Haaiwat is, Odeiiis en Eaux de Cologne bij een VAKMAN. Kassier, Dl NS 8 A 6 10 JULI 1917. 69ste Jaargang. No. 6033. Uitgevers: TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Raad van Wieringerwaard. - wieringen. kosten van de distributiewet. stopgezet. KOOPT UW SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credi^ten, Hypotheken, Effec ten voor geldbel gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAGER AIiebigeh Nieuws- COURANT. Aimteitie- Lamlloivblall. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN 0 5. - Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Zaterdagavond vergaderde de Raad onder leiding van Burg. Kos'cr. Aanwezig alle leden De heer Haring* huizen, s?«r.. leat de notulen voor, welke onver anderd woeden goedgekeurd Van den heer Hazeloop, alsmede van het onderwij zend personeel is een dankbetuiging ingekomen voor de aan hen toegekende duurtetoeslag. Door den secre taris wordt verslag uitgebracht van de gehouden kas- verificatie, gehouden 25 Juni j.L Ontvangsten van dienst 1916 en 1917 hadden bedragen f 27881.51, uitgaven f 24966.801/», zoodat er tn kas moest zijn en aan wezig was f 2914.70V». Is ingekomen een schrijven van den heer K. P. Zuurbier, architect te Schoorl, die namens den heer D. Sleutel verzocht In zijn nieuw te 'maken woon huis een der bosten vertrekken op een hoog e te mo gen maken van 2.25. Volgens de bouvm-ioniening moet dit 2.50 M. zijn Voorzitter vindt 't een eenigs- zins moeielijk geval en zou 't willen toestaan op voor waarde, dat deze kamer alleen dienst zal doen als logeerkamer. De heer A. Visser kan zich in hootilzaaK hiermede wel vereenigen, doch meent dat wanneer we een enkele maal hieraan toegeven we 't aan een ander later niet mogen weigeren Bovendien zou de Raad wel ln conflict kunnen komen met de Gezondheids commissie. De heer 'A. Dl Sleutel zou advies willen vragen van genoemde commissie. Na nog eenige discussie wordt hiertoe besloten en wordt 't verzoek .aangehouden tot een volgendfc vergadering Pifc* 2 is benoeming gemeente-geneesheer. In verband hit_.-iede heeft voorzitter eenige stukken voor zich lig gen, waarvan enkelen van vertrouwelijken aard reden waarom den pers wordt- verzocht zich enkele oogen- K':kken te verwijderen. Na heropening wordt met al- ïeeme stemmen benoemd de eenige sollicitant Dr. *tl. J. Schröder te Lange Ruigeweide met ingang van H Augustus, .op een jaarwedde van f 600. met genot van die woning en het vrije gebruik van de brongasin- richting Voorzitter spreekt den wensch uit, dat de benoemde tot zijn eigen en ons genoegen werkzaam zal mo gen zijn. Applaus. Het derde of Laatste punt is bespreking om met nog 3 omliggende gemeenten een keurmeester aan te stel len voor vleesch en visch. Voorzitter zegt, dat B. em W nog niet tot een vaste conclussie zijn gekomen, we zijti wat onzeker omtrent de kosten. Indien dit geetn óverwegend bezwaar zou zijn, zou voorzitter er in be ginsel wel voor zijn. De heer Visser draagt of het ook de bedoeling is, een Rijksveearts te benoemen voor twijfelachtige gevallen, 't Zou mij voorkomen dat een slager, die eenige opleiding heeft gehad, 't wel zou kunnen redden zonder Rijksveearts. Voorzitter zegt, dat een Rijksveearets ln twijfelachtige gevallen uitspraak kan doen, hetgeen volgens spre ker de kosten niet veel zal verhoogen. Dit is ech ter te onderzoeken. De heer Blaauboer meent, dat de vleeschkeuring hier toch al plaats heeft, waarop voorzitter antwoordt, dat we hier in Ojiize gemeente toevallig iemand heb ben die 't zeer goed kan zien, of 't vleesch goed is, doen dat is lang niet in élke gemeente 't gevaL De heer Blaauboer maakt zich bevreesd, dat wanneer we daarvoor speciaal een ^eurmeester moeten aanstellen, de kosten wel eens erg kunnen tegenvallen en vindt 't ook bij' onze slagers niet noodig, oorzitter meent ech ter, dat het meer en meer een eisch wordt Ten slotte wordt goedgevonden nog geen besluit te nemen, doch eerst eenige informaties in te winnen, speciaal naar de kosten. Hoewel niet op de agenda vermeld, heeft voorzitter nog een mededeeiing, n.L, deze dat er gebrek komt aan géld in verband waarmede wordt voorgesteld een 'tijdelijke kasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van f 2500, tegen een rente van ten hoogste 4Vs pet Deze leening, welke bij suppietoire be- Tooting zal moeten worden geregeld, ml zij u tot uiter- (jk 31 December a.s. De Raad gaat hiermede accoord. Volgt sluiting. Uitslag der Raadsverkiezing te Wieringen, wegens pe riodieke aftreding van vier raadsleden, de heeren V. Heijblok, (wensente niet meer in aanmerking te ko men), P. Kuut Sz„ J Bosker en J. Rotgans Sz. Uitgebracht 324 stemmen, van onwaarde 2 stemmen, volstrekte meerderheid 162 stemmen. J. Bosker Vrijzinnig, aftredend 215 stemmen; P. Sz. Kuut, Vrijzinnig, aftredend 180 stemmen: J. Met selaar, S.D.A.P 73 stemmen: D. Minnes. Vooruitstr 141 stemmen;' D. Oden, S.D.A.P. 88 stemmen; J. Nz. Rotgans, Vrijzinnig 118 stammen; J. Sz. Rotgans. Vrij zinnig, aftredend 186 stemmen; J. Jz. Tijsen. Vooruit- strevend 98 stemmen. Gekozen de heeren J. Bosker, P. Sz Kuut en J. Sz. Rotgans en herstemming tusschen de hoeren D. Min nes en J. Nz. Rotgans. (Reeds per bulletin aan onze Wieringer abonné's medegedeeld.) t*e heer Patytn vroeg dd 4 Juli J1. is de minister van landbouw, nijverheid en handel tn staat en "bereid mede te doelen, hoeveel de kosten uuu u uüflwet L91Ö over het eerste half Jaar 1917 hebben bedragen? De minister heeft hierop dd 7 Juli geantwoord Uit oen aard der zaak is een nauwkeurig antwoord op de gestelde vraag op dit oogenblik nog niet te geven. Intusschen meent de ondergeteekende te mogen ver zekeren, dat de gevraagdeuitgaven zullen blijken het bedrag van 42 nullioen gulden niet te hebben over schreden. De TiAfl.ml. venn. Deventer Koek- en Suikerwerk fa- briek. voorheen J. P. Coelingh Zónen heeft wegens gebrek aan grondstoffen haar koek fabriek moeten stop zetten HELDER In een der vorige raadsvergaderingen fa aangehouden het voorstel van B. en W., oen over te gaan tot de stichting van een centrale keuken, waarvan öe kosten worden geraamd op f 11.000. Een commissie kreeg in opdracht, in het bijzonder te Amsterdam en te s- Gravenhage, de aldaar bestaande centrale keukens "in oogenschouw te nemen en haar bevindingen in een rapport den raad aan te bieden. Dit rapport was in de raadsvergadering van Zaterdag ingekomen. Daar uit bleek, dat de oprichting van een ocntrale keuken, in j. LAAGZIJDE B 50, nabij de Markt J. Schoor 1 Pz, SCHAGEN. den geest zooals te Amsterdam bestaat, zou kosten naar raming der commissie, ongeveer f 50.000. Er werd besloten, tot oprichting van een centrale keuken over te gaan; B. en W. werden gemachtigd, voor stich- ling en exploitatie van de keuken een bijdrage te vra gen aan net Kon. Nationaal Steuncomité. Voor uitbreiding van de Zeevaartschool werd aan gekocht het naast die school staande woonhuis voor f 8000. VARKENSVLEESCH. Het Nederlandsch Landbouw-Weekblad melding makende nog eens van de mededeeiing van den mi nister van landbouw, dat het, ten einde te kunnen, voorzien in de binnénlandsche behoefte aan varkens-, vleesch, noodzakelijk fa. dat in de maand Juli 1917 alle varkens met een slachtgewicht van 100 Kg of meer, met uitzondering van de fokdieren. ter markt worden gebracht, en dat door houders van varkens zoo spoedig mogelijk aan de Vleeschvereeniging te 's-Graveuhage in elk geval voor 1 Juli opgave diende te wórden gedaan van het aantal hunner varkens rhet genoemd slachtgewicht, doelt daarbij mede. dat in de samenkomst van het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-comité met de voorzitters der landbouw organisaties in Nederland, gehouden op 4 Juli j.L vaïi verschillende zijden de opmerking werd gemaakt, dat de ministerieele mededeeiing veel te laat ter kennis van de varkenshouders is gebracht, zoodat een groot gedeelte van *hen door onwetendheid niet in staat was de opgaaf vóór 1 Juli te oen. Ook was men zoo wordt verder medegedeeld algemeen van oordeel, dat de bepaling betreffende de uitsluiting van verdere verstrekking van veevoeder van hen, die nalaten opgave te doen of weigerachtig zijn de varkens ten verkoop aan te bieden, welke be paling genomen is zonder dat de landbouw daarover is gehoord, de varkensfokkerij nog meer zal doen in krimpen. Men betreurde het zeer, dat de maatregelen ten aanzien va,n de varkenshouders genomen, er nood wendig toe moeten leiden, dat de varkensfokkerij ge heel zal worden stopgezet. Algemeen was men overtuigd, dat door de varkens houders geen regeertngsva rkens waren vastgehouden. VROEGE AARDAPPELSOORTEN. De heer N. Nobel, rijkstuinbouwleeraar te Hoorn, schrijft De proeven met verschillende pas ingevoerde nieuwe vroege aardappelsoorten, zijn dit jaar voortgezet. De uitkomsten hiermede dezen zomer op den proef-school- tuin te Hoorn verkregen, laat ik hie rthans reeds itn 't kort volgen. Opbrengst in per Are op 2 Ju groote kleine Ninety fold 364 21.5 Koksiaan 262V» 35 Sharpp's Victor 238 70 Duke of York 182 215 May Queen 182 28 Schotsche muis 168 215 We zien dus, dat de Ninety fold in opbrengst boven aan staat en de productie ervan zelfs 1-.5 maal zoo groot is als die van de reeds zoo vruchtbare Kok siaan Wat de gebruikswaarde als eetaardappel betreft staan ze allebei ongeveer even laag. De Sharpe's Vic tor blijkt een goede plaatsvervanger voor de Duke of York. De kwaliteit ervan als eetaardappel is iets be ter dan die van de. Duke of York. be May Queen wint het dit jaar in Opbrengst van de Schotsche muis; wat kwaliteit betreft staat echter de Schotsche muis bovenaan. De May Queen is van deze beide soorten nog het eerst roodhaar. Van enkele andere soorten, die nu nog niet voldoende zijn uitgegroeid, zullen de uit komsten later worden medegedeeld. HOOGWOUD. De heer P. .C. Groot., vroeger alhie irwoonachtig. thans 2e Ambtenaar ter Secretarie van Haarlemmer- li ede in Spaarnwoude te Halfweg, fa dezer dagen be noemd tot eerste Ambtenaa rter Secretarie en ad- unct-dijrecteur-Administrateur van het Levensmiddelekx bedrijf te Zaandijk. WIERINGEN. Evenals elders in Noord-Holland laat de aanhou dende droogte zich hier sterk gevoelen. De veehou ders geraken weldra met 't vee verlegen, daar bij de meesten 't gras op is en de akkers er uit zien als kal® harde dorschvloeren. De hooioogst is ver beneden'het middelmatige. Ook de bouwlanden lijden geducht en gaan vele moestuinen kwijnen. Voorwaar ziet het er thans voor den vee- en bouwboer in dezen abnormalen 'tijd lang niet rooskleurig uit WIERINGEN. Vóór rekening van 51 leden onzer onderafdeeliig der V P N werden j 1 Vrijdag op de Airrierdamsche eieren veiling geveild 3336 kipeteren en 92 eendeieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 8 tot en met f 8.95 per 100 stuks en voor de eendeieren f 8.80 per 100 stuks Aan schoon geld zullen de leden voor de kip- eieren per Kilo ontvangen f 1.39 of gemiddeld 8V> ets. per stiüi en voo rde eendeieren f 8.40 per 100 stuks. Handel vlug mei veel vraag Denk' er aan vooral zindelijke eieren af te leveren. -WIERINGEN. L In 't lokaal van den heer G C. de Wit werd doar notaris Obreen ten verzoeke van de Erven van wijlen mei de wed P PI Tijsen publiek verkocht een woon hui smet erf gelegen te Waterland, groot 470 Aren. Hoogste bieder was de heer P. M. de Haan, voor f 1495. terwijl deze ook kooper werd door f 4 boven 't bod af te mijnen, wordt al zoo f 1499. DE GESLOTEN ZEE. Het Handelsblad schrijft: Wij gelooven dat de toestand voor onze scheep vaart wel nooit zóó ernstig fa geweest als op dit oogenblik. De toestand van onze scheepvaartdat wil zeggen, de vooruitzichten voo rde proviandeering van ons land, voor de voorziening van ons land, met die zaken, Cie voor de instandhouding van ons leven. MARKTPLAATS A 88 en vooral ook ons economisch leven noodzakelijk zijn. Het Engelsche baluit, volgens hetwelk de vrije vaar geul binnen de Engelsche gevaarlijke zone wordt ge trokken, blijkt allerminst op een misverstand te be rusten. Het is een oorlogsmaatregel, op gronden be rustend die overeenkomen met die welke de Duitschers schers er toe leidden een gevaarlijke zone te procla- meeren, waarop elk vreedzaam neutraal schip „zonder meer'vernietigd wordt En Engeland wil er geen verandering ln brengen. Wanneer wij nagaan, wat wellicht de regeeriing zal doen om in dezen hoogst ernstigen toestand wijziging te brengen, moeten wij trachten de zaak waarom het gaat zoo koel en nuchter mogelijk te beschouwen. Duitschland hééft begin Februari de geheede Noord zee en het Kanaal tot oorlogsgebied verklaard, waar- In elk Nederlandsch schip in d«n grond geboord wordt Het heeft daarvan Uitgezonderd een smalle strook niet ver van de Ehiitsche en neutrale kusten. Om Engeland heen is over een mijlen breede zee elk Nederlandsch schip vogelvrij en goede buit verklaard. Eenige maanden Later verklaart Engeland een stuk Noordzee tot oorlogszone, dat ongeveer reikt tot half weg Duitschland en Engeland. Engeland geeft de halve Noordzee vrij en zegt daarom ligt het aan ons dat wij spot in de woorden moenen te zien? de Nederlandsche scheepvaart beschikt „over andere toe gangswegen dan de tot dusver gevolgde veilige vaar- 8 Voor het gevoel van vele Nederlanders staan Enge land en Duitschland niet gelijk. Immers, bij den on- beperkten duikbootenoorlog hebben wij ons goedmoe dig neergelegd Het recht van Duitschland om buiten die vaargem onze schepen te vernietigent onze zee lieden te vermoorden is de facto officieele protes ten daargelaten erkend Als een schip buiten de vaargeul vernietigd wordt, zegt menig Nederlander reeds ja, dat fa in orde, het schip was buiten de vaargeul, wel jammer voor den armen matroos die in de lucht geblazen la, maar dat komt van dat varen buiten ae geuL Buiten ons Noardzeekanaal. Maar wij moeten een dergelijk, op niet juiste gron den gebaseerd gevoel, buiten beschouwing laten Het feit, dat Duitschland het eerst zich in drie kwart of zeven achtsten van de Noordzee het recht heeft aangematigd oorlog tegen onze handelsschepen te voe ren, mag niet ten gevolge hebben dat Duitschland bo ven Engeland de voorkeur heeft in het toepassan van dat onrecht Het fa behoudens een overweging waarop wij terugkomen niets minder erg van Engeland dan van Duitschland, dat het thans een kwart van 'fle Noordzee tot jachtveld verklaart, ln welk kwart juist het door Duitschland vrijgelaten lapje begrepen is. Maar ook niets erger. En wanneer wij nu verbetering in den toestand wetnschan, fa het niet verstandig uit sluitend den een en rechts verkrachter daarover aan te spreken en den anderen rechts verkrachter zijn euvel daden te vergeven, omdat hij reeds gewoonte-misdadi ger fat Wij zeiden, dat Engeland een nieuw stuk Noordzee tot vrij jachtveld heeft verklaard Billijkheidshalve moe ten wij er op wijzen, dat ook in F.ogeland's gevaar lijke zone de schepen niet aan de mfadadjjge behande ling door beliigerente oorlogsschepen blootstaan als in de Duitsche. Een plotselinge torpedeering, met verder aan hun lot overlaten van de schipbreukelingen, fa tn de Engelsche zone ten gevolge van Engeilsche oorlogs schepen niet te verwachten. Maar „mijnen zullen tn de Engelsche zone in de eerste dagen nog niet gelegd worden zegt het officieele cpmmuniqué. Dus la ter wel Daaruit blijkt echter reeds dat het gevaar in de Engelsche zone het mijnengevaar niet minder verschrikkelijk fa dan dat van de duikbootem. De regeering kan den toestand moeilijk laten zoo als hij fa. Aan de beide belligerenten zal wel verklaard moeten worden, dat zij hun bepalingen dienén te wij zigen. Kan onze regeeriing de beide belligerenten niet laten weten om zoo min mogelijk last van de oorlog voerende partijen te hebben,, zullen onze handelsschepen een geul bevaren recht midden door de Noordzee door ons aan te wijzen; tn die strook zullen onze oorlogsschepen de mijnen opruimen, de schepen be schermen en elke vijandelijke daad met kracht van wapenen verhinderen? Wij wachten in elk geval met spanning af wat de regeering doen zal. j DE KIPPEN UIT DE GELDERSCH EVALLEL De besturen der landbouwafdeeling, der' Coöpera tieve Aankoopvereeniging en der afdeeling V. P. N., alle te Barneveld .hebben een dringend telegram om hulp voor de kippenhouders aan den Minister gezon den jlfiaar anders de geheel e pluimveeteelt in deze streken te gronde gaat DE VRIJHANDEL IN AARDAPPELEN HERSTELD. De Groentencentrale deelt mede. dat de regeling van den inkoop van vroege aardappelen voor het binnen- nènland op de veilingen, welke tot heden door daartoe aangestelde leiders geschiedde, met ingang van Maan dag 9 Juli 1917 fa opgeheven, zoodat ieder grossier of winkelier via zijn gewonen leverancier rechtstreeks van de veilingen de aardappelen kan betrekken, als mede dat van dienzeUden datum af de maximum prijs op de veilingen voo roert binnenland komt te vervallen. F. LIEFTINCK. t Te Haarlem is, na een langdurig ziekbed twee en tachtig jaren oud, tn het St Elisabeths gasthuis over leden de heer Franciscus Lieftinck, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zutfen Franciscus Lieftinck, geboren den 8en Juni 1835 te Odoora, waar zijn vader predikant was. studeerde te Groningen in de theologie, werd Ln September 1860 predikant te Boijl en in October 1863 te Kimswerd. De heer Lieftinck werd den 18en Februari 1879 tot lid der Tweede Kamer gekozen voor het dubbele kiesdistrict Leeuwarden, en na de splitsing, voor het kiesdistrict Franeker. Onafgebroken had hij hiervoor zitting tot Juni 1905 toen hij door den heer P. L. Tak vervangen werd. In Augustus da v. werd hij echter door Zütphen gekozen, nadat mr. Goeman Bor- gesius, die ook te Enkhuizen gekozen was. voor Züt phen had bedankt ln 1909 werd hij andermaal door Zutphen afgevaardigd; evenzoo in Juni 1913 en 1917. De heer Lieftinck was ridder in de orde van dan Nederiamdschen Leeuw en werd den 31 sten Augustus 1909 benoemd tot commandeur ln de orde van Oran- je-Nassau. RAADSLID-AMBTENAAR. Te Velsen is een raadslid benoemd tot secretaris der Huurcommissie. De Burgemeester meent, dat deze nu ,waar het een bezoldigd ambt is, als raadslid moe* bedanken. Het raadslid fa een andere meening toegedaan en zal in hoogere instantie een beslissing uitlokken. - ANNA PAULOWNA. Te risecretarie der gemeente Anna Paulowna zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden arm band. - BARSINGERHORN. Van hier fa zonder examen, toegelaten tot de Hoo gere Burgerschool met 5 j. cursus te Alkmaar, Gor- nelis Spaans Sz. - WIERINGBN. Voor de vacante betrekking van hoofd der O. L. schoo Ito Waterland, hebben zich 2 sollicitanten aan- egmeld. - WIERINGEN. Naar wij vernemen, zal alhier de aangebrachte strand vonderij goederen, waaronder een pek rubber van on geveer 70 kilo en een vat vet, vermoedelijk 500 pond, wegende, publiek verkocht worden op 19 Juli a.s. in 't Hotel Lont, te Hipp. BROEK OP LANG END IJK. De gemeenteraad van Broek op Langendljk heeft besloten het bouwen van een postkantoor op te dragen aan de heeren Kriiler en Oud te Alkmaar, voor f 39000. Deze heeren hadden voor f 34000 ingeschreven, doch konden aantoonen, dat zij1 zich hadden verrekend. LANGEDIJK. J. IJtsma te Broek op Langendjjk is verhoogd van de 2e naar de 3e klasse van het gymnasium te Alkmaar - ZUIDSCHARWOUDE. In de Zaterdag te Zuidscharwoude gehouden verga dering van de Coop. Verbr. Vereen Vooruit", te Zuidscharwoude, is tot batuurslid gekozen de heer P. Schoen te Broek op Langendijk en tot commissa rissen de heeren P, van der Welle te Zuidschar woude en J. Ploeg te Hugowaard. Bovendien werd de statutenwijziging definitief afgehandeld. CALLANTSOOG. Alhier werd aan de kiezers dóór Iemand bulten het stemlokaal een adres aan den Commissaris der Koningin en een aan de Koningin ter teekening aan geboden waarin verzocht wordt, den heer Elskamp. Secretaris der gemeente Petten, tot burgemeester van Callantsoog te benoemen. Eerste inteekenaars waren de heeren A. Thomasz, raadslid en A. Kos. jachtop ziener. CALLANTSOOG. De rekening en verantwoording van het Algemeen Armbatuur alhier, over het jaar 1916 is opgemaakt met een bedrag van ontvangsten van f 1746.5UV», van uitgaven van f 126426, dus met een batig saldo van f 482.24V». De begrooting voor 1918, die evenala de rekening en verantwoording over 1916 aan den ge meenteraad fa toegezonden, sloot in ontvangst en uit gaaf met f 1680.2Ï1/» met een post voor onvoorziene utgaven van t 17424V» CALLANTSOOG. Nu, na de gehouden schoolfeesten, alle daarmee in verband staande betalingen zijln gedaan, blijkt de schoolfeestoommfasie het onderwijzend personeel en de heeren J. Brouwer en A. Thomasz nog te bachikken over f 3466. De totale ontvangsten be droegen f 21237Vi, als batig saldo van het i<n 1914 gehouden feest, f 25 al» gift van Jhr. van de Poll en f 10 als gift van iemand uit Koegras, die onbe kend wenscht te blijven. De uitgaven beliepen f 177.71Vi Uit deze cijfers bLtjkt wel, dat de ingezetenen dezer- gemeente voer schoolfeest goed in den buidel tasten. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 7 Juli hield de Tulnbouwvereonijring alhier in de „Vlas- en Korenbeurt". Na opening door den voorzitter den heer H. Pateer, werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Medege- deel dwerd, dat het bestuur wel gelezen had, dat Anna Paulowna als inlaad-station was aangewezen, maar officieel bericht was nog niet daarvan ontvan gen. Dit zou nu echter wel spoedig binnenkomen, zoodat a.s. Dinsdag voor export zal worden geveild. De aardappelen, bestemd zoowel voor binnen- als buitenland, moesten aangevoerd worden in zakken van 25 K.G. netto. Nader za lworden bekend gemaakt hoe er zal moeten moeten worden gesorteerd. Voor export kwamen pootaardappelen niet in aanmerking. Do heer Preijde stelde de vraag, of de aardappelen ook in manden mochten worden aangevoerd. Dit werd bevestigend beantwoord .Verder vroeg dit lid of ook tuinboonen en wortels voor export mochten worden aangevoerd. Hierover zou het bestuur met de exporteurs verder overleg plegen. De vergadering achtte het noodig, dat bij de veiling een bord werd geplaatst, waarop mededeellngen konden gedaan worden. Verder deelde de voorzitter nog mede, en wees er met aandrang op, dat iedere partij aard appelen deelbaar moet zijn door 4, dus in i par- i tijen moest worden aangevoerd, daar er 50 pet. in het binnenland'bleef, 25 pet naar Duitschland ging ®n PJ*- naar Engeland. Gevraagd weid door den heer Witte man, of er door het bestuur voor gezorgd v- as, dat een voldoend aantal zakken aanwezig zou zijn. Tot heden was men hierin nog niet geslaagd, maar er werd nog aan gewerkt, om voor de hande laars zakken in depot te stellen. De heer H .Pen- nekamp gaf verslag van de reis naar Friesland om pootera. Al spoedig was men tot de ontdekking ge komen dat bijna alle aardappelen gekeurd werden door de Friesehe Maatij. van Landbouw. Van haar moest men pooters betrekken. Er waren wel aardappelen, die niet" voor de keur waren opgege-

Schager Courant | 1917 | | pagina 1