Nieuwe Abonné's GRATIS. De dingen om ons heen. Sond vaei Zuivelfabrieken WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1917. SOste J a a r g 3 ii Na, 6074. UitgeversTRAPMAN Co. die zich thans opgeven, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers coöperatie P°gmg in die richting is juist de Polder Anna Paulowna. I SCHAG i Aimteilis- Laiiliiillal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Dondfif4oTTT?raTrtïï; Bj.j inzendin« tot 's morgens 8 ure wor- den^ADN^l^^^^E>Mn^iet^eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN O 5. Int. Teteoh. No. 20 Prijs per 3 maanden f 0.95per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f0.55, iedere regel meer 10 cent 'Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend. „Waar biyft de Cons u ment? Ietwat laat, voor een land, welks economische voor lichting in vergelijking tot die van zijn machtige na buren nog zoo achterlijk is, komt de mededeeling dat onze regeering eindelijk is overgegaan tot de oprichting van een werkelijke commissie voor de 'handelspolitiek? De tot dusverre bestaande^ die door de Regeering benoemd werd en die steeds uit zeer achtingswaardige en bekwame mannen bestond, had het groote nadeel, dat zij niet-representatief was en dat dus, wanneer haar advies werd ingewonnen, slechts de meening van me neer A, B en C vernomen werd. Of liever: niet eens dit, doch alleen, dat de commissie waarvan die heeren lid waren, in hare meerderheid adviseerde dit te doen of dat te laten. Ontegenzeggelijk was dit een groot bezwaar. Ook al omdat het herhaaldelijk voorgekomen is, dat meening van een vooraanstaand handelsman vol strekt niet dezelfde is, vaak kelfs lijnrecht staat tegen over de meening van wat men „den handel" noemt En ditzelfde verschijnsel doet zich natuurlijk voor op elk ander gebied Bovendien had de wijze van samenstelling der com missie dit tegen, dat de regeering de ontstaande vaca tures zóó kou aanvullen, dat de te verwachten advie zen in de meeste gevallen strookten met haar edgcta inzicht wat natuurlijk voor een volgend ministerie, dat andere opvattingen was toegedaan, een bezwaar op leverde tegen raadpleging der commissie, terwijl die raadpleging door gelijkgezinden precies was of men voor den spiegel girig staan. Vandaar dat de nieuwe regeling vele voordeden heeft. De nieuwe samenstelling garandeert, dat behalve de stemmen der ambtelijke voorzitters en ondervoor zitters, ook die van de praktijk op verschillend gebied zullen worden gehooid. Banken, Spoorwegen, handel, nijverheid, landbouw, scheepvaart arbeiders en consu menten kunnen hun oordeel uitspreken over elke aan hangig gemaakte regeling. Er zit in deze organisatie veel, dat aantrekkelijk is, al blijft er nog veel onduidelijks over. Zoo is het ons niet duidelijk of bij laat ons zeggen; een scheepvaartsontwerp, dat onder de com petentie van deze commissie valt alle commissie leden zullen meespreken, mee adviseeren en tenslotte meestemmen. Wanneer dit het plan is, voorzien wij eindeJooze moeilijkheden aangezien de Nederlandsche scheepvaart- belangen vaak diametraal tegenover die van andere Nederlandsche bedrijven kunnen staan. Zoo zal (wanneer wij weer in normale tijden leven) de aanvoer van meststoffen uit den vreemde misschien een scheepvaartbeUmg zijn, terwijl handelaars en. fa brikanten van kunstmeststoffen in Nederland voor dat scheep vaart belang niets gevoelen. Eveneens .zullen handel en industrie vaak met elkaar oneens zijn over het „algemeen belang". Zal de bin nenscheepvaart de verbindingen te water van groot voordeel achten, terwijl de spoorwegen glad van het tegendeel overtuigd zijn. Stemmen en adviseeren alleen de werkelijke belang hebbenden en deskundigen, dan vreezen wij voor een zijdigheid. Stemmen en adviseeren allen, dan wordt de stem en raad der vaklieden verdronken onder die der niet-deskundigen of der concurrenten. En bovendien blijft hier, zooals overal, het gevaar voor onderdrukking van de opinie der minderheid be staan in elke bednjfsbranche op zichzelf. Tenslotte en dit is wel ons hoofdbezwaar blijft het een haadsel, hoe men moent, dat de belangen der consumenten behoorlijk gewaarborgd zijn door net feit, dat de vertegenwoordiger van de „Handelskamer" der coöperatieve verbruiksvereenigingen in de commis sie zitting neemt. Natuurlijk de titel dier onderneming: „Handels kamer der coöperatieve verbruiksvereenigLng'doet den ken aan wonder wat Men stelt zich een eiodelooze reeks van consumen ten voor, die allen in den vertegenwoordiger dier Han del ska iner hun woordvoerder vinden. Wanneer dit zoo ware, zou men inderdaad kunnen zeggen, dat de consu ment door deze vertegenwoordiging een voldoende ga rantie voor zijn belangen had. Doch het heeft er niets va!L dat dit daadwerkelijk hert geval zou zijn. tL)e coöperatieve gebruiksvereenigLngeu in dein lande ^pen bij de Handelskamer wanneer hum belang D meebrengt, wanneer de Handelskamer, met inbe- KwaiitSï1 •ade factoren, die ter sprake komen (prijs, de goedi leveringscondities, rabat. enz. enz.) AikW00^10 Heth«i ^kten zij bij een ander leverancier, „goedkoop 7611 Handelskamer is dus wel zoo, alle te ïrii "'Wk te zijn (goedkoop in verband met Pen als vÏL^d>en) do4 gensrins: zich op te wer- nient Niet (T?d'8st*!r van de belangen van den consu- leveranciersw d0'1 coöperatieven consument, wiens een ander 200 goed als morgen en gisteren of zijn zal. ier' importeur of fabrikant dit is, was. stJ°dCTUbiStr^ 0611 brouwerij als veriegmwoordig- HantSkS"^0™,^ beschouwen, zoo min Intussch«n L? der consumenten. da consument is niet georganiseerd en alfe°™ het waardeering dat de regeering h<wt organisatie vaji de verbruikers gedacht J~ tmnii zij dan ook het verkeerde lichaam bij dienen^' 0ra vertegenwoordiger per oxcellence te wn^üJu?- I^S0öriD« eenmaal zoo ver gegaan is, zal het ^'h'jnlijk geen heksentoer zijn haar te bewegen den t„ Ura,ent te laten vertegenwoordigen door een represen- j oen ander orgaain der coöperatie, dan juist tv- F" leverancierster. tsijv. door een der Tpden van het hoofdbestuur van C oöperatieven Bond,, die de belangen van de ver bruikers veel eerder an directer vertegenwoordigt Alles wel beschouwd, zou het aanbeveling verdienen dat vóór de definitieve regeling in de Staatscourant verschijnt, de regeering er zich '••rkcnschap van geeft, dat er in Nederland een zes jnillioen verbruikers zijn, wier interesse bij een goede regeling onzer handels politiek pre.-.ies zoo grooi is als Je belangen van ff:le bedrijfstakken te zamen genomen. En gezien het aantal personen, die niet deelnemen aan warenproductie, zooalsbeoefenaars der vrije be roepen, onderwijzers, geneesheeren. ambtenaren, mili tairen, gepensioneerden enz. enz. vermoedelijk heel wat grooter. De handel, landbouw, scheepvaart, industrie kunnen tenslotte zichzelf helpen, a' is net dan ook niet gemak kelijk. Maar alle verbruikers te zamen moeten zich onder werpen en hebben géétn redmiddel; ...zoodra de han delspolitiek in (voor hen) verkeerde banen geluid wordt Meer medezeggingsnecht voor den consument is dus dringend noodig. Hoewel wij gaarne erkennen, dat wij overigens een grooten stap vooruit zijn. UITKIJK. Vervolg. De heer Joch. Rlaauboer Kz. meent, dat als het op deze wijze gaat, de regeering als indruk van deze vergadering zal krijgen, dat de boeren zich goedsmoeds neerleggen bij datgeen wat de regeering ons heeft aan gedaan. Spr. meent, dat er alle reden is, om krachtig te protesteeren tegen dit onrecht Wij hebben steeds onze organisatie boog gehouden, in onze organisatie heette het log onze kracht en wat is er in deze nu door die hooggeroemde organisatie gedaan. Niemendal? Daarvan hooren wij hier niemendal. Dus komt spr. met de vraag: wat is er door de F.N.Z. in deze ge daan? De heer G. Nobel zegt, dat 4 Augustus da grens gesloten is, en 8 Aug. door spr. de zaak is ter sprake gebracht in de vergadering van het bestuur der F.N.Z Men meende te moeten afwachten wat de regeering deed 21Augustus hebben alle 4 leden der kaasvereeniging de zaak bij de F.N.Z. schriftelijk ingediend, maar eerst heette het, moest de regeering besluiten. 10 Septem ber is de zaak eindelijk behandeld en is men ge- kmjjen tot de 'idee der arbitrage-commissie, wat door den minister is verworpen Dat is ai hetgeen wat door de F.N.Z. is gedaan. v Voorzitter zegt, dat de F.N.Z. hier niet voortvarend is opgetreden, het bestuur is niet actief geweest. Achter af is hert een fout geweest om eerst de beslissing van den minister a fte wachten. Of het geholpen had als de F.N.Z. had opgetreden, spr. weert het niet. De nii- niste rhad geld noodig, in der boeren belaing moest de grens open en men heeft de böeran tot betalen ge dwongen door de grens gesloten te houden. Met dit bedrag te betalen koopen de boeren de openzetting der grenzen, maar schuldig zijn de boeren dit be drag niet. (applaus). Het bestuurslid de heer Stapel, dient in overleg met den lieer D, de Boer de volgende motie in: De ver gadering van den Bond van Zuivelfabrieken, gehouden 17 September in Café Central, spreekt haar1 afkeuring uit over dé hoopt willekeurige berekening door de Commissie van Bijstand en besluit ten slotte onder protest te berusten in de hen opgedrongen aan slag van f 1.680.000 en is overtuigd dat een hittere herinne ring aan de Reitsma-periode zal achterblijven Deze motie is gesteld naar aanleiding van de mededeelingen van Voorzitter en Secretaris. De heer G. Nobel meent, dat men de kwestie zake lijk moert behandelen en het persoonlijke er uit moet houden. De heer Dl de Boer acht het noodig, dat men in den Haag weert hoe wij er over denken. Dat moetan wij niet onder stoelen en banken steken De boel in den Haag staat finaal op zijn kop. Laat ons maar denken aan wat Krusemamin, een vriend van den minister, aan dezen verwijt. De bouwers zaaien niet, we zim groentendrogers bij massa's land koopen voor prijzen die wij zuivelbereiders niet kunnen betalen Wjj ken nen tal van maatregelen die door den minister in den Haag worden getroffen, wij weten tal van feiten die veel te denken geven. Noem Reitsma ïiiet, 't is spr. goed maar noem ze dan alle drie bij naam (dav. ap plaus) en behoudt de toevoeging dat dit alles een bit tere herinnering zal achter laten, walnt daarvan is spr. °VEen^l!d uit de meening, dat de spoedige opening van den grens moert worden geëischt Voorzitter meent, dat er niet geëischt moert worden. Wdi kunnen geen kracht aam onze eisch bij zetten. Laat ons pogen den minister te overtuigen, dat hij thans op den verkeerden weg is, zelf de aanleiding wordt dat er minder kaas zal worden gemaakt, de koeien droog zullen worden gezet, omdat de boer geen voldoende voordeel heeft. Het is in 't belang van hert algemeen dat er zooveel mogelijk melk wordt geprodureerd. De heer Zijp, Ahbekerk, informeert naar de voor raad kaas voor Binnenlandsch gebruik De heer G Nobel licht in, dat dit door het stop zetten van de markten ook in de war is. Maar er is nog een massa kaas bij de producenten. De pakhuizen van de kaasvereeniging waren moest doorgaan en zal ook nu weer 100000 Kg wor den cekocht Een ieder zal voelen, dat het optreden van den minister ook in deze tal vain moeilijkheden heDe heCT°Ctemmandeur meent, dat nu blijkt dat ook de binnehtandsche distributie onder de maatregelen van den minister lijdt wj nog maar wat moeten wach ten met toegeven. De binmemlandsche disti-ibutie loopt T de warf D uitschland heeft, noodig behoefte aam onze kaas steenkolen hebben wij noodig mij dunkt ^Tspr., Wit ons dit machtsmiddel tegen den minister waarschuwt tegen dezen weg, de regee ring pogen te dwingen is niet verstandig en kunnen v,-jj ook niet Wïj zijn van de regeering afhankelijk. Dé prijs voor onze kaas is vastgesteld, de kaas die nog thuis i, is reeds verkocht en de pnjs vastgesteld (ge- r°hfogV^ert1<bSS3, zegt voorzitter. En met de bin- .nenkmdsche distributie! bet ïn Friesland anders, daar is een groot gedeelte in dei pakhuizen En wat de levering aan de binnanlandsche distributie betreft, kan dc boer niemendal schelen. Of Zijn -kaas naar tjet bui tenland gaat, of binnen blijft, hij knjgt 11 rent voor rjjn melk Op die prijs kunnen wij grein invloed uit oefenen. (Geroep: als de rekening dan maar zuiver door de Commissie van Bijstand wordt opgezet.) Dc heer G. Nobel doet vervolgens oen paar mede deelingen over de distributie van kaas voor hinnenl«ndsch' gebruik. §pr. wijst er op. dat als straks de markten weer beginnen er reusachtige aanvoeren zullen zijn- die onmogelijk zullen zijn te verwerken. Daarom zal voor elke producent gelegenheid zijn op éétn markt de dubbele weckproductie af te Zetten. Er zal onmoge lijk meer kunnen worden verwerkt Op andere dan marktdagen zal nog kaas via de waag kunnen worden verkocht De heer H. Koster Kz., de voorzitter, houdt ver volgens een uitvoerige inleiding over de kaasuitvoer. Voorzitter wijst eerst op de eigenaardige uitspraak van de Commissie Van Bijstand, waarbij gezegd wordt dat de handel moet worden uitgeschakeld Toen de kaasver eeniging wad opgericht, wenschte de minister de kaas handel te laten op de plaats die haar toekwam en toen deze handel een plaats wenschte in te ruimen die rui mer was als haar toekwam, heeft de kaasvereeniging daar paal en perk aan gesteld De Commissie van Bij stand zegt nu echter, dat door den producent aan den handel te veel winst is gelaten en nu is hert onzen zaak, dat die kaashandel niet die plaats blijft innemen als tot dusver het geval was. Als de Commissie van Bijstand haar meening doorvoert, dan moet de kaas handel op rantsoen worden gesteld Hoewel een voor stander van zelf-export, heb ik gemeend, dat het' Haan nu niet den tijd voor was. Moeilijk op te richten is zulk een exportvereeniging Iniet en ook is er thans niet te veel risico aan. De afzet is gemakkelijk, omdat er maar aan twee zijden zaken is te doen. Maar spr. was er bang voor om een -groote vereeniging op te richten op zulk een zwakken nassds. In den oorlog wordt dan de handel uitgeschakeld, die heeft geen reden van bestaan meer en zal andere banen zoeken. En ii een exportveroeniging dan na den oorlog zon der de hulp van dien handel in staat zichzelf te redden en kan die de prijs op de wereldmarkt van ons pro duct maken die gewenscht is. Dit waren mijn over wegingen eertijds. Maar nu geetft de Commissie van Bijstand ons een duw in andere richting Wij zijn nu wel gedwongen om stappen te doen en vereenigmgeaj op te richten als bijv. Ges tarn, maar dan .niet langer dan voor den duur van den oorlog. Het is een zaak van groote beteekenis die goed onder de oogen moet worden gezien en die hier op deze vergadering uiet is te beslissen. Wij zullen da handen ineen moeten slaan en wat hebben wij dan noodig'.' Kleine vereeni- gmgen, die een zeker deel onzer provincie beslaan, of een groote vereeniging die alle Noordhollandsche kaas ral omzetten, of zal het nog grooter en broeder moe ten worden opgezet en al onze kaas in Nederland in één groote export-vereen, moeten worden ondergebracht. Spr. brengt al deze ideeën hier naar voren, opdat er eens over kan worden nagedacht De tijd zal niet zoo ver meetr "zijn van zulke dingan en dan is het goed dat rijen is voorbereid. De lieer A. de Graaf meent dat nu de regeering onze kaasprijs bepaalt en alles regelt zulk een e'xport- vereeniging niet noodig is. Wjj nebben toch niets te zeggen. Voorzitter wijst op de export-centrale en dan Üs net toch een feit, dat wij allen vereenigd meer gewicht in de schaal zullen leggen als ieder apart. De kleine belangen beconcurreeren. elkaar. Als alle productie in één hand is, zullen wij bij deexport-oentr. veelmeerbereikeH' Ook ten opzichte van andere landbouwproducten zal dat noodig is. Vereenigt de landbouw zich niet, dan zal er alle kans bestaan, dat de landbouw hert géUg moet betalen Onze organisatie reusachtig groot maken, dat is ons aller belahg. En spr. wijst op ae plaats flie liandel en industrie nu innemen en de landbouw niet de plaats .heeft die hert toekomt, omdat die landt- bouw zich nog niet bewust js van haar kracht. Het Nederlandsche volk begrijpt, vooral in tijden als dezen, welke waarde de landbouw voor ons volk bezit. De Nederlandsche boer is een deel van het Nederlandsche volk en die boer heeft men noodig als producent. Handel en Industrie hebban reden van bestaan, zij jhebben Nederland helpen groot mSken, maar onze plaats is daarnaast. Ejn net is onze eigen schuld, dat wil ons door handel en industrie hebben laten ver dringen, wij waren de ondergeschikten van den koopman Maar wij moeten ohs bewust worden, dat die tijd achter ons ligt, wij willen haast handel en industrie voor den landbouw de plaats die haar toekomt (ap plaus) De heer Gutker is hert met voorzitter eens, dat de kaashandel in een groote exportvereeniging kan worden xondergebracht en wijst in deze op 3e groentonorga- nisatie. De heer Dijkstra is pessimistisch gestemd en noemt wat voorzitter heeft gezegd theorie. De praktijk is an ders en wijst op de F.N.Z. Hoe laks ié deze geweest in een zaak als straks is behandeld en dat was nu toch de organisatie, waartegen wij allen hoog opzagen. Spr. vergelijkt de krachtiger organisatie in Friesland bij de mindere in Noomholland en .zegt dat de prijzen daar Lager waren als hier. De heer Kaij komt terug op het inkrimpen van de kaas die zoolang is bewaard moeten blijven omdat de minister de markten heeft stop gezet. Is daarvoor geen schadevergoeding te krijgen? Voorzitter zegt, dat de minister zal zeggen, dat dit de schuld der boeren zelf is, of liever van hun alge vaardigden. Die toch hebben door het weigeren om direct te betalen de markten tegengehouden. Maar spr. herhaalt: wij „meenden niet anders te mogen doen, niet alleen voor thet heden, maar ook voor den toekomst. 'Na nog enkele discussie komt de herziene motie weer ter tafel en deze luidt: De Algemeene Vergadering van den Bond van Zui velfabrieken in Noord-Holland, gehouden 17 Sept. 1917 te Alkmaar, gehoord de -mededeelingen van de Noord- Hollandsche afgevaardigden vanwege de F.N.Z. en de kaasvereeniging. spreekt hare afkeuring uit over jje willekeurige wijze waarop door de Commissie van Bij stand de overwinst welke voor de melk in de maan den Mei, Juni, Juli zou zijn "behaald, is berekend cm besluit onder protest en noodgedwongen de schatting van f 1.680.000 te betalen met afwijzing, van edke gevolg trekking uit dit besluit, overtuigd, dat deze zaak een bitterenerinnering zal achterlaten. De heer Van Ham vraagt, of die Commissie van Bijstand niet aan den dijk is te zetten. Voorzitter zegt, dat ze reeds aan den dijk zitten, want ze vergaderen in den Haag aan den Kneuterdijk. Maar spr. wijst er op, dat die commissie niet alleen heeft te zorgen voor de belangen der kaasproduoenten, maar voor het algemeen, En bovendien ieder geschikt per soon, zal zich niet voor dat baantje loetnen, je bent zoo ongeveer ieders wrijfpaal Heengaan zullen de hoeren wel of de minister moest vertrekken, dan gaat zijn gevolg wel mee. De motie wordt vervolgens aangenomen. Een vijftal fabrieken worden als lid voorlocpig toegelaten. Voorzit ter wijst er op, dat het hoogst gewenscht is, dat zuivel fabrieken in een streek een regeling treffen om saam te werken met het oog op .de kolennood. Het is ge makkelijker onderling te regelen, als dat de regeening straks dwingend optreedt De heer Van der Meer wekt krachtig op, dat alle fabrieken deelnemen aan de boterkeuringen. De heer Jensma vraagt inlichtingen hoe of het staat met de bepalingen over boterverkoop, botervervoer enz. Spr. wijst er op, hoe belanghebbenden niets vernemen van de voorschriften en hierover de groertste verwarring heers cht Voorzitter deelt mee, dat elke hoeveelheid van 5 Kg. mag worden verkocht en verzonden. Verder moet een fabriek zich laten inschrijven bij de botervereetojgingl of botercontrclestatian. Uit wat nu verder uit de debatten blijkt, spréékt duidelijk, dat het in die boterwerald de grootste war boel is. Tal van voorschriften zijn tniet bekend, met elkaar in strijd.( niemand blijkt voldoende op de hoogte te zijn terwijl bij de een of andere overtreding ae betrokken! directeur zwaar gestraft wordt Diit alles geeft de heer D. de Boer aanleiding te wijzen op het gezegde van den doorsnee-Rus: God is groort en de Czaar is ver, daarmee willende uitdrukken, dat er niet veel hoijl in wordt gezien. Wie zien ook hier weer, zegt spr. dat de boel in den Haag weer op zijn kop staat en dat het ook miet de voorziening van Nederland van de noodige vetten niemendal lijkt Hierna sluiting Spoedeischende vergadering van Dijkgraaf en Hcent ra denen Hoofd-Ingelandesn van den Anna Paulownar polder, gehouden op Maandagavond te 7 uur. Dijkgraaf de heer C. Wijdenes Spaans Jr., Secretaris de heer J. Kz. Kaan. Afwezig de heeren v. d. Berg C. Tiel en J. G. Blaauboer. De Dijkgraaf opent met het gewone welkom de vergadering waarna de notulen van de vorige bijeen komst worden gelezen en onveranderd worden vast gesteld. Dijkgraaf deelt mede: door Ged. Staten is goedge keurd de keur op het Dijkslcger, na afkondiging kan zij in werking worden gesteld. De loswal aan den kneesweg is verbeterd door een oprit daarheen te maken; om dien wal grooter dan 35 M. te maken werden geen termen gevonden, omdat andere loswallen ook met grooter waren. Door politiebeambten zijn reeds diensten aan den polder bewezen, door woonwagens welke aan den berm van den weg stonden, te verwijderen. De heer Gccrligs informeert, of de loswal reeds vol tooid is; de opnt Ss nu flink in orde, doch de afrit ontbreekt De Dijkgraaf (heeft de wal na zijne voltooiing nog niet gezien, doch licht toe, dat de bestaandq oprit als afrit was bedoeld, hetgeen door den opzichter wordt bevestigd. De laatste die het werk na voltooiing ook niet gezien heeft, veronderstelt dat de bestaande oprit is gevallen in het talud van den nieuwen oprit Toezegging tot nadere voorziening wordt gedaan. Gelezen wordt een schrijven van J. C. Geeriigs, na mens oen aantal bietenverbouwers uit dan Oostpolder, waarbij wordt gevraagd voor rekening van den polder de kom te van Ewijcksluis vóór den loswal van de tram, zoodanig uit te diepen, dat tjalkschepen aldaar uit tramwagens geladen kunnen worden. Dijkgraaf licht toe, dat een aantal landbouwers bie ten hebben verbouwd als leden van een Coop. beert- wortelsuikerfabriek te Groningen, met de bedoeling die bieten per tram en trein te leveren. De H.IJ.S.M. kon voojr dit vervoer, in verband met de kolenschaarschte geen wagens disponibel stollen. Nu zouden de land- Bouwers moeten rijden naar Ewijcksluis of Kleine Sluis, doch hiertoe is de bespanning niet toereikend. Op verzoek van 'Dijkgraaf heeft verzoeker zich ver gewist, dat wagens voor vervoer tot Ewijcksluis beschik baar waren. Door het Dagelijksch Bestuur werd gemeend, dat het hier een zaak van de tramweg Mij. of van de H.IJ.S.M. betreft, omdat deze de lijn exploiteert. H.i. werden bij den aanleg van de lijn 2 fouten gemaakt, let. omdat te Schagen geen aansluiting bestond en 2e omdat te Ewijcksluis geen aansluiting aan goed vaar water »erd gemaakt. De le fout werd hersteld. De 2e fout werd niet gevoeld tot heden. Het Dagelijksch Bestuur heeft de H.IJ.&.M. telegra fisch verzocht te willen berichten of zij bereid waren tot de helft der kosten..in het uitdiepen bij te dragen. De zaak is met spoed behandeld, niet alleen omdat de bietencampagne reeds aanstaande is, doch ook omdat thans öen baggermachine im de haven te Ewijcksluis aanwezig is; de eigenaar van deze machine wenscht hert wak uit te voeren voor f 975. Van de H.IJ.S.M. werd inmiddels bericht ontvangen, dat zij geen belang had tot het verdiepen van het water voor den los waf De belanghebbenden zijn hierdoor teleurgesteld. Indien daardoor dit werk niet geschiedde zouden zij tot rijden tot de laadplaats va-plicht worden. Hoewel het Dagelijksch Bestuur het geen direct belang acht voor den polder, omdat bijzondere omstandigheden tot gebruik dwingen, wenscht hert toch tot de totsand- koming mede te werken, waarom is voorgesteld aan belanghebbenden, dat door hen de helft in de kosten zou worden gedragen. Door belanghebbenden werd deze mededeeling niet met blijdschap begroet Zij verklaren, zich evenwel bereid f 400 bij te magen, doch indien daarop afwijzend wordt beschikt, wenschen zij ook de helft in de kosten te dragen. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor, tot de uitvoering van de werkzaamheden te besluiten, mits belangheb benden zich verbinden tot de helft der kosten voor hun rekening te nemen. Een teekening der te maken vaargeul wordt thans ter tafel gebracht en door den opzichter toegelicht De diepte ral bedragen 2.60 M. - A.P., de breedte 20 M. uit den wal, terwijl de lengte 80 M. zal be- ara gen. De heer Jb. Wjaiboer vraagt, of door die bijdrage de DietenDouwers meerdere rechten op den loswal ver krijgen dan anderen, waarop Dijkgraaf te kennen geeft, dat net vaarwater vrij zal zijn en dart ook an- Kn' me' de ^ram goederen ontvangen of wen schen te verzenden hiervan gebruik kunnen maken. Hert Dag. Bestuur voorriet evenwel, dat dit nimmer

Schager Courant | 1917 | | pagina 1