I. STUURMAN, Kaponr-Nairwerker De dingen om ons heen. Prachtcollectie KLEERBORSTELS, De toestand in Rusland. DONDEHMG 30 AÜGOSTÜS1917. 60ste J 'd r g n n ij, No, 6003, Dames-, Keuren- en Kinder HAARBOHSTLLS. Uitgevers TRAPMAN Co. énll?nfifCentenen7^enken' dat men twintig TAND-en NAGELBORSTELS ZIE ETALAGE I Binnenlandsch Nieuws. ontevreden akkerbouwers. 'brandgast met 122.000 gestolen. de proefuitvoer. baldadigheden door militairen. tegen de tram gereden. muggenplaag. de samenstelling van het wittebrood. verdronken. inbrekers duchtig aan het werk. kolhorn. - barsingerhürn. petroleum aangekomen. il Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den ADV EK1EX 1IËX in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Mïcittitit- Laiilonllil SCHAGEN. LAAN D 5. In». Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTEËN van 1 tot 5 regels f 0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsf. berek Goed uit kwaad. Men behoeft niet zoo ver te gaan als de Duitschë oorlogswellustelingendie met klem van wijsgeerige redenaties en geleerde bewijzen wisten aan te too- nen, dat de oorlog eigenlijk voor een land precies hetzelfde was als een vakantieverblijf in een her stellingsoord voor een individu, om te erkennen, dat de toestanden, die een oorlog veroorzaakt nu en dan in zeker opzicht goede gevolgen kunnen hebben. Een kat in benauwdheid doet rare sprongen, zegt het spreekwoord en de ongekende toestanden op schier ieder gebied veroorzaken het ontstaan van verhoudingen, van bedrijvigheid, van uithoudings vermogen, waarvan men de mogelijkheid nooit of althans eerst in allerverste toekomst als droom beeld of nachtmerrie had aangenomen. Als wij zien hoevele nieuwe industrieën in de laatste paar jaar hier te lande zijn ontstaan, die vroeger „onmogelijk" heetten, hoeveel artikelen, die vroeger waardeloos genoemd werden, thans voor bewerking vatbaar blijken, zoodat men er als grond stof gaarne een goeden prijs voor betaalt, is het duidelijk, dat de oorlog in zekeren zin als een wek ker fungeert om slapende energie wakker te ma ken. Vermoedelijk was men te avond of morgen toch wel op het denkbeeld gekomen, dat die rommel ten slotte nog eenige waarde kon hebben, doch vast staat, dat het proces tusschen inzicht en daad véél sneller verloopen is, dan anders het geval zou zijn geweest. Vele jaren is er gehamerd op een eigen staats- industrio in ons land. Dat kón niet, beweerd# men. Nu kan het plotseling wel en is men er van ver schillende zijden tegelijk aan bezig die industrie te stichten. Onze glasindustrie, die zich vroeger vrij wel tot huisglas en flesschen beperkte, breidde zich uit tot verlichtingsgas, glas voor laboratoriumdoel einden en lenzen. De conserveeringsindustrie kwam door het drogen van groenten en aardappelen op een hoogte, die haar straks tot een machtig uit- voerbedrijf zal doen ontwikkelen. Bruinkolen, waarvan men bij geruchte wist oi geloofde, dat zij hier aanwezig zouden zijn, blijken in marktwaardige hoeveelheid gewonnen te kunnen worden (Men bedenke in verband hiermede dat de Duitsche papiernood alleen wordt toegeschreven aan het feit. dat Oostenrijk geen bruinkolen uit voert.,^...). N. T. en N. E. C. leeren ons hoe men verder moge denken over haar werkzaamheid en over de redenen waaraan wij haar ontstaan te danken heb ben of te wijten dat cooperative inkoop en coö peratieve verkoop niet alleen voor een groep Eigen hulpers, doch voor geheele bedrijven, zelfs voor een heel land mogelijk is, en wanneer men dit later in normale omstandigheden zou willen, met voordeel voor alle betrokkenen zouden kunnen worden toe gepast. Al zouden de bestaande organisaties dan ook aller eerst op de helling moeten om eens duchtig te wor den gekalefaterd. Want zelfs dit heeft de oorlogsnood niet tot stand kunnen brengen, dat elke plotseling uit den grona gestampte regeling vlekkeloos en elke leider daar van onberispelijk en volmaakt bekwaam of zelfs maar geschikt is. Dat groote tijden groote mannen voortbrengen is boekjeswijsheid, dieweieens uitkamt, doch waar mede geen rekening valt te houden. Men behoort reeds tevreden té zijn,, zoo een regeling met horten en stooten bruikbaar geacht kan worden en wan neer de leiders genoeg gezond verstand bezitten om "un fouten in te zien en geregeld zich zelf en het systeem en de werkwijze van hun bedrijf te verbete ren. Maar het zijn niet alleen Ce dingen in bet groot, onder invloed der tijdsomstandigheden anders geworden zijn, en waarbij men op feiten kan wijzen, me vroeger voor onmogelijkheden werden versleten. Ook in den huiselijken kring, in het kleinbedrijf, in het dagelijksche leven treft men vele dier zooge naamde onmogelijkheid aan. .Wie had gedacht dat meneer en mevrouw, die ach geen dag konden voorstellen, die niet met een lauwbad begonnen was, sinds maanden, eerst om de water-, toen om de gasbesparing hun „tub" reduceer den tot eens per week, per veertien dagen en nu Poedelen met spons en waschkom? Wie had kunnen denken, dat men met de helft, dien met een derde van het gaslicht van vroeger uit sou. kunnen komen en met een hooikist of kran- lenkist toch een goed maal op tafel zou kunnen krij gen. Of met een schemerlichtje de avonduren door stop ze??eQ komei1' «odurende welke de gasfabriek moKtl^fd gedacht, dat men bij lichte maan zou stralend «¥n ^der een „helder naar voren uit- ti'g -T ,Ac,ht" en dat men, dit doende, als een nut- worden li ^P^drzaam lid der maatschappij zou serie bekp?.1?0Uwd inplaats van met een eindelooze komen? ^gen bij den kantonrechter terecht te dA?aiedZo!^en denken. dat gezeten burgers der alleen omdat Kaan reizen, met jan en alleman, schappijen de a! tariefpolitiek der spoorwegmaat- ger de tweede „!rleklai1 200 duur maakte als vroe- den? tweede tot luxetarief deed wor- gewoon dikwiils £?L8aan betalen voor wat dood- toen het g<ÏÏ 6n 8lecht bier' dat Vr°eger' Wie had h,™?1 ^en dubbeltje kostte? verwende denken, dat de zwakste, meest boon en vanT«g ï"**1 van zemelen en papsgaaien Qot had kun r» rU®t, gerst, aardappelen en what haar vfchvTv ^ragtn, ionder dat de bezitter Wie had onit 1 d.moe8t reizen? her met „in geloofd in de mogelijkheid ®an hell- te v Jft Kerwijring naar een ministerieel besluit, oren - - brood Laaazijde D 50, nabii de Mark» Schaqen. m«g «even vJn, gen' dat hij geen sneedj mag verstrop 4 eten of na negen geen biefstukje Wie had een hongerig reiziger? ringen ionden' 18edroorncl. dat we water- en vennootsi t,u„ J£en ïh den vorm van naainlooze ne klein, r ppen ?n gaarkeukens voor middel, klei- Reinere en vuurne- in alle allerkleinste burgers en dat er nu z h viiven over gesproken wordt van met oi zessen buren „met die menschen van hier naast of van hier overl" van den winter samen te gaan koken en te gaan zitten. En wie had durven voorspellen, dat het kneden van krantfen tot briketten een tak van bedrijf en het gappen van heistruiken een weg tot rijkdom zou worden, terwijl de millioimair van vroeger op de fiets naar het kantoor gaat omdat hij geen ben- zin3 voor zijn auto machtig kan worden, terwijl zijn jongste bediende hem als benzineluitenant in een grijze fijne limousine met rood wit blauw achter licht in stof en stank zet? Er is toch wel iets veranderd in de wereld, ten goede soms, maar veranderd altoos. En als alle teekens niet bedriegen, zal er nog heel Veel veranderen ,voor we een jaar verder zijn. UITKIJK. Onder leiding van den heer A. Golijn, het nieuwe Kamerlid voor Enkhuizen, werd te Rotterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche Akkerbouwers, in welke bijeenkomst de toestand der boeren werd be sproken in verband met de levensmiddelenpolitiek der Regeering. Zoowel uit de openingsrede van den voorzitter als door het besprokene in de vergadering, was het dui delijk dat onder de boeren groote ontevredenheid heerscht. Het houden van deze vergadering eener vereeniging die reeds meer dan duizend leden telt, is dan ook als een uiting der ontevredenheid te beschouwen. Een eerste grief was het vaststellen in het voor jaar van prijzen voor den tuinverbouw, welke prijzen in het najaar in maximumprijzen zijn omgezet, ter wijl voor afwijkende qualiteiten lager prijzen wor den betaald. Bij een middelmatigen tarweoogst be- teekende dit, volgens een der aanwezigen, een groot verlies, waarna onder applaus der vergadering wtrd voorgesteld maar geen tarwe meer te verbouwen, terwijl men uit de vergadering te kennen gaf dat de Minister, die de minimum-, en de Minister, die de maximumprijzen had vastgesteld, niet dezelfde wa ren. Een tweede grief was het te kleine rantsoen van 12 H.L. haver per werkpaard, waarmede men ab soluut niet kan toekomen, waardoor, zooals de voorzitter opmerkte, de haverboeren vanzelf tot die ven worden gemaakt. Een derde grief was de lage prijs, die wordt be taald; een vierde hetgeen in het voorjaar met de aardappelen heeft plaats gehad, waardoor thans groote partijen liggen te rotten en voor veevoeder moeten gebezigd worden. Een vijfde grief ontstond uit het ontzaglijk ver schil tusschen den prijs, dien de boeren voor hun tarwe krijgen bij afstand aan de regeering, en het geen zij zelf moeten betalen voor zemelen, indien zij deze willen terugkoopen voor veevoeder. Opgemerkt werd dat de boeren, die zich aan de voorschriften der ergeering niet hebben gestoord en handelagewassen hebben verbouwd, daardoor in ongelijk gunstiger conditie zijn gekomen dan dege nen, die zich aan de bepalingen der regeering heb ben gehouden. Verandert de toestand niet, dan moet men, werd gezegd uit de vergadering, zich al gemeen niet meer storen aan bindende voorschrif ten omtrent den bouw van gewassen. De boeren, was de resumptie, willen gaarne mede werken aan de voedselvoorziening, maar niet te hunnen kosta Ten slotte werd een commissie benoemd om de verschillende grieven ter kennis van den Minister te Gisternacht' heeft men zich, vermoedelijk door opensluiting, toegang verschaft tot het hoofdbureau der gemeentelijke arb'eidsbeurs, HeerengTacht te Am sterdam en daaruit een klein model brandkast ge stolen inhoudende ruim f 12.000 aan geld en een chèque van f 10.000 op de Nederlandsche Handels maatschappij. Des nachts is er niemand in het gebouw op de Heerengracbt. Op de derde verdieping, aan de voor zijde, is het kantoor van den kassier gevestigd Daar stond de gestolen t^randkast, metende 35 bij 35 dij 50 c M en 75 K.G. legende. De dieven zijn vermoe delijk door de straatdeur binnengekomen, welke slechts van een gebrekkig slot was voorzien. Blij kens de sporen hebben de dieven eerst getracht de kast in een aangrenzend vertrek open te breken. Daarop hebben zij haar naar beneden en naar buiten g nï'vAL in een werkplaats van valsche munters Het is dé Rotterdamsche politie gelukt een volle dige werkplaats van valsche munters te ontdekken. Te kwart over drie deed de politie een inval in het pand 197 aan de Aegidiusstraat aldaar waarvan de 2e verdieping verhuurd is aan den kartonwerker A. A van O die gearresteerd werd. Verschillende be- noodigdheden voor het vervaardigen van valsche guldens of gipsvormen van carton, enz„ alsmede lenige afgewerkte stukken werden in beslag geno- n Een medeplichtige van Van O de coupeur J. A. V., wonende in de Stampioenstraat, werd eveneens in bewaring gesteld. Hpi staat noK niet vast, wanneer men met den prSefuitvoer z^f kunnen aanvangen zegt „De Vee handel" Het wachten is op de koelboot uit Enge- in/iw» nneer die komen zal, was ook den betref- iïïLSu i» d» Haag gisteren niet te- kend. De Rundveevereenlging stelt alles in het werk, om zoo 6poedig mogelijk tot den proefuitvoer te ge raken. Het varkensvleesch, dat de koelcellen te Hoek van Holland in beslag neemt, zal spoedig worden uitge voerd. In handelskringen was men van meening, dat dit restant gezouten varkensvleesch naar Duitschland zou worden geëxporteerd. Het bleek dat deze mee ning juist is, en alleen nog de aanvulling behoeft, dat een gedeelte er van ook naar België zal gaan. In ons land vindt het gezouten varkensvleesch weinig aftrek. De belemmerende omstandigheid van de volle koel cellen zal dus weldra zijn weggenomen. De heer M. van Hirtum, gemeenteraadslid te Best N.-B., publiceert een klacht over het gedrag van mi litairen, die voor regimentsoefeningen in zijne ge meente kwamen. Bij aankomst der troepen op j.1. Vrijdagavond aldus schrijf! de heer Van H. werden op den Steen weg „rust" gegeven en legerden de militairen zich op de bermen der wegen BestSt Qdenrode en BestEindhoven. Het werd een lange rustperiode die j aanhield van des avonds ongeveer 9 uur tot 3 uur in den morgen. De militairen bleven al dien tijd zonder behoorlijk toezicht; de officieren trokken zich naar een bepaald punt waar? terug. Dit en niets anders beklaagt de heer Van Hir tum zich is de reden geweest van het feit dat door de militairen, althans door een gedeelte hunner, een stormaanval werd ondernomen op de appelen en peren in de tuinen der omwonende ingezete nen. Aan één tuin werden poorten en schuttingen stukgetrapt; eigenaren die hunne eigendommen wil den verdedigen, werden op een hagelbui van stee- nen onthaald; deuren en vensters der woningen werden met geweertrompen gebeukt, zoodat men, in één woord gezegd, de eer had kennis te maken met een bende dieven en baldadigen. De heer Van Hirtum zegt verder, dat een onder» zoek zal ingesteld worden, of het tot de taak der officieren behoort, door afwezigheid, een soortgelijk banaal optreden hunner onderhoorigen mogelijk te maken. De rustige dorpsbewoners hopen van verdere nachtelijke bezoeken dezer „brave" Friesche jongens bevriid te moiren blijven. Dinsdagochtend is de heer Ouderdorp, schilder ie Hilversum, op den Caarderweg tegen de juist passeerende Gooische stoomtram aangereden. Onge veer 100 Meter werd hij meegesleept. In deerniswaar- digen toestand, met verbrijzelde rechterhand, pen gebroken kaak, beenwonden en een aantal ontvel lingen, werd hij opgenomen. Na voorloopig te zijn verbonden, werd hij naar Utrecht vervoerd. Tijdens de godsdienstoefening in de Herv. kerk I te Ter Apel, waren Zondag zooveel muggen in het gebouw, dat de organist zijn plaats boven ln de kerk moest verlaten. Naar men aan de Nieuwe Ct. meldt, zal waarschijn lijk reeds a.s. Maandag de samenstellihg van de bloem voor wittebrood een wijziging ondergaan. Het •staat thans vast, dat de roggebloem zal worden ver vangen door gerstebloem. De kleur van het witte brood zal nagenoeg dezelfde blijven. Dinsdagnamiddag is in Den Helder, in het binnen water aan de Zuidstraat, door een sterken rukwind een milicien-matroos uit een vlet geslagen. Hij zonk onmiddellijk. Ben half uur later werd zijn lijk op gehaald. Dinsdagnacht is vermoedelijk door opensluiting, uit het magazijn van de Monopol thee-onderneming, Weteringschans 207, te Amsterdam, voor een waarde van ongeveer f3000 aan kisten en pakken thee en koffie gestolen. Ook werd een kasregister ontvreemd. Van voor het café „De roode leeuw" van den heer Rempt werd Zondagavond een fiets weggenomen. Tot heden is zelfs niet bekend geworden, in welke rich ting men met de verlichte fiets is heengegaan, zoodat nu wel diefstal vaststaat Een gemobiliseerde van Mid- woud, die naar zijn garnizoensplaats Helder terug ging is het slachtoffer. Ter gelegenheid van de Kreiler kermis heeft de storm van j.L Dinsdag den bezoekers wel wat onaan genaam verrast De zweefmolen kon het zeil niet op houden en moest ten slotte tot staking overgaan, een kraampje»woei in en moest verplaatst worden en het programma voor de ringrijderij moest worden gewij zigd. Overigens werden de zaken op ouden voet voort gezet want er was volk genoeg bij de hand. Dinsdagmorgen kwam van New-York te IJmuiden' binnen het Nederlandsche tankstoomschip „Rotterdam" geladen met circa 4500 ton petroleum, geconsigneerd aan de N.O.T. De 0,Rotterdam" was op 13 Juni van Rotterdam naar Amerika uitgevaren en heeft over de reis niet minder dan tien weken gedaan. Op de thuisreis werd het stoomschip drie weken in de haven van Holi- fax voor het gewone onderzoek opgehouden. Daarna liep men de haven van Bergen Linnen om nadere or ders der reederij af te wachten. In deze Noorsche ha ven vertoefde men ruim twee weken. Een zeesleqp- boot zou het stoomschip tegemoet komen om bet door de z.g. vrije vaargeul te convoyoeren. Met de Nederlandsche stoomschepen „Anton van Driel" en het tankstoomschip „New-York' kwam de „Rotterdam" Maandagmorgen bij Doggersbank en trof daar den Nederiandschen schoener ^Maria," thuisbe- hoorende te Rotterdam, met een lading gezaagd hout van Zweden naar Rotterdam bestemd, aan Dit scheep je verkeerde in nood, daar het door den storm <Jver vallen was. De voormast lag reeds over boord, de zeilen waren gescheurd en het vaartuig dreef hulpeloos rond. Eenige visscherschepen waren in de onmiddellijke na bijheid om hulp te bieden. De zeesleepboot „Witte Zee" kwam 'echter juist aanstoornen en ging op het schoenerschip af. Het werd door de boot op sleep touw genomen, waarna de reis naar Rotterdam werd aanvaard. De drie stoomschepen zetten eveneens de reis resp. naar Rotterdam en Amsterdam voort, echter zonder te worden geconvoyeerd door de sleepboot „Witte Zee", De tankboot „New-York" passeerde he denmorgen Umuiden. De nationale conferentie te Moskou. Op de tweede algemeene vergadering van de na tionale conferentie was ook Kornilof, de opperbevel hebber van het leger, tegenwoordig. Toen hij met Ke» rensky de zaal betrad, werd hem een langdurige geestdriftige ovatie gebracht. Alle aanwezigen rie pen: „hoera voor de Russische revolutionnaire re- geeringi en het leger." Eerst' 6parken Iwee Doemarafgevaardigden uit naam van de Doema, waarin zij verklaarden, da Voorloopige Regeering te steunen, geen afzonderlij ken vrede te wenschén, doch de voortzetting van den strijd tot een eervollen vrede on voorts verlang den een democratische regecring, steunend op het beginsel van gehoorzaamheid aan de wetten, per soonlijke veiligheid en algeheele burgerlijke vrijhe den. De plgemeene opperbevelhebber der Russische le gers, generaal Kornilof, besteeg daarop de tribune. Hij zeide in de eerste plaats dat de wederinvoering van de doodstraf, waarom hij naast andere maat regelen had verzocht, slechts een klein deel was van hetgeen noodig is voor het leger, dat lijdt aan het verschrikkelijk euvel, desorganisatie en insubordi natie. In dat verband deelde hij mede dat eenige ontaarde soldaten vier regimentscommandanten en andere officieren hadden vermoord. Slechts toen men dreigde hen te zullen doodschieten, hielden de schanddaden op. Kort geleden -verliet een der regimenten Sibe rische infanterie, dat zoo schitterend had gevochten, bij het begin van den oorlog, het front van Riga. Slechts door te dreigen dat het geheele regiment vernietigd zou worden, kon het er toe gebracht wor den weder naar zijn stellingen terug te keeren. Wij bevechten de anarchie in het leger meedoo- genloos. Zij zal ongetwijfeld ten slotte onderdrukt worden, het gevaar van nieuwe rampen blijft echter het land bedreigen. Doordat de toestand aan het front zoo slecht is hebben wij geheel Galicië en de geheele Boekowina benevens alle vruchten van onze jongste overwin ning verloren.. Op verschillende punten heeft de vijand onze grens overschreden en bdreigt hij onze vruchtbare zuidelijke provincies. Hij tracht het Russische leger te vernietigen en klopt aan de poorten van Riga. Wanneer het leger ons niet helpt om het strand van de Golf van Riga te behouden, zal den weg naar Petrograd wijd vodr hen openstaan.' Het oude régime heeft aan het vrije Rusland een leger nagelaten, dat, ondanks alle gebreken in de organisatie, bezield was met strijdlust en bereid tot opofferingen. Een geheele reeks maatregelen, ge nomen door personen, die van legerzaken geen be grip hebben, hebben het leger gemaakt tot een ver zameling individueels groepen, die alle gevoel van plicht hebben verloren en alleen beangst zijn voor hun persoonlijke veiligheid. Indien Rusland herbo ren zal worden moeten wij, het koste wat het wil, de maatregelen nemen, die ik heb voorgesteld en die de waarnemende minister van oorlog in hun geheel heeft goedgekeurd. De voornaamste dezer maatregelen zijn: herstel van de discipline in het leger door versterking van de autoriteit van officieren en onderofficieren; 2e. verbetering van de financieele positie der officieren, die in do jongste militaire operaties zwaar beproefd zijn; 3a. beperking van de functie der regimentscom missies, die de economische zaken van de regimenten moeten behandelen, maai* van wie niet geduld mag worden, dat zij zich oók slechts eenigermate be moeien met de beslissing van oorlogsoperaties of de benoeming van chefs. De sterkte van ieder leger hangt af van den toe stand van de streek achter zijn linies. Het bloed, dat onvermijdelijk vergoten zal moeten worden gedu rende het herstel van de orde aan het front, zou mis schien vergeefs vloeien, wanneer het léger, dat geor ganiseerd en voorbereid is voor het gevecht zonder versterkingen en nieuwe aanvoeren van projectielen en benoodigdheden blijft. Ik acht het daarom be slist noodig dat de maatregelen, die aan het front worden genomen, ook daarachter worden toegepast Kornilof deelde verder mede dat hem gebleken was dat de toestand der spoorwegen van dien aard is, dat het leger in November geen nieuwe voorra den meer zal kunnen krijgen. Tot staving van zijn verklaring las hij een telegram voor vanden com mandant van het zuidwestelijk front, waarin wordt medegedeeld, dat daar zulk een gebrek aan brood'en beschuit heerscht, dat men haast va» een honger snood kan spreken. Kornilof gaf daarna cijfers over de productie der fabrieken ten behoeve der verdediging, uit welke blijkt, dat de productie, vergeleken met de periode van October 1916 tot Januari 1917, tot 60 proc. is ge daald wat kanonnen en projectielen betreft en tot 80 proc. voor aëroplanen. Indien deze staat van za ken mocht voortduren dan zouden de Russische le gers in denzelfden toestand zijn als in het vóorjaar van 1916, toen de Russen terugtrokken uit Polen, Galicië en de Karpathen. Kornilof sprak ten slotte het vaste vertrouwen uit, dat de maatregelen, die hij had voorgesteld, onmid dellijk in werking zouden worden gesteld. „Ik geloof", zoo zeide hij, „dat de genius der rede van het Russische volk het land zal redden. Ik ge loof in een schitterende toekomst voor ons leger, ik geloof dat zijn oude roem zal herleven". Toen de opperbevelhebber zijn rede geëindfgd had, weerklonken langdurige toejuichingen van alle zij den behalve van de uiterste linkerzijde, waar ver scheidene leden van de Sjovets bleven zwijgen. Kornilof verliet onmiddellijk, nadat hij zijn rede had gehouden met zijn adjudanten de zaal en begarf zich naar den trein, waarmede hij naar het hoofd kwartier zou vertrekken. Daarna voerden verscheiden sprekers, vertegen» woordigend verschillende godsdienstige organisaties het woord en vervolgens besteeg Kaledin, hetman der Don-Kozakken, die den Raad van alle kozakken- troepen vertegenwoordigt, de tribune en las een re solutie voor van de Kozakkentroepen, die eischen, dut voor alles tot redding om het land de oorlog zal worden voortgezet totdat een volslagen overwinning is bevochten in samenwerking met de bondgenoo- ten. Ik stelde ten dien einde de volgende maatrege len voor: lo. het houden van het leger buiten de politiek en een formeel verbod van vergaderingen

Schager Courant | 1917 | | pagina 1