De dingen om ons heen. Niet door menschenhan- den gebouwd. 60ste Jaargang. No. 6034. W0ENS8A G II JULI 1917. Uitgevers: TttAPiYlAN tè Co. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. ADER Alneieei Nieuws- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADV ERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Aiïeneitie- luMlil SCHAGEN. LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden fO.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Het heilige moeten (II) «aar de mogendhedengroep, die de koloniën bezit, de waterwegen beheerscht, en de invoeren uit over- zeeschte ge^-esten controleert, volgens de besluiten der conferentievan Rome en Parijs voornemens is den handel met de Centrale mogendheden, heen fen weer zoo krachtig als dit maar mogelijk is, te onderdruk ken is de eenige mogelijkheid die het Vierverbond overblijft om de eigen benoodlgdheden te betrekken •n de eigen waren uit te voeren, het een of andere neutrale land als bemiddelaar, als tusschenhand te namen. h "4®! de Entente haar zin krijgt (en wanneer haar dit dan misschien niet op het slagveld gelukt, is de Stateugroeu toch kracht^ genoeg o.n economisch haa rwenachen aoor te drijven/ dan moeten de Neutra len de makelaarsroe spelen Voor ons land beteekent dit, dat allerlei schijtn- maatschappijen niet sirooinanneu aan hei hoold zou den moeten worden opgericht om het Duitsche fabri kaat voor Nederlandsen te laten doorgaan Zelfs de domste en doofste handelsattaché bij een der gezantschappen van de Entente bemerkt dit spel letje te eeniger tijd, vroeger of later. En dan staat otos land weer voor een moeilijke keus. Of het ziet zijn invoer en export afgesneden of uitermate 'hoog belast, omdat men grond meent te hebben voor de gedachte, dat het ,,wel weer alle maal Duitsch" zal zijn Of er moét een blijvende „N.O.T komen. In het eerste geval Is de Nederlandsche handel en Industrie op ieder gebied dood, in hert tweede geval half levend lede rkoopman of industrieel, die door den nood dei- tijden de .N.O.T -bemiddeling heeft ingeroepen weert hoe ver de controle gaat en dat hij praktisch geen enkel handelsgeheim meer heeft. Zijn relaties zijn ge noteerd, zijn factuurprijzen bekend en hij kan geen zaak meer doen zonder dal een ol ander jongen oi ..meisje van de En O Tee" of een van de dwars- kijkende beambten van de N.O.T die door groote „bevriende'' kantoren in Rotterdam of Amsterdam tij delijk naar den Haag gedetacheerd zijn. Oorspronkelijk beteekende de N.Q.T natuurlijk een reddingsbrag voor den handel die anders geheel lam zou zijn gelegd, maar de verzameling dwarskijkers, die In de twee en zestig N.o.t -huizen (het kunnen en sind» gialeren ook 63 of 61 zijn) is samengebracht wordt langzaam aan een bedreiging voor elk die nog hecht aan hert oude voorschrift: Kom vrii op mijn kantoor, Doorsnuffel alle hoeken, Maar vingers uit de kas En oogen uit de boeken Vooral tegen het verbod van den laatsten regel hebben Ambtenaren van de N.O.T. zwaar gezondigd. Zij heb ben niet alleen hun oogen niet uit ae „boeken' gehou den, doch zelfs zoo vaak en zoo grondig daarin, ge studeerd,. dat geen enkel koopman in ons land zich meer behoeft te verbeelden zakengeheimen te hebbén en ,,'n bijzonder goedkoop adres'' voor dit of dat te bezitten. Zijn geheim is het geheim geworden van de N.O.T en zeer waarschijnlijk ook van den zoon, neef of bediende .van zijn concurrent die „met het oog op de stilte In zaken''tijdelijk een betrekking bij de N.O.T heeft aanvaard. Vraag eenig koopman In onze groote handelsstede^ of hij niet alle waardoering voor wat de Trust tot stand wist te brengen een andere gedachte heeft over de gevolgen, die de werkzaamheid der N.O.T j voor hem zal hebben En nui lijkt het volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat ook n ahet eind van den oorlog een controieerend li chaam noodig zal blijken te zijn om er voor te wa ken, dat er toch om 's hemelswil geen kruimeltjé Entente-waar (grondstof of fabrikaat)' de Centrale gren zen overgaat en evenmin „besmette" goederen tfit de Centrale landen naar de geallieerden wordt gesmokkeld Het spreekt vanzelf, dat, wanneer het tot een eco nomische boycot komt, beide partijen het neutrale land als een bij uitstek vruchtbaren bodem zullen aan zien, om flaar hun strooman "-fabrieken, -kantoren, enz. te vestigen in de hoop, dat de tegenpartij wel zoo vriendelijk zal zijn, die „Nederlandsche N. Venjnootsch. tot het Expl. van X en V als zuiver Nederlandsch te Villen beschouwen en haar als zoodanig te leveren of van haar te koopen... Men moet al zeer optimis tisch zijn, als men gelooft, dat een dergelijke stroo ma nonderneming'niet aanstonds in haar ware karak ter zou zijn onthuld. In Engeland heeft thans een zaak reeds een vijandelijk karakter, wanneer 1/64 van haar kapitaal in bezit van den vijand is. Een schip, waarvan 1/64 vijandelijk bezit is, komt met lading en alles in aanmerking om in beslag te worden genomen en dus voor verbeurdverklaring. De zer dagen berichtte de Engelsche pers reeds ,dat er pogingen gedaan werden, via neutralen, om Engelsche schepen te charteren voor neutrale rekening, terstond nat den oorlog. Lloyds besloot zijn polissen voor al- gemeene transportverzekering voor een geheel jaar eai waarbij vroeger elk middel van uitvoer in aanmerking kwam, zóó te wijzigen, dat die algemeene verzekering piet geldig zou zijn voor ladingen, die zich bevinden In schepen, die varen onder of voor rekening vah den Duitschen handel. Reeds het aankondigen van zulk een plan, zonder dat nog iemand met redelijke zekerheid kan voor spellen, wanneer het afloopt en wie dan in staat zal zijn. nog dergelijke besluiten uit. te vaardigen en te handhaven, wijst op een geestes gesteldheid, die tot uiterst groote voorzichtigheid moet nopen, vooral in de neutrale landen. Immers, de twijfel die elk oogenblik dan door deze, dan door gene groep wordt uitgesproken, of wij wel werkelijk neutraal zijn, bewijst dat er maar heel wei nig hoodig is, om dien twijfel in zekerheid te verande ren. zoodat wij niet meer als neutraal, doch als par tijganger van een der beide vijandelijke kampen wor den beschouwd Daardoor zou natuurlijk de handel der „strooman- nen" 'onmogelijk worden, doch ook onze bonafide eigen zaken. Zeker met eén, doch waarschijnlijk met beide partijen, die haar grenzen door hooge rech ten tegen ons zouden sluiten en omze aankoopers van noodige grondstoffen, machineriön en andere producten zoo\eel mogelijk zouden beperken of bemoeilijken. Wij staan dus voor de vraag, hoe onzen eigen han del na den oorlog het best te beschermen en het on mogelijk te maken, dat men ons als verkapte of open lijke vijanden beschouwt. De oplossing van die vraag hebben wij zelf in de hand. Inrichting van een officieel handelsregister waarin elk handelaar, fabrikant, reederij. maatschappij voor komt, met opgave harer leden, aandeel- en obligatie houders gjs een middel. Dan weet men hoe de vork in den steel /it en welk percentage van vreemden invloed in elke onderneming aanwezig is. En daar door wordt het stichten van „.stroozaken" zeer moei- lijk wat in zichzelf reeds iets wenschelijks is. Want het eigenaardige van een „stroozaak" is, na tuurlijk, dat zij wel op onze bodem gedreven wordt en hier haar personeel in staat stelt gela te verdienen, doch dat de hoofdzaakde winst zelf, naar het bui tenland gaat, naar de doodonschuldige'' bezitters van aandeeltjes in de „HoLLandsche onderneming". Het bijgevaar, dat zulk een „stroo-zaak" natuurlijk geneigd zou zijn buitenlandsch personeél aan te Stel len, is zooveel mogelijk halffabrikaten te gebruiken, waaraan de landgenoot der feitelijke hoofdpersonen of deze zelf wat verdienen, kunnen wij voorloopig buiten rekening laten. Over het „duimping gevaar" een ander maal als de toestand wat duidelijker is. Thans een enkel woord over het lichaam, dat de controle zal uitoefenen over herkomst en finale be stemming van onze in- en uitvoerartikelen. Dat dit niet kan wezen „de N.O.T," of een andere „N.O.Tis duidelijk. Geen privaat personen, met uit gebreide zakenrelaties aanstellen ais controleur hun ner collega's of concurrenten. Als controle onvermijde lijk is, zou staatscontrole door ambtenaren, zij het doo reen uitbreiding van het statistiek recht of op andere wijze, verre den voorkeur verdienen. Hun con trole zou even strict rijn die der belastingcontro- leurs.. wietn ook memand het verwijt maakt, dat zij zichzelf' of hun bekenden met hun verkregen kennis verrijken of zelfs de gelegenheid daartoe op hun weg vinden, wat natuurlijk bij de uit zaken kringen gere- cruteerde N.O.T.-ambtenaren naderhand veel eerder het geval zou kunnen zijn en wat nu reeds menig za kenman een schrik op het ljjf jaagt bij de gedachte aan een terugkeer van normalen tijden Handelsregister als preventief en stricte staatscon trole op handel en bedrijf zijn de twee eetnige midde len om te verhoeden, cLat Nederland van een even- tueelen economischen oorlog na het sluiten van den vrede het slachtoffer wordt. Maar niet te lang delibereerem Terwijl Nederland nog studeert om de mogelijkheid eener eigen staalindustrie, wordt de stichting van een hoogovenwerk In Limburg reeds door stroomarmen met vreemd kapitaal voorbereid, gelijk dezer dagen onze pers meldde. Handelen voor het te Iaat Ls. Ook voor Nederland is er een „heilig moeten". Of behoort er tp zijn althans. UITKIJK. EEN NIEUWE BRANDSTOF. Het afval van vlas „leemen" genoemd, dat vroeger totaal geen waarde had, is plotseling een waardevol artikel geworden, nu blijkt, dat hert als brandstof ge schikt is. De vlashandelaren in Zeeuwsch Vlaanderen maakten in het begin van de vorige week f 13 tot f 14 per 1000 Kg en aan het einde der week was de prijs reeds tot f 20 gestegen. Velen hebben groote voorraden van dit artikel liggen en hebben dus een aardig buitenkansje. HOOGWOUD. Voor de Gemeenten Hoogwoud, Opmeer en Sijbe- karspel, met als standplaats Hoogwoud is aangesteld als Commies dier Rijks Directe Belastingen de heer H. Roerhorst, Commies 3e klasse te Zevenaar. ZIJPE. De in deze gemeente gevorderde wol voor het le gerbestuur zal op 16, 17, 18, 20, 23, 24 en 25 Juli a.s. te Schagen moeten worden afgeleverd Ongeveer 5400 vachten kunnen uit deze gemeente worden ver wacht ZIJPE. In onze gemeente zijn voor de landstormjaarklassen 1903 en 1902 respectievelijk 14 en 23 personen in geschreven. UIT HET ENOELSCH VAN DAVID LTALL DOOR J. P. WESSELINK VAN ROSSUM Uitgave W. DE HAAN, Utrecht Geeart i 0.95, prachtband I ï.ig 4a Zij keerde na een oogenblik terug met een lam? blauw, officieel uitziend couvert in de hand „Ik heb het niet noodig, Maar ga hier zitten, waar je gezeten hebt, zei hij op een toon van groote voldoening, (,,en lees het, zoodat ik je gezicht Irnm waarnemen. „Ik geloof niet, dat het me buitengewoon inte resseert Wat doet het er toe, zoolang <]e leeft en nieuwe testamenten zult maken; misschien nog vele." „Dit zal het eenige zijn. dat practisch wat betee kent," antwoordde Gij en weer alleen om hem ter- wille te zijn. verbrak zij het zegel, streek het geaeoeide document glad en liet haar oogen er over gaain Hij sloeg haar aandachtig gade en zag hoe de uitdrukking van. haar gelaatgaandeweg zachter werd en toen zn bij een der paragrafen opkeek, waren haar oogen vol tranen. „Edmund, dat ia heel edelmoedig; maar het is geen eerlijk testament tegenover de kinderen.'' „In welk opzicht la het oneerlijk tegenover hm?" ...Wel je hebt mij te goed bedacht Wat ter we reld zou ik doen met vijftien honderd pond in het jaar voor mijzelf. Vijf zou meer dau voldoende zijn." „Ik denk er andera over; bovendien zul je het met mij eens zijn, ais je goéd bedenkt., dat dé kin deren ieder duizend per jaar hebben Zij hebben niet meer noodig, zelfs Stepnen niet, en ofschoon hij zelf nooit een stuiver verdienen zal, kan hij daarvan leven, zooals hij verkiest." „Ja, dat kan nij," zei Aifeon en terwijl zfl het do- eument op haar schoot liet vallen, keek zij hem met vasten, droeven blik aan. „Is er iets andere, dat je niet goed vindt?" vroeg hij bezorgd „Ik waag mij alleen al hoe het komt, dat je zoo edelmoedig bent, Edmund; geloof mü. het was niet noodig die clausule er Inop te nemen, die in het geval voorziet, dat ik sou hertrouwen. L)at aal niet gebeuren." „Maar je moert vrij blijven," zei hij snel. „Ik heb raaruien gekend, die hun vrouw aan boeien legden. Hert is een machtsmiddel van de laagste soort, boven dien zou fk graag hebben, dat je nog een beertje go luk had hert geluk, dat ik niet in staat was je ta geven. Zij slikte wat In, stond op en liep naar het raam,, beproevende haar gevoelens volkamen te beheerschem om te kunnen antwoorden. Dit waren moeilijke oogenblikken en den laatsten tijd hadden ziji haar rust maar al te vaak verstoord Zij was teruggetrokken van natuur en weinig geneigd om zich te uiten; en het voortdurende beroep op haar gevoelens, dat haar man in zijn hulpeloosheid deed, bracht haar in verwarring. ■Kom hier terug, Alison; ben je boos op mg? "Neen," zei zij haar tranen afwisschende. „Ik voel mij' beschaamd omdat ik al deze welwillendheid niet verdien Ik heb niets voor je gedaan of tenminste heil weinig." De verpleging, die Je mij gaf, heeft mijn leven gered, je Wl, dat men imj dat heeft gezegd; en iets anders redde mijn ziel. Zij gmfl weer naast hem Hitten, maar zei geen woord Herinner je je de dagen in Parijs, Alison?" Ik zal ze tióoit vergeten," antwoordde zij zacht. j'Weet je wel, wat mij daarvan het levendigst voor den geest staat?" Zij schudde hert hoofd. Ik zie je daar op je knieën bij je avondgebed. Toen schaamde ik mij dikwijls tegenover je. Ik zou hebben willen wegsluipen en wegblijven, maar het beeld verflauwde nooit, zelfs niet. toen wij geheel los van elkaar schenen te staan." Zij antwoordde niet. Hoe kon zij? Welke woorden zouden hier passen. WÜ waren üi Parijs heel gelukkig, Edmund; g* lukkii/er dan wij geweest zijn, voor wij hier kwamen. „Je bent hier dus gelukkig Be*,oesvt „O, ja volkomen; en als je beter bent, zal ik nog gelukkiger znn" „Meeu Je dat werkelijk, lieve f !]Wil Te mfl dan een kus geven uit eigen beweging. In .langen tijd heb ik er geen gevraagd Zij bloosde even en kuste hem; daarna wendde hij zich om op zijn kussen en viel in slaap. Haar gelaat *as heel zacht, terwijl zij eenige oogenblikken naast hem zat; toen rij zeker was. dat hij vast rik», borg rij het afschrift van het testament weg, verliet recht de kamer en iep langs het strand naar het ach er- hek van de pastorie van Rochallan. .Twee d igcn later, 's avonds laat kwamen Anna en Step hen. Madge was den vorkjen dag gekomen. De beer Crewe waa den ganschen dag heef opgewekt geweest en Madge in klaarde, dat zü tevreden was met zgh uiterlijk; maar rij had hem af en toe gedurende zgn Anna en Stophen echter waren zeer geschokt Toen de heer Crewe Stephen op den drempel zag lang. ma ger en bruin, in staat zonder stok \c wandelen en ge zond uiterlijk, ofschoon wat schraal, nam rijn ge laat een uitdrukking van innige voldoening aan. „Kom hier. mijn jongen, ik kan bijna niet gelooven, dat het Stepnen is; ben 'je nu heeiemaal goed?" „Ja, vader, volkomen, dank u," zei Stephen -met een vreemde verlegenheid, want er was niets in dezen magaren zieke met rijn vriendelijke oogen, dat hem herinnerde aan den vaderj*dien hg gekend had ,Maar ik vrees, dat het met u niet al te goed gaat „Ik ben heel best; nu kun je niet blijven, Stephen, want je moert de stof van de reis afwasschen en wat gebruiken, maar beloof je mij daarna te komen, zoodat wg samen wat kunnen praten?' „Ja vader, stellig kom ik", zei Stephen ernstig; en getrouw aan zijn belofte was hij binnen een uur teru^ Alison liep met hem mede naar de deur om een waarschuwend woordje te zeggen. „Ik weet niet, of ik het wel mag toestaan, maar daar het een zeer bijzondere gelegenheid b, geloof ik, dat ik het moet Maar niet langer dan twintig mi nuten of een half uur, beste Stephen, anders wordt Ei vader zoo opgewonden, dat hij vannacht geenoogen- lik slaapt" Zij zag hem glimlachend aan, toen rij de deur sloot en wischte op het portaal, voordat zij naar beneden naar de meisjes ging, haar oogen af. Nie mand dan Alison, zelf wist, wat het beteekendezulk een vrede in -huis, een eensgezinde familie onder een dak te hebben. "t>e goede verstandhouding tusschen den vader en Stephen zette de kroon op alles. Het kwam niet in haar op, dat dit alles haar werk was; rij dankte God stil in naar hart en ging naar beneden. „Ga daar zitten. Stephen, het is de plaats van je moeder," hei de heer Crewe en wees naar hert voe teneind van hert bed .„Maar loop eerst tweemaal de kamer door, opdat ik kan zien, dat hert been werkelijk heeiemaal weer in orde ia.' J „Bijna, vader, en ik voel mij zoo gezond.'' zei de jongen, rijn levende vingers door zijn haar strij kend ..Professor Keiler was dezen winter in Milaan; toevallig ontmoette ik hem op straat, en hij herinnerde zich mij, ja werkelijk en hield mij dadelijk staande. Hij was zeer in zijn schik. Hij zegt, dat ik er in de toekomst niet den minsten last meer vanjsal heb ben. Is dat niet mooi?" Het b mooi, en je hebt hard gewerkt, vertelt je moeder mij., Zjj gelooft vast in je. «jongen. Zij heeft van jou zoowel nis van mij wat gemaakt. Het blijft toch niet bij wat geJiefhebber, hé? Het wordt wat, ik bedoel dat schilderen?" „Ik geloof het wel, vader." .„Je zult in elk geval wat om handen hebben; je zult genoeg hebben om van te leven, ais ik ben heengegaan. „Spreek zoo niet, vader, want natuurlijk Vwdt u beter?' WIERINOEN. Terwijl in de onmiddellijke nabijheid een clown met „celiheristen" optrad, werd Zaterdagavond om 8 uur bij Jb. Lont te Den Oever de vergadering der Afdee- ling Den Oever van den Bond voor S taats pensionne©- ring geopend Buiten in de groote ruimte veel volk, binnen weinig volk en veel ruimte. Toen het gezel schap Heisman, bestaande uit één man, zajin programma had afgewerkt, verdubbelde het aantal Ut vergade ring opgekomen leden, maar was ook daar het. programma bijna ten einde. Het geheele bestuur werd herkozen, nl. de heeren G. Tijsen. J. Koster D. W. Tïjseu, M. Kuijt en als voorzitter L.' Spaander, hoe wel deze reeds een paar jaar geen vergadering had doen uitschrijven. De boekhouding werd in orde be vonden met een kassaldo van ruim f 14, hoewel de contributie over 1916 nog niet geïnd was. Besloten werd, deze nu zoo spoedig mogelijk op te halen en daarbg een exemplaar van het zangbundeltje „Sta op voor de grijsheid' den leden aan te bieden. Uit deze liederbunael zullen eenige nummers op de meeting van 26 Aug. te Hlppolytushoef gezongen worden. Be- rken werd, wat er verder voor deze meeting door afdeellng moest geschieden. Ook nam men zich voor wat vaker te vergaderen (enkelen gaven zich reeds op voor het opvoeren van een tooneelstukje) en wat meer moeite te doen om een spreker te krij gen Ook naar buiten zou de afdeeling meer teek enen van leven geven. Daarom werd besloten een afge vaardigde naar de algemeene vergadering" te Utrecht op 7 Aug. te zenden, waartoe de heer Spaander aan gewezen werd. KOLHORN. De exploitatie van het Waardpolderveen vanwege de Gemeente valt niet mede Het aan 't water af wegbrengen eischt veel arbeid en dientengevolge loon. Ook de kwaliteit valt vooral nu de droogte heeft opgehouden, zeer tegen, 't wordt een Slikboel. wat met Friesche of Drentsche veenen nimmer 't geval is. GEVAARLIJK INBREKER. De Haagsche Courant meldt, dat de recherche al daar een berechten inbreker C. heeft gevangen go- nomen. In den loop van dit jaar werd in tal van pensions in Den Haag Inbraak gepleegd. Veelal werd er zil verwerk vermist en nu geschiedde het herhaaldelijk, dat bij opkoopera zoowel in Den Haag als in Am sterdam, Rotterdam en Utrecht zilver, van diefstal af komstig, door "de politie werd in beslag genomen Vroeg men den opkoopera, van wien rij hert zilver hadden gekocht,, dan gaven rij meestal een gelijkluir dend signalement Van een 'persoon op. Daar dit sig nalement dikwijls duidelijk en tot in bijzonderheden werd opgegeven, herkende de Haagsche politie er een ouden bekende" in, een zekeren C. een berecht In breker, die de gewoonte heeft van keurig, als een heer gekleed, te gaan, een strooien hoed en creme handschoenen dragende G. heeft reeds veel op zijn kerfstok; is herhaalde malen veroordeeld en heeft ge zamenlijk tien tot vijftien jaar gevangenisstraf achter den reg. Zaterdag kwam een rechercheur in de Spuistraat C. tegen De rechercheur ging tot aanhou ding van G. over, maar deze wierp hem een city bag voor de voeten en trachtte door de "Passage te ontvluchten. Na een kort verzet werd C. ingerekend De city-bag, dien C. bijl zich droeg, toenhij werd gearresteerd, was met een partij1 rifver gevuld. Het staat vrijwel 'vast, dat koffertje zoowel als inhoud van inbraak afkomstig zijn. VOOR THEE. De Duitsche fabrikanten, die in de Betuwe ker sen opkochten en deze daar in vaten deden inmaken, stellen zeer prijs op de medezending van de kersen- „Misschien; Ja, ik ga snel vooruit, mijn zoon Dm ben je gelukkiger dan je een langen tijd beat ge weest?" „Ja, dat ben ik, maar ik was heel blij haar van avond te zien; u kunt u niet voortstellen, hoe gelukkig; want natuurlijk als zij: er niet was geweest „Dat is het mijn jongen, en vergeet dat nooit Stephen Je zult er aan denken, 'tot het einde van -je leven, wie Jou en je vader heeft gered, wie hem heeït opgeheven van waar -hij was de plaats, waar geen hoop Is." „Ik zal het niet vergeten," zei de Jongen ernstig, maar rijn oogen flikkerden onrustig, toen hij' zijn vader op zoo gevoelvollen toon hoorae spraken. „Dat is alles, wat ik heb willen zeggen. Ik weet, dat ik haar bij je kan laten Zeg mij nu goeden nacht, mijn jongen Slaap wel. Het is lang geleden, dat de familie onder een dak sliep, is het niet?" „Ja, en hu zijn we een familie pn is dat nu niet prettig?" zei Stephen met weer iets van jongensachtige droefgeestigheid in zijn stem. ..Het was zoo gezellig beneden, en zg1 is er zoo big mee. Het is gewoon heerlijk/' Stephen, wij kennen eikaar niet heel goed, maar als' God wil, zullen wij elkaar leeren kennen. Zeg mij dit na: Goeden nacht, ik vergeel u." „Maar dat wil ik niet raggen, vader, er is niets te - vergeven, weert u dat niet zei Stephen treurig. „Zeg dan, goeden nacht, vader, ik houd van u, en" plotseling glansden de oogen van Stephen. „Dat is gemakkelijker," zei hij, met den blijden lach der jeugd, die geen wrok koestert. Goeden nacht, vader, ik houd van u en ik dank u hartelijk, dat u mg naar Milaan hebt laten gaan, waar ik zooveel geleerd heb. Nu zullen wij allen gelukkig zgln, net als in de vertelselboeken." Zijn verlegen jongensachtige lach klonk, en met de echo er van in rijn ooren en Ln rijn hart de reinste vreugde die hij ooit in rijn onrustig leven had gekend, viel Edmund Crewe ln slaap, den slaap, waaruit geen aardsch ontwaken is. Heel teer en ingewikkeld ls de webbe van het men- scheJijk leven. Op het oogenblik, dat Edmund Crewe ontsliep, werd er een jongetje in de pastorie van Rochallan ge boren, een groote, prachtige jongen, met oogen als sterren. Nadat zij haar taak vervuld had, van Patrick Fle ming een man had gemaakt en hem haar zoon had gegeven, om het werk te voltooien, boog de kleine gentiaan het hoofd en ging heen om te bloeien in niet betere land het tnnH eeuwig ^durende lente. van den morgen en do (Slot volgt)

Schager Courant | 1917 | | pagina 1