgraaf en onder d,e bespreking uit de heer De Graaf de wenschelijkheid om hef zoet water vanuit den Boezem wat meer bruikbaar te maken voor den Westpolder. In verband toch met dit nieuwe plan is dat dunkt spreker wel mogelijk. Na uitvoerige bespreking van het aangeboden plan en de weusch door den neer De Graaf geuit, v.o; Jt in beginsel besloten het plan uit te voeren en zal het idee-De Graaf met het voorstel van het Dag Bestuur zooveel mogelijk worden gecombineerd. Van de fiima G J. Speelman en Zonen is een verzoek ingekomen om tegen storting van een zeker bedrag een railsbaan en een steiger te- mogen aanbrengen. Het Dag Bestuur stelt voor, met deze firma een zelfde regeling te treffen als in een zelfde geval is gedaan met ae firma Eldering Goedgevonden. Dijkgraaf deelt mede, dat de generator van de mo tor van stoomgemaal II herziening behoeft, waarvoor prijsopgaaf is gevraagd aan Crossley te Den Haag en vYissekerke alhier. De prijsopgaaf van Wissekerke was echter aanmerkelijk lager en het Dag. Bestuur stelt daarom voor het werk aan Wissekerke voor het in. geschreven bedrag zijnde f 1200, op te dragen. Goed- gevondea Hierna wordt overgegaan tot het maken van een voordracht voor heemraad, wegens periodieke aftre ding van den heer P. Kaan Dz. Als no. 1 wordt geplaatst de heer P. Kaan Dz. met 7 stemmen, 4 stemmen werden blanco uitgebracht en 1 op den heer G Geerligs. Na 2 vrije stemmingen volgt herstemming tusschen de heeren Geerligs, A. de Graaf en Van den Berg (Dijkgraaf had medegedeeld, dat stemmen uitgebracht op den heer C. Geerligs, ongeldig waren, daar de heer Geerligs zwager is van den heer Kaan.) De heer Tijsèn verklaarde 'nu een eventueele be noeming niet te accepteeren. We hebben gezien, zegt spreker, dat die heele voordrachten geen donder meer waard zijn dus. De heer De Graaf wordt benoemd met 5 stem men, 4 stemmen werden uitgebracht op den heer \an den Berg 3 blanco. De heer De Graaf bedankt Opnieuw heeft nu een vrije stemming plaats, waar bij worden uitgebracht 8 stemmen op aen heer v. d. Berg 3 blanco en 1 op den heer Tjjsen. Ook de heer v. d. Berg bedankt Dijkgraaf zegt, dat het in Drechterland gewoonte is, voor de stemming te vragen, wie een eventueele benoeming aanneemt In dit geval zou dat hier ook wel kunnen. De heer Tijsen zegt nog eens, dat Jiij wegens drukte, een benoeming niet kan aannemen. No. 1 zal w<s benoemd worden, maar regel is het toch niet meer Ik maak me echter niet bezorgd dat ze Piet Kaan er uit zullen douwen. Dijkgraaf vraagt nu op de beurt af, wie vaa <*e heeren een eventueele benoeming zal aannemen. De heeren Jb. Waiboer en Lindenbergh verklaren zien hiertoe bereid Als no. 2 op de voordracht wordt nu benoemd de heer Waiboer met 7 stemmen, 3 stem men verkreeg de heer Lindenbergh en 1 blanco. De heer Waiboer neemt het aan. Als na 3 wordt benoemd de heer Lindenbergh met 10 stemmen, 2 blanco. Ook deze neemt het aan. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van een secretarts, perodiek aftredend de heer J. Kz. Kaan Sr. De voordracht luidde als volgt:!» J. Kz. Kaan Sr; 2. G, Keijzer; 3. D. Kaan J^ De stemming heeft tot uitslag, dat de heer J. Kz. Kaan Sr. wordt benoemd met 11 stemmen, 1 stem werd uitgebracht op den heer C. Keijzer en 1 op den heer C. J. de Mazure, welke dus ongeldig was. Op de vraag van Dijkgraaf, of de heer Kaan zijne benoeming aanneemt zegt de heer Kaan: Ik hoop dat mij kracht gegeven moge worden om deze moeilijke taak bij tyet klimmen mijner jaren op een goede wijze te kunnen uitvoeren. Ik dank u wel voor het vertrouwen mij nu weer voor een tijdvak van 4 iaten geschonken en ik wil u wel zeggen, dat die taak over vele kanten is toegenomen, lo. Door den watersnood en dan het menschdam verandert, dat alles heeft die taak niet gemakkelijker gemaakt Dat üc mijn beste krachten aan het ambt zal wijden in net be lang van den polder, die mij Kef is geworden, daar geef ik u de verzekering van. Dijkgraaf zegt uit naam van vele hjer en ooi n.er buiten den heer Kaan van harte te feücitoeren m rgn herbenoeming. Wy rijn ervan overtuigd, dat wat J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 de heer Kaan hier heeft gezegd, de volle werkelijk heid is. Mij persoonlijk doet het zeer veel genoegen dat u weder voor een dergelijk tijdvak is benoemd en een toekomst zich voor ons -opent, waarin wij te zamèn aangenaam en in het belang van den polder mogen werken en dat dit aangenaam zal zijn, daar van ben ik overtuigd. Instemming. Hierna sluiting HOOGWOUD. Vergadering van de Boerenleenbank op Vrijdag 25 Mei 1917, Lit de rekening, welke werd goedgekeurd, geven we de volgende cijfers. Inkomsten tot 31 Dec. 1916: In kas (f26.U8.5iy,) f26.118.5iy,, Ontvangen spaargelden f 204.6082.02, terugbetaalde voorschotten f 27.425, ontvangen van loopende rekeningen f 253.429.25, renten en diversen f 6.928.10, totaal f 618.582881/,. Uit gaven: terugbetaalde spaaigelden f 273.176.42, gegeven voorschotten f 8.165, uitgaven in loopende rekening f 312640.55, renten en diversen gelden in kas f 24.600.9ly» totaal eveneens f 168.582.88y,. De winst over 1916 be droeg f 902.24. Het salaris van den kassier werd we derom vastgesteld op f 400. Herkozen tot lid van het bestuur de heer Dr. Joh. Pool Rz^ tot plaatsvervan gende bestuursleden de heeren S. Glas en P. Helder en tot lid van den Raad van Toezicht de heer P. Helder. ONZE SCHEEPVAART. De gevolgen van den verscherpten duikbootoorlog waren in de afgeloopen maand ten opzichte van de scheepvaartbeweging in IJmuiden weer duidelijk merk baar. Er kwamen slechts 43 stoom- en 14" zeilschepen met tezamen 54107 register ton binnen, tegen 98 stoom- en 11 zeilschepen met 85.018 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. DE STRENGE WINTER. De heer Bunink te Denekamp schrijft in „De Le vende Natuur": r geweldige vorst van dezen langen winter heeft in onze streek honderden vogels gedood. Het be gon 18—19 Januari, dat de kinderen van school mij twee heileeuwcrikken en drie veldleeuwerikken mee. brachten, dood op de sneeuw gevonden. Dat schijnen er een paar geweest te zijn op de eerste groote trek. 25 Januari kwamen 3 ijsvogels en 5 merels binnen Waterhoentjes en meerkoeten volgden bij tientallen. Een paar waterallen waren op het ijs met de hand ge vangen en stierven na een paar uren Een prachtig winterkoninkje werd dood in een kippenhok gevonden. Mooie roerdompen kreeg Ik vier. Begin Februari bracht men van alle kanten uitgemagerde merels, te veel om te noteeren. Met één waterhoentje hadden wij goed succes. Groote platen ijs zaten om de teenea Wij hebben ze voorzichtig ontdooid en den vogel daar na acht dagen met rogge, geweekt brood, middageten enz. gevoed en daarna de vrijheid gegeven. Een boer vlak aan 't bosch vertelde mij dat er van de twintig merels niet één gebleven was... Het was een groote schadepost voor onze Tilyter en Lattropper ganzen- telers,. dat de kuikens van midden Januari bij tien. tèllén stierven Juist de laatste jaren was hier het aan tal waterhoentjes en merels zeer toegenomen, u zijn ze weer zeer schaars! TEGEMOETKOMING AAN OUDEN VAN DAGEN. De minister va4 Waterstaat heeft thans gevolg ge geven aan zijn toezegging, op 24 Februari 1.1. in de JVeede Kamer, naar aanleiding van redevoeringen van de heeren Juten en Sarinee, om, zoo mogelijk, te bevorderen, dat alsnog eene tegemoetkoming zou wor den verleend aan die ouden van dagen, wie buiten hun schuld, een rente moest worden geweigerd, op grond van te late indiening der aanvrage, of die een rente-aanvraag achterwege lieten, omdat, buiten hun schuld, die termijn voor indiening van het verzoek reeds was verloopen. Met name zou die tegemoet koming betrekking hebben op hen, die het Slachtof fer waren geworden van onjuiste aanteekeningen in officieele registers van den burgerlijken stand of be volkingsregisters, of van nonchalance van tusschenper. sonen. Als gevolg van nadere overweging en overleg met het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft de mi nister ingediend een wetsontwerp, waarbij op de be grooting van Landbouw, enz., voor 1917 alsnog wordt gebracht een post van f 18.000, wegens vergoeding aan de Rijksverzekeringsbank wegens uitkeeringen aan .be doelde personen. Het ligt in de bedoeling bij de beoordeeling of een bepaalde persoon voor een uitkeering in aanmerking moet komen, o.a. het volgende in acht te nemen. Zij, die een uitkeering zullen verkrijgen, zullen in de eerste plaats worden gerecruteerd uit hen, die reeds vroeger een formeele aanvrage deden, doch wegens te late indiening niet ontvankelijk werden verklaard. Het bestuur der Bank heeft den aanvankelijken in druk, dat een 130-tal personen uit deze rubriek in aanmerking zal kunnen komen voor de tegemoetko ming. In de tweede plaats zal men te doen krijgen met hen, die nog geen formeele aanvraag deden of hun aanvrage terugnamen vóór zij de Bank had bereikt Het heeft bij den minister een punt van zoor ern stige overweging uitgemaakt of deze groep niet van den aanvang af moest worden buitengesloten. Het zou echter met de billijkheid te zeer in strijd rijn om allen en voor altijd uit te sluiten, die vromer niet eene formeele, niet-ontvankeljjk verklaarde aan vraag hebben gedaan. Immers, zou dan wel de ver goeding kunnen worden toegekend aan hem, die buiten zijne schuld te laat, toch nog een aanvraag heeft ge daan, die tot niets kon leiden, maar zou de weg zijn afgesneden voor hem, die in geheel dezelfde omstan digheden had verkeerd, maar, in het bewustzijn, dat zijn aanvraag geen succes meer kon hebben, haar had achterwege gelaten. Geen vergoeding zal worden gegeven dan in gevallen, waarin redelijkerwijs vast staat, dat: le bij tijdige aanvraag recht op rente zou hebben bestaan; 2e. de te late aanvraag niet aan de schuld van den betrokkene is te wijten. Diegenen, die opzettelijk geen aanvraag deden, bin nen den gestelden termijn, uit welk eerbiedwaardig motief ook, meent de minister niet in de tegemoet, koming te Inoeten begrijpen. Naar 's ministers meening zouden de uitkeeringen kunnen ingaan met den eersten betalingsdag van de maand waarna deze wet tot stand komt. De betrokkenen zullen dan verder iedere week hunne uitkeering ont vangen. Voor het bedrag daarvan zullen de regelen worden toegepast, die ook voor de renten gelden. GAS VERSTIKKING. Zondag zijn twee gehuwde arbeiders in de domi. niale mijn te Kerkrade ten gevolge van gasverstik king overleden. BRANDSTOFFENVOORZIENING. De gemeenteraad van Renkum heeft aan de gemeen, telijke brandstoffencommissie een crediet van f 20.000 toegestaan voor den aankoop van een uitgestrekt den nenbosch onder Ede, gelegen aan de spoorlijn Arn hem—Ede. Het bosch, dat naar schatting 200.000 hoo rnen telt, zal worden geveld en het hout worden be. stemd voor brandstoffen-distributie. HOUT-WOEDE. De „Vrijzinnig-Democraat" schrijft: Er raast een houtspeeulatie-woede door ons land, die angstwekkend begint te worden. De speculanten eU zelfs de gewone gevestigde handelaren cijferen niet meer per boom, maar per bosch. In de dagbladen annonceeren firma's dat rij zooveel tientallen bosschen „in exploitatie" hebben, wat dan zeggen wil dat ze gereed staan dezen in den letterlijken zin met wor tel en tak uit te roeien. Eigenaars en tusschenpersonen bieden hun hout per H.A. aan. En alle hout wordt in deze speculatie-woede betrokken. Wat vroeger niet geschikt werd geacht voor brandhout, heet thans bij uitstek goed. Ot perceelen bosch te jong zijn om te kappen, daar wordt niet naar gevraagd. Hout brandt, goed of slecht, het brandt En wijl ernstige brandstotfennood verwacht wordt en groote prijsstijging van wat branden kan en „buiten de distri butie" blijft, holt de speculatie voort in toomelooze vaart 1 Reeds wordt bij inkoop in het groot tot veertig gul den toe gevraagd voor duizend Kg., waar de prijs van de beste Ruhrviamkolen 27 gld. per 1000 Kg fs. De kleinhandelaren, de straatventers vooral, bfijven niet achter in den jacht naar O.W. 4 cent hoorden we vragen voor een blokje hout, waarmee een vuurtje enkele minuten kan worden onderhouden. Is de regeering voornemens deze speculatie te laten doorwoedén? Moet het hout straks, als de koude wer kelijk gaat nijpen, tegen goud worden opgewogen. Dat ware weinig minder dan een ramp. Waar alle brand stof in de distributie wordt betrokken, zal ook brand, hout hierin moeten worden opgenomen. Dat zal tevens voorkomen, dat nog langer op de meest roekeloozo wijze schier onherstelbare schade wordt toegebracht aan den boschstand van ons land. Spoedig ingrypen is hier dringend noodzakelijk. DE HAAGSCHE BRANDWEER IN DE VENEN. Het Haagsche Correspondentiebureau schrijft: De eerste brandmeester B. O. Spoelstra en zijn man nen hebben in het door den geweldigen veenbrand geteisterde Drenthe den goeden naam van de Haag sche brandweer weten hoog te houden. Hun dagen lange arbeid in de veenstreken heeft het schitterende, door de Drentenaren als onbereikbaar beschouwde re. sultaat gehad, dat de over zoo wijde oppervlakte zich uitstrekkende brand totaal ls gebluscht Daartoe hebben de autospuit en de stoomspuit sa. men ongeveer 10 millioen liter water moeten verwer ken. De hiervoor noodige kracht werd verkregen uit pl.m. 5000 liter petroleum en 1400 ljter benzine: welke vloeibare brandstoffen ten ko6te van zeer veel moeite tot zelfs uit Groningen en Delft moesten worden aan. aangevoerd. INGESTORT. Zaterdagmorgen is te Doesburg een huis in de Veer. poortstraat ingestort. De stadsarbeider Laanappel, die door slooping verdere ongelukken wilde voorkomen, is daarbij met den schoorsteen naar beneden gev|llen en kreeg een dubbele beenbreuk. De zoon., aie zijn vader te hulp kwam, werd door een nieuwe instor. ting getroffen en heeft eveneens een been gebroken. VERMOORD. Te Delft is de 25-jarige gehuwde vrouw Dl P. J., die met een 17-jarig jongmensch, genaamd d. B., een liefdesbetrekking had verbroken, met een mes ver moord geworden. Burgers hebben den moordenaar, die beschonken was, aan de politie overgeleverd. GRAAN VOOR BELGIS EN NOORDFRANKRIJK. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche regee ring met het oog op de groote schaarschte aan levens, middelen in België en Noord-Frankrijk, 12000 ton graan ter beschikking van de Conimissjon for Relief gesteld. Deze hoeveelheid zal worden teruggegeven zoodra de voorraden, die voor rekening van de commissie thans onderweg zijn, hier te lande zullen zijn aan. gekomen. DE SCHEEPVAART. Zaterdagochtend zijn de Nederlandsche stoomschepen Randwijk en Brunswijk van Philadelphia alhier aan gekomen. Zij hebben onderscheidenlijk ongeveer 3600 en 3000 ton tarwe aan boord. GROENTENAFVAL. Men schrijft uit het Westland: Alles heeft in dezen tijd waarde. Geschoten spinazie, waar reeds bloempjes inzitten en <]ie anders wordt weggeschoffeld en ondergespit, wordt nu opgekocht voor de drogerijen. De koolbladeren, die anders in de veilinghavens een soms ondragelijke lucht verspreiden en die daar om in het vorige jaar door een apart aangestelde per soon werden opgevischt en op den mesthoop gebracht.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1