DERDE BLAD. Zaterdag 21 Juli 1917. 60ste Jaargang No. 6040. Binnenlandsch Nieuws. Raad van Zijpe. Gemengd Nieuws. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Sctiager Courant Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe, op Donderdag 19 Juli 1917, des middags half twee. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester. Af wezig de heer Kreijger. Na opening der vergadering verheffen de heer De Moor en alle raadsleden zich van hun zetels en zegt de heer de Moor het volgende: Het is, mijne heeren, om een zeer droevige reaen dat deze spoedeischendö vergadering is belegd moeten worden. Het was na zeer korte ongesteldheid dat onze secretaris van ons is heengegaan. Wii die secretaris Slot hebben gekend, hem in zijn arbeid hebben gadegeslagen, weten wat deze gemeente aan hem is verplicht, zoowel in de vergade ringen van B. en W, als in die van den Raad is duidelijk gebleken wie onze secretaris was en hoe hij steeds bereid werd gevonden, ons met raad en daad ter zijde te staan. Over de wijze, waarop hij zijn arbeid verrichtte zullen wii het allen eens zijn en met recht kan worden gezegd, dat zijn werk steeds in volkomen orde was en alles op tijd werd afgedaan. Op wat hij als secretaris deed, was niets aan te merken Dit is niet alleen onze bevinding maar dat bleek ook uit de stukken die steeds zonder aan merkingen van Ged. Staten terugkwamen Zooals reeds gezegd, zijn wij het allen eens in deze waardeering in onzen overleden secretaris, en is het plicht hulde te brengen op deze plaats aan zijn nagedachtenis. Ik vooral als hoofd der gemeente, die dagelijks met hem omging gevoel duidelijk wat de gemeente in hem zal missen en hulde aan rijn arbeid is verdiend. Verder stel ik voor,.namens den Raad een brief van rouwbeklag te zenden aan de weduwe. .Vervolgens is aan de orde de benoeming van een waarnemend secretaris, waarvoor B. en Wi voordra gen de heer J. A. de Boer, Ambtenaar ter Secretarie De heer Raat meent, dat B. en W; wel overtuigd moeten zijn van de capiciteiten van den -heer De Boer om hem voor deze functie voor te dragen en spr. zal dan ook gaarne op dit advies afgaan. Voorzitter zegt, ae heer De Boer met alle gerust heid te kunnen aanbevelen. De heer J. A. de Boer wordt vervolgens met algeL meene stemmen benoemd. De benoemde legt vervol gens de vereischte eeden af en aanvaardt zijn functie De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen is: goedkeuring Ged. St. op verschillen de comptable besluiten. De heer J. Rampen Gz. had bericht gezonden zijn benoeming tot regent aan te nemen. De laatste kasverificatie wees aan, dat in kas moest zijn. en was f 764.47V>- Was ingekomen een dankbetuiging van het Militaire Tehuis te Helder, voor de subsidie. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd is van Gea Staten terugontvangen her ziening salarisregeling onderwijzers. Is ingekomen adres met memorie van toelichting van kring Westfriesland van het Ned. Onderwijzers genootschap met verzoek verbetering salarissen onder wijzers. De heer Pontvuijst verzoekt en verkrijgt eervol ont slag als waarnemend telefoonhouder. Eveneens wordt hem op verzoek 6 maanden afschrijving H.O. ver- Van den voorzitter van Ged. Staten dezer provin cie is een missive ingekomen, waarbij wordt mede gedeeld, dat het raadsbesluit tot niet eervol ontslag van Dr. Nolst Trénité niet voor goedkeuring vat baar 4s en waarbij in overweging wordt gegeven het .gevraagde ontslag alsnog eervol te verleenen. Ged. Staten erkennen, dat Dr. Nolst Trénité niet stipt zijn instructie heeft nageleefd, maar het is te vens de vraag, of het gemeentebestuur dit ook in alle opzichten heeft gedaan. Ged. Staten achten de wijze, waarop Dr. Trénité gehandeld heeft, wat betreft het niet kennen van het gemeen tebd, stuur in de aanwijzing van den opvolger, wel laak baar maar ook begrijpelijk en dat mag hem niet zoo zwaar worden aangerekend dat niet eervol ontslag wordt gegeven. B. en W. stellen ook thans weer voor het ontslag eervol te verleenen. De heer Hooij wil geen eervol ontslag. Ie om do wijze waarop dr. Trénité zich heeft gedragen als ar- tnendokter, 2e was het schoolbezoek als schoolarts 'niet in orde en 3e heeft hij zijn burgerpraktijkgeheel laten verloopen en waren doctoren van buiten de gemeente verplicht de patiënten te helpen. Verder heelt hij het gemeentebestuur onbehoorlijk behandeld. En nu mogen Ged. Staten meenen, dat hier eervol ontslag moet gegeven worden, maar spr. is van een ander oordeel en al zou ae Koningin het van spr. verlangen, hij zou niet anders doen als hij nu gedaan heeft en zoo zal hij ook nu weer tegen eervol ontslag stemmen. Voorz. wijst er op, dat de Raad in deze kwestie alleen heeft te beoordeelen de armenpractijk, met de particuliere practijk heeft de Raad niets noodig in dit geval. En nu mogen er over de armenpractijk geruchten hebben geloopen, klachten zijn er noch bij B. en W., noch bij den Raad nooit ingekomen. B. en W. adviseerem dus evenals vorig maal: geef eervol ontslag. De heer Hooij erkent, dat het geruchten waren, •maar de patiënten die Trénité als armendokter be handelde, zijn niet in staat te klagen, die moeten zich alles maar lijdelijk laten welgevallen. En wat het schoolbezoek betreft is Trénité met de noorder zon vertrokken en heeft zelf maar zijn plaatsvervan ger aangewezen. De heqr Appel meent ervenals vorig maal, dat de heer Trénité niet gehandeld heeft zooals gewenscht was, maar acht geen reden aanwezig om eervol ont slag te weigeren. De heer Van der Sluijs meende, dat tusechen niet ewvol ontslag en eervol ontslag, gewoon ontslag lag, Nu het evenwel blijkt dat dit niet zoo is, en spr. in deze een verkeerde opvatting had, wil hJJ mede naar aanleiding van ym. tori# van Ged. Staten, thans met B. en W. meegaan. De heerVwaat zegt tegen eervol ontslag te zijn ge weest naarl aanleiding van de handelingen van Dr Trénité. Po*>r de wijze waarop deze 't gemeente bestuur hee i behandeld is eervol ontslag uitge sloten. Als sÉUioolarts en armendokter was hij ge meenteambten a<ar en waar zou het met de ambtena ren heen moeten' als die met hun gemeentebestuur konden handelen hls Trénité gedaan heeft. De' heer Brak had gedacht evenals de heer Van der Sluijs, Nu dit niet waar blijkt te zijn en de brief van Ged. Staten ons leert dat het eervol ontslag ge geven zal, moeten worden, gaat spr. met het voor stel van B.' en W. mee. Aan Dr.-Trénité wordt nu eervol ontslag verleend Tegen de .ïeeren Raat, Zeeman en Hooij. Adres v..ti den veldwachter D. Smit, houdende var- zoek zijnr«jaarwedde met f 100 te willen verhoogen. B. en W. stellen voor het salaris met f 100 te v«r- hoogen per jaar, ingaande 1 Juli 1917. Het salaris bedraagt f600, vergoeding fiets f20, vrije uniform en voor kermisnachten f2.50. N De heer Hooü erkent, dat het salaris voor deze tijdsomstandigheden te laag is, lager is als een boerenarbeider <h«.n« verdient. Ma*-1* de omstandig heden blijven niet zoo, er komt een tijd ven malaise en zal Smit dan ook met minder geld tevreden zijn. Wij hébben nog een veldwachter en tal van andere ambtenaren, die alle rullen komen. Spr. wijst op komende tijden als veel kapitaalkrachtigen de Zijpe nullen verlaten, huurboeren zonder kapitaal hun plaatsen zullen innemen en er geen H. O. opgebracht zal kunnen worden. Smit kan wel meer geld van spr. krijgen maar niet als vast salaris. De heer Van der Sluije weet niet of de tijd zal te- rugloopen, maar ai is dat zoo, dan acht spr. een sar laris van f600 l$ag en f100 verhooging alleszins ge motiveerd. De heer Raat acht in deze dure tijden het B&laris van Smit te laag, maar spr. wil in deze abnormale tijden geen salarisverhooglng, wel duurtetoeslag. 't Is waar, dat Smit minder verdient thans als een boerenarbeider, maar hij'zal ook heel ander werk doen als deze. Smit is bovendien nog gemeentebode. Spr. had gaarne gezien dat B. en W. waren geko men met een voorstel tot duurtetoeslag. Spr. wijst er op, dat Smit bij zijn benoeming toch wist wat salaris of hij kreeg en als hij thans eens wegging zouden wij op dit salaris 'sollicitanten genoeg kun nen krijgen. De voorzitter wijst er op, hoe Smit 23 Jaar geleden is benoemd en de tijden thans toch wel wat anders zijn. Wij mogen een laag salaris als f 600 is toch niet steeds handhaven. Het werk van een boerenarbeider is anders als dat van een veldwachter, da's waar, maar een veldwachter presteert toch wel zooveel arbeid, dat een hooger salaris als f600 is te billijken. Dat de politie gemeentebode is, wil spr. bulten be schouwing laten, omdat het niet onmogelijk is dat er eens een gemeentebode zal worden benoemd, als Ik als hoofd der politie dat noodig mocht achten. Deze zaak is ook reeds vroeger onder burgemeester Hulst besproken- De heer Appel is eveneens meer voor duurtetoe slag. De heer Mann wijst er op, dat deze redeneeringen ook reeds zijn gevoerd bij het bepalen van de sala rissen dor onderwijzers. Spr. weet niet hoe lang deze omstandigheden zullen duren, misschien zijn ze na verloop van enkele Jaren wel weer normaal, maar spr. huivert er toch voor pm later de betrokken ambtenaren den duurtetoeslag weer af te nemen. Men is aan die Inkomsten gewend, het goed'kooper worden der levensmiddelen zal geleidelijk gaan. En al zou nu Smit in een meer normalen tijd eens wat ruimer Inkomsten hebben, dan zou dat na zulk een lange reeks van dienstjaren in dit geval gerust kun nen worden opgevat als een appreciatie voor Smit's vele en goede diensten. De heeren Hooij en Raat repliceeren en blijven hun standpunt handhaven. De stemming heeft tot resul taat, dat Smit f 100 meer salaris zal ontvangen. Te gen de heeren Raat, Appel, Hooij en Groot. De heer Raat vraagt hoe of bij ontstentenis van een gemeentesecretaris, nu het salaris zal worden geregeld, en hoe de noodige werkkrachten zullen worden verkregen. Voorzitter zegt, dat Koster die 3 dagen op de secre tarie was, thans 6 dagen zal komen en er gepoogd wordt nog een werkkracht te krijgen. Het salaris van den waarnemenden secretaris wordt bij de wet geregeld. De heer Van der Sluijs informeert hoe lang of het tractement voor den overleden secretaris nog door loopt Deze zaak zal aan B. en W. worden overgelaten. Hierna sluiting. STAKING LANDARBEIDERS. Gisterochtend is te Oudeschans, Vrleechelo, Bel- lingwolde en omstreken een algemeene werkstaking onder de landarbeiders uitgebroken. BRANDSTOFFEN. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van de VeJ- de heeft tot de ministers van binnenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel de vraag ge richt of zij bereid zijn maatregelen te beramen om te voorkomen, dat gedurende den a.6. winter het on derwijs in openbare en bijzondere scholen door gemis van brandstoffen zol moeten worden stop gezet DE UITBREIDING "VAN HET ENGELSCHE HUN- VELD, Uit LONDEN, 19 Juli. Van bevoegde zijde ver neemt Reuter, dat het nieuwe Engelsche mijn veld in de Noordzee is gelegd met het doel, om Duitsche schepen en duikbooten te verhinderen uit de bocht van Helgoland te komen. Derhalve is het mijnveld naar iiet Noorden Uitgebreid langs de kust van Denemarken buiten de territoriale wateren tot de uiterste N.W, punt van Denemarken. Daardoor wordt aan vijandelijke schepen belet om uit de bocht van Helgoland Noord, waarE rond de Schotsche kust te varen en op kaap, vaart of andere expedities te gaan Om den vijand te verhinderen, uit de bocht van Helgoland Zuidwaarts langs de Nederiandsche kust te varen, is bet mijnveld naar het Westen en Zuiden uitgebreid. Het verschil tusschen de wijze van doen van Enge land en van Duitschland is zegt Reuter of zijn zegs man dat Engeland de onzijaigen nauwgezet waar schuwt tegen de zone, die door het leggen van mijnen gevaarlek is geworden en dat het dc grenzen van die zone meedeelt Duitschland daarentegen verklaart een groot zeegebied als oorlogsgebied, waarin alle schepen zonder waarschuwing In den grond worden geboord De Duitsche wijze van doen is een volkomen eigen machtige begrenzing van den Oceaan en leidt niet tot het leggen van mijnen. De aangegeven zone is trouwens zoo groot, dat Duitschland niet bij machte is, ze met mijnen te beleggen. Indien er geen vrije vaargeul tusschen de twee zones bestaat, dan ligt het blijkbaar op den weg van Duitschland, de grens van zijn zone naar het Westen te verplaatsen Dat kan ge schieden zonder afbreuk te doen aan de militaire waarde, die Duitschland hecht aan de „versperde" zone, die geen met mijnen belegde zone is, welke over. eenkomstig het volkenrecht is ingesteld. De stappen van de Engelsche admiraliteit zijn daar entegen uit zuiver militaire redenen noodzakelijk en het wordt met mogelijk 'geacht, de grenzen van de mijnvelden aanmerkelijk te wijzigen, zonder afbreuk te doen aan hun militaire waarde. Het kan niet te vaak worden hertiaald, dat de manier waarop Duitschland zijn voorschriften ten aanzien van het versperde gebied ten uitvoer legt, door elk schip dat zich daarin bevindt, op het eerste gezicht in den grond te boren een hoon Is voor alk wetten der menachelijk- beid. De Engelsche autoriteiten veroorloven daarente. een zulk een wijze van doen niet en hebben ze sedert het begin van den oorlog ook nooit overwogen. Naar verluidt, wordt eea regeling overwogen tot het brengen van een kleine verandering in de grenzen van het Engelsche mijnveld, ten einde aan de wenschem van de Nederiandsche regeering tegemoet te komen. DE GEÏNTERNEERDE höb De Kamerleden Van den Tempel en Albarda heb ben naar „Het Volk" mededeelt met den Mi nister van Landbouw en met den Miinater van Ooi- log de zaak der geïnterneerde Belgische mijnwerkers nogmaals besproken. Er bestaat goede grond v de verwachting, dat de Belgen ceratdaaga allon naar Zuid-Limburg terug kunnen gaan- Mocht het door tijdelijke bedrijfsmoeilijiheden niet gelijk bl; ken terstond. allen weer to werk te «JJ» zij dia voorloopig moeten wachten, waarschijnlijk door het lot worden aangewezen. Rancunemaatrege- len zullen in elk geval ui^eeioten z.jn_ DE TWEEDE LINKSCHE GEMEENTERAAD IN T ZUIDEN. Werd voor een paar dagen gemeld, dat ie ge meenteraad van Roermond thans een linksche meer derheid heeft, ook do gemeenteraad van^erkrade is bij de herstemming omgegaan: van de 17 l^en zub len er met September 10 tot links en 7 tot rechts behooren. EEN SMOKKELENDE HOND. Woensdag werd tusechen Didam en de grens een hond „&&nKeho'udeD" en gevisiteerd. Het bleek, aa het dier, dat herhaaldelijk denzelfden weg had afgelegd, op smokkelarij wa» afgericht Het had eenige stukken zeep oin den buik hengen, di* uvt- jos verborgen waren. Hst dier werd vervolgen», ge heel overeenkomstig d9 wettelijke voorachriftecn, „opgebracht". UITVOER VAN RIBBEHOOT, Zooals bekend is, wordt inzonderheid in de lage landen van het Npordelijk Overijssel een soort grof hooi gewonnen, dat onder den naam van „ribbehooi" bekend staat en aan welker winning vele kleine boe ren en arbeiders een dagloon verdienen. Van den oogst van het vorige jaar zijn nog aan zienlijke hoeveelheden aanwezig, daar de veehou ders tot dusverre dit hooi niet wilden koopen en er geen gelegenheid voor export is geweest Bij het vaststellen van de overeenkomst, welke door het Landbouw Eiport Bureau met de Engel sche afnemers is gemaakt is de export voor een deel van dit ribbehooi vrijgelaten. Om dezen export mogelijk te maken is door belanghebbenden eene vereeniging opgericht de Ribbehooi-Vereeniging, welke onder toezicht van eene Rijkscommissie werk zaam is. Nadat nogmaals alle pogingen waren aangewend, om het ribbehooi in het binnenland te plaatsen, is in den loop der vorige maand vergunning tot uit voer van 1.550.000 K.G. gegeven. Van deze vergun ning tot uitvoer ia, voor zoover bekend, nog geen gebruik gemaakt daar ook in bet buitenland moeilijk koopers te vinden zijn. EEN NIEUWE VREDESPOGING VAN DEN PAUS? Uit Lugano, 18 Juli. In kringen van het Vatikaan heet het dat de Paus op den derden verjaardag van den oorlog een nieuw schrijven tot de volkeren zal richten met een nieuw vredesaanbod. „ZENUWEN" METEN. De bijzondere correspondent der Nieuwe Courant te Parijs schrijft: Ai vaak had ik verhalen gehoord over de nauwkeu righeid en gestrengheid, waarmede de „zenuwen' van aspirant-aviateurs worden onderzocht Een militair vlie ger op het oorlogspad moet fysiek, en vooral psy chisch aan bijzondere eischen voldoen. En daar er zich voor dezen dienst steeds veel meer liefhebbers aan melden dan er plaatsen beschikbaar zijn, heeft men gelegenheid het examen zwaar te maken. Heden kan ik u uit eigen aanschouwing een en ander mededeelen over de ingenieuse manier waarop de schifting snel en billijk wordt uitgevoerd. Al zal ik misschien niet veel nieuws vertellen aan onze avia- tische autoriteiten, ook voor den leek is wat ik zeg belangwekkend genoeg. Het gewone onderzoek op gezicht, hart, enz. gaan wij stilzwijgend voorbij. De vlieger moet natuurlijk een paar uitstekende oogen in zijn hoofd hebban, en in de horst een hart waaraan niet het minste hapert Dit alles wordt eerst gecontroleerd op de ge wone wijze, en reeds deze zeef komt het grootste gedeelte der candidaten niet door. Maar tevens dient men er zeker van te zijn, dat degeen, die het be stuur over een vliegmachine zal krijgen, de noodige qualiteiten van zedelijken aard heelt: hij moet op indrukken van buiten snel en beslist reageeren zonder echter te schrikken of op eeniger wijze overstuur te raken, hij moet een groote mate koelbloedigheid be zitten, ook den meest kritieken toestand voortdurend overzien en beheerschen én daarbjj steeds gereed zijn om een besluit te neirühn en het onmiddellijk tot uitvoering te brengen. Hij moet dadelijk wanneer zich een gevaar voordoet, de machine zoo weten te besturen, dat nij het vermijdt, en dit zonder een seconde, ja. zonder een onderdeel van een seconde te verliezen, aangezien het toestel zich voortbeweegt met een snel heid tweemaal zoo groot als die van een sneltrein en meer dan dertig meter per seconde aflegt Hoe nu kan men den candidaat in dit opzicht op zijn juiste waarde beoordeelen zonder zich al te lang met hem bezig te houden, en, natuurlijk, zonder hem een vliegmachine in handen te geven? De chefs van dezen dienst: ae heeren dr. Camus, professor aan de faculteit der geneeskunde, en Nep. per bijgestaan door twee assistenten, hebben voor het onderzoek een reeks interessante proeven in elkaar gezel, welke even rationeel als vernuftig gevonden zijn. Om de besluitvaardigheid te meten en den tijd, dien de candidaat noodig heeft om een genomen be sluit tot uitvoering te brengen, bedient men zich van den electrischen chronometer van d'Arsonval: een wij zerplaat ter grootte van die eener pendule ongeveer, waarop een wijzer rondloopt, welke den geheelen om trek aflegt in één seconde. De wijzer begint te loopen wanneer de dokter op een knop drukt, terwijl de pa tiënt de beschikking over een anderen eteetrischen stroom krijgt, die den wijzer doet stilhouden. De eerste proef is nu uiterst eenvoudig Ge doet den aspriant-vlieger plaatsnemen' tegenover de wijzer plaat en zegt hem, onmiddellijk zoodra hij den wij. zer bewegen ziet, hem te doen stilhouden door op den knop te drukken, dien ge hein in de hënddn geeft Op deze wijze wordt nauwkeurig gemeten de tijd dien de candidaat behoeft voor vier functies: lo. te zien dat de wijzer ,begint te loopen; 2o. deze gewaar wording over te brengen naar de hersenen; 3o. de hersenen order te doen geven om op den knop te drukken; 4o. dit bevel over te brengen naar de spie ren van den voorarm. De proef wordt tien keer herhaald, met willekeurige en afwisselende tusschenpoozen, en van het resultaat wordt dan het gemiddelde genomen Een middelma tig sujet heeft voor alles bij elkaar 19 honderdsten van een seconde noodig Zelden blijft men veel hier be neden. Bij den bewonderenswaardigen .aviateur Nun_ gesser varieert hetgeen men ,,den tijd van psycho motorische reactie op gezichts-indrukken" noemt tus schen de 19 en 17 honderdsten eener seconde (ge middeld 17.9). Bij slechte candidaten stijgt hij tot 35 a 40 honderdsten seconde; bij heele slechte tot een seconde. Op een dergelijke manier wordt de snelheid van reageeren op gehoors-indrukken gemeten. Vaak ook is het namelijk een verdacht geluid wat den vlieger waar. schuwt dat gevaar dreigt. Om te zien of hij in zulk een gevai in staat zou zijn oogenblikkeliik te handelen, bedient de examinator zich van hetzelfde toestel, doch plaatst ditmaal den candidaat met den rug naar de wijzerplaat en verzoekt hem, op de „preselle' te druk ken zoodra hij op de tafel zal hooren tikken Inder daad wordt dan door op de tafel te tikken de wij zer in beweging gébracht De duur van deze reactie is altijd minder aan voor de visueele impressies. Zij bedraagt bij de goede candidaten 14 honderdsten eener seconde (13.3 bij Nungesser). Het oor werkt vlugger dan het oog Evenzoo meet men den tijd der reactie op gevoels indrukken. Nu moet de patiënt op den knop drukken zoodra hij een lichten tik op het hoofd voelt De ge middelde duur is dezelfde als die voor het gehoor; 14 honderdsten seconde (bij Nungesser was ztf zelfs 12.9 wat al heel weinig is> Gelijk gezegd: telkens wordt de proef met ongeregelde tusschenpoozen tien keer herhaald, en men neemt het gemiddelde indien de resultaten vrijwel met elkander m bvereëhstemming zijn. Soms gebeurt het echter, dat tij zeer uiteeuloopen, doordat de candidaat zich vermoeit door overmatige inspanning In dat geval tijn de eerste drie of vier tijden ongeveer bevredigend, doch worden de volgende hoe langer hoe slechter. Zoo tiet men bij de gerichts-indrukken bijv. vaak cijfers om en bij de 19 voor de eerste proeven, en vervoL gens 22, 23, 24 of zelfs 25 honderdsten seconde voor de volgende Onnoodig te zeggen, dat zulk een candi daat wordt afgewezen. Weer anderen zijn zeer onre. en reageeren nu eens buitengewoon snel ^7 onderiisten seconde) es dan weer zeer langzaam. I ze cijfers wijzen bp eea slecht geëquilibeérd zenuw, stelsel, en komen vooral voor by menschen die Ibis- bruik van sterken drenk of morfine maken. I De doktoren dl ede proeven nemen tijn zoo geoe fend, dst til meestal reeds, wanneer de patiënt bin nenkomt aan hem zien welke resultaten de wijzer plaat van d'Arsonval zal boeken. Het is echter niet voldoende besluitvaardig te tijn en de bewegingen sne lte kunnen uitvoeren. De can didaat moet bovendien over een groote doeia koel bloedigheid beschikken. Hij moet, met andere woor den, niet boven tegenover het gevaer; zijn pols moet „napoliontisch" blijven. Hij moet niet schrikken, doch onmiddellijk reageeren in alle kalmte en zelfbeheer- sching. Om te tien of hij daartoe in staat is, neemt men weer de toevlucht tot een onpartijdige, onfeil bare machine. Ge kont waarschijnlijk wel een aardig soort speel tuig van onze kinderen: een konijntje, dat springt als men een gummibal ineen knijpt, die door middel van een dunne slang in verbinding staat met het in wendig mechaniek van het dier. Hot geheim ervan is niet ingewikkeld: de lucht, die men door den hal samen te drukken in het lichaam van het beestje drijft, zoekt een uitweg door een veer opzij te du wen en brengt aldus de achterpooten in beweging. Wijlen generaal Marey is op het denkbeeld geko men, ditzelfde beginsel toe te passen bij de vervaar diging van een toestel otp de koelbloedigheid van den patiënt te meten. Op de borst van den candidaat wordt een groote gummibal bevestigd, die door middel van een vrij lange caoutchoucslang in verbinding staat met een trommel, waarop een uiterst gevoelige naald rust Bij elke ademhaling van het sujet wordt de bal sa mengedrukt en wel des te meer naarmate de ademhaling dieperi is de huid van de trommel heft zich op en de naald dus ook. De punt van de naald ligt tegen een langzaam om tijn as draaien- den cylinder, en teekent op een strook koolzwart ge blaakt papier, die om den cylinder gewikkeld is, ge trouw de ademhaling van den candidaat af in een regelmatige slangenlijn. Men noemt dit toestel den „pnenimotrraaf". Als de ademhaling plotseling dieper wordt of wanneer de patiënt bijv. een kreet, slaakt, gaat de naald met een grooten schok op en neer, en voortdurend kan men zonder eenige moeite van het koolpapier aflezen in welke mate de ademhaling ia afgeweken van de normale. Op eenzelfde manier wordt ook het beven geme ten. Hiertoe krijgt de patiënt een kleinen bal in de handen, een met een zeer dunne huid, zoodat de vorm ervan gewijzigd wordt bij de minste beweging. Deze vormveranderingen worden op de boven-om- schreven wijze in beeld gebracht op het koolzwart- papier. Het toestel toont ons, dat alle menschen be ven, ook in den toestand van de meest volmaakte kalmte; maar dit normale beven is bijna onmerk baar en zeer regelmatig, terwijl een plotselinge emotie de lijn min of meer doet afwijken. Ten slotte volgt dan nog het onderzoek van den „capillairen" pols van den candidaat. Meh dient een onderschedd to maken tusBchen den gewonen „artecieelen" pols, dien wij natuurlijk allen kennen en tot het meten waarvan Marey den ephygmogra&f heeft uitgevonden, en den „capillai ren" pols. De eerste is de welbekende, duidelijk waar neembare klopping, veroorzaakt door het voortstu wen van het bloed in de aderen en slagaderen. Na deze groote vaten te hebben doorloopen verdeelt het bloed zich echter over kleinere, en vervolgens over uiterst fijne kanalen, waarin do harteklop zich vee] minder gevoelen laat, en vloeit eindelijk door de s.g. haarvaten, die slechts heel zwak op en neer jrolven. De doorsnede dezer haarvaten hangt af van de door Claude Bernard ontdekte „nerfa vaso-mo- 1eurs": zenuwen die de vezels der vaten ontspannen en samentrekken, en deze laatste om hun beurt staan weer in verband met het sympathisch zenuwstel sel, d.w.z. de zenuwen die onafhankelijk van onzen vil ziin. TTet zijn die verraderlijke vaso-motorlsche ',enuwen die ons doen verbleek en tegenover het ge- mar en -onze vrees doen kennen, en ook zij zijn het lie ons doen blozen en onze schaamte aan den dag irengén. Zij zijn uitermate gevoelig voor alle aandoe ïingen'die ons beroeren, en daar zij al onze ziels geheimen verklappen, is het van veel belang hen te aad plegen. Hiertoe bedient de examinator zich van een hand- ichoen-vlnger van onrekhare stof. Tegelijk met den vinger. van den patiënt brengt men er een gummi bal ln, die ook weer In verbinding staat met een trommelvlies, welks bewegingen wordon geboekt op den cylinder van Marey. Wanneer het bloed in de haarvaten van den vinger stroomt, wordt de bal lichtelijk ineen gedrukt en deze druk wordt auto matisch onder cijfers gebracht in het koolzwart van den draaienden cylinder. Als men ook met deze proef klaar is, en de drie naalden ademhaling, betven, capillaire pols rus tic zonder al te groote schommelingen hun regel matige curves hebben neergeschreven ln het ge blaakte papier, lost de dokter onverwacht een pistool schot vlak bij het oor van den aspirant-vlieger, i Zelfs de beste sujetten schrikken hierbij op, doch bij de goede candidaten ls de schok betrekkelijk ge- I ring en keeren de lijnen dadelijk weor tot haar ge- j wone golfhoogte terug, terwijl hij bij de anderen 1 herig is en de curve zeer bewogen blijft Ja, dik- wl'ls ziet men het beven, in.het eerst tamelijk ge matigd, erger worden twee drie seconden na het schot en voortdurend toenemen ,en wordt de patiënt eerst na geruimen tijd en uiterst langzaam weer be- danrd. Bij de goede candidaten loopt op het oogenblik van het schot de lijn waarin het beven geregistreerd i word tbruusk en scherp omhoog, zonder al te zeer af te wijken, en verloopt onmiddellijk daarachter weer normaal. De capillaire pols vertoont geen af wijking, maar het rhythme der ademhaling wordt tijdelijk iets versneld. Zoo heeft de onpartijdige, nimmer falende ma chine tegenwoordig zelfs het werk van den psycho loog overgenomen!. Men moet jvel erkennen, dat in vele gevallen, 't tij uit zorgloosheid, 't tij uit onwetendheid, wij geen partijtrekken van waarschuwingen die ons worden ge geven wanneer een onaangenaam voorval ons bedreigt Hoevelen bijvoorbeeld, worden door ziekte aangetast, omdat tij sommige, oogenschiinlljk onbeteekenende on- gesteldheden verwaarloosd hadden, terwijl die toch stel- ge teekenen waren van een stoornis in het organisme. Indien gij ons gelooven wilt leg dan niet, wat u_ zelf betreit, zulk een nalatigheid aan den dag. Behan del niet met geringschatting lichte ongesteldheden, als hoofdpijnen, maagpijnen, gevoel van afmatting, die u overvallen en u dan verlaten, om u vervolgens op nieuw heviger aan te pakken. Die ongesteldheden, dia ongemakken hebben een oorzaak dia zetelt in de ver zwakking der twee elementen van ons lichaamseven- wicht, dat is te zeggen van het bloed en van het zenuw stelsel; welke verzwakking zelve tol oorsprong heeft bovenmatige inspanning buitensporigheden, geest es. schokken, en ook guurheid van het weer en seizoenswis selingen. Past op dat die verzwakking van het bloed en van de zenuwen, door te verergeren, niet -erger storingen te weeg brengt, waarvan gij u daarna niet dan met heel veel hioeite kunt verlossen. Gelukkig hebt gij, om die bedreiging af te wenden, een zeer een voudig middel, daarin 1>estaande dat gij, zoodra gij u onwel gevoelt of, beter nog, bq iedere seizoensver wisseling, een kuur doet met do Pink Pillen, -welker herstellende en versterkende werking aan uw Woed zijn verminderde kracht en zuiverheid zal weeroeven, uwe zenuwen zal verstalen en al uwe lichaamsfuncties krachtig zal opwekken. Gij zult dan, als door een tooverslag, ongesteldheden en afmatting tien verdwij nen en uwe volledige gezondheid terug krijcen. Ds Pink Pillen zijn "«rlcriigbn#-.? f 1.75 p«r doos. •b f 9 da aen doossn nat Hoofddupov dar Pillan, Nauaukada S14, Amsterdam Ta Schagan bij J Bohpuis Molaastr. C 14 m vw- dtr bij vamhBlanda apoihairan tm goada drtguvms

Schager Courant | 1917 | | pagina 9