laad van Oude Niedorp. Dinsdag 10 Juli 1917. 60s!e Jaargang No. 6033. kecTh»ZiS^ Or werf Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Maandagavond 9 Juli 1917. Voorzitter burgemeester Nagelhout. Allen aanwezig De notulen worden door den waarnemenden secre- Itaris, den heer M. Kooiman, gelezen en -worden [daarna onder dank voor de juiste weergave, goedge- I keurd. Medegedeeld wordt, dat goedgekeurd van Gedepu- I teerde Staten is teruggekomen het besluit tot af- en j overschrijving, ter vorige vergadering genomen, als mede het toen genomen raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening, groot f2025. Ingekomen is een adres van den heer F. C. Jong, administrateur van het levensmiddelenbedrijf. Daar in wordt er op gewezen, dat de werkzaamheden zich steeds uitbreiden en het ondoenlijk wordt, ze zelve uit te voeren, als men nog tal van andere zaken heeft te behartigen. De helper, J. H. Schiebroek, had zich tamelijk goed het werk weten eigen te maken, doch zal den 20sten dezer onder de wapenen moeten ko men. Tweemaal is reeds verzoek ingediend om uit stel van opkomst. Zonder resultaat. De heer M. Rui ter heeft zich inmiddels ook eenigszins met het werk op de hoogte weten te stellen. Maar er komen voortdurend nieuwe werkzaamheden bij, te veel, voor de beschikbare werkkrachten. Mijn .zaken lei den er onder, zegt adressant en wil ik mijn normale broodwinning en gezondheid behouden, dan moet ik daarmee rekening houden, terwijl de omstandig heden waarin mijn gezin verkeerde, reden te meer zijn, dat het indienen van mijn verzoek om Schie- broek's ^uitstel van opkomst wel te willen bevorderen of liever nog, een ander voor mij in plaats te willen benoemen, terwijl ik dan nog liet mijne tot de werk zaamheden zal willen bijdragen, zooveel in mijn ver mogen zal zijn. De heer Ligthart vindt, we moesten eerst een po ging deen, om Schiebroek vrij te krijgen van opkomst Voorzitter zet: Dat is ook volkomen het idéé van B. en W., die willen voorstellen een adres of telegram aan den minister van oorlog te zenden om uitstel te vragen voor Schiebroek. Het werk is thans in zeer goede handen en 't zou ons spijten, als we een an- i. der zouden moeten benoemen. De Raad vindt liet algemeen goed. om op B. en W. voorstel in te gaan. Ingekomen is een adres van 't Noorddeél der ge meente Zijdewind en omgeving, Roomsch-Katholieke mannen en jongelingen, waarin gewezen wordt op het namens de kiesvereeniging ingediende adres, om den Zondag van de kermis af te schaffen en zoo mo gelijk elke vermakelijkheid op Zondag. Dat dares is niet afgehandeld. Het bestuur dezer vereeniging alleen is misschien voor den Raad een te geringe aansporing. Daarom komen onderteekenaren, ten ge tale van 65, nu in massa tot den Raad. Zij zijn allen overtuigd, dat Zondagsheiliging en Zondags rust met kermis op Zondag onvereenighaar zijn. Mis schien zal dit niet ieder onzer inwoners evenzeer ter harte gaan, al is het plicht, de Zondagsrust en Zondagsheiliging te bevorderen, maar wij doen het beleefd verzoek, de Zondagskermis voor heel de ge meente te verbieden. Mocht dit geen ingang vinden, dan verzoeken onderteekenaren om voor Zijdewind en omgeving de kermis op Zondag te verbieden. Volgt adres van een 90-tal onderteekenaren inge- i zetenen van het Noordelijk-deel der gemeente Zij- I dewind en omgeving waarin er op wordt gewe zen, dat er sprake is van afschaffing van kermis op Zondag, en Woensdag daarvoor in plaats tè stel- len. Zij betreuren, dat zoo een werkdag te loor zal gaan, die zoo benut moet worden. Ook. is Zondag e eemge dag der week, dat velen familieleden van elders ontvangen, omdat die ook geen werkdag kun nen missen. En de Zondagsheiliging zal er niet bij winnen. De kei-misbezoekers gaan eenvoudig naar andere plaatsen, waar de fiets hen gemakkelijk brengt. Bovendien zijn ze dan nog onttrokken aan toezicht van ouders en bazen. En vele ingezetenen zullen schade hebben van afschaffing van den ker mis-Zondag. Daarom verzoeken adressanten den ker mis-Zondag op Zijdewind te mogen behouden Zal straks tegelijk met het andere adres en met dat der kiesvereeniging worden behandeld Verzoek van C. Jong, caféhouder, hoek Rijderweg tusschen 't Veld en Zijdewind, om toestemming, om op Maandag 10 en Dinsdag 11 September ter ge legenheid aer Zijdevvinder kermis, pianomuziek te mogen aanschaffen, dus geen muziek voor den dans. Vertrouwende op uwe medewerking in deze en ho pende, buiten den Raad geopperde bezwaar, als zou de opzet van mijn zaak zijn om die van de wed. bruin te' verdringen, zal zijn opgeheven, teekent adressant, enz.... Dit zal 'na de anderq adressen worden behan deld. Voorzitter deelt mede, dat .de heeren C. Over, J. Ligthart en P. Wit bij enkele candidaatstelling tot raadsleden zijn herkozen. Voorzitter wijst er op, dat is besloten tot geldlee ning voor de niepwe Oude Niedorperbrug. Maar nu de nieuwe brug, is uitgesteld, terwijl de bestaande brug voorloopig is hersteld, stellen B. en W. voor, om Ged. Staten te berichten, dat de Raad gaarne de leening als niet aangegaan zou beschouwen, aan gezien de vernieuwing der brug nu nog niet plaats vindt en de raad niet goedvindt, die schuld ten na- ine der gemeente te houden, die niet bestaat. Goedgevonden. Volgt ontslagaanvrage door den onderwijzer J. M. v. d. Hart te Zijdewind, wegens zijn benoeming te Haarlem. Op voorstel van B. en W. wordt het eer vol ontslag tegen den gevraagden datum 1 Sep tember a.s. met aller goedvinden verleend. Voor zitter acht den heer v. d. Hart een besten onderwij zer, hoopt dat diens benoeming daar tot verbetering van zijn positie zal mogen strekken, maar het spijt spreker overigens wel, dat we hier die beste onder wijskracht zullen moeten missen. Volgt benoeming gemeentesecretaris. In verband met gehouden besprekingen voor of na de vorige ver gadering, is de aanbeveling: 1. J. Nagelhout, burge meester; 2. M. H. Woutman, hoofd der school te Oude Niedorp. Bij stemming wordt de heer Nagel hout met zes, in dit geval, algemeene stem men, bepoemd. Voorzitter zegt, mij is de eer te beurt gevallen, met algemeene stemmen te worden benoemd en ik dank voor 't vertrouwen dat in mij is gesteld. In verband met de Gemeentewet, zal verzofk aan 11. M. de Koningin worden gericht, om deze betrek king, tegelijk met zijn ambt als burgemeester te be- kleeaen. Naar aanleiding der 5-jaarlijksche herzieningsver ordening, zullen politieverordening, enz., ter goed keuring worden ingezonden. Voorzitter deelt mede, dat er veel reclames Hoof- delijken Omslag zijn ingekomen. B. en W. vinden liet wtnschelijk hiervoor eene commissie te benoe men. Benoemd worden de heeren J. Wit, C. Over en voorzitter. Voorzitter zegt, in verband met ontslagaanvrage v. d. Hart is een oproeping geplaatst en reeds een sollicitatie ingekomen. De heer J. Ligthart vraagt, waarin de oproeping is geplaatst en verneemt-van in de Kath. Schooi en „De Vacature", de gebruikelijke bladen hiervoor. De heer Ligthart is met deze inlichting tevreden. Volgt behandeling adres kiesvereeniging Zie hierboven. Voorzitter zegt, 't is op de vorige vergadering heel wat besproken. Maar als iemand er nog iets aan wil toevoegen, kan dat. De heer Ligthart: Ik blijf bij mijn ftandpunt. Zon dagskermis is geen Zondagsheiliging, is Zoiidagsschem- nis. Dat het op O. Niedorp en t Verlaat geen in stemming vindt, kan ik me verbeelden. Maar toch zou ik wensehen, dat de Zondagkermis bij ons op Zijde wind aigeschaft werd. Dat is besproken en ik hoop, dat de raad daarmee rekening wil houden. Dat adres kan me niet schelen, dat daar wat meer 'haiulteeke- ningen op voorkomen, als op 't andere. Och, dat zal je altijd wel houden. Die enkele handteekeningen meer op liet adres, daar zou ik geen rekening mee 'villen houden. De heer P. Wit: Maar 't scheelt er wel 'n 30. En dat ze tegen kermis verdeeld zijn, snap ik niet. Je ziet ze wel naar andere kermissen toegaan en 'hier teekenen ze, dat ze tegen de kermis verdeeld zijn. 'k Begrijp dat niet.. Want als ze er dan zoo tegen zijn dan moesten ze er ook niet heengaan. En ik heb er 'toch verscheidene gezien op de Schager kermis en ook op de kermis te Blokhuizen. De heer Liglhart: Ik zou niet zoo oen persoon kunnen aanwijzen. De heer P. Wit: Maar ik wel. De lieer C. Rempt: Ik heli gestemd voor afschaf- finp te Zijdewind, inaar waar het me thans blijkt, daP er zoo velen daar tegen de afschaffing zijn,^iu hen ik beslist tegen de afschaffing van del Zondag toch bij acclamatie aangenomen. Daar was P. Wit bij. En daar had hij dan moeten spreken. De heer P. Wit: Ik dacht, dat ze er voor waren. Nu blijkt mij, dat er velen tegen zijn en daarom, de. overtuiging daarvan is er nu. De heer J. Wit vindt: Voor de geheele gemeente geen Zoudagskermis. Niet voor Zijdewind alleen. De heer Ligthart: Met het oog op de Zondagsheiib ging, wat Jan Wit op de vorige vergadering heeft aan gehaald, 't was zei hij. 0111 de Zondagsheiliging. En de kermis zou die schenden. Wat mijn standpunt ook wel is, maar daar heb ik niet van gesproken. Maar dat hij nu van andere gedachten is, begrijp ik niet. Om er voor O. Niedorp en Verlaat nu op te tamboeren, daar ben ik niet voor. Eerst Zijdewind. Wij zijn Katholieken en we moeten de Zondagsheili-* ging hooghouden. Eerst met Zijdewind probeercin, om daar eerst een stap in de goede richting te doen. Dat zou ik willien. Voorz. zegt: Ik heb gezegd, dat ik er tegen was om t te O. Niedorp en te Zijdewind toe te passen. Als hel echter bleek, dat de burgers te Zijdewind af schaffing van de Zondagskennis wenschlen, zou ik aan hun verlangen tegemoet hebben willen komen, heb ik gezegd. Maar nu blijkt het ,dat er te Zijden wind ren omgeving zooveten tegen zijn en ben ik er legen het te Zijdewind bij uitzondering nu toe te passen om daar den Zojndag van de kermis af te schaffen. De heer LigthartAkersloot is ons voorgegaan met die afschaffing. Daar is zelfs van 4 dagen twee gemaakt Ik zou graag navojging willen Voorz. stelt aan de orde stemming over adres kies vereeniging ,om den kermis Zondag voor de heele ge meente af te schaffen. Na afloop daarvan kunnen we bespreken of stemming noodig is er over, om 't voor Zijdewind alleen af te schaffen. Adres kiesvereeniging afschaffing Zondagkermis voor de heele gemeente stemmen voor J. Wit en J. Ligt hart. Mjet de andere 5 tegen verworpen. De voorz. vraagt, of de heer Ligthart nu een nader voorstel wenscht. De heer Ligthart: Ja zeker, ik stel voor d'e Zondag kermis voor Zijdewind af te schaffen. Stemming: Voor de heer Ligthart. Met de andere Tegen verworpen. Volgt adres C .Jong. De heer Ligthart dacht, dat dit enkel een puntje van Burgemeester was. Heeft de raad daar ook over te zeggen'? Voorz.Strikt genomen heeft de Burgemeester er ovpr te zeggen. Maar spreker stelt er prijs op, dat liet in den raad wordt behandeld en acht het heel eoted ,dat de rjad hierin uitspraak doet. Voorz. leest het adres nog eens. D|6 heer P. Wit: Dus doel is: alleen 'n deuntje! pianomuziek. Voorz.: Ja, zooals bij Burger denk ik. Dp heer Ligthart: Dan is er geen bezwaar tegen, vind ik. De heer P. Wit heeft ook geen bezwaar. De heer A. Strijbis: Maar dan gaan ze meer loopen. De heer C. Rempt vindt dit ook en uit een zedelijk- heidsoogpunt is dat sjouwen langs den weg niet goed te keuren. Die heer Ligthart: 't Zijn oudjes hoofdzakelijk. Ze zitten dan nogal rustig daar. En dat is bij de Wed. Bruin pet pas met al die jongelui. Die heer A. Strijbis: Maar de zaak van Burger is er toch ook nog. Die heer Ligthart: Daar komen ook de jongelui. De heer A. Strijbis: Dat zal bij C. Jong ook wel zoo wezen." De heeren P. Wit en Ligthart zeggen, als het dans muziek bedoelde zouden zij er niet voor zijn. Nu wel, De heer J. Wit: Ik zou denken, als de raad dat loopen en kuieren langs den weg bevorderen wil, dan hier voor stemmen.' De herberg van Jong is 1300 Meter wel van de kennis af. Ik zou die herberg liever nog om 11 uur zien sluiten. De oudjes daar? We welen 't wel, De jongelui 'zullen er ook komen, net evengoed als bij Burger. De heer Ligthart: De kermis is toch bij Burger en Bruin. De heer Over: 't Is toch een lokvink, als er mu ziek is bij Jong. Wanhavigheid en rumoer krijg je zoo. Voorz.Als ik alleen uitspraak aan me hield, zou de groote afstand, die de jongelui hebben van die herberg naar de kermis, bij mij al niet het lichtst wegen, 't Is goed, dat de raad in deze uitspraak doet. Naar uitspraak van den raad zal ik in deze handelen. Ieder is vrij in het uiten van zijn meening en ik stel er prijs op ,®at elk zijn overtuiging rustig geelt. Bij stemming zijn voor 't adres Jong de heeren J. Ligthart en P. Wit. Met de 5 anderen tegen verwor pen. Rondvraag Nihil. Volgt sluiting

Schager Courant | 1917 | | pagina 5